53/2004. (IV. 22.) GKM rendelet

a termékek aeroszol csomagolásának műszaki követelményeiről szóló 52/2000. (XII. 27.) GM rendelet módosításáról

A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény 56. §-ának a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

A termékek aeroszol csomagolásának műszaki követelményeiről szóló 52/2000. (XII. 27.) GM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a (2) bekezdésének a), b), d) és f) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

[(1) E rendelet alkalmazása során:]

"a) Üres aeroszol palackok deformációs vizsgálata

A különböző anyagú aeroszol palackok deformációs vizsgálatát hidraulikus nyomáspróba formájában kell végrehajtani. A műszaki követelményeket e rendelet melléklete tartalmazza. A vizsgálatkor az egyes palackokat 25 másodpercig kell az előírt nyomásnak kitenni. Amennyiben a véletlenszerűen kiválasztott öt palack bármelyike nem felel meg a vizsgálatnak, további tíz palackot kell kiválasztani véletlenszerűen ugyanabból a tételből és ezeken is el kell végezni a vizsgálatot. Ha e palackok bármelyike nem felel meg a vizsgálatnak, az egész tételt használatra alkalmatlannak kell minősíteni.

Azokat a fém palackokat, amelyek aszimmetrikus vagy jelentősebb eltorzulást, vagy más hasonló sérülést mutatnak, selejtnek kell minősíteni. Nem minősül jelentősebb eltorzulásnak a palackfal alján vagy a palackfal felső profilján fellépő csekély aszimmetrikus alakváltozás, ha a palack egyébként megfelel a roncsolási vizsgálat követelményeinek.

b) Üres fém aeroszol palackok roncsolási vizsgálata

A gyártónak biztosítani kell, hogy a fémpalack roncsolási nyomása legalább 20%-kal magasabb legyen, mint a fémpalack anyagának megfelelő deformációs vizsgálati nyomás."

"d) Mintavétel

Üres aeroszol palackok mintavételét a deformációs és roncsolási vizsgálatokhoz véletlenszerűen kiválasztott, 2500 palackból álló homogén tételből kell elvégezni. Homogénnek tekintendő az a tétel, amely azonos anyagokból folyamatosan készül, vagy az egy óra leforgása alatt termelt mennyiség."

"f) Vízfürdős vizsgálat

Vízbe merítéses eljárásnál a víz hőmérsékletének és a bemerítés időtartamának olyannak kell lennie, hogy

fa) az aeroszol csomagolás tartalma elérje az egyenletes 50 °C hőmérsékletet, vagy

fb) a belső nyomás a palackban elérje azt az értéket, amely a tartalom 50 °C egyenletes hőmérsékletén jelentkezik.

A veszélyes áruk szállítására vonatkozó szabályozások speciális esetekben lehetővé teszik a csökkentett hőmérsékletű vízfürdő alkalmazását, ha a vízfürdős vizsgálat során a töltet tulajdonságai miatt nem lehet 50 °C hőmérsékletet alkalmazni. Az ilyen esetekben a külön jogszabályok* csökkentett hőmérsékleten elvégezhető vízfürdős vizsgálatra vonatkozó előírásait kell alkalmazni.[1]

Minden olyan aeroszol csomagolást, amelyen tömítet-lenség vagy maradandó és látható alakváltozás jelentkezik, selejtnek kell minősíteni."

2. §

Az R. 4. §-a (1) bekezdésének d) és f) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

[(1) A csomagolások jelölésére vonatkozó külön jogszabályokbanfoglalt kötelezettségek figyelembevétele mellett az aeroszol csomagolásokon - amennyiben e rendelet előírásainak megfelelnek - jól láthatóan, egyértelműen és maradandóan a következő adatokat kell feltüntetni:]

"d) amennyiben a csomagolás tartalma veszélyes anyag vagy veszélyes készítmény, a külön jogszabályok* előírásait is alkalmazni kell. Ha a csomagolás tűzveszélyes tartalmú, a tűzveszélyességet jelző szimbólum mellett olvashatóan és letörölhetetlenül fel kell tüntetni a tűzveszélyes komponenseket (töltet, készítmény, hajtógáz) és a veszély kockázatára utaló figyelmeztetéseket (R és S mondatokat).[2]

A használattal összefüggésben a következő mondatokat is fel kell tüntetni:

da) Tilos nyílt lángra vagy bármilyen izzó anyagra permetezni.

db) Tűzforrástól távol tartandó és használata közben tilos a dohányzás.

dc) Gyermekek kezébe nem kerülhet.;"

"f) A "3" (fordított epszilon) jelet, annak igazolására, hogy a termék megfelel e rendelet előírásainak."

3. §

Az R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § Ha a 4. § (1) bekezdésének d) pontja szerint a csomagolás tartalma tűzveszélyes, de a gyártó olyan bizonyítékok birtokában van, amelyek szerint az egyébként tűzveszélyesnek nyilvánított tartalmú aeroszol csomagolások a rendeltetésszerű használat során nem jelentenek tűzveszélyt, akkor saját felelősségére eltekinthet a tűzveszélyességre vonatkozó jelölésektől, de köteles jól olvashatóan és letörölhetetlenül jelölni az aeroszol csomagoláson, hogy: "A tartalom tömeg szerinti x%-a tűzveszélyes." A gyártó a fenti bizonyító erejű dokumentumok 1-1 példányát írásban az Európai Unió többi tagállama rendelkezésére bocsátja."

4. §

Az R. 7. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A "3" (fordított epszilon) jelzéssel el nem látott aeroszol palackokat, illetve töltött aeroszol csomagolásokat nem szabad forgalomba hozni.

Ha az ellenőrző hatóság vagy a fogyasztóvédelmi szervezet megállapítja, hogy egy vagy több palack, illetve aeroszol csomagolás annak ellenére veszélyt jelent a biztonságra, hogy az megfelel e rendelet követelményeinek, átmenetileg megtilthatja azok értékesítését, vagy az értékesítést különleges feltételekhez kötheti. Erről haladéktalanul tájékoztatni kell az Európai Bizottságot és a többi tagállamot, megadva a döntés indokait."

5. §

Ez a rendelet 2004. május 1-jén lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti az R. 7. §-ának (3) bekezdése és 9. §-ának (3) és (4) bekezdése.

Gaál Gyula s. k.,

gazdasági és közlekedési minisztériumi politikai államtitkár

Lábjegyzetek:

[1] * A Nemzetközi Vasúti Árufuvarozási Egyezményre vonatkozó Egységes Szabályok (CIM) mellékleteinek kihirdetéséről szóló 4/1987. (V. 13.) KM rendelet módosításáról szóló 47/2003. (VII. 24.) GKM rendelet és a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás "A" és "B" Mellékletének kihirdetéséről és belföldi alkalmazásáról szóló 20/1979. (IX. 18.) KPM rendelet módosításáról szóló 48/2003. (VII. 24.) GKM rendelet.

[2] * A kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény, a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény, a csomagolásról és a csomagolási hulladék kezelésének részletes szabályairól szóló 94/2002. (V. 5.) Korm. rendelet és a veszélyes anyagokkal és a veszélyes készítményekkel kapcsolatos egyes eljárások, illetve tevékenységek részletes szabályairól szóló 44/2000. (XII. 27.) EüM rendelet.