Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

100/2005. (V. 31.) Korm. rendelet

a családi gazdaságok létrehozásáról, nyilvántartásba vételéről, működtetéséről, valamint kiemelt támogatásukról szóló 326/2001. (XII. 30.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a termőföldről szóló 1994. évi LV. törvény (a továbbiakban: Tv.) 90. §-a (1) bekezdésének g) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

A családi gazdaságok létrehozásáról, nyilvántartásba vételéről, működtetéséről, valamint kiemelt támogatásukról szóló 326/2001. (XII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a az alábbi új (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) E rendelet alkalmazásában élethivatásszerűen végzett mezőgazdasági és mezőgazdasági kiegészítő tevékenységnek minősül a Tv. 3. §-ának k) és l) pontjaiban meghatározott tevékenység, ha az abból származó nettó árbevétel/bevétel, illetve jövedelem a tevékenységet végző összes nettó árbevételében/bevételében, illetve jövedelmében legalább az - az 5. számú melléklet szerint kiszámított - 50 százalékos arányt eléri."

2. §

Az R. 5. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A családi gazdaságot ugyancsak törli az FM hivatal a nyilvántartásból, ha a családi gazdálkodó)

"b) nem tett eleget azon feltételnek, miszerint élethivatásszerűen mezőgazdasági és mezőgazdasági kiegészítő tevékenységet végez."

3. §

Az R. 7. §-ának b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Nem hozhat létre új családi gazdaságot)

"b) a családi gazdálkodó a családi gazdaság törlését követő 5 éven belül, ha a törlésre az 5. § (2) bekezdése alapján került sor."

4. §

(1) Az R. 2. számú melléklete helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép.

(2) Az R. e rendelet 2. számú melléklete szerinti új 5. számú melléklettel egészül ki.

5. §

(1) E rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba azzal, hogy a rendelkezéseit a már nyilvántartásba vett családi gazdálkodóra is alkalmazni kell, azonban az általa az R. 2. számú melléklete szerint megtett nyilatkozatot az e rendelet 1. számú melléklete szerinti nyilatkozatnak kell tekinteni.

(2) Az R. 13-14. §-a alapján a 2003. január 1. előtt igénybevett kiemelt támogatások tekintetében mentesül a jogosulatlan támogatás-igénylés jogkövetkezményei alól az a családi gazdálkodó vagy családi gazdaság közreműködő tagja, akinek az R. 3. §-a szerinti családi gazdálkodói szerződése megszűnik, vagy az R. 5. §-a (1) bekezdésének a) és c) pontjai szerinti a nyilvántartásba vétel feltételei nem állnak fenn, de a családi gazdálkodó vagy a családi gazdaság közreműködő tagja (a továbbiakban együtt: gazdálkodó) őstermelői vagy vállalkozói igazolvánnyal rendelkezik, és tovább kíván gazdálkodni.

(3) A gazdálkodónak a családi gazdaság törlése iránti kérelemmel egyidejűleg írásban kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy a pénzintézettől felvett hitelek vonatkozásában nyújtott kedvezmények igénybevétele ellenében vállalt kötelezettségeket, az R. szerinti többlet-támogatás, valamint az egyéb jogszabály szerinti támogatással megszerzett vagyontárgyat vagy kialakított gazdaságot az eredetileg vállalt működtetési kötelezettség lejártáig működteti.

(4) A (2) bekezdésben meghatározott esetben az FM hivatal törli a gazdaságot a nyilvántartásból.

6. §

(1) Az Európai Unió közös forrásaiból származó agrártámogatások, az azokhoz kapcsolódó, nemzeti költségvetésből nyújtott kiegészítő támogatások, valamint a nemzeti hatáskörben nyújtott agrártámogatások igénybevételének általános feltételeiről szóló 6/2004. (I. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. r.) 1. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet hatálya:)

"a) a központi költségvetés XII. Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) fejezet 10.4.5. jogcímcsoport, a 10.5. alcím, valamint a 10.12. alcím kiadási előirányzataira,"[1]

(2) A Korm. r. e rendelet 3. számú mellékletével egészül ki.

A miniszterelnök helyett:

Kiss Péter s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

1. számú melléklet a 100/2005. (V. 31.) Korm. rendelethez

"2. számú melléklet a 326/2001. (XII. 30.) Korm. rendelethez

Nyilatkozat

Alulírott családi gazdálkodó nyilatkozom, hogy élethivatásszerűen mezőgazdasági, illetve mezőgazdasági kiegészítő tevékenységet kívánok folytatni.

Kelt: ..................................................

……………………….
aláírás"

2. számú melléklet a 100/2005. (V. 31.) Korm. rendelethez

"5. számú melléklet a 326/2001. (XII. 30.) Korm. rendelethez

Családi gazdálkodók esetében az élethivatásszerűen végzett mezőgazdasági és mezőgazdasági kiegészítő tevékenységből származó nettó árbevétel/bevétel összegének kiszámítása

1. A rendelet alkalmazásában a mezőgazdasági tevékenység árbevétele/bevétele egyenlő a mezőgazdasági, az erdőgazdálkodási, a halászati, a vadászati tevékenység, növénytermelési, állattenyésztési szolgáltatás és a haszonállat-takarmány előállító tevékenységből származó (TEÁOR 01-02, 05, 15.71) nettó árbevétellel/bevétellel.

2. Az arányszám kiszámításánál

a) a kettős könyvvitelt vezető gazdálkodók esetében a mezőgazdasági tevékenység árbevételének kell tekinteni e tevékenységek feldolgozott termékeinek nettó árbevételét is, csökkentve az előállítás érdekében a tárgyévben felhasznált - az év közben induló (legalább egy negyedévi adattal nem rendelkező), bejegyzett vállalkozások esetében az üzleti tervben tervezett -, vásárolt alapanyagok, valamint a közvetített szolgáltatások beszerzési értékével. A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény szerinti összes nettó árbevételt csökkenteni kell az eladott áruk beszerzési értékével és a közvetített szolgáltatások értékével, és növelni kell a nem önálló tevékenységből származó bérjövedelemmel. Nem kell a levonást elvégezni a jogutód gazdálkodó szervezetnél az átalakulás évében a jogelődtől átvett mezőgazdasági termékek értéke esetében;

b) az egyszeres könyvvitelt, valamint az Szja tv. hatálya alá tartozó pénzforgalmi nyilvántartást vezető vállalkozók esetében a mezőgazdasági tevékenység bevételének [a termékértékesítésből és szolgáltatás nyújtásából származó bevétel, valamint a végleges juttatásként kapott támogatás a 290/2002. (XII. 27.) Korm. rendelet 4. § (3) bekezdésében foglaltak szerint] tekintendő e tevékenységek feldolgozott termékeinek bevétele is, csökkentve az előállítás érdekében a tárgyévben - illetve a 2. pont a) alpontjában meghatározott induló vállalkozások esetében az üzleti tervükben tervezett - vásárolt alapanyagok és a közvetített szolgáltatások beszerzési értékével, valamint a tevékenységek végzése érdekében igénybe vett támogatások összegével. Az összes bevétel csökkentendő az eladott áruk beszerzési értékével és a közvetített szolgáltatások értékével, valamint a tevékenységek végzése érdekében igénybe vett támogatások összegével, és növelni kell a nem önálló tevékenységből származó bérjövedelemmel;

c) az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi LXIII. törvény (eva) szerinti adózást választó adóalanyok esetében a tárgyévben vásárolt anyagok és a közvetített szolgáltatások beszerzési értékét nem kell figyelembe venni, illetve azokkal nem kell korrigálni a mezőgazdasági eredetű bevételt, de az összes bevételt növelni kell a nem önálló tevékenységből származó bérjövedelemmel.

3. A vásárolt alapanyagok beszerzési értéke azonos a tárgyévi alapanyagkészlet beszerzésére fordított - illetve a 2. pont b) alpontjában meghatározott induló vállalkozások esetében az üzleti tervben tervezett - kiadással, csökkentve a leltár szerinti záró alapanyagkészlet értékével, növelve a leltár szerinti nyitó alapanyagkészlet értékével.

4. Az eladott áruk beszerzési értéke egyenlő a tárgyévi árukészlet beszerzésére fordított - illetve a 2. pont b) alpontjában meghatározott induló vállalkozások esetében az üzleti tervben tervezett - kiadás összegével, csökkentve a leltár szerinti záró árukészlet értékével, növelve a leltár szerinti nyitó árukészlet értékével. Az így kiszámított ár-bevétel/bevétel összegének el kell érni a családi gazdálkodó nem önálló tevékenységből származó bérjövedelmével növelt összes éves árbevételének/bevételének legalább 50 százalékát."

3. számú melléklet a 100/2005. (V. 31.) Korm. rendelethez

"4. számú melléklet a 6/2004. (I. 22.) Korm. rendelethez

A SAPARD program támogatási jogcímei

1. Mezőgazdasági vállalkozások fejlesztése

2. Mezőgazdasági és halászati termékek feldolgozásának, marketingjének fejlesztése

3. Falufejlesztés és felújítás, a vidék tárgyi és szellemi örökségének védelme és megőrzése

4. A tevékenységek diverzifikálása, alternatív jövedelemszerzést biztosító gazdasági tevékenység fejlesztése

5. Vidéki infrastruktúra fejlesztése

6. Technikai segítségnyújtás."

Lábjegyzetek:

[1] Helyesbítette a Magyar Közlöny 2005/79. száma. Megjelent 2005.06.14.

Tartalomjegyzék