Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

198/2007. (VII. 30.) Korm. rendelet

a tagállamok és harmadik országok közötti légiközlekedési szolgáltatásokra vonatkozó megállapodások tárgyalásáról és végrehajtásáról szóló 2004. április 29-i 847/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 5. cikkében foglalt eljárási szabályok megállapításáról

A Kormány a légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 73. §-a (3) bekezdésének g) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

Alkalmazási kör

1. §[1]

E rendelet alkalmazásában korlátozott légiközlekedési jognak minősül Magyarország és az Európai Unión kívüli harmadik országok között fennálló kétoldalú légiközlekedési egyezményen alapuló olyan légiközlekedési jog, amelyet a kétoldalú egyezmény értelmében csak korlátozott számú vagy egyetlen légifuvarozó vehet igénybe, vagy amikor a kétoldalú légiközlekedési egyezmény a közlekedési jogok igénybevételére vonatkozó egyéb korlátozásokat (pl. frekvencia, kapacitás, leszállási pontok) határoz meg.

A felhatalmazás hatálya[2]

2. §

(1)[3] A korlátozott légiközlekedési joggal üzemeltethető légiútvonalra szóló felhatalmazás a légiközlekedési hatóság által a légiszolgáltatás kezdő időpontjaként meghatározott napot követő tizenkettő egymást követő a Légiszállítók Nemzetközi Szövetsége (a továbbiakban: IATA) által alkalmazott menetrendi időszakban hatályos.

(2) A felhatalmazás, illetve az abban foglalt jogok nem ruházhatók át.

Légiközlekedési jogokkal kapcsolatos tárgyalások

3. §

(1)[4] Magyarország és az Európai Unión kívüli harmadik országok között rendelkezésre álló korlátozott légiközlekedési jogokra és e jogokkal kapcsolatos légiközlekedési tárgyalásokra vonatkozó információkat a légiközlekedési hatóság 45 nappal a tárgyalásokat megelőzően saját honlapján teszi közzé.

(2) A honlapon közzétett tájékoztatásnak tartalmaznia kell a tárgyalás tervezett tartalmát és időpontját.

(3)[5] Magyarország területén letelepedett közösségi légifuvarozó (a továbbiakban: közösségi légifuvarozó) a felhatalmazásra irányuló kérelmet az információ közzétételének napjától számított 30 napon belül nyújthatja be.

(4) A közösségi légifuvarozó a harmadik országgal tervezett tárgyalást megelőzően a honlapon közzétett határidőn belül írásban értesíti a légiközlekedési hatóságot az adott harmadik országgal kapcsolatos üzemeltetési szándékáról, amennyiben azt korlátozott légiközlekedési joggal üzemeltethető légiútvonalon tervezi megvalósítani.

Kihasználatlan korlátozott légiközlekedési jogok

4. §

(1)[6] Magyarország és az Európai Unión kívüli harmadik országok közötti kihasználatlan korlátozott légiközlekedési jogról a légiközlekedési hatóság honlapján tájékoztatást tesz közzé.

(2)[7] A kihasználatlan korlátozott légiközlekedési jog igénybevételére elsőként benyújtott kérelemről az annak beérkezését követő naptól számított hét napon belül a légiközlekedési hatóság honlapján tájékoztatást tesz közzé. Más közösségi légifuvarozó az elsőként benyújtott kérelemről szóló tájékoztatás közzétételétől számított 30 napos jogvesztő határidőn belül nyújthat be kérelmet ugyanezen légiközlekedési jog igénybevétele iránt. A légiközlekedési hatóság a határidőig beérkezett valamennyi kérelemről tájékoztatást tesz közzé a honlapján.

Eljárás

5. §

(1) A korlátozott légiközlekedési jog igénybevételére benyújtott kérelemnek a következőket kell tartalmaznia:

a)[8] a légitársaság hárombetűs azonosító kódja;

b) a tervezett légiközlekedési szolgáltatás részletes ismertetése (heti járatszám, légijármű típuscsalád, maximális üléshelyek száma, esetleges közbenső leszállások, a szolgáltatás időtartama);

c) a tervezett légiközlekedési szolgáltatásra vonatkozó üzleti terv;

d) a tervezett szolgáltatás kezdési időpontja;

e) a szolgáltatás jellege: személy, áru, posta, a szolgáltatás jellemzői;

f) amennyiben a közösségi légifuvarozó rendelkezik fennálló útvonal hálózattal, az ahhoz való kapcsolódás;

g) az útvonalra vonatkozó viteldíj.

(2) A kérelemhez a közösségi légifuvarozó köteles csatolni a külön jogszabályban meghatározott eljárási díj befizetéséről szóló igazolást.

6. §

(1) A kérelmek értékelése során a légiközlekedési hatóság az 5. § (1) bekezdése alapján beérkezett adatok figyelembevételével gazdasági elemzést végez, amelyben kitér a fogyasztók számára nyújtott előnyökre, a Közösségen belüli versenyre gyakorolt hatásokra és az adott útvonal utas- és áruforgalmi viszonyaira is. A légiközlekedési hatóság kidolgozza és honlapján közzéteszi az elemzés alapjául szolgáló szempontrendszert.

(2)[9] Ha a légiközlekedési hatóság az eljárás során közmeghallgatást tart, a közmeghallgatáson elhangzottakról készített jegyzőkönyvet a hatóság a honlapján közzéteszi. A kérelmet benyújtó légitársaságok a közzétételtől számított 3 napon belül a jegyzőkönyvet véleményezhetik.

(2a)[10] A közmeghallgatás a különböző helyszínen jelen lévők között, egy időben, valós idejű kommunikációt lehetővé tévő, kép és hang egyidejű továbbítására alkalmas elektronikus hírközlő eszköz útján is megtartható.

(2b)[11] A közmeghallgatás az érintettek személyes megjelenése nélkül, honlapon való közzététel útján is megtartható. A közzététel tartalmazza azt a határidőt, amelyen belül az érintettek észrevételeket tehetnek, és kérdéseket tehetnek fel. A légiközlekedési hatóság - szükség szerint az érintett egyéb szervek, illetve a kérelmező ügyfél bevonásával - a beérkezett észrevételekkel kapcsolatos tájékoztatását a honlapján közzéteszi. A kérelmet benyújtó légitársaságok a közzétételtől számított 3 napon belül a tájékoztatást véleményezhetik.

(3)[12] A légiközlekedési hatóság a meghirdetett, kihasználatlan légiközlekedési joggal üzemeltethető légiútvonalra szóló felhatalmazásról két hónapon belül dönt.

(4) A felhatalmazást az átfogó értékelést követően a légiközlekedési hatóság annak a kérelmezőnek adja meg, amelynek ajánlata a legkedvezőbbnek bizonyul, különösen az utas-, illetve áruszállítási, a piaci versenyt élénkítő és a közösségi légiközlekedési piac kiegyensúlyozott fejlődését elősegítő szempontok tekintetében.

Jogorvoslat

7. §

(1)[13]

(2)[14] A közigazgatási per során hozott határozat rendelkező részét a légiközlekedési hatóság honlapján közzéteszi, annak kézhezvételétől számított három napon belül.

A felhatalmazás felülvizsgálata

8. §

(1) A légiközlekedési hatóság folyamatosan figyelemmel kíséri a felhatalmazás alapján végzett légiközlekedési szolgáltatást.

(2) Amennyiben azt bármely közösségi légifuvarozó kéri, a légiközlekedési hatóság legkorábban a felhatalmazás kiadását követő tíz egymást követő menetrendi időszak elteltével a felhatalmazást felülvizsgálja, a 6. § (4) bekezdés szerinti szempontok alapján.

(3)[15] A felülvizsgálatra irányuló kérelem beérkezését követő naptól számított hét napon belül a légiközlekedési hatóság a felülvizsgálatról szóló tájékoztatást tesz közzé honlapján. Más közösségi légifuvarozó a közzétételtől számított 30 napos jogvesztő határidőn belül nyújthat be kérelmet ugyanezen korlátozott légiközlekedési jog igénybevétele iránt. Ezt követően a felülvizsgálatra a 4-6. §-ban foglalt előírásokat kell megfelelően alkalmazni.

(4) A légiközlekedési hatóság a felhatalmazás alapján végzett légiközlekedési szolgáltatástól az engedélyest a hiányok pótlásáig azonnali hatállyal eltiltja, ha a felhatalmazás jogosultja:[16]

a) nem a felhatalmazásban foglaltaknak megfelelően végzi a légiközlekedési szolgáltatást;

b) elmulasztja a vonatkozó légiközlekedési megállapodás rendelkezéseinek vagy egyéb nemzetközi kötelezettségeknek a betartását, amelyek alapján a felhatalmazást kiadták;

c) nem felel meg a légiközlekedési szolgáltatás végzésére vonatkozó jogszabályoknak.

(5) A felhatalmazást a légiközlekedési hatóság visszavonja, amennyiben

a) annak jogosultja írásban értesíti a légiközlekedési hatóságot arról, hogy a felhatalmazásban foglalt korlátozott légiközlekedési jogokat nem kívánja a továbbiakban gyakorolni,

b) a felhatalmazásban szereplő légiszolgáltatás nem kezdődött meg a légiszolgáltatás kezdő időpontjaként meghatározott napot követő menetrendi időszakban,

c) a felhatalmazásban szereplő légiszolgáltatást szüneteltetik, és a következő két egymást követő teljes menetrendi időszakban sem indul újra,

d)[17] eltiltás esetén a felhatalmazás jogosultja nem pótolja a felmerült hiányosságokat, az eltiltás napját követő menetrendi időszak végéig, vagy

e) a harmadik ország nem fogadja el a közösségi légifuvarozó kijelölését, illetve harmadik ország illetékességgel és hatáskörrel rendelkező hatósága nem adja ki a járat végzéséhez szükséges engedélyt, vagy azt visszavonja.

(6) A szükséges engedély (5) bekezdés e) pontja szerinti megtagadásáról vagy visszavonásáról a közösségi légifuvarozó 8 napon belül írásban értesíti a légiközlekedési hatóságot.

(7) A felhatalmazás visszavonásáról és az adott légiközlekedési jog kihasználatlanná válásának kezdő időpontjáról a légiközlekedési hatóság honlapján tájékoztatást tesz közzé.

Átmeneti rendelkezések

9. §

Amennyiben e rendelet hatálybalépése előtt, a hatályos jogszabályok előírásainak megfelelően megkezdődött a korlátozott légiközlekedési jog igénybevétele olyan harmadik országba irányuló légiútvonal viszonylatában, amely korlátozott légiközlekedési joggal üzemeltethető, a korlátozott légiközlekedési jog felülvizsgálata e rendelet hatálybalépését követő tíz IATA által alkalmazott menetrendi időszak elteltével kérhető.

Záró rendelkezések

10. §

(1) Ez a rendelet 2007. szeptember 1-jén lép hatályba.

(2) Ez a rendelet a tagállamok és harmadik országok közötti légiközlekedési szolgáltatásokra vonatkozó megállapodások tárgyalásáról és végrehajtásáról szóló, 2004. április 29-i 847/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 5. cikkének végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 304/2011. (XII. 23.) Korm. rendelet 28. § a) pontja. Hatályos 2012.01.01.

[2] Módosította a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 556. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[3] Módosította a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 556. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[4] Módosította a 304/2011. (XII. 23.) Korm. rendelet 28. § b) pontja. Hatályos 2012.01.01.

[5] Módosította a 304/2011. (XII. 23.) Korm. rendelet 28. § b) pontja. Hatályos 2012.01.01.

[6] Módosította a 304/2011. (XII. 23.) Korm. rendelet 28. § b) pontja. Hatályos 2012.01.01.

[7] Módosította a 289/2010. (XII. 21.) Korm. rendelet 3. § (92) bekezdése. Hatályos 2011.01.01.

[8] Módosította a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 557. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[9] Módosította a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 556.-557. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[10] Beiktatta az 561/2023. (XII. 14.) Korm. rendelet 11. §-a. Hatályos 2024.01.01.

[11] Beiktatta az 561/2023. (XII. 14.) Korm. rendelet 11. §-a. Hatályos 2024.01.01.

[12] Módosította a 289/2010. (XII. 21.) Korm. rendelet 3. § (92) bekezdése. Hatályos 2011.01.01.

[13] Hatályon kívül helyezte a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 557. §-a. Hatálytalan 2009.10.01.

[14] Módosította a 457/2017. (XII. 28.) Korm. rendelet 194. §-a. Hatályos 2018.01.01.

[15] Módosította a 289/2010. (XII. 21.) Korm. rendelet 3. § (92) bekezdése. Hatályos 2011.01.01.

[16] A nyitó szövegrészt módosította a 713/2020. (XII. 30.) Korm. rendelet 14. § a) pontja. Hatályos 2021.01.01.

[17] Módosította a 713/2020. (XII. 30.) Korm. rendelet 14. § b) pontja. Hatályos 2021.01.01.

Tartalomjegyzék