24/2002. (XII. 13.) IM rendelet

a büntetés-végrehajtás közúti járművei forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről

A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 2. §-ának (4) bekezdésében, valamint a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet (a továbbiakban: MT rendelet) 26. §-ának (8) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, figyelemmel a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (3) bekezdésére, valamint a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet (a továbbiakban: MR.) 1. §-ának (3) bekezdésére - a gazdasági és közlekedési miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságára, a büntetés-végrehajtási intézetekre és intézményekre, továbbá a fogvatartottak kötelező foglalkoztatására létrehozott gazdálkodó szervezetekre (a továbbiakban együtt: bv. szerv), valamint az általuk üzemben tartott gépjárműre, mezőgazdasági vontatóra, lassú járműre, ezek pótkocsijaira, valamint segédmotoros kerékpárra (a továbbiakban együtt: szolgálati jármű).

(2) A szolgálati járművek tekintetében az MT rendeletet, az R.-t és az MR.-t az e rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

2. §

(Az MT rendelet 9. §-ához)

A szolgálati járművön nem kell feltüntetni az üzemben tartó nevét és telephelyét, vagy a területi közlekedési hatóság által e célra rendszeresített jelet és azonosítási számot.

3. §

(Az MT rendelet 23. §-ához)

Közúti forgalomban a szolgálati jármű kizárólag a jogszabálynak megfelelő és a bv. szerveknél rendszeresített menetlevéllel vehet részt.

4. §

(Az MT rendelet 25. §-ához)

A szolgálati jármű jogszerű használatáért, valamint az üzem-, forgalombiztonsági és környezetvédelmi követelményeknek megfelelő műszaki állapotáért a járművet üzemeltető bv. szerv vezetője a felelős.

5. §

[Az R. 2. §-ának (3) bekezdéséhez]

(1) Nem minősül a szolgálati jármű átalakításának a már forgalomba helyezett jármű olyan megváltoztatása, amely a járművet a fogvatartottak szállítására teszi alkalmassá.

(2) Az átalakított, "B" kategóriás vezetői engedéllyel vezethető szolgálati jármű forgalmi engedélye változatlanul hagyása mellett a szállított személyek száma - a vezetővel együtt - a kilenc főt nem haladhatja meg.

6. §

[Az MR. 92. §-a (3) bekezdésének b) pontjához]

(1) A szolgálati járművet - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - menetíró műszerrel (tachográf) nem kell felszerelni.

(2)[1]

7. §[2]

8. §

A szolgálati jármű szolgálati feladatok végrehajtására vehető igénybe. Amennyiben a szolgálati feladatok ellátását nem veszélyezteti, a szolgálati jármű, térítési díj ellenében, a bv. szerv vezetőjének engedélyével magáncélú használatra is igénybe vehető.

9. §

A szolgálati járművek igénybevételének a rendjét a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka intézkedésben részletesen szabályozza.

10. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a büntetés-végrehajtás közúti járműveivel kapcsolatos egyes rendelkezésekről szóló 5/1994. (VI. 14.) IM rendelet.

Dr. Bárándy Péter s. k.,

igazságügy-miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 18. § 94. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[2] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 18. § 94. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.