52/2003. (VIII. 15.) GKM-FVM együttes rendelet

az állatszállítás állatvédelmi szabályairól

Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény 49. §-a (4) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeljük el:

Általános előírások

1. §

A rendelet alkalmazási köre

a) a háziasított páratlanujjú patás állatok, a háziasított szarvasmarhafélék, bivaly, juh, kecske, sertés,

b) baromfi, házinyúl, háziasított madarak,

c) macska, kutya,

d) egyéb emlősök és madarak,

e) egyéb gerinces állatok

szállítására és fuvarozására (a továbbiakban együtt: szállítás) terjed ki.

2. §

A rendelet alkalmazási köre nem terjed ki:

a) a gazdasági célú tevékenységhez közvetlenül nem kapcsolódó szállításra,

b) az állat sport céljára, versenyre és tenyészszemlére történő szállítására, feltéve, hogy az állatot az érte felelős személy kíséri,

c) a magánutazás során a tulajdonos által kísért kedvtelésből tartott állatra,

d) az indulási helytől a rendeltetési helyig számítva 50 km-t meg nem haladó szállításra,

e) arra a szállításra, amelynek során az állattartó vagy állathizlaló évszakos áttelepítés miatt (pl. a nyáj évszak szerinti költöztetése téli szállásra, illetve vissza) saját állatszállító járművén szállítja az állatot.

3. §[1]

(1) E rendelet alkalmazásában

a) átrakodási pont: az a hely, ahol a szállítást az állat egyik szállítóeszközről a másikra való átrakodása céljából megszakítják;

b) indulási hely: az a megállóhelynek vagy átrakodási pontnak nem minősülő hely, ahol az állatot először rakodják be a szállítóeszközbe, vagy bármely olyan egyéb hely, ahol az állatot legalább 24 órára kirakodták és elszállásolták, megetették, megitatták, továbbá - amennyiben az szükséges volt - ellátták; az állatvásártér és a gyűjtőhely akkor tekinthető indulási helynek, ha az állatvásártértől és a gyűjtőhelytől kevesebb mint 50 km-re rakodják be először az állatokat, illetve a távolság több mint 50 km, de az állatokat újabb berakodásuk előtt pihentették, megetették és megitatták;

c) megállóhely: az a hely, ahol a szállítást az állat etetése, itatása és pihentetése céljából megszakítják;

d) pihentető állomás: az a megállóhely, ahol a szállítást az állatok 24 órán át tartó pihentetése céljából szakítják meg;

e) pihenőidő: az a folyamatos időtartam a szállítás során, amely alatt az állatot a szállítóeszközzel nem mozgatják;

f) rendeltetési hely: az a hely, ahol az állatot a szállítóeszközből utoljára kirakodják, kivéve a megállóhelyet és az átrakodási pontot;

g) szállítás: az állat szállítóeszközzel végzett mozgatása, beleértve az állat berakodását és kirakodását is;

h) szállító: az a természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, amely az állatot gazdasági célból szállítja;

i) szállítóeszköz: az állat berakodására, kirakodására, illetve szállítására használt közúti, légi és vasúti jármű, hajó, továbbá közúti, légi és tengeri szállításra használt konténer.

(2) Az állatszállításra vonatkozó egyéb követelményeket az állatszállítás állategészségügyi szabályairól szóló külön jogszabály* állapítja meg.[2]

Az Európai Unió területén történő állatszállítás és ellenőrzésének általános szabályai

4. §[3]

(1) A szállítás során az állat fajától, testtömegétől és a szállítóeszköz típusától függően az 1. számú mellékletben foglalt, férőhelyszükségletre vonatkozó előírásokat kell teljesíteni.

(2) Állat abban az esetben szállítható, ha azt jogszabály nem tiltja, az állat fizikai és egészségi állapota alapján a tervezett szállításra alkalmas, és a szállítás közbeni, valamint a rendeltetési helyen történő ellátásáról az állattartó vagy megbízottja gondoskodik.

(3) Nem tekinthető szállításra alkalmasnak a beteg vagy sérült állat, kivéve, ha

a) olyan kis mértékben sérült vagy beteg, hogy a szállítás nem okoz szükségtelen szenvedést,

b) hatósági állatorvos engedélyével tudományos kutatás céljából szállítják,

c) az állategészségügyi hatóság engedélyével járványügyi célból szállítják.

(4) Azt az állatot, amely a szállítás során megbetegszik vagy megsérül haladéktalanul elsősegélyben, illetőleg állatorvosi ellátásban kell részesíteni, valamint indokolt esetben végre kell hajtani az állat kényszervágását.

(5) A (4) bekezdés szerinti intézkedések végrehajtása során az állatnak tilos szükségtelen szenvedést okozni.

(6) A (3) bekezdés szerinti esetekben a hatósági állatorvos írásbeli felmentést adhat az állatok szállítás alatti elhelyezésére és gondozására vonatkozó előírások végrehajtása alól, és engedélyezheti az állatok szállítását azonnali állatorvosi kezelés, illetve kényszervágás céljából. Ilyen írásbeli felmentés esetében is tilos az állatnak szükségtelen szenvedést okozni.

(7) A szállítás során szükségessé váló állatorvosi beavatkozás költségét a szállító és az állat tulajdonosa közötti erre irányuló külön megállapodás hiányában a szállító köteles viselni.

5. §

Az állatot abban az esetben lehet szállítani, ha annak azonosítását és nyilvántartását az egész szállítás időtartama alatt biztosítják. Az állatot olyan okmányoknak kell kísérnie a szállítás során, amelyből a hatósági állatorvos

a) az állat eredetét és tulajdonosát,

b) a kiindulási és rendeltetési helyet, valamint

c) az indulás pontos időpontját ellenőrizni tudja.

6. §[4]

(1) Minden olyan szállító, aki nem rendelkezik valamely tagállam illetékes hatósága által kiállított szállítási engedéllyel, és az e rendelet hatálya alá tartozó állatszállítást kíván végezni - kivéve, ha az állatot azonnali állategészségügyi ellátás, illetve kényszervágás céljából szállítják -köteles a 2. számú melléklet szerinti írásbeli nyilatkozatot tenni a telephely szerint illetékes megyei (fővárosi) állategészségügyi és élelmiszer-ellenőrzőállomás (a továbbiakban: állategészségügyi állomás) részére.

(2) Az állategészségügyi állomás az írásbeli nyilatkozat alapján az állatszállítási tevékenység végzésére a szállítónak l évre a 3. számú mellékletben foglaltak szerinti engedélyt ad, valamint a szállítót nyilvántartásba veszi, hozzá nyilvántartási számot rendel, valamint a nyilvántartást naprakészen vezeti olyan módon, hogy az e rendeletben foglaltak teljesítésének hiánya esetén a felelős személy haladéktalanul azonosítható legyen. Az engedély kiadása külön jogszabályban foglaltak szerint díjköteles, melynek költsége a szállítót terheli.

(3) A szállító köteles biztosítani, hogy a (2) bekezdés szerinti engedély egy másolati példánya az általa végzett szállítás egész időtartama alatt kísérje a szállítóeszközt.

(4) A szállító köteles az engedélyt annak lejártától számított 3 évig megőrizni és az állategészségügyi állomás ellenőrzése során kérésre bemutatni.

(5) Állatot az szállíthat, aki szakirányú képzésben részesült, vagy ezzel egyenértékű gyakorlati tapasztalattal rendelkezik az állatok szállítása, gondozása, illetve ellátása területén, vagy az állatok szállítás alatti gondozásával ilyen ismeretekkel vagy gyakorlattal rendelkező személyt bíz meg.

(6) Az 1. § a) pontjában felsorolt állatok szállításának megkezdése előtt a szállítónak az Európai Unió tagállamain kívüli harmadik országba történő szállításnál minden esetben, egyebekben pedig a nyolc órát meghaladó szállításoknál a megállóhelyekre vonatkozó közösségi követelményekről, valamint az állatok szállítás közbeni védelméről szóló, a Tanács 91/628/EGK irányelvének módosításáról szóló, a Tanács 1255/97/EK rendeletének II. melléklete szerinti, az útvonal egész szakaszára vonatkozó útitervet kell készítenie, amelynek a szállítás alatt kísérnie kell a hatósági állatorvos által a külön jogszabályban foglaltaknak megfelelően kiállított állategészségügyi bizonyítványt.

(7) Az útiterven a szállítónak fel kell tüntetnie az indulás tervezett helyét és idejét, az állat etetésének, itatásának, pihentetésének tervezett helyét és idejét, valamint a tervezett átrakodási pontokat.

(8) A szállítónak az Európai Unió tagállamain kívüli harmadik országba történő, valamint minden egyéb 8 órát meghaladó szállítás esetén a szállítás megkezdése előtt a hatósági állatorvos részére át kell adnia az útitervet. Az indulás helye szerint illetékes hatósági állatorvos az állategészségügyi bizonyítvány sorszámát az útiterven feltünteti, valamint az útitervet bélyegzőjével ellátja.

(9) A hatósági állatorvos köteles az útiterv kiállítását az Európai Unióban működő, az állategészségügyi hatóságokat összekapcsoló számítógépes rendszer (a továbbiakban: ANIMO-rendszer) részére jelenteni.

(10) A szállító köteles biztosítani, hogy

a) az útiterv eredeti példánya az előírt időben és személy által, helyesen legyen kitöltve;

b) az útiterv a szállítás során az állategészségügyi bizonyítványt kísérje;

c) az útitervben legyen feltüntetve a szállított állatok etetésének, itatásának, pihentetésének helye és ideje;

d) az útitervet

da) az indulást engedélyező hatósági állatorvosnak,

db) az Európai Unió tagállamain kívüli harmadik országba irányuló szállítás esetén a kiléptető állategészségügyi határállomás vagy az állategészségügyi hatóság által jóváhagyott kiléptetési pont szerinti állategészségügyi határállomás hatósági állatorvosának bemutassák.

(11) A hatósági állatorvos a (10) bekezdés d) pontja szerinti esetekben az útitervet ellenőrzi, és amennyiben az állatokat szállításra alkalmasnak ítéli, az útitervet jóváhagyja. Az állategészségügyi határállomás hatósági állatorvosa az útiterv egy másolati példányát 3 évig megőrzi.

(12) A szállítónak az útiterv egy másolati példányát a szállítás befejezését követően vissza kell küldenie az indításnál eljáró hatósági állatorvosnak, egy másolati példányt pedig 3 évig meg kell őriznie, és az illetékes állategészségügyi állomás kérésére ellenőrzésre be kell mutatnia.

(13) A szállító a szállított állat fajának és a 31. § (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően biztosítja a szállítás időtartamára az állat takarmány- és ivóvízszükségletének kielégítését, beleértve azt az esetet is, ha az útiterv megváltozik, vagy a szállítás a szállítón kívül álló okok miatt megszakad.

(14) A szállítónak biztosítania kell, hogy - a közúti közlekedéssel összefüggő bizonyos szociális szabályok harmonizálásáról szóló, a Tanács 3820/85/EGK rendeletében foglalt előírások figyelembevételével - az állat késlekedés nélkül a rendeltetési helyre érkezzen, valamint a nyolc órát meghaladó szállítás esetén a külön jogszabályokban foglaltak teljesüljenek.

(15) A szállító köteles a szállítás idejére - a 26. § (2) bekezdésében foglaltakra is figyelemmel - az 1. § a) pontjában nem szereplő állatfajok megfelelő időközönkénti takarmány- és ivóvízellátásáról gondoskodni.

(16) A megállóhelyet az állategészségügyi hatóság rendszeresen ellenőrzi.

(17) A szállítónak a megállóhely tervezett használatáról annak üzemeltetőjével előzetesen egyeztetnie kell.

(18) A hatósági állatorvos szúrópróbaszerűen ellenőrzi, hogy az állat alkalmas-e a megállóhelyen való tartózkodás után a szállítás folytatására.

(19) Az állat etetésére, itatására és pihentetésére vonatkozó követelmények teljesítésével kapcsolatban felmerülő költségek a szállítót terhelik.

7. §[5]

(1) Az ellenőrzést végző hatósági állatorvos az állatszállítmányt abban az esetben tarthatja vissza, ha az állategészségügyi, állatvédelmi vagy természetvédelmi szempontból indokolt. Az állatszállítmány két óránál hosszabb ideig szükséges visszatartása esetén a külön jogszabályban foglaltak szerint kell eljárni és gondoskodni kell az állat megfelelő ellátásáról, illetőleg amennyiben szükséges, kirakodásáról és elhelyezéséről.

(2) Ha sztrájk vagy valamely előre nem látható körülmény akadályozza az e rendeletben foglaltak végrehajtását - különös tekintettel a kikötőkre, a repülőterekre, a vasúti pályaudvarokra, rendező-pályaudvarokra és a határátkelőhelyekre - az állategészségügyi hatóság az érintett hatóságokkal együttműködve köteles megtenni a szükséges intézkedéseket a szállítási késedelemnek és az állat szenvedésének megelőzése vagy lehető legkisebb mértékűre csökkentése érdekében.

8. §[6]

(1) A hatósági állatorvos ellenőrzi

a) a kísérő okmányok adatait,

b) a szállítóeszközt és az állatot az állatvásárban, indulási helyen,

c) a szállítóeszközt és az állatot a közúti szállítás során szúrópróbaszerűen,

d) a szállítóeszközt és az állatot a megállóhelyen és az átrakodási ponton, valamint

e) a szállítóeszközt és az állatot a rendeltetési helyre érkezéskor.

(2) A hatósági állatorvos az ellenőrzéseket más céllal végzett ellenőrzésekkel egy időben is elvégezheti.

(3) Az állategészségügyi állomás köteles az általa az (1) bekezdésben foglaltak alapján elvégzett ellenőrzések eredményét minden év január hó 31-éig a 4. számú melléklet szerint - szállítási módok szerinti bontásban, valamint összesítve - a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) részére jelenteni.

(4) A minisztérium az állategészségügyi állomások által szolgáltatott adatokat összesíti és ennek alapján évente tájékoztatót küld az Európai Bizottságnak. A tájékoztató az (1) bekezdésben foglalt ellenőrzési módoknak megfelelő bontásban tartalmazza a tárgyévet megelőző évben elvégzett ellenőrzések számát, valamint az elkövetett jogszabálysértések és az azokkal kapcsolatosan megtett intézkedések részletes adatait.

(5) Ha olyan tény vagy adat jut az állategészségügyi hatóság tudomására, amely valószínűsíti, hogy a Magyar Köztársaság területén történő szállítás során jogszabálysértés történt, akkor megteszi az ennek kivizsgálása érdekében szükséges intézkedést.

9. §[7]

(1) Amennyiben bizonyítható, hogy a szállítás során jogszabályban, illetve az állategészségügyi hatóság határozatában foglaltakat nem, vagy nem megfelelően teljesítették, az ellenőrzést végző állategészségügyi hatóság kötelezi a szállítót az állat jólétének megóvása érdekében szükségesnek tartott intézkedés megtételére.

(2) Az (1) bekezdés alapján végrehajtható intézkedésként az állategészségügyi hatóság elrendelheti

a) az állat rendeltetési helyre történő szállítását vagy az indulási helyre történő visszaszállítását a legrövidebb úton;

b) a szállítmány feltartóztatását, az állat megfelelő elhelyezését és a szükséges ellátás biztosítását; indokolt esetben az állategészségügyi hatóság elrendelheti a szakszerű állategészségügyi ellátás kötelező igénybevételét is; a felmerült költségeket a szállító köteles megtéríteni;

c) indokolt esetben az állat kíméletes módon történő levágását.

(3) Állatnak a (2) bekezdés c) pontja szerinti esetben történő levágásából származó hús további felhasználására a külön jogszabályok rendelkezéseit is alkalmazni kell.

(4) A hatósági állatorvos a (2) bekezdés szerinti intézkedésekről az ANIMO-rendszeren keresztül tájékoztatást ad.

(5) Ha a szállító nem tesz eleget a külön jogszabályban és az állategészségügyi hatóság határozatában foglaltaknak, akkor az állategészségügyi hatóság haladéktalanul megteszi a szükséges intézkedéseket, amelynek költségei a szállítót terhelik.

(6) Az állategészségügyi hatóság a megtett intézkedésről és annak indokairól határozatának megküldésével tájékoztatja a feladót vagy annak képviselőjét, valamint az indulási hely szerint érintett állam állategészségügyi hatóságát.

10. §[8]

(1) Az Európai Bizottság szakértői (a továbbiakban: közösségi szakértő) az illetékes hatóság közreműködésével helyszíni ellenőrzéseket végezhetnek. A közösségi szakértők szúrópróbaszerű ellenőrzéseket is végezhetnek annak megállapítására, hogy az illetékes hatóság az előírásoknak megfelelően végzi-e az ellenőrzéseket.

(2) Az ellenőrzések során az illetékes hatóság a közösségi szakértőknek a feladatuk teljesítéséhez szükséges minden segítséget megad.

Az Európai Unió tagállamain kívüli harmadik országból történő állatszállítás szabályai

11. §[9]

Állat Európai Unió tagállamain kívüli harmadik országból történő szállítása, vagy az ország területén való átszállítása, abban az esetben engedélyezhető, ha a szállító írásban kötelezettséget vállal arra, hogy az e rendeletben foglaltaknak eleget tesz és útitervet készít.

12. §

Az állategészségügyi határállomás hatósági állatorvosa a 11. §-ban foglalt feltételeken kívül az egyéb állatvédelmi előírások megvalósulását is ellenőrzi. Az etetési és itatási követelmények nem, vagy nem megfelelő teljesítése esetén a hatósági állatorvos a 9. §-ában foglaltak szerint jár el, amelynek költségei a szállítót terhelik.

Eljárás jogszabálysértés esetén

13. §

Az állatvédelmi előírások súlyos vagy ismételt megsértése esetén a szállításra vonatkozó engedélyt az állategészségügyi hatóság visszavonja, valamint a külön jogszabályban foglaltak szerint állatvédelmi bírságot szab ki.

14. §[10]

(1) Amennyiben az állat Magyar Köztársaság területére történő szállítása, vagy a Magyar Köztársaság területén való átszállítása során az állategészségügyi hatóság megállapítja, hogy az e rendeletben foglaltak nem teljesültek, haladéktalanul értesíti a származási és az útvonal szerint érintett országok állatszállítást engedélyező állategészségügyi hatóságát.

(2) Az állategészségügyi hatóság minden szükséges intézkedést megtesz, ha arról értesül, hogy a szállításra vonatkozó előírások nem teljesültek. Döntéséről értesíti a jogszabálysértést megállapító állam hatáskörrel rendelkező hatóságát.

A háziasított páratlanujjú patás állatok, a háziasított szarvasmarhafélék, a bivaly, a juh, a kecske és a sertés szállítására vonatkozó előírások

15. §[11]

(1) Nem tekinthető szállításra alkalmasnak

a) a vemhes állat, amely valószínűleg a szállítás alatt, vagy az azt követő 48 órán belül ellett, vagy az az állat, amely a szállítás megkezdését megelőző 48 órában ellett,

b) a tizenöt napnál fiatalabb csikó az anyakanca nélkül,

c) a nyolc naposnál fiatalabb borjú, malac, bárány, kecskegida (gödölye) anyja nélkül,

d) az olyan újszülött állat, amelynél a köldökcsonk még nem zárult és nem száradt be, vagy anyja nélkül nem képes magát ellátni,

e) a csonttörésben szenvedő állat,

f) a nem azonosítható állat,

g) a beteg, sérült, gyenge vagy kimerült állat,

h) az olyan állat, amely feltehetően további sérüléseket szenvedne,

i) szállítási korlátozás hatálya alatt álló telepről, illetve szervezettől származó állat.

(2) Az (1) bekezdés a)-h) pontjában meghatározott állat szállításra alkalmasnak tekinthető, ha az eljáró állatorvos véleménye alapján olyan helyre kell szállítani, ahol megfelelő ellátást kap. A szállítást ebben az esetben is úgy kell végezni, hogy az állatnak ne okozzanak felesleges szenvedést.

16. §[12]

(1) A szállítóeszköznek alkalmasnak kell lennie arra, hogy az állatot megvédje az időjárás kedvezőtlen és szélsőséges hatásaitól, megóvja a szenvedéstől, ne okozzon sérülést, továbbá könnyen tisztítható és szökésbiztos legyen.

(2) A szállítóeszközben az állat számára természetes helyzetének megfelelő férőhelyet, és - amennyiben szükséges - a szállító jármű mozgásától védő válaszfalakat kell biztosítani. Az állat számára fekvőhelyet kell biztosítani, kivéve, ha az állatok védelmének különleges körülményei másképpen nem kívánják.

(3) A szállítóeszköznek alkalmasnak kell lennie az állat biztonságos szállítására. A légteret és a szellőztetést a szállítás körülményeihez igazodva, az állat faját, fajtáját és testtömegét alapul véve kell biztosítani, oly módon, hogy valamennyi rekeszben és szinten elegendő hely legyen az állat számára, és az állat feletti légcsere megfelelő legyen abban az esetben is, ha természetes álló helyzetben van.

(4) A szállítóeszköznek lehetővé kell tennie az állat ellenőrzését, ellátását, megszemlélését, továbbá azt, hogy az állatot a légcsere akadályozása nélkül el lehessen helyezni. A szállítóeszköz padozatának a szállítás, az ellátás és a rakodás során vízszintes helyzetben kell lennie, valamint az állatot óvnia kell az erősebb rázkódástól vagy ütődéstől.

(5) Az állatok szállításához használt konténereket jól látható helyen olyan jelzéssel kell ellátni, amely utal arra, hogy abban élő állatot szállítanak.

(6) Az állatot kizárólag alaposan megtisztított és fertőtlenített szállítóeszközben lehet elhelyezni. Az elhullott állatot, az almot és ürüléket a lehető leghamarabb el kell távolítani.

(7) A szállítóeszköz rakfelületének csúszásmentesnek, valamint kellő mértékben szilárdnak kell lennie az állat testtömegének viselésére. Amennyiben a rakfelület perforált, annak simának kell lennie azért, hogy elkerülhető legyen az állat sérülése. A padozatot a bélsár és a vizelet megkötésére megfelelő alomanyaggal kell borítani, kivéve, ha ezt más hatékony módon oldják meg, vagy a trágyát rendszeresen eltávolítják.

(8) A szállítás alatt az állatnak a 31. § (2) bekezdésében foglalt időközönként megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvizet és takarmányt kell kapnia.

17. §[13]

(1) A kötélnek vagy az egyéb megkötésre használt eszköznek erősnek és megfelelő hosszúságúnak kell lennie ahhoz, hogy a szállítás során ne szakadjon el, az állat lefeküdhessen, enni, és inni tudjon, valamint elkerülhető legyen a fulladás vagy sérülés. Az állatot tilos a szarvánál vagy orrkarikánál fogva megkötni.

(2) Háziasított páratlanujjú patás állat csak egyszintes szállítóeszközben, kötőfékkel szállítható. Kötőféket nem szükséges alkalmazni az állat egyedi rekeszben való elhelyezése, valamint betöretlen csikó szállítása során.

(3) A háziasított páratlanujjú patás állatot olyan egyedi állásban vagy bokszban kell szállítani, amelynek kialakítása megvédi az állatot a rázkódástól. Ezek az állatok szállíthatók csoportosan is, ha egymással szemben ellenségesen viselkedő egyedeket nem szállítanak együtt, és az állatok hátulsó patáján nincs patkó.

(4) Tenyész-, sport- és versenyló szállításakor szakszerűen és biztonságosan kell az állatot megkötni.

18. §[14]

(1) Amennyiben a szállítóeszközben különböző fajú állatokat szállítanak együtt, azokat fajuk szerint el kell különíteni, kivéve, ha az a társállatok esetében szorongást okozna. Megfelelő intézkedéseket kell tenni annak érdekében is, hogy elkerülhető legyen az együtt szállított, természetüknél fogva egymással szemben ellenséges állatok közötti nem kívánt kölcsönhatás. A szállítóeszközön az állatokat korcsoportonként elkülönítve kell tartani, kivéve, ha anyaállatot szállítanak együtt a még el nem választott utódjával.

(2) A nem ivartalanított hím állatot a nőstény állattól, a felnőtt tenyészkanokat, továbbá a méneket egymástól elkülönítve kell szállítani, kivéve, ha azokat együtt nevelték fel, vagy azok egymáshoz szoktak, és nagy valószínűséggel egymásban kárt nem tesznek.

(3) Az állat egészségére káros anyag az állattal együtt nem szállítható.

19. §[15]

(1) Az állat be- és kirakodására megfelelő felszerelést - így például hidat, rámpát, le- és feljárót - kell használni, és ügyelni kell az elcsúszás megelőzésére, valamint az oldalirányú védelemre. A rakodás és szállítás alatt tilos az állatot gépi módon felfüggeszteni, valamint fejénél, szarvánál, lábánál, farkánál, gyapjas bőrénél vagy kötelénél fogva felemelni vagy húzni. Amennyire lehetséges, kerülni kell az elektromos ösztöke használatát.

(2) Ha az elektromos ösztöke alkalmazása elengedhetetlen, akkor az csak a mozgatásnak ellenálló szarvasmarha vagy sertés esetében használható azzal a feltétellel, hogy az egyidejű behatás időtartama nem haladhatja meg a két másodpercet, valamint az állat előtt mozgását lehetővé tevő szabad terület van. Az ilyen jellegű elektromos ingerlés kizárólag az állat hátulsó végtagjának tömeges izomzatán alkalmazható.

20. §[16]

(1) Az állat szállítás alatti ellátásához kísérő szükséges, kivéve, ha

a) az állatot biztonságos, megfelelő légcseréjű konténerben szállítják, és a tervezett szállítás idejének kétszeresére elegendő ivóvíz és takarmány áll az állat rendelkezésére olyan tartályban, amelyet az állat nem dönthet fel;

b) a szállító látja el a kísérő feladatait;

c) a szállító az útitervben olyan megállóhelyeket jelöl meg, ahol az állat szakszerű ellátására megfelelő személyzet biztosított.

(2) A szállító vagy a kísérő köteles gondoskodni az állat etetéséről és itatásáról, valamint ha szükséges, fejéséről.

(3) Tejelő tehenet általában 12 óránként, de legfeljebb 15 órás időközönként meg kell fejni.

(4) A kísérő feladatának ellátásához szükséges eszközt és világítást kell biztosítani.

21. §[17]

(1) Vasúti konténeres szállítás esetén az állatszállításra használt vasúti járművön nem kell feltüntetni, hogy abban élő állatot szállítanak.

(2) Ha állatszállításra alkalmas vasúti jármű nem áll rendelkezésre, az állatot olyan fedett vasúti kocsiban kell szállítani, amely alkalmas a nagy sebességgel való továbbításra, és amelyben kis sebesség esetén is biztosítható a megfelelő levegőáramlás.

(3) A vasúti jármű belső falának fából vagy rugalmas, sérülést, illetve egyéb károsodást nem okozó anyagból kell készülnie, amely sima, és szükség szerint a megkötéshez megfelelő magasságban karikákkal vagy rudakkal van ellátva.

(4) Háziasított páratlanujjú patás állatok nem önálló rekeszben való szállítása esetén, az állatokat úgy kell megkötni, hogy valamennyi a vasúti jármű azonos oldala felé nézzen, vagy egymással szemben álljon. Csikót, illetve betöretlen állatot nem szabad megkötni.

(5) Nagytestű állatokat a berakáskor úgy kell elhelyezni, hogy a szállító, vagy a kísérő közöttük biztonságosan tudjon közlekedni.

(6) Amennyiben a 18. § (1) és (2) bekezdése alapján az állatok elkülönítése szükséges, azt úgy is meg lehet tenni, hogy azokat a vasúti jármű különböző részeire kötik, vagy megfelelően lerekesztett részben helyezik el.

(7) Vasúti kocsik összekapcsolása vagy bármely egyéb mozgatása során minden óvintézkedést meg kell tenni az állatot szállító vasúti kocsi rázkódásának elkerülése érdekében, tolatását kíméletesen kell végezni, és tilos azt gurítani.

22. §[18]

(1) A közúti szállítás során használt közúti járműnek alkalmasnak kell lennie az állat biztonságos szállítására és elszökésének megakadályozására. A közúti járművet az időjárás káros hatásai ellen védő tetővel kell ellátni.

(2) Nagytestű állat szállítására szolgáló közúti járművet az állat megkötésére alkalmas felszereléssel kell ellátni. Ha a közúti jármű raktere osztott, akkor az egyes rekeszeknek merev falúaknak kell lenniük.

(3) A közúti járművet szükség esetén az állat be- és kirakodására alkalmas felszereléssel kell ellátni, amelynek meg kell felelnie a 19. § (1) bekezdésében meghatározott feltételeknek.

(4) Állat szállítására csak hézagmentes padlóval és oldalfalakkal ellátott, sérülést nem okozó szállítóeszközt szabad használni. Az oldalfalaknak a jármű padozatához hézagmentesen kell illeszkedniük. Kisállatok szállítására szolgáló gépkocsi és pótkocsi oldalfalainak a padozattól számított legalább negyven centiméter magasan, nagyállatok szállítására szolgáló gépkocsi és pótkocsi oldalfalainak pedig legalább hatvan centiméter magasan kell hézagmentesnek lenniük. A negyven, illetve a hatvan centiméter magasságon felül az oldalfalak lécezettek is lehetnek oly módon, hogy az állat testrészei a lécek közötti hézagokon ne férjenek ki.

23. §[19]

(1) Vízi szállítás esetén a hajó felszerelésének olyannak kell lennie, hogy az állatot sérülés és felesleges szenvedés nélkül lehessen szállítani.

(2) Az állatot tilos a nyílt fedélzeten szállítani, kivéve, ha konténerben vagy egyéb, az állategészségügyi hatóság által jóváhagyott olyan módon szállítják, amely megfelelő védelmet nyújt a vízzel és az időjárás kedvezőtlen hatásaival szemben.

(3) Az állatot meg kell kötni, vagy ketrecben, illetve konténerben kell elhelyezni.

(4) Minden ketrechez, konténerhez vagy szállító járműhöz megfelelő közlekedő utat és világítást kell biztosítani.

(5) A szállított állatok számát és a szállítás időtartamát figyelembe véve megfelelő számú kísérőt kell biztosítani.

(6) A hajó minden olyan részén, ahol állatot helyeznek el, a vízelvezetést ki kell alakítani, valamint megfelelő higiéniai feltételeket kell biztosítani.

(7) A hajón az állat esetleges kényszervágására alkalmas, az állategészségügyi hatóság által alkalmasnak minősített felszerelést kell tartani, amelyet kizárólag az arra képzett személy használhat.

(8) A hajó indulása előtt a szállított állatok számától és a szállítás időtartamától függően - amennyiben a hajón ivóvíz előállítására alkalmas felszerelés nem áll rendelkezésre - megfelelő minőségű és mennyiségű ivóvízről és takarmányról kell gondoskodni.

(9) A beteg vagy sérült állatot a szállítás során el kell különíteni, és szükség esetén megfelelően képzett személy által elsősegélyben kell részesíteni.

(10) Amennyiben az állatot a hajó fedélzetén vasúti járműben szállítják, abban az esetben gondoskodni kell a megfelelő szellőzésről az egész út során. Állatnak kompon vagy egyéb hasonló vízijármű fedélzetén vasúti, vagy közúti járműben történő szállítása esetén az (1)-(3) bekezdésben foglaltakat nem kell alkalmazni.

(11) Amennyiben hajó fedélzetén közúti járműben szállítanak állatot, abban az esetben

a) az állatot tartalmazó rekeszeket megfelelően rögzíteni kell a közúti járműhöz,

b) a közúti járművet és az állatot tartalmazó rekeszeket kikötési lehetőségekkel kell ellátni, amely lehetővé teszi rögzítésüket a hajóhoz,

c) a hajó fedélzetén a szállított közúti járművek számának megfelelő szellőzést kell biztosítani,

d) amennyiben lehetséges, az állatot szállító közúti járművet a friss levegő beáramlásához közel kell elhelyezni,

e) az állatot tartalmazó rekesznek megfelelő számú réssel vagy egyéb olyan felszereléssel kell rendelkeznie, amely biztosítja a szellőzést, figyelembe véve azt a körülményt, hogy a légáramlás a hajó egyes részein korlátozott,

f) az állatot tartalmazó rekeszekben, valamint azok minden szintjén elegendő helynek kell lennie annak érdekében, hogy az állat felett megfelelő szellőzés legyen, amikor az természetes álló testhelyzetben van,

g) az állatot tartalmazó rekesznek közvetlen bejárattal kell rendelkeznie annak érdekében, hogy az állatot gondozni, etetni és itatni lehessen a szállítás alatt.

24. §[20]

(1) Légiszállítás során az állatot a Légi Fuvarozók Nemzetközi Szövetsége (IATA) vonatkozó nemzetközi előírásainak megfelelően kell gondozni és szállítani, amely szabályokról a szállítónak előzetesen tájékozódnia kell.

(2) A légiszállítás során az állat fajára, fajtájára figyelemmel a túlzottan magas vagy alacsony hőmérséklet kialakulásának elkerülése érdekében megfelelő óvintézkedést kell tenni, el kell kerülni a légnyomás nagymértékű ingadozását, és gondoskodni kell a megfelelő szellőztetésről.

(3) Áruszállító légi járművön az állat esetleges kényszervágására alkalmas, az állategészségügyi és a légiközlekedési hatóság által jóváhagyott eszközt kell tartani, amelyet kizárólag az arra képzett személy használhat.

A baromfi, a házinyúl és a háziasított madarak szállítására vonatkozó előírások

25. §[21]

(1) A 16. § (1)-(7) bekezdésében, a 18. §-ban, a 20. § (1) bekezdésében, a 21. § (1)-(3) és (7) bekezdésében, a 23. § (1)-(7) és (10)-(11) bekezdésében, a 24. §-ban foglalt előírásokat a baromfi, a háziasított madarak és a házinyúl szállítása esetén is alkalmazni kell.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott állatoknak megfelelő mennyiségű takarmányt és folyadékot kell biztosítani, kivéve

a) ha a szállítás időtartama a be- és kirakodás időtartama nélkül 12 óránál rövidebb,

b) az összes baromfifaj napos egyedeinek 24 óránál rövidebb szállítása esetén, ha a szállítás a kikeléstől számított 72 órán belül befejeződik.

(3) A megfelelően rögzített ketrecben, rekeszben, ládában, kosárban elhelyezett baromfi, nyúl és prémes állat oldalfalakkal fel nem szerelt járművön is szállítható.

A kutya és a macska szállítására vonatkozó előírások

26. §[22]

(1) A 15. § (1) bekezdésének a) és d) pontjában és

(2) bekezdésében, a 16. § (1)-(7) bekezdésében, a 18. §-ban, a 20. § (1), (2) és (4) bekezdésében, a 21. § (1), (3), (6) és (7) bekezdésében, a 22. § (2) bekezdésében, a 23. § (1)-(6) és (8)-(11) bekezdésében, a 24. § (1) és (2) bekezdésében foglalt előírásokat a kutya és a macska szállítása esetében is értelemszerűen alkalmazni kell.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt állatot, az időjárási körülmények figyelembevétele mellett, legalább 24 órás időközönként meg kell etetni, és legalább 12 órás időközönként meg kell itatni.

(3) Ivarzó nőstényt a hímtől el kell különíteni.

Az egyéb emlősök és madarak szállítására vonatkozó előírások

27. §[23]

(1) A 15. § (1) bekezdésének a) és d) pontjában és (2) bekezdésében, a 16. § (1)-(7) bekezdésében, a 18. §-ban, a 20. § (1), (2) és (4) bekezdésében, a 21. § (1)-(3) és (5)-(7) bekezdésében, a 22-24. §-ban foglalt előírásokat az 1. § d) pontja szerinti egyéb emlősök és madarak szállítása esetén is alkalmazni kell.

(2) A 15. § (2) bekezdésében foglaltak figyelembevétele mellett csak a szállításra alkalmas és jó egészségi állapotban lévő állatot szabad szállítani.

(3) Nem tekinthető szállításra alkalmasnak

a) az előrehaladott állapotban lévő vemhes állat, vagy azon állat, amely rövid idővel a szállítás előtt ellett,

b) az önmagát ellátni képtelen fiatal állat, amelyet nem az anyjával együtt szállítanak.

(4) Kivételes esetben az eljáró állatorvos hozzájárulhat a (3) bekezdés szerinti állatok szállításához, ha az állatokat olyan helyre kell szállítani, ahol megfelelő ellátást kapnak.

(5) Nyugtatószer kizárólag különleges esetben, állatorvos felügyelete mellett és utasításának megfelelően alkalmazható. Az alkalmazott nyugtatószerre vonatkozó iratoknak az állatot a rendeltetési helyig kell kísérnie.

(6) Az egyéb emlősöket és madarakat csak megfelelően kialakított - szükség esetén az állat vad, ijedős vagy veszélyes természetére utaló jelzéssel ellátott - szállítóeszközzel lehet szállítani. Az állatot a szállítás során az etetéséről, itatásáról és különleges ellátásáról szóló írásbeli utasításnak kell kísérnie.

(7) Az 1986. évi 15. törvényerejű rendelettel kihirdetett, a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló, Washingtonban, 1973. március 3. napján elfogadott egyezmény (a továbbiakban: CITES) hatálya alá tartozó állatokat a CITES keretében kiadott, a vadon élő állatok és növények szállításra történő előkészítéséről és szállításáról szóló útmutatónak megfelelően kell gondozni és szállítani, azzal, hogy az állatokat a lehető leghamarabb el kell juttatni a rendeltetési helyre.

(8) Szükség esetén az állat számára a szállítás előtt megfelelő időtartamot kell biztosítani az alkalmazkodáshoz, ezen időtartam alatt az állatot fokozatosan rakodják be a konténerbe.

(9) Tilos egy konténerben szállítani különböző fajú állatokat, valamint azonos fajhoz tartozó állatokat, ha egymással szemben ellenségesen viselkedhetnek.

(10) Szarvasfélék nem szállíthatók közvetlenül az agancsuk váltását követő időszakban.

(11) Madarat a szállítás során félhomályban kell tartani.

(12) Úszólábúak és szirének szállításánál a konténereket nem szabad egymásra rakni, és az állatokat egy képzett kísérőnek állandóan figyelemmel kell kísérnie.

(13) A megfelelő kiegészítő szellőztetést úgy kell kialakítani, hogy a konténer minden falán kellő méretű szellőzőnyílás legyen az állandó és szükséges mértékű légáramlás biztosítása érdekében, valamint a rések olyan méretűek legyenek, hogy az állat ne kerüljön közvetlen kapcsolatba az őt ellátó kísérővel, és elkerülhető legyen a sérülés.

(14) Zsúfolt rakodás esetén megfelelő méretű rudakat kell elhelyezni a konténer falainál, tetejénél és alapjánál, azért, hogy a levegő áramlásához megfelelő távolságot lehessen biztosítani.

(15) Az állatot a szállítás során minden esetben úgy kell elhelyezni, hogy az a szállított élelmiszerektől el legyen különítve. Biztosítani kell azt is, hogy a szállítmányhoz illetéktelen személy ne tudjon hozzáférni.

Az egyéb gerinces állatok szállítására vonatkozó előírások

28. §[24]

(1) A 24. § (1) bekezdésében foglalt előírásokat az 1. § e) pontja szerinti hidegvérű és egyéb gerinces állatok tekintetében is alkalmazni kell.

(2) Ezek az állatok az adott faj szükségleteinek - különös tekintettel a férőhelyre, szellőzésre, hőmérsékletre, a víz- és oxigén-utánpótlás biztosítására, valamint a biztonsági követelményekre - megfelelő konténerben és körülmények között szállíthatók, azzal, hogy az állatokat a lehető leghamarabb el kell juttatni a rendeltetési helyre.

(3) A CITES hatálya alá tartozó állatokat a CITES keretében kiadott, a vadon élő állatok és növények szállításra történő előkészítéséről és szállításáról szóló útmutatónak megfelelően kell szállítani.

Rakodási sűrűség

29. §[25]

(1) A szállított állatok rakodási sűrűségét az 1. számú melléklet határozza meg, amelyet a (2)-(8) bekezdésben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) Felnőtt lovak és pónik esetében az előírt rakodási sűrűségtől legfeljebb 10%-kal, fiatal lovak és csikók esetében legfeljebb 20%-kal lehet eltérni, figyelemmel azok testtömegére és méretére, valamint fizikai erőnlétükre, az időjárási viszonyokra és a feltételezett szállítási időtartamra is.

(3) A szarvasmarhafélék közúti és vasúti szállítása során előírt rakodási sűrűségre megadott adatoktól az állatok testtömegétől és méretétől, fizikai erőnlétüktől, az időjárási tényezőktől és a feltételezett szállítási időtartamtól függően el lehet térni.

(4) Vemhes szarvasmarha vízi szállítása esetében az előírt rakodási sűrűségnél 10%-kal nagyobb területet kell biztosítani.

(5) A juh és kecske közúti és vasúti szállítására meghatározott rakodási sűrűség a fajtától, a testmérettől, az erőnléti állapottól, a gyapjú hosszától, valamint az időjárási tényezőktől és a szállítás időtartamától függően 20%-kal eltérhet.

(6)[26] A 100 kg körüli testtömegű sertésekre eső rakodási sűrűség nem haladhatja meg a 235 kg/m2-t. Ha a sertések fajtája, mérete és fizikai állapota szükségessé teszi, az előírt minimális alapterületet növelni kell. Az időjárási viszonyoktól és a szállítási időtől függően az alapterület legfeljebb 20%-kal növelhető.

(7) Sertések légi szállítása során a rakodási sűrűség nagyobb lehet annak érdekében, hogy felszálláskor, leszálláskor vagy légörvény esetén az állatok sérülése elkerülhető legyen, azonban ilyenkor is biztosítani kell minden állat számára a lefekvési lehetőséget. A rakodási sűrűség megállapításakor figyelembe kell venni az éghajlatot, a tervezett teljes szállítási időt és az érkezés tervezett időpontját.

(8) A baromfi konténeres szállítása során előírt rakodási sűrűségre megadott adatoktól el lehet térni az állatok testtömegétől és méretétől, fizikai erőnlétüktől, az időjárási tényezőktől és a feltételezett szállítási időtartamtól függően.

Etetési és itatási időköz, a szállítás időtartama és a pihenőidő

30. §

A 31. §-ban foglalt előírásokat az 1. § a) pontjában felsorolt állatok szállítása esetében - a légi szállítás kivételével - kell alkalmazni.

31. §

(1) A szállítás időtartama abban az esetben haladhatja meg a nyolc órát, ha

a) a szállítóeszköz megfelelően almozott,

b) elegendő mennyiségű takarmány áll rendelkezésre, figyelembe véve a szállított állatok számát és a szállítás időtartamát,

c) az állatok közvetlenül megközelíthetők,

d) a szellőztetés megfelelő, és a külső és belső hőmérséklettől, valamint a légállapottól függően változtatható,

e) a szállítóeszköz mozgatható részekkel rekeszekre osztható,

f) a szállítóeszköz a megállóhelyen történő vízcsatlakozáshoz megfelelő felszereléssel ellátott,

g) sertések szállítása esetén a szállítóeszköz az itatásukhoz szükséges megfelelő mennyiségű vizet szállít.

(2) Közúti szállítás esetében a következő itatási és etetési időközöket, szállítási időtartamot és pihenő időt kell alkalmazni:

a) szopós borjú, -bárány, -gida, -csikó és -malac szállítása esetében kilenc óra szállítás után legalább egy óra pihenőt kell tartani, amelynek elegendőnek kell lennie az állatok itatására, szükség esetén etetésükre; a pihenő után további kilenc órán át tarthat a szállítás,

b) sertést legfeljebb 24 órán át lehet szállítani, úgy, hogy a szállítás ideje alatt a folyadékhoz folyamatosan hozzáférjen,

c) háziasított páratlanujjú patás állatok legfeljebb 24 órán át szállíthatók; a szállítás alatt folyadékot, és szükség esetén, de legalább nyolc óránként takarmányt kell adni részükre,

d) minden egyéb állatfaj szállítása esetén, 14 órás szállítást követően, legalább egy óra pihenőidő szükséges, amelynek elegendőnek kell lennie az állat itatására és szükség esetén etetésére; az állat a pihenőt követően további 14 órán át szállítható.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott szállítási idő után az állatot ki kell rakodni, meg kell etetni, itatni, és 24 óra pihenőidőt kell számára biztosítani.

(4) Vasúti szállítás esetén, amennyiben-a pihenőidőre vonatkozó előírások kivételével - az (1) és (2) bekezdésben foglaltak teljesülnek, a (2) bekezdésben előírt szállítási időtartamokat kell alkalmazni. Ettől eltérő esetben, ha a szállítási idő a nyolc órát meghaladja, az állat vasúton nem szállítható.

(5) Állat nyolc óránál hosszabb vízi szállítása tilos, kivéve, ha - a szállítási és pihenőidőre vonatkozó előírások kivételével - az (1) és (2) bekezdésben foglaltak teljesülnek.

(6) Ha két adott földrajzi pont között rendszeresen közlekedő hajóra az állatot szállító járművet kirakodás nélkül helyezik fel, abban az esetben az állatot a kirakodás után legalább 12 órán át pihentetni kell az érkezési kikötőben vagy annak közvetlen környékén, kivéve, ha a szállítás során az (1)-(3) bekezdésben foglaltak teljesülnek.

(7) Az állat érdekében az (1), (2) és (6) bekezdés szerinti szállítási időtartam két órával túlléphető, ha az így meghosszabbított idő alatt a rendeltetési hely elérhető.

(8) A közúti állatszállítás során az előzőekben foglaltak mellett be kell tartani a járművezetők vezetési és a pihenőidejére vonatkozó előírásokat is.

(9)[27]

Pihentető állomás

32. §[28]

33. §

(1)[29]

(2)[30]

(3)[31]

(4)[32]

(5)[33]

(6)[34]

(7) A pihentető állomások listáját, illetve annak változását a minisztérium bejelenti az Európai Bizottságnak.

34. §[35]

35. §[36]

36. §[37]

Záró rendelkezések

37. §

(1)[38] Ez a rendelet - a (2) és (3) bekezdésben foglaltak kivételével - 2003. szeptember 1-jén lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti az Állategészségügyi Szabályzat kiadásáról szóló 41/1997. (V. 28.) FM rendelet 1. számú mellékletének 11. függeléke.

(2)[39] Az e rendelet 29. §-ának (6) bekezdése és 1. számú melléklete 2003. december 1-jén lép hatályba.

(3)[40] A rendelet 1-28. §-ai, 29. §-ának (1) -(5) és (7) -(8) bekezdése, 30. §-a, 31. §-ának (1) -(8) bekezdése, 33. §-ának (7) bekezdése, 38. §-ának a) és b) pontjai, valamint 2-4. számú mellékletei a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a rendelet 31. §-ának (9) bekezdése, 32. §-a, 33. §-ának (1) -(6) bekezdése, 34-36. §-ai és az azokhoz tartozó alcím, 38. §-ának c) és d) pontjai és 5-6. számú mellékletei, valamint az állatszállításról szóló 13/1999. (IV. 28.) KHVM-FVM együttes rendelet.

38. §

Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a Megállapodást kihirdető 1994. évi L törvény 3. §-ával összhangban, az Európai Közösségek következő jogszabályaival összeegyeztethető szabályozást tartalmaz:

a) a Tanács 91/628/EGK irányelve az állatok szállítás közbeni védelméről és a 90/425/EGK és a 91/496/EGK irányelv módosításáról,

b) a Tanács 95/29/EK irányelve az állatok szállítás közbeni védelméről szóló 91/628/EGK irányelv módosításáról,

c)[41]

d)[42]

Gaál Gyula s. k.,

gazdasági és közlekedési minisztériumi politikai államtitkár

Dr. Németh Imre s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter

1. számú melléklet az 52/2003. (VIII. 15.) GKM-FVM együttes rendelethez

Rakodási sűrűség

A) Páratlanujjú patás háziállatok
1. Vasúti szállítás:
Felnőtt ló1,75 m2 (0,7 x 2,5 m)*
Fiatal ló (6—24 hónapos) (legfeljebb 48 óráig tartó szál­lítás)1,2 m2 (0,6x2 m)
Fiatal ló (6 — 24 hónapos) (48 óránál hosszabb szállítás)2,4 m2 (1,2 x 2 m)
Póni (144 cm alatt)1 m2 (0,6 x 1,8 m)
Csikó (0—6 hónapos)1,4 m2 (1x1,4 m)
* Az előírásszerűén alkalmazható vagonszélesség 2,6 m — 2,7 m.
2. Közúti szállítás:
Felnőtt ló1,75 m2 (0,7x2,5 m)
Fiatal ló (6—24 hónapos) (legfeljebb 48 óráig tartó szál­lítás)1,2 m2 (0,6x2 m)
Fiatal ló (6—24 hónapos) (48 óránál hosszabb szállítás)2,4 m2 (1,2x2 m)
Póni (144 cm alatt)1m2 (0,6x1,8 m)
Csikó (0—6 hónapos)1,4 m2 (1x1,4 m)
3. Légi szállítás:
Élő testtömeg (kg)m2/állat
0—100 kg0,42 m2
100—200 kg0,66 m2
200—300 kg0,87 m2
300—400 kg1,04 m2
400—500 kg1,19 m2
500—600 kg1,34 m2
600—700 kg1,51 m2
700—800 kg1,73 m2
4. Tengeri szállítás:
Élő testtömeg (kg)m2/állat
200—3000,90—1,175
300—4001,175—1,45
400—5001,45—1,725
500—6001,725—2
600—7002—2,25
B) Szarvasmarha
1. Vasúti szállítás:
KategóriaBecsült testtömeg (kg)Egy állatra jutó alapterület (m2/állat)
Kis méretű borjú550,30—0,40
Közepes méretű borjú1100,40—0,70
Nagy méretű borjú2000,70—0,95
Közepes méretű szarvasmarha3250,95—1,30
Nagy méretű szarvasmarha5501,30—1,60
Nagyon nagy méretű szarvas­marha>700>1,60
2. Közúti szállítás:
KategóriaBecsült testtömeg (kg)Egy állatra jutó alapterület (m2/állat)
Kis méretű borjú550,30—0,40
Közepes méretű borjú1100,40—0,70
Nagy méretű borjú2000,70—0,95
Közepes méretű szarvasmarha3250,95—1,30
Nagy méretű szarvasmarha5501,30—1,60
Nagyon nagy méretű szarvas­marha>700>1,60
3. Légi szállítás:
KategóriaBecsült testtömeg , (kg)Egy állatra jutó alapterület (m2/állat)
Borjú500,23
700,28
Szarvasmarha3000,84
5001,27
4. Tengeri szállítás:
Testtömeg (kg)m2/állat
200—3000,81—1,0575
300—4001,0575—1,305
400—5001,305—1,5525
500—6001,5525—1,8
600—7001,08—2,025
C) Juh, kecske
1. Vasúti szállítás:
KategóriaTesttömeg (kg)Egy állatra jutó alapterület (m2/állat)
Nyírott juh és bárány 26 kg felett<550,20—0,30
>55>0,30
Nyíratlan juh<550,30—0,40
>55>0,40
Magas-vemhes juh<550,40—0,50
>55>0,50
Kecske<350,20—0,30
35—550,30—0,40
>550,40—0,75
Magas-vemhes kecske<550,40—0,50
>55>0,50
2. Közúti szállítás:
KategóriaTesttömeg (kg)Egy állatra jutó alapterület (m2/állat)
Nyírott juh és bárány 26 kg felett<550,20—0,30
>55>0,30
Nyíratlan juh<550,30—0,40
>55>0,40
Magas-vemhes juh<550,40—0,50
>55>0,50
Kecske<350,20—0,30
35—550,30—0,40
>550,40—0,75
Magas-vemhes kecske<550,40—0,50
>55>0,50
3. Légi szállítás:
Átlagos testtömeg (kg)Egy juhra/kecskére eső alapterület (m2/állat)
250,20
500,30
750,40
4. Tengeri szállítás:
Testtömeg (kg)m2/állat
20/300,24/0,265
30/400,265/0,290
40/500,290/0,315
50/600,315/0,34
60/700,346/0,39
D) Sertés
1. Légi szállítás:
Átlagos testtömeg (kg)Egy sertésre jutó alapterület (m2/állat)
150,23
250,25
500,35
1000,51
2. Tengeri szállítás:
Testtömeg (kg)m2/állat
10 vagy az alatt0,20
200,28
450,37
700,60
1000,85
1400,95
1801,10
2701,150
E) Baromfi konténeres szállítása
KategóriaTerület
Naposcsibe21—25 cm2/csibe
Baromfi < 1,6 kg180—200 cm2/kg
Baromfi 1,6—3 kg160 cm/kg
Baromfi 3—5 kg115 cm2/kg
Baromfi 5 kg <105 cm2/kg

2. számú melléklet az 52/2003. (VIII. 15.) GKM-FVM együttes rendelethez

Szállítói nyilatkozat és engedély kérelem

Szállító neve: ..........................................................................

Szállító címe (telephelye): ....................................................

Alulírott biztosítom, hogy az engedélyben megjelölt időtartam alatt az állatszállítások során

- a szállítás az állatnak sérülést vagy indokolatlan szenvedést nem okoz,

- a használt szállítóeszköz megfelel az állatszállítás állatvédelmi szabályairól szóló 52/2003. (VIII. 15.) GKM- FVM együttes rendeletben és a külön jogszabályokban foglaltaknak,

- az állat szállításával és szállítás alatti gondozásával megbízott személy szakirányú képzésben részesült, vagy ezzel egyenértékű gyakorlati tapasztalattal rendelkezik az állatok szállítása, gondozása, illetve ellátása területén,

- a szállítás egész időtartama alatt - különös tekintettel a rendeltetési helyen, valamint a harmadik országok területén - a vonatkozó állategészségügyi, állatvédelmi, valamint egyéb előírások betartásra kerülnek.

Megjegyzés: .............................................................................

Kérem, hogy az élőállat-szállítási tevékenység végzésére vonatkozó engedélyt megadni szíveskedjék.

Kelt:..............., 20.......................................

......................................

a szállító aláírása

3. számú melléklet az 52/2003. (VIII. 15.) GKM-FVM együttes rendelethez

Élőállat-szállítási engedély

........................................................................................... név

.......................................................................... község, város

......... kerület ...................................................... utca, út,

tér, dűlő ......... szám alatti szállító részére az élőállatszállítási tevékenység végzését

20...............-20...............

közötti időtartamra engedélyezem.

A szállító nyilvántartási száma:

Kelt:..............., 20...............

................................................................

állategészségügyi állomás igazgatója

4. számú melléklet az 52/2003. (VIII. 15.) GKM-FVM együttes rendelethez

Táblázat a szállításokkal kapcsolatban végzett állatvédelmi ellenőrzések eredményeiről

Év:
Ellenőrzések száma közúti szállításnál: ............
Ellenőrzések száma vasúti szállításnál: ............
Ellenőrzések száma vízi szállításnál: ............
Ellenőrzések száma légi szállításnál: ............
Ellenőrzések száma összesen: ............
Ellenőrzés típusaEllen­őrzések számaHiányos­ságok számaFigye­lemfel­hívások számaSzankciók száma
1.A kísérő okmányok ellenőrzése
2.A szállítóeszközök és az állatok állatvásárban, indulási helyen történő ellenőrzése
3.A szállítóeszközök és az állatok közúti szállítása során történő szúrópróbaszerű ellenőrzése
4.A szállítóeszközök és az állatok megállóhelyen (pihentető állo­mások kivételével) történő ellen­őrzése
5.A szállítóeszközök és az állatok pihentető állomáson történő el­lenőrzése
6.A szállítóeszközök és az állatok átrakodási ponton történő ellen­őrzése
7.A szállítóeszközök és az állatok rendeltetési helyre érkezéskor történő ellenőrzése
8.Egyéb ellenőrzések
9.Összesen (2 — 8. sor együttesen)

5. számú melléklet az 52/2003. (VIII. 15.) GKM-FVM együttes rendelethez[43]

6. számú melléklet az 52/2003. (VIII. 15.) GKM-FVM együttes rendelethez[44]

Lábjegyzetek:

[1] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[2] *Szabályozására lásd 87/2003. (VII. 24.) FVM rendelet

[3] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[4] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[5] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[6] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[7] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[8] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[9] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[10] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[11] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[12] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[13] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[14] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[15] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[16] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[17] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[18] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[19] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[20] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[21] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[22] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[23] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[24] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[25] Később lép hatályba. A (6) bekezdés kivételével hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[26] Később lép hatályba. Hatályos 2003.12.01.

[27] Hatályon kívül helyezte e rendelet 37. § (2) bekezdése. Hatálytalan a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[28] Hatályon kívül helyezte e rendelet 37. § (2) bekezdése. Hatálytalan a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[29] Hatályon kívül helyezte e rendelet 37. § (2) bekezdése. Hatálytalan a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[30] Hatályon kívül helyezte e rendelet 37. § (2) bekezdése. Hatálytalan a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[31] Hatályon kívül helyezte e rendelet 37. § (2) bekezdése. Hatálytalan a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[32] Hatályon kívül helyezte e rendelet 37. § (2) bekezdése. Hatálytalan a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[33] Hatályon kívül helyezte e rendelet 37. § (2) bekezdése. Hatálytalan a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[34] Hatályon kívül helyezte e rendelet 37. § (2) bekezdése. Hatálytalan a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[35] Hatályon kívül helyezte e rendelet 37. § (2) bekezdése. Hatálytalan a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[36] Hatályon kívül helyezte e rendelet 37. § (2) bekezdése. Hatálytalan a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[37] Hatályon kívül helyezte e rendelet 37. § (2) bekezdése. Hatálytalan a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[38] Megállapította a 73/2003. (XI. 13.) GKM-FVM együttes rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2003.11.28.

[39] Megállapította a 73/2003. (XI. 13.) GKM-FVM együttes rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.11.28.

[40] Beiktatta a 73/2003. (XI. 13.) GKM-FVM együttes rendelet 1. § (3) bekezdése. Hatályos 2003.11.28.

[41] Hatályon kívül helyezte e rendelet 37. § (2) bekezdése. Hatálytalan a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[42] Hatályon kívül helyezte e rendelet 37. § (2) bekezdése. Hatálytalan a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[43] Hatályon kívül helyezte e rendelet 37. § (2) bekezdése. Hatálytalan a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[44] Hatályon kívül helyezte e rendelet 37. § (2) bekezdése. Hatálytalan a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

Rendezés: -
Rendezés: -
Kapcsolódó dokumentumok IKONJAI látszódjanak:
Felület kinézete:

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére