155/2004. (V. 14.) Korm. rendelet

a radioaktív hulladék országhatáron át történő szállításának engedélyezéséről

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség keretében a kiégett fűtőelemek kezelésének biztonságáról és a radioaktív hulladék kezelésének biztonságáról szóló közös egyezmény kihirdetéséről szóló 2001. évi LXXVI. törvény 3. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

(1) A rendelet hatálya radioaktív hulladéknak a Magyar Köztársaság és az Európai Unió tagállamai (a továbbiakban: EU tagállam) között, illetve az EU más tagállamai között, ha a Magyar Köztársaság tranzit EU tagállam, a Magyar Köztársaságból harmadik államba, harmadik országból a Magyar Köztársaságba és a Magyar Köztársaságon, mint tranzitországon át történő szállításának engedélyezésére terjed ki.

(2) Ha a radioaktív hulladékszállítmány aktivitása vagy aktivitás koncentrációja a radionuklidok mentességi aktivitás koncentrációja és mentességi aktivitása szintjének meghatározásáról szóló 23/1997. (VII. 19.) NM rendelet mellékletében meghatározott értékeket nem lépi túl, akkor a szállítmány nem tartozik a rendelet hatálya alá.

(3) Nem tartozik e rendelet hatálya alá a hasadó anyagot nem tartalmazó zárt sugárforrásoknak a szállítóhoz történő visszaszállítása.

(4) Nem tartozik e rendelet hatálya alá, ha

a) a radioaktív hulladékot feldolgozás céljából fogadó EU tagállam (vagy vállalkozója) él azzal a jogával, hogy a feldolgozott hulladékot a származás helye szerinti országba visszaküldi;

b) a besugárzott nukleáris üzemanyagot újrafeldolgozás céljából fogadó EU tagállam (és vállalkozója) él azzal a jogával, hogy a hulladékot vagy más újrafeldolgozási terméket a származás helye szerinti országba visszaküldi.

2. §

A rendelet vonatkozásában a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség keretében a kiégett fűtőelemek kezelésének biztonságáról és a radioaktív hulladék kezelésének biztonságáról létrehozott közös egyezmény kihirdetéséről szóló 2001. évi LXXVI. törvény által kihirdetett egyezmény 2. cikkében meghatározott fogalmak alkalmazandók a következő kiegészítéssel:

a) gazdálkodó szervezeten a Ptk. 685. § c) pontjában meghatározottak értendők;

b) hatáskörrel rendelkező közigazgatási szerv olyan hatóságot jelöl, amely a származási hely szerinti, tranzit vagy a rendeltetési hely szerinti ország jogszabályai alapján hatáskörrel rendelkezik a radioaktív hulladék országhatáron át történő szállítása engedélyezésének, illetve az engedélyező hatóság által történő megkeresése esetén, jóváhagyásának tekintetében;

c) radioaktív hulladék birtokosa az a természetes személy vagy gazdálkodó szervezet, amely a szállítás megkezdése előtt jogilag felelt a hulladékért és azt a címzettnek át kívánja adni;

d) radioaktív hulladék címzettje az a természetes személy vagy gazdálkodó szervezet, amelynek a részére szállítják a radioaktív hulladékot;

e) rendeltetési hely a szállítás célpontja akár a Magyar Köztársaság területén, akár külföldön;

f) származási hely a szállítás kiindulási helye akár a Magyar Köztársaság területén, akár külföldön;

g) zárt sugárforrás olyan forrás, amelynek felépítése - szabályszerű használat mellett - megakadályozza a radioaktív anyagok kijutását a környezetbe;

h) harmadik ország minden ország, mely nem EU tagállam.

Hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv

3. §

(1) Az e rendelet hatálya alá tartozó hatósági tevékenységet a Magyar Köztársaság területén az Országos Atomenergia Hivatal (a továbbiakban: hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv) látja el.

(2) Szakhatóságként közreműködik a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv munkájában:

a) az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Országos Tiszti Főorvosi Hivatala behozatal esetén a felhasználói engedély, kivitelnél a 13. § (2) bekezdése tárgyában;

b) az Országos Rendőr-főkapitányság a 19. § (3) bekezdése tárgyában.

(3)[1] A hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv a rendelet hatálya alá tartozó engedélykérelmek engedélyezéséről, illetve elutasításáról tájékoztatja az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot, a Vám és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságát, az Országos Rendőr-főkapitányságot és a Nemzetbiztonsági Hivatalt.

A Magyar Köztársaság és az Európai Unió más tagállama közötti szállítások

4. §

(1) A hulladék birtokosa a radioaktív hulladéknak a rendelet hatálya alá tartozó szállítását megelőzően köteles engedélyért folyamodni az 1. számú mellékletben (1. rész) és 2. számú mellékletben (section 1) meghatározott kísérőokmányok kitöltésével, a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szervhez, ha a Magyar Köztársaság a származás helye szerinti EU tagállam. A hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv a kérelmet jóváhagyásra megküldi a rendeltetés helye szerinti EU tagállam hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervéhez, valamint az esetleges tranzit EU tagállam hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervéhez is.

(2) Önmagában az (1) bekezdésben említett kísérőokmányoknak a megküldése nincs befolyással az eljárás végén kiadandó engedélyre.

5. §

(1) Egy kérelmet több szállítmányra is be lehet nyújtani, ha

a) a radioaktív hulladék, amelyre vonatkozik, alapvetően azonos fizikai, kémiai és radioaktív tulajdonságokkal bír; és

b) a hulladékot ugyanattól a birtokostól ugyanahhoz a címzetthez szállítják és ugyanazok a hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervek járnak el; és

c) abban az esetben, ha a szállítások harmadik országot is érintenek, az Unióba történő be- és kilépéskor ugyanazon a határátkelőhelyen át és az érintett harmadik ország vagy országok ugyanazon határátkelőhelyén keresztül történnek, kivéve, ha az érintett hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervek más tartalmú megállapodást kötöttek.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott engedély legfeljebb 3 éves időtartamra adható ki.

Elintézési határidő

6. §

(1) Ha a Magyar Köztársaság a származás helye szerinti EU tagállam, a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv az e rendelet hatálya alá tartozó ügyekben az engedélykérelem beérkezésétől, hiánypótlásra felhívás esetén ennek megtörténtétől számított 120 nap alatt köteles határozni. Ez a határidő magában foglalja a (2) bekezdés szerinti megkeresésekre adott határidőt is.

(2) Ha a Magyar Köztársaság a származás helye szerinti EU tagállam, a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv a rendeltetés helyének hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervének továbbítja a szabályszerűen benyújtott beviteli vagy átviteli kérelmet és kéri, hogy átvételétől számított 60 napos határidőn belül közölje:

a) helyt ad-e a kérelemnek;

b) milyen további iratokat tart szükségesnek; vagy

c) elutasítja-e a kérelmet.

(3) A rendeltetés helye szerinti EU tagállam hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervének kérésére a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv a (2) bekezdésben megjelölt 60 napos határidő legfeljebb 30 nappal történő meghosszabbítását tudomásul veszi.

(4) Ha a (2) bekezdésben megjelölt határidő letelte után a rendeltetés helye szerinti EU tagállam vagy a szállításban érintett tranzit EU tagállamok hatáskörrel rendelkező közigazgatási szerveitől nem érkezik válasz a kérelemre, akkor a kérelmezett szállítás jóváhagyottnak tekinthető, kivéve, ha az érintett EU tagállamok tájékoztatták az Európai Bizottságot arról, hogy nem fogadják el ezt a hallgatólagos jóváhagyási eljárást.

7. §

(1) Ha a Magyar Köztársaság a rendeltetés helye szerinti vagy tranzit EU tagállam, a származás helye szerinti EU tagállam hatóságának megkeresése alapján, a megfelelően benyújtott kérelem kézhezvételétől számított 60 napon belül, a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv értesíti a származás helye szerinti EU tagállam hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervét jóváhagyásáról, vagy azokról a feltételekről, amelyek teljesítését szükségesnek tartja, illetve a kérelem elutasításáról.

(2) A hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv indokolt esetben kérheti az (1) bekezdés szerinti elintézési határidő 30 nappal való meghosszabbítását a származás helye szerinti EU tagállam hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervétől.

(3) Ha a Magyar Köztársaság a rendeltetés helye szerinti vagy tranzit EU tagállam, a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv által előírt esetleges feltételek nem lehetnek szigorúbbak, mint a hasonló szállításokra korábban megszabottak, E feltételeknek a hatályos nemzetközi szerződésekkel is összhangban kell lenniük.

(4) A hatáskörrel rendelkező közigazgatási szerv az (1) bekezdésben említett jóváhagyást az 1. számú melléklet (2. rész) és a 2. számú melléklet (section 2) felhasználásával adja meg, utasítja el vagy szabja meg az esetleges feltételeket.

Behozatal

8. §

Radioaktív hulladéknak a Magyar Köztársaság területére való szállítása nem hagyható jóvá, ha

a) az ionizáló sugárzás az emberi életet vagy az emberek, illetve utódaik egészségét közvetlenül vagy közvetve fenyegeti;

b) a radioaktív hulladékkal tervezett vagy előrelátható tevékenységre a Magyar Köztársaságban nincs sugárvédelmi engedély;

c) a radioaktív hulladék kondicionálására vagy feldolgozására a Magyar Köztársaságban rendelkezésre álló kapacitások olyan szűkek, hogy a külföldi radioaktív hulladéknak a Magyar Köztársaság területére való szállítása a belföldi radioaktív hulladék megfelelő időben történő kondicionálását, illetve feldolgozását veszélyezteti;

d) a 15. § (2) bekezdése szerinti megállapodás nem kerül bemutatásra;

e) a kérelmező adatai vagy a hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervek bejegyzései az egységes kísérőokmányon hiányosak; vagy

f) a Magyar Köztársaság területére való szállítás végleges elhelyezés vagy átmeneti tárolás céljából történik, kivéve, ha az átmeneti tárolás kezelés vagy kondicionálás előkészítése vagy annak része, és a hulladékot a Magyar Köztársaság területéről visszaszállítják.

Kivitel

9. §

(1) Radioaktív hulladéknak a Magyar Köztársaság területéről történő szállítása engedélyezhető, ha

a) az ionizáló sugárzás az emberi életet vagy az emberek, illetve utódaik egészségét sem közvetve sem közvetlenül nem fenyegeti;

b) minden érintett ország a szükséges jóváhagyásokat megadta;

c) a birtokos a hatóságnak bemutatta a 15. § (1) bekezdése szerinti megállapodást.

(2) Az engedély kiadásáról a rendeltetés helye szerinti EU tagállam, illetve az esetleges tranzit EU tagállamok hatáskörrel rendelkező közigazgatási szerveit a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv értesíti. Az értesítéshez az 1. számú mellékletben (3. rész) és 2. számú mellékletben (section 3) meghatározott kísérőokmányokat alkalmazza. A szállítmányra vonatkozó esetleges további követelmények is e kísérőokmányhoz csatolandók.

(3) A megadott engedély nem érinti a szállításban részt vevő tulajdonos, birtokos, szállítmányozó, címzett, egyéb természetes személy, vagy gazdálkodó szervezet más jogszabályban meghatározott felelősségét.

Kísérőokmányok

10. §

Az 1. számú mellékletben (1-4. rész) és 2. számú mellékletben (section 1-4) meghatározott kísérőokmányokat, valamint az azokban felsorolt iratokat minden, a rendelet hatálya alá tartozó radioaktív hulladék szállításakor - függetlenül a más jogszabályok által előírt egyéb kísérőokmányoktól - együtt kell tartani a szállítmánnyal és hatósági ellenőrzés esetén betekintésre fel kell mutatni. Vasúti szállításnál a radioaktív hulladék birtokosa gondoskodik arról, hogy a nevezett iratok a szállításban érintett minden ország hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervénél a szállítás megkezdése előtt rendelkezésre álljanak.

11. §

(1) Ha a Magyar Köztársaság a rendeltetés helye szerinti EU tagállam, akkor a radioaktív hulladék megérkezésétől számított 15 napon belül a hulladék címzettje az 1. számú melléklet (5. rész) és 2. számú melléklet (section 5) felhasználásával kiállított, a hulladék átvételéről szóló nyilatkozatot a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv számára megküldi.

(2) Ha a Magyar Köztársaság a rendeltetés helye szerinti EU tagállam, a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv a többi, a szállításban érintett EU tagállam hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervének és az eredeti birtokosnak az (1) bekezdés szerinti nyilatkozat egy példányát megküldi.

(3) Minden, a szállításban érintett magyar fél és hatóság az 1. számú és 2. számú mellékletben meghatározott összes kísérőokmányt az utolsó bejegyzéstől számítva öt évig megőrzi.

Harmadik országból vagy harmadik országba történő szállítások

12. §

(1) Ha a rendelet hatálya alá tartozó hulladékot szállítanak harmadik országból az Unióba és a Magyar Köztársaság a rendeltetés helye szerinti ország, a címzett a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szervhez engedély iránti kérelmet nyújt be, az 1. számú melléklet (2. rész) és 2. számú melléklet (section 2) szerinti egységes kísérőokmány felhasználásával. A címzett a 15. § (2) bekezdésének megfelelő nyilatkozatot a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv számára bemutatja.

(2) Az EU tagállamok közötti szállításokra vonatkozó szabályok azzal az eltéréssel alkalmazandók az (1) bekezdés esetében, hogy a birtokos kötelezettségei a címzettet terhelik. A hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv minden tranzitországot bevon az eljárásba.

(3) Ha a radioaktív hulladék harmadik országból a Magyar Köztársaság területén lép be az Európai Unióba és azt egy másik EU tagállamba, vagy harmadik országba szállítják, az EU tagállamok közötti szállításokra vonatkozó szabályok úgy alkalmazandók, mintha a Magyar Köztársaság lenne a származás helye szerinti ország. A birtokosnak a kötelezettségei azt a személyt terhelik, aki a Magyar Köztársaság területén a szállítmányozásért felelős.

13. §

(1) A hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv az engedély kiadását megtagadja olyan szállítások esetében, amelyek

a) rendeltetési helye a déli szélesség 60. fokától délre fekszik, vagy

b) rendeltetési helye a Cotonou Egyezménynek a 3. számú mellékletben felsorolt szerződő állama, kivéve az 1. § (4) bekezdése szerinti visszaszállításokat.

(2) Ha a Magyar Köztársaság a származás helye szerinti EU tagállam vagy a 12. § (3) bekezdése szerint annak kell tekinteni, és a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv megítélése szerint a rendeltetés helye szerinti harmadik ország a hulladékkal való biztonságos gazdálkodáshoz szükséges műszaki, jogi vagy hatósági eszközökkel nem rendelkezik, akkor megtagadja a külföldre történő szállítás engedélyezését.

14. §

(1) Radioaktív hulladék harmadik országba történő szállítása esetén, ha a Magyar Köztársaság a származás helye szerinti EU tagállam, a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv a rendeltetés helye szerinti ország hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervét tájékoztatja az engedélykérelemről és kapcsolatba lép vele a szállítás feltételeinek tisztázása érdekében.

(2) Ha a 9. § (1) bekezdésében megnevezett szállítási feltételek teljesültek, a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv a radioaktív hulladék birtokosa számára a szállítási engedélyt kiadja. Ebben az esetben a 9. § (2) és (3) bekezdésének rendelkezései alkalmazandók.

(3) Radioaktív hulladék harmadik országból harmadik országba történő szállítása esetén a kísérőokmányokra, illetve azok hatósági ellenőrzésére a 10. § rendelkezési irányadók.

(4) A radioaktív hulladék birtokosa a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv számára 15 napon belül jelentést tesz arról, hogy a radioaktív hulladék a harmadik országbeli rendeltetési helyére megérkezett. A jelentésben megjelöli az Európai Unió utolsó, a szállítás által érintett határátkelőhelyét.

(5) A radioaktív hulladék birtokosa csatolja ehhez a jelentéshez a radioaktív hulladék címzettjének nyilatkozatát vagy elismervényét, amely szerint a radioaktív hulladék rendeltetési helyére érkezett. A nyilatkozatban megnevezi a harmadik ország behozatali vámkezelő helyét.

Visszaszállítások

15. §

(1) Ha a Magyar Köztársaság területéről radioaktív hulladékot harmadik országban lévő rendeltetési helyre szállítanak, a radioaktív hulladék magyarországi birtokosa a hulladék harmadik országbeli címzettjével írásos megállapodást köt, amelyben a birtokos kötelezi magát a hulladék visszavételére, ha a szállítási folyamat nem zárható le, vagy . a szállításnak a rendeletben szabályozott feltételei nem teljesültek.

(2) Ha radioaktív hulladékot harmadik országból magyar rendeltetési helyre szállítanak, a hulladék magyarországi címzettje a hulladék harmadik országban lévő birtokosával írásos megállapodást köt, amely szerint a birtokos kötelezi magát a hulladék visszavételére, ha a szállítási folyamat nem zárható le.

16. §

A radioaktív hulladék szállítását eredetileg jóváhagyó vagy engedélyező hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv a visszaszállításra vonatkozó jóváhagyást vagy engedélyt nem tagadhatja meg

a) a 1. § (4) bekezdése szerinti esetekben, ha a visszajuttatás az adott anyag kezelés vagy újrafeldolgozás utáni visszaszállítására vonatkozik, és minden vonatkozó jogszabályt betartanak;

b) a 15. § szerinti esetekben (vagyis, ha a szállítási folyamat nem zárható le), ha a visszaszállítás ugyanolyan előírások szerint és ugyanazokkal a feltételekkel történik, mint az eredeti szállítás.

Hatósági eljárás szabályszegés esetén

17. §

Ha a 10. §-ban, valamint a 14. § (3) bekezdésében említett kísérőokmányokat vagy az azokban felsorolt iratokat az ellenőrzésre jogosult hatóság felszólítására a szállítmánnyal együtt nem mutatják be, vagy azok adattartalmában az ellenőrzésre jogosult hatóság hiányosságot vagy pontatlanságot állapít meg, vagy ha az ellenőrzésre jogosult hatóság a radioaktív hulladék szállításával kapcsolatban e rendelet, a veszélyes áruk szállításáról szóló jogszabályok, nemzetközi egyezmények vagy egyéb vonatkozó jogszabályok rendelkezéseinek megszegését állapítja meg, akkor az ellenőrzésre jogosult hatóság a 3. § (1) bekezdésében megjelölt hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szervet köteles erről értesíteni, valamint

- a harmadik ország határán lévő beléptető vámhivatalnál a szállítmány beléptetését megtagadhatja;

- belterületen elrendelheti a szállítmánynak az ellenőrzésre jogosult hatóság által való - a szállító/fuvarozó költségére történő - kísérését a rendeltetési helyig, vagy a kiléptető vámhivatalig.

Az eljárás alapvető szabályai

18. §

A hatósági eljárásban az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni, az e rendeletben szabályozott eltérésekkel.

Vegyes és záró rendelkezések

19. §

(1) A radioaktív hulladéknak e rendelet alapján, az országhatáron át történő szállításával kapcsolatos vámkezelése során a rendelet előírásait - mint az egyes áruknak az államhatáron át lebonyolódó forgalmát tiltó vagy korlátozó külön jogszabályt - kell alkalmazni.

(2) A radioaktív hulladék szállítását a rendeletben meghatározott szabályokon kívül a veszélyes áruk szállításáról szóló jogszabályok és nemzetközi egyezmények, valamint egyéb vonatkozó jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően kell végezni.

(3) A radioaktív hulladék szállítására is alkalmazandó az atomenergia alkalmazásával összefüggő rendőrségi feladatokról szóló 47/1997. (VIII. 26.) BM rendelet V. fejezete.

20. §

(1) A Magyar Köztársaság minden második évben, először 2006. január 31-én jelentést terjeszt be a Bizottsághoz e rendelet végrehajtásáról.

(2) Ehhez a jelentéshez helyzetjelentést csatol a Magyar Köztársaság területét érintő szállításokkal kapcsolatban..

(3) A jelentést és a helyzetjelentést a hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szerv készíti el és nyújtja be a Bizottsághoz.

21. §

(1) Az 1. számú és 2. számú melléklet kísérőokmányai fehér papírra fekete festékkel készülnek. A papír olyan anyagból legyen, hogy rendes használat során ne gyűrődjön és tépődjön könnyen, és súlya elérje legalább a 40 g/m2-t.

(2) A kísérőokmányok mérete 210 mm x 294 mm (A4) azzal, hogy a megengedett méreteltérés legfeljebb -5 mm, +8 mm lehet.

22. §

(1)[2]

(2) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(3)[3]

23. §

A rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek, valamint tagállamai közötti társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban, összeegyeztethető szabályozást tartalmaz az Európai Közösségek következő jogszabályaival:

- a Tanács 92/3/Euratom irányelve a radioaktív hulladékoknak a Tagállamok közötti szállításának, a Közösség területére történő beszállításának, illetve az onnan történő kiszállításának felügyeletéről és ellenőrzéséről;

- a Bizottság 93/552/Euratom határozata, amely megállapítja a 92/3/Euratom irányelv által hivatkozott egységes kísérőokmányokat a radioaktív hulladékok szállításának felügyeleténél és ellenőrzésénél.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 155/2004. (V. 14.) Korm. rendelethez

EGYSÉGES KÍSÉRŐOKMÁNYOK A RADIOAKTÍV HULLADÉK ORSZÁGHATÁRON ÁT TÖRTÉNŐ SZÁLLÍTÁSÁHOZ ÉS ELLENŐRZÉSÉHEZ

I. RÉSZ

Nyilvántartási szám:.........................................

(a szállítási engedély kiadására illetékes hatóság tölti ki)

EGYSÉGES KÍSÉRŐOKMÁNY A RADIOAKTÍV HULLADÉK ORSZÁGHATÁRON ÁT TÖRTÉNŐ SZÁLLÍTÁSÁHOZ ÉS ELLENŐRZÉSÉHEZ

ORSZÁGHATÁRON ÁT TÖRTÉNŐ SZÁLLÍTÁSI ENGEDÉLY IRÁNTI KÉRELEM

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

A kérelmező tölti ki az 1-16. rovatokat és a kísérőokmányt (1-5. rész) hiánytalanul eljuttatja az Országos Atomenergia Hivatalhoz, mint a radioaktív hulladék szállítására szolgáló engedély kiadására hatáskörrel rendelkező magyar közigazgatási szervhez.

A kérelmező lehet a szállítás típusa szerint (lásd 1. sz. rovatot):

A típus:tagállamok közötti szállítás:a radioaktív hulladék birtokosa
B típus:behozatal a Közösségbe:a radioaktív hulladék címzettje
C típus:kivitel a Közösségből:a radioaktív hulladék birtokosa
D típus:tranzit a Közösségen át:az a személy, aki abban az EU tagállamban a szállítás
lebonyolításáért felelős, amelynek a területére a
Közösségbe a hulladék belép

Az 1. és 3-4. rész a szállítmánnyal együtt tartandó az egész szállítás alatt.

2. RÉSZ

Nyilvántartási szám:...................................................

(a szállítási engedély kiadására illetékes hatóság tölti ki)

EGYSÉGES KÍSÉRŐOKMÁNY A RADIOAKTÍV HULLADÉK ORSZÁGHATÁRON ÁT TÖRTÉNŐ SZÁLLÍTÁSÁHOZ ÉS ELLENŐRZÉSÉHEZ

A MEGKERESETT HATÁSKÖRREL RENDELKEZŐ KÖZIGAZGATÁSI SZERV JÓVÁHAGYÁSA

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

1. A radioaktív hulladék szállítási engedélyének kiadására hatáskörrel rendelkező közigazgatási szerv közvetlenül a kérelem megérkezése után kitölti annak 17. és 18. rovatát és a kérelmet minden rész elején nyilvántartási számmal látja el. Ezután a 2. részről megfelelő számú másolatot készít azoknak a hatáskörrel rendelkező közigazgatási szerveknek, amelyeknek a jóváhagyása a szállítás(ok) engedélyezéséhez szükséges ("megkeresett hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervek"). Minden megkeresett, hatáskörrel rendelkező közigazgatási szerv számára a 2. rész 19. rovatát egy példányban ki kell tölteni, a 2. rész ezen másolata együtt az 1. rész másolatával elküldendő az abban megnevezett megkeresendő hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervnek.

2. A megkeresett hatáskörrel rendelkező közigazgatási szerv kiegészíti a 19. rovatot és megvizsgálja a kérelmet. A kérelem megérkezése után 60 napon belül kitölti a 20. rovatot és a 2. részt az eredetiben kitöltött 20. rovattal visszaküldi az engedély kiadására jogosult közigazgatási szervnek. A megkeresett hatáskörrel rendelkező közigazgatási szerv kérheti az ügyintézési határidő 30 nappal való meghosszabbítását. Ha a kérelem az ügyintézési határidőn belül nem érkezik kitöltve vissza, ezt úgy kell tekinteni, mintha a szállítási kérelmet jóváhagyták volna (kivéve a 155/2004. (V. 14.) Korm. rendelet 6. § (4) bekezdését).

3. RÉSZ

Nyilvántartási szám:.........................................................

(a szállítási engedély kiadásához az illetékes hatóság tölti ki)

EGYSÉGES KÍSÉRŐOKMÁNY A RADIOAKTÍV HULLADÉK ORSZÁGHATÁRON ÁT TÖRTÉNŐ SZÁLLÍTÁSÁHOZ ÉS ELLENŐRZÉSÉHEZ

SZÁLLÍTÁSI ENGEDÉLY

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

A szállítási engedély kiadására hatáskörrel rendelkező közigazgatási szerv:

1. tölti ki ezt a részt; a 22. rovat kitöltésénél figyelembe kell venni, hogy az engedély maximális időtartama három év lehet;

2. elküldi az összes, a szabályszerű lebonyolításhoz szükséges részt a kérelmezőnek (az 1., 3., 4. és 5. részt is);

3. a megkeresendő egyéb hatáskörrel rendelkező közigazgatási szerveknek átadja ennek a résznek egy másolatát.

4. RÉSZ

Nyilvántartási szám:.........................................................

(a szállítási engedély kiadásához az illetékes hatóságok töltik ki)

EGYSÉGES KÍSÉRŐOKMÁNY A RADIOAKTÍV HULLADÉK ORSZÁGHATÁRON ÁT TÖRTÉNŐ SZÁLLÍTÁSÁHOZ ÉS ELLENŐRZÉSÉHEZ

KÜLDEMÉNYDARABOK FELSOROLÁSA

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

Ezt a listát a radioaktív hulladék birtokosa minden egyes szállítás előtt (beleértve azokat az eseteket is, amikor egy engedély több szállításra vonatkozik) tölti ki. Az egységes kísérőokmány 1. és 3. részével együtt a ez a rész is elkíséri a hulladékot a szállítás ideje alatt. A szállítás lezárása után a listát a címzett igazolásához mellékelik.

5. RÉSZ

Nyilvántartási szám:.........................................................

(a szállítási engedély kiadására illetékes hatóságok töltik ki)

EGYSÉGES KÍSÉRŐOKMÁNY A RADIOAKTÍV HULLADÉK ORSZÁGHATÁRON ÁT TÖRTÉNŐ SZÁLLÍTÁSÁHOZ ÉS ELLENŐRZÉSÉHEZ

IGAZOLÁS A HULLADÉK ÁTVÉTELÉRŐL

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

Ezt a részt a címzett tölti ki, és adott esetben a kérelmező kiegészíti. Az Európai Közösségen kívül található harmadik országbeli címzett megerősítheti a hulladék átvételét' az egységes kísérőokmánytól független nyilatkozatban is.

Attól függően, hogy az engedély egy vagy több szállításra szól, a következőképpen kell eljárni: Engedély egyszeri szállításra

1. A vagy B típusú szállítás

A címzett a hulladék megérkezése után 15 napon belül kitölti a 32., 33. és 35. rovatokat és a 4. és 5. részeket eljuttatja a Közösségen belül a rendeltetés helye szerinti EU tagállam hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervéhez.

A Közösségen belül a rendeltetés helye szerinti EU tagállam hatáskörrel rendelkező közigazgatási szerve ezután a többi megkeresett hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervnek elküldi a 4. és 5. rész másolatait (valamint mindkét rész eredetijét azoknak a hatáskörrel rendelkező közigazgatási szerveknek, amelyek az engedélyt kiadták). Az EU tagállamok közötti szállítások esetében a származás helye szerinti EU tagállam hatáskörrel rendelkező közigazgatási szerve a hulladék átvételét igazoló nyilatkozatról másolatot küld a birtokosnak,

2. C vagy D típusú szállítások

A kérelmező gondoskodik arról, hogy az Európai Közösségen kívül, harmadik országbeli címzett közvetlenül a hulladék megérkezése után a 4. és az 5. részt a szabályszerűen kitöltött 32-35. rovatokkal számára elküldje. Az 5. rész helyett a címzett nyilatkozatát is be lehet mutatni, amely legalább a 34. és 35. rovatokban kért adatokat tartalmazza.

15 napon belül továbbítja kérelmező a 4. részt, az 5. részt (amennyiben a címzett ezt nem használta, a 34. rovat kivételével a kérelmező tölti ki) és a címzett nyilatkozatát annak a hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervnek, amelyik az engedélyt kiadta.

Ez a közigazgatási szerv a 4. és 5. rész másolatait, valamint adott esetben a címzett nyilatkozatát továbbítja a többi megkeresett közigazgatási szervnek.

Engedély több szállításra

1. A vagy B típusú szállítások

A címzett minden szállítás után kitölti az 5. rész 32., 33. és 35. rovatát (ehhez az üres 5. részből több másolatot készít) és továbbítja ezt a részt az erre a szállításra érvényes 4. résszel együtt közvetlenül annak a hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervnek, amelyik az engedélyt kiadta.

2. C vagy D típusú szállítások

A kérelmező gondoskodik arról, hogy az Európai Közösségen kívül, harmadik országbeli címzett minden szállítás után a 32-35. rovatokat kitöltse (ehhez az üres 5. rész másolatát kell használni), és ennek érdekében hozzá ezt a részt a megfelelő 4. résszel együtt el kell juttatni.

A kérelmező tölti ki az 5. rész 36. rovatát és a 4. és 5. részt eljuttatja az engedélyt kiadó hatáskörrel rendelkező közigazgatási szervhez

3. A szállítások minden típusára

Ha minden egyes engedélyezett szállítás lezárult, a végső nyilatkozatot (elismervényt) ki kell tölteni, és el kell küldeni, mintha egyszeri szállításról lett volna szó (lásd. fent), kivéve:

- ha az 5. rész 33. rovatában szerepel, hogy az utolsó engedélyezett szállításról van szó;

- ha az Európai Közösségen kívüli címzett által adott nyilatkozat pontosan megjelöli, hogy minden egyes engedélyezett szállítmány szabályszerűen megérkezett;

- ha a jobb áttekinthetőség végett a végső nyilatkozathoz (elismervényhez) az engedélyezett minden egyes szállításra vonatkozó 4. részt még egyszer csatolják.

2. számú melléklet a 155/2004. (V. 14.) Korm. rendelethez

SECTION 2

Registration No:

(to be completed by the authorities responsible for issuing the shipment authorization)

STANDARD DOCUMENT FOR MONITORING RADIOACTIVE WASTE SHIPMENTS (DIRECTIVE 92/3/EURATOM)

APPROVAL BY THE COMPETENT AUTHORITIES CONSULTED

NOTE

1. The competent authorities responsible for issuing the authorization for the radioactive waste shipment should complete boxes 17 and 18 immediately, on receipt of the application and enter the registration number at the top of each section of the standard document. They should then make sufficient copies of section 2 to send to any other competent authorities whose approval is required for the shipment(s) to be authorized ('the competent authority consulted'). For each competent authority to be consulted, box 19 should be completed on a copy of section 2; that copy of section 2, together with a copy of section 1, should be sent to the competent authority to be consulted named therein.

2. The competent authority consulted should make any necessary additional entries in box 19 and should give the application due consideration. Within two months from the date of receipt it should complete box 20 and return the original copy of section 2 to the competent authority responsible for issuing the authorization. An extension of up to one month in the time required to consider an application may be requested by the competent authority consulted. Failure to complete and return the form by the due time shall be taken as deemed approval of the shipment application, subject to Article 6 (4) of Directive 92/3/Euratom.

SECTION 3

Registration No:

(to be completed by the authorities responsible for issuing the shipment authorization)

STANDARD DOCUMENT FOR MONITORING RADIOACTIVE WASTE SHIPMENTS (DIRECTIVE 92/3/EURATOM)

SHIPMENT AUTHORIZATION

NOTE

The competent authorities responsible for issuing the shipment authorization:

1. complete this section, bearing in mind, when filling in box number 22, that the maximum period of validity for the authorization is three years;

2. send it to the applicant together with the other sections necessary for the procedure (that is, sections 1, 3, 4 and 5);

3. send copies of this section to the other competent authorities consulted.

SECTION 4

Registration No: -----------------------------------

(to be completed by the authorities responsible for issuing the shipment authorization)

STANDARD DOCUMENT FOR MONITORING RADIOACTIVE WASTE SHIPMENTS (DIRECTIVE 92/3/EURATOM)

LIST OF PACKAGES

NOTE

This list must be completed by the holder of the radioactive waste before each shipment (even if the authorization relates to several shipments). Like sections 1 and 3 of the standard document, it accompanies the waste while it is being shipped. It is then attached to the acknowledgement of receipt.

SECTION 5

Registration No:

(to be completed by the authorities responsible for issuing the shipment authorization)

STANDARD DOCUMENT FOR MONITORING RADIOACTIVE WASTE SHIPMENTS (DIRECTIVE 92/3/EURATOM)

ACKNOWLEDGEMENT OF RECEIPT OF THE WASTE

NOTE

This section must be filled in by the consignee, any necessary additions being made by the applicant. However, a consignee located outside the European Community may acknowledge receipt of the waste by means of a declaration separate from the standard document.

Depending on whether the authorization is for one or several shipments, the procedure to be adopted is as follows.

Authorization for a single shipment

1. Shipment of type A or B

Within 15 days of receiving the waste, the consignee must complete boxes 32, 33 and 35, and submit sections 4 and 5 to the competent authorities of the Member State of destination.

The competent authorities of the Member State of destination then forward copies of sections 4 and 5 to the other competent authorities consulted (and, where appropriate, the original of these two sections to the competent authorities which issued the authorization).

For shipments between Member States, the competent authorities of the Member State of origin must send a copy of the acknowledgement of receipt to the holder.

2. Shipment of type C or D

The applicant must ensure that the consignee located outside the European Community sends him section 4 and section 5 with boxes 32 to 35 duly completed immediately on receipt of the waste. Section 5 may be replaced by a declaration on the part of the consignee providing at least the information contained in boxes 34 and 35.

Within 15 days after receipt of the waste, the applicant must forward section 4, section 5 (if the consignee did not use sectidn 5, the applicant must complete it with the exception of box 34) and, where applicable, the consignee's declaration, to the competent authorities which issued the authorization.

These authorities must then send copies of sections 4 and 5, and, where applicable, the consignee's declaration, to the other competent authorities consulted.

Authorization for several shipments

1. Shipment of type A or B

The consignee completes boxes 32, 33 and 35 of section 5 after each shipment (having made several copies of a blank section 5 for this purpose) and submits this section direct to the competent authorities which issued the authorization. He attaches the section 4 relating to the same shipment.

2. Shipment of type C or D

The applicant must ensure that after each shipment the consignee located outside the European Communities completes boxes 32 to 35 on a copy of a blank Section 5 and returns it to him together with the appropriate section 4.

The applicant must complete box 36 of section 5 and forward sections 4 and 5 to the authorities which issued the authorization.

3. Shipments of all types

When all the shipments covered by an authorization have been carried out, the final acknowledgement of receipt is completed and submitted as if the authorization were valid for a single shipment only (see above) except that:

- it is stated in box 33 of section 5 that the shipment in question is the last shipment covered by the authorization;

- any declaration made by a consignee located outside the European Communities must state that all the waste covered by the shipping authorization has indeed arrived;

- to provide an overview, the sections 4 for each of the shipments covered by the authorization must be attached to the final acknowledgement of receipt.

3. számú melléklet a 155/2004. (V. 14.) Korm. rendelethez

A Cotonou Egyezmény szerződéses államai

(1)Angola
(2)Antigua és Barbuda
(3)Bahama-szigetek
(4)Barbados
(5)Belize
(6)Benin
(7)Bissau-Guinea
(8)Botswana
(9)Burkina Faso
(10)Burundi
(11)Comore-szigetek
(12)Cook-szigetek
(13)Csád
(14)Dél-afrikai Köztársaság
(15)Dominika
(16)Dominikai Köztársaság
(17)Dzsibuti
(18)Egyenlítői-Guinea
(19)Elefántcsontpart
(20)Eritrea
(21)Etiópia
(22)Fidzsi-szigetek
(23)Gabon
(24)Gambia
(25) (26)Ghána
Grenada
(27)Guinea
(28)Guyana
(29)Haiti
(30)Jamaica
(31)Kamerun
(32)Kenya
(33)Kiribati
(34)Kongói Köztársaság
(35)Kongói Demokratikus Köztársaság
(36)Közép-afrikai Köztársaság
(37)Lesothp
(38)Libéria
(39)Madagaszkár
(40)Marshall-szigetek
(41)Malawi
(42)Mali
(43)Mauritánia
(44)Mauritius
(45)Mikronézia
(46)Mozambik
(47)Namíbia
(48)Niger
(49)Nigéria
(50)Nauru
(51)Niue
(52)Pápua-Új Guinea
(53)Palau
(54)Ruanda
(55)Salamon-szigetek
(56)Sao Tomé és Príncipe
(57)Seychelles-szigetek
(58)Sierra Leone
(59)St. Kitts és Nevis
(60)St. Lucia
(61)St. Vincent és Grenadine-szigetek
(62)Suriname
(63)Szamoa
(64)Szenegál
(65)Szudán
(66)Szváziföld
(67)Tanzánia
(68)Togo
(69)Tonga
(70)Trinidad és Tobago
(71)Tuvalu
(72)Uganda
(73)Vanuatu
(74)Zambia
(75)Zimbabwe
(76)Zöld-foki Köztársaság

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 331/2007. (XII. 13.) Korm. rendelet 1. § 55. pontja. Hatályos 2008.01.01.

[2] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 684. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[3] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 684. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

Rendezés: -
Rendezés: -
Kapcsolódó dokumentumok IKONJAI látszódjanak:
Felület kinézete:

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére