Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

143/2005. (VII. 27.) Korm. rendelet

az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek kereskedelméről szóló 2005. évi XV. törvény végrehajtásának egyes szabályairól

Az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek kereskedelméről szóló 2005. évi XV. törvény (a továbbiakban: Üht.) 20. §-a (5) bekezdésének a) és c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

[Az Üht. 6. § (1)-(2) bekezdéséhez]

A Nemzeti Kiosztási Terv

1. §

(1) A Kormány a Nemzeti Kiosztási Tervet (a továbbiakban: Kiosztási Terv) e rendelet 1-5. §-ai szerinti eljárásban fogadja el.

(2) A Kiosztási Terv elkészítése során a Kormány figyelembe veheti különösen

a) a kibocsátási engedélyezés során benyújtott adatokat;

b) a kibocsátási engedéllyel rendelkező létesítmények hitelesített kibocsátási jelentésében benyújtott adatokat;

c) az e rendeletnek megfelelően előírt kiegészítő adatszolgáltatás során benyújtott egyéb adatokat;

d) a Magyar Energia Hivatal szakvéleményét.

2. §

(1) Az Üht. 2. mellékletében megjelölt alapelvekkel összhangban a kibocsátási egységek kiosztásának tervezett elveit a környezetvédelmi és vízügyi miniszter (a továbbiakban: miniszter)- a gazdasági és közlekedési miniszterrel egyetértésben - a kereskedési időszak kezdetét megelőző második év január 1-jéig véleményezés céljából közleményben teszi közzé a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) hivatalos lapjában, valamint honlapján.

(2) Az (1) bekezdés szerint közzétett kiosztási elvekre a közzétételt követő január 31-ig írásban vagy elektronikus úton bárki észrevételt tehet.

(3) A miniszter - a gazdasági és közlekedési miniszterrel együtt - mérlegeli a véleményezők észrevételeit, és az észrevételekről, valamint elutasított észrevételek esetén - a nyilvánvalóan alaptalan észrevételek kivételével - az elutasítás indokairól összefoglalót készít, amelyet a minisztérium honlapján a 3. § (1) bekezdés szerinti közleménnyel egyidejűleg közzétesz. A minisztert egyedi válaszadási kötelezettség nem terheli.

3. §

(1) A kibocsátási egységek kiosztásának elveit, kiválasztásuk indokaival együtt a miniszter - a gazdasági és közlekedési miniszterrel egyetértésben - a kereskedési időszak kezdetét megelőző második év február 28-ig közleményben teszi közzé a minisztérium hivatalos lapjában, valamint honlapján.

(2) A miniszter a Kiosztási Terv tervezetét - a gazdasági és közlekedési miniszterrel egyetértésben - a kereskedési időszak kezdetét megelőző második év március 31-ig véleményezés céljából közleményben teszi közzé a minisztérium hivatalos lapjában, valamint honlapján.

(3) A Kiosztási Terv (2) bekezdés szerint közzétett tervezetére a közzétételt követő április 30-ig írásban vagy elektronikus úton bárki észrevételt tehet.

(4) A kereskedési időszak alatt tervezett új beruházások felmérése érdekében a kereskedési időszak kezdetét megelőző harmadik év október 1-jétől a Kiosztási Terv tervezetének közzétételéig a miniszter - a gazdasági és közlekedési miniszterrel együtt - valamennyi érintett ágazat bevonásával konzultációt tart. Az ágazati konzultációk helyét és idejét a miniszter a minisztérium hivatalos lapjában, valamint honlapján teszi közzé.

(5) A (3) bekezdés szerint benyújtott észrevételeket, továbbá a (4) bekezdés szerinti konzultációk eredményeit a miniszter - a gazdasági és közlekedési miniszterrel együtt - mérlegeli a Kiosztási Terv véglegesítése során. A miniszter az észrevételekről, valamint elutasított észrevételek esetében - a nyilvánvalóan alaptalan észrevételek kivételével - az elutasítás indokairól összefoglalót készít, amelyet a Kiosztási Terv tartalmát megállapító, a (6) bekezdés szerint elfogadott kormányhatározattal egyidejűleg a minisztérium honlapján közzétesz. A minisztert egyedi válaszadási kötelezettség nem terheli.

(6) A Kormány a Kiosztási Terv tartalmáról, valamint annak az Európai Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) és az Európai Gazdasági Térség tagállamai részére történő megküldéséről a kereskedési időszak kezdetét megelőző második év június 30-ig határozatban rendelkezik. A Kiosztási Terv továbbításáról a miniszter gondoskodik. A kormányhatározatot a miniszter a minisztérium honlapján közzéteszi.

4. §

(1) Az elfogadott Kiosztási Tervben az egyes létesítmények kapcsán kiosztani tervezett kibocsátási egységek mennyiségére vonatkozóan az érintett létesítmény üzemeltetője a miniszternél számítási hibára vagy egyéb elírásra hivatkozva a kereskedési időszak kezdetét megelőző második év szeptember 15-ig írásban észrevételt tehet. Az észrevételhez csatolni kell a hiba fennállását megalapozó számításokat és dokumentumokat.

(2) E rendelet vonatkozásában elírásnak vagy számítási hibának minősül különösen, ha

a) a Kiosztási Tervben a létesítmény vonatkozásában feltüntetett termelési és kibocsátási adatok nem egyeznek meg az üzemeltető által szolgáltatott adatokkal;

b) az adott létesítmény javára a kibocsátási egységeknek kiosztani tervezett mennyisége nem egyezik meg a szolgáltatott és ellenőrzött adatoknak a Kiosztási Tervben megjelölt képletekbe történő behelyettesítése után számolt eredményével.

(3) A miniszter az (1) bekezdés szerint benyújtott észrevételeket a Nemzeti Kiosztási Lista véglegesítése során megfelelően figyelembe veszi. A számítási hibára vagy egyéb elírásra vonatkozó észrevételek kapcsán a minisztert egyedi válaszadási kötelezettség terheli.

(4) A Kormány a Kiosztási Tervet - a Bizottság által történő jóváhagyását követően - harminc napon belül rendeletben hirdeti ki.

5. §

(1) Amennyiben a Bizottság a Kiosztási Tervet részben vagy egészben visszautasítja, azt a miniszter a visszautasítás kézhezvételétől számított harminc napon belül a Bizottság észrevételeinek megfelelően, a gazdasági és közlekedési miniszterrel egyetértésben átdolgozza, és az átdolgozott változatot - a módosítás tartalmát és indokait összefoglaló tájékoztatóval együtt - a minisztérium honlapján közzéteszi.

(2) A Kiosztási Terv (1) bekezdés szerint közzétett változatára a közzétételt követő tizenöt napon belül írásban vagy elektronikus úton bárki észrevételt tehet.

(3) A miniszter mérlegeli a véleményezők észrevételeit, és az észrevételekről, valamint elutasított észrevételek esetén - a nyilvánvalóan alaptalan észrevételek kivételével -az elutasítás indokairól összefoglalót készít, amelyet a Kiosztási Terv tartalmát megállapító, a (4) bekezdés szerint elfogadott kormányhatározattal egyidejűleg a minisztérium honlapján közzétesz. A minisztert - az elírásra vagy számítási hibára vonatkozó észrevételek kivételével -egyedi válaszadási kötelezettség nem terheli.

(4) A (2) bekezdés szerinti észrevételek benyújtására rendelkezésre álló határidő lejártát követő harminc napon belül a Kormány a Kiosztási Terv tartalmáról, valamint annak a Bizottság és az Európai Gazdasági Térség tagállamai részére történő megküldéséről határozatban rendelkezik. A Kiosztási Terv továbbításáról a miniszter gondoskodik.

(5) A Kormány a Kiosztási Tervet - a Bizottság által történő jóváhagyását követően - harminc napon belül rendeletben hirdeti ki.

[Az Üht. 6. § (3) bekezdéséhez]

A Nemzeti Kiosztási Lista

6. §

(1) A Nemzeti Kiosztási Lista (a továbbiakban: Kiosztási Lista) minden olyan létesítmény számára, mely a 3. § (3) bekezdésben meghatározott időpontban jogerős kibocsátási engedéllyel rendelkezik, vagy ezen időpontig kibocsátási engedély iránti kérelmet nyújtott be és ezt követően kibocsátási engedélyt kapott, tételesen, éves bontásban meghatározza a kiosztandó kibocsátási egységek mennyiségét.

(2) A Kiosztási Lista elkészítése során - a Kiosztási Terv által megállapított keretszámoknak és kiosztási alapelveknek megfelelően - a Kormány figyelembe veheti különösen:

a) a hitelesített kibocsátási jelentéseket;

b) a (3) bekezdés szerint szolgáltatott kiegészítő adatokat.

(3) A Kiosztási Lista megalapozása céljából a kibocsátási engedéllyel rendelkező létesítmények üzemeltetői kötelesek hitelesített kibocsátási jelentésük benyújtásával egyidejűleg, de legkésőbb a kereskedési időszak kezdetét megelőző második év március 31-ig az e rendelet mellékletében szereplő adatokat megadni a környezetvédelmi hatóság részére. A Kiosztási Lista megalapozásához szükséges adatokat a 3. § (1) bekezdés szerinti közlemény részeként közzétett nyomtatványon és elektronikus adathordozón együttesen kell benyújtani.

(4) A (3) bekezdés szerinti adatszolgáltatás hiányos vagy késedelmes teljesítése esetén a környezetvédelmi hatóság az üzemeltetőt - a kötelezettségszegés mértékére figyelemmel, annak megszüntetéséig - határozatban napi tízezertől ötvenezer forintig terjedő bírság megfizetésére kötelezi. Harminc napot meghaladó késedelem esetén a miniszter a be nem nyújtott adatokat a rendelkezésre álló adatok alapján állapítja meg.

7. §

(1) A Kiosztási Lista tervezetét a miniszter - a gazdasági és közlekedési miniszterrel egyetértésben - a kereskedési időszak kezdetét megelőző második év október 1-jéig véleményezés céljából közleményben teszi közzé a minisztérium hivatalos lapjában, valamint honlapján.

(2) A Kiosztási Lista tervezetének közzétételével egyidejűleg a miniszter valamennyi létesítmény üzemeltetőjét

írásban tájékoztatja a részére kiosztandó kibocsátási egységek mennyiségéről, valamint a mennyiség megállapítása során figyelembe vett adatokról, melyre - számítási hiba vagy egyéb elírás esetén - az üzemeltető a kézhezvételtől számított tizenöt napon belül írásban észrevételt tehet.

(3) A miniszter az üzemeltetői észrevételeket a Kiosztási Lista véglegesítése során figyelembe veszi. A minisztert az észrevételek kapcsán egyedi válaszadási kötelezettség terheli.

(4) A Kiosztási Listát a Kormány a kereskedési időszak kezdetét megelőző december 31-ig rendeletben hirdeti ki. A miniszter egyidejűleg gondoskodik a 2216/2004/EK bizottsági rendelet XIV. mellékletének megfelelő kiosztási terv táblának a Bizottság részére történő megküldéséről.

[Az Üht. 10. § (1) bekezdéséhez és a 7. § (2)-(3) bekezdéséhez]

A kibocsátási egység kiosztása és törlése

8. §

(1) A jegyzékkezelő a kibocsátási egységek esedékes éves mennyiségét minden év február 28-ig írja jóvá az üzemeltető számláján.

(2) A jegyzékkezelő törli a kibocsátási egységet:

a) a kibocsátási egység jogosultjának a jegyzék kezelőjéhez eljuttatott nyilatkozata alapján bármikor;

b) a visszaadást követően az adott év június 30-án;

c) a kereskedési időszak végét követő év május 1-jén, ha a kibocsátási egység még nem került törlésre az a) vagy b) pont szerint.

(3) A második és az azt követő kereskedési időszakot követően a (2) bekezdés c) pontja szerint törölt kibocsátási egységek helyett a jegyzék kezelője a kibocsátási egység jogosultjának számláján a törölt egységekkel megegyező mennyiségű új kibocsátási egységet ír jóvá.

[Az Üht. 9. § (3) bekezdéséhez]

Vis maior-kiosztás

9. §

(1) Vis maior-kiosztás vonatkozásában elháríthatatlan külső oknak minősül különösen a létesítmény kibocsátásának növekedését közvetlenül eredményező, olyan előre nem látható esemény vagy akadály - így természeti katasztrófa, rongálás, fegyveres cselekmény -, melynek kiküszöbölése az üzemeltetőtől fokozott gondosság mellett sem várható el.

(2) Vis maior-kiosztásra irányuló kérelmet az üzemeltető az elháríthatatlan külső ok felmerülését követő év január 15-ig nyújthat be két példányban a miniszterhez. A kérelemben meg kell jelölni, hogy az elháríthatatlan külső ok milyen mértékű többletkibocsátást eredményezett, továbbá a kérelemhez csatolni kell a vis maior-kiosztást megalapozó dokumentumokat.

(3) A miniszter a kérelmet nyilvánvaló megalapozatlanság esetén elutasítja. Az el nem utasított kérelmet a miniszter jóváhagyás céljából haladéktalanul, de legkésőbb a kézhezvételtől számított tizenöt napon belül továbbítja a Bizottság részére.

(4) A miniszter - a gazdasági és közlekedési miniszter véleményének figyelembevételével - a kiosztandó kibocsátási egységek mennyiségét a vis maior-kiosztás iránti kérelem Bizottság általi jóváhagyását követő tizenöt napon belül határozatban állapítja meg, és egyidejűleg utasítja a jegyzékkezelőt a kibocsátási egységeknek az üzemeltető számláján történő jóváírására.

[Az Üht. 10. § (3) bekezdéséhez]

Új belépők

10. §

(1) A Kiosztási Terv szerint az új belépő tartalékból kibocsátási egységekre jogosult üzemeltetők a kibocsátási egységek kiosztását az e jogosultságot megalapozó eseményt követő december 3 1-ig kérhetik a minisztertől.

(2) A kérelemhez csatolni kell az e rendelet mellékletében szereplő adatokat is. Ezen adatokat a 3. § (1) bekezdés szerinti közlemény részeként közzétett nyomtatványon és elektronikus adathordozón együttesen kell benyújtani.

(3) A miniszter - a gazdasági és közlekedési miniszter véleményének figyelembevételével - a kiosztandó kibocsátási egységek mennyiségét a Kiosztási Tervben az új belépő tartalék felhasználására vonatkozó szabályoknak megfelelően - termelői engedélyköteles tevékenységek esetén a Magyar Energia Hivatal szakvéleményének figyelembevételével - határozatban állapítja meg a kérelem benyújtását követő év február 28-ig.

(4) A (3) bekezdés szerinti határozat kiadásával egyidejűleg a miniszter utasítja a jegyzékkezelőt a kibocsátási egységeknek az üzemeltető számláján történő jóváírására.

[Az Üht. 13. §-hoz]

Közös teljesítés

11. §

(1) Az Üht. 1. mellékletében azonos tevékenységi csoportba sorolt magyarországi székhellyel rendelkező létesítmények üzemeltetői megállapodhatnak, hogy a kibocsátási egységek visszaadására az Üht. 11. §-a szerint fennálló kötelezettségüket az első, illetve a második kereskedési időszak alatt az általuk kiválasztott teljesítési megbízott útján teljesítik (közös teljesítés) .

(2) A teljesítési megbízott:

a) jogosult a közös teljesítésben részt vevő üzemeltetők számára megállapított kibocsátási egységek együttes mennyisége feletti rendelkezésre;

b) köteles valamennyi üzemeltető nevében a kibocsátási egységek visszaadására;

c) viseli a visszaadási kötelezettség elmulasztásából egyébként az üzemeltetőt terhelő jogkövetkezményeket.

(3) A megállapodásban a részt vevő üzemeltetők nyilatkoznak arról, hogy a közös teljesítés tartama alatt üzemeltetői számláik felett a rendelkezési jogot teljes mértékben a teljesítési megbízott gyakorolja.

(4) Közös teljesítésre irányuló megállapodás legfeljebb egy kereskedési időszakra köthető. Ezen belül a megállapodás tartamát a felek naptári években szabadon állapítják meg.

(5) A megállapodás jóváhagyására irányuló kérelmet a közös teljesítéssel érintett időszak első évét megelőző szeptember 1-jéig kell a környezetvédelmi hatóság részére két példányban benyújtani. A kérelmet a részt vevő üzemeltetők felhatalmazása alapján a kijelölt teljesítési megbízott nyújtja be.

(6) A kérelemben meg kell jelölni a közös teljesítésben részt vevő létesítményeket és azok üzemeltetőit, a teljesítési megbízottat, valamint a közös teljesítés tartamát. A kérelemhez csatolni kell az alábbiakat:

a) a közös teljesítésére vonatkozó megállapodást magyar nyelven, illetve a megállapodás magyar nyelvű hiteles fordítását;

b) a teljesítési megbízottra vonatkozó három hónapnál nem régebbi cégkivonatot, továbbá a cégbíróságon iktatott, de még el nem bírált változásbejegyzési kérelem hiteles másolatát; külföldi székhellyel rendelkező teljesítési megbízott esetén a regisztrációt megfelelően igazoló dokumentum hiteles másolatát;

c) a cég képviseletére vagy jegyzésére jogosult személy eredeti aláírási címpéldányát vagy annak közjegyző által hitelesített másolatát;

d) igazolást a 12. § a) és b) pontjában foglalt feltételek teljesítéséről.

(7) Amennyiben a megállapodás, illetve a kérelem az e rendeletben foglalt követelményeknek megfelel, a környezetvédelmi hatóság a kérelmet az annak alátámasztására szolgáló adatokkal együtt a miniszter útján haladéktalanul, de legkésőbb a kézhezvételtől számított tizenöt napon belül továbbítja a Bizottság felé.

(8) Amennyiben a Bizottság a kézhezvételtől számított három hónapon belül a kérelem ellen nem emel kifogást, a környezetvédelmi hatóság a közös teljesítésben részt vevő

üzemeltetők körét, a teljesítési megbízott személyét, továbbá a részt vevő üzemeltetőket együttesen megillető kibocsátási egységek mennyiségét a határidő lejártát követő tizenöt napon belül határozatban állapítja meg.

(9) A közös teljesítésre irányuló jóváhagyott megállapodásokról a környezetvédelmi hatóság nyilvántartást vezet.

12. §

Teljesítési megbízottként az a gazdasági társaság jelölhető ki, akinek:

a) nincsen magyarországi köztartozása, és

b) nem áll csődeljárás, végelszámolás vagy felszámolás alatt.

13. §

(1) A teljesítési megbízott köteles a közös teljesítésben részt vevő üzemeltetők javára, ezen üzemeltetők tárgyévi együttes kibocsátásának megfelelő mennyiségű kibocsátási egységet a tárgyévet követő április 30-ig visszaadni.

(2) Amennyiben a közös teljesítésben részt vevő bármely üzemeltető a hitelesített kibocsátási jelentés benyújtására az Üht. 5. § (1) bekezdése alapján fennálló kötelezettségének részben vagy egészben nem tesz eleget, a megfelelően hitelesített jelentés benyújtásáig a teljesítési megbízott nem jogosult kibocsátási egységek átruházására. A jegyzékkezelő a hitelesített jelentés benyújtásáig zárolja a részt vevő üzemeltetők számláját.

(3) Amennyiben a teljesítési megbízott a kibocsátási egységek visszaadására vonatkozó kötelezettségének részben vagy egészben nem tesz eleget, az Üht. 17. § (1)-(4) bekezdésben foglalt jogkövetkezmények - ideértve az e rendelet 16. §-a szerinti bírságot is - a teljesítési megbízott vonatkozásában megfelelően alkalmazandók.

14. §

(1) A közös teljesítésre irányuló megállapodás megszűnik:

a) a megállapodásban meghatározott időtartam lejártával;

b) a felek közös megegyezése alapján, a következő év január 1-jei hatállyal;

c) bármelyik fél felmondó nyilatkozatával, a következő év január 1-jei hatállyal;

d) a részt vevő üzemeltetők személyében történő minden olyan változás eredményeképpen, mely érinti a közös teljesítésbe bevont kibocsátási egységek teljes mennyiségét, azonnali hatállyal;

e) a teljesítési megbízott megszűnése, összeolvadása esetén, illetve a 12. § szerinti alkalmassági feltételek megszűnése esetén azonnali hatállyal; valamint

f) a visszaadási kötelezettség elmulasztása után kirótt bírság meg nem fizetése esetén azonnali hatállyal.

(2) A felek személyében történő valamennyi változásról a teljesítési megbízott haladéktalanul értesíti a környezetvédelmi hatóságot. A megállapodás megszűnéséről - az (1) bekezdés f) pont szerinti eset kivételével - a teljesítési megbízott haladéktalanul értesíti a környezetvédelmi hatóságot.

(3) A közös teljesítésre irányuló megállapodás megszűnése esetén valamennyi részt vevő üzemeltető felelős a saját kibocsátásainak megfelelő kibocsátási egységek visszaadására, illetve a saját mulasztása utáni bírság megfizetésére. A teljesítési megbízott a részt vevő üzemeltetők részére okozott károkért a polgári jog szabályai szerint felel.

[Az Üht. 15. § (1)-(3) bekezdéséhez]

A forgalmi jegyzék közhitelessége és nyilvánossága

15. §

(1) A forgalmi jegyzék a bejegyzett adatok és tények fennállását közhitelesen tanúsítja. Ha valamely adatot vagy tényt a forgalmi jegyzékbe bejegyeztek, senki sem hivatkozhat arra, hogy annak fennállásáról nem tudott. A forgalmi jegyzékben feltüntetett adatokkal és tényekkel szemben a bizonyítás azt terheli, aki az adat vagy tény fennállását vagy helyességét vitatja.

(2) A számlabirtokos jóhiszemű személlyel szemben nem hivatkozhat arra, hogy valamely általa bejelentett és a forgalmi jegyzékben bejegyzett adat nem felel meg a valóságnak. Ellenkező bizonyításig jóhiszeműnek kell tekinteni azt, aki a forgalmi jegyzékben szereplő adatban bízva ellenérték fejében szerez kibocsátási egységet vagy egyéb jogot.

(3) A forgalmi jegyzékben szereplő adatok a 2216/2004/EK bizottsági rendelet XVI. mellékletében foglaltak szerint nyilvánosak.

Számlavezetési díj[1]

15/A. §

A kibocsátási egységek közhiteles nyilvántartásáért és kezeléséért e rendelet 2. számú mellékletében meghatározott mértékű számlavezetési díjat (a továbbiakban: számlavezetési díj) kell fizetni.

15/B. §

(1) A számlavezetési díjat az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség (a továbbiakban: Főfelügyelőség) Magyar Államkincstárnál vezetett 10032000-00287261-00000000 előirányzat-felhasználási keretszámlájára kell befizetni.

(2) A kibocsátásegység-forgalmi jegyzékhez kapcsolódó üzemeltetői számla és a személyi számla esetében a számlavezetési díjat - a 15/C. §-ban meghatározott kivétellel - a számla tulajdonosa évente a tárgyév január 3 1-ig köteles megfizetni a Főfelügyelőség által tárgyév január 5-ig kiállított és a tulajdonos részére megküldött számla alapján.

(3) A számlavezetési díjat átutalási megbízással kell teljesíteni vagy készpénz-átutalási megbízással postai úton befizetni.

(4) A számlavezetési díj az eljáró közigazgatási szerv bevétele. A számlavezetési díjat a Főfelügyelőség a kibocsátásegység-forgalmi jegyzék működtetésére fordítja.

(5) A Főfelügyelőség a számlavezetési díjakról nyilvántartást vezet.

15/C. §

(1) A számlavezetési díjat, amennyiben a számla nyitására év közben kerül sor, a számla nyitását követő tizenöt napon belül kell befizetni a Főfelügyelőség által a számla nyitásával egyidejűleg kiállított és a tulajdonos részére megküldött számla alapján.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt esetben számlavezetési díjat a számlanyitást követő naptól a tárgyév december 31-ig terjedő időszakra kell fizetni.

(3) A számlavezetési díj mértéke az (1) bekezdésben foglalt esetben e rendelet mellékletében meghatározott éves díjnak a (2) bekezdésben meghatározott időszakra eső arányos része.

(4) Ha a kibocsátásegység-forgalmi jegyzékhez kapcsolódó üzemeltetői számlát és személyi számlát a tulajdonos év közben megszünteti, a Főfelügyelőség a számla megszüntetését követő tizenöt napon belül visszautalja a tulajdonos részére a számla megszüntetését követő naptól a tárgyév december 3 1-ig terjedő időszakra eső számlavezetési díjat.

15/D. §

(1) Ha a tulajdonos díjfizetési kötelezettségének határidőben nem tesz eleget késedelmi pótlékot köteles fizetni, a jegyzékkezelő pedig - a kibocsátási egységek törlését és visszaadását kivéve - letilt minden további olyan átruházást, amely a számlán lévő kibocsátási egységek mennyiségét csökkentené (a továbbiakban: számlablokkolás) . A jegyzékkezelő a számlablokkolás tényéről értesíti az érintetteket.

(2) A késedelmi pótlék mértéke minden naptári nap után a felszámítás időpontjában érvényes jegybanki alapkamat kétszeresének 365-öd része. A késedelmesen megfizetett késedelmi pótlék után nem számítható fel késedelmi pótlék.

(3) A jegyzékkezelő a számla blokkolását a számlavezetési díj befizetése után oldja fel. A számla blokkolásának feloldásáról a jegyzékkezelő értesíti az érintetteket.

[Az Üht. 17. § (1) bekezdéséhez]

Bírság

16. §

(1) Amennyiben az üzemeltető a kibocsátási egységek visszaadására irányuló kötelezettségének határidőre részben vagy egészben nem tesz eleget, a környezetvédelmi hatóság az üzemeltetőt határozatban a mulasztással érintett minden egyes tonna szén-dioxid-egyenértéknek megfelelő kibocsátás után 100 eurónak megfelelő forintösszeg egyszeri megfizetésére kötelezi.

(2) A bírság összegének megállapítása során a Magyar Nemzeti Bank által megállapított, a visszaadás napján közzétett hivatalos devizaárfolyamot kell figyelembe venni.

[Az Üht. 18. § (1) bekezdéséhez]

Jelentéstétel

17. §

A miniszter az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei Közösségen belüli kereskedelmi rendszerének létrehozásáról és a 96/61/EK tanácsi irányelv módosításáról szóló 2003/87/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv végrehajtására vonatkozó jelentések alapjául szolgáló kérdőív létrehozásáról szóló 2005/381/EK bizottsági határozatnak megfelelően évente jelentést készít a kibocsátási egységkereskedelmi rendszer működéséről. A jelentést a miniszter a tárgyévet követő év június 30-ig küldi meg a Bizottság részére.

Átmeneti és záró rendelkezések

18. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.

(2) Az első kereskedési időszakra vonatkozó Kiosztási Terv és Kiosztási Lista elkészítésére külön jogszabály vonatkozik.

(3) Az első kereskedési időszak alatt a 16. § szerinti bírság összege 40 eurónak megfelelő forintösszeg a mulasztással érintett minden egyes tonna szén-dioxid-egyenértéknek megfelelő kibocsátás után.

(4) A jegyzékkezelő az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség. A jegyzékkezelő a 2216/2004/EK bizottsági rendelet szerint jár el.

19. §

(1) Ez a rendelet - az Üht.-vel és az egyes létesítmények üvegházhatású gázkibocsátásának engedélyezéséről, nyomon követéséről és jelentéséről szóló 272/2004. (IX. 29.) Korm. rendelettel együtt - az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei Közösségen belüli kereskedelmi rendszerének létrehozásáról és a 96/61/EK tanácsi irányelv módosításáról szóló, 2003. október 13-i 2003/87/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

(2)[2] Ez a rendelet a 2003/87/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 280/2004/EK európai parlamenti és tanácsi határozat szerinti kibocsátásforgalmi-jegyzékek egységesített és biztonságos rendszeréről szóló, 2004. december 21-i 2216/2004/EK bizottsági rendelet 8. cikke (1) bekezdésének, 38. cikke (1) és (2) bekezdésének, 44. cikke (1) és (2) bekezdésének, valamint 74. cikkének a végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.

Kiss Péter s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

1. melléklet a 143/2005. (VII. 27.) Korm. rendelethez[3]

Az új belépő tartalékba tartozó kibocsátási egységek kiosztása iránti kérelem tartalmi elemei és a csatolandó dokumentumok köre

I. A kérelem tartalma

I.1. A kérelmező üzemeltető azonosító adatai (név, székhely, levelezési cím, cégjegyzék szám, adóazonosító jel, telefonszám, faxszám, email cím, a cég jegyzésére jogosult képviselő neve és beosztása);

I.2. a kiosztási kérelem által érintett létesítmény azonosító adatai [létesítmény neve, levelezési címe, a környezethasználati engedély száma (ha van), a kibocsátási engedély száma];

I.3. a létesítmény termelési szintjét jellemző adatok (így például a közbenső és a végső termék mennyiségi adatai, a termeléshez felhasznált anyagok és tüzelőanyagok mennyiségi adatai);

I.4. a létesítmény berendezéseinek technológiai jellemzői (így különösen a kapacitás és az alkalmazott technológia jellemzői);

I.5. az első kereskedési időszakra tervezett termelési szint;

I.6. az első kereskedési időszak alatt felhasználni tervezett anyagok és tüzelőanyagok, továbbá ezeknek a szén-dioxid kibocsátást befolyásoló jellemzői.

II. A kérelemhez csatolandó dokumentumok

II.1. 30 napnál nem régebbi cégkivonat;

II.2. az egységes környezethasználati engedély másolata (ha van), a kibocsátási engedély másolata;

II.3. az I.3. pont szerinti termelési szintek, valamint a termeléshez felhasznált anyagok és tüzelőanyagok mennyiségét igazoló dokumentumok, elsősorban termék eladási és tüzelőanyag beszerzési szerződések;

II.4. a létesítmény berendezéseinek az I.4. pont szerinti technológiai jellemzőit igazoló dokumentumok, elsősorban a létesítmény berendezéseinek gyártója által kiadott műszaki dokumentumok és a létesítmény műszaki tervei;

II.5. a felhasználni kívánt anyagok szén-dioxid kibocsátását befolyásoló jellemzőit igazoló dokumentumok, elsősorban független laboratóriumi mérések, valamint a szállító által végzett mérések.

2. számú melléklet a 143/2005. (VII. 27.) Korm. rendelethez[4]

I.

A kibocsátásegység-forgalmi jegyzékhez kapcsolódó számlavezetési díj mértéke és alapja

SorszámA kibocsátásegység-forgalmi jegyzékhez kapcsolódó számlák (kibocsátásegység mennyiség/év)A számlavezetési díj mértéke
(Ft/év)
(fő)alszám
1.Üzemeltetői számla
1.1.-10 00020 000
1.2.10 001-100 00061000
1.3.100 001-1 000 000142 000
1.4.1 000 001-3 000 000285 000
1.5.3 000 001 kibocsátástól610 000
2.Személyi számla35 000

II.

A kibocsátásegység-forgalmi jegyzékhez kapcsolódó üzemeltetői számlavezetési díj alapja

Kibocsátásegység-forgalmi jegyzékhez kapcsolódó üzemeltetői számla esetében a díjfizetés alapja a Nemzeti Kiosztási Listában a tárgyévre kiosztandó kibocsátási egység mennyisége [kibocsátási egység-mennyiség (t) /év] létesítményenként.

Lábjegyzetek:

[1] Beiktatta a 308/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet 1. § - a. Hatályos 2006.01.01.

[2] Megállapította a 308/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet 2. § - a. Hatályos 2006.01.01.

[3] Megállapította a 66/2006. (III. 27.) Korm. rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 2006.04.01.

[4] Beiktatta a 308/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet 3. § - a. Hatályos 2006.01.01.

Tartalomjegyzék