41/2005. (IV. 28.) FVM rendelet
a zöldség- és gyümölcságazatban alkalmazott intervenciós intézkedések és a piacról való kivonás végrehajtásához szükséges nemzeti szabályokról
A mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről és az ezzel összefüggő törvénymódosításokról szóló 2003. évi LXXIII. törvény (a továbbiakban: MVH tv.) 45. § (2) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
(1) A termelői értékesítő szervezetek (a továbbiakban: TÉSZ) árukivonási szándékukról szóló, a gyümölcs- és zöldségágazatban alkalmazott intervenciós intézkedések és a piacról való kivonás tekintetében a 2200/96/EK tanácsi rendelet részletes alkalmazási szabályainak megállapításáról szóló 2004. január 21-i 103/2004/EK bizottsági rendelet (a továbbiakban: VR) 6. cikkében hivatkozott értesítést a Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) által - legkésőbb a termékre vonatkozó gazdasági év kezdetét megelőző 30 nappal - a www.mvh.gov.hu honlapon közzétett formanyomtatványban meghatározott tartalommal megküldik az MVH Központi Hivatalához legalább két munkanappal a kivonást megelőzően. A kivonásra munkanapokon kerülhet sor.
(2) Az MVH a VR-ben meghatározott első fokú ellenőrzéseket a gyümölcs és zöldség ellenőrzéséről szóló 82/2004. (V. 11.) FVM rendeletben meghatározott Zöld-ség-Gyümölcs Minőségellenőrzési Szolgálat bevonásával végzi, amely a vonatkozó szabályok alapján végrehajtja a minőségellenőrzést és felszámolja a szolgáltatás díját. Az MVH ellenőrzések végrehajtását követően - amennyiben helyszíni ellenőrzésre nem kerül sor, az értesítés kézhezvétele után - engedélyezi a kivonási műveletet.
(3) A nem TÉSZ tag termelők az értékesített termelésük arányában, a TÉSZ-szel kötött, az érintett gazdasági évek számát tartalmazó szerződés alapján vesznek részt a TÉSZ által bejelentett kivonási műveletben. Egy termék kivonására csak egy TÉSZ-szel köthetnek szerződést. A TÉSZ-ek a megkötött szerződés egy eredeti példányát az aláírástól számított tíz napon belül megküldik az MVH-nak.
2. §
(1) Az MVH Központi Hivatalánál jelentkezhetnek az MVH által évenként a www.mvh.gov.hu honlapon közzétett felhívás alapján azok
a) a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmény és a falugondnoki szolgálat működési engedélyezéséről, továbbá a szociális vállalkozás engedélyezéséről szóló 188/1999. (XII. 16.) Korm. rendelet alapján engedélyezett szervezetek,
b) a büntetés-végrehajtási intézetek kijelöléséről szóló 21/1994. (XII. 30.) IM rendeletben felsorolt büntetés-végrehajtási intézetek,
c) a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 37. §-a alapján nyilvántartásba vett oktatási intézmények,
d) az egészségügyi szolgáltatás gyakorlásának általános feltételeiről, valamint a működési engedélyezési eljárásról szóló 96/2003. (VII. 15.) Korm. rendelet alapján működési engedéllyel rendelkező egészségügyi intézmények, valamint
e) a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Értesítőben közzétett felhívás alapján elismert jótékonysági szervezetek,
amelyek ingyenes szétosztás útján részesülni kívánnak a kivont termékekből.
(2) Az MVH legkésőbb a termékre vonatkozó gazdasági év kezdetét megelőző 30 nappal teszi közzé az ingyenes szétosztásban részt venni szándékozó intézményekre vonatkozóan a jelentkezés módjáról és határidejéről szóló előírásokat.
(3) Az ingyenes szétosztásra való jelentkezés során meg kell adni
a) a szállítandó termékek körét, b) a teljesítés helyszínét,
c) a szétosztott termékben részesülők számát,
d) a kivont termék átvételének módját,
e) szállítható termék minimális, illetve maximális mennyiségét (kilogrammban és/vagy darabszámban),
f) a szállítási időszakot, valamint
g) a szállítások ütemezését.
A jelentkezés során a szétosztásban részesülő szervezeteknek kötelezettséget kell vállalniuk a kivont termékek tárolására és szétosztására, valamint a VR 21. cikkében foglaltak betartására.
(4) Az MVH a TÉSZ-ek számára hozzáférhetővé teszi az ingyenes szétosztásban résztvevő intézmények adatait.
Az áru átadásának technikai feltételeiről a TÉSZ és az átvevő intézmény, illetve szervezet írásban állapodik meg.
(5) A TÉSZ-ek a szállítási, válogatási és csomagolási költségek megtérítésére vonatkozó igényüket az MVH által legkésőbb a termékre vonatkozó gazdasági év kezdetét megelőző 30 nappal a www.mvh.gov.hu honlapon közzétett formanyomtatványon nyújthatják be.
3. §
(1) A kivont termékek a VR 18. cikk (1) bekezdésében hivatkozott nem élelmiszeripari célú felhasználása érdekében az FVM Közleményben pályázati felhívást tesz közzé legkésőbb a termékre vonatkozó gazdasági év kezdetét megelőző 30 nappal. A felhívásra beérkezett pályázatok alapján az ipari felhasználás végzésre jogosult pályázókat az FVM választja ki. A szerződések megkötéséhez az MVH jóváhagyása szükséges.
(2) A friss zöldség és gyümölcs állati takarmányozás céljából történő felhasználása érdekében az MVH kiadja a VR 20. cikke szerinti engedélyt azon a VR 20. cikk (1) bekezdésében meghatározott állattartóknak és hasonló vállalkozásoknak, amelyek ezt kérelmezik. A kérelem benyújtására vonatkozó formanyomtatványt az MVH legkésőbb a termékre vonatkozó gazdasági év kezdetét megelőző 30 nappal a www.mvh.gov.hu honlapon teszi közzé.
(3) A kivont termékek mezőgazdasági területen történő szétterítéssel való szétosztása nem lehetséges.
4. §
(1) A kivonási támogatások kifizetésére vonatkozó kérelmet a TÉSZ-ek az MVH Központi Hivatalához nyújthatják be a www.mvh.gov.hu honlapon a termékre vonatkozó gazdasági év kezdetét megelőző legkésőbb 30 nappal közzétett formában. A kifizetési kérelmet legalább egy naptári hónapban elvégzett kivonás alapján lehet benyújtani.
(2) Ingyenes szétosztás esetén a kérvényben meg kell jelölni azt az intézményt, amelynek a kivont árut átadják, valamint mellékelni kell az áru átadásának technikai feltételeiről a TÉSZ és az átvevő intézmény által kötött megállapodás egy eredeti példányát.
5. §
A működési alapokból finanszírozott kivonási támogatás, illetve a közösségi kivonási támogatás kiegészítésének mértékét a TÉSZ legfőbb szervének úgy kell meghatároznia, hogy a kompenzáció összértéke ne haladja meg az adott termék előállításának igazolt átlagos önköltségét. Az elfogadott átlagos önköltség mértékét az FVM az Agrárgazdasági Kutató Intézet bevonásával állapítja meg, és azt a működési alapok, a működési programok és a pénzügyi hozzájárulás tekintetében a 2200/96/EK tanácsi rendelet részletes alkalmazási szabályainak megállapításáról szóló 1433/2003/EK rendelet 13. cikkének (2) bekezdésében szabályozott értesítéssel együtt megküldi a működési programot benyújtó TÉSZ-nek.
6. §
A támogatások kifizetéséért, ellenőrzéséért, a szankciók foganatosításáért, valamint az Európai Unió Bizottsága felé a VR-ben szabályozott jelentések megküldéséért az MVH felel.
7. §
(1) Az alma és a körte esetében a 2004/2005., illetve egyéb termékek esetében a 2005. gazdasági év vonatkozásában az 1. § (1) bekezdésében, 2. § (1) és (5) bekezdésében, 3. § (2) bekezdésében, valamint a 4. § (1) bekezdésében hivatkozott dokumentumokat e rendelet megjelenését követő 30 napon belül kell közzé tenni.
(2) Ez a rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.
8. §
E rendelet a gyümölcs- és zöldségágazatban alkalmazott intervenciós intézkedések és a piacról való kivonás tekintetében a 2200/96/EK tanácsi rendelet részletes alkalmazási szabályainak megállapításáról szóló 2004. január 21-i 103/2004/EK bizottsági rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.
Dr. Németh Imre s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter