Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

245/2005. (XI. 8.) Korm. rendelet

a polgári célú pirotechnikai tevékenységek felügyeletéről szóló 155/2003. (X. 1.) Korm. rendelet módosításáról

A Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény 100. §-a (1) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

A polgári célú pirotechnikai tevékenységek felügyeletéről szóló 155/2003. (X. 1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § E rendelet hatálya a polgári felhasználású pirotechnikai termékekre és azokkal kapcsolatos polgári célú pirotechnikai tevékenységekre, valamint hatósági felügyeletére terjed ki."

2. §

Az R. 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § E rendelet előírásai nem alkalmazhatók

a) a csillagszóró forgalmazására, birtoklására, felhasználására, kivitelére, behozatalára, tárolására,

b) a gyufára."

3. §

(1) Az R. 3. §-ának 4. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában]

"4. hatóanyag-tartalom: egy önálló pirotechnikai termék összetevőinek robbanóanyag és pirotechnikai elegy tartalmának tömege;"

(2) Az R. 3. §-ának 5. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában]

"5. játékos pirotechnikai termékek (I. pirotechnikai osztály): olyan pirotechnikai termékek, amelyek a hatályos MSZ EN 14035/2004 számú szabványsorozat osztályozása szerint 1. pirotechnikai osztályba tartoznak. A szabványsorozat szerint nem besorolható pirotechnikai termékek közül azok, melyek nagyon kis veszélyt jelentenek környezetükre, és amelyeket elkerített területen vagy bei-térben (lakásban) történő használatra szántak. Nettó hatóanyag-tartalmuk nem haladhatja meg a 7,5 g-ot, illetve ha az égéstermékek irányított kiáramlása biztosított, a 25 g-ot. Iniciálé anyag tartalom legfeljebb 2,5 mg lehet. A hatóanyag-tartalom késleltetővel egybekötött termékeknél töltet egységenként értendő, de az összefűzött termék összes nettó hatóanyag-tartalma sem haladhatja meg a 25 g-ot, petárdáknál a 7,5 g-ot;"

(3) Az R. 3. §-ának 7. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában]

"7. kis tűzijátékok (II. pirotechnikai osztály): olyan pirotechnikai termékek, amelyek a hatályos MSZ EN 14035/2004 számú szabványsorozat osztályozása szerint 2. pirotechnikai osztályba tartoznak. A szabványsorozat szerint nem besorolható pirotechnikai termékek közül azok, melyek csekély mértékű veszélyt jelentenek, és amelyeket elkerített területen, kültéri használatra szántak. Nettó hatóanyag-tartalmuk nem haladhatja meg a 75 g-ot, illetve ha az égéstermék kiáramlása irányított, a 250 g-ot. Iniciáló elegy tartalma 2,5 mg-nál több nem lehet. Rakétáknál és tűzijáték bombáknál bontó töltetként fekete lőporból 10 g, fémport tartalmazó elegyből 4 g lehet maximálisan. Késleltetővel egybekötött termékeknél a nettó hatóanyag-tartalom töltet egységként értendő, de az egybefűzött termék összes nettó hatóanyag-tartalma sem haladhatja meg a 250 g-ot, petárdáknál a 25 g-ot;"

(4) Az R. 3. §-ának 8. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában]

"8. közepes tűzijátékok (III. pirotechnikai osztály): olyan pirotechnikai termékek, amelyek a hatályos MSZ EN 14035/2004 számú szabványsorozat osztályozása szerint 3. pirotechnikai osztályba tartoznak. A szabványsorozat szerint nem besorolható pirotechnikai termékek közül azok, melyek közepes veszélyt jelentenek, és amelyeket kültéri használatra szántak, nagy, nyitott területeken. Nettó hatóanyag-tartalmuk nem haladhatja meg a 300 g-ot, illetve, ha az égéstermék kiáramlása irányított, a 750 g-ot. Rakétáknál és tűzijáték bombáknál a bontótöltet tömege nem haladhatja meg fekete lőpor alkalmazásánál az 50 g-ot, fémport tartalmazó elegynél a 30 g-ot. Késleltetővel egybekötött termékeknél a nettó hatóanyag töltet egységenként értendő, de az összefűzött termék nettó hatóanyag-tartalma nem haladhatja meg a 750 g-ot, petárdáknál a 250 g-ot;"

(5) Az R. 3. §-ának 9. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában]

"9. műszaki pirotechnikai termékek (V. pirotechnikai osztály): kifejezetten mezőgazdasági, erdőgazdasági, ipari vagy technikai felhasználás céljára előállított pirotechnikai termékek, így különösen az automata biztonsági öv övfeszítője, a gépjárműbe szerelt légzsák gázgenerátor, izzógyújtó, a durranópatron, a fémhegesztő elegy, a füst- és a ködgyertya, a pénzfestőfüst, a légi és a vízi jelzőrakéta, a piro- és a szikrázógyújtó, a vulkanizálóbetét;"

(6) Az R. 3. §-ának 10. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában]

"10. nagy tűzijátékok (IV. pirotechnikai osztály): olyan pirotechnikai termékek, amelyek a hatályos MSZ EN 14035/2004 számú szabványsorozat osztályozása szerint 4. pirotechnikai osztályba tartoznak. A szabványsorozat szerint nem besorolható pirotechnikai termékek közül azok, melyek nagy veszélyt jelentenek, és amelyeket szakemberek által történő felhasználásra szántak. Nettó hatóanyag-tartalma az előző kategóriákat meghaladja;"

(7) Az R. 3. §-ának 14. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában]

"14. pirotechnikai termék: minden olyan tárgy, amely robbanóanyago(ka) t, illetve pirotechnikai elegye(ke) t tartalmaz, környezetétől függetlenül is működőképes és működése során szabályozott módon, előre meghatározott speciális (hang-, fény-, láng-, szikra-, köd- vagy füst-) hatást fejt ki. Pirotechnikai terméknek minősülnek a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás "A" és "B" Mellékletének kihirdetéséről és belföldi alkalmazásáról szóló 20/1979. (IX. 18.) KPMren-delet 1. osztályába tartozó UN 0039, 0066, 0092, 0093, 0101, 0103, 0121, 0131, 0191, 0192, 0193, 0194, 0195, 0196, 0197, 0299, 0313, 0314, 0315, 0316, 0317, 0325, 0333, 0334, 0335, 0336, 0337, 0349, 0353, 0368, 0373, 0403, 0404, 0418, 0419, 0420, 0421, 0428, 0429, 0430, 0431, 0432, 0454, 0487, 0492, 0493, 0503 számú termékek;"

(8) Az R. 3. §-ának 15. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában]

"15. pirotechnikai tevékenység: a pirotechnikai termék gyártása, kivitele, behozatala, tárolása (bértárolás, átmeneti tárolás is), forgalmazása, felhasználása, kiállítása és megsemmisítése;"

(9) Az R. 3. §-a a következő új 16-19. ponttal egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi 16. pont számozása 20. pontra változik:

[E rendelet alkalmazásában]

"16. felelős pirotechnikus: az a - más jogszabály alapján - megfelelő pirotechnikai képzettséggel rendelkező természetes személy, aki az engedélyezett pirotechnikai tevékenységért felel, és a pirotechnikai tevékenységben résztvevőkért felelősséget vállal;

17. petárda: lőpor vagy fémpor tartalmú durranótöltet-tel ellátott, gyújtószállal vagy dörzsfejjel és késleltetővel szerelt, nem fémköpenyes, az esetleges fényhatás mellett elsődlegesen hanghatást keltő pirotechnikai termék, illetve annak telepet alkotó változatai;

18.telepítési távolság: az átmeneti pirotechnikai tárolóhely létesítése, telepítése során a környezetükben lévő védendő létesítmények, műtárgyak között megtartandó legkisebb távolság;

19. tűzvédelmi dokumentáció: az épület megközelíthetőségére, oltóvízellátására, tűzveszélyességi osztályba sorolására, tűzállósági fokozatára, az alkalmazott épületszerkezetek éghetőségi és tűzállósági paramétereire, a tűzszakaszok elhelyezkedésére, kiürítési számítására, épületgépészeti kialakítására, villámvédelmi rendszerére, valamint a tűzjelzésre és oltásra vonatkozó terv;"

4. §

(1) Az R. 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Engedély gazdálkodó szervezet részére adható. Magánszemély csak játékos pirotechnikai terméket és a 30. § (2) bekezdésében meghatározott időtartamban kis tűzijáték terméket birtokolhat, tárolhat, használhat fel. Magánszemély petárdát nem birtokolhat."

(2) Az R. 4. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A pirotechnikai gyártási, állandó és ideiglenes tárolási engedélyeket a tevékenység helye szerint illetékes helyi önkormányzat (Budapesten a kerületi önkormányzat) jegyzőjének tájékoztatás céljából meg kell küldeni."

5. §

Az R. 5. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A pirotechnikus nem felel meg a biztonsági követelményeknek, ha]

"a) állam elleni bűncselekmény [a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: Btk.) X. fejezet], emberiség elleni bűncselekmény (Btk. XI. fejezet), személy elleni bűncselekmény [Btk. XII. fejezet I. cím 166-168. §, 170. § (2)-(5) bekezdés, 171. § III. cím, 174. §, 175/B. §], nemi erkölcs elleni erőszakos bűncselekmény [Btk. XIV. fejezet II. cím 197-198. §, 207. § (3) bekezdés b) pont], hivatalos személy elleni bűncselekmények [Btk. XV. fejezet V. cím), embercsempészés (Btk. 218. §), közérdekű üzem működésének megzavarása (Btk. 260. §), terrorcselekmény (Btk. 261. §), nemzetközi gazdasági kötelezettség megszegése (Btk. 261/A. §), légi jármű, vasúti, vízi, közúti tömegközlekedési vagy tömeges áruszállításra alkalmas jármű hatalomba kerítése (Btk. 262. §), visszaélés lőfegyverrel vagy lőszerrel (Btk. 263/A. §), a Btk. 263/A. §-ának (5) bekezdésében meghatározott - a különös visszaesés szempontjából a visszaélés lőfegyverrel vagy lőszerrel bűncselekményhez hasonló - bűncselekmény, bűnszervezetben részvétel (Btk. 263/C. §), garázdaság (Btk. 271. §), önbíráskodás (Btk. 273. §), környezetkárosítás (Btk. 280. §), természetkárosítás (Btk. 281. §) vagy vagyon elleni szándékos bűncselekmény (Btk. XVIII. fejezet 316-324. § és 326-327. §) elkövetése miatt elítélték, illetőleg vele szemben intézkedést alkalmaztak, a büntetés vagy intézkedés külön jogszabályban meghatározott bűnügyi nyilvántartásának időtartamáig, de legalább a jogerős döntés meghozatalát követő három évig;"

6. §

Az R. 7. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A pirotechnikai tevékenység nem sértheti e rendelet előírásait és a tűzvédelmi szabályokat. Tilos "A" és "B" tűzveszélyességű osztályba tartozó helyen és repülőtéren pirotechnikai termék felhasználása."

7. §

Az R. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"9. § (1) A pirotechnikai termék gyártását, forgalmazását, tárolását (bértárolását), felhasználását, kiállítását a tevékenység helye szerint illetékes megyei (budapesti) rendőr-főkapitányság engedélyezi.

(2) A pirotechnikai tevékenység engedélyezési eljárásában első fokon a tevékenység helye szerint illetékes megyei katasztrófavédelmi igazgatóság, Budapesten a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság, másodfokon a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szakhatóságként vesz részt (a továbbiakban együtt: tűzvédelmi szakhatóság) .

(3) Indokolt esetben az engedélyező hatóság más hatóság vagy szakértő közreműködését veheti igénybe.

(4) A tűzvédelmi szakhatóság a felhasználási kérelem elbírálása során vizsgálja:

a) tűzvédelmi szempontból a védőterület meghatározását;

b) a védőterületen belül található létesítményeket és más veszélyforrásokat;

c) a tűz jelzéséhez és oltásához szükséges eszközök meglétét;

d) a felhasználók tűzvédelmi szakvizsgáját."

8. §

Az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § (1) Az egyes pirotechnikai termékosztályokra vonatkozó közös szakmai ismérveket az 1. számú melléklet, a pirotechnikai termékek csomagolási előírásait a 2. számú melléklet tartalmazza. Pirotechnikai termék gyártása, tárolása és megsemmisítése során a külön jogszabállyal kiadott Robbanóanyagipari Biztonsági Szabályzat előírásait kell alkalmazni.

(2) A pirotechnikai termékek gyártási, állandó és ideiglenes tárolási tevékenységére csak az építéshatóság hozzájárulása esetén (használatbavétel, fennmaradás, rendeltetés megváltoztatás) adható ki engedély.

(3) A pirotechnikai termékek felhasználásánál be kell tartani a Pirotechnikai Biztonsági Szabályzat (5. számú melléklet) előírásait."

9. §

(1) Az R. 12. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A gyártási tevékenységi engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell]

"b) a gyártási tevékenység és a pirotechnikai termékek, illetve az alapanyagként felhasznált robbanóanyagok tárolásának pontos helyét (település, utca, házszám vagy helyrajzi szám);"

(2) Az R. 12. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A kérelemhez mellékelni kell a gyártásra szolgáló létesítmények alaprajzát, műszaki leírását, a biztonságtechnikai berendezések elhelyezésének vázlatrajzát, a bányahatóság robbanóanyag tárolási engedélyének másolatát, illetve a gyártási technológiáról megfelelőségi nyilatkozatot és a tűzvédelmi dokumentációt."

(3) Az R. 12. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki: "(3) A gyártási engedéllyel rendelkező a külön jogszabállyal kiadott Robbanóanyagipari Biztonsági Szabályzatban előírt feltételek teljesítése esetén jogosult a pirotechnikai termékek megsemmisítésére."

10. §

Az R. 14. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"14. § (1) A Magyar Köztársaságban az MSZ EN 14035/2004 számú szabványsorozatba be nem sorolható, 100 darabot meg nem haladó számban egyedileg gyártott pirotechnikai termék kivételével, pirotechnikai termék akkor hozható forgalomba és akkor forgalmazható, ha az e rendelet, valamint más jogszabály által megállapított követelményeknek - különösen a termékfelelősséggel és a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos előírásoknak - megfelel, vagy ha az Európai Unió valamely másik tagállamában jogszerűen gyártották vagy forgalomba helyezték és megfelel az 1. és 2. számú melléklet előírásainak. E rendelet előírásainak nem kell megfelelniük azon termékeknek, amelyeket Törökországban állítottak elő, illetve hoztak forgalomba, vagy az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes valamely EFTA-államban állítottak elő az ott irányadó előírásoknak megfelelően, feltéve, hogy az irányadó előírások a jelen rendeletben előírttal egyenértékű védelmet nyújtanak, különös tekintettel az egészségvédelemre, a közbiztonságra és ezt az adott állam illetékes hatósága nyilatkozatban igazolja.

(2) A Magyar Köztársaság területén gyártott pirotechnikai termék, valamint az olyan államból behozott pirotechnikai termék esetében, amelyet nem az Európai Unió valamely tagállamában vagy Törökországban állítottak elő, illetve hoztak forgalomba, vagy nem az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes valamely EFTA-államban állítottak elő, az (1) bekezdésben előírt követelmények teljesítését a gazdasági és közlekedési miniszter által külön jogszabályban meghatározott eljárás szerint kijelölt szervezet vizsgálja és tanúsítja."

11. §

Az R. 17. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A forgalmazási engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell]

"b) a forgalmazás és a pirotechnikai termék(ek) magyarországi tárolásának pontos helyét (település, utca, házszám vagy helyrajzi szám);"

12. §

Az R. 18. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki: "(4) A kis tűzijáték termékek év végi forgalmazása a 3. számú mellékletben meghatározott átmeneti tárolóhelyre és játékos pirotechnikai termékekre is engedélyezhető, legfeljebb 1 hónap időtartamra."

13. §

Az R. 19. §-a a következő e) ponttal egészül ki: [A forgalmazó köteles]

"e) a felhasználási engedélyen hitelt érdemlően igazolni az általa értékesített pirotechnikai termékeket."

14. §

(1) Az R. 21. §-a (2) bekezdésének b) és c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A tárolási (bértárolási) engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell]

"b) a tárolni kívánt pirotechnikai termék(ek) megnevezését, pirotechnikai osztályba sorolásának számát, UN számát, mennyiségét (osztályonként összegzett nettó hatóanyag-tartalmát);

c) a tárolásra szolgáló létesítmény pontos helyét (a település megnevezése, utca, házszám vagy helyrajzi szám), a kérelmező által meghatározott tárolási normát."

(2) Az R. 21. §-a (3) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A tárolási engedély iránti kérelemhez mellékelni kell] "b) a tárolásra szolgáló létesítmény alaprajzát, műszaki leírását, a tárolási norma meghatározásával kapcsolatos számításokat, a biztonságtechnikai berendezések elhelyezésének vázlatrajzát, a tűzvédelmi dokumentációt."

(3) Az R. 21. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Pirotechnikai termék a bányahatóság által engedélyezett robbanóanyag raktárhelyiségben csak akkor tárolható, ha a tárolást az illetékes megyei (budapesti) rendőrfőkapitányság engedélyezi és a raktárban kizárólag pirotechnikai terméket tárolnak."

15. §

Az R. a következő 21/A. §-sal egészül ki:

"21/A. § (1) A kis tűzijáték termékek forgalmazásához - december 28. és 31. közötti időszakban - a tárolás átmeneti tárolóhelyre (építmény, konténer) is engedélyezhető, feltéve, hogy őrzésükről megfelelően gondoskodnak. Az engedélyezés előtti helyszínbejárást minden esetben a szakhatóságokkal közösen kell végrehajtani, az árusítás biztonságos jellegének megítélése érdekében. Az eladásra szolgáló helyen - üzlethelyiség kivételével - lehetőség szerint mintadarabok, hatóanyag nélküli termékek, illetve termékismertetők legyenek. A forgalmazó köteles a vásárlókat a térítésmentes visszavétel lehetőségéről jól látható helyen írásban tájékoztatni.

(2) A felhasználáshoz és forgalmazáshoz kapcsolódó ideiglenes tárolás megfelelően kialakított átmeneti tárolóhelyen, legfeljebb hat hónapra engedélyezhető. Az ideiglenes tárolási engedély egy alkalommal további három hónapra meghosszabbítható.

(3) A 3. számú melléklet szerint kialakított átmeneti tárolóhelyen összesen legfeljebb 20 kg nettó hatóanyag-tartalmú pirotechnikai termék a felhasználás megkezdését megelőző 3 napon belül külön engedély nélkül tárolható. A felhasználási engedély kérelemben az átmeneti tároló pontos helyét (település, utca, házszám vagy helyrajzi szám) fel kell tüntetni."

16. §

(1) Az R. 22. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A felhasználási engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell]

"a) a felhasználásra kerülő pirotechnikai termék(ek) megnevezését, kaliberét, pirotechnikai osztályba sorolásának számát, UN számát, mennyiségét;"

(2) Az R. 22. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, és a következő e) ponttal egészül ki:

[A felhasználási engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell]

"d) a felelős pirotechnikus születési nevét és házassági nevét, születési helyét és idejét, anyja születési nevét, lakóhelyét, állampolgárságát, pirotechnikai és tűzvédelmi szakvizsga bizonyítványának számát, érvényességi idejét;

e) a helyszínre szállítás módját."

(3) Az R. 22. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A felhasználási engedély iránti kérelemhez mellékelni kell]

"a) a pirotechnikai tevékenységgel érintett terület méretarányos helyszínrajzát, külön megjelölve a telepítés helyét, illetve a védőterületet;"

(4) Az R. 22. §-ának (2) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:

[A felhasználási engedély iránti kérelemhez mellékelni kell]

"c) a helyszínre szállítás módjának megfelelő veszélyes áru szállítási jogszabály által az adott szállításra vonatkozó feltételek meglétére vonatkozó nyilatkozatot, adott esetben a szükséges okmányok (jármű-jóváhagyási igazolás, jóváhagyási bizonyítvány, ADR/ADN oktatási bizonyítvány, írásbeli utasítás, veszélyes áru szállítási biztonsági tanácsadó bejelentés) másolatát."

17. §

Az R. 23. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: "23. § A pirotechnikai termék felhasználásának engedélyezésére irányuló hatósági eljárásban a szakhatósági állásfoglalást 8 munkanapon belül, az érdemi határozatot a kérelem előterjesztésétől számított 15 munkanapon belül kell kiadni."

18. §

Az R. a következő 24/A. §-sal egészül ki:

"24/A. § A felhasználási engedéllyel rendelkező köteles

a) az engedélyezett termékek beszerzését a forgalmazóval hitelt érdemlően igazoltatni;

b) tűzijáték végrehajtásáról és a felhasznált termékekről 8 munkanapon belül írásban tájékoztatni az engedélyező hatóságot;

c) a fel nem használt termékek sorsáról a hatóságnak nyilatkozni."

19. §

Az R. 26. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A játékos pirotechnikai terméket - a petárda kivételével - 14. életévüket betöltött személyek engedély nélkül megvásárolhatják, birtokolhatják, illetve egy időben összesen 1 kg bruttó tömegig tárolhatják, és a használati utasításban meghatározottak szerint felhasználhatják."

20. §

(1) Az R. 27. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Játékos pirotechnikai termék közintézményben, középületben, sportlétesítményben, egyházi intézményben, védett természeti területen és "C" tűzveszélyességi osztályba tartozó helyen, pirotechnikus irányításával használható fel."

(2) Az R. 27. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A hibás vagy lejárt szavatosságú játékos pirotechnikai terméket a vevő köteles a vásárlás helyére visszaszállítani, a forgalmazó köteles azt térítésmentesen és költség felszámítása nélkül visszavenni."

21. §

Az R. 28. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A bejelentéshez mellékelni kell a forgalmazásra szolgáló létesítmény(ek) alaprajzát, műszaki leírását, a biztonsági védőberendezések vázlatrajzát és 20 kg összes nettó hatóanyag-tartalmat meghaladó tárolás esetén a forgalmazó tárolási engedélye másolati példányát."

22. §

Az R. 30. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Kis tűzijáték terméket - a petárda kivételével - nagykorú személyek december 28-a és 31-e között engedély nélkül megvásárolhatják, birtokolhatják, illetve egy időben összesen 3 kg bruttó tömegig tárolhatják, és a használati utasításban meghatározottak szerint felhasználhatják."

23. §

Az R. 31. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A kis tűzijáték termék közintézményben, középületben, sportlétesítményben, egyházi intézményben és "C" tűzveszélyességi osztályba tartozó helyen pirotechnikus irányításával használható fel."

24. §

(1) Az R. 32. §-ának (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az V/1. és V/2. csoportba tartozó műszaki pirotechnikai terméket, valamint az V/3. csoportba tartozó fagykár elleni füstölőt nagykorú személyek engedély nélkül megvásárolhatják, birtokolhatják, tárolhatják, és a használati utasításban meghatározottak szerint felhasználhatják.

(4) Az V/3. csoportba tartozó műszaki pirotechnikai termékeket tárolási engedéllyel (21. §) rendelkező gazdálkodó szervezetek megvásárolhatják, birtokolhatják, és tevékenységük során engedély nélkül felhasználhatják."

(2) Az R. 32. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A hibás vagy lejárt szavatosságú műszaki pirotechnikai terméket a vevő köteles a vásárlás helyére visszaszállítani, a forgalmazó köteles térítésmentesen és költség felszámítása nélkül visszavenni."

25. §

(1) Az R. 2. számú melléklete 4. pontjának bevezető része helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. Az I-II. osztályba, valamint az V/l. és V/2. csoportba sorolt pirotechnikai terméket vagy pirotechnikai termékek legkisebb egységcsomagját olyan magyar nyelvű, közérthető és jól olvasható címkével és felirattal (a kisbetűs jelek magassága 1,5 mm vagy annál nagyobb) kell a terméktől elválaszthatatlan módon ellátni az Fgytv. és e rendelet címkézésére vonatkozó szabályai szerint, amely legalább a következőket tartalmazza:"

(2) Az R. 2. számú melléklete 4. pontjának b) és c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"b) a pirotechnikai termék nevét, gyártmány kódját;

c) a pirotechnikai termék osztályba sorolásának számát (I. vagy II. osztály), MSZ EN 14035/2004 számú szabványsorozatnak való megfelelőséget."

(3) Az R. 2. számú melléklete a következő 5. és 6. ponttal egészül ki:

"5. A III-IV. osztályba, valamint az V/3. csoportba sorolt pirotechnikai terméket a 4. pont a)-h) alpontokban foglalt adatokat tartalmazó felirattal kell ellátni. A III-IV. osztályba sorolt pirotechnikai termék esetében a megnevezés mellett a kalibert is fel kell tüntetni.

6. A szállítási csomagolásnak és jelölésének meg kell felelnie a veszélyes árú szállítási jogszabályok vonatkozó követelményeinek."

26. §

Az R. 3. számú mellékletének helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép.

27. §

Az R. 4. számú mellékletének 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. A pirotechnikai terméket forgalmazó üzlet eladóterében

a) az 1-es osztályba tartozó termékből nettó hatóanyag-tartalom szerint összesen 20 kg tárolható,

b) egyéb pirotechnikai termék, illetve "A" és "B" tűzveszélyességi osztályba tartozó anyag és éghető folyadék nem tárolható,

c) a termékhez a vásárló közvetlenül nem férhet hozzá (elzárt szekrény, pult) ."

28. §

Az R. 4. számú melléklete a következő 21. ponttal egészül ki:

"21. Magánszemélyek által szabadon felhasználható pirotechnikai termékekre vonatkozó tárolási előírások:

a) pirotechnikai termékek más tűzveszélyes anyagokkal együtt nem tárolhatók,

b) el nem zárt pirotechnikai terméket felügyelet nélkül hagyni tilos,

c) lakásban a pirotechnikai termékeket a kiskorú személyektől elzártan kell tartani,

d) tetőtérben és alagsorban, pincében pirotechnikai terméket tárolni nem szabad,

e) minden pirotechnikai terméket úgy kell tárolni, hogy az a károsodástól, csapadéktól, napfénytől, sugárzó hőtől, tűztől védve legyen, az akaratlan gyújtástól védve kell szállítani,

f) elnedvesedett és utána kiszáradt vagy egyéb okok miatt sérült burkolatú pirotechnikai termékeket, valamint olyan pirotechnikai termékeket, amelyeken szagképződés, esetleg melegedés észlelhető, a többi pirotechnikai terméktől azonnal el kell különíteni, az ilyen hibás terméket felhasználni tilos,

g) a pirotechnikai termékek eredeti szerelési formáját megbontani, a terméket szétszerelni nem szabad,

h) a közvetlen (kézi) gyújtással szerelt terméket csak a gyújtóhelyet borító védősapkával (védőburkolattal) szabad mozgatni és szállítani."

29. §

Az R. e rendelet 2. számú mellékletében meghatározott, Pirotechnikai Biztonsági Szabályzatról szóló 5. számú melléklettel egészül ki.

30. §

A jogszabály hatálybalépése előtt gyártott, illetve forgalomba hozott és tanúsítással nem rendelkező, vagy nem az R. 14. §-ának (2) bekezdése szerinti eljárással tanúsított pirotechnikai termékek megfelelőségét 2007. december 31-ig tanúsíttatni kell.

31. §

(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel -a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

(2) A 3. § (2)-(4) és (6) bekezdése 2006. október 1-jén lép hatályba.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti

a) az R. 15. §-a,

b) az R. 24. §-ából a "22 órától 8 óráig tartó időszakban" szövegrész.

32. §

(1) A polgári felhasználású robbanóanyagok forgalmazásáról és felügyeletéről szóló 191/2002. (IX. 4.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 2. §-ának 8. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. robbanóanyagok: a pirotechnikai termékek kivételével azok az anyagok és készítmények, amelyek a 20/1979. (IX. 18.) KPM rendelettel kihirdetett és belföldi alkalmazásra elrendelt Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás (ADR) "A" és "B" melléklete szerinti 1. osztályba tartoznak;"

(2) A Korm. rendelet 6. §-a (1) bekezdésének e) pontjában az "ipari robbantóanyaggal" szövegrész a "polgári felhasználású robbanóanyagokkal" szövegre módosul.

33. §

A fegyverekről és lőszerekről szóló 253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet 3. §-a (1) bekezdésének f) pontjában az "ipari robbantóanyaggal" szövegrész a "polgári felhasználású robbanóanyagokkal" szövegre módosul.

34. §

Az egyes szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeinek kiadásáról szóló 16/2003. (IV. 18.) BM rendelet 16. számú melléklete IV. része 2.1. pontjának b) alpontjában "az ipari robbantóanyaggal" szövegrész "a polgári felhasználású robbanóanyagokkal" szövegre módosul.

Az Európai Unió jogának való megfelelés

35. §

(1) E rendelet tervezetének a műszaki szabványok és szabályok terén történő információszolgáltatási eljárás megállapításáról szóló, a 98/48/EK irányelvvel módosított 98/34/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 8-10. cikkében előírt egyeztetése megtörtént.

(2) E rendelet 3. §-ának (7) bekezdése a pirotechnikai tárgyaknak és egyes lőszereknek a polgári felhasználású robbanóanyagok forgalomba hozatalára és felügyeletére vonatkozó rendelkezések harmonizációjáról szóló 93/15/EGK tanácsi irányelv alkalmazásában történő meghatározásáról szóló, a Bizottság 2004/57/EK irányelvnek megfelelést szolgálja.

A miniszterelnök helyett:

Kiss Péter s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

1. számú melléklet a 245/2005. (XI. 8.) Korm. rendelethez

[3. számú melléklet a 155/2003. (X. 1.) Korm. rendelethez]

A pirotechnikai tárolóhelyek telepítési és tűzvédelmi előírásai

1. Pirotechnikai tennék tárolható

a) robbanóanyag raktározására alkalmas helyiségben (ha egyidejűleg ott robbanóanyagot nem tárolnak),

b) pirotechnikai termék tárolására engedélyezett helyiségben (raktárépület, raktárhelyiség),

c) átmeneti tárolóhelyen.

2. A pirotechnikai termék tárolására szolgáló építménynek meg kell felelnie a külön jogszabállyal kiadott Robbanóanyagipari Biztonsági Szabályzatban meghatározott "RV-4" robbanóanyag-ipari veszélyességi fokozatnak.

3. Védett természeti területen tárolóhely nem létesíthető.

4. Pirotechnikai termékek tárolására szolgáló helyiséget - a föld alatti raktárak kivételével - lakóépületben, pincében, alagsorban kialakítani nem szabad.

5. A pirotechnikai raktárépületben, raktárhelyiségben, átmeneti tárolóhelyen a helyiség mérete és a védőterület (távolság) alapján a hatóság által meghatározott mennyiségű pirotechnikai termék tárolható. Az őrzésre vonatkozó előírásokat a tárolási engedély tartalmazza.

6. Konténerre, mint átmeneti tárolóhelyre vonatkozó speciális rendelkezések:

a) Konténer akkor használható átmeneti tárolóhelyként, ha megfelel a benne tárolt fajtájú és mennyiségű pirotechnikai termék szállítására használható konténerre a veszélyes áruk szállításáról szóló jogszabályokban (ADR, RIU, IMDG, ICAO) meghatározott követelményeknek.

b) Környezetében 16 m-es telepítési távolságot kell tartani épülettől, fő közlekedési úttól és vasúti vágánytól.

c) Tűzoltó gépjárművel történő megközelíthetőségét biztosítani kell.

d) A konténertől megközelítési útvonalon mérten 100 méteren belül a vízszerzési lehetőséget kell biztosítani.

e) Nem zárt területen felállított konténer folyamatos őrzéséről gondoskodni kell.

f) A szilveszteri árusításra telepített konténertől 5 méterre szalag kordont kell felállítani, melyen belül csak az áru feltöltését szolgáló gépjármű állhat a feltöltés idejéig.

g) A konténerben legfeljebb 600 kg összes nettó hatóanyag-tartalmú pirotechnikai termék tárolható.

h) Nem kell telepítési távolságot tartani a konténer és az elárusítóhely között.

i) A konténer mellé az elárusítóhelyet úgy kell telepíteni, hogy a konténer bejárati iránya és az elárusítóhely pultja legalább 90°-os szöget zárjon be, a pult a konténer vonalán kívül essen.

j) A konténer és az elárusítóhely között a területet be kell fedni.

2. számú melléklet a 245/2005. (XI. 8.) Korm. rendelethez

[5. számú melléklet a 155/2003. (X. 1.) Korm. rendelethez]

Pirotechnikai Biztonsági Szabályzat

I. Fejezet

Általános rendelkezések

LA Pirotechnikai Biztonsági Szabályzat (a továbbiakban: Szabályzat) hatálya alá tartozik, a 2. pontban foglaltak kivételével

a) pirotechnikai termékek engedéllyel történő felhasználása;

b) pirotechnikai termékek engedéllyel történő felhasználásához szükséges segédeszközök használata.

2. Nem tartozik a Szabályzat hatálya alá

a) a szabadon birtokolható és a műszaki pirotechnikai termékek felhasználása;

b) a pirotechnikai termékek gyártása, megsemmisítése, raktározása és szállítása, mely tevékenységek külön szabályozottak.

3. A pirotechnikus a tevékenysége során felelősségteljes magatartást köteles tanúsítani.

II. Fejezet

Pirotechnikai tevékenység előkészítése

4. A pirotechnikai tevékenység helyének kiválasztásánál - a megrendelő által megjelölt helyszín bejárását követően - a pirotechnikus dönti el, milyen pirotechnikai termékeket használ a tevékenysége során, és hol legyen ezen pirotechnikai termékek telepítésének helye (működtetés helye) .

5. A helyszín bejárása során fel kell mérni a területen lévő és a tevékenység időpontjában ideiglenesen felállított műtárgyak elhelyezkedését, a közönség elhelyezkedését és lehetséges mozgásait, a járművek elhelyezkedését és azok mozgásának lehetőségét, a tevékenységet befolyásoló időjárási viszonyok lehetséges hatásait, a területen lévő potenciális veszélyforrások elhelyezkedését, a felhasználni tervezett pirotechnikai termékek esetleges hibás működésének lehetséges következményeit és azok elleni védekezési módokat. Figyelembe kell venni a működtetni tervezett pirotechnikai termékek védőterületeit és a kilövési hely statikai állapotát is.

6. A pirotechnikus a megrendelővel közölje az általa kijelölt lezárandó terület (működtetési terület) határait és közösen, megegyezésük szerint gondoskodjanak arról, hogy a működtetési területen lehetőleg ne legyen potenciális veszélyforrás.

7. A helyszínt úgy kell kiválasztani, hogy a felhasználandó pirotechnikai termékek védőterületén belül potenciális veszélyforrás ne legyen.

8. A felhasználási engedély beszerzését követően a felelős pirotechnikus a megrendelővel, illetve az illetékes rendőrhatósággal egyeztetve gondoskodjon az estleges útlezárás, forgalomelterelés, biztonsági őrzés-védelem, hajózási tilalom stb. megvalósításáról, ha ezt a pirotechnikai tevékenység kivitelezése igényli. Itt nem lehet figyelmen kívül hagyni a területileg illetékes hatóságok előírásait, meg kell felelni ezeknek a követelményeknek is.

III. Fejezet

Pirotechnikai termékek beszerzése, előkészítése, telepítése, működtetése és teendők rendkívüli eseménynél

9. A pirotechnikai termék vásárlásánál mindig ellenőrizni kell a megvásárolt termék épségét, szavatosságát. SÉRÜLT, LEJÁRT SZAVATOSSÁGÚ TERMÉKET NEM SZABAD MEGVÁSÁROLNI ÉS FELHASZNÁLNI!

10. A vásárolt pirotechnikai termékek működési paramétereiről a termék forgalmazójától felvilágosítást (műszaki leírást) kell kérni. Csak tanúsított minőségű pirotechnikai termék használható fel.

11.A pirotechnikai termék tárolásánál a felhasználónak a tűz oltására alkalmas tűzoltó eszközt kell készenlétben tartani.

12.A pirotechnikai termékeket és az eszközöket elő lehet készíteni a felhasználás helyén vagy a tevékenységet végző pirotechnikai cég telephelyén. Ha a pirotechnikai cég telephelyén végzi az előkészítő szerelést, akkor ki kell alakítani szerelő területet, amely lehet szabadtéren, féltető alatt vagy épületben. Pirotechnikai anyagraktárt vagy tárolóhelyet TILOS szerelő területnek igénybe venni, amennyiben ott pirotechnikai anyagot tárolnak.

13. Minden szerelési tevékenységre vonatkozik az a szabály, hogy csak a munkavégzéshez szükséges anyagokat lehet a helyszínen tartani. A szerelési tevékenységet olyan ruhában és eszközökkel kell végezni, amely elektrosztatikusan nem töltődik. Ha szükséges, bőr védőkesztyűt, védőszemüveget kell használni.

14.Szerelési tevékenység közben idegen személy NEM tartózkodhat a szerelési területen. A szerelő területet folyamatosan tisztán kell tartani, a kiszóródott vagy hulladékká vált pirotechnikai anyagokat külön tároló edénybe kell gyűjteni. Szerelés közben gyújtóforrást (nyílt lángot, nagy hőt, illetve szikrát adó eszközt) a szerelő területen tartani és használni TILOS!

15.A pirotechnikai termékek előkészítési megbontására, vágására csak olyan eszközök használhatók, amelyek elektrosztatikusan nem töltődnek és szikrát nem képeznek. Pirotechnikai elegyet tartalmazó termékek vágására szikét, éles kést, ollót lehet használni.

16.Az előkészítés során ellenőrizni kell a segéd pirotechnikai termékek és a segédeszközök (IV. fejezet) meglétét, minőségét.

17.A vetőcsőből működtethető pirotechnikai termékeket a megfelelő vetőcsőbe kell helyezni. A pirotechnikai termékeket csak úgy szabad a vetőcsőbe helyezni, hogy a vetőtöltet a csőfar irányában legyen. A pirotechnikai termékek kerüljenek a vetőcső aljára.

18.Beltéri pirotechnikai termék felhasználása alkalmával a védőterületen belül csak igazolt, megfelelően lángmentesített díszlet, anyag helyezhető el.

19.A beltéri pirotechnikai termékfelhasználás megkezdése előtt az épület tulajdonosának vagy bérlőjének meg kell győződnie a rendelkezésre álló tűzvédelmi berendezések működőképességének feltételeiről, különös tekintettel a beépített oltóberendezésekre, záporberendezésekre, fali tűzcsapokra.

20.Beltéri pirotechnikai termékfelhasználás végrehajtása előtt a helyi sajátosságokról a létesítmény vezetője a pirotechnikust, illetve a pirotechnikai termék felhasználóját, míg a pirotechnikus, illetve a pirotechnikai termék felhasználója a közreműködőket vagy a rendezvényszervezőt a szükséges magatartásra ki kell oktatnia. Az oktatás végrehajtását írásban rögzíteni kell.

21.A nem beltéri telepítés megkezdése előtt a pirotechnikusnak át kell vizsgálni tűzvédelmi szempontból a helyszínt. Ha potenciális veszélyforrást talál, a rendező szervekkel közösen gondoskodjon a veszélyforrás megszüntetéséről vagy tűz elleni védelméről. .

22. A működtetési területen az építmények tetőzetét előzetesen át kell vizsgálni, a nyílásokat le kell zárni vagy nem éghető anyaggal le kell fedni.

23.A pirotechnikus a rendelkezésére álló területen bárhol elhelyezheti a működtetés helyét, ha a helyszínbejáráson még nem tapasztalt körülmények lépnek fel, amelyek növelik a tevékenység kockázatát. A felhasználási engedélyhez csatolt helyszínrajzon bejelölt működtetési terület megváltoztatható, ha ez a tevékenység biztonságát fokozza. A változtatásról az engedélyező hatóságot még a felhasználás megkezdése előtt értesíteni kell.

24.A telepítés a működtetési terület kijelölésével vagy lezárásával/elkerítésével (műanyag szalag, kötél, fémkerítés stb.) kezdődjön. Ha a területet kerítés, fal vagy más egyéb természetes akadály határolja, a lezárás/elkerítés elhagyható. A kordon távolsága a kilövő helytől minimálisan annyi legyen, mint a felhasznált pirotechnikai termékek legnagyobb védőterülete.

25.A pirotechnikai termékek telepítését megelőzően a működtetési területre a környezeti tűz oltásához szükséges számú és típusú tűzoltó készüléket, könnyen hozzáférhető módon, ki kell készíteni. Biztosítani kell a tűzjelzés lehetőségét.

26.A felhasználás megkezdése előtt 2-12 órával a működési terület szerinti tűzoltóság közvetlen vagy a tűzoltóság központi hívószámán a tevékenység megkezdéséről tájékoztatni kell a működési terület szerint illetékes tűzoltóság ügyeletét.

27.A telepítés a pirotechnikai termékek kihelyezésével folytatódik. Minden pirotechnikai terméket elmozdulásmentesen kell rögzíteni. Ha előre betöltött kalodák kerülnek használatra, akkor a következő lépés az indító vezetékek kiépítése. Ha a helyszínen történik a töltés, akkor a 12-17. pont ajánlásai szerint el kell végezni az élesítés és töltés műveletét, majd ezt követően kell az indító vezetékeket kihúzni. Nagy telepítésnél párhuzamosan is történhet a telepítés, töltés, vezetékezés.

28.A pirotechnikai termékek átlátható rendben kerüljenek kihelyezésre. Egymástól olyan távolságra kerüljenek elhelyezésre, hogy lehetőleg hibás működés esetén se okozzanak a többiben kárt. Kézi indításnál a pirotechnikai termékek között biztonságos közlekedő utat kell hagyni.

29.Telepítéskor ügyelni kell arra, hogy a lövés irányában akadály ne legyen. A nézők felett átlőni tilos.

30. A kilövés irányát és szögét úgy kell megválasztani az adott időjárási viszonyoknak megfelelően, hogy a visszahulló anyagok a környezetet ne veszélyeztessék.

31. Az indító hálózat kiépítése után kell csatlakoztatni az indító gépet.

32.A telepítés megkezdésétől kezdve állandó felügyeletről kell gondoskodni.

33.A telepített pirotechnikai termékeket védeni kell az időjárás káros hatásaitól. Ha olyan megoldás (fólia, sapka stb.) kerül alkalmazásra, amit a kirepülő eszköz átüt vagy a pirotechnikai eszköz működését nem befolyásolja, az indítás előtt nem szükséges eltávolítani. Egyéb esetekben a védőeszközöket el kell távolítani. A vetőcsöveket csoportosan csak úgy lehet ellátni védőfóliával, hogy csak az egy időben (egy tűzben) működtetett eszközök lehetnek egy védőfólia alatt, egyébként csak egyedi védelem alkalmazható. A gyárilag kötegelve szerelt pirotechnikai termékeket (telepek) egybe lehet fóliázni. Azokat a pirotechnikai termékeket, amelyek gyújtószikra-érzékenyek, mint pl. csíkhúzó bombák, csillag csomaggal ellátott bombák stb., nem éghető védőfóliával (pl. alumínium fólia), ha szükséges, védeni kell az akaratlan működés ellen.

34. A működtetési területet a telepítés befejeztével át kell vizsgálni és az esetleges tűzforrásokat (csomagoló eszköz, felesleges indító eszközök stb.) el kell távolítani.

35. Az indító áramforrást a terv szerinti működtetés megkezdése előtt kb. 5 perccel kell csatlakoztatni az indító áramkörbe. Beépített akkumulátorral, illetve beépített hálózat-ellenőrző rendszerrel ellátott indítógépek esetén a korábbi csatlakoztatás megengedett.

36.Az indítást végző szükség szerint használjon védőeszközöket (szemüveg, fejvédő, lángálló ruházat stb.) .

37.A működtetés során a működtetési területen az indítást végző személyzet kivételével más személy csak a felelős pirotechnikus engedélyével tartózkodhat. Az indítás előtt az indítást végző győződjön meg arról, hogy illetéktelen személyek nem tartózkodnak a működtetési területen.

38. Ha a lejátszás közben bármilyen okból illetéktelen személy hatol be a működtetési területre, a működtetést le kell állítani, ha ez lehetséges, és addig folytatni nem szabad, amíg az illetéktelen behatoló a területet nem hagyta el.

39. A működtetés során folyamatosan figyelni kell az indító eszközök állapotát. Ha az eszközök bármilyen okból eldőlnek vagy sérülnek, az indítást szüneteltetni kell a hiba elhárításáig.

40. Az indítást végző pirotechnikus folyamatosan kövesse figyelemmel a pirotechnikai termékek működését, és ha rendellenességet tapasztal, az indítást a hiba elhárításáig szüneteltesse.

41.Erős szélben (függetlenül, hogy milyen a szélirány) a pirotechnikai termékek felhasználásának lebonyolítását el kell halasztani, valamint amennyiben elkezdték, úgy a felelős pirotechnikus állítsa le a működtetést, ha ez lehetséges.

42.Ha a felelős pirotechnikus a működtetés során a közbiztonságra veszélyt (lásd tűz, rendzavarás) észlel, állítsa le a további felhasználást, ha ez lehetséges. Tűz esetén az oltást a készenlétben tartott tűzoltó készülékkel azonnal kezdje meg és értesítse a helyileg illetékes tűzoltóságot. Rendzavarás esetén értesítse a helyileg illetékes rendőrséget.

IV. Fejezet

Segéd pirotechnikai termékek, segédeszközök használata

43. Segéd pirotechnikai termékek:

a) Izzógyújtó: Az elektromos indítás szerelése előtt ellenőrizni kell az izzógyújtó állapotát. Ha a gyújtófej vagy a vezeték sérült, a gyújtót nem szabad használni. Az elektromos gyújtót a pirotechnikai eszközhöz úgy kell csatlakoztatni, hogy szállítás, működtetés közben fixen maradjon az eszközben, és a gyújtócseresznye ne sérüljön.

Az izzógyújtó vezetékét minden esetben rögzíteni kell, és az izzógyújtó végeit rövidre kell zárni a bekötésig.

A hálózat méréséhez csak olyan ellenállásmérő használható, amelynek mérőáram maximuma a felhasznált izzógyújtó kóboráram biztonsági értékének fele.

b) Késleltető: A kézi indításnál az előkészítés során ellenőrizni kell a gyárilag szerelt eszközök késleltetőinek meglétét, szükség szerint pótolni kell azokat.

c) Gyújtózsinór: Stopin szál, gyújtózsinór vágására olyan eszközt, amelynek vágó élei egymásra zárnak, TILOS használni. A gyújtózsinórral vagy stopin szállal összefűzött termékeknél az egés2 gyújtóláncot védeni kell a vétlen indítás ellen. Toldás, átkötés csak a működés irányában végezhető.

44. Segédeszközök:

a) Indító szerkezetek: A pirotechnikai tevékenység tervezése során el kell dönteni a pirotechnikusnak, hogy milyen indítási módot választ a feladat végrehajtásához. Az indítás módja lehet kézi, elektromos vagy ezek kombinációja.

Indító vezeték kiépítésénél számítással meg kell határozni az indító vezeték keresztmetszetét. Ennél kisebb keresztmetszetű vezeték nem használható az indításhoz. Az indító vezetékek hálózatának kiépítése átlátható, rendezett legyen, a vezetékek kereszteződéseit el kell kerülni. Az indító vezetékek olyan hosszúak legyenek, hogy az indítást végző pirotechnikus hibás termék működése esetén se legyen veszélyeztetve. Az indító vezetékeket lehetőség szerint védeni kell égési sérülések ellen.

Indító gép lehet minden olyan eszköz, amellyel biztonságosan lehet az indító áramkörbe csatlakoztatni az indítani kívánt pirotechnikai terméket. Szöges léctől a legmodernebb rádióvezérlésű gépekig minden alkalmas lehet, ha csak akkor és csak azt a terméke(ke) t indítja, amit a pirotechnikus eltervezett. Bizonytalan indító impulzusokat adó, illetve műszakilag hibás indító eszközt használni nem szabad.

b) Vetőcsövek: Vetőcsőnek lehet használni fémből, papírból, műanyagból, kompozit anyagból stb. készült csövet, amelynek szilárdsága a lövéskor fellépő erőhatásokat szerkezeti változás nélkül elviseli. A cső egyik végét le kell zárni (ledugózni) . A fenékdugó készülhet a cső anyagából vagy egyéb anyagokból, pl. fából, műanyagból. A fenékdugót a csőhöz szilárdan kell rögzíteni pl. hegesztéssel, ragasztással, csavarozással vagy ezek kombinációjával. A rögzítés módját úgy kell megválasztani, hogy a fenékdugó a lövés után is szilárdan a helyén maradjon. A cső hossza legalább olyan legyen (minimális csőhossz), hogy a földre érő effekt anyag ne hulljon vissza. Ettől eltérő (rövidebb) cső csak víz felett alkalmazható. A cső belső átmérője a pirotechnikai termék névleges átmérőjénél ne legyen nagyobb. A cső falvastagsága olyan legyen, hogy a lövés során fellépő erőket mechanikai sérülés nélkül viselje el. A vetőcsöveket minden töltés előtt ellenőrizni kell. Tiszta, repedésmentes, ép állapotú és a helyén lévő fenékdugóval ellátott vetőcső tölthető be. A töltés során szikramentes anyagból készült töltő rúddal kell a cső fenekére illeszteni a pirotechnikai eszközt.

Rátett töltet alkalmazása tilos.

c) Rögzítő elemek vetőcsövekhez: A vetőcsöveket kilövéskor rögzíteni kell, hogy a kilövés során keletkező rezgések ne tudják eldönteni. A rögzítésnek számos formája lehet, pl. a helyszínen levert karóhoz, beton tuskóba, földbe ásva, előre elkészített kalodába stb. A kaloda anyaga lehet fa, fém, műanyag stb. Bármiből is készül, fontos, hogy a felhasznált anyag szilárdsága és a kaloda kialakításának milyensége olyan legyen, hogy egy hibás működés során bekövetkező csőrobbanásnál a benne lévő csöveket ne engedje szétszóródni, és a kaloda anyagából se képződjenek veszélyes repeszek. A kalodák a vetőcsövet a hosszának legalább két pontján rögzítsék.

d) Tartó elemek rakétákhoz: A tartó elemeket úgy kell kialakítani, hogy a rakétákat egyenként lehessen működtetni és a vezetőpálcát teljes hosszában megvezessék.

e) Rögzítő elemek római gyertyákhoz: A római gyertyákat olyan stabilan kell rögzíteni legalább hosszuknak két pontján, hogy a sorozatos dinamikus igénybevételt is elmozdulás nélkül elviseljék.

V. Fejezet

Működtetés utáni eljárás

45. A működtetés befejezésével az indító gépet le kell választani az indító hálózatról.

46.Az indítás befejeztével legalább 10 perc várakozás után lehet megkezdeni a működtető eszközök átvizsgálását.

47. Az el nem működött (állva maradt) pirotechnikai termékeket össze kell gyűjteni és külön tároló eszközbe kell tenni. Az el nem működött pirotechnikai termékek összegyűjtése után lehet a felszerelést visszabontani.

48. Minden pirotechnikai terméket át kell nézni, hogy esetleg tűz keletkezését kiváltó parázs, zsarátnok ne maradjon benne. A működtetési területet és környezetét is át kell vizsgálni esetleges gyújtóforrások után kutatva.

49. A visszabontás utolsó lépése a területet határoló kordon lebontása.

50. A tevékenységért felelős pirotechnikus a helyszínt akkor hagyhatja el, ha a működtetés helyszínét átvizsgálta és rendben levőnek találta. A távozás időpontját fel kell jegyeznie.

51. A tevékenység során keletkező hulladék pirotechnikai anyagokat össze kell gyűjteni és át kell adni olyan gazdasági társaságnak, amely jogosult pirotechnikai anyagok megsemmisítésére. Pirotechnikai anyagok megsemmisítésére olyan gazdasági társaság jogosult, amely robbanóanyag megsemmisítésre jogosult, illetve amely alkalmaz megfelelő pirotechnikus szakképesítéssel rendelkező szakembert, rendelkezik pirotechnikai termékre szóló gyártási engedéllyel, rendelkezik kijelölt megsemmisítő térrel.

Tartalomjegyzék