29/2005. (II. 15.) Korm. rendelet
a központi költségvetési szerveknél 2005. évben megvalósuló létszámcsökkentések többletkiadásainak finanszírozásáról
A Kormány a Magyar Köztársaság 2005. évi költségvetéséről szóló 2004. évi CXXXV. törvény 4. §-a (1) bekezdésének a) pontja vonatkozásában kapott felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja:
1. §
(1) A központi költségvetés az e rendeletben meghatározottak szerint egyszeri hozzájárulást biztosít a központi költségvetési szerveknél - ideértve a Magyar Tudományos Akadémiához tartozó, költségvetési rendben gazdálkodó intézményeket és a társadalombiztosítási költségvetési szerveket is - a feladatok változásával, a szervezetek korszerűsítésével, a feladatellátás ésszerűsítésével megvalósuló, kiadás- és költségvetési támogatás-megtakarítást eredményező létszámcsökkentések személyi kifizetéseihez.
(2) E rendelet hatálya nem terjed ki azon központi költségvetési szervekre, amelyek kiadási előirányzatát teljes egészében a saját bevételük - ide nem értve a társadalombiztosítás pénzügyi alapjaiból, valamint a Munkaerőpiaci Alapból származó pénzeszközöket - fedezi. A Kormány ez alól - a fejezet felügyeletét ellátó szerv vezetőjének a pénzügyminiszterrel egyeztetett egyedi kérelme alapján -felmentést adhat.
(3) E rendelet hatálya nem terjed ki a prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatási állományról szóló 2004. évi CXXII. törvény alapján a prémiumévek program, illetve a különleges foglalkoztatási állomány működtetésével kapcsolatos kifizetésekre.
2. §
A létszámcsökkentésekkel összefüggő többletkiadásokra támogatás az e rendeletben meghatározott támogatásigénylési feltételeket és szempontokat érvényesítő felmérés keretében igényelhető. A felmérés lebonyolítása, a támogatás-igénylés alapján az előirányzat-átcsoportosítások iránt a pénzügyminiszter intézkedik.
3. §
A céltartalék terhére a következő intézkedések végrehajtásával kapcsolatos, 2005. évben megvalósuló létszámcsökkentések egyszeri többletkiadásai támogatás-arányos összegének fedezetére igényelhető támogatás az e rendelet 4. §-ának (2) bekezdésében foglaltakra figyelemmel:
a) jogszabályban előírt intézkedések,
b) egyes intézmények megszüntetésére, egészének, belső szervezetének átalakítására, működésének ésszerűsítésére vonatkozó kormányzati intézkedések,
c) a fejezet felügyeletét ellátó szerv által az intézményrendszer átszervezésére (összevonás, intézmény jogutód nélküli megszüntetése), szervezetének korszerűsítésére és azok működésének racionalizálására hozott intézkedések,
d) saját hatáskörben végrehajtott ésszerűsítések, átszervezések (szervezeti egységek, illetve munkakörök megszüntetése, összevonása) .
4. §
(1) Támogatási igényt a költségvetési szerv a 3. §-ban meghatározott intézkedések végrehajtásával összefüggésben akkor nyújthat be, ha a közszolgálati, a közalkalmazotti, a fegyveres erők, a rendvédelmi szervek, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagjának, a fegyveres erők szerződéses állományú tagjának szolgálati, a bírói, az igazságügyi alkalmazotti és az ügyészségi szolgálati jogviszony (a továbbiakban együtt: jogviszony), illetve munkaviszony megszüntetése felmentéssel/felmondással és/vagy végkielégítéssel jár, továbbá, ha a munkáltató a munkavállalóval megállapodást köt annak korengedményes nyugdíjazásáról.
(2) A jogviszony, illetve a munkaviszony megszüntetése miatt felmerült felmentéssel és/vagy végkielégítéssel, egyhavi külön juttatással, jubileumi jutalommal és szabadságmegváltással kapcsolatos azon-legfeljebb a törvények szerinti kötelező mértékű - fizetési kötelezettségek, valamint korengedményes nyugdíjazás esetén a korengedményes nyugdíjazásról szóló 181/1996. (XII. 6.) Korm. rendelet 1. §-ának (2) bekezdése alapján a költségvetési szervet terhelő befizetési kötelezettségek támogathatók, amelyek közvetlenül és egyértelműen kapcsolódnak a létszámcsökkentési döntéshez. A központi költségvetés ezeket a kifizetéseket támogatás-arányosan, a működési bevételek meghatározott körének figyelembevételével fedezi. A támogatás összege a fejezet felügyeletét ellátó szerv vezetőjének egyedi kérelme alapján növelhető, amennyiben a létszámcsökkentés a Kormány által jóváhagyott intézményátalakításhoz kapcsolódik és az jelentős többletköltséggeljár.
(3) A működési bevételek meghatározásánál az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 2. számú mellékletének Működési bevételek előirányzata és teljesítése űrlapja soraival egyezően a következő 2005. évi eredeti bevételi előirányzatokat kell figyelembe venni:
a) intézményi ellátási díjak,
b) alkalmazottak térítése,
c) igazgatási szolgáltatások díjbevétele,
d) felügyeleti díjbevétel,
e) bírság,
f) egyéb alaptevékenységi bevételek,
g) állami feladatok ellátása során létrehozott áru- és készletértékesítés,
h) alaptevékenység körében végzett szolgáltatások ellenértéke,
i) alaptevékenység sajátos szolgáltatásainak ellenértéke,
j) bérleti és lízingdíjbevételek.
5. §
(1) E rendelet alkalmazása szempontjából 2005. évben megvalósuló létszámcsökkentésnek minősül, ha a költségvetési szerv úgy hajt végre létszámcsökkentést, hogy
a) a létszámcsökkentés egyúttal álláshely megszüntetését is jelenti,
b) vállalja, hogy létszáma a létszámcsökkentés végrehajtását követően csak jogszabályban előírt feladat, illetve többletfeladat teljesítése miatt nő,
c) a létszámcsökkentéssel összefüggésben felmerülő kifizetések a tárgyévben esedékesek, ideértve a 2004. év végén megtett intézkedések 2005. évben felmerülő többletkifizetéseit is azzal, hogy azok az ezen intézkedések során meghatározott feltételek szerint támogathatók.
(2) Nem minősül létszámcsökkentésnek a foglalkoztatási forma megváltoztatása (pl. kiszervezés, a munkavégzésre irányuló jogviszonyokon belüli, illetve közötti váltás), a költségvetési szerven belüli áthelyezés.
6. §
(1) A támogatás jogszerű igénybevételét és a létszámcsökkentés végrehajtását a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (a továbbiakban: KEHI) a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalról szóló 70/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 3. §-ában meghatározott hatáskörében eljárva külön ellenőrzi. Amennyiben a költségvetési szerv a támogatást nem jogszerűen vette igénybe, az igényelt összeggel az előirányzat-maradvány elszámolása keretében köteles elszámolni.
(2) A költségvetési szerv a támogatás-igénylési feltételeknek való megfelelés igazolása céljából dokumentációt köteles készíteni. A dokumentáció legfontosabb tartalmi elemei:
a) a létszámcsökkentési intézkedés jogalapjának megnevezése, az intézkedés meghozatalának és végrehajtásának időpontja,
b) a jogviszony, illetve a munkaviszony megszűnése, megszüntetése jogcímének megnevezése,
c) a létszámcsökkentési döntéssel összefüggő kifizetések megnevezése és a kifizetések esedékessége.
(3) A dokumentációban feltüntetett adatokon felül a KEHI minden olyan adatot bekérhet a költségvetési szervtől, amelyet az ellenőrzés teljes körű végrehajtása céljából szükségesnek tart.
7. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
(2) A költségvetési szerv
a) amelynek köztisztviselője, ügykezelője, közalkalmazottja, illetve munkavállalója élt a prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatási állományról szóló 2004. évi CXXII. törvény 7. §-ának (3) bekezdésében foglalt lehetőséggel, és
b) a részére kifizetett végkielégítést, valamint a prémiumévek programban való részvétel, illetőleg a különleges foglalkoztatási állományba helyezés elfogadása miatt a felmentési idő lejártáig járó átlagkereset összegét a munkáltató számára visszafizette,
c) feltéve továbbá, hogy a munkáltató a felmentéssel, felmondással összefüggő juttatások kifizetéséhez e rendelet alapján a központi költségvetésből támogatásban részesült,
e támogatás összegét köteles a fejezeti maradványelszámolási számlára befizetni.
Gyurcsány Ferenc s. k.,
miniszterelnök