Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

81/2006. (XI. 24.) FVM rendelet

a Magyar Méhészeti Nemzeti Program alapján 2006/2007. évi végrehajtási időszakban nyújtható méhészeti támogatások igénybevételének részletes szabályairól

A mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről és az ezzel összefüggő törvénymódosításokról szóló 2003. évi LXXIII. törvény 45. §-a (2) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

A rendelet hatálya

1. §

A rendelet hatálya a Magyar Méhészeti Nemzeti Program alapján a központi költségvetés, valamint az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap társfinanszírozásában megvalósuló támogatások igénybevételének általános szabályairól szóló 152/2004. (X. 18.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) bekezdésében meghatározott célok megvalósításával összefüggő egyes támogatások igénybevételével kapcsolatos eljárásra terjed ki.

A támogatás célja

2. §

A támogatás célja a méhészeti tevékenység hatékonyságának növelése.

A támogatás forrása és jogcímei

3. §

(1) A támogatás forrását az R. 3. §-ának (1) bekezdése határozza meg.

(2) Támogatás vehető igénybe az alábbi jogcímekre:

a) az R. 1. § (1) bekezdésének a) pontja alapján:

aa) méhészeti képzés országos koordinálásához és méh-egészségügyi ismeretek gyűjtéséhez és terjesztéséhez

ab) regionális rendezvények, kongresszusok szervezéséhez, részvételéhez, nemzetközi rendezvényen való részvételhez és elméleti ismeretterjesztéshez,

ac) szaktanácsadó-hálózat kialakításához és működtetéséhez,

ad) bemutató méhészetek látogatásához;

b) az R. 1. § (1) bekezdésének b) pontja alapján:

ba) varroa atka elleni gyógyszeres védekezéshez,

bb) varroa atka elleni alternatív védekezéshez és a kapcsolódó ellenőrző rendszer működtetéséhez;

c) az R. 1. § (1) bekezdésének c) pontja alapján:

ca) kaptárak, méhészeti felszerelések azonosítási rendszerének kialakításához,

cb) vándoroltatáshoz szükséges új eszközök beszerzéséhez;

d) az R. 1. § (1) bekezdésének d) pontja alapján a méz fizikai-kémiai tulajdonságainak elemzéséhez;

e) az R. 1. § (1) bekezdésének e) pontja alapján a méhcsaládok számának szinten tartásához.

A támogatás igénybevételének egységes feltételei

4. §

(1) Támogatási kérelem jogcímenként külön nyújtható be.

(2) A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) az e rendelet kihirdetését követő tizenöt napon belül közleményben jelenteti meg a támogatási kérelem formanyomtatványait, valamint az elszámolás részleteit.

(3) A támogatási kérelmeket az igénylésre vonatkozó formanyomtatványok közzétételét követően folyamatosan, postai úton vagy személyesen lehet benyújtani. A támogatási kérelem benyújtásának határideje - az adott jogcímre vonatkozó eltérő rendelkezés hiányában - az adott gazdasági év szeptember 5-e, a 3. § (2) bekezdésének aa) pontja és a 3. § (2) bekezdésének ac) pontja szerinti támogatások esetében szeptember 15-e, a hiánypótlások végső benyújtási határideje az adott gazdasági év október 1-je.

(4) Az MVH a támogatási kérelmeket - az adott jogcímre vonatkozó eltérő rendelkezés hiányában - azok benyújtási sorrendje szerint bírálja el.

(5) Amennyiben a kérelem hiányos, az MVH a kérelmezőt egy alkalommal hiánypótlásra szólítja fel. A hiánypótlás nem megfelelő, vagy a megadott határidőn túli teljesítése esetén az MVH a kérelemről a rendelkezésére álló adatok alapján dönt, az eljárást megszünteti vagy a kérelmet elutasítja. A hiányos kérelem az elbírálási sorrendben a hiánypótlás teljesítésének időpontja alapján vehető figyelembe.

(6) A (4) bekezdés szerinti eltérő rendelkezés hiányában az adott jogcímre meghatározott támogatási keret kimerülése esetén az MVH a kereten felüli támogatási kérelmeket érdemi vizsgálat nélkül elutasítja. A (4) bekezdés szerinti eltérő rendelkezés alapján a benyújtási határidő leteltét követően kerülnek a kérelmek elbírálásra, amennyiben a jogos kérelmek által igényelt támogatás meghaladja az adott jogcímre vonatkozó keretösszeget, úgy az egyes jogos kérelmek támogatását arányosan csökkenteni kell.

(7) A támogatásra való jogosultság mértékét alátámasztó számlák és egyéb bizonylatok abban az esetben támo-gathatóak, amennyiben azok dátuma a 2006. szeptember 1. és 2007. augusztus 31. közötti időszakra esik. Támogatás folyósítására csak a pénzügyileg teljesített számla esetében kerülhet sor.

(8) A támogatás alapja - a (10) bekezdésben foglaltak figyelembevételével - a kiegyenlített, általános forgalmi adó nélküli költségek összege.

(9) A támogatás kifizetése forintban történik, amely euróban meghatározott támogatási igény esetén az R. 10. § (2) bekezdése szerinti átváltási árfolyam, valamint a támogatás euróban meghatározott összegének szorzata.

(10) Ha a kérelmező:

a) az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: ÁFA tv.) értelmében áfa-visszatérítésre nem jogosult, akkor a támogatás számításának alapja a támogatás alapját képező számla áfát tartalmazó bruttó összköltsége;

b) az ÁFA tv. 38. §-ának (1) és (4) bekezdései értelmében az adott intézkedéssel kapcsolatban részleges áfa-visszatérítésre jogosult, akkor a támogatási hányadra eső, az ÁFA tv. Arányosításra vonatkozó előírásai szerint le nem vonható áfa összegével megnő a támogatási alapként elszámolható költségek összege;

c) nem alanya az ÁFA tv.-nek, de alanya az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvénynek, akkor a támogatás számításának alapja az adott támogatási intézkedéshez kapcsolódó elszámolható számlák áfát tartalmazó bruttó összköltsége.

A méhészeti képzés országos koordinálásának, méhegészségügyi ismeretek gyűjtésének és terjesztésének támogatása

5. §

(1) A 3. § (2) bekezdés a) pontjának aa) alpontja szerinti támogatás a Magyar Méhészeti Nemzeti Program (a továbbiakban: Méhészeti Program) képzési feladatainak koordinálása érdekében megfelelő személyi és tárgyi feltételek biztosítására, és a koordinálás működtetésére, valamint méhegészségügyi ismeretek gyűjtésére és terjesztésére vehető igénybe. Támogatás kizárólag a koordinátori tevékenységet végző személy alkalmazásával összefüggő költségekre, irodabérletre, irodaszerekre, honlap fenntartására és frissítésére, szakmai lapok, tanulmányok, statisztikák, méhegészségügyi szakirodalom beszerzésére, fordíttatására, szakmai információk közzétételére vehető igénybe. A támogatás kerete a 2006/2007. évi végrehajtási időszakra 80 000 euró.

(2) A támogatás igénybevételére az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (a továbbiakban: OMME) jogosult.

(3) Az országos koordinálás támogatása havi tételes elszámolással igényelhető. A figyelembe vehető összeghatárok:

a) a koordinátori tevékenységet végző személy alkalmazásával összefüggő közvetlen költségek (munkabér és közterhei) legfeljebb 600 000 forint/hó;

b) a koordinátori tevékenységet végző személy munkába járási költség hozzájárulása külön jogszabály szerinti jogosultság és elszámolás alapján legfeljebb 25 000 forint/hó;

c) a feladat végrehajtásához kapcsolódó utazási költségek (amortizáció, üzemanyagköltség) legfeljebb 50 000 forint/hó;

d) irodaszerek költségei legfeljebb 10 000 forint/hó;

e) irodabérlet és a fenntartáshoz kapcsolódó költségek legfeljebb 200 000 forint/hó;

f) honlap fenntartás és frissítés legfeljebb 50 000 forint/hó;

g) telefon és internet költségekre legfeljebb 30 000 forint/hó;

h) vírusirtó szoftver legfeljebb 15 000 Ft/év, elektronikus jogszabály-nyilvántartási rendszer beszerzése legfeljebb 100 000 Ft/év.

(4) A kérelemhez csatolni kell:

a) az első igénylés, illetve a koordinátor személyének változása alkalmával a munkaszerződés másolati példányát;

b) az országos koordináció működtetéséhez, honlap fenntartásához, szakmai lapok, tanulmányok, statisztikák beszerzéséhez, méhegészségügyi szakirodalom beszerzéséhez, fordíttatásához, szakmai információk közzétételéhez kapcsolódó költségeket igazoló bizonylatok (számlák, kifizetést igazoló bizonylatok, bérelszámoló lap) másolati példányait;

c) a koordinálással kapcsolatos tevékenységről szóló havi jelentést.

(5) Nem igényelhető támogatás olyan szakmai lapok, tanulmányok, statisztikák, méhegészségügyi szakirodalom beszerzésére, fordíttatására, amelyet

a) a méhészeti képzés koordinátora, illetve a szaktanácsadók készítettek;

b) az OMME nem tett közzé legalább a szaktanácsadók, a tagszervezetek, illetve az OMME által elfogadott bemutató méhészetek körében.

Regionális rendezvények, kongresszusok szervezésének és részvételének, nemzetközi rendezvényen való részvételnek, elméleti ismeretterjesztésnek a támogatása

6. §

(1) A 3. § (2) bekezdés a) pontjának ab) alpontja szerinti támogatás olyan, legalább húsz fő részvételével megtartott regionális rendezvények megszervezéséhez vehető igénybe, amelyeken a szakmai ismeretek és új információk átadásán kívül méhészeti eszközök is bemutatásra kerülnek, illetve nemzetközi rendezvényeken való részvételhez, kiállítás szervezéséhez, továbbá elméleti ismeretterjesztéshez. A támogatás kerete a 2006/2007. évi végrehajtási időszakra legfeljebb 160 000 euró.

(2) A támogatás igénybevételére az adott program, illetve oktatás költségviselő szervezője, nemzetközi rendezvényen való részvétel, kiállítás szervezés, valamint a szaktanácsadó-hálózat ismeretbővítése esetén az OMME jogosult.

(3) A támogatási kérelem a végrehajtási időszak alatt több alkalommal, de adott rendezvény esetében csak egyszer nyújtható be, kivéve, ha a rendezvény időtartama a végrehajtási időszakon túlnyúlik, úgy a rendezvény iránti kérelem adott végrehajtási időszakra vonatkozó részét még a benyújtási határidő figyelembevételével be kell nyújtani.

(4) A rendezvény, illetve oktatás költségviselő szervezője, nemzetközi rendezvényen való részvétel, kiállítás esetén az OMME köteles a program, illetve oktatás időpontjáról, időtartamáról, valamint annak helyszínéről az MVH-t előzetesen értesíteni. Az értesítést az MVH által közzétett nyomtatványon személyesen vagy faxon kell legkésőbb a program, illetve oktatás időpontját megelőző ötödik munkanapig beérkezően benyújtani.

(5) Az (1) bekezdés szerinti regionális rendezvény, elméleti ismeretterjesztés támogatásához elszámolható költségek a tárgyi eszközök, valamint az épülethelyiség bérlése (SZJ 70.20.1), a szolgáltatási költségek, a hirdetés- és reklámköltségek, valamint a rendezvényhez szükséges tárgyi eszközök szállítási költségei, valamint az alábbi költségek:

a) előadói díjak legfeljebb 30 000 forint/alkalom, megbízás esetén a közterhekkel növelt összege, külföldi előadó esetén legfeljebb 100 000 forint/alkalom;

b) előadók elszállásolási és étkezési költségei legfeljebb 11 000 forint/nap/fő;

c) előadók utazási költsége bizonylattal, illetve kilométer-elszámolással (útnyilvántartással);

d) a támogatási időszak alatt legfeljebb két alkalommal a szaktanácsadók és a koordinátor képzése, a részt vevő szaktanácsadók és koordinátor szállás- és étkezési költsége legfeljebb 11 000 forint/nap/fő.

(6) Nem igényelhető támogatás:

a) a méhészeti képzés koordinátora munkakörében, illetve a szaktanácsadók által megtartott előadások előadói díjára;

b) a résztvevők utazási és szállási költségeire;

c) a (4) bekezdés szerint előzetesen be nem jelentett rendezvényekre és oktatásokra;

d) olyan esetben, ha a méhészeknek részvételi vagy belépődíjat kell fizetni;

e) dekoráció, a termékbemutatókhoz, kóstoltatásokhoz szükséges alapanyagok, egyéb promóciós anyagok költségeire, fellépő, illetve műsorvezető tiszteletdíjára;

f) jutalmakkal, díjakkal összefüggő költségekre.

(7) A regionális rendezvényre, valamint az elméleti ismeretterjesztésre vonatkozó támogatási kérelemhez csatolni kell:

a) a kapcsolódó költségeket igazoló bizonylatok (számla, illetve pénzügyi teljesítését igazoló bizonylat, útnyilvántartás) másolati példányát;

b) szerződés(ek) másolati példányát;

c) a rendezvény meghívóját vagy a szervező által készített programot, amelynek tartalmaznia kell az előadók nevét és az előadások témáját, elméleti képzés esetén a résztvevők nevét, címét és aláírását tartalmazó jelenléti ívet;

d) a szervező nyilatkozatát arról, hogy a méhészek nem fizettek részvételi vagy belépődíjat;

e) az OMME nyilatkozatát a rendezvény Nemzeti Programba illeszkedéséről;

f) elméleti ismeretterjesztés esetén - amennyiben a kérelmet tagszervezet nyújtja be - az OMME tagsági igazolását.

(8) Nemzetközi rendezvényen való részvétel és kiállítás rendezésének támogatásához elszámolható költségek:

a) legfeljebb 30 fő részére utazás költsége legfeljebb 300 000 forint/fő;

b) legfeljebb 30 fő részére elszállásolás költsége legfeljebb 30 000 forint/fő/nap;

c) kiállítás rendezésében résztvevő legfeljebb 3 fő részére napidíj legfeljebb 60 euró/fő/nap;

d) az adott rendezvényen, kiállításon meghatározott részvételi díjak, pavilonbérlés költségei.

(9) Nemzetközi rendezvény esetén a kérelemhez csatolni kell:

a) részletes leírást a rendezvényről, a részvétel költségeiről és a részvétel eredményeiről, ez utóbbiakat a (3) bekezdés szerinti többszöri igénylés esetében az utolsó kérelemhez kell csatolni;

b) a kapcsolódó költségeket, illetve azok pénzügyi teljesítését igazoló bizonylatok másolatait;

c) szerződés(ek) másolati példányait, amennyiben a kapcsolódó szolgáltatásokat a résztvevő/szervező szerződés alapján veszi igénybe;

d) a rendezvény meghívóját;

e) a résztvevők OMME tagsági igazolását;

f) csoportos utazás esetén jelenléti ívet.

Szaktanácsadó-hálózat működtetésének támogatása

7. §

(1) A 3. § (2) bekezdés a) pontjának ac) alpontja szerinti támogatás megyénként, illetve a fővárosban egy-egy fő méhészeti szaktanácsadóból és egy fő vezető szaktanácsadóból álló országos hálózat működtetésére vehető igénybe. Támogatás csak abban az esetben vehető igénybe, amennyiben a szaktanácsadó a tanácsadást az OMME elnöke által igazoltan hetente legalább huszonöt órában végzi, és hetente ebből legfeljebb egy fogadónap esik hétvégére, amelynek időtartama a nyolc órát nem haladhatja meg. A támogatás kerete a 2006/2007. évi végrehajtási időszakra legfeljebb 420 000 euró.

(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatás igénybevételére az OMME jogosult.

(3) Támogatás igényelhető:

a) az OMME által szaktanácsadónként éves szinten meghatározott vállalkozási díjra legfeljebb 366 000 forint/hó mértékig, amely tartalmazza az OMME által elfogadott utazási terv alapján kiszámolt átalányjellegű utazási költséget, valamint a vállalkozási szerződésben foglalt feladatokkal kapcsolatos összes költséget,

b) a vezető szaktanácsadó alkalmazásával összefüggő közvetlen költségekre, így munkabérre és közterheire legfeljebb 600 000 forint/hó mértékig, és számlával igazolt, útnyilvántartással alátámasztott költségtérítésre legfeljebb 50 000 forint/hó mértékig, a munkába járási költség hozzájárulása külön jogszabály szerinti jogosultság és elszámolás alapján, legfeljebb 25 000 forint/hó,

c) telefondíjra legfeljebb 20 000 forint/fő/hó,

d) vírusirtó szoftver legfeljebb 15 000 forint/fő/év,

e) irodaszerekre legfeljebb 1 260 000 forint/év,

f) nyomdai fénymásolási, sokszorosítási költségek legfeljebb 1 500 000 forint/év,

g) számítástechnikai és irodagépek javítása, szükség szerinti pótlása legfeljebb 1 000 000 forint/év összegben.

(4) A támogatási kérelemhez csatolni kell:

a) az első igénylés alkalmával:

aa) a szaktanácsadók megbízási, vállalkozói, munkaszerződéseinek másolati példányát,

ab) a szaktanácsadók vállalkozói igazolványának, cégkivonatának másolati példányát,

ac) a (3) bekezdés a) pontja szerinti, az OMME által meghatározott vállalkozási díj részletezését és igazolását;

b) a szerződés(ek) érvényességi időszakában kiállított, a szaktanácsadó-hálózat működtetéséhez kapcsolódó költségeket igazoló bizonylatok (számlák, kifizetést igazoló bizonylatok, útnyilvántartások) másolati példányait;

c) havi összefoglaló jelentést a szaktanácsadók tevékenységéről;

d) a fogadóórákról szóló jelentések másolatait;

e) az irodaszerek, illetve a nyomtatványok átvételének igazolását, azok felhasználásának ismertetését.

(5) A támogatás havi tételes elszámolással az OMME nevére kiállított számlák csatolásával igényelhető.

Bemutató méhészetek látogatásának támogatása

8. §

(1) A 3. § (2) bekezdés a) pontjának ad) alpontja szerinti támogatás célja a méhészkedés gyakorlati bemutatása egy-egy méhész telephelyén. Támogatási kérelem kérelmezőnként több alkalommal nyújtható be.

(2) Az OMME által elfogadott ún. bemutató méhészetek látogatásához, ismertetéséhez támogatás vehető igénybe. A támogatásra az OMME, illetve a tagszervezetei jogosultak. Támogatás csak olyan bemutató látogatásához nyújtható, amelyen a résztvevők száma legalább húsz fő, és a szervező a programot az MVH által közzétett nyomtatványon, személyesen vagy faxon legalább a program időpontját megelőző ötödik munkanapig az MVH részére bejelentette. A támogatás kerete a 2006/2007. évi végrehajtási időszakra legfeljebb 30 000 euró.

(3) A figyelembe vehető költségek legfeljebb:

a) 100 000 forint/alkalom a bemutató költségére, amely tartalmazza a kérelmező által fizetendő közterheket is;

b) 5000 forint/fő a résztvevők utazására a menetjegy vételára, számlával igazolt költsége, vagy a tevékenységhez használt gépjárművek fogyasztási normáiról és az alkalmazható üzemanyagárakról szóló APEH tájékoztatók szerint elszámolt üzemanyagköltségre;

c) egy éjszakára 3000 forint/fő szállásköltség, amennyiben az utazás 600 km-t meghaladja.

(4) A támogatási kérelemhez csatolni kell:

a) a bemutató helyszínének címét, tematikáját, a bemutató vezetők nevét;

b) a támogatási kérelemhez kapcsolódó költségeket (bemutatás díja, résztvevők utazási költségei), igazoló bizonylatok (számla, illetve pénzügyi teljesítést igazoló bizonylat) másolati példányait;

c) a tagszervezeti kérelem esetén az OMME támogató nyilatkozatát;

d) jelenléti ívet.

(5) A bemutató méhészet látogatása nem támogatható a (2) bekezdés szerinti bejelentés elmulasztása, illetve részvételi díj fizettetés esetén.

Varroa atka elleni gyógyszeres védekezés támogatása

9. §

(1) A 3. § (2) bekezdés b) pontjának ba) alpontja szerinti támogatás a megfelelően felkészített méhcsaládok engedélyezett szerrel optimális időpontban történő varroa atka elleni szakszerű kezeléséhez, valamint állatgyógyászati készítmények, illetve az állatgyógyászatban használatos gyógyhatású készítmények hatékonyságának növelése érdekében a méhészetben felhasznált számlával igazolt répacukorköltségekre vehető igénybe. A támogatási keret a 2006/2007. évi végrehajtási időszakra legfeljebb 2 180 000euró.

(2) A támogatás igénybevételére az a méhészeti tevékenységet végző őstermelő, egyéni vállalkozó, jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, illetve az általuk létrehozott szövetkezet, illetve elismert vagy előzetesen elismert termelői csoport jogosult, akinek/amelynek tulajdonában van az állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomás 2006. június 1. és szeptember 30. között végzett felmérése szerinti méhcsaládszám, és aki/amely az OMME tagja. A támogatás benyújtási határideje legkésőbb 2007. április 2-a. A kérelmek bírálata ezt követően kezdődik és a kérelmek összesítését követően a 4. § (6) bekezdése szerint, szükség esetén a támogatási összeget arányosan csökkenti.

(3) Méhcsaládok varroa atka elleni állategészségügyi kezeléséhez méhcsaládonként legfeljebb nettó 2,5 eurót lehet igényelni. A méhészetben - a varroa atka elleni kezeléshez - felhasznált répacukorköltségekre a varroa atka elleni védekezés kapcsán benyújtott támogatási kérelemmel együtt méhcsaládonként további 2,5 euró mértékig lehet támogatást igényelni. Keretösszeg feletti igénylés esetén a támogatási összeg visszaosztására kerül sor.

(4) A méhcsaládok varroa atka elleni állategészségügyi kezeléséhez az alábbi készítmények vehetők igénybe:

a) külön jogszabály szerint törzskönyvezett, vényköteles állatgyógyászati készítmények;

b) külön jogszabály szerint nyilvántartásba vett, szabadon forgalmazható, az állatgyógyászatban használatos gyógyhatású készítmények.

(5) A támogatási kérelemhez csatolni kell:

a) az OMME tagságot igazoló iratot, amelyet az OMME állít ki;

b) a méhcsalád tartási helye szerint illetékes hatósági állatorvos igazolását a felmérés időpontjában (2006. június 1-je és szeptember 30-a között) megállapított méhcsaládok számáról (az igazoláson szerepelnie kell az illetékes állatorvos aláírásának, székhelye címének és bélyegzőlenyomatának);

c) a varroa atka elleni védekezéshez használt, a (4) bekezdés szerinti készítmények vásárlásáról szóló számlák másolatát;

d) a 1701 99 10 00 vámtarifaszámú cukorvásárlásról szóló 2006. szeptember 1-jét követő bizonylatokat (számla, illetve pénzügyi teljesítést igazoló bizonylat) .

(6) Az Állatgyógyászati Oltóanyag-, Gyógyszer- és Takarmány-ellenőrző Intézet (a továbbiakban: ÁOGYTI) a (4) bekezdés szerinti készítmények listáját a honlapján közzéteszi, a lista változásakor elektronikus formában haladéktalanul értesíti az MVH-t.

(7) A támogatás a végrehajtási időszakban egy alkalommal (a varroa atka elleni védekezés és a répacukor-támogatás együttesen) a (3) bekezdés szerinti mértékig igényelhető.

(8) Elfogadott támogatás esetén a támogatott (4) bekezdés szerinti készítmény csomagolóanyagát legalább 2007. október 15-ig meg kell őrizni.

Varroa atka elleni alternatív védekezés és a kapcsolódó ellenőrző rendszer működtetésének támogatása

10. §

(1)[1] A 3. § (2) bekezdés b) pontjának bb) alpontja szerinti támogatás a higiénikus aljdeszka alkalmazásához és ehhez kapcsolódóan a varroa atka fertőzöttség hazai felügyeleti rendszerének működtetéséhez vehető igénybe. A támogatás kerete a 2006/2007. évi végrehajtási időszakra legfeljebb 100 000 euró.

(2) A támogatás igénybevételére az OMME, illetve az OMME javaslata alapján az a méhész jogosult, aki vállalja a programban való részvételt, melynek keretében a március 1. és október 31. közötti időszakban köteles a megyei szaktanácsadó részére jelentést küldeni az atkák számáról, az alkalmazott kezelésekről és az alternatív védekezés eredményeiről.

(3) Egy higiénikus alj deszka támogatása legfeljebb 6000 forint/darab lehet, az adatfeldolgozás, értékelés támogatása legfeljebb 800 000 forint.

(4) Az (1) bekezdésben meghatározott intézkedésre benyújtott támogatási kérelemhez csatolni kell:

a) a higiénikus aljdeszka vásárlásáról szóló számlák és a kifizetésüket igazoló bizonylatok másolatát;

b) méhész esetén az OMME javaslatát, illetve az együttműködést igazoló dokumentumot;

c) a méhcsalád tartási helye szerint illetékes hatósági állatorvos igazolását a felmérés időpontjában (2006. június 1-je és szeptember 30-a között) megállapított méhcsaládok számáról (az igazoláson szerepelnie kell az illetékes állatorvos aláírásának, székhelye címének és bélyegzőlenyomatának);

d) nem méhész esetén az adatfeldolgozásra, értékelésre kötött megbízási szerződést.

(5) A támogatás a végrehajtási időszakban egy alkalommal, a (3) bekezdésben meghatározott mértékig igényelhető.

Kaptárak, méhészeti felszerelések azonosítási rendszere kialakításának támogatása

11. §

(1) A 3. § (2) bekezdés c) pontjának ca) alpontja szerinti támogatás a méhegészségügyi nyomon követhetőség, minőségbiztosítási rendszerek bevezetése és a méhészetek, illetve az értékesebb méhészeti felszerelések vagyonvédelme érdekében azonosító és nyilvántartó rendszer kialakításához vehető igénybe. A támogatás kerete a 2006/2007. évi végrehajtási időszakra legfeljebb 160 000 euró.

(2) A támogatás igénybevételére az R. 5. §-ának (3) bekezdése alapján az OMME jogosult.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott intézkedésre benyújtott támogatási kérelemhez csatolni kell:

a) a kaptárak azonosításának és nyilvántartásba vételének módját;

b) a nyilvántartási rendszer (adatbázis) kialakítására és működtetésére vonatkozó, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium által jóváhagyott tervet;

c) a nyilvántartási rendszer kialakítását és üzemeltetését végző szervezetre vonatkozó javaslatot;

d) a vállalkozói/megbízási szerződést, amennyiben a végrehajtás szolgáltatás igénybevételével történik, illetve a teljesítés igazolás másolatát.

(4) Az (1) bekezdésben meghatározott intézkedés végrehajtásához elszámolható költségek:

a) a kaptárak megjelölésének költségei;

b) szoftverfejlesztés költségei;

c) az azonosítási és nyilvántartási rendszer kialakításához szükséges tárgyi eszközök vásárlásának költségei.

(5) A támogatási kérelemhez a (3) bekezdés előírásain túl mellékelni kell a (4) bekezdésben meghatározott költségekről kiállított számlák és a pénzügyi teljesítést igazoló bizonylatok másolati példányát.

Vándoroltatáshoz szükséges új eszközök beszerzésének támogatása

12. §

(1)[2] A 3. § (2) bekezdés c) pontjának cb) alpontja szerinti támogatás az eredményes méhészkedés elérése érdekében a vándoroltatást elősegítő speciális eszközcsoportok beszerzéséhez vehető igénybe. A támogatás kerete a 2006/2007. évi végrehajtási időszakra legfeljebb 430 000 euró.

(2) A támogatás igénybevételére méhészeti tevékenységet végző, OMME tagsággal rendelkező őstermelő, egyéni vállalkozó, jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, illetve az általuk létrehozott szövetkezet, illetve elismert vagy előzetesen elismert termelői csoport jogosult. A (3) bekezdés szerinti pótkocsi vagy terepjáró képességgel ellátott kisméretű, legfeljebb 3,5 t összsúlyú teherautóra, terepjáró villástargoncára, önjáró rakodógépre vonatkozó támogatást a legalább 30 méhcsaláddal rendelkező jogosult veheti igénybe.

(3)[3] A támogatás kaptárak szállítására kialakított, a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 2. § (9) bekezdésének h) pontja szerinti új pótkocsi vagy terepjáró képességgel ellátott kisméretű, legfeljebb 3, 5 t összsúlyú teherautó, terepjáró villástargonca (VTSZ 8427 20 11 00), önjáró rakodógép (VTSZ 8429 51 99 01), benzines szívó-fúvógép (VTSZ 8414 59), benzinmotoros fűkasza/bozótvágó (VTSZ 8467 89 00 99) és legfeljebb 3 kW elektromos teljesítményű aggregátor/robbanómotorral meghajtott áramfejlesztő (VTSZ 8502 11 91 00 vagy 8502 20 91 00) beszerzéséhez vehető igénybe. A támogatás feltétele, hogy a kérelmező tulajdonában legyen a vásárolt eszköz, a lízingszerződéssel vásárolt tárgyi eszköz nem támogatható.

(4) Kérelmezőnként egy, a (3) bekezdés szerinti berendezés, de termelői csoportonként három pótkocsi vagy egy, de termelői csoportonként három teherautó támogatható, amennyiben a kérelmező a benyújtást megelőző két évben támogatást ugyanolyan eszközre nem vett igénybe.

(5) A támogatás mértéke kérelmenként az elszámolható költség (a beszerzési ár, valamint pótkocsi és teherautó esetében a műszaki vizsga díja, átíratás költségei, üzembe helyezési díj, rendszámtábla hatósági díja, érvényesítő címke költsége) legfeljebb ötven százaléka, de nem haladhatja meg utánfutó esetén az 1200 eurót, teherautónként, villástargoncánként, önjáró rakodógépenként a 2000 eurót, illetve aggregátor és benzines szívó-fúvógép, benzinmotoros fűkasza/bozótvágó esetén a 200 eurót.

(6) A támogatási kérelemhez csatolni kell:

a) a méhcsalád tartási helye szerint illetékes állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomás igazolását a 2006. június 1. és szeptember 30. között végzett felmérés szerinti, az igénylő tulajdonát képező méhcsaládszámról (az igazoláson szerepelnie kell az illetékes állatorvos aláírásának, székhelyének és bélyegzőlenyomatának);

b) az OMME tagságról szóló igazolást;

c) a támogatási kérelemhez kapcsolódó költségeket igazoló bizonylatok (számla, illetve pénzügyi teljesítését igazoló bizonylat), valamint a forgalmi engedély másolati példányait. Az üzembe helyezés költségei tekintetében a számla, illetve a kifizetést igazoló bizonylat egyikének benyújtása elegendő;

d) nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy más közösségi intézkedés keretében az adott eszközre támogatást nem igényelt.

A méz fizikai-kémiai tulajdonságai elemzésének támogatása

13. §

(1) A 3. § (2) bekezdésének d) pontja szerinti támogatás a kereskedelmi forgalomban lévő mézek vizsgálatához, illetve azok eredményének közzétételéhez vehető igénybe. Támogatási kérelem több alkalommal nyújtható be. A támogatás kerete a 2006/2007. évi végrehajtási időszakra legfeljebb 22 000 euró. A támogatás mértéke a méz mintavételének, vizsgálatának és a vizsgálati eredmény közzétételének költsége.

(2) A támogatás igénybevételére az OMME jogosult, az R. Mellékletében ismertetett, az Európai Közösségek Bizottsága C(2004) 3166 számú határozatával elfogadott Magyar Méhészeti Nemzeti Program alapján.

(3) A támogatási kérelemhez csatolni kell:

a) részletes ismertetést a méz mintavételéről, a vizsgálatról és az eredmények közzétételéről;

b) a támogatási kérelemhez kapcsolódó költségeket igazoló bizonylatok (számla, illetve pénzügyi teljesítését igazoló bizonylat) másolati példányait, vállalkozói/megbízási szerződés, amennyiben a végrehajtás szolgáltatás igénybevételével történik;

c) a vizsgálatok eredményeit.

A méhcsaládok száma szinten tartásának támogatása

14. §

(1)[4] A 3. § (2) bekezdésének e) pontja szerinti támogatás a méhállomány mind állategészségügyi, mind genetikai szempontból megfelelő tenyészanyaggal történő pótlásához vehető igénybe. A támogatási keretösszeg a 2006/2007. évi végrehajtási időszakra legfeljebb 220 000 euró.

(2) A támogatás igénybevételére az a méhészeti tevékenységet végző, OMME tagsággal rendelkező őstermelő, egyéni vállalkozó, jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság jogosult, aki/amely a Magyar Méhtenyésztők Országos Egyesülete tagjaitól, minősített törzscsaládtól származó párzott, petéző méhanyát, párzatlan méhanyát, anyabölcsőt vásárol.

(3) Támogatás méhanyánként, bölcsőnként egy alkalommal, az állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomás 2006. június 1-je és szeptember 30-a között végzett felmérése szerinti méhcsaládszám legfeljebb ötven százalékának megfelelő számú párzott méhanyára, és/vagy ötven százalék párzatlan anyára vagy bölcsőre vehető igénybe.

(4) A támogatás mértéke:

a) párzott, petéző méhanyánként 5 euró;

b) párzatlan anyánként, anyabölcsőnként 2 euró.

(5) Az (1) bekezdésben meghatározott intézkedésre benyújtott támogatási kérelemhez csatolni kell:

a) a méhcsalád tartási helye szerint illetékes hatósági állatorvos igazolását a felmérés időpontjában (2006. június 1-je és szeptember 30-a között) megállapított méhcsaládok számáról (az igazoláson szerepelnie kell az illetékes állatorvos aláírásának, székhelye címének és bélyegzőlenyomatának);

b) az OMME tagságról szóló igazolást;

c) a támogatási kérelemhez kapcsolódó költségeket igazoló bizonylatok (számla, illetve pénzügyi teljesítését igazoló bizonylat) másolati példányait [a méhanya, illetve anyabölcső beszerzéséről szóló számlán szerepeltetni kell a (2) bekezdés szerinti törzscsalád nyilvántartási számát].

(6) A támogatási kérelmet a jogosult a Magyar Méhtenyésztők Országos Egyesületén keresztül köteles a Kisállattenyésztési és Takarmányozási Kutató Intézettel ellenjegyeztetni.

A támogatási kérelem elbírálása, ellenőrzése, folyósítása

15. §

Az e rendelet előírásainak megfelelő támogatási kérelemnek helyt adó határozatában az MVH a támogatás forintra átváltott összegét is megállapítja. A támogatás a határozat meghozatalától számított húsz napon belül kerül átutalásra a kérelmező által megadott, az Európai Unió Közös Agrárpolitikája magyarországi végrehajtásában, illetve a nemzeti agrártámogatási rendszerben érintett ügyfelekkel összefüggő ügyfélregiszter létrehozásáról és az ezzel kapcsolatos nyilvántartásba vételről szóló 141/2003. (IX. 9.) Korm. rendelet szerinti ügyfélregiszterben nyilvántartott bankszámlaszámra.

Záró rendelkezések

16. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba. A 6. § (4) és a 8. § (2) bekezdésben előírt bejelentési kötelezettséget csak a 4. § (2) bekezdés szerinti közlemény megjelenését követően megrendezésre kerülő rendezvényre és bemutatóra kell alkalmazni.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Magyar Méhészeti Nemzeti Program alapján nyújtható méhészeti támogatások igénybevételének részletes szabályairól szóló 108/2005. (XI. 24.) FVM rendelet, valamint az azt módosító 34/2006. (V. 12.) FVM rendelet hatályát veszti.

Az Európai Unió jogának való megfelelés

17. §

Ez a rendelet, valamint a Magyar Méhészeti Nemzeti Program alapján a központi költségvetés, valamint az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap társfinanszírozásában megvalósuló támogatások igénybevételének általános szabályairól szóló 152/2004. (X. 18.) FVM rendelet a következő közösségi rendeletek, valamint határozat végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg:

a) a Tanács 797/2004/EK rendelete (2004. április 26.) a méhészeti termékek előállítási és értékesítési feltételeinek javítására irányuló tevékenységekről;

b) a Bizottság 917/2004/EK rendelete (2004. április 29.) a Tanács 797/2004/EK rendelet szerint a méhészet területére hozott intézkedések részletes végrehajtási szabályairól;

c) a méhészeti termékek előállítási és értékesítési feltételeinekjavítására irányuló tevékenységekről szóló, 2004. április 26-i 797/2004/EK tanácsi rendeletének megfelelően Magyarország által benyújtott, méhészeti termékek termelésének és forgalmazásának javítására irányuló programjóváhagyásáról szóló Európai Közösségek Bizottsága C(2004) 3166 számú határozata.

Gráf József s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 30/2007. (IV. 20.) FVM rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.04.23.

[2] Módosította a 30/2007. (IV. 20.) FVM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2007.04.23.

[3] Módosította a 30/2007. (IV. 20.) FVM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2007.04.23.

[4] Módosította a 105/2007. (IX. 24.) FVM rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.09.27.

Tartalomjegyzék