74/2004. (IV. 29.) GKM rendelet
a nemesfémtárgyak és termékek vizsgálatának, hitelesítésének és nemesfémtartalmuk tanúsításának részletes szabályairól
A nemesfémtárgyak és termékek vizsgálatáról, hitelesítéséről és nemesfémtartalmuk tanúsításáról szóló 145/2004. (IV. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 13. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - következőket rendelem el:
A fémjelzési kötelezettség alá tartozó nemesfémtárgy anyagát képező ötvözet előállításánál, továbbá a nemesfémtárgy készítésénél és díszítésénél felhasználható anyagok és felhasználásuk módja
1. §
Az aranytárgy anyagául használt ötvözet aranyon felül pótfémként rendszerint csak ezüstöt, rezet, a fehéraranyötvözet ezen felül horganyt és nikkelt, az ezüsttárgy anyagául használt ötvözet pedig ezüstön felül rendszerint csak rezet, a platinatárgy anyagául használt ötvözet platinán felül rendszerint csak rezet és palládiumot tartalmazhat. Az MSZ EN 1811:1998 szabvány előírásait kielégítő, pótfémként használt nikkelt úgy kell tekinteni, amely az e rendelet követelményeinek megfelel.
2. §
(1) A nemesfémtárgy összeszerelése alkalmával a tárgy használhatóságának biztosítására feltétlenül szükséges szerelvény bármilyen - megfelelő szilárdságú - anyagból készülhet, feltéve, hogy különállása könnyen felismerhető, és a nemesfémtárgytól elválasztható.
(2) Könnyen felismerhető és elválasztható szerelvényt (tű, kapocs, csukló, rugó stb.) tilos a nemesfémtárgyhoz úgy kapcsolni, hogy az a nemesfémtárggyal egyező anyagnak látsszék és az ilyen nem nemesfémből készült szerelvényt tilos aranyozni, ezüstözni vagy platinázni.
3. §
(1) Az aranytárgyon ezüst- vagy platinaötvözetből, ezüst- és platinatárgyon pedig aranyötvözetből készült -az R.-ben meghatározott finomsági foknak megfelelő - díszítést szabad alkalmazni. A díszítést úgy kell felszerelni, hogy az a tárgy többi részétől könnyen megkülönböztethető és elválasztható legyen.
(2) Az ezüsttárgyra platinaötvözetből, a platinatárgyra ezüstötvözetből készült díszítést nem szabad alkalmazni.
(3) Aranytárgyra megegyező vagy attól eltérő színű, de azonos finomságú aranyötvözetből mind elválasztható formában, mind nemesfémforrasztással készíthető díszítés.
(4) Az arany-, ezüst- vagy platinatárgyra alkalmazott és attól könnyen megkülönböztethető és elválasztható, a tárgy alapanyagától eltérő anyagú nemesfém díszítést a finomsági fokot kifejező fémjellel kell ellátni. Az összeszerelten fémjelzésre beadott tárgy csak a benne előforduló legalacsonyabb finomságú ötvözet szerint fémjelezhető.
(5) A fehér ékkővel díszített arany- vagy platinatárgynál a kő arany vagy platina foglalatát szabad ezüstlemezzel borítani. A foglalat borításához azonban csak annyi ezüstöt szabad felhasználni, amennyi ehhez a munkához feltétlenül szükséges.
(6) Ezüsttárgyat platinázni tilos.
4. §
(1) Ezüsttárgyat kizárólag aranyozni, rhodiumozni lehet, de csak oly mértékben, hogy a tárgy minden részében kétségtelenül megállapítható legyen annak finomsági foka. Az ilyen tárgyat ezüsttárgyként kell fémjelezni.
(2) Üreges nemesfémtárgyat nem szabad a tárgy anyagánál alacsonyabb finomságú vagy attól eltérő nemesfémmel, egyéb fémmel vagy más anyaggal egészben vagy részben kitölteni.
(3) A nemesfémből készült üreges, személyi használatra szolgáló használati tárgyat idegen anyaggal - ólom, gitt, gipsz, gyanta, szurok stb. - egészben vagy részben akkor szabad kitölteni, ha ezzel az anyaggal a nem nemesfémből készült, nélkülözhetetlen alkatrészeket kell a tárgyhoz erősíteni, vagy ha a kitöltés a nagyobb igénybevételnek kitett használati tárgy ellenállóbbá tételéhez, illetve állóképességének biztosításához elkerülhetetlenül szükséges. A nemesfémből készült rész grammsúlyát azonban a tárgyra beütött számmal fel kell tüntetni. Ilyen üreges nemesfémtárgyak a kés és a villa nyele, a bot és az ernyő fogója, a gyertyatartó és a lámpa talpa.
(4)[1] A nemesfémtárgy készítésénél forrasztóanyagul rendszerint csak a tárgy finomságával megegyező finomságú ötvözetet szabad használni.
5. §
(1) Aranyozáson, ezüstözésen, illetve platinázáson a tárgyaknak arany-, ezüst-, illetve platinalemezzel való bevonását is érteni kell.
(2) A nemesfémtárgyak a nemesfémötvözeteken felül drágakővel, féldrágakővel, gyönggyel, mozaikkal, díszkővel, műkővel, zománccal, markazittal és üveggel díszíthetők.
6. §
(1) Az aranylemezzel borított ezüsttárgy felületét úgy kell kikészíteni - vésés, gyalulás vagy más megoldás útján -, hogy a tárgy ezüst alapanyaga látható, könnyen felismerhető legyen. A részben aranylemezzel borított ezüsttárgy felületét nem szükséges a fentieknek megfelelően kikészíteni.
(2) Nemesfémből készült fülbevalóknál a befoglalt üvegek és műkövek alá a foglalat könnyebb elkészítése céljából az okvetlenül szükséges, kis mennyiségű gipszet, krétát, vagy színhatás elérése céljából papiros és fólia alátétet szabad használni.
(3) Zománcozott nemesfémtárgynál az alak megtartásához szükséges, úgynevezett "kontraemail"-t szabad használni.
(4)[2][3] A 4. § (2) és (3) bekezdésében nem említett - nemesfémből készült - üreges tárgyak kitöltésére, valamint az 5. § (2) bekezdésében nem szereplő díszítési módokra vonatkozó kérelmet a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalhoz (a továbbiakban: Hivatal) kell benyújtani.
7. §
(1)[4] A fémjelzési kötelezettség alá tartozó nemesfémtárgyat belföldi gyártás esetén a készítő, az elkobzott - fémjelzés nélküli - nemesfémtárgyat a belföldi forgalomba hozatalra felhatalmazott egyéb vállalkozás, a külföldről árusítás céljából behozott, fémjelzési kötelezettség alá tartozó nemesfémtárgyat a kereskedő köteles azzal a névjellel ellátni, amelynek használatát részére a Hivatal engedélyezte. Kérésre a Hivatal - térítés ellenében - köteles elvállalni a névjel beütését.
(2)[5] Az R. 3. §-ának (2)-(3) bekezdései szerinti, fémjelzési kötelezettség alá nem tartozó, külföldről árusítás céljából behozott nemesfémtárgyat a kereskedő köteles az (1) bekezdés szerinti névjellel ellátni. Kérésre a Hivatal - térítés ellenében - köteles elvállalni a névjel beütését.
(3) Nem kell névjellel ellátni azt a nemesfémtárgyat,
a) amelyen a jel a kis felület miatt vagy egyéb okból nem alkalmazható (pl. nagy része zománccal, kővel vagy gyönggyel van borítva);
b) amely külföldi értékesítésre készült, és a külföldi megrendelő a jel feltüntetését nem kéri.
(4)[6] A (3) bekezdés szerinti mentességről a Hivatal a készítő vagy a kereskedő kérelmére, a kérelemben megjelölt indokok alapján és a nemesfémtárgy méretét, illetve sajátosságait figyelembe véve dönt.
8. §
(1)[7] A nemesfémtárgy készítésével vagy kereskedelmével foglalkozó vállalkozás - a kizárólagosan ügynöki nagykereskedelmi tevékenységet folytató vállalkozás kivételével - a tevékenység megkezdésére vonatkozó a 36. §-ban meghatározott engedély iránti kérelem előterjesztésével egyidejűleg köteles kérni a névjel engedélyezését. A névjel és a névjel módosításának engedélyezését csak a 36. §-ban meghatározott engedélyezési kötelezettség alá eső vállalkozás kérheti.
(2)[8] A névjel alakját és rajzát a készítő vagy a kereskedő javaslatára a Hivatal állapítja meg. Az alak és rajz megállapításánál ügyelni kell arra, hogy az más névjelhez vagy fémjelhez ne hasonlítson.
(3) A névjelet a nemesfémtárgy megjelölésére kizárólag az használhatja, akinek azt engedélyezték. A nemesfémtárgy készítőjének és kereskedőjének csak egyféle névjel használatát lehet engedélyezni.
(4)[9] A névjelet a Hivatal által nyilvántartásba vett vállalkozás készítheti. A fél a Hivatal engedélye alapján - szükséges szerint - többféle nagyságban és példányban köteles a névjelet elkészíttetni és a készítő jogosultságának igazolása mellett próbanyomat és nyilvántartás céljából a Hivatalnál bemutatni. A használatban elkopott névjeleket az új példányok bemutatásával egyidejűleg kell megsemmisítés céljából a Hivatalnak átadni.
A fémjelek, a fémjelzéssel kapcsolatos egyéb hivatalos jelek alakja és rajza, a fémjelzés módszere és részletes szabályai
9. §[10]
A fémjelek a következők:
a) 1. számú finomsági fokú platinatárgyra kard, felette az évszám betűjele és 950;
b) 2. számú finomsági fokú platinatárgyra kard, alatta az évszám betűjele és 900;
c) 1. számú finomsági fokú aranytárgyakra korona és pajzs, benne stilizált nap, bal oldalon az évszám betűjele, alatta 22;
d) 2. számú finomsági fokú aranytárgyakra korona, alatta az évszám betűjele és 18, jobbra stilizált nap;
e) 3. számú finomsági fokú aranytárgyakra szent korona, balra stilizált nap, alatta az évszám betűjele és 14;
f) 4. számú finomsági fokú aranytárgyakra korona és pajzs, benne stilizált nap, balra az évszám betűjele, jobbra 9;
g) 1. számú finomsági fokú ezüsttárgyakra stilizált híd (Lánchíd), felette 1 és az évszám betűjele;
h) 2. számú finomsági fokú ezüsttárgyakra stilizált híd (Erzsébet-híd), felette az évszám betűjele és 2;
i) 3. számú finomsági fokú ezüsttárgyakra stilizált híd (veszprémi viadukt), alatta 3 és az évszám betűjele;
j) 4. számú finomsági fokú ezüsttárgyakra stilizált híd (Szabadság-híd), felette az évszám betűjele, alatta 4.
10. §
(1)[11] A Hivatal jele H betű, két oldalon egyenes, alul és felül ívelt keretben.
(2) A fémjelek - ideértve az annak részét képező évszám betűjelét is -, valamint a fémjelzéssel kapcsolatos egyéb hivatalos jelek alakját és rajzát az 1. számú melléklet tartalmazza.
(3) A nemesfémtárgyak ellenőrzéséről és jelöléséről szóló, Bécsben, 1972. november 15. napján aláírt Egyezmény szerinti Közös Ellenőrző Jel alakját és rajzát a 2. számú melléklet tartalmazza. A Közös Ellenőrző Jel (CCM) a (2) bekezdés szerinti fémjelekkel esik egy tekintet alá, ideértve annak hamisításáért való felelősséget is.
(4) A fémjelet alkalmazni kell magán a tárgyon, továbbá lehetőleg alkatrészein és díszítésein is. A nemesfémtárgyon alkalmazandó fémjel, a névjel, továbbá az egyéb jel beütésének helyét a 3. számú melléklet határozza meg.
(5)[12] Belföldön belföldi célra készült, fémjelzési kötelezettség alá tartozó nemesfémtárgyon a fémjelen, a névjelen, a tárgy alkatrészeinek összetartozását jelző számon, valamint - idegen anyaggal kitöltött üreges nemesfémtárgy esetén - a nemesfémötvözet grammtömegét jelző számon kívül további jelzés csak akkor alkalmazható, ha az a felsorolt jelekkel nem összetéveszthető.
11. §[13]
(1) A nemesfémtárgyak hivatalos ellenőrző vizsgálatát és fémjelzését a Hivatal végzi.
(2)[14] A belföldön kereskedelmi forgalomba kerülő fémjelzési kötelezettség alá tartozó nemesfémtárgyakat vizsgálatra és fémjelzésre a Hivatalnak a névjel használatára jogosult vállalkozás köteles bemutatni.
(3)[15] A külföldi megrendelésre készülő, illetve kizárólag külföldön forgalomba kerülő nemesfémtárgyak esetén a gyártó, illetve a kereskedő kérheti a NEHITI-től a nemesfémtárgy Közös Ellenőrző Jellel történő fémjelzését. A Közös Ellenőrző Jel alkalmazásának szabályozását a nemesfémtárgyak ellenőrzéséről és jelöléséről szóló, Bécsben, 1972. november 15. napján aláírt Egyezmény tartalmazza.
12. §
(1)[16] A nemesfém tárgyakat a Hivatal telephelyén (1089 Budapest, Bláthy Ottó utca 3-5.) kell fémjelzés végett bemutatni.
(2)[17] A 11. § (2) bekezdése szerinti vállalkozás a nemesfémtárgyat a névjellel ellátva, pácolt, polírozás előtti, de már annyira elkészített állapotban köteles alkatrészével együtt fémjelzésre bemutatni, hogy a további megmunkálás folyamán a tárgynak sem alakját, sem ötvözetét ne lehessen megváltoztatni és a ráütött jelek világosan felismerhetők maradjanak. A nemesfémtárgy kész állapotban is bemutatható, ha az ilyen tárgy finomságának megállapítása és fémjelzése a tárgy megsérülése nélkül, kellő biztonsággal elvégezhető.
(3)[18] Az alkatrészek közül a zárszerkezeteket a vállalkozás külön is bemutathatja fémjelzésre.
(4) Magánszemélyek a tulajdonukban lévő nemesfémtárgyakat fémjelzésre bemutathatják, ha az eredeti vámokmányokat vagy a vámmentességet igazoló okmányokat, illetve a tulajdonjogot igazoló okiratokat bemutatják.
13. §
(1) A nemesfémtárgyat fémjelzési megrendelőlappal együtt kell benyújtani. A fémjelzési megrendelőlapot a valóságnak megfelelően kell kiállítani, feltüntetve a tárgyak fajtájára, darabszámára, súlyára, finomságára és egyéb törvényes kellékeire vonatkozó pontos adatokat. A külföldről származó tárgyra vonatkozóan a fémjelzési megrendelőlap rovatait a feladó által kiállított és a tárgyat kísérő árujegyzék alapján kell kitölteni.
(2)[19] A nemesfémtárgy bemutatására csak a Hivatal által meghatározott nyomtatványt - fémjelzési megrendelőlapot - szabad használni. Külön fémjelzési megrendelőlapot kell kiállítani az arany-, ezüst- és platinatárgyakról.
(3)[20] A fémjelzési megrendelőlapon fel kell tüntetni a nemesfémtárgy ötvözetének pontos összetételét minden olyan esetben, amikor a fémjelzésre kerülő nemesfémtárgy ötvözetében a megengedett pótfémeken kívül - a Hivatal engedélyével - más pótfém is szerepel. A megengedett pótfémek használata esetén a fémjelzési megrendelőlapon elegendő a finomsági fok feltüntetése.
(4) Az ugyanazzal a fémjelzési megrendelőlappal bemutatott, azonos finomságú arany-, ezüst-, illetve platinatárgyak közül csak azokat szabad egy tételsoron szerepeltetni, amelyeknek az ötvözete azonos.
(5)[21] A Hivatal a bemutatott nemesfémtárgyakat bruttó tömegük pontos megállapítása mellett veszi át, és azokat fémjelzés után az átvételkor kiadott elismervény bevonása mellett, a kifizetett számla ellenében adja vissza a bemutatónak. A bemutató a fémjelzési megrendelőlapon a fémjelzett nemesfémtárgy átvételét igazolni tartozik. A bevont elismervény ezzel érvényét veszti, további kezelést nem igényel.
(6)[22] A Hivatal a nemesfémtárgyat addig nem fémjelzi, amíg a fél szabályszerűen kiállított fémjelzési megrendelőlapot nem csatol, illetőleg a megállapított hiányokat felhívásra nem pótolja.
14. §[23]
(1) A NEHITI a bemutatott nemesfémtárgy finomsági fokának megállapítása előtt köteles megvizsgálni, hogy
a) a fémjelzési megrendelőlapot szabályszerűen állították-e ki;
b) a bemutatott nemesfémtárgya finomsági foktól eltekintve, megfelel-e az R.-ben és az e rendeletben meghatározott egyéb kellékeknek.
(2) Kisebb hiányok esetében a Hivatal a 20-22. §-oknak megfelelően jár el.
15. §[24]
Ha nem a nemesfémtárgy készítésével foglalkozó vállalkozás mutatja be a nemesfémtárgyat és annak ötvözetét a bemutató nem ismeri, a fémjelzési megrendelőlapon elegendő az azonos kivitelű tárgyak altételenkénti megnevezése.
16. §[25]
(1)[26] Az Európai Unió tagországain, Törökországon és az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes valamely EFTA-államon kívüli országokból importált nemesfémtárgyat az importáló vállalkozás köteles egy tételben, a vámeljárás során a vámokmányokkal együtt a Hivatalnak bemutatni és fémjeleztetni. Az ilyen tárgyra vonatkozóan a fémjelzési megrendelőlap rovatait a feladó által kiállított és a tárgyat kísérő árujegyzék alapján kell kitölteni.
(2)[27] A Hivatal - az R. 3. §-ának (2) és (3) bekezdésében foglaltak kivételével - a külföldön készített és fémjelzési megrendelőlappal bemutatott nemesfémtárgyat megvizsgálja, és amennyiben az az R.-nek, valamint e rendeletnek megfelel, finomsági fokát kifejező fémjellel látja el.
(3) Az olyan nemesfémtárgyakkal, amelyek az előírt kellékeknek nem felelnek meg, a 20. § szerint kell eljárni. A Hivatal a vizsgálat megtörténtét igazoló záradékát az okmányon feljegyzi és a tárgyat az okmányokkal együtt visszaadja a bemutatónak.
17. §
A behozatali előjegyzésben vámkezelt nemesfémtárgyra a vámjogszabályok rendelkezései az irányadók azzal az eltéréssel, hogy a nemesfémtárgy azonosságának pontos megállapítása céljából az importáló részletes felsorolással kiállított, a tárgyak fajtájára, darabszámára, súlyára és finomságára vonatkozó, színes fotóval kiegészített kétpéldányos konszignációt csatol. A vámhivatal a vámvizsgálat lefolytatását a konszignáción igazolja.
18. §
(1)[28] A finomsági fokot mintavételi terv alapján, bármely nemzeti rendszerben akkreditált minőségbiztosítási rendszerrel rendelkező laboratórium által végzett analitikus vizsgálattal, szükség esetén karcvizsgálattal és műszeres analitikai vizsgálattal kell megállapítani:
a) az arany finomságát tűzi vizsgálattal (űzési eljárással),
b) az ezüst finomságát Gay-Lussac elven alapuló potenciometriás titrálással,
c) a platina finomságát higanykloridos módszerrel.
Amennyiben az a) -c) pontokban felsorolt vizsgálatok nem adnak minden kétséget kizáró eredményt, a Hivatal egyéb nemzetközileg elfogadott megfelelő pontosságú módszert is alkalmazhat.
(2) Ha az (1) bekezdés a) pontja szerinti vizsgálatot az MSZ EN 31426:1998 szabvány szerint, a b) pontja szerinti vizsgálatot az ISO 13756:1997 szabvány szerint, a c) pontja szerinti vizsgálatot az MSZ EN ISO 11489:1998 szabvány szerint végzik, azt úgy kell tekinteni, hogy az e rendelet követelményeinek megfelel.
(3)[29] A vizsgálat érdekében a Hivatal a nemesfémtárgyat szükség esetén egészben vagy részben beolvaszthatja vagy a tárgyból megfelelő mennyiségű anyagot vághat ki. A bemutató a tárgy beolvasztásáért vagy egyes alkatrészek vizsgálat céljából való felhasználásáért kártérítést nem igényelhet.
19. §
(1) Ha a fémjelzési kötelezettség alá tartozó nemesfémtárgy a fémjelzési megrendelőlapon feltüntetett finomsági fokot nem éri el, a bemutatót erről értesíteni kell. Ha a fél az értesítés kézhezvételétől számított 8 napon belül nem kér döntővizsgálatot (24. §), a nemesfémtárgyat össze kell törni és a félnek ki kell adni.
(2) A vizsgálat, illetve a döntővizsgálat eredményének ismeretében a fél kérheti
a) az R.-ben megállapított finomsági foknak megfelelő, kisebb finomsági érték szerinti fémjelzését a tárgynak,
b) import esetén, a vámeljárás keretében beérkező nemesfémtárgy visszaszállítás céljából történő kiadását.
(3) Amennyiben a vizsgálat, illetve a döntővizsgálat eredményeként a tárgy az R.-ben meghatározott legalacsonyabb finomsági foknak sem felel meg vagy a fél import esetén az (1) bekezdés szerinti értesítés kézhezvételétől számított 8 napon belül nem kéri a vámeljárás keretében beérkező nemesfémtárgy visszaszállítás céljából történő kiadását, akkor a tárgyat összetört állapotban kell a félnek kiadni.
(4) A jogszabályban megállapított finomsági fokoktól negatív eltérés a fémjelzéskor nem fogadható el.
(5) A finomsági fok megállapításánál nem kell figyelembe venni a 2-3. §-okban említett szerelvényt, díszítést és ezüsttel lemezelt foglalatot.
20. §
(1)[30] A fémjelzésre bemutatott olyan nemesfémtárgyat, amely az R.-ben meghatározott finomsági fokot eléri ugyan, de az e rendeletben előírt feltételeknek nem felel meg, a Hivatal a bemutatónak visszaadja, feltéve, hogy a kisebb hiányok pótolhatók, és azok pótlására a bemutató kötelezettséget vállal.
(2) Ha nemesfémtárgy bemutatója a megállapított hiány pótlását megtagadja, a nemesfémtárgyat összetörve kell kiszolgáltatni.
21. §
A 20. §-ban említett kisebb hiányok főként a következők:
a) a 2-7. §-ban foglalt rendelkezésektől való eltérés,
b) a belföldön készült nemesfémtárgyon az engedélyezett névjel hiánya vagy nem megfelelő alkalmazása (fel nem ismerhető, kopott vagy nem a meghatározott helyre ütött jel).
22. §
A 20. § szerint kell eljárni abban az esetben is, ha
a) a bemutatott nemesfémtárgy olyan durván van kikészítve, hogy a fémjel nem alkalmazható szabályszerűen, vagy a további megmunkálás során könnyen megsérülhet, továbbá ha a bemutatott nemesfémtárgy nedves vagy szennyezett,
b) a bemutatott nemesfémtárgy alkatrészei gyengén vannak forrasztva és ezért utánforrasztás szükséges,
c)[31] a láncszemek nincsenek forrasztva, kivéve a különlegesen egymásba kapcsolódó gépi vagy kézi kötésű láncokat, amelyek fémjelzését a Hivatal bírálja el,
d) több alkatrészből álló nemesfémtárgy összes alkatrészeit nem mutatják be.
23. §[32]
Ha valamely fémjelzett tárgy alakja vagy anyaga javítás vagy átdolgozás következtében lényegesen megváltozik, a javítást vagy átdolgozást végző vállalkozás a tárgyat újból köteles megvizsgálás és esetleges fémjelzés céljából bemutatni.
24. §
Ha a bemutató a vizsgálat eredményét kifogásolja, az anyag minőségi megállapításának ismételt (döntő) vizsgálatát (a továbbiakban: döntővizsgálat) kérheti. A döntővizsgálat költségét - ha kifogása alaptalannak bizonyult - a bemutató viseli.
25. §
(1) A döntő vizsgálatot két műszaki dolgozó párhuzamosan végzi. A két párhuzamos vizsgálat egymás ellenőrzésére szolgál. A döntővizsgálatot úgy kell elvégezni, hogy a vizsgálatot végző két személy egymást munkájában ne befolyásolhassa. A két eredmény számtani középarányosa adja a döntő vizsgálat eredményét.
(2) A döntővizsgálat költségét a vizsgálatért fizetendő igazgatási szolgáltatási díj kétszeres összegében kell megállapítani.
A fémjelzési kötelezettség alóli mentesség esetei és feltételei
26. §
A nemesfémtárgyak közül mentes a fémjelzési kötelezettség alól:
a) a külföldi megrendelésre (eladásra) készült nemesfémtárgy,
b) az olyan műszer, készülék vagy eszköz, amely kizárólag tudományos, egészségügyi, oktatási vagy ipari célt szolgál,
c) a belföldön vagy külföldön törvényes fizetési eszközként használt ércpénz, ha nincsen a törvény hatálya alá tartozó nemesfémtárggyal forrasztás útján összeillesztve,
d) az érem és féldombormű (plakett),
e) az olyan nemesfémtárgy, amely régi város-, ország-, céh- vagy mesterjellel van ellátva, továbbá amelynek régisége vagy kidolgozása folytán különleges tudományos, művészeti, kortörténeti vagy művelődéstörténeti értéke van,
f)[33] a személyi és egyházi tulajdonban levő nemesfémtárgyak mindaddig, amíg forgalomba hozatal vagy értékesítés céljából nem kerülnek nemesfémtárgyak raktározásával, árusításával foglalkozó vállalkozáshoz, illetve nem kerülnek kényszerértékesítésre zálogtevékenység keretében,
g) a nemesfém tömbök, -rudak, -lemezek, -huzalok és általában a nemesfémből készült félkész gyártmányok,
h) a nemesfémhuzal felhasználásával előállított paszományok, rojtok, zsinórok és szövetek,
i) az arany ékszer és alkatrész egy gramm súly alatt,
j) az ezüst ékszer és alkatrész kettő gramm súly alatt,
k) a zománccal, gyönggyel és drágakővel teljesen borított ékszertárgy.
27. §
(1)[34] A 26. § b) pontjában meghatározott célból iparsze-rűen készült műszer, készülék vagy eszköz a felhasznált nemesfém anyag minőségének szempontjából a Hivatal ellenőrzése alá tartozik.
(2) Az egészségügyi célt szolgáló tárgyak közé tartozik a fogkorona, -híd, -lap, -betét stb. is.
(3) A 26. § c) pontja vonatkozik azokra az ércpénzekre is, amelyeket bármikor törvényes fizetési eszközként használtak.
(4)[35] A 26. § i) és j) pontjai szerinti nemesfémtárgyakat belföldi készítés esetén a készítő, külföldi behozatal esetén a kereskedő köteles a tárgy finomságát ezredrészben kifejező finomsági számjellel ellátni. A névjel használatára jogosult vállalkozás a 26. § i) és j) pontjai szerinti nemesfémtárgyakon a névjelét is köteles elhelyezni.
28. §
(1) Az érmegyártó a saját üzemében készült érmet és féldomborművű lapot - annak peremén - az alábbi jelzésekkel látja el:
a) az aranyból készülteket a nap jelképével,
b) az ezüstből készülteket a hold jelképével,
c) a platinából készülteket Pt. betűkkel.
(2) Az (1) bekezdés szerinti jelzésen felül a tárgy peremébe be kell ütni a finomságot és névjelet.
29. §[36]
A 26. § e) pontjával kapcsolatos vitás esetben a tárgyra tekintettel a gyűjtőköre szerint illetékes múzeum szakvéleménye az irányadó. A szakvélemény beszerzése érdekében a Hivatal a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt keresi meg. A szakvélemény költsége az érdekelt felet terheli.
30. §[37]
(1) Export esetén az R. 10. §-ában meghatározott nemesfémtárgyakat - finomságuk ellenőrzése céljából - kiszállításuk előtt legalább 14 nappal árujegyzék kíséretében be kell mutatni a Hivatalnak. Ha az áru megfelelő, a Hivatal az árujegyzéket igazoló záradékkal látja el, és azt csak ennek megtörténte után szabad kiviteli vámkezelésre a vámhivatalnak átadni. A kidolgozás szempontjából kifogásolt nemesfémtárgyakat a Hivatal kisebb hiányosságok esetében javításra visszaadhatja.
(2) Az alapanyag és a kész tárgy finomságát egyaránt a Hivatal ellenőrzi. Az áru ellenőrzésével járó szükségszerű árurongálódásból eredő kárért költségtérítés a Hivataltól nem jár.
31. §
Az R. 10. §-a és e rendelet 30. § szerinti engedély és az ott meghatározott szabályok megtartása kötelező azokra a készítőkre és exportálókra is, akik az R.-nek megfelelő nemesfémtárgyat kívánnak külföldi kivitelre készíteni, illetve szállítani.
32. §[38]
A feleslegessé váló fémjel megsemmisítését a Hivatal végzi.
33. §
Az eladásra szánt tárgyakat az elárusítóhelyeken a nem nemesfémből készült tárgyaktól elkülönítve és megfelelő felirattal megjelölve kell tartani.
34. §[39]
A nemesfémtárgy raktáron tartásával, árusításával foglalkozó vállalkozás köteles a raktáron vagy üzlethelyiségben levő, általa megvett, de szabályszerű fémjellel még el nem látott nemesfémtárgyat a fémjelzésre való bemutatásig, a fémjelzett nemesfémtárgyaktól elkülönítve, "Nem eladó fémjelzetlen tárgyak" felírással megjelölve olyan helyen tartani, ahol azokat a vásárló közönség nem láthatja. A fémjelzetlen tárgyakról jegyzéket kell vezetni az adatok (átvétel ideje, az eladó vagy megbízó neve és címe, a tárgy megnevezése, súlya) pontos feltüntetésével.
35. §
(1) A 33. §-nak a tárgyak elkülönítésére vonatkozó rendelkezéseit a kirakatban elhelyezett tárgyakra is alkalmazni kell.
(2) Eladásra szánt tárgynak kell tekinteni minden nemesfémtárgyat, amely az elárusítóhelyen van és nem javítás vagy beolvasztás céljából tárolják.
(3) A kivitelre szánt tárgyak elkülönítése tekintetében az R. 10. §-ának (2) bekezdésében foglaltak az irányadók.
36. §[40]
(1) A nemesfémből készült ékszerek, díszműáruk és egyéb tárgyak készítésére, javítására, árverésére irányuló tevékenységet, továbbá az ilyen tárgyak forgalmazására irányuló kereskedelmi tevékenységet a Hivatal akkor engedélyezi, ha a vállalkozás az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 178. § 32. pontja szerint köztartozásmentes adózónak minősül, és
a) ezt 30 napnál nem régebben kiállított közokirattal igazolja, vagy
b) szerepel a köztartozásmentes adózói adatbázisban, valamint belföldön köztartozása nincs.
(2) Az (1) bekezdés szerinti tevékenységre jogosító engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell
a) a kérelmező nevét,
b) a kérelmező által folytatni kívánt tevékenységet,
c) a kérelmező cégjegyzékszámát, illetve az egyéni vállalkozó nyilvántartási számát,
d) a kérelmező székhelyét és azon magyarországi telephelyének, műhelyének címét, ahol a rendelet hatálya alá tartozó tevékenységet folytat, illetve forgalmazás esetében az e) pontban meghatározott tevékenység folytatásának címét,
e) a kérelmező által folytatni kívánt kereskedelmi tevékenység formáját a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény (a továbbiakban: Kertv.) 3. § (4) bekezdése szerint,
f) amennyiben a 8. § (1) bekezdése alapján szükséges, az engedélyeztetni kívánt névjel adatát.
(3)[41] Az engedélyezési eljárás ügyintézési határideje 15 nap. A Hivatal a nemesfémből készült ékszerek, díszműáruk és egyéb tárgyak forgalmazását végző vállalkozás esetében az engedélyt, valamint a (2) bekezdésben meghatározott adatokat, és dokumentumokat közli a kereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeiről szóló külön jogszabályban meghatározottak szerint a kereskedőről nyilvántartást vezető jegyzővel.
(4) A Hivatal az engedély megadásával egyidejűleg a vállalkozást nyilvántartásba veszi. A nyilvántartás tartalmazza:
a) a nyilvántartás sorszámát,
b) a nyilvántartásba vétel időpontját,
c) a vállalkozás nevét,
d) a vállalkozás tevékenységét,
e) a vállalkozás cégjegyzékszámát, illetve egyéni vállalkozói nyilvántartási számát,
f) a vállalkozás székhelyét, azon magyarországi telephelyének,műhelyének címét, ahol a rendelet hatálya alá tartozó tevékenységet folytat, illetve kereskedelmi tevékenység esetében az g) pontban meghatározott tevékenység folytatásának címét,
g) kereskedelmi tevékenység esetében a kereskedelmi tevékenység formáját a Kertv. 3. § (4) bekezdése szerint,
h) az engedélyezett névjel adatát,
i) a hatósági ellenőrzés megállapításait,
j) a nyilvántartásból való törlés tényét és annak időpontját.
(5) A Hivatal a vállalkozás engedélyét visszavonja és egyidejűleg a vállalkozást a nevének és névjelének kivételével, a nyilvántartásból törli, ha
a) az engedély megadásának feltételei már nem állnak fenn,
b) a vállalkozás működését megszüntette,
c) ha jogszabálysértés miatt az R. 12. § (6) bekezdés d) pontja szerinti jogkövetkezmény alkalmazására kerül sor.
(6) A (4) bekezdés szerint nyilvántartásba vett vállalkozás a nyilvántartásba vett adatokban bekövetkezett változást, valamint működése megszűnését köteles haladéktalanul a Hivatalnak bejelenteni.
(7)[42] A nemesfémből készült ékszerek, díszműáruk és egyéb tárgyak készítését, javítását, árverését folytató vagy ilyen tárgyakat kereskedelmi tevékenység keretében forgalmazó vállalkozás az engedély (5) bekezdés szerinti visszavonása, és a nyilvántartásából történő törlését követő 15 napon belül köteles a névjel beütésére szolgáló eszközt megsemmisítés céljából a Hivatalnak átadni.
(8) A Hivatal az engedély visszavonását és a vállalkozás nyilvántartásból való törlését közli
a) egyéni vállalkozó esetén az egyéni vállalkozót nyilvántartásba vevő körzetközponti jegyzővel, egyéni cég, gazdasági társaság esetén - törvényességi felügyeleti intézkedés megtétele iránt - az illetékes cégbírósággal,
b) a Vám- és Pénzügyőrséggel, valamint
c) kereskedelmi tevékenység esetében a kereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeiről szóló kormányrendeletben meghatározottak szerint a kereskedőről nyilvántartást vezető jegyzővel.
(9) A Hivatal a nyilvántartásnak az állami ellenőrzés megállapításait tartalmazó rovatáról kizárólag az iparügyekért, valamint a kereskedelemért felelős miniszter, a Vám- és Pénzügyőrség Parancsnoka, illetve nyomozás elrendelése esetén az illetékes nyomozó hatóság írásbeli megkeresése esetén ad kivonatot.
(10) A Hivatalnál vezetett hatósági nyilvántartás alapján a (4) bekezdésben meghatározott adatokat - a (4) bekezdés g) és h) pontjában meghatározott adatok kivételével - a Hivatal a Kormányzati Portálon keresztül is elérhető honlapján folyamatos frissítéssel, valamint a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Hivatalos Értesítőben negyedévente közzéteszi.
(11) A 2009. október 1. előtt a Hivatal által nyilvántartásba vett, a nemesfémből készült ékszerek, díszműáruk és egyéb tárgyak készítését, javítását, árverését folytató vagy az ilyen tárgyakat kereskedelmi tevékenység keretében forgalmazó vállalkozásnak a (2) bekezdésben meghatározott adatokban bekövetkezett változás esetén kell az e § szerinti engedély iránti kérelmet benyújtania.
37. §[43]
(1)[44] Ha a nemesfémből készült ékszereket, díszműárukat és egyéb tárgyakat kereskedelmi tevékenység keretében forgalmazó vállalkozás a 36. § (2) bekezdésében meghatározott helyen kívül a kereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeiről szóló kormányrendeletben foglaltaknak megfelelően alkalmi rendezvényen, közterületi értékesítés keretében a húsvéti, karácsonyi és szilveszteri ünnepeken, valamint évente egy alkalommal, továbbá a vásárokról, a piacokról, és a bevásárlóközpontokról szóló kormányrendeletben foglaltak szerint vásáron, illetve piacon kíván forgalmazni, köteles 5 nappal a forgalmazás megkezdése előtt bejelenteni a Hivatalnak az értékesítés helyét és időpontját.
(2) A Hivatal a bejelentésről értesíti a területileg illet ékes vámhatóságot, valamint a kereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeiről szóló kormányrendeletben meghatározottak szerint a kereskedőről nyilvántartást vezető jegyzőt.
38. §[45]
39. §[46]
A nemesfémtárgyak eladásával is foglalkozó vállalkozás köteles az üzlethelyiségében az e rendelet, valamint az R. 7. §-a szerint lefolytatott egyenértékűségi vizsgálat eredményeként a Hivatal által határozatban megállapított és közzétett nemesfémvizsgáló és hitelesítő szervezetek által alkalmazott, egyenértékűnek elismert fémjeleket jól látható helyen kifüggeszteni.
40. §
Az R.-ben és az e rendeletben foglalt szabályok nem érintik a nemesfémek és a nemesfémtárgyak bel- és külföldi forgalmának korlátozására vonatkozó külön jogszabályban megfogalmazott rendelkezéseket.
[47]
41. §[48]
Záró rendelkezések
42. §
(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló szerződést kihirdető törvény hatálybalépése napján lép hatályba.
(2) E rendelet 10. §-ának (3) bekezdése és 11. §-ának (3) bekezdése, valamint 2. számú melléklete a Magyar Köztársaságnak a nemesfémtárgyak ellenőrzéséről és jelöléséről szóló, Bécsben, 1972. november 15. napján aláírt Egyezményhez való csatlakozása napján lép hatályba.
Dr. Csillag István s. k.,
gazdasági és közlekedési miniszter
1. számú melléklet a 74/2004. (IV. 29.) GKM rendelethez[49]
A fémjelzési kötelezettség alá tartozó nemesfémtárgyak fémjelei Magyarországon
2. számú melléklet a 74/2004. (IV. 29.) GKM rendelethez[51]
A nemesfémtárgyak ellenőrzéséről és jelöléséről szóló, Bécsben, 1972. november 15. napján aláírt Egyezmény szerinti Közös Ellenőrző Jel (CCM) alakja és rajza
3. számú melléklet a 74/2004. (IV. 29.) GKM rendelethez
A fémjel, a Hivatal jele, valamint a névjel alkalmazásának szabályozása[52]
A) Általános határozatok
1. A belföldön készült nemesfémtárgyakba a készítő, a külföldről árusítás céljából behozott nemesfémtárgyakba a kereskedő köteles a névjelét a B) pont alatti betűsoros tárgymutatóban megjelölt helyre tisztán és felismerhetően beütni. Ha a névjel nem a B) pont alatti betűsoros tárgymutatóban megjelölt helyre került beütésre, vagy a beütött jel nem ismerhető fel, vagy nem elég tiszta, a Hivatal, a nemesfémtárgyat hiánypótlásra visszaadja a megrendelőnek.[53]
2. A Hivatal köteles az átvett nemesfémtárgyba a fémjelet és a Hivatal jelét a B) pont alatti betűsoros tárgymutatóban megjelölt helyre tisztán és felismerhetően beütni. A fémjel elhelyezését illetően az általános elv a következő: ha a tárgy egy darabból áll, tehát sem tartozékai sem forrasztott alkatrészei, díszítései nincsenek, akkor a tárgy fémjelet kap. Amennyiben a tárgyat tartozékkal látják el, vagy a tárgynak forrasztott alkatrészei, díszítései vannak, akkor ezeken is alkalmazni kell a megfelelő fémjelet. Ha az előbb említett kiegészítőket megfelelő felület hiánya miatt fémjelezni nem lehet, akkor azt a főrészt, melyhez a kiegészítő tartozik, a v jelével kell ellátni. Erre az elvre utal a B) pont alatti betűsoros tárgymutatóban a tárgyak fő részénél az alkalmazandó jelek után zárójelbe írt H betű. Ha a beütött fémjel vagy a Hivatal jele nem ismerhető fel, vagy nem eléggé tiszta, a megrendelő a nemesfémtárgy átvételekor vagy az azt követő nyolc napon belül a Hivataltól a fémjelnek vagy a Hivatal jelének helyes beütését kérheti.[54]
A Hivatal kártalanítási felelősséggel tartozik az eljárása során okozott károkért, kivéve az e rendeletben meghatározott eseteket.[55]
3. A külföldről behozott nemesfémtárgyakon a fémjelet a tárgyon már meglévő jelzések mellé, vagy ha az nem lehetséges, olyan helyre kell beütni, hogy ezzel a tárgy értékcsökkenést ne szenvedjen.
4. Azokon a nemesfémtárgyakon, amelyekre a B) pont alatti betűsoros tárgymutató nem intézkedik, a fémjel, a Hivatal jele, valamint névjel beütési helyét a Hivatal állapítja meg.[56]
5. Ha a nemesfémtárgyba bármely okból nem lehet a fémjelet beütni, azt a megrendelőnek a nemesfémtárgy anyagából készült kis lemezzel kell ellátnia, vagy arra hivatalból ólomzárat (plombát) kell ráfüggesztenie és a fémjelet ebbe kell beütni. Abban az esetben, ha a nagy értékű nemesfémtárgyon a fémjel a tárgy sérülése, illetve értékcsökkenést eredményező deformációja nélkül nem alkalmazható, a fémjel helyett a Hivatal engedélyezheti minőségtanúsító bizonylat (certifikát) kiadását a következő nyomtatványon:[57]
"Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő Intézet
Minőségi Tanúsítvány
A fémjelzést kérő neve:
A vizsgálatra bemutatott nemesfémtárgy
- megnevezése:
- azonosító jelzése:
- származási helye:
- anyaga: (AU, AG, PT)
- tömege:
A bemutatott nemesfémtárgy hivatalosan megállapított finomsága:......‰
Jelen tanúsítványa 74/2004. (IV. 29.) GKM rendelet 3. számú mellékletének A) pontjának 5. alpontjában foglaltak alapján került kiállításra.
A minőségi tanúsítvánnyal ellátott nemesfémtárgyat fémjelzési szempontból egyenértékűnek kell tekinteni a magyar fémjellel ellátott nemesfémtárggyal.
Dátum aláírás"
A bizonylatnak, amely a fémjelet helyettesíti a későbbiekben kísérnie kell a tárgyat. A bizonylat díja megegyezik a fémjelzésre, illetve a nemesfémtartalom-vizsgálatra és hitelesítésre megállapított igazgatási szolgáltatási díjjal.
6. A nemesfémtárgy anyagától eltérő nemesfémből készült díszítéseket a díszítés anyagának megfelelő fémjellel kell ellátni.
B) A fémjel és a Hivatal jele, továbbá a névjel beütési helyének betűsoros tárgymutatója[58]
A betűsoros tárgymutató betűrendben sorolja fel az egyes nemesfémtárgyakat, mindegyik mellett megjelölve azt a helyet, ahová a fémjelet és a Hivatal jelét, továbbá a névjelet (egyedi azonosító jelet) be kell ütni. A betűsoros tárgymutató szempontjából "alkatrésznek" a könnyen felismerhető és elválasztható nemesfém alkatrészt, "forrasztott" alkatrésznek pedig az olyan alkatrészt kell tekinteni, amely a főrészhez nemesfém forrasztó anyaggal van hozzáerősítve. A jelek rövidítései a következők:[59]
F - fémjel
H - a kijelölt szervezet jele
N - névjel
A fémjelzésre bemutatott tárgy megnevezése | A jel beütési helyének megnevezése | Alkalmazandó jel | ||||||
Asztaldísz (virág-, gyümölcs- és süteménytartók) | a felsõrész és a többi alkatrész | F.N. (H) | ||||||
a forrasztott alkatrészek | F. | |||||||
Bekötési tábla (könyvek, albumok fedõlemeze) | a lemez széle | F.N. (H) | ||||||
a díszítések | F. | |||||||
Biztosítótû | a felsõrész | F.N. (H) | ||||||
Biztosítólánc karkötõhöz | az egyik végkarika | H. | ||||||
Bogrács | az oldalrész közel a fogantyúhoz vagy a fenék fedõ pereme a fogantyú | F.N. (H) F. | ||||||
Borsszóró szelence | a talp és a szita | F.N. (H) | ||||||
Borbélypamacs | lásd "Fogantyú" | |||||||
Borszeszlámpa | lásd "Lámpa" | |||||||
Botfogantyú | lásd "Fogantyú" | |||||||
Broche | lásd "Melltű" | |||||||
Bura | lásd "Harang" | |||||||
Burnótszelence | lásd "Doboz" | |||||||
Billikom | lásd "Egyházi edények | |||||||
Címerpajzs | az alsó széle | F.N. | ||||||
ha a pajzs több részbõl készült a fõrész | F.N. (H) | |||||||
forrasztott alkatrészek | F. | |||||||
Csengettyû | a fõrész és az ütõ (nyelv) | F.N. (H) | ||||||
forrasztott alkatrészek | F. | |||||||
Csörgõ, gyermekjáték | a nyél | F.N. (H) | ||||||
apró csengõk | F. | |||||||
Csat | a sín | F.N. (H) | ||||||
a pecek | F. | |||||||
díszítés | F. | |||||||
Csésze (kávés-, leveses- és teáscsésze) | a fenék | F.N. (H) | ||||||
a fogantyú | F.N. (H) | |||||||
a díszítés | F. | |||||||
Cukorfogó | ||||||||
a) ha egy darabból áll | a közepe a hajtásban | F.N. | ||||||
b) ha csuklóval összefoglalt két darabból áll | mind a két kar | F.N. (H) | ||||||
Cukorkanál | lásd "Kanál'' | |||||||
Cukorszelence | lásd "Doboz" | |||||||
Cukorszóró | az oldalrész és a szita | F.N. (H) | ||||||
Diadém | lásd "Fejdísz'' | |||||||
Doboz (különféle célokra) | a fenék és a fedõ | F.N. (H) | ||||||
ha a fenék be van forrasztva | ||||||||
az oldalrész | F.N. (H) | |||||||
a fenék | F. (H) | |||||||
a lábak | F. | |||||||
díszítések | F. | |||||||
Diótörõ | mind a két kar | F.N. (H) | ||||||
Dísztárgy | a fõrész és a többi alkotórész | F.N. (H) | ||||||
forrasztott alkatrészek | F. | |||||||
Dohányszelence | a fenék és a fedõ | F.N. (H) | ||||||
ha a fedõ két szétnyitó részbõl áll, akkor mindkét rész | F.N. (H) | |||||||
Dugó | a fõrész | F.N. (H) | ||||||
a díszítések (alakok, jelképek, gömbök) | F. | |||||||
Dugóhúzó | a nyél | F.N. (H) | ||||||
Ecet- és olaj tartó | a fenék és a többi alkatrész | F.N. (H) | ||||||
forrasztott alkatrészek | F. | |||||||
Egyházi edények | úgy kell fémjelezni, mint a hasonló nemesfém tárgyakat | |||||||
Étlaptartó | lásd "Ecet és Olajtartó" | |||||||
Evõeszköz | lásd "Kanál, Kés, Villa" | |||||||
Evõeszköz kosár | a hosszú oldal egyik vége | F.N. (H) | ||||||
ha a kosár szakaszokból áll | ||||||||
a választófalak is | F.N. | |||||||
Fazék | lásd "Doboz" | |||||||
Fedõ (különféle edényekhez) | a széle | F.N. (H) | ||||||
forrasztott alkatrészek | F. | |||||||
díszítések | F. | |||||||
Fejdísz | az egyik vége és a díszítések | F.N. | ||||||
forrasztott alkatrészek | F. | |||||||
ha a díszítések nem fémjelezhetõk | ||||||||
a fejdísz mindkét vége | F.N. | |||||||
ha a forrasztott alkatrészek nem fémjelezhetõk | F.N. H. | |||||||
Fésû vagy fésûfoglalat | ||||||||
az egyik vége | F.N. (H) | |||||||
ha két részbõl készült, a másik része | F. | |||||||
Fogantyú (esernyõhöz, ostorhoz, pálcához) | a fõrész | F.N. (H) | ||||||
ha a fõrész zománccal van bevonva, akkor az odaforrasz- | ||||||||
tott karika | F.N. H. | |||||||
Fogpiszkáló-tartó | a felsõrész vagy a talpazat | F.N. (H) | ||||||
Függelék | ||||||||
1. Óra-, kar- és nyaklánc | a fõrész vagy ha ebbe jelet beütni | |||||||
nem lehet az odaforrasztott karika | F.N. | |||||||
2. Függelék köteg | a függelék külön-külön | F.N. | ||||||
vagy ha ezekbe jelet beütni nem lehet az összeforrasz- | ||||||||
tott közös karika | F.N. (H) | |||||||
3. Éremfüggelék | az érem tömege levonásra kerül, a keret | F.N. | ||||||
éremre forrasztott karika esetén az ügyfél kérésére fém- | ||||||||
jelezhetõ a karika | F. | |||||||
Fülbevaló | ||||||||
1. Függelék nélkül | ||||||||
a) ha a sima | a fõrész, vagy ha ebbe jelet beütni nem lehet, a horog | F.N. | ||||||
b) ha díszítéssel van ellátva | a fõrész, vagy ha ebbe jelet beütni nem lehet, a horog | F.N. | ||||||
a díszítések | F. | |||||||
ha a díszítésekbe jelet beütni nem lehet, a fõrész vagy a | ||||||||
horog | F.N. H. | |||||||
2. Függelékkel | a felsõrészt úgy kell jellel ellátni, mint 1. alatt a függelék | F. | ||||||
3. Klipsz | a fõrész | F.N. (H) | ||||||
a rugó | F. | |||||||
Gomb | ||||||||
1. Pálcára, ostorra, fedõre, esernyõre | a széle | F.N. (H) | ||||||
2. Mellényre, kabátra fülekkel ellátva | a fõrész, vagy ha ebbe jelet beütni | |||||||
nem lehet, a fül | F.N. (H) | |||||||
3. Kézelõ és mellgomb | ||||||||
a) egy koronggal | korong vagy a szár | F.N. (H) | ||||||
b) két koronggal vagy pálcikával, ha két ilyen | mindkét gomb vagy a fül | F.N. (H) | ||||||
gomb forrasztott szemû lánccal van egybe- | ||||||||
kötve, | ||||||||
ha két ilyen gomb karabéllyal van egybe- | az összekötõ pálcika v. lánc | F. | ||||||
kötve | ||||||||
mindkét gomb vagy a fül | F.N. (H) | |||||||
karabély | F. | |||||||
Gyertyatartó | a talapzat és a többi alkatrész | F.N. | ||||||
a forrasztott alkatrészek | F. | |||||||
ha a forrasztott alkatrészek nem fémjelezhetõk, a talap- | ||||||||
zat | F.N. H. | |||||||
Gyümölcstartó | lásd "Asztaldísz'' | |||||||
Gyufadobozhuzat | a fõrész | F.N. (H) | ||||||
Gyufatartó | a fõrész és a többi alkatrész | F.N. (H) | ||||||
a forrasztott alkatrészek | F. | |||||||
Gyújtószerszám | a fõrész | F.N. (H) | ||||||
a többi alkatrész | F. | |||||||
Gyújtószerszám — hüvely | lásd "Hüvely'' | |||||||
Gyûrû | ||||||||
1. Tömör | ||||||||
a) beforrasztott középrésszel (fejjel) | a sín belsõ vagy külsõ része | F.N. (H) | ||||||
a fej | F. | |||||||
b) karika | a sín belsõ része | F.N. | ||||||
2. Üres (a fémjelzésre alkalmas tömör részt | ||||||||
meg kell jelölni) | ||||||||
a) beforrasztott középrésszel (fejjel) | a megjelölt tömör rész | F.N. (H) | ||||||
a fej | F. | |||||||
b) karika | a megjelölt tömör rész | F.N. | ||||||
Megjegyzés: a fémjelet a fejes gyûrûnél hosszába, kari- | ||||||||
kagyûrûnél pedig keresztbe kell a sínbe ütni. Egyedi | ||||||||
elbírálás alapján speciális díszítés esetén a sín külsõ | ||||||||
részébe vagy szélébe is lehet fémjelezni, a mintától | ||||||||
függõen. | ||||||||
3. Több karikából álló gyûrû | ||||||||
a) ördögkarika | egy fémjelezhetõ karika | F.N. H. | ||||||
b) pánttal összefogott karika | egy fémjelezhetõ karika | F.N. H. | ||||||
ha a karikák nem fémjelezhetõk be kell mutatni a kari- | ||||||||
kákat és a pántot forrasztás elõtt, a pánt | F.N. H. | |||||||
c) háromszínû karikagyûrû | minden karika | F. | ||||||
szélsõ karika | F.N. | |||||||
Gyûszû | a széle | F.N. | ||||||
Hajkefe | lásd "Kefe" | |||||||
Hajtû | lásd "Tű" | |||||||
Halvilla | lásd "Villa" | |||||||
Hamutartó | a csésze széle | F.N. (H) | ||||||
a forrasztott alkatrészek | F. | |||||||
Harang | a széle | F.N. (H) | ||||||
a fogantyú és az ütõ | F. | |||||||
az állvány | F.N. | |||||||
Borító harang (bura) | a széle | F.N. (H) | ||||||
a fogantyú | F. | |||||||
Hõmérõ állvány | a talp | F.N. (H) | ||||||
az oszlop és a díszítések | F. | |||||||
Hordócska (likõrre és egyéb folyadékra) | a kiálló donga a csap oldalon | F.N. (H) | ||||||
a csap fogantyúja | F. | |||||||
az állvány | F.N. (H) | |||||||
a díszítések | F. | |||||||
Horog (láncra) | lásd "Lánc" alkatrészek | |||||||
Hûtõedény | az oldalrész fogantyú mellett | F.N. (H) | ||||||
a talp és a fogantyú | F. | |||||||
a fedõ | F.N. (H) | |||||||
Hüvely (esernyõhöz, ostorhoz stb.) | a széle | F.N. (H) | ||||||
Iránytû (delej tû) | a fenék, vagy ha ehhez jelet ütni nem lehet, a keret vagy | |||||||
a gömb | F.N. (H) | |||||||
Irón | a külön álló részek mindegyike | F.N. (H) | ||||||
Kanál | ||||||||
a) tömör | a nyél vagy a merítõ | F.N. | ||||||
b) üres nyéllel (hal- és tortalapát vagy kanál) | a merítõ vagy a lapát | F.N. H. | ||||||
Kanna | az oldalrész közel a fogantyúhoz | F.N. (H) | ||||||
a fogantyú és a fenék | F. | |||||||
Karabély, láncokhoz | lásd "Lánc alkatrészek | |||||||
Kapocs | ||||||||
a) közönséges ruhakapocs | mind a kampó, mind az anyakapocs egyik füle | F.N. | ||||||
b) nagy kapocs | (haj-, ruha-, kalap-, könyvkapocs) a széle | F.N. | ||||||
ha több részbõl áll, a fõrész | F.N. (H) | |||||||
a többi alkatrész | F. | |||||||
Kard | ||||||||
1. Markolat | a kosár vagy hárítórúd | F.N. (H) | ||||||
a gomb | F. | |||||||
2. Hüvely | ||||||||
a) ha az egész nemesfémbõl készült | a nyílásnál | F.N. (H) | ||||||
b) ha nem az egész készült nemesfémbõl | a hüvelyalj és a két karikatartó | F.N. | ||||||
a hüvelykarika | F. | |||||||
Karkötõ | ||||||||
1. Tömör karika, lapos vagy gömbölyû | bármely rész | F.N. | ||||||
(római karkötõ) | ||||||||
2. Ugyanez, ha üres (a fémjelzésre alkalmas | a megjelölt tömör rész egyik oldala | F. | ||||||
tömör részt meg kell jelölni) | ||||||||
a másik oldala | N. | |||||||
3. Csuklós kétrészes merev | egyik rész | F.N. | ||||||
másik rész | F. | |||||||
ha a részbe fémjelet ütni nem lehet, a zárórugó | F.N. H. | |||||||
4. Ha a csuklós karkötõ díszítéssel vagy | a zárórugó | F.N. | ||||||
beforrasztott résszel | ||||||||
van ellátva | a díszítés vagy a beforrasztott rész | F. | ||||||
ha a díszítésbe jelet beütni nem lehet, a zárórugó | F.N. H. | |||||||
5. Több drótkarika egy helyen összefogva | az összes karika | F.N. | ||||||
ha a karikák nem fémjelezhetõk lásd "Gyûrû 3.b" | ||||||||
6. Lánckarkötõ | lásd "Lánc'' | |||||||
7. Fonott kézi karkötõ (walles stb.) | egyik végkarika | F.N. | ||||||
másik végkarika | H.N. | |||||||
8. Tömör tagokból álló karkötõ | elsõ tömör tag | F.N. | ||||||
utolsó tömör tag | H. | |||||||
9. Üreges tagokból álló kézi karkötõ | a zárószerkezet | F.N. (H) | ||||||
10. Óra-karkötõk | a zárószerkezet | F.N. (H) | ||||||
a másik rész | F. | |||||||
Kefe | a keret | F.N. (H) | ||||||
Kereszt | a fõrész vagy a fül, vagy ha ezekbe jelet beütni nem lehet, | |||||||
a végkarika | F.N. (H) | |||||||
Keret | ||||||||
(Képhez, tükörhöz, szivar- és pénztárcához | a keret széle | F.N. | ||||||
stb.) | ||||||||
a fenék | F.N. | |||||||
a tárcáknál mind a két keret közel a zárhoz | F.N. | |||||||
Kenõcsszelence | lásd "Doboz" | |||||||
Kés | ||||||||
a) ha egy darabból áll | a nyél | F.N. | ||||||
b) ha a penge be van forrasztva a nyélbe | a penge | F.N. H. | ||||||
c) ha csak a nyél készült nemesfémbõl | a nyél | F.N. | ||||||
Kézitarsoly | ||||||||
1. Ha mind a zárókeret, mind a tarsoly ne- | a zárókeret egyik oldala | F.N. | ||||||
mesfémbõl készült | ||||||||
a zárókeret másik oldala | F.N. H. | |||||||
2. Ha csak a zárókeret készült nemesfémbõl | a zárókeret mindkét oldala | F.N. | ||||||
(a tarsoly selyem, bõr stb.) | ||||||||
Kézelõgomb | lásd "Gomb" | |||||||
Koppantó | mindkét fogantyú | F.N. (H) | ||||||
Korsó | az oldal közel a fogantyúhoz vagy a fenék | F.N. (H) | ||||||
a láb és a fogantyú | F. | |||||||
a fedõ pereme | F.N. (H) | |||||||
a fedõn lévõ gomb vagy más díszítés | F. | |||||||
Kosár (virág-, kenyér- és gyümölcskosár) | a széle közel a fogantyúhoz vagy a fülekhez | F.N. | ||||||
a forrasztott alkatrészek | F. | |||||||
ha a forrasztott alkatrészekbe jelet beütni nem lehet | ||||||||
(üresek), akkor a kosár széle közel a fogantyúhoz | ||||||||
vagy a fülekhez | F.N. H. | |||||||
Koszorú | egyik szár | F.N. (H) | ||||||
a szalag | F. | |||||||
díszítések | F. | |||||||
Körömkefe | lásd "Kefe" | |||||||
Kötõkosár | lásd "Kosár'' | |||||||
Kötõtûtartó | mindkét rész | F.N. (H) | ||||||
Kulcs | szár vagy a fül | F.N. | ||||||
Kulcstartó | a karika vagy pajzs | F.N. (H) | ||||||
horog | F. | |||||||
a rövid összekötõ lánc | F. | |||||||
Lámpa | a fenék, a fedõ és a többi alkatrész | F.N. (H) | ||||||
a forrasztott alkatrészek | F. | |||||||
Lámpás (kézi) | az oldalrész közel a fogantyúhoz vagy a fenék | F.N. (H) | ||||||
az ajtó | F.N. (H) | |||||||
fogantyú | F.N. | |||||||
Lánc (kézi) | ||||||||
A. tömör lánc | ||||||||
30 cm hosszúságig (fõleg karláncok) | az egyik végén az utolsó jelezhetõ láncszem | F.N. | ||||||
a másik végén az utolsó jelezhetõ láncszem | H. N. | |||||||
30—60 cm hosszúságig | mindkét végén az utolsó jelezhetõ láncszem | F.N. | ||||||
a középsõ láncszem | F. | |||||||
60 cm hosszúságon felül | mindkét végén az utolsó jelezhetõ láncszem | F.N. | ||||||
minden 20 cm-en egy-egy láncszem | F. | |||||||
Megjegyzés: Ha a láncszemek alakjuknál vagy kicsiségüknél fogva nem fémjelezhetõk, a jeleket a végkarikába kell beütni. Ezekben az esetekben a 30—60 cm hosszúságú láncoknál a középsõ láncszem jelzése helyett a lánc egyik végkarikáján még egy H-t. A 60 cm-nél hosszabb láncoknál a minden 20 cm-re esõ F. helyett mindkét végkarikán még egy H.-t kell beütni. A fémjelet a végkarika forrasztási helye mellett úgy kell beütni, hogy arany- és ezüstláncnál a fémjelben lévõ fej a végkarika forrasztási helye felé nézzen, platinaláncnál pedig a fémjel felsõ része kerüljön a forrasztási hely felé. | ||||||||
B. Üreges lánc | ||||||||
30 cm hosszúságig (fõleg karláncok) | egyik végkarika | F.N. | ||||||
másik végkarika | H.N. | |||||||
30—60 cm hosszúságig | egyik végkarika | F.N. | ||||||
másik végkarika | F.N. H. | |||||||
60 cm hosszúságon felül | mindkét végkarika | F.N. H. | ||||||
Megjegyzés: A fémjelet a végkarika forrasztási helye | ||||||||
mellett úgy kell beütni, hogy arany- és ezüstláncnál | ||||||||
a fémjelben lévõ fej a végkarika forrasztási helyétõl | ||||||||
elnézzen, platinaláncnál pedig a fémjel alsó része | ||||||||
kerüljön a forrasztási hely felé. | ||||||||
C. Különleges láncok (tekintet nélkül arra, | ||||||||
hogy tömörek vagy üregesek) | ||||||||
1. láncnál, melynek középsõ része nagyság és | a középsõ tagot külön tárgynak kell tekinteni és annak | |||||||
alak tekintetében a többi tagtól eltérõ | megfelelõen kell jellel ellátni, a kapcsolt láncrészek- | |||||||
be pedig az A., illetve B. szerinti jelzéseket kell ütni | ||||||||
2. Jokerlánc | ||||||||
a) ha a középsõ lemezes rész végkarikákkal | a láncrészek az A., illetve B. szerint, a lemez egyik | |||||||
van a lánchoz kapcsolva | végkarikája | F. | ||||||
másik végkarikája | N. | |||||||
b) ha a középsõ lemezes rész magára a láncra | a lánc mindkét végkarikája | F.N. | ||||||
van forrasztva | ||||||||
a lemezes rész elsõ tagja | F. | |||||||
utolsó tagja | H. | |||||||
3. Lánc, amelynek végei rugós szerkezetû zá- | ||||||||
rókészülékkel vannak ellátva | ||||||||
a) ha a zárókészülék a lánc végeihez van for- | a rugós részen | F.N. H. | ||||||
rasztva | ||||||||
b) ha a zárókészülék a lánc végeihez könnyen | a láncrészek A., illetve B. szerint, a zárókészülék lásd | |||||||
elválasztható módon van szerelve | "Zárókészülék" vagy "Kapocs" | |||||||
D. Gépi láncok | egyik végkarika | F. | ||||||
másik végkarika | N. | |||||||
E. Kézzel szerelt gépi lánc | egyik végkarika | N.F. | ||||||
másik végkarika | F. | |||||||
F. Láncalkatrészek | ||||||||
1. Karabély | a horog merev része | F. | ||||||
a karika | H. | |||||||
2. Horog | bármely része | F.N. | ||||||
3. Rugósgyûrû | ||||||||
a) a beforrasztott kengyellel, ha részben tö- | a kengyel | F.N. | ||||||
mör | ||||||||
b) üreges rugósgyûrû karikával (füllel) | a karika (fül) | F. | ||||||
c) üres rugósgyûrû karika (fül) nélkül | a felforrasztott gömböcske | F. | ||||||
Megjegyzés: Karika (fül) nélküli üres rugósgyûrûkre | ||||||||
(melyek karpereceknél és nyakláncoknál mint vég- | ||||||||
karikák használtatnak) köteles a készítõ a fémjel | ||||||||
beütésére alkalmas kis gömböcskét felforrasztatni a | ||||||||
keret oldala, vagy a fül | F.N. | |||||||
5. Lánc bojt | a hüvely vagy a fül | F.N. | ||||||
láncköteg egyik láncocskájának a vége | F. | |||||||
6. Lánc sikló | ||||||||
a) nagyobb | a fõrész közel a nyíláshoz | F.N. | ||||||
b) kisebb | a fõrész | F. | ||||||
Lapátok (vaj-, hal-, tortalapát és egyéb lapá- | lásd "Kanál'' | |||||||
tok) | ||||||||
Legyezõ | mind a két külsõ rész a keskeny végén | F.N. (H) | ||||||
a forrasztott alkatrészek | F. | |||||||
Levélnehezék | a lemez | F.N. (H) | ||||||
a díszítések | F. | |||||||
Mártásra való csésze | a fõrész | F.N. (H) | ||||||
a forrasztott tál | F. | |||||||
Medallion | ||||||||
a) sima | a hátlap vagy a fül | F.N. | ||||||
b) díszítéssel ellátott | a díszítések | F. | ||||||
ha a díszítésekbe jelet beütni nem lehet, a hátlap vagy a | ||||||||
fül | F.N. H. | |||||||
Melegítõedény | a fenék és a fedél | F.N. (H) | ||||||
a fogantyú | F.N. | |||||||
Melltû | ||||||||
a) sima | a fenék vagy a hátlap | F.N. | ||||||
ha a fenékbe vagy a hátlapba jelet beütni nem lehet, a | ||||||||
csuklólemez vagy a horog | F.N. | |||||||
a tû | F.N. (H) | |||||||
b) díszítéssel ellátott | úgy kell jelezni, mint a simát, a díszítés | F. | ||||||
ha a díszítésbe jelet beütni nem lehet a tû | F.N. H. | |||||||
Mustárszelence (üvegedénnyel) | a fenék, a fedél foglalatja | F.N. (H) | ||||||
a fedél gombja a talapzat, vagy a láb | F. | |||||||
Nagyítóüveg | a keretek karimája közel a fogantyúhoz | F.N. | ||||||
a fogantyú | F. | |||||||
Nyakkötõ (kutyák részére) | ||||||||
a) ha egy darabból áll | bármely rész | F.N. (H) | ||||||
b) ha két darabból áll | mind a két rész | F.N. (H) | ||||||
a zárókészülék | F. | |||||||
Nyárs | az alsó rész közel a fogantyúhoz | F.N. | ||||||
a fogantyú | F. | |||||||
Nyaklánc (collier) | lásd "Lánc" | |||||||
Nyél, fogantyú (késhez, villához, ollóhoz stb.) | bármely rész | F.N. | ||||||
Olló | ||||||||
a) nyitható stiftes | N.F. H. | |||||||
b) nem nyitható, öntött vagy forrasztott | N.F. | |||||||
Olaj edény | lásd "Egyházi edények'' | |||||||
Oltókupak | a kupak széle | F.N. | ||||||
a fogantyú | F. | |||||||
Öngyújtó | lásd "Gyújtószerszám'' | |||||||
Öntözõkanna | az oldalrész, közel a fogantyúhoz | F.N. (H) | ||||||
a fogantyú, a fenék kerete és a kifolyási csõ | F. | |||||||
a csõ rózsája | F.N. | |||||||
Óra, óratok | a test | F.N. (H) | ||||||
Órakarika vagy órakengyel (fémjelzés végett | bármely rész | F.N. | ||||||
külön bemutatva) | ||||||||
Óralánc | lásd "Lánc" | |||||||
Palack | az oldalrész közel a nyakhoz | F.N. (H) | ||||||
a dugó | F.N. | |||||||
a légmentes elzárásra szolgáló készülék hüvelye | F.N. | |||||||
a készülék megerõsítésére szolgáló lemez | F. | |||||||
a csavarzár sima karikája | F.N. | |||||||
Palackfogantyú | lásd " Fogantyú'' | |||||||
Pecsétnyomó | a fõrész | F.N. (H) | ||||||
a forrasztott alkatrészek | F. | |||||||
Pénztárca | a zárókészülék | F.N. (H) | ||||||
a keret | F. | |||||||
Pipakupak | a karika | F.N. (H) | ||||||
a rugó | F. | |||||||
a pipa nyakán lévõ karika | F. | |||||||
Pohár | ||||||||
1. Láb nélkül | a fenék | F.N. (H) | ||||||
2. Lábbal | a fõrész | F.N. (H) | ||||||
a lap vagy a szár | F. | |||||||
3. Utazópohár | az utolsó karika feneke | F.N. (H) | ||||||
a többi karika | F. | |||||||
Pohárkeret és fedõ | a fogantyú karikája és a fedõ | F.N. (H) | ||||||
Pohárhordozó vagy tartó | a fenék | F.N. (H) | ||||||
a fogantyúval ellátott oszlop a pohár hüvelye vagy a | ||||||||
karikája és a láb | F. | |||||||
Rugósgyûrû | lásd "Lánc alkatrészek" | |||||||
Ruhakefe | keret | F.N. (H) | ||||||
Salátafogó | ||||||||
a) ha a villa és a kanál a nyéllel egy darabból | a nyél közepe a hajtásban | F.N. | ||||||
készült | ||||||||
b) ha a villa és a kanál a nyélhez van forraszt- | a nyél közepe a hajtásban | F.N. | ||||||
va | ||||||||
a villa és a kanál, | F. | |||||||
ha a nyélbe a jelet beütni nem lehet, a kanál | F.N. H. | |||||||
a villa | F. | |||||||
Sarkantyú | az abroncs egyik fele | F.N. (H) | ||||||
a többi alkatrész | F. | |||||||
Serleg | lásd "Egyházi edények'' | |||||||
Síp | a fül | F.N. (H) | ||||||
Sótartó | ||||||||
a) egyszerû | a fenék | F.N. | ||||||
b) kettõs | mindegyik edény feneke | F.N. (H) | ||||||
a láb és a fogantyú | F. | |||||||
Sólapát | a fogantyú vagy a lapát | F.N. | ||||||
Spárgafogó | lásd "Cukorfogó" | |||||||
Spárgatálaló | a hordozórudak | F.N. (H) | ||||||
a közben lévõ pálcikák vagy fokok | F. | |||||||
a fenéklemez | F.N. | |||||||
Szalvétakarika vagy abroncs | a széle | F.N. | ||||||
Szalvétatartó | a fõrész | F.N. (H) | ||||||
a forrasztott alkatrészek | F. | |||||||
Szelence | lásd "Doboz" | |||||||
Szemüvegkeret vagy foglalat | ||||||||
1. Fülakasztós | a nyereg és az egyik szár | F. | ||||||
a másik szár a csuklónál | F.N. | |||||||
2. Lornyon | a nyereg | F. | ||||||
a fogantyú | F.N. | |||||||
3. Orrcsíptetõ | a nyereg vagy a fogantyú | F.N. | ||||||
Szivarka és szivarszelence | ha két részbõl áll, mindkét rész | F.N. (H) | ||||||
a zárókészülék | F. | |||||||
Szekrényke (ékszerek tartására) | lásd "Doboz" | |||||||
Szócsõ | a csõ | F.N. (H) | ||||||
a száj abroncs | F. | |||||||
Szendvicsfogó | a villa egyik ága | F. (H) | ||||||
a villa másik ága | N. | |||||||
a toló lemez | F.N. | |||||||
a többi különálló alkatrész | F.N. | |||||||
Talpazat (ha a tárgy felsõ része nem nemes- | a felsõ széle | F.N. | ||||||
fémbõl, üvegbõl stb. van) | ||||||||
Tál | ||||||||
a) lapos | a fenék vagy a felhajlított | |||||||
karima | F.N. | |||||||
b) mélyített | az oldalrész a fogantyú mellett | F.N. (H) | ||||||
a fül és a lábak mindegyike | F. | |||||||
a fedõ | F.N. | |||||||
Tálca | ||||||||
a) egy darabból álló | a fenék | F.N. | ||||||
b) két részbõl (fenékbõl és karimából) álló | a fenék | F.N. (H) | ||||||
a karima | F. | |||||||
Tányér | a fenék vagy a felhajlított karima belül | F.N. | ||||||
Teáskanna | a fenék | F.N. (H) | ||||||
a fedõ pereme | F.N. | |||||||
a lábak mindegyike és a fogantyú | F. | |||||||
az állvány | F.N. | |||||||
Teaszelence | lásd "Doboz" | |||||||
Teaszûrõ | a szitaszerû rész | F.N. (H) | ||||||
a fogantyú vagy a fül, a villa és a láncocska | F. | |||||||
ha két félgömbbõl áll | mindegyik félgömb széle | F.N. (H) | ||||||
a láncocska egyik vége | F. | |||||||
Tisztilánc | lásd "Kulcstartó" | |||||||
Tojásfõzõ | az oldalrész közel a széléhez | F.N. | ||||||
a belsejében lévõ tartólemez és a fedõ | F.N. (H) | |||||||
a lábak | F. | |||||||
a fogantyú | F. | |||||||
Tojáspohár | a felsõrész vagy a talpazat | F.N. | ||||||
Tojáspohár-hordozó vagy tartó | a fenék | F.N. (H) | ||||||
a felhajlított keret és fogantyú | F. | |||||||
a lábak mindegyike | F. | |||||||
Tojáskanál lásd "Kanál" | lásd "Kanál'' | |||||||
Toll (Töltõtoll) | lásd "Irón'' | |||||||
Tortalapát | lásd "Kanál" | |||||||
Tölcsér | a fõrész a fogantyú mellett | F.N. (H) | ||||||
a fogantyú és a csõ | F. | |||||||
Tölténytáska vagy tarsoly | a tarsoly fedele | F.N. (H) | ||||||
a két oldalrész a hüvely és a sikló | F. | |||||||
Tõr | a fogantyú (markolata) | F.N. | ||||||
ha ez több részbõl áll, akkor a fõrész | F.N. (H) | |||||||
a többi alkatrész | F. | |||||||
a tok, ha egészen nemesfémbõl készült, a felsõrész | F.N. | |||||||
ha a tok más anyagból készült (fából vagy bõrbõl), akkor | ||||||||
a nemesfémbõl készült abroncsok | F.N. (H) | |||||||
a többi alkatrész | F. | |||||||
Tû | a fej | F.N. | ||||||
a tû | F. | |||||||
ha a fejbe jelet beütni nem lehet, a tû | F.N. H. | |||||||
Tûdoboz | lásd "Doboz" | |||||||
Tükörkeret vagy ráma | lásd "Keret" | |||||||
Üvegedények nemesfém részei | bármely rész | F.N. | ||||||
Vajhûtõ | külsõ edény és a fogható fedõ | F.N. (H) | ||||||
a belsõ edény | F.N. (H) | |||||||
forrasztott alkatrészek | F. | |||||||
Váza | az oldalrész közel a szájnyíláshoz vagy a fenék | F.N. (H) | ||||||
a talapzat, fogantyú (fül) és a lábak mindegyike | F. | |||||||
Veret (könyvre, tálcára stb.) | bármely rész | F.N. | ||||||
Villa | ||||||||
a) ha egy darabból áll | a nyél | F.N. | ||||||
b) ha a villa be van forrasztva a nyélbe | a villa | F.N. H. | ||||||
c) ha csak a nyél készül nemesfémbõl | a nyél | F.N. | ||||||
Virágtartó edény | lásd "Váza'' | |||||||
Zárókészülék vagy kapocs | ||||||||
1. Övre és köpenyre | mindkét rész | F.N. | ||||||
ha mind a két részbe jelet beütni nem lehet, a bekapcso- | ||||||||
ló rész vagy a horog | F.N. H. | |||||||
2. Bõr-, gyöngy- stb. karkötõre és nyakláncra | a tok | F.N. | ||||||
a rugó | F. | |||||||
3. Kézitáskára, albumra, könyvre és tárcára | mindkét rész | F.N. | ||||||
ha az egyik részbe a jelet beütni nem lehet, a másik rész | F.N. H. | |||||||
Zománckép különálló és könnyen elválaszt- | a fül | F.N. | ||||||
ható foglalata | ||||||||
Zsámoly (evõeszközhöz) | a fõrész közepe | F.N. (H) | ||||||
a két végén levõ kereszt, vagy láb egyik szára | F. | |||||||
4. számú melléklet a 74/2004. (IV. 29.) GKM rendelethez[60]
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 87/2005. (X. 28.) GKM rendelet 1. § -a. Hatályos 2006.01.01.
[2] Megállapította a 87/2005. (X. 28.) GKM rendelet 2. § -a. Hatályos 2006.01.01.
[3] Megállapította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (1) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[4] Módosította a 10/2010. (III. 2.) NFGM rendelet 12. § (3) bekezdése g) pontja. Hatályos 2010.03.05.
[5] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[6] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[7] Módosította a 10/2010. (III. 2.) NFGM rendelet 12. § (3) bekezdése g) pontja. Hatályos 2010.03.05.
[8] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[9] Módosította a 10/2010. (III. 2.) NFGM rendelet 12. § (3) bekezdése g) pontja. Hatályos 2010.03.05.
[10] Megállapította a 87/2005. (X. 28.) GKM rendelet 4. § -a. Hatályos 2006.01.01.
[11] Megállapította a 87/2005. (X. 28.) GKM rendelet 5. § (1) bekezdése, továbbá módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[12] Megállapította a 87/2005. (X. 28.) GKM rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[13] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[14] Módosította a 10/2010. (III. 2.) NFGM rendelet 12. § (3) bekezdése g) pontja. Hatályos 2010.03.05.
[15] Megállapította a 87/2005. (X. 28.) GKM rendelet 6. § -a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak a nemesfémtárgyak ellenőrzéséről és jelöléséről szóló, Bécsben, 1972. november 15. napján aláírt Egyezményhez való csatlakozása napjától, amely a 223/2006. (XI. 20.) Korm. rendelet alapján 2006. március 1.
[16] Megállapította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (2) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[17] Módosította a 10/2010. (III. 2.) NFGM rendelet 12. § (3) bekezdése g) pontja. Hatályos 2010.03.05.
[18] Módosította a 10/2010. (III. 2.) NFGM rendelet 12. § (3) bekezdése g) pontja. Hatályos 2010.03.05.
[19] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[20] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[21] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[22] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[23] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[24] Módosította a 10/2010. (III. 2.) NFGM rendelet 12. § (3) bekezdése g) pontja. Hatályos 2010.03.05.
[25] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[26] Módosította a 10/2010. (III. 2.) NFGM rendelet 12. § (3) bekezdése g) pontja. Hatályos 2010.03.05.
[27] Megállapította a 87/2005. (X. 28.) GKM rendelet 8. § -a. Hatályos 2006.01.01.
[28] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[29] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[30] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[31] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[32] Módosította a 10/2010. (III. 2.) NFGM rendelet 12. § (3) bekezdése g) pontja. Hatályos 2010.03.05.
[33] Módosította a 10/2010. (III. 2.) NFGM rendelet 12. § (3) bekezdése g) pontja. Hatályos 2010.03.05.
[34] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[35] Módosította a 10/2010. (III. 2.) NFGM rendelet 12. § (3) bekezdése g) pontja. Hatályos 2010.03.05.
[36] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[37] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[38] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[39] Módosította a 10/2010. (III. 2.) NFGM rendelet 12. § (3) bekezdése g) pontja. Hatályos 2010.03.05.
[40] Megállapította a 10/2010. (III. 2.) NFGM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2010.03.05.
[41] Módosította a 26/2010. (XII. 31.) NGM rendelet 4. §-a. Hatályos 2011.01.01.
[42] Módosította a 26/2010. (XII. 31.) NGM rendelet 4. §-a. Hatályos 2011.01.01.
[43] Megállapította a 10/2010. (III. 2.) NFGM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2010.03.05.
[44] Módosította a 26/2010. (XII. 31.) NGM rendelet 4. §-a. Hatályos 2011.01.01.
[45] Hatályon kívül helyezte a 10/2010. (III. 2.) NFGM rendelet 12. § (2) bekezdése d) pontja. Hatálytalan 2010.03.05.
[46] Módosította a 10/2010. (III. 2.) NFGM rendelet 12. § (3) bekezdése g) pontja. Hatályos 2010.03.05.
[47] Az alcímet hatályon kívül helyezte az 57/2006. (VIII. 3.) GKM rendelet 2. § (2) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 2006.08.08.
[48] Hatályon kívül helyezte az 57/2006. (VIII. 3.) GKM rendelet 2. § (2) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 2006.08.08.
[49] Megállapította a 87/2005. (X. 28.) GKM rendelet 11. § (1) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[50] Az ábrán a "NEHITI" helyébe a "Hivatal" kifejezés lép.
[51] Megállapította a 87/2005. (X. 28.) GKM rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatályos a Magyar Köztársaságnak a nemesfémtárgyak ellenőrzéséről és jelöléséről szóló, Bécsben, 1972. november 15. napján aláírt Egyezményhez való csatlakozása napjától, , amely a 223/2006. (XI. 20.) Korm. rendelet alapján 2006. március 1.
[52] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[53] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[54] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[55] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[56] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[57] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[58] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[59] Módosította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 22. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.
[60] Hatályon kívül helyezte az 57/2006. (VIII. 3.) GKM rendelet 2. § (2) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 2006.08.08.