66/2006. (III. 27.) Korm. rendelet
a 2005-2007 közötti időszakban az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek kereskedelmére vonatkozó Nemzeti Kiosztási Terv és Nemzeti Kiosztási Lista kihirdetéséről, valamint a kibocsátási egységek kiosztásának részletes szabályairól
Az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek kereskedelméről szóló 2005. évi XV. törvény (a továbbiakban: Üht.) 20. §-a (5) bekezdésének a) és c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
1. §
(1) A 2005. január 1. és 2007. december 31. közötti időszakra (a továbbiakban: első kereskedési időszak) vonatkozó Nemzeti Kiosztási Tervet (a továbbiakban: Kiosztási Terv) e rendelet 1. melléklete tartalmazza. Az első kereskedési időszakra vonatkozó Nemzeti Kiosztási Listát (a továbbiakban: Kiosztási Lista) e rendelet 2. melléklete tartalmazza.
(2) E rendelet szabályait a Kiosztási Tervben meghatározott új belépő tartalékba tartozó kibocsátási egységek kiosztására, valamint a létesítmények bezárása vonatkozásában kell alkalmazni.
(3) A rendelet alkalmazásában:
a) a létesítmény bezárása:
aa) a létesítményben folytatott tevékenység megszűntetése,
ab) a létesítmény kapacitásának az Üht. 1. mellékletében meghatározott küszöbérték alá csökkentése végleges jelleggel, vagy
ac) a létesítményben folytatott tevékenység hat hónapot meghaladó szüneteltetése (beleértve a karbantartást is), anélkül hogy azt az üzemeltető az aa) pont szerint meg kívánná szűntetni vagy a létesítmény kapacitását végleges jelleggel az ab) pont szerinti küszöbérték alá kívánná csökkenteni. Nem minősül bezárásnak a létesítményben folytatott tevékenység hat hónapot meghaladó szüneteltetése, amennyiben azt a tevékenység időszakos jellege indokolja (így különösen a mezőgazdasági termékek feldolgozása);
b) új belépő tartalék: a kibocsátási egységeknek a Kiosztási Terv 13. pontjában meghatározott tartaléka;
c) környezetvédelmi hatóság: az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség.
(4) A rendeletben használt egyéb fogalmak tekintetében az egyes létesítmények üvegházhatású gázkibocsátásának engedélyezéséről, nyomon követéséről és jelentéséről szóló 272/2004. (IX. 29.) Korm. rendelet és az Üht. meghatározásai irányadóak.
Az új belépő tartalékba tartozó kibocsátási egységek kiosztása
2. §
(1) Az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek kereskedelméről szóló 2005. évi XV. törvény végrehajtásának egyes szabályairól szóló 143/2005. (VII. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 10. §-ában foglalt, az új belépő tartalékba tartozó kibocsátási egységek kiosztására vonatkozó szabályokat az első kereskedési időszakban az alábbi eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) Az új belépő tartalék 2006. évi keretének kiosztására a környezetvédelmi és vízügyi miniszter (a továbbiakban: miniszter) 2006. október 3 1-ig felhívást tesz közzé a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium hivatalos lapjában, illetve honlapján. A 2007. évi keret kiosztására a miniszter a felhívást 2007. október 3 1-ig teszi közzé.
(3) Az új belépő tartalékba tartozó kibocsátási egységek kiosztását az alábbi csoportok bármelyikébe tartozó, jogerős kibocsátási engedéllyel rendelkező azon létesítmény üzemeltetője kérelmezheti, amely
a) tevékenységét 2005. január 1. után kezdi meg és nem szerepel a Kiosztási Listában;
b) szerepel a Kiosztási Listában, de 2005. január 1-jét követően beépített kapacitását a Kiosztási Terv 13.1.1. pontja szerint bővíti;
c) szerepel a Kiosztási Listában, de 2005. január 1-jét követően a fenti b) pont alá nem tartozó, külön jogszabály szerinti kötelező olyan beruházást valósít meg, amely szén-dioxid kibocsátását a legutolsó hitelesített éves kibocsátáshoz képest legalább 10%-kal növeli;
d) az 1. § (3) bekezdés ac) pontja szerint szüneteltetett tevékenységét 2005. január 1-jét követően ismételten megkezdi.
(4) Az új belépő tartalékba tartozó kibocsátási egységek kiosztására való jogosultságot megalapozó, a Vhr. 10. § (1) bekezdésében megjelölt esemény az üzembe helyezés napja.
(5) A (3) bekezdés b), c) és d) pontjában meghatározott esetekben kibocsátási egységek kiosztását csak az ott megjelölt eseményekhez kapcsolódó kibocsátások tekintetében lehet kérelmezni.
(6) Amennyiben az új belépő tartalék éves mennyisége nem elegendő az üzemeltetők kérelmének maradéktalan teljesítésére, a miniszter a Kiosztási Terv 13.1.2. pontja szerint az egyes üzemeltetők részére kiosztatható kibocsátási egységek mennyiségét arányosan csökkenti.
Bezáró létesítmények
3. §
(1) A létesítmény üzemeltetője köteles a létesítmény bezárását tizenöt napon belül a környezetvédelmi hatóság számára bejelenteni a bezárást megalapozó esemény napjának megjelölésével (bezárás napja) . A környezetvédelmi hatóság a bezárás tényéről haladéktalanul értesíti a minisztert.
(2) Az 1. § (3) bekezdés aa) és ab) pontjában meghatározott esetekben a környezetvédelmi hatóság a kibocsátási engedélyt az (1) bekezdés szerinti bejelentés alapján visszavonja. A bezárásra tekintet nélkül a bezárás napjáig fennálló nyomon követési, jelentéstételi és a kibocsátási egységek visszaadására vonatkozó kötelezettségét az üzemeltetőnek a vonatkozó jogszabályok szerint teljesítenie kell.
(3) Amennyiben az üzemeltető a bezárás bejelentésére irányuló kötelezettségének nem tesz eleget, a környezetvédelmi hatóság az üzemeltetőt határozatban - e kötelezettsége teljesítéséig - bírság megfizetésére kötelezi. A bírság napi tétele az első kereskedési időszak alatt az üzemeltető részére, a létesítmény vonatkozásban kiosztott minden egyes kibocsátási egység után ötszáz forint.
(4) Az üzemeltető az (5) bekezdés esetét kivéve nem jogosult kibocsátási egységekre a bezárás napját követő év január 1-jétől az első kereskedési időszak végéig. A ki nem osztott kibocsátási egységek az új belépő tartalékba kerülnek.
(5) A bezárt létesítmény üzemeltetője legkésőbb az (1) bekezdés szerinti bejelentéssel egyidejűleg kezdeményezheti a miniszternél, hogy a részére a bezárás miatt ki nem osztott kibocsátási egységek teljes mennyisége az első kereskedési időszak során általa üzembe helyezett, az Üht. 1. melléklete szerinti tevékenységet folytató új vagy rekonstruált meglévő létesítmény kibocsátásai kapcsán az üzemeltető számláján kerüljön jóváírásra (kibocsátási egységek megtartása) .
(6) Nem jogosult a kibocsátási egységek megtartására az üzemeltető, ha annak jogellenes tevékenysége eredményezte a létesítmény bezárását.
(7) A miniszter - a gazdasági és közlekedési miniszterrel egyetértésben - a kibocsátási egységek megtartását határozatban akkor hagyja jóvá, ha az új létesítmény üzembe helyezésére a bezárás napját követő hat hónapon belül sor kerül. E határidő az üzemeltető kérelmére, indokolt esetben, egy alkalommal hat hónappal meghosszabbítható. A villamos energia termelői engedélyköteles tevékenységek kapcsán a kibocsátási egységek megtartásáról a miniszter a Magyar Energia Hivatal szakvéleményére figyelemmel határoz.
(8) A kibocsátási egységek megtartása esetén az üzemeltető a (5) bekezdés szerinti új létesítmény kapcsán nem jogosult az új belépő tartalékban szereplő kibocsátási egységekre.
4. §
(1) E rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az egyes létesítmények üvegházhatású gázkibocsátásának engedélyezéséről, nyomon követéséről és jelentéséről szóló 272/2004. (IX. 29.) Korm. rendelet 7. §-a az alábbi (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Nem alkalmazható az 5. § (2) bekezdésében megjelölt jogkövetkezmény, amennyiben az üzemeltető a 4. § (1) bekezdése szerinti jelentéstételi kötelezettségének a 2005. évi kibocsátások tekintetében határidőre nem tesz eleget. Ez a rendelkezés nem érinti az üzemeltetőnek a kibocsátási egységek határidőre történő visszaadására fennálló, külön jogszabályban meghatározott kötelezettségét."
(3)[1]
(4) E rendelet az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei Közösségen belüli kereskedelmi rendszerének létrehozásáról és a 96/61/EK tanácsi irányelv módosításáról szóló, 2003. október 13-i 2003/87/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 11. cikke (1) és (3)-(4) bekezdéseinek való megfelelést szolgálja.
Gyurcsány Ferenc s. k.,
miniszterelnök
1. melléklet a 66/2006. (III. 27.) Korm. rendelethez
A 2005-2007. évi időszakra vonatkozó Nemzeti Kiosztási Terv
1. Bevezetés
A jelen melléklet Magyarország Nemzeti Kiosztási Tervét (a továbbiakban: Kiosztási Terv) tartalmazza, amely az Európai Unió kibocsátási egységkereskedelmi rendszerében (a továbbiakban: ETS) részt vevő létesítmények számára térítésmentesen kiosztásra kerülő, illetve ellenérték fejében kiosztható kibocsátási egységek mennyiségét, valamint a teljes mennyiség létesítmények közötti szétosztásának szabályait határozza meg a 2005-2007 időszakra nézve az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek kereskedelméről szóló 2005. évi XV. törvény (a továbbiakban: Üht.) 2. mellékletének és a Kiosztási Terv elkészítésére vonatkozó bizottsági közleménynek1 megfelelően.
2. A kibocsátási egységkereskedelemi rendszerben részt vevő ágazatokra jutó kibocsátási egységek mennyiségének meghatározása
A kiosztható kibocsátási egységek teljes mennyiségének meghatározása három lépcsőben történt.
Első lépésben a nemzeti szintű kibocsátások alakulása került felmérésre 2004-ben abból a célból, hogy megállapítható legyen, hogy Magyarország várhatóan képes-e teljesíteni addicionális intézkedések nélkül a Kiotói Jegyzőkönyv kapcsán tett vállalását.
A második lépésben elkészített ágazati kibocsátási előrejelzések szükséglet alapú módon mutatták be, hogy az ETS által érintett ágazatok előrejelzett tevékenységi szintje várhatóan mekkora kibocsátási szintet eredményez. Ez alapján került előzetesen meghatározásra a kiosztásra kerülő teljes kibocsátási egységmennyiség.
A harmadik lépésben az egyes létesítmények üvegházhatású gázkibocsátásának engedélyezéséről, nyomon követéséről és jelentéséről szóló 272/2004. (IX. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kormányrendelet) 4. melléklete alapján az érintett létesítményektől begyűjtött adatoknak megfelelően sor került a Kiosztási Terv adatainak pontosítására, annak a Kormány által történt elfogadását és az Európai Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) által történt jóváhagyását követően. A pontosítás szükségességét indokolta az érintett létesítmények körének változása, mely a Bizottság döntése értelmében a teljes kiosztható kibocsátási egységmennyiségre is hatással van, valamint az érintett létesítmények által felhasznált, szén-dioxid kibocsátást eredményező alapanyagok és tüzelőanyagok mennyiségi és minőségi adatairól alkotott, a korábbinál pontosabb kép.
A 2005 és 2007 közötti időszakban kiosztásra kerülő teljes mennyiség összetevői:
- a meglévő létesítmények számára ingyenesen kiosztásra kerülő kibocsátási egységmennyiség;
- a térítés ellenében kiosztandó mennyiség; és
- az új belépő tartalékból részesedő létesítmények számára ingyenesen kiosztásra kerülő, elkülönített egységmennyiség (új belépő tartalék) .
3. Intézkedések az ETS ágazatokon kívül, energiapolitika
Energiatakarékosság
Az ETS ágazatok közül a lakossági szektorra vonatkozó legfontosabb intézkedés az energiahatékonyság növelésének támogatása.
Megújuló energiaforrások
A jelenlegi kötelező átvételi rendszer 2010-ig jogszabályban rögzített, preferenciális hatósági árral támogatja a megújuló energiaforrásokból történő villamos energia termelését. A kiosztás alapjául szolgáló előrejelzés ennek megfelelően a megújuló energiaforrásokból történő villamosenergia-termelés részarányának növekedésével számol. A megújuló energia-forrásokról szóló 2001/77/EK irányelv értelmében Magyarországnak a megújuló energiaforrásokból termelt villamos energia részarányát a belföldi fogyasztáshoz képest 2010-re 3,6%-ra kell növelnie.
A Kiotói Jegyzőkönyvben meghatározott rugalmassági mechanizmusok
Mivel Magyarország az előrejelzések szerint kizárólag hazai intézkedések révén is képes teljesíteni kiotói vállalását, ezért - költségvetési forrásokból támogatott módon -nem tervezi igénybe venni a Kiotói Jegyzőkönyvben foglalt rugalmassági mechanizmusokat nemzeti szintű kötelezettségei teljesítéséhez. Ugyanakkor, mint beruházásokat fogadó ország ezután is elősegíti egyedi addicionális kibocsátáscsökkentő projektek megvalósulását az Együttes Végrehajtás (Joint Implementation) mechanizmus keretében.
A magyar rendszerirányító által a villamosenergia-termelésre vonatkozóan készített középtávú becslésre erősen támaszkodik a villamos energia szektor kibocsátási prognózisa, mely az energiapolitikai megfontolásokat is figyelembe veszi. Emellett a villamosenergia-termelő ágazatra készített előrejelzés figyelembe veszi azt a tényt is, hogy a korszerűtlen és környzetszennyező erőművi blokkok a környezetvédelmi követelmények szigorodása következtében fokozatosan leállnak, illetve tüzelőanyag-váltást hajtanak végre.
A környezetbarát energiatermelés elősegítése érdekében a 2001-es villamos energia törvény alapján bevezetésre került a hővel kapcsoltan termelt villamos energia támogatott hatósági áron történő kötelező átvétele.
A kiosztható teljes egységmennyiség és a Kiotói Jegyzőkönyvben vállalt célok összhangja
A kiotói vállaláshoz való viszony vizsgálatát szolgáló modell egy, az ágazati kapcsolatok mérlegén alapuló általános egyensúlyi modell. Makrogazdasági vizsgálat a modell feltételezésein és keretein belül kimutatta a nemzeti szintű kibocsátások várható alakulását a kiotói vállaláshoz viszonyítva. A modell alkalmazásával készült prognózis a 2001. évi emissziók alapján származtatott üvegházhatású gáz (a továbbiakban: "ÜHG") kibocsátási együtthatókkal dolgozott és a kibocsátó ágazatokra terjedt ki. Az ágazati adatszolgáltatások ezzel szemben már tartalmazták a 2001-2004 közötti időszakban történt jogszabályi, piaci és egyéb, a gazdaságra ható változások hatását, valamint a második kereskedési időszak szokásos üzemrendűnek feltételezhető (business-as-usual) működése alapján várható, termelési volumenben, és kibocsátási szintben kifejezhető teljesítmény-értékeket. A változások leginkább az alkalmazott koefficiensek (kibocsátási fajlagosok) időben változó voltában testesültek meg, míg a makrogazdasági modell statikus koefficienseket használt.
A makrogazdasági modell eredményei, továbbá az ENSZ által létrehozott Éghajlatváltozási Kormányközi Tanácsadó Testület (a továbbiakban: "IPCC") által alkalmazott módszertan alapján átszámolt ÜHG adatok alapján a tárgyidőszakban a bruttó kibocsátás növekedése alatta marad Magyarország kiotói vállalásának, amely kb. 113 millió tonna szén-dioxid egyenérték. A kiosztható kibocsátási egységek teljes mennyisége tehát összhangban áll a Kiotói Jegyzőkönyvben a Magyar Köztársaság által vállalt kibocsátás-csökkentési céllal.
4. A kiosztandó mennyiség és az ágazati várható kibocsátások viszonya
A kiosztható kibocsátási egységek teljes mennyisége egyenlő az érintett ágazatokra előrejelzett, a szokásos üzletmenet alapú tevékenységi szintjéhez tartozó kibocsátás mennyiségek összegével, korrigálva - a 2. pontban említett módon - a Bizottság iránymutatásának megfelelően. Az ágazati előrejelzésekből előzetesen levezetett összes kibocsátások felmérése az IPCC módszertanának, valamint a vonatkozó közösségi jogszabálynak, a Bizottság nyomon követési és jelentési határozatának megfelelően történt. Az ágazati mennyiségek a Kormányrendelet alapján beérkezett adatok alapján kerültek pontosításra.
5. A kibocsátási egységek térítés ellenében történő kiosztása
Az ETS-t megalapozó 2003/87/EK irányelv (a továbbiakban: Irányelv) 10. cikkével összhangban az összes kiosztható kibocsátási egységmennyiségének 2,5%-a térítés ellenében kerül kiosztásra. Az árbevételből befolyó összeg Kormány által meghatározott hányadát a kibocsátáscsökkentéssel összefüggő tevékenységekre, illetve a megújuló energiaforrások támogatására kell a költségvetésnek fordítania.
6. A kibocsátási egységek ágazati szintű meghatározása
A teljes kiosztásra kerülő kibocsátási egységmennyisége előzetesen az egyes ágazatok számára készült makrogazdasági előrejelzések alapján került meghatározásra. Az ágazatok számára kiosztásra kerülő kibocsátási egységmennyiség a Kormányrendelet alapján begyűjtött, ellenőrzött és szükség esetén hitelesítési dokumentumokkal alátámasztott adatok alapján került pontosításra. Ennek megfelelően az egyes ágazatok számára a tartalékok levonását követően meghatározott kibocsátási egységmennyiséget az alábbi táblázat mutatja be:
Meglévő létesítmények számára térítésmentesen kiosztandó kibocsátási egységmennyiségek | Kibocsátási egységmennyiség (t CO2/év) | |
I/a-I/b. | Villamosenergia-termelés* | 16 927 857 |
I/b. | Távhő termelés | 2 267 091 |
I/c. | Saját célú tüzelőberendezések (kivéve cukoripari) | 2 100 160 |
I/d. | Cukoripar | 431 479 |
II. | Ásványolaj-feldolgozás | 1 383 170 |
III. | Kokszolás | 264 233 |
IV-V. | Fémércek pörkölése és zsugorítása; vas- és acéltermelés* | 2 643 354 |
VI/a. | Cementgyártás | 2 390 321 |
VI/b. | Mészgyártás | 464 575 |
VII. | Üveggyártás | 295 420 |
VIII. | Tetőcserepek, téglák, tűzálló téglák; csempék, kőáruk és porcelánok gyártása | 865 447 |
IX-X. | Cellulóz-, papír- és kartongyártás | 203 059 |
1. Meglévő létesítmények összesen | 30 236 166 | |
2. Új belépő tartalék | 633 218 | |
TÉRÍTÉSMENTES ÖSSZESEN (1 +2) | 30 869 384 | |
3. Térítés ellenében kiosztásra kerülő mennyiség | 791 523 | |
ÁGAZATOK ÖSSZESEN (1+2+3) | 31 660 907 |
* beleértve a szektor által a Kiosztási Terv 15. pontja szerint később átadásra kerülő mennyiséget is.
Megjegyzés: a) A II-X. ágazatok kibocsátásai a technológiai folyamatok és az ott alkalmazott tüzelőberendezések kibocsátásait együtt tartalmazzák;
b) a IV-V. szektor számai csökkentettek a Dunaferr Dunai Vasmű Rt. által az EMA-Power Kft. részére átadott kohógáz mennyiség földgáz kibocsátási tényezővel számolt kibocsátásának megfelelően.
7. Az Európai Gazdasági Térségen kívüli verseny
Az egyes ágazatok számára kiosztható kibocsátási egységmennyiség megállapítása során nem történt különbségtétel abból a szempontból, hogy az ágazat tevékenységi területén jelentkező verseny döntő részben az Európai Gazdasági Térség tagállamai vagy Európai Gazdasági Térségen kívüli országok részéről nyilvánul meg.
8. Az egyes létesítményekre jutó kibocsátási egységek mennyiségének meghatározása
8.1. A kibocsátási egységek kiosztása, érvényessége, visszavonása és törlése
Az egyes létesítményeknek ingyenesen kiosztásra kerülő mennyiség évente, egyenlő részekben kerül átadásra a létesítmények számára (kiosztás) . Az adott naptári évben kiosztandó kibocsátási egységek a Nemzeti Kiosztási Listát kihirdető kormányrendelet hatálybalépését követően, illetve minden további kereskedési év február 28-áig kerülnek kiosztásra. Egy kibocsátási egység arra jogosítja fel birtokosát, hogy egy tonna szén-dioxidot bocsásson ki, amely jogosultság szabadon átruházható.
Az első kereskedési időszakban kiosztott kibocsátási egységek csak ezen kereskedési időszakon belül használhatók fel. A kereskedési időszak egyes éveiben a létesítményeknek átadott kibocsátási egységek továbbvihetők a kereskedési időszak későbbi éveire és azokban szabadon felhasználhatók. A kereskedési időszak lezártával, vagyis 2008. április 30-át követően a 2005-2007-es időszakból megmaradt, vissza nem adott kibocsátási egységek törlésre kerülnek.
A kibocsátási egységek tulajdonosai az egységeket más, az Európai Gazdasági Térségen belüli természetes és jogi személyek részére szabadon átruházhatják.
8.2. Az egyes létesítményeknek kiosztható mennyiség meghatározására vonatkozó szabályok
A létesítmények azonosítási adatait, ágazati besorolását, valamint a létesítmények számára a Kormányrendelet alapján beadott, ellenőrzött és esetenként hitelesített adatokból az alábbi képletek alapján kiosztandó kibocsátási egységmennyiségeket az Üht. alapján a Kormány által elfogadott Nemzeti Kiosztási Lista tartalmazza [e rendelet 2. melléklete].
Az egyes létesítményekre jutó kibocsátási egységmennyiség (azaz a létesítménynek az ágazatra jutó összes kiosztható kibocsátási egységmennyiségből való részesedése) a létesítményeknek az adott ágazat számára megállapított bázisidőszak, ún. referencia-kibocsátása, illetve egyéb referencia adata1 alapján került meghatározásra.*[2]
Communication from the Commission on guidance to assist Member States in the implementation of the criteria listed in Annex III to Directive 2003/87/EC establishing a scheme for greenhouse gas emission allowance trading within the Community and amending Council Directive 96/61/EC, and on the circumstances under which force majeure is demonstrated; Brussels, 7.1.2004, COM(2003) 830 final.
A létesítmények számára kiosztható kibocsátási egységeinek meghatározása
(i) egyrészt a tüzelőanyag-fogyasztásukból származó kibocsátások,
(ii) másrészt a technológiai eljárásból származó kibocsátások alapján történt.
Az egyes ágazatok számára a 2005-2007 közötti időszakra meghatározott tüzelési eredetű és technológiai kibocsátásoknak meg kell egyezniük a létesítmények számára kiosztott egységek (azaz a bázisidőszak alapján meghatározott tüzelési eredetű és technológiai kibocsátásainak) összes mennyiségével. Ennek biztosítására egy létesítmény-specifikus arányosítási tényező került meghatározásra mind a tüzelési eredetű, mind a technológiai kibocsátásokra vonatkozóan (RATüzlétesítmény és RATechlétesítmény), amely tényező a létesítmény részarányát mutatja meg az ágazat számára kiosztható kibocsátási egységmennyiségből.
Az egyes létesítményeknek a tüzelőanyag-fogyasztásból származó, illetve technológiai eredetű kibocsátások alapján kiosztandó kibocsátási egységek teljes mennyisége az arányosítási tényező felhasználásával került meghatározásra oly módon, hogy az egyes létesítmények tüzelési, illetve technológiai referencia-kibocsátásainak részesedési arányát megszoroztuk a kereskedési időszak éveinek számával, valamint az ágazat referencia-tüzelési és technológiai kibocsátásaival. A létesítmény számára kiosztható összes kibocsátási egységmennyisége a tüzelési, illetve a technológiai kibocsátások alapján kiosztható kibocsátási egységmennyisége összege.
8.2.1. Az egyes létesítmények referencia-kibocsátásának meghatározása
A létesítmények referencia-kibocsátásának meghatározása (REFKTüzlétesítmény és REFKTechlétesítmény) az alábbiaknak megfelelően történik:
Amennyiben a létesítmény (i) üzembe helyezése; vagy azt követően (ii) 10%-ot meghaladó bemenő hőteljesít-mény, vagy névleges termelésikapacitás-változása, illetve (iii) kapcsolt hő- és villamosenergia-termelésre való áttérésének időpontja:
a) 2004. január 1. és 2004. december 31. között volt, akkor a referencia-kibocsátás a létesítmény 2005-re tervezett termelése alapján várható kibocsátás;
b) 2003. január 1. és 2003. december 31. között volt, akkor a referencia-kibocsátás a létesítmény 2004. január 1. és december 31. közötti (megvalósult, illetve tervezett) kibocsátás;
c) 2002. január 1. és 2002. december 31. között volt, akkor a referencia-kibocsátás a létesítmény próbaüzemének lezárulta utáni első év január 1. és a 2004. december 31. közötti időszak (megvalósult, illetve tervezett) kibocsátásainak átlaga. Az átlagot a legalacsonyabb kibocsátású teljes naptári év adatának elhagyásával kell kiszámolni, kivéve, ha a naptári év elhagyása esetén nem maradna több év;
d) 1998. január 1. és 2001. december 31. között volt, a referencia-kibocsátás a létesítmény próbaüzemének lezárulta utáni első év kezdete (január 1.) és a 2003. december 31. közötti időszak kibocsátásainak átlaga, amit a legalacsonyabb kibocsátású teljes naptári év adatának elhagyásával kell kiszámolni, kivéve, ha a naptári év elhagyása esetén nem maradna több év;
e) 1998. január 1. előtt volt, a referencia-kibocsátás az 1998. január 1. és 2003. december 31. közötti időszak kibocsátásainak átlaga, amit a legalacsonyabb kibocsátású naptári év adatainak elhagyásával kell kiszámolni.
A fentiek értelmezésében a 10%-ot meghaladó bemenő hőteljesítmény vagy névleges termelésikapacitás-változás időpontja a beruházást követően a rendes üzemmenet megkezdésének napja; a kogenerációra való áttérés időpontja a rendes üzemmenet megkezdésének a napja a beruházást követően.
Amennyiben több ütemben történtek a létesítményben a fenti változások, a változások időpontjának az e rendelet hatálybalépését megelőzően történt utolsó változás utáni üzembe helyezés napja minősül.
Azon létesítmények esetében, amelyek üzemeltetője 2004. során felszámolás alatt állt, a referencia-kibocsátás az a) pont szerint került meghatározásra.
A fenti a) pont, illetve esetlegesen a b) pont esetében a 2005 utáni bázisidőszakkal rendelkező létesítmények bázisidőszaki kibocsátásainak meghatározásának szabályai az alábbiak.
A villamosenergia-termelői engedéllyel nem rendelkező létesítményeknél a 2005 utáni időszakra vonatkozó bázisidőszaki kibocsátás számítása az alábbi képletnek megfelelően történik:
8.2.2. Egyes ágazatok létesítményeinek kiosztható kibocsátási egységek kiszámítására vonatkozó speciális szabályok
a) A Magyar Energia Hivatal (a továbbiakban: MEH) villamosenergia-termelői engedélyéhez kötött tüzelőberendezések esetében a fent meghatározottak helyett az alábbi szabályokat kell alkalmazni:
Amennyiben a létesítmény üzembe helyezése, vagy más, a Kiosztási Terv keretében az alábbiakban lényeges módosításként meghatározott esemény:
(i) 2004. január 1. és 2004. december 31. között volt, a referencia-kibocsátás a létesítmény 2005-re tervezett termelése alapján várható kibocsátás;
(ii) 2003. január 1. és 2003. december 31. között volt, a referencia-kibocsátás a létesítmény 2004. január 1. és december 31. közötti (megvalósult, illetve tervezett) kibocsátás;
(iii) 2002. december 31. előtt volt, a referencia-kibocsátás a létesítmény 2003. január 1. és december 31. közötti kibocsátás.
A fentiek szerinti lényeges módosulásnak minősülnek az alábbi esetek:
(i) a villamos energiáról szóló 2001. évi CX. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról 180/2002. (VIII. 23.) Korm. rendelet ("VET Vhr.") 44. § (1) bekezdése* értelmében erőmű bővítésének minősülő beruházások;[3]
(ii) a VET Vhr. 45. § (1) bekezdése* értelmében erőmű teljesítménynövelésnek minősülő és a MEH által engedélyezett beruházás;[4]
(iii) a VET Vhr. 46. § (2) bekezdése* értelmében tüzelőanyag-megváltoztatásnak minősülő és a MEH által engedélyezett beruházás;[5]
(iv) a létesítmény valamely berendezésének olyan végleges leállása, amelynek következtében a létesítmény erő-művi teljesítménye legalább 10%-kal csökkent;
(v) a létesítményben valamely berendezés engedélyen alapuló szüneteltetésének vége, amennyiben ennek következtében a létesítmény erőművi teljesítménye legalább 10%-kal nőtt;
(vi) a létesítményben füstgáz-kéntelenítő beszerelésre került.
A fentiek értelmezésében lényeges módosulásnak minősülő esemény időpontja a beruházást követően a rendes üzemmenet megkezdésének a napja.
b) A kombinált ciklusú gázturbinás erőművek esetében a tüzelésnél alkalmazandó arányosítási tényezőt kiszámításánál (vi) képlet bal oldalát meg kell szorozni 1,032-vel.
c) A vas- és acélgyártás létesítményei esetében a referencia-időszak kiszámítására a villamosenergia-termelői engedélyesekre a fenti a) pontban meghatározott referencia-kibocsátás számítási szabályokat kell alkalmazni. A lényeges módosulás meglétének megállapítása azonban az általános szabályok szerint történik.
d) Az alumínium és timföldgyártás létesítményei esetében a referencia-kibocsátás a létesítményeknek a 2005-re tervezett termelése alapján várható kibocsátása.
e) A téglaipar létesítményei esetében a referencia-kibocsátásokat az általános szabály szerint kell kiszámolni, azzal az eltéréssel, hogy 1998. január 1. helyett 2001. január 1-et kell alkalmazni.
f) A cementipar létesítményei esetében a térítésmentesen kiosztandó teljes (azaz tüzelési és technológiai) kibocsátási egységmennyiség kiszámítása az általános szabályok helyett a 2004. év összes tervezett cementtermeléséből az adott létesítmény fajlagos széndioxid-kibocsátása alapján a létesítményre jutó részarány szerint történik, azaz a következő képletnek megfelelően:
g) A papír- és cellulózipar létesítményei esetében a térítésmentesen kiosztandó teljes (azaz tüzelési és technológiai) kibocsátási egységmennyiség kiszámítása az általános szabályok helyett a 2005-2007 közötti időszak tervezett papírtermeléséből az adott létesítmény 1998-2002 közötti fajlagos széndioxid-kibocsátása alapján a létesítményre jutó részarány szerint történik, azaz a következő képletnek megfelelően:
h) A mészipar létesítményei esetében a térítésmentesen kiosztandó teljes (azaz tüzelési és technológiai) kibocsátási egységmennyiség kiszámítása az általános szabályok helyett a 2003. év összes (üzemzavarok miatt korrigált, azaz a Beremendi Cementgyár esetében 18 000 tonna mészkővel megnövelt) mészkő-felhasználásából az adott létesítményre jutó részarány alapján történt, azaz a következő képletnek megfelelően:
i) A cukoripar létesítményei esetében a kiosztási részarány meghatározása az alábbi képletnek megfelelően történt:
A Hungrana esetében a cukorkvótával lefedett termelés esetében a kiosztás a cukoripar kiosztási szabályai szerint történik az I/d alszektorban, míg a cukorkvótával le nem fedett termelés esetében az allokáció az I/c alszektorban történt.
9. Az adatgyűjtés alapja, módja, eszközei
Az egyes létesítmények számára kiosztásra kerülő mennyiségek a Kormányrendelet alapján beadott, hiánypótlás keretében beadott, ellenőrzött, esetenként hitelesített és a létesítményekkel a számítási hibák elkerülése céljából egyeztetett referenciaidőszaki adatok alapján kerülnek meghatározásra.
10. Létesítmények egyoldalú bevonása, illetve kizárása
A Kiosztási Terv nem zár ki egyetlen, az Irányelv I. mellékletben meghatározott körbe tartozó létesítményt sem a rendszerből, és egyetlen, a körbe nem tartozó létesítményt sem kíván nemzeti döntésként bevonni a rendszerbe.
11. A létesítmények kibocsátás-csökkentési potenciáljánakfigyelembevétele
A Kiosztási Terv az "új belépő tartalék"-ból kiosztandó kibocsátási egységek esetében technológiai referenciaértékeket alkalmaz. A referenciaértékek alapja a Magyarországon elérhető legjobb környezeti teljesítményű technológia. Alkalmazásuk indoka, hogy az újonnan belépő versenypiaci gyártó vagy közüzemi szolgáltató-létesítmények a legkisebb externális költséget eredményező technológiát alkalmazzák. (Az "új belépő tartalék"-ból történő kiosztásra vonatkozó képlet és a technológiai referenciaérték közötti kapcsolatot lásd a 13. pontban.)
12. Közös teljesítés (pooling)
Az Irányelv lehetővé teszi, hogy egy tagállam bizonyos létesítményei közösen teljesítsék a kibocsátás-kereskedelemből fakadó kötelezettségeiket. A magyar szabályozás is megengedi közös teljesítési csoportok alakítását, mindazonáltal ilyen csoportok működéséhez a Bizottság jóváhagyására is szükség van.
13. Új belépő tartalék és bezáró létesítmények
Az új belépő tartalék a teljes kibocsátási egységmennyiségből kerül elkülönítésre, annak mértéke a teljes mennyiség 2%-a.
13.1. Az új belépő tartalék felosztása
Amennyiben az adott létesítmény az alábbi csoportok valamelyikébe tartozik, egyúttal kérheti kibocsátási egységek kiosztását az új belépő tartalékból vagy a korábbi kiosztás kiegészítését szintén az új belépő tartalékból.
Az új belépő tartalékba tartozó kibocsátási egységek kiosztását az alábbi csoportok bármelyikébe tartozó, jogerős kibocsátási engedéllyel rendelkező azon létesítmény üzemeltetője kérelmezheti, amely
a) tevékenységét 2005. január 1. után kezdi meg és nem szerepel a Kiosztási Listában;
b) szerepel a Kiosztási Listában, de 2005. január 1-jét követően beépített kapacitását a lenti 13.1.1. pontja szerint bővíti;
c) szerepel a Kiosztási Listában, de 2005. január 1-jét követően a fenti b) pont alá nem tartozó, külön jogszabály szerinti kötelező olyan beruházást valósít meg, amely szén-dioxid kibocsátását a legutolsó hitelesített éves kibocsátáshoz képest legalább 10%-kal növeli;
d) e rendelet 1. § (3) bekezdés ac) pontja szerint szüneteltetett tevékenységét 2005. január 1-jét követően ismételten megkezdi.
Új belépő tartalékból részesülhetnek az Üht. 1. melléklete I. pontja szerinti azon tüzelőberendezések üzemeltetői, mely tüzelőberendezések kizárólag olyan létesítmény számára termelnek energiát, amelyben a lenti 13.1.1. b) pont szerinti kapacitásbővítés történt (azaz a tüzelőberendezés kiszolgáló funkciója a beépített kapacitásra tekintet nélkül kibocsátás növekedést eredményez) .
Nem részesülhetnek az új belépő tartalékból az üzemeltetők olyan fejlesztéseik vonatkozásában, amelyek a Kiosztási Lista összeállítása során már figyelembevételre kerültek (ezek: a Dunaferr-DBK rekonstrukció alatt lévő III-as blokkja, illetve a MOL Rt.-nek a csökkentett kéntartalomra vonatkozó előírások miatt megvalósítandó fejlesztései) .
A létesítményben vagy annak üzemeltetője személyében bekövetkező változás nem keletkeztet jogosultságot új belépő tartalékba tartozó kibocsátási egységekre. Ez esetben a jogutódlás általános szabályai irányadóak.
13.1.1. A lényeges módosulás meghatározása új belépő tartalékból részesedő létesítményeknél
a) A villamosenergia-termelői engedélyéhez kötött és 50 MW erőművi teljesítmény feletti tüzelőberendezésekkel rendelkező létesítményeknél lényeges módosulásnak minősülnek az alábbi esetek:
(i) a VET Vhr. 44. § (1) bekezdése* értelmében erőmű bővítésének minősülő beruházás;[6]
(ii) a VET Vhr. 45. § (1) bekezdése* értelmében erőmű teljesítménynövelésnek minősülő és a MEH által engedélyezett beruházás;[7]
(iii) a VET Vhr. 46. § (2) bekezdése* értelmében tüzelőanyag-megváltoztatásnak minősülő és a MEH által engedélyezett beruházás.[8]
b) Az a) pont alá nem tartozó tüzelőberendezésekkel rendelkező létesítményeknél lényeges módosulásnak minősülnek az alábbi esetek:
(i) a tüzelőanyag váltás,
(ii) a kapcsolt hő- és villamosenergia-termelésre való áttérés;
(iii) olyan átalakítás, fejlesztés vagy a meglévő berendezés újraindítása, amelynek következtében a létesítmény bemenő hőteljesítménye, vagy a létesítményhez kapcsolódó termelési kapacitás 2005. január 1-jétől számítva legalább 10%-ot meghaladó mértékben nőtt;
(iv) a kiserőmű teljesítményének a VET Vhr. 44. § (1) bekezdése szerinti növelése.
c) A technológiai (azaz a 8. pont alatti táblázat II-X. tevékenységi kategóriáiba tartozó tevékenységet folytató) létesítményeknél lényeges módosulásnak minősül az olyan változás is, amely következtében:
(i) jogszabályilag kötelező fejlesztés eredményeképpen a létesítmény felhasznált nyersanyagra vagy végtermékre vetített együttes fajlagos széndioxid-kibocsátása 2005. január 1-jétől számítva összesen 10%-ot meghaladó mértékben nőtt;
(ii) olyan átalakítás vagy fejlesztés, amelynek következtében a létesítmény technológiai kibocsátásokat okozó nyersanyag feldolgozó kapacitás 2005. január 1-jétől számítva összesen 10%-kal nőtt.
13.1.2. Kibocsátási egységek biztosítása az új belépők tartalékából
Az új belépő tartalékból részesedő létesítmények számára a kibocsátási egységek mennyisége az alábbiak szerint történik:
ahol: | |
IKK-07 új lét: | Az új létesítmény által igényelhető összes kibocsátási egységmennyiség |
TAF-07új lét: | Jóváhagyott, tervezett, technológiai kibocsátásokat okozó alapanyag-felhasználás az üzemelés megkezdésétől 2007-ig |
TET-07új lét: | Jóváhagyott, tervezett hő- és villamos energia-termelés, az üzemelés megkezdésétől 2007-ig (TJ). A tervezett hő- és villamosenergia-termelést tüzelőanyagonként, és technológiánként küön kell megadni. Külön technológiaként kell kezelni a kapcsolt és a nem kapcsolt hő- és villamosenergia-termelést. A kapcsolt hő- és villamosenergia-termelés esetén külön kell kezelni a tervezett áram-, illetve hőtermelést |
KTTüztüzelőanyag: | A létesítmény tüzelési technikájára vonatkozó fajlagos CO2-kibocsátási tényező (t CO2/MWh). Az alkalmazandó tényezőt tüzelőanyagonként külön jogszabály adja meg az országban fellelhető legjobb bizonyított (vagy legjobb elérhető) technológia alapján. A korábban működött, de bezárt létesítmények és leállt berendezések újraindítása esetén a berendezésre vagy berendezés csoportra jellemző tényleges fajlagos kibocsátás alapján kerül sor kiosztásra. Külön technológiaként kell kezelni a kapcsolt- és a nem kapcsolt villamosenergia-termelést |
KTTechanyag: | A létesítmény által felhasznált vagy megtermelt technológiai kibocsátásokat okozó anyagokra vonatkozó fajlagos kibocsátási tényező (t CO2/t). Az alkalmazandó tényezőt külön jogszabály adja meg, az országban fellelhető legjobb bizonyított (vagy legjobb elérhető) technológia alapján. A korábban működött, de bezárt létesítmények és leállt berendezések újraindítása esetén a berendezésre vagy berendezés csoportra jellemző tényleges fajlagos kibocsátás alapján kerül sor kiosztásra |
KK-07 új lét: | Az új belépő tartalékból részesedő létesítmények számára kiosztandó kibocsátási egységmennyiség |
ÚBT/év: | Az új belépő tartalék adott ever vonatkozó része |
Az új belépők összes tartaléka az alábbiak szerint oszlik meg az egyes évek között: |
Év | Az adott évben az új belépő tartalékból kiosztandó egységmennyiség |
2005 | 50,0% |
2006 | 33,3% |
2007 | 16,7% |
Összesen | 100,0% |
Az új belépő tartalékból részesedő létesítmények számára megállapított kiosztási képlet annyiban különbözik a meglevő létesítmények számára érvényes kiosztási képlettől, hogy nem a múltbeli, hanem tervezett kibocsátásokon alapul, és a tervezett termelési mennyiséget egy széndioxid-takarékos technológia fajlagos kibocsátásaival megszorozva határozza meg a kiosztandó kibocsátási egységmennyiséget az új belépő tartalékból részesedő létesítmények a) és b) csoportja esetén. Amennyiben a 2005-re meghatározott új belépő tartalék nem fogy el teljesen, a maradékkal arányosan megnövelik a 2006-os és 2007-es tartalékhányadot. Amennyiben a 2006-ra meghatározott új belépő tartalékhányad nem fogy el teljesen, a maradék a 2007-es tartalékhányadba kerül. Ha vállalatbezárások következtében a tartalék kimerülése után újabb kibocsátási egységek kerülnének a tartalékba, ezeket arányosan a maradék évek új belépő tartalékai között osztják szét. |
13.1.3. A tervezett termelés jóváhagyása A létesítmények által tervezett termelési mennyiségeket a miniszter vizsgálja, és megalapozottságukat mérlegeli a létesítmény által megadott adatok és egyéb rendelkezésére álló információk alapján, majd dönt a kiosztás során figyelembe veendő termelési mennyiségről.
13.2. Bezáró létesítmények - a kibocsátási egységek megtartása
Amennyiben egy vagy több bezáró létesítmény üzemeltetője vagy jogutódja 6 hónapon belül Magyarország területén egy új, illetve rekonstruált meglévő, azonos ágazatba tartozó létesítményt helyez üzembe, mely a kibocsátási egységkereskedelmi rendszer hatálya alá tartozik, akkor az új belépők tartalékából történő kibocsátási egységigénylés helyett kérelmezheti a bezáró létesítménye(i) egységeinek az új létesítménye általi megtartását. Ez esetben az új létesítmény csak abban az esetben részesülhet kiosztásban az új belépő tartalék kerete terhére, ha az új létesítmény kapacitása meghaladja az általa kiváltott létesítmény(ek) kapacitását.
A létesítmény (ill. létesítmények) olyan jellegű bezárása:
- amelyet jogsértés, vagy
- MEH villamos energia-termelői engedély, vagy
- bármilyen más, a tevékenység működéséhez szükséges engedély lejárta, felfüggesztése vagy visszavonása, vagy
- bármilyen más olyan indok okozott, melynek következtében a létesítmény jogszerűen nem folytathatja tovább üvegházhatású gáz kibocsátással járó tevékenységét, nem járhat a bezáró létesítmény(ek) egységeinek megtartásával.
Az egységek megtartására rendelkezésre álló 6 hónapos határidő kérelemre legfeljebb 12 hónapra meghosszabbítható, ha az üzemeltető bizonyítja, hogy az új létesítmény a régi létesítmény(ek) bezárásától számított 6 hónapon belül technikai vagy egyéb körülmények miatt nem helyezhető üzembe. Ilyenkor a régi létesítmény(ek) nem kap(nak) további egységeket, de az új csak az üzembe helyezés napjától kezdődően kapja meg az új egységeket.
Amennyiben a régi helyébe lépő új létesítmény a régi bezárása előtt kezd üzemelni, az új létesítmény a régi bezárásáig nem kap új kibocsátási egységet, illetve amennyiben kiosztásban részesül, a régi létesítmény(ek) egységei az új létesítmény részére nem adhatók át.
Amennyiben az új létesítmény kapacitása nagyobb mint a régi(ek) é, a létesítmények közötti kapacitás különbözetet olyan létesítményként kell kezelni, mely az új belépő tartalékból részesedhet, amennyiben kisebb, a különbözetet bezárásként kell kezelni.
14. Egyéb közösségi jogi aktusok és politikák figyelembevétele
A kibocsátási egységmennyiség meghatározása a vonatkozó közösségi jogi aktusok, illetve az azokat a belső jogrendbe átültető jogszabályok figyelembevételével történik. Az irányadó közösségi jogi aktusok különösen a következők:
- 1996/61/EK tanácsi irányelv, (1996. szeptember 24.) a környezetszennyezés integrált megelőzéséről és csökkentésről;
- 1999/31/EK tanácsi irányelv, (1999. április 26.) a hulladéklerakókról;
- 1999/32/EK tanácsi irányelv, (1999. április 26.) az egyes folyékony tüzelőanyagok kéntartalmának csökkentéséről, valamint a 93/12/EGK irányelv módosításáról;
- 2001/77/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, (2001. szeptember 27.) a belső villamos-energia piacon a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia támogatásáról;
- 2001/80/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, (2001. október 23.) a nagy tüzelőberendezésekből származó egyes szennyező anyagok levegőbe történő kibocsátásának korlátozásáról;
- 2001/81/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, (2001. október 23.) az egyes légköri szennyezők nemzeti kibocsátási határértékeiről;
- 2002/91/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, (2002. december 16.) az épületek energiateljesítményéről;
- 2003/17/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, (2003. március 3.) a benzin és a dízelüzemanyagok minőségéről szóló 98/70/EK irányelv módosításáról;
- 2003/30/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, (2003. május 8.) a közlekedési ágazatban a bio-üzemanya-gok, illetve más megújuló üzemanyagok előmozdításáról;
- 2003/87/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, (2003. október 13.) az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei Közösségen belüli kereskedelmi rendszerének létrehozásáról és a 96/61/EK tanácsi irányelv módosításáról;
- 2003/96/EK tanácsi irányelv, (2003. október 27.) az energiatermékek és villamos energia közösségi adóztatási keretének átszervezéséről;
- 2004/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, (2004. február 11.) a hasznos hőigényen alapuló kapcsolt energiatermelés belső energiapiacon való támogatásáról és a 92/42/EGK irányelv módosításáról.
15. Egyebek - a kohógáz elégetéséből származó kibocsátások kapcsán kiosztott kibocsátási egységekre vonatkozó különös szabályok
A Dunaferr Dunai Vasmű Rt.-ben keletkező és ott fel nem használt kohógáz elégetését az EMA-Power Kft. egy, a bázisidőszak során végig fennálló, és a Kiosztási Terv elkészítése idején is érvényes szerződés alapján végzi. A szerződés értelmében az EMA-Power Kft. a kohógáz átvételére és elégetésére kötelezett. A kiosztásban a vasműben keletkező és az EMA-Power Kft. számára átadott kohógáz múltbeli kibocsátása alapján kiosztásra kerülő mennyiség megoszlik a Dunaferr Dunai Vasmű Rt. és az EMA-Power Kft. között. Ennek megfelelően az alábbi képlet szerint az
EMA-Power Kft. részére került kiosztásra az átvett kohógáz mennyiségéhez tartozó, de földgáz kibocsátási tényezővel számolt kibocsátás mennyiség, míg a Dunaferr Dunai Vasmű Rt.-nél marad az átadott kohógáz mennyiségéhez tartozó, a kohógáz és a földgáz kibocsátási tényezőjének különbségével számolt kibocsátás-mennyiség, azaz:
A felek az átadott kohógáz tényleges mennyiségének megfelelően kötelesek havonta elszámolni. A Dunaferr Dunai Vasmű Rt. a ténylegesen átadott kohógáz-mennyiség esetében köteles az EMA-Power Kft.-nek átadni annyi kibocsátási egységet, amennyi egyenlő az átadott kohógáz mennyisége és a földgáz, illetve kohógáz kibocsátási faktorok különbözetének szorzatával. Az elszámolást a felek havonta kötelesek elvégezni.
2. melléklet a 66/2006. (III. 27.) Korm. rendelethez
A 2005-2007 időszakra szóló Nemzeti Kiosztási Lista
ÜzemeltetőneveLétesítmény neve | Létesítmény neve | Létesítmény címe | Kibocsátási engedélyazonosító | Kibocsátási egység |
Villamos energia termelő létesítmények | ||||
AES Borsodi Energetikai Kft. | AES Borsodi Energetikai Kft. Tiszapalkonyai Erőmű | 3580 Tiszaújváros, Jedlik Ányos u. | UHG5377-1 | 523 700 |
AES Borsodi Energetikai Kft. BorsodiHőerőműAESBorsodi EnergetikaiKft.BorsodiHőerőmű | AES Borsodi Energetikai Kft. Borsodi Hőerőmű | 3704 Kazincbarcika, Ipari u 4. | UHG5288-1 | 464 930 |
AES Tisza ErőműKft.AESTiszaErőmű Kft. | AES Tisza Erőmű Kft. | 3580 Tiszaújváros, Verebély u. 2. | UHG5332-1 | 1 435 860 |
Bakonyi ErőműRt.BakonyiErőmű Rt. | Bakonyi Erőmű Rt. Ajkai Hőerőmű | 8401 Ajka, Gyártelep | UHG5317-1 | 419 977 |
Budapesti ErőműRt.BudapestiErőmű Rt. | Budapesti Erőmű Rt. Kelenföldi Kombinált Ciklusú Gázturbinás Hőszolgáltató Erőmű | 1117 Budapest, Budafoki u. 52. | UHG5182-1 | 387 421 |
Budapesti ErőműRt.BudapestiErőmű Rt. | Budapesti Erőmű Rt. Kispesti Kombinált Ciklusú Gázturbinás Hőszolgáltató Erőmű | 1182 Budapest, Nefelejcs u. 2. | UHG5248-1 | 291 740 |
Budapesti ErőműRt.BudapestiErőmű Rt. | Budapesti Erőmű Rt. Újpesti Kombinált Ciklusú Gázturbinás Hőszolgáltató Erőmű | 1045 Budapest, Tó u. 7. | UHG5250-1 | 300 777 |
Budapesti ErőműRt.BudapestiErőmű Rt. | Budapesti Erőmű Rt. Kőbánya Erőmű | 1107 Budapest, Bihari u. 10/a. | UHG5253-1 | 28 679 |
Csepeli Áramtermelő Kft. | Csepel II. KCGT Erőmű | 1211 Budapest, Gyepsor u. 1. | UHG5197-1 | 810 866 |
Debreceni Kombinált Ciklusú ErőműKft.DebreceniKombináltCiklusúErőmű Kft. | Debreceni Kombinált Ciklusú Erőmű Kft. | 4030 Debrecen, Mikepércsi út 1. | UHG5210-1 | 304 261 |
Dunamenti ErőműRt.DunamentiErőmű Rt. | Dunamenti Erőmű Rt. | 2440 Százhalombatta, Erőmű u. 2. | UHG5300-1 | 2 643 513 |
EMA-POWER Energiatermelő és Szolgáltató Kft. | EMA-POWER Erőmű | 2400 Dunaújváros, Vasmű tér 1-3. | UHG5295-1 | 407 325 |
Magyar Villamos Művek Rt. | Lőrinci Gázturbinás Erőmű | 3022 Lőrinci, Külterület | UHG5235-1 | 6 199 |
Magyar Villamos Művek Rt. | Litéri Gázturbinás Erőmű | 8196 Litér, Külterület | UHG5245-1 | 1 541 |
Magyar Villamos Művek Rt. | Sajószögedi Gázturbinás Erőmű | 3599 Sajószöged, Külterület | UHG5246-1 | 2 810 |
Mátrai ErőműRt.MátraiErőmű Rt. | Mátrai Erőmű Rt. Visontai Erőmű3272Visonta,Erőmű | 3272 Visonta, Erőmű u. 11. | UHG5119-1 | 6 794 106 |
Pannon Hőerőmű Energiatermelő, Kereskedelmi és Szolgáltató Rt. | Pannon Hőerőmű Rt. Pécsi Erőmű | 7630 Pécs, Edison u. 1. | UHG5154-1 | 375 649 |
Vértesi ErőműRt.VértesiErőmű Rt. | Vértesi Erőmű Rt. Oroszlányi Erőmű | 2841 Oroszlány, Külterület, Pf. 23. | UHG5198-1 | 1 728 503 |
Távhő termelő létesítmények | ||||
Alfa-Nova Energetikai Fejlesztő, Tervező és Vállalkozó Kft. | Alfa-Nova Kft. Szekszárdi Területi Igazgatóság Déli Fűtőmű | 7100 Szekszárd, Sárvíz u. 4. | UHG5256-1 | 39 070 |
Alfa-Nova Energetikai Fejlesztő, Tervező és Vállalkozó Kft. | Alfa-Nova Kft. Szolnoki Területi Igazgatóság József Attila Fűtőmű | 7100 Szolnok, Széchenyi krt. 2. | UHG5258-1 | 26 036 |
Alfa-Nova Energetikai Fejlesztő, Tervező és Vállalkozó Kft. | Szolnok, József Attila Fűtőmű | 5000 Szolnok, Baross G. út 72. | UHG5259-1 | 5 745 |
ALFEN Almásfüzitői Energetikai és Szolgáltató Kft. | ALFEN Almásfüzítői Energetikai és Szolgáltató Kft. | 2931 Almásfüzitő, Fő út 1. | UHG5149-1 | 11345 |
Bakonyi Bioenergia Kft. | Bakonyi Bioenergia Kft. 11-12. sz. kazán | 8400 Ajka, Gyártelep, Pf. 134UHG5322-1352814 | UHG5322-1 | 352 814 |
Budaörsi Településgazdálkodási Kft. | Fűtőmű | 2040 Budaörs, Lévai u. 37. | UHG0288-1 | 8 648 |
Üzemeltető neve | Létesítmény neve | Létesítmény címe | Kibocsátási engedély azonosító | Kibocsátási egység |
Budapesti Erőmű Rt. | Budapesti Erőmű Rt. Révész Fűtőmű | 1138 Budapest, Révész u. 18. | UHG5251-1 | 58 647 |
Budapesti Távhőszolgáltató Rt. | Észak-budai Fűtőmű | 1030 Budapest, Kunigunda utca 49. | UHG5163-1 | 89 838 |
Budapesti Távhőszolgáltató Rt. | Óbudai Fűtőmű | 1032 Budapest, Zápor utca 70. | UHG5165-1 | 56 211 |
Budapesti Távhőszolgáltató Rt. | Újpalotai Fűtőmű | 1158 Budapest, Késmárk u. 8-10. | UHG5166-1 | 55 317 |
Budapesti Távhőszolgáltató Rt. | Rákoskeresztúri Fűtőmű | 1173 Budapest, Gyökér utca 63-65. | UHG5167-1 | 13 415 |
Budapesti Távhőszolgáltató Rt. | Füredi úti Fűtőmű | 1144 Budapest, Füredi út 53-63. | UHG5168-1 | 59 838 |
Callis-R Energetikai Rt. | Rákoskeresztúri Gázmotoros Fűtőerőmű | 1173 Budapest, Gyökér u. 45. | UHG0352-1 | 22 288 |
Csepeli Erőmű Kft. | PTVM kazánház | 1211 Budapest, Gyepsor u. 1. | UHG5312-1 | 5 290 |
Csornahő Csornai HőszolgáltatóKft.Csornahő Csornai Hőszolgáltató Kft. | Csornahő Csornai Hőszolgáltató Kft. | 9300 Csorna, Barbacsi út 1. | UHG 5289-1 | 11950 |
Debreceni Erőmű Kft.Debreceni Erőmű Kft. | Debreceni Erőmű Kft. | 4030 Debrecen, Mikepércsi út 1. | UHG5232-1 | 89 731 |
Egri Vagyonkezelő és Távfűtő Rt.EVAT Rt. | EVAT Rt. Fűtőerőmű | 3300 Eger, Malomárok u. 28. | UHG5375-1 | 15 324 |
Győrhő Győri HőszolgáltatóKft.Győrhő Kft. | Győrhő Kft. Rozgonyi u.-i fűtőerőmű | 9028 Győr, Rozgonyi u. 44. | UHG5228-1 | 142 831 |
Győri Fűtőerőmű Kft. | Győri Fűtőerőmű Kft. | 9027 Győr, Kandó Kálmán u. 13. | UHG5224-1 | 48 645 |
Hódmezővásárhelyi Távfűtő Tüzelés-technikai Szolgáltató és Fejlesztő Kft. | Hód-tói Kazánház | 6800 Hódmezővásárhely, Ormos E. u. 11. | UHG5316-1 | 3 390 |
Hőforg Hőtermelő Szolgáltató és Üzemeltető Kft. | Fűtőmű | 8200 Veszprém, Haszkovó u. 1 1/A | UHG5115-1 | 19 572 |
Hőszolgáltató és Energetikai Berendezéseket Üzemeltető Kft. | HEBÜ Kft. Szegedi Telephely | 6724 Szeged, Damjanich u. 21. | UHG5394-1 | 8 816 |
Hőszolgáltató és Energetikai Berendezéseket Üzemeltető Kft. | HEBÜ Kft. Békéscsabai Fióktelep | 5600 Békéscsaba, Bocskai u. 31.UHG531. | UHG5396-1 | 11 162 |
Kaposvári Önkormányzati Vagyonkezelő és Szolgáltató Rt. | Kanizsai utcai Fűtőmű | 7400 Kaposvár, Kanizsai utca 27. | UHG5326-1 | 20 672 |
Kazinc Therm Fűtőerőmű Kft. | Kazincbarcika Fűtőerőmű | 3700 Kazincbarcika, Gorkij u. 1. | UHG5234-1 | 52 735 |
Kecskeméti TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft.TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. | TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. Szultán utcai fűtőmű | 6000 Kecskemét, Szultán u. 1. | UHG5488-1 | 16 532 |
Kecskeméti TERMOSTAR Hőszolgáltató Kft. | Széchenyivárosi fűtőmű | 6000 Kecskemét, Akadémia krt. 4. | UHG5713-1 | 31 828 |
Komlói Fűtőerőmű Kft.Komlói Fűtőerőmű Kft. | Komlói Fűtőerőmű Kft. | 7300 Komló, Bem József u. 24. | UHG5388-1 | 33 270 |
Kőbányahő Távhőtermelő és Szolgáltató Kft. | Kőbányai Kogenerációs Erőmű | 1107 Budapest, Fertő út 2. | UHG5200-1 | 91 137 |
Magyar Villamos Művek Rt. | Tatár utcai Gázmotoros Erőmű | 3531 Miskolc, Tatár utca 27. | UHG 5236-1 | 68 721 |
MESZ Mosonmagyaróvár Energia Szolgáltató Kft. | MESZ Mosonmagyaróvár Kft. Erőműve | 9200 Mosonmagyaróvár, Timföldgyári u. 1. | UHG5292-1 | 74 853 |
Miskolci Hőszolgáltató Kft. Miskolci Hőszolgáltató Kft. | Miskolci Hőszolgáltató Kft. Diósgyőri Fűtőmű | 3535 Miskolc, Bánki Donát u. 15-17. | UHG5379-1 | 9 695 |
Miskolci Hőszolgáltató Kft. Miskolci Hőszolgáltató Kft. | Miskolci Hőszolgáltató Kft. Hőtermelő üzem | 3530 Miskolc, Tatár u. 29/a. | UHG5522-1 | 97 436 |
Nyíregyházi Erőmű Kft. Nyíregyházi Erőmű Kft. | Nyíregyházi Erőmű Kft. | 4400 Nyíregyháza, Bethlen Gábor u. 92. | UHG5339-1 | 126 156 |
Ózdi Távhőtermelő és Szolgáltató Kft. | Ózdi Távhő Kft. | 3600 Ózd, Zrínyi út 3. | UHG5325-1 | 27 125 |
Sinergy Energiaszolgáltató Beruházó és Tanácsadó Kft. | Tiszaújvárosi Fűtőerőmű | 3580 Tiszaújváros, Tisza út 1/D | UHG 1814-1 | 34 704 |
Üzemeltető neve | Létesítmény neve | Létesítmény címe | Kibocsátási engedélyazonosító | Kibocsátási egység |
SINESCO Energiaszolgáltató Kft. | SOTÁV Kft. telephelyén működő gázmotoros erőmű | 9400 Sopron, Hőközpont u. 2. | UHG5589-1 | 37 197 |
Soproni Fűtőerőmű Kft. Soproni Fűtőerőmű Kft. | Soproni Fűtőerőmű Kft. | 9400 Sopron, Somfalvi út 3. | UHG5221-1 | 45 276 |
Soproni Távhőszolgáltató Kft. | Soproni Távhőszolgáltató Kft. Kőfaragó téri Fűtőmű | 9400 Sopron, Hőközpont u. 2. | UHG5237-1 | 13 112 |
Szegedi Hőszolgáltató Kft. | Szeged Észak I/A fűtőmű | 6724 Szeged, Vág u. 4. | UHG2662-1-05 | 5 090 |
Szegedi Hőszolgáltató Kft. | Szeged Észak I/b fűtőmű | 6723 Szeged, Temető u. 1. | UHG2663-1-05 | 12 935 |
Szegedi Hőszolgáltató Kft. | Szeged Felső város I. fűtőmű | Szeged, Vajda u. | UHG2664-1-05 | 6 938 |
Szegedi Hőszolgáltató Kft. | Szeged Felsőváros II. fűtőmű | Szeged, Tápai u. | UHG2665-1-05 | 7511 |
Szegedi Hőszolgáltató Kft. Szegedi Hőszolgáltató Kft. | Szegedi Hőszolgáltató Kft. Rókusi Fűtőmű | Szeged, Vág u. 4. | UHG2666-1-05 | 10 399 |
Székesfehérvári Fűtőerőmű Kft. Székesfehérvári Fűtőerőmű Kft. | Székesfehérvári Fűtőerőmű Kft. | 8000 Székesfehérvár, Királysor 1/B | UHG5145-1 | 59 259 |
Szombathelyi Távhőszolgáltató Kft. | Szombathelyi Távhőszolgáltató Kft. - Vízöntő u. | 9700 Szombathely, Vízöntő u. 7. | UHG5214-1 | 36 302 |
Tarjánhő Szolgáltató Elosztó Kft. | Városi Fűtőmű | Salgótarján, Salgó út 52. | UHG5304-1 | 18 934 |
Tatabánya Erőmű Kft. Tatabánya Erőmű Kft. | Tatabánya Erőmű Kft. | 2800 Tatabánya, Vájár köz 2. | UHG5180-1 | 141 789 |
Termidor Kft. | Termidor Kft. Tallér úti Fűtőműve | 2120 Dunakeszi, Tallér u. 1. | UHG2783-1-05 | 7 135 |
Váci Távhőszolgáltató Kft. | Alsóvárosi Fűtőműve | 2600 Vác, Vásár u. 4. | UHG0131-1 | 7 604 |
Várpalotai Távhőszolgáltató Kft. | Várpalota Hétvezér utcai Fűtőmű | 8100 Várpalota, Hétvezér u. 6. | UHG5320-1 | 16 823 |
Saját célú tüzelőberendezés létesítmények | ||||
Agro-Chemie Növényvédőszer Gyártó, Értékesítő és Forgalmazó Kft. | Agro-Chemie Energiaüzem Kazánház | 1225 Budapest, Bányalég u. 2. | UHG5431-1 | 10715 |
Agroferm Fermentációs Rt. | Agroferm Rt. Energiaellátás | 4183 Kaba, Nádudvari útfél | UHG5150-1 | 31353 |
Alcoa-Köfém Székesfehérvári Könnyűfémmű Kft.Alcoa-Köfém Kft. | Alcoa-Köfém Kft. összes tüzelőberendezése (Köfém) | 8000 Székesfehérvár, Verseci u. 1-15. | UHG5314-1 | 114 209 |
BC-Erőmű Kft. | BC-Erőmű Kft. | 3702 Kazincbarcika, Bólyai tér 1. | UHG5142-1 | 218 501 |
Borsodchem Rt. | Borsodchem Rt. VCM Üzem DKE Bontókemencék | 3700 Kazincbarcika, Bólyai tér 1. | UHG5141-1 | 70 697 |
Borsodi Sörgyár Rt. | Borsodi Sörgyár Rt. Gyártelep | 3574 Bőcs, Rákóczi Ferenc u. 81. | UHG5230-1 | 17 319 |
Budapest Airport Rt. | Budapest Airport Rt. | 1185 Budapest, Ferihegy | UHG5534-1 | 19 520 |
Bunge Növényolaj ipari Rt. | Martfűi Növényolaj gyár kazánjai | 5435 Martfű, Szolnoki út 201. | UHG5466-1 | 11 509 |
DAM Energy Energiaszolgáltató Kft. "f.a." DAM Energy Energiaszolgáltató Kft." | DAM Energy Energiaszolgáltató Kft. "f.a." Erőműve | 3540 Miskolc, Vasgyári út 43. | UHG5434-1 | 25 097 |
Dorogi ErőműKft.DorogiErőmű Kft. | Dorogi Erőmű Kft. | 2510 Dorog, Esztergomi út 17. | UHG5147-1 | 88 523 |
Dotenergo Energetikai és Épületgépészeti Rt. | DEOEC Kazánház | 4012 Debrecen, Nagyerdei krt. 98. | UHG5335-1 | 10 588 |
Dreher Sörgyárak Rt. | Dreher Sörgyárak Rt.- Erőtelep | 1106 Budapest, Jászberényi út 7-11. | UHG5143-1 | 18 721 |
EGIS Gyógyszergyár Rt. | EGIS Gyógyszergyár Rt., Központi Telep | 1106 Budapest, Keresztúri út 30-38. | UHG5231-1 | 26 423 |
EGIS Gyógyszergyár Rt. | EGIS Gyógyszergyár Rt., Lacta Gyógyszergyár | 9900 Körmend, Mátyás király út 65. | UHG5398-1 | 3 754 |
Egyesült Vegyiművek Rt. | Egyesült Vegyiművek Rt. | 1172 Budapest, Cinkotai út 26. | UHG5884-1 | 24 327 |
Electrolux-Lehel Kft. | Electrolux-Lehel Kft. | 5100 Jászberény, Fémnyomó út. 1. | UHG0656-1 | 14 290 |
Energo-Holding Energetikai, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. | Debreceni Gázmotoros Erőmű | 4030 Debrecen, Szabó K. u. 1. | UHG5311-1 | 24 303 |
Üzemeltető neve | Létesítmény neve | Létesítmény címe | Kibocsátási engedélyazonosító | Kibocsátási egység |
ESZAT Kft. | ESZAT Kft. Almafeldolgozó üzem | 4700 Mátészalka, Jármi u. 57. | UHG5156-1 | 2 273 |
Falco Forgácslapgyártó Rt. | Falco Rt. Forgácslapgyára | 9700 Szombathely, Zanati út. 26. | UHG5331-1 | 18 903 |
Fővárosi Önkormányzat Szent János Kórház és Rendelőintézet | Szent János Kórház | 1125 Budapest, Diósárok 1-3. | UHG5120-1 | 13 003 |
Fűzfői Erőmű Kft. FűzfőiErőmű Kft. | Fűzfői Erőmű Kft. | 8184 Fűzfőgyártelep, Nike krt. 1. | UHG 5215-1 | 69 822 |
Globus Konzervipari Rt. | Globus Konzervipari Rt. Energiaszolgáltató üzem, gázkazánok | 1106 Budapest, Maglódi u. 47. | UHG5161-1 | 7 075 |
Győri Szeszgyár és Finomító Rt. | Győri Szeszgyár és Finomító Rt. Kazánház | 9027 Győr, Budai u. 7. | UHG5140-1 | 28 667 |
HUMÁN Gyógyszergyártó Rt. | HUMÁN Kazánház | 2100 Gödöllő, Táncsics Mihály. u. 82. | UHG5223-1 | 11206 |
Hungrana Keményítő és Izocukorgyártó Kft. | Hungrana Kft. Tüzelőberendezések | 2432 Szabadegyháza, Ipartelep | UHG5328-1 | 5 154 |
ICN Magyarország Rt. | ICN Magyarország Rt. Tiszavasvári Fióktelepe | 4440 Tiszavasvári, Kabay János u. 29. | UHG5144-1 | 39 837 |
INTERSPAN Faipari Kft. | INTERSPAN Faipari Kft. | 4800 Vásárosnamény, Ipar utca | UHG5336-1 | 10 980 |
Kecskeméti Konzervgyár Rt. | Kecskeméti Konzervgyár Rt. Kazánháza | 6000 Kecskemét, Szolnoki út 35. | UHG4828-1 | 12 201 |
Kertész Termelő és Értékesítő Szövetkezet Kertész Szövetkezet | kesítő Szövetkezet | 9700 Szombathely, Vízöntő u. 9. | UHG5489-1 | 13 854 |
Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Rt. | MAL Rt. Ajkai telephelye | 8401 Ajka, Gyártelep | UHG5297-1 | 79 866 |
Magyar Aszfalt Keverékgyártó és Építőipari Kft. | MASZ Kft. Illatos úti Keverőüzeme | 1097 Budapest, Illatos út 8. | UHG0144-1 | 3 992 |
Magyar Aszfalt Keverékgyártó és Építőipari Kft. | MASZ Kft. Csengelei aszfaltkeverő üzeme | 6765 Csengele, Külterület hrsz.: 0167/1 | UHG2634-1-05 | 5 432 |
Magyar Olaj- és Gázipari Földgáztároló Rt. | MOL Földgáztároló Rt. Hajdúszoboszlói Tároló Déli-telep | 4064 Nagyhegyes, Külterület hrsz.: 0159/4 | UHG1217-1 | 17319 |
Magyar Olaj- és Gázipari Földgázszállító Rt. | MOL Rt. Földgázszállító Rt. Beregdaróc Kompresszorállomás | 4934 Beregdaróc, Külterület | UHG5477-1 | 45 855 |
Magyar Olaj- és Gázipari Földgázszállító Rt. | MOL Földgázszállító Rt. Mosonmagyaróvári Kompresszorállomás | 9221 Mosonmagyaróvár, Külterület | UHG5765-1 | 5 533 |
Magyar Olaj- és Gázipari Földgázszállító Rt. | MOL Földgázszállító Rt. Nemesbikk Kompresszorállomás | 3592 Nemesbikk, Külterület | UHG5766-1 | 64 436 |
Magyar Olaj- és Gázipari Földgázszállító Rt. | MOL Rt. Földgázszállító Rt. Hajdúszoboszló Kompresszorállomás | 4200 Hajdúszoboszló, Balmazújvárosi útszél | UHG5767-1 | 38410 |
Magyar Olaj- és Gázipari Földgázszállító Rt. | MOL Rt. Földgázszállító Rt. | 6033 Városföld, Külterület | UHG5768-1 | 13 061 |
Magyar Olaj- és Gázipari Rt. | MOL Rt. KTD Kiskunhalasi Termelési Egység | 6400 Kiskunhalas külterület hrsz.: 0782/10 | UHG1216-1 | 9 570 |
Magyar Olaj- és Gázipari Rt. | MOL Rt. KTD Észak-Magyarországi Termelési Egység Hajdúszoboszló Déli Telep | 4064 Nagyhegyes külterület hrsz.: 0159/3 | UHG1218-1 | 15 796 |
Magyar Olaj- és Gázipari Rt. | MOL Rt. Tiszai Finomító | 3580 Tiszaújváros, Mezőcsáti út 1. | UHG5472-1 | 26 582 |
Magyar Olaj- és Gázipari Rt. | MOL Rt. Füzesgyarmati Termelési Egység | 5525 Füzesgyarmat, Külterület hrsz.: 0416/35 | UHG5475-1 | 8 687 |
Magyar Olaj- és Gázipari Rt. | MOL Rt. Komáromi Bázistelep | 2921 Komárom, Kőolaj u. 2. | UHG5478-1 | 10 645 |
Magyar Olaj- és Gázipari Rt. | MOL Rt. Algyő Technológiai Ipartelep | 6750 Algyő, hrsz.: 01884/4–5UHG5480-1122285 | UHG5480-1 | 122 285 |
Magyar Olaj- és Gázipari Rt. | A MOL Rt. KTD. Szanki Földgázüzem-Dúsító | 6131 Szank, hrsz.: 1161/2 | UHG5481-1 | 19 922 |
Magyar Olaj- és Gázipari Rt. | MOL Rt. Algyő C kazánház | 6750 Algyő, hrsz.: 01884/11 | UHG5482-1 | 34 368 |
Üzemeltető neve | Létesítmény neve | Létesítmény címe | Kibocsátási engedélyazonosító | Kibocsátási egység |
Magyar Olaj- és Gázipari Rt. | MOL Rt. Zalai Finomító | 8900 Zalaegerszeg, Zrínyi M. u. 6. | UHG5619-1 | 43 527 |
Magyar Suzuki Rt. | Magyar Suzuki Rt. | 2500 Esztergom, Schweidel József u. 52. | UHG5287-1 | 8 566 |
Magyaróvári Timföld és Műkorund (MOTIM) Rt. | MOTIM Rt. Timföldgyára | 9200 Mosonmagyaróvár, Timföld út 1. | UHG5353-1 | 16 265 |
MÁV Vasjármű Járműjavító és Gyártó Kft. | MÁV Vasjármű Kft. Szombathelyi telephely | 9700 Szombathely, Szövő u. 85. | UHG0041-1 | 4 145 |
Mohácsi Farostlemezgyár Rt. | Mohácsi Farostlemezgyár Rt. (MOFA Rt.) | 7700 Mohács, Budapesti országút 3747/1 | UHG5290-1 | 28 581 |
Nagykőrösi Konzervgyár Rt. | Nagykőrösi Konzervgyár tüzelőberendezései | 2750 Nagykőrös, József A. 1. | UHG5337-1 | 10 659 |
Nestlé Hungária Kft. | Fűtőberendezések (kazánok, szárítók) | 9737 Bük, Darling u. 1. | UHG5436-1 | 9 312 |
Nitrogénművek Rt. | Földgáztüzelésű kazánüzem | 8105 Pétfürdő, Hősök tere 14. | UHG5216-1 | 20 347 |
PICK SZEGED Szalámigyár és Húsüzem Rt. | Pick Szeged Rt. Központi telepe (tüzelőberendezések) | 6725 Szeged, Szabadkai út 18. | UHG5378-1 | 12 870 |
Prometheus Tüzeléstechnikai Rt. | MÁV Rt. Bp. Nyugati pu. kazánház | 1062 Budapest, Teréz krt. 55-57. | UHG5476-1 | 10 859 |
Prometheus Tüzeléstechnikai Rt. | Fejér Megyei Szent György Kórház | 8000 Székesfehérvár, Seregélyesi u. 3. | UHG5199-1 | 10 086 |
Rába Energiaszolgáltató Kft. | Reptéri Kazántelep | 9027 Győr, Budai út 1-5. | UHG5323-1 | 57 319 |
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt. | Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt. Kazántelep | 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21. | UHG5218-1 | 25 273 |
Samsung SDI Magyarország Rt. | Samsung SDI Magyarország Rt. képcsőgyára | 2132 Göd, Ipartelep hrsz.: 6901 | UHG5604-1 | 13 988 |
SÁTO Tojásfeldolgozó és Kereskedelmi Kft. | SÁTO Kft. Bp. Szél utcai telephelye | 1222 Budapest, Szél u. 4. | UHG5638-1 | 938 |
Szegedi Tudományegyetem | Szegedi Tudományegyetem Központi Kazánház | 6725 Szeged, Semmelweis u. 8. | UHG2817-1-05 | 12 116 |
TEVA Gyógyszergyár Rt. | TEVA Gyógyszergyár Rt. Kazánháza 4042 Debrecen, | 4042 Debrecen, Pallagi út 13. | UHG5162-1 | 33 224 |
Tiszai Vegyi Kombinát Rt. | Tiszaújvárosi TVK Ipartelep | 3580 Tiszaújváros, Gyári út | UHG5479-1 | 17 854 |
Tolna Megyei Önkormányzat Balassa János Kórháza | Balassa János Kórház | 7100 Szekszárd, Bródy S. u. 1. | UHG5114-1 | 6 574 |
TVK ErőműKft.TVKErőmű Kft. | TVK Erőmű Kft. | 3580 Tiszaújváros, TVK-Ipartelep, Gyári út | UHG5392-1 | 150 293 |
UNILEVER Magyarország Gyártó és Kereskedelmi Kft. | UNILEVER Magyarország Kft. | 1151 Budapest, Horváth Mihály u. 2. | UHG5560-1 | 9 917 |
Videoton Holding Rt. | Videoton Holding Rt. | 8002 Veszprém, Alsóerdők | UHG5157-1 | 5 576 |
Videoton Holding Rt. | Videoton Holding Rt. | 8000 Székesfehérvár, Berényi út 72-100. | UHG5467-1 | 16 760 |
Wink A Mezőgazdasági, Termelő és Kereskedelmi Kft. | Wink A Kft. Vásárosnaményi almaléüzem | 4800 Vásárosnamény, Nyíregyházi út 3. | UHG5268-1 | 8 741 |
Wink C Mezőgazdasági, Termelő és Kereskedelmi Kft. | Wink C Kft. Anarcsi Almaléüzem | 4546 Anarcs, Széchenyi út 72. | UHG5269-1 | 4 693 |
Zoltek Rt. | Zoltek Rt. Erőmű | 2537 Nyergesújfalu, Varga József tér 1. | UHG5305-1 | 77 094 |
Cukoripari létesítmények | ||||
Magyar Cukor Rt. Petőházi Cukorgyára | Tüzelőberendezések (gőzkazán, mészkemence) | 9443 Petőháza, Kinizsi u. 6. | UHG5238-1 | 47 323 |
Magyar Cukor Rt. Kaposvári Cukorgyára | Tüzelőberendezések (gőzkazán, mészkemence, szeletszárító) | 7400 Kaposvár, Pécsi u. 10-14. | UHG5243-1 | 36 826 |
Üzemeltető neve | Létesítmény neve | Létesítmény címe | Kibocsátási engedélyazonosító | Kibocsátási egység |
Eastern Sugar Cukoripari Rt. | Tüzelőberendezések (gőzkazán, mészkemence, szeletszárító) | 4183 Kaba, Meteorit u. 5. | UHG5298-1-04 | 111 002 |
Mátra Cukor Mátravidéki Cukorgyárak Rt. | Tüzelőberendezések (gőzkazán, mészkemence, szeletszárító) | 5000 Szolnok, Gyökér út 10. | UHG5307-1 | 52 961 |
Hungrana Keményítő és Izocukorgyártó Kft. | Hungrana Kft. Tüzelőberendezések | 2432 Szabadegyháza, Ipartelep | UHG5328-1 | 127 734 |
Mátra Cukor Mátravidéki Cukorgyárak Rt. | Tüzelőberendezések (gőzkazán, mészkemence) | 3900 Szerencs, Gyár út 1. | UHG5385-1 | 55 633 |
Olajfinomító létesítmények | ||||
Magyar Olaj- és Gázipari Rt. | MOL Rt. Dunai Finomító | 2440 Százhalombatta, Olajmunkás u. 2. | UHG5620-2 | 1 383 170 |
Kokszoló létesítmények | ||||
DUNAFERR DBK. Kokszoló Kft. | Dunaferr DBK Kokszoló Kft. | 2400 Dunaújváros, Vasmű tér 1-3. | UHG5242-3 | 264 233 |
Fémérc pörkölő és zsugorító, vas- és acéltermelő létesítmények | ||||
BÉM Borsodi Érc, Ásvány- és Hulladék Hasznosító Mű Rt. | BÉM Borsodi Érc, Ásvány- és Hulladék Hasznosító Mű Rt. | 3791 Sajókeresztúr, Ipartelep | UHG5756-4 | 80 842 |
DAM 2004 Acél- és Hengermű Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. | DAM 2004 Acél- és Hengermű Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. | 3540 Miskolc, Vasgyári út 43. | UHG0595-5 | 139 524 |
DUNAFERR Dunai Vasmű Rt. | Dunaferr Meleghengermű | 2400 Dunaújváros, Vasmű tér 1-3. | UHG5406-1 | 109 537 |
DUNAFERR Dunai Vasmű Rt. | Dunaferr Nagyolvasztó és Konverteres Acélgyártómű | 2400 Dunaújváros, Vasmű tér 1-3. | UHG5408-5 | 1 923 276 |
DUNAFERR Dunai Vasmű Rt. | DUNAFERR Zsugorítómű | 2400 Dunaújváros, Vasmű tér 1-3. | UHG5401-4 | 253 555 |
DUNAFERR Lőrinci Hengermű Kft.DUNAFERR Lőrinci Hengermű Kft. | DUNAFERR Lőrinci Hengermű Kft. | 1184 Budapest, Hengersor út 38. | UHG5386-5 | 40 749 |
EURO-METAL Öntödei Kft. | Vasöntöde | 1045 Budapest, Elem u. 5-7. | UHG5146-5 | 3 910 |
Finomhengermű Munkás Kft. | Finomhengermű Munkás Kft. | 3600 Ózd, Gyár út 2. | UHG0429-1 | 4 755 |
Ózdi Acélművek Kft. | Ózdi Acélművek Kft. | 3600 Ózd, Kovács Hagyó Gyula út 7. | UHG5382-5 | 60 003 |
RÁBA Futómű Gyártó és Kereskedelmi Kft. | Rába Futómű Kft. Reptéri telephely | 9027 Győr, Martin u. 1. | UHG5568-5 | 21219 |
SVT WAMSLER Háztartástechnikai Rt. | SVT WAMSLER Háztartástechnikai Rt. | 3100 Salgótarján, Rákóczi út 53-55. | UHG5148-5 | 5 582 |
Wescast Hungary Autóipari Rt. | Weslin Hungary Autóipari Rt. | 2840 Oroszlány, Szent Borbála út 16. | UHG5222-5-04 | 402 |
Cementipari létesítmények | ||||
Duna-Dráva Cement Kft. | Duna-Dráva Cement Kft. Váci Cementgyár | 2600 Vác, Kőhídpart dűlő 2. | UHG5260-6a | 736 156 |
Holcim Hungária Cementipari Rt. | Holcim Hungária Cementipari Rt. Lábatlani Cementgyár | 2541 Lábatlan, Rákóczi u. 60. | UHG5293-6a | 380 651 |
Duna-Dráva Cement Kft. | Duna-Dráva Cement Kft. Beremendi Cementgyár | 7827 Beremend, Külterület | UHG5381-6a | 653 634 |
Holcim Hungária Cementipari Rt. | Holcim Hungária Cementipari Rt. | 3508 Miskolc, Fogarasi u. 6. | UHG5384-6a | 619 880 |
Mészipari létesítmények | ||||
Carmeuse Hungária Kft. | Beremendi Mészüzem | 7827 Beremend, hrsz.: 064/1 | UHG5155-6b | 151 962 |
Kalcinátor Kft. | Hejőcsabai Mészüzem | 3508 Miskolc, Fogarasi u. 6. | UHG5294-6b-04 | 165 064 |
Calmit Hungária Mészművek Kft. | Mészüzem | 2541 Lábatlan, Rákóczi u. 60. | UHG5330-6b | 147 549 |
Üvegipari létesítmények | ||||
Egyesült Magyar Csomagolóüveg Kft. | Egyesült Magyar Csomagolóüveg Kft. | 5900 Orosháza, Csorvási út 5. | UHG5310-7 | 67 333 |
Üzemeltető neve | Létesítmény neve | Létesítmény címe | Kibocsátási engedélyazonosító | Kibocsátási egység |
GE Hungary Ipari és Kereskedelmi Rt. | Váci Fényforrásgyár Üvegolvasztó Kemence Telephely | 5600 Vác, Honvéd u. 21-23. | UHG5426-7 | 23 020 |
GE Hungary Ipari és Kereskedelmi Rt. | Alkatrészgyár Zalaegerszeg Üvegolvasztó Kemence Telephely | 8900 Zalaegerszeg, Alsóerdei út 3. | UHG5427-7 | 2 779 |
GE Hungary Ipari és Kereskedelmi Rt. | GE Hungary Rt. Budapesti Fényforrásgyár Üvegolvasztó kemence | 1340 Budapest, Váci út 77. | UHG5428-7 | 10 834 |
GE Hungary Ipari és Kereskedelmi Rt. | GE Hungary Rt. | 8800 Nagykanizsa, Kinizsi út 97. | UHG5429-7 | 24 036 |
Guardian Orosháza Üvegipari Kft. | Guardian Orosháza Üvegipari Kft. | 5900 Orosháza, Csorvási út 31. | UHG5327-7 | 134 233 |
Lighttech Lámpatechnológiai Kft. | LIGHTTECH KFt. Üveggyár | 2120 Dunakeszi, Mező u. 1. | UHG5329-7 | 4 932 |
ST GLASS Öblösüveggyártó és Forgalmazó Rt. | ST GLASS Öblösüveggyártó és Forgalmazó Rt. | 3100 Salgótarján, Huta u. 1. | UHG5261-7 | 18 594 |
URSA Salgótarjáni Üveggyapot Rt. | URSA Salgótarjáni Üveggyapot Rt. | 3104 Salgótarján, Budapesti út 31. | UHG5112-7 | 9 659 |
Kerámiatermékeket gyártó létesítmények | ||||
ALTEK-Tégla és Cserépipari Kft. | Kunszentmártoni téglagyár | 5440 Kunszentmárton, Szentesi út 39. | UHG0341-8a | 11336 |
Baranya-Tégla Ipari és Kereskedelmi Kft. | Alsómocsoládi Téglagyár | 7345 Alsómocsolád, Külterület (033. hrsz.) | UHG5474-8a | 10 113 |
Berényi Téglaipari Kft. | Berényi téglagyár | 5650 Mezőberény, Gyár u. 1. | UHG5211-8a | 10 244 |
Fehérvári Téglaipari Kft. | Téglagyár Székesfehérvár | 8000 Székesfehérvár, Kiskút út 5. | UHG5414-8a | 8 577 |
Fertőszéplaki Téglaipari Kft. | Fertőszéplaki Téglaipari Kft. Agyagtégla Égető | 9436 Fertőszéplak, Gyártelep | UHG5324-8a | 6 664 |
Hajdú Tégla Kft. | Hajdúnánási Téglagyár | 4080 Hajdúnánás, Bellegelő u. 32. | UHG5213-8a | 6 174 |
IMERYS Magyarország Tűzállóanyaggyártó Kft. | IMERYS Magyarország Tűzállóanyaggyártó Kft. | 6800 Hódmezővásárhely, Erzsébeti út 7. | UHG5160-8a | 8 304 |
Kisterenyei Bányászati Építőanyag-gyártó és Kereskedelmi Kft. | Kisterenyei Kft. Téglagyára | 3078 Bátonyterenye, Zrínyi u. 137. | UHG0328-8a | 1783 |
Kunsági Téglaipari Kft. | Kisújszállási téglagyár | 5310 Kisújszállás, Külterület hrsz.: 0297 | UHG5315-8a | 9 199 |
Lasselsberger Hungária Kft. | Lasselsberger Hungária Kft. Alföldi Fióktelepe | 6800 Hódmezővásárhely, Erzsébeti út 7. | UHG5303-8b | 14 861 |
Leier Mátratherm Téglaipari és Kereskedelmi Kft. | Mátraderecskei Téglagyár | 3246 Mátraderecske, Baross Gábor út 51. | UHG5299-8a | 39 876 |
Leier Somlótherm Kft. | Leier Somlótherm Kft. Téglagyár | 8460 Devecser, Sümegi út 079/1 | UHG4180-8a-05 | 27 650 |
Leier Tégla Kft. | Leier Tégla Kft. Téglagyár | 4200 Hajdúszoboszló, Szováti út 2. | UHG5376-8a | 6715 |
Magyar Téglaipari Rt. | Magyar Téglaipari Rt. | 2045 Törökbálint, Bajcsy-Zsilinszky út 19. | UHG5125-8a | 22 176 |
Mályi Tégla Kft. | Mályi Téglagyár | 3434 Mályi, Fő út 1. | UHG5306-8a | 18 384 |
Mázai Téglagyár Ipari és Kereskedelmi Kft. | Mázai Téglagyár Ipari és Kereskedelmi Kft. | 7351 Máza, Téglagyár u. 5. | UHG5913-8a | 5 059 |
Nagykanizsa Burkoló- és Falazóanyaggyártó Kft. | Nagykanizsa Burkoló- és Falazóanyaggyártó Kft. Nagykanizsai Téglagyár | 8800 Nagykanizsa, Csengery u. 89. | UHG5152-8a | 10515 |
Pankaszi Téglaipari Kft. | Téglagyár Pankasz | 9937 Pankasz, Téglagyár | UHG5416-8a | 1671 |
Pannon Tégla Kft. | Pannon Tégla Kft. Bonyhádi Gyáregysége | 7150 Bonyhád, Berekalja dűlő 8. | UHG5301-8a | 10 789 |
Pannon Tégla Kft. | Pannon Tégla Kft. Dombóvári Gyáregysége | 7200 Dombóvár, Kórház u. 11. | UHG5334-8a | 22 875 |
Pápateszéri Téglaipari Kft. | Pápateszéri Téglagyár | 8556 Pápateszér, Téglagyári út 1. | UHG5244-8a | 9 855 |
RATH Hungária Tűzálló Rt.Rath Hungária Tűzálló Rt. | Rath Hungária Tűzálló Rt. Téglagyár | 1106 Budapest, Porcelán u. 1. | UHG5220-8a | 7 671 |
Üzemeltető neve | Létesítmény neve | Létesítmény címe | Kibocsátási engedélyazonosító | Kibocsátási egység |
Szema Makó Téglagyártó Kft. | Szema Makó Téglagyártó Kft. | 6900 Makó, Járandó u. 124/4. | UHG5229-8a | 5 062 |
Szentesi Téglagyár Kft. | Szentesi Téglagyár Ipari és Kereskedelmi Kft. | 6600 Szentes, Téglagyár út 6. | UHG5302-8a | 9 386 |
Tapolcafői Téglaipari Kft. | Téglagyár Tapolcafő8598Tapolcafő | 8598 Tapolcafő, Tóradűlő u. 9075/2 | UHG5411-8a | 9 535 |
Tondach Magyarország Rt. | Csornai Gyáregység | 9300 Csorna, Soproni út 66. | UHG5380-8a | 7 839 |
Tondach Magyarország Rt. | Jamina Gyáregység | 5600 Békéscsaba, Orosházi út 88. | UHG5523-8a | 28 698 |
Tondach Magyarország Rt. | Tatai Gyáregység | 2890 Tata, Faller Jenő u. 9. | UHG 5524-8 | 23 253 |
Tondach Magyarország Rt. | Csabai Gyáregység | 5600 Békéscsaba, Kétegyházi út 2631. | UHG5525-8a | 20 723 |
Villeroy & Boch Magyarország Rt. | Villeroy & Boch Magyarország Rt. | 6800 Hódmezővásárhely, Erzsébeti út 7. | UHG5151-8b-04 | 24 358 |
Wienerberger Téglaipari Rt. | Wienerberger Téglaipari Rt. Solymár I. Téglagyár | 1037 Budapest, Solymárvölgy | UHG5126-8a | 46 938 |
Wienerberger Téglaipari Rt. | Wienerberger Téglaipari Rt. Solymár II. Téglagyár | 2083 Solymár, Rókus út 1. | UHG5127-8a | 20 564 |
Wienerberger Téglaipari Rt. | Wienerberger Téglaipari Rt. Őrbottyáni Téglagyára | 2162 Őrbottyán, Pf. 16 | UHG5128-8a | 67 345 |
Wienerberger Téglaipari Rt. | Wienerberger Téglaipari Rt. Kőszeg Téglagyára | 9730 Kőszeg, Csepregi út 2. | UHG5130-8a | 5 828 |
Wienerberger Téglaipari Rt. | Wienerberger Téglaipari Rt. Bátaszéki Téglagyár | 7140 Bátaszék, Kövesdpuszta | UHG5132-8a | 50 159 |
Wienerberger Téglaipari Rt. | Wienerberger Téglaipari Rt. Abonyi Téglagyár | 2740 Abony, Kécskei út 35. | UHG5134-8a | 23 881 |
Wienerberger Téglaipari Rt. | Wienerberger Téglaipari Rt. Balatonszentgyörgyi Téglagyár | 8710 Balatonszentgyörgy, Pf. 2UHG5135-8a3982 | UHG5135-8a | 39 821 |
Wienerberger Téglaipari Rt. | Wienerberger Téglaipari Rt. Kisbéri Téglagyár | 2870 Kisbér, Pf. 47 | UHG5136-8a | 51 597 |
Wienerberger Téglaipari Rt. | Mohácsi Téglagyár | 7700 Mohács, Budapesti út 50. | UHG5473-8a-04 | 14 667 |
Wienerberger Téglaipari Rt. | Wienerberger Téglaipari Rt. Sopron Téglagyár | 9400 Sopron, Ravazd u. 63. | UHG5129-8a | 32 324 |
Wienerberger Téglaipari Rt. | Wienerberger Téglaipari Rt. Mezőtúri Téglagyár | 5401 Mezőtúr, Szolnoki út külterület | UHG5131-8a | 19 437 |
Wienerberger Téglaipari Rt. | Wienerberger Téglaipari Rt. Békéscsabai Téglagyár | 5600 Békéscsaba, Kétegyházi út | UHG5133-8a | 30 502 |
Wienerberger Téglaipari Rt. | Wienerberger Téglaipari Rt. Pannonhalmi Téglagyár | 9090 Pannonhalma, Arany J. u. 30. | UHG5137-8a | 12 654 |
Wienerberger Téglaipari Rt. | Wienerberger Téglaipari Rt. Teskándi Téglagyár | 8991 Teskánd, Petőfi út 127. | UHG5138-8a | 13 478 |
ZALAKERÁMIARt.ZALAKERÁMIA Rt. | ZALAKERÁMIA Rt. Cserépkályhagyártó Gyáregysége | 8900 Zalaegerszeg, Hock János út 70. | UHG5344-8b | 1309 |
ZALAKERÁMIA Rt. | ZALAKERÁMIA Rt. Romhányi Gyáregysége | 2654 Romhány, Zrínyi út 17. | UHG5348-8b | 11955 |
ZALAKERÁMIARt.ZALAKERÁMIA Rt. | ZALAKERÁMIA Rt. Tófeji Gyáregysége | 8946 Tófej, Rákóczi u. 44. | UHG5350-8b | 23 643 |
Papír- és cellulózipari létesítmények | ||||
Dunacell Dunaújvárosi Cellulózgyár Kft. | Dunacell Dunaújvárosi Papírgyár lúgregeneráló kazán | 2400 Dunaújváros, Papírgyári u. 42-46. | UHG5153-9 | 22 531 |
Dunapack Papír és Csomagolóanyag Rt. | Dunapack Rt. Csomagolópapírgyár Csepel | 1215 Budapest, Duna utca 42. | UHG5181-10 | 61 192 |
Hartmann-Bábolna Packaging Hungary Kft. | Csomagolóanyag gyártó üzem | 2941 Ács, Ipari út 1. | UHG5286-10 | 15 920 |
Mondi Business Paper Hungary Rt. | Erőmű és zsugorfóliázó kemence | 5000 Szolnok, Tószegi 2. | UHG5430-10 | 69 366 |
Piszkei Papír Rt. | Piszkei Papír Rt. Kazánház | 2541 Lábatlan, Rákóczi út 161. | UHG5561-10 | 28 123 |
Szentendrei Papírgyár Rt. | Szentendrei Papírgyár Rt. - Kazánház | 2000 Szentendre, Dózsa Gy. u. 22. | UHG5387-10 | 5 927 |
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte a 213/2006. (X. 27.) Korm. rendelet 21. § (7) bekezdése. Hatálytalan 2006.12.11.
[2] Illetve a cement-, mész- és cukoripar esetében a referencia-termelés és kibocsátási adatok alapján.
[3] VET Vhr. 44. § (1) Erőmű bővítésének minősül a működési engedélyben meghatározott erőművi teljesítmény további új főberendezéssel történő legalább 10%-os növelése. Erőmű bővítésének minősül a kiserőmű teljesítményének új berendezéssel történő növelése is, ha a kiserőmű teljesítménye eléri vagy meghaladja az 50 MW-t.
[4] VET Vhr. 45. § (1) Erőmű teljesítménynövelésnek minősül a működési engedélyben meghatározott erőművi teljesítmény vagy a kiserőmű teljesítményének átalakítással, javítással történő növelése, ha bármelyik meglévő berendezés (blokk vagy turbógépcsoport), vagy azok együttes teljesítménynövekménye meghaladja a működési engedélyben meghatározott teljesítmény 10%-át, vagy kiserőmű esetében eléri vagy meghaladja az 50 MW-ot.
[5] VET Vhr. 46. § (2) Tüzelőanyag megváltoztatásának minősül a működési engedélyben meghatározott tüzelőanyag fajtától való legalább 10%-os tüzelőhőben mért mennyiségi eltérés.
[6] VET Vhr. 44. § (1) Erőmű bővítésének minősül a működési engedélyben meghatározott erőművi teljesítmény további új főberendezéssel történő legalább 10%-os növelése. Erőmű bővítésének minősül a kiserőmű teljesítményének új berendezéssel történő növelése is, ha a kiserőmű teljesítménye eléri vagy meghaladja az 50 MW-t.
[7] VET Vhr. 45. § (1) Erőmű teljesítménynövelésnek minősül a működési engedélyben meghatározott erőművi teljesítmény vagy a kiserőmű teljesítményének átalakítással, javítással történő növelése, ha bármelyik meglévő berendezés (blokk vagy turbógépcsoport), vagy azok együttes teljesítménynövekménye meghaladja a működési engedélyben meghatározott teljesítmény 10%-át vagy kiserőmű esetében eléri, vagy meghaladja az 50 MW-ot.
[8] VET Vhr. 46. § (2) Tüzelőanyag megváltoztatásának minősül a működési engedélyben meghatározott tüzelőanyag fajtától való legalább 10%-os tüzelőhőben mért mennyiségi eltérés.