Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

1/2008. (I. 11.) ÖTM rendelet

az Európai Közösségi jog hatálya alá tartozó, feltétel nélkül elismerésre kerülő okleveles építészmérnöki oklevelek megnevezéséről és az ezen okiratok birtokosaival azonos jogállású személyek köréről

A külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény (a továbbiakban: Etv.) 67. §-ának (3) bekezdése c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az önkormányzati és területfejlesztési miniszter feladat- és hatásköréről szóló 168/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának g) pontjában meghatározott feladatkörben eljárva a következőket rendelem el:

Általános rendelkezések

1. §[1]

(1) E rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni azon képesítés elismeréséhez, amelyre vonatkozóan a (2) bekezdés szerinti oklevél birtokosa az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről szóló kormányrendeletben (a továbbiakban: Szakmagyakorlási rendelet) meghatározott valamely szakmagyakorlási tevékenység (a továbbiakban: tevékenység) gyakorlásának megkezdéséhez, illetve folytatásához kérelmet vagy bejelentést terjesztett elő.

(2) Az Etv. 28. § (1) bekezdése szerinti tagállamban, a tagállami állampolgár és az Etv. 28. § (2) bekezdése alapján a tagállam állampolgárával azonos megítélés alá eső személy (a továbbiakban együtt: tagállami állampolgár) által megszerzett, és valamely tagállam arra feljogosított intézménye által kiállított építészmérnöki szakképzettség megszerzését tanúsító oklevél feltétel nélkül, és a hazai építészmérnöki oklevéllel egyenértékűként kerül elismerésre, ha azt

a) az 1. mellékletben felsorolt, legkorábban az adott oklevél tekintetében ott megjelölt referencia-tanévtől létező,

aa) 2016. január 18. előtt megkezdett képzés sikeres elvégzését követően állították ki, abban az esetben is, ha az nem felel meg a 3. melléklet szerint az európai közösségi jog által meghatározott képzési minimumkövetelményeknek, vagy

ab) 2016. január 18-án vagy azt követően megkezdett és a 3. melléklet szerint az európai közösségi jog által meghatározott képzési minimumkövetelményeknek megfelelő képzés sikeres elvégzését követően állították ki, vagy

b) a 2. mellékletben felsorolt és ott megjelölt referencia-tanévnél nem később megkezdett építészmérnöki képzés sikeres elvégzését követően állították ki, abban az esetben is, ha az nem felel meg a 3. melléklet szerint az európai közösségi jog által meghatározott képzési minimumkövetelményeknek.

(3) Az oklevél elismerése nem mentesít a tevékenység megkezdéséhez a Szakmagyakorlási rendeletben előírt egyéb szakmai, jogi követelmények teljesítése alól.

Az oklevelekre vonatkozó eltérő rendelkezések

2. §

(1)[2] Feltétel nélkül el kell ismerni azt az 1985. augusztus 5-től létező és legkésőbb 2014. január 17-én megkezdett, a Németországi Szövetségi Köztársaságban a "Fachhochschulen"-ben zajló három éves képzést, amely megfelel a minimális képzési követelményeknek és ebben a tagállamban a tevékenységnek "építészmérnök" szakmai cím használata mellett történő gyakorlása megkezdésére jogosít, feltéve, hogy a képzést a Német Szövetségi Köztársaságban szerzett négyéves szakmai gyakorlat követte, amelyről az a szakmai szövetség adott ki igazolást, amelynek a névjegyzékében az építészmérnök neve szerepel.

(1a)[3] Feltétel nélkül el kell ismerni azokat a Németországi Szövetségi Köztársaság illetékes hatóságai által kibocsátott igazolásokat, amelyek azt tanúsítják, hogy a Német Demokratikus Köztársaság illetékes hatóságai által 1945. május 8-án vagy azt követően kibocsátott, előírt képesítés megszerzését tanúsító okiratok egyenértékűek a 2. mellékletben felsorolt ilyen okiratokkal.

(2)[4] Feltétel nélkül el kell ismerni a szociális fejlesztő programok vagy nem nappali egyetemi tanulmányok részét képező képzést, amely megfelel a minimális képzési követelményeknek, ha ezt az igazolja, hogy olyan személy, aki legalább hét évet dolgozott az építészet területén egy építészmérnök vagy egy építész iroda felügyelete mellett, sikeres építészmérnöki vizsgát tett. A vizsgának egyetemi szintűnek kell lennie és egyenértékűnek kell lennie egy legalább négyéves nappali építészmérnöki képzést lezáró egyetemi szintű vizsgával.

(3)[5] Feltétel nélkül el kell ismerni azon építészmérnöki előírt képesítés megszerzését tanúsító okiratokat (a továbbiakban: okirat), amelyeket a volt Csehszlovákia bocsátott ki, vagy melyek esetében az érintettek a képzést - a Cseh Köztársaság és Szlovákia esetében - 1993. január 1-je előtt kezdték meg, amennyiben a fent említett két tagállam bármelyikének hatóságai tanúsítják, hogy az okirat a tevékenység gyakorlásának megkezdése és folytatása tekintetében ezek az okiratok ugyanolyan joghatállyal bírnak, mint a 2. mellékletben felsorolt e két tagállamra vonatkozó oklevelek. Ehhez az okiratokhoz mellékelni kell az ugyanazon hatóságok által kibocsátott igazolást, amely igazolja, hogy az adott tagállami állampolgárok az igazolás kibocsátásának időpontját megelőző öt év során legalább három egymást követő éven keresztül ténylegesen és jogszerűen folytattak tevékenységet.

(4)[6] Feltétel nélkül el kell ismerni azon okiratokat, amelyeket a volt Szovjetunió bocsátott ki, vagy amelyek esetében az érintettek a képzést

a) Észtország esetében 1991. augusztus 20-a előtt,

b) Lettország esetében 1991. augusztus 21-e előtt,

c) Litvánia estében 1990. március 11-e előtt

kezdték meg, amennyiben a fent említett három tagállam bármelyikének hatósága tanúsítja, hogy az okirat szerinti tevékenység gyakorlásának megkezdése és folytatása tekintetében területükön jogilag ugyanúgy érvényes, mint az általuk kibocsátott, a 2. mellékletben a három tagállamra vonatkozóan megjelölt oklevél. Az ilyen okirathoz csatolni kell az ugyanazon hatóságok által kiállított igazolást, amely igazolja, hogy az adott tagállami állampolgárok az igazolás keltét megelőző öt év során legalább három egymást követő éven keresztül ténylegesen és jogszerűen folytattak tevékenységet.

(5)[7] Feltétel nélkül el kell ismerni azon okiratokat, amelyeket a volt Jugoszlávia bocsátott ki, vagy amelyek esetében az érintettek a képzést

a) Szlovénia esetében 1991. június 25-e előtt,

b) Horvátország esetében 1991. október 8-a előtt

kezdték meg, amennyiben a tagállam hatóságai tanúsítják, hogy az okirat a tevékenység gyakorlásának megkezdése és folytatása tekintetében területükön jogilag ugyanúgy érvényes, mint az általuk kibocsátott, a 2. mellékletben e tagállamra vonatkozóan megjelölt oklevél. Az ilyen okirathoz csatolni kell az ugyanazon hatóságok által kiállított igazolást, amely szerint ezek a személyek a kérdéses tevékenységet területükön az igazolás keltét megelőző öt év során legalább három egymást követő éven keresztül ténylegesen és jogszerűen folytatták.

(6)[8] Azt a tagállami állampolgárt, aki az építészmérnöki cím használatára olyan törvény erejénél fogva jogosult, amely a tagállam illetékes hatóságát felhatalmazza e cím olyan tagállami állampolgárok részére történő megadására, akik az építészet terén kiemelkedő eredményeket értek el, úgy kell tekinteni, hogy megfelel az építészmérnöki tevékenységek "építészmérnök" szakmai cím használata mellett történő gyakorlásához szükséges feltételeknek.

3. §

(1) Az oklevél elismerése alapjául feltétel nélkül el kell ismerni azt az igazolást, amelyet a Németországi Szövetségi Köztársaság illetékes hatóságai állítottak ki, és amelyek azt tanúsítják, hogy a Német Demokratikus Köztársaság illetékes hatóságai által 1945. május 8-án vagy azt követően kibocsátott oklevelek egyenértékűek az 1. § (2) bekezdésének b) pontjában felsorolt oklevelekkel.

(2)[9] Az oklevél elismerése alapjául feltétel nélkül el kell ismerni

a) Ausztria, Finnország és Svédország esetében 1995. január 1-jét,

b) a Cseh Köztársaság, Észtország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Málta, Lengyelország, Szlovénia és Szlovákia esetében 2004. május 1-jét,

c) Horvátország esetében 2013. július 1-jét,

d) az a)-c) pontban nem említett többi tagállam esetében 1987. augusztus 5-ét

követően a meglévő szabályozás alapján a tagállam által tagállami állampolgárok részére tevékenység megkezdésére és folytatására kiállított igazolást.

(3) A (2) bekezdés b) pontja szerinti igazolás tanúsítja, hogy birtokosuk legkésőbb a megfelelő időpontban jogosulttá vált az építészmérnöki cím használatára, és a kérdéses tevékenységet az igazolás kibocsátását megelőző öt év folyamán legalább három egymást követő éven keresztül, a vonatkozó jogszabályok keretében ténylegesen gyakorolta.

A képzés sikeres elvégzését tanúsító okiratok elismerésének rendje[10]

3/A. §[11]

(1) Ezen alcím rendelkezéseit kell alkalmazni, ha a kérelmező akár önálló vállalkozóként, akár foglalkoztatottként, építészmérnöki oklevélhez kötött tevékenységet szándékozik gyakorolni Magyarországon, és az elismerés nem tartozik sem az Etv. VIII. vagy IX. Fejezetének, sem a Szakmagyakorlási rendelet X. és XI. Fejezetének hatálya alá.

(2) Ezen alcím rendelkezéseit kell alkalmazni

a) építészmérnöki oklevélhez kötött tevékenység esetében, ha a kérelmező nem felel meg az Etv. VIII. Fejezetében meghatározott követelményeknek,

b) ha a kérelmező tényleges és jogszerű szakmai gyakorlata az e rendeletben előírt követelményeknek nem felel meg,

c) olyan építészmérnök esetében, aki nem rendelkezik az e rendeletben meghatározott okleveles építészmérnöki oklevéllel,

d) a szakosított képesítése elismerése tekintetében azon építészmérnök esetében, aki olyan előírt szakosított képesítés megszerzését tanúsító okirattal rendelkezik, amelynek a kiállítására az e rendeletben meghatározott valamely szakmai cím megszerzéséhez vezető képzést követően került sor, vagy

e) ha a kérelmező harmadik országban szerzett képesítése az Etv. 28. § (5) bekezdésének hatálya alátartozik.

3/B. §[12]

(1) A kérelmező szakképzettsége az építészmérnöki szakképzettséggel egyenértékűnek minősül, ha a kérelmező a képzés sikeres elvégzését tanúsító olyan okirattal rendelkezik, amely feljogosítja ugyanazon szakma gyakorlására a származási tagállamban.

(2) Az (1) bekezdés szerinti okiratnak tekintendő a (3) bekezdésnek megfelelő, képzés sikeres elvégzését tanúsító okirat is, amelyet olyan tagállam illetékes hatósága állított ki, amely az építészmérnöki szakmát nem szabályozza, feltéve, hogy a kérelmező a szakmát valamely tagállamban a kérelem benyújtását megelőző tíz évben legalább egy évig teljes munkaidőben vagy ezzel egyenértékű részmunkaidőben gyakorolta.

(3) A képzés sikeres elvégzését tanúsító okirat megfelel a (2) bekezdésben foglaltaknak, ha

a) valamely tagállam illetékes hatósága jogszerűen állította ki, és

b) tanúsítja, hogy birtokosa felkészült a szakma gyakorlására.

(4) A (2) bekezdés szerinti szakmai tapasztalat nem követelhető meg, ha a képzés sikeres elvégzését tanúsító okirat szabályozott képzést tanúsít.

(5) Az elismerési eljárást lefolytató Budapesti Építész Kamara (a továbbiakban: eljáró hatóság) elfogadja a származási tagállamnak a képzés sikeres elvégzését tanúsító okirat szintjéről szóló igazolását. Az eljáró hatóság elutasítja az elismerés iránti kérelmet, ha a kérelmező képzettségi tanúsítvánnyal rendelkezik.

3/C. §[13]

(1) Az eljáró hatóság döntése szerint három évnél nem hosszabb alkalmazkodási időszakot vagy alkalmassági vizsgát írhat elő,

a) ha a kérelmező képzés sikeres elvégzését tanúsító okiratához vezető képzés lényegesen eltér az építészmérnöki szakma gyakorlásához előírt képzés sikeres elvégzését tanúsító okirathoz vezető magyarországi képzéstől, vagy

b) ha az építészmérnöki szakma egy vagy több olyan szakmai tevékenységet is magában foglal, amely abban a tagállamban, amelyben a képzés sikeres elvégzését tanúsító okiratot kiállították, nem része a szakmának, feltéve, hogy az építészmérnöki szakmai tevékenység folytatásához szükséges elméleti és gyakorlati ismeret megszerzése kifejezetten része a hazai képzésnek, a kérelmező képzésének azonban nem volt.

(2) Az eljáró hatóság az (1) bekezdés szerinti döntése során figyelembe veszi az arányosság elvét, ennek érdekében az alkalmazkodási időszak vagy alkalmassági vizsga előírása előtt megvizsgálja, hogy a lényeges eltérést részben vagy egészben nem küszöböli-e ki a kérelmező valamely tagállamban vagy más államban szerzett szakmai tapasztalata vagy a szerzett és illetékes hatóság által igazolt tudása, képessége és készsége.

(3) Az alkalmazkodási időszakot vagy alkalmassági vizsgát előíró határozat indokolásának tartalmaznia kell:

a) hogy az építészmérnöki szakma gyakorlásához szükséges képzés sikeres elvégzését Magyarországon oklevéllel kell tanúsítani és a kérelmező képzés sikeres elvégzését tanúsító okiratának szintjét, valamint

b) az Etv. 28. § (4) bekezdése szerinti lényeges eltérést és annak indokát, hogy az a (2) bekezdés alapján miért nem küszöbölhető ki.

(4) Az eljáró hatóság az alkalmassági vizsgát úgy írja elő, hogy azt a kérelmező az alkalmassági vizsgát megállapító határozat közlésétől számított hat hónapon belül teljesíthesse.

4. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

(2) E rendelet szabályait a hatálybalépését követően indult eljárásokban kell alkalmazni.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a kölcsönösen elismert építészmérnöki oklevelek közzétételéről szóló 14/2004. (V. 11.) BM rendelet.

5. §[14]

Ez a rendelet

a)[15] a szakmai képesítések elismeréséről szóló, 2005. szeptember 7-i 2005/36/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 10-14. cikkének, 21. cikkének, 23. cikkének, 47. cikkének, 48. cikkének, 49. cikkének, V. melléklet 5.7.1. pontjának és VI. melléklet 6. pontjának,

b) a személyek szabad mozgása területén elfogadott egyes irányelveknek Bulgária és Románia csatlakozása tekintetében történő kiigazításáról szóló, 2006. november 20-i 2006/100/EK tanácsi irányelv 1-2. cikk, melléklet V. fejezet q) pontjának,

c) a szakmai képesítések elismeréséről szóló 2005/36/EK irányelv és a belső piaci információs rendszer keretében történő igazgatási együttműködésről szóló 1024/2012/EU rendelet (az IMI-rendelet) módosításáról szóló, 2013. november 20-i 2013/55/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv 1. cikk 35., 36. és 37. pontjának

való megfelelést szolgálja.

Bajnai Gordon s. k.,

önkormányzati és területfejlesztési miniszter

1. melléklet az 1/2008. (I. 11.) ÖTM rendelethez[16]

A minimális képzési követelmények összehangolása alapján elismert építészmérnöki oklevelek

ABCDE
1OrszágElőírt képesítés
megszerzését tanúsító
okirat
Kibocsátó szervA képesítés megszerzését
tanúsító okiratot kísérő
igazolás
Tanév
dátuma
2Belgium/
België/
Belgique/
1. Architect/Architecte1. Nationalehogescholen
voor architectuur
1988/1989
Belgien2. Architect/Architecte2. Hogere-architectuur-
instituten
3. Architect3. Provinciaal Hoger
Instituut voor Architectuur
te Hasselt
4. Architect/Architecte4. Koninklijke Academies
voor Schone Kunsten
5. Architect/Architecte5. Sint-Lucasscholen
6. Burgelijke ingenieur-
architect
6. Faculteiten Toegepaste
Wetenschappen van de
Universiteiten
6. "Faculté
Polytechnique" van Mons
7. K.U. Leuven, faculteit
ingenieurswetenschappen
8. Vrije Universiteit
Brussel,
faculteit
ingenieurswetens-
chappen
Certificat de stage délivré
par l'Ordre des
Architectes/Stagegetuigsc
hrift afgeleverd door de
Orde van Architecten
2004/2005
1. Architecte/Architect1. Ecoles nationales
supérieures d'architecture
2. Architecte/Architect2. Instituts supérieurs
d'architecture
3. Architect3. Ecole provinciale
supérieure d'architecture
de Hasselt
4. Architecte/Architect4. Académies royales des
Beaux-Arts
5. Architecte/Architect5. Ecoles Saint-Luc
6. Ingénieur-civil -
architecte
6. Facultés des sciences
appliquées des universités
6. Faculté polytechnique
de Mons
(1) Diese Diplome sind je
nach Dauer der durch sie
abgeschlossenen
Ausbildung gemäß Artikel
47 Absatz 1
anzuerkennen.
Master of Arts - M.A.-Hochschule Bremen -
University of applied
Sciences, Fakultät
Architektur, Bau und
Umwelt - School of
Architecture Bremen
2003/2004
-Fachhochschule
Münster University of
Applied Sciences -
Muenster School of
Architecture
2000/2001
-Georg-Simon-Ohm-
Hochschule Nürnberg
Fakultät Architektur
2005/2006
-Hochschule Anhalt
(University of Applied
Sciences) Fachbereich
Architektur, Facility
Management und
Geoinformation
2010/2011
-Hochschule Regensburg
(University of Applied
Sciences), Fakultät für
Architektur
2007/2008
-Technische Universität
München, Fakultät für
Architektur
2009/2010
-Hochschule Lausitz,
Studiengang Architektur,
Fakultät für Bauen
2009/2010
-Fachhochschule Lübeck,
University of Applied
Sciences, Fachbereich
Bauwesen
2004/2005
-Fachhochschule für
Technik
und Wirtschaft Dresden,
Fakultät
Bauingenieurwesen/
Architektur
2005/2006
Bachelor of Arts - B.A.-Hochschule Anhalt
(University of Applied
Sciences) Fachbereich
Architektur, Facility
Management und
Geoinformation
2010/2011
Arquitectura de La
Coruña;
Universidad de A Coruña;1991/1992
- Universidad de Alcalá de
Henares, Escuela
Politécnica de Alcalá de
Henares;
1999/2000
- Universidad Alfonso X
El Sabio, Centro
Politécnico Superior de
Villanueva de la Cañada
1999/2000
- Universidad de Alicante,
Escuela Politécnica
Superior de Alicante;
1997/1998
- Universidad Europea de
Madrid;
1998/1999
- Universidad
Internacional de Cataluña,
Escuela Técnica Superior
de Arquitectura
1999/2000
- Universidad Ramón
Llull, Escuela Técnica
Superior de Arquitectura
de La Salle;
1998/1999
- Universidad S.E.K. de
Segovia, Centro de
Estudios Integrados de
Arquitectura de Segovia;
1999/2000
IE Universidad. Escuela
Técnica Superior de
Estudios Integrados de
Arquitectura;
2009/2010
- Universidad de Granada,
Escuela Técnica Superior
de Arquitectura de
Granada.
1994/1995
- Universidad San Pablo
CEU
2001/2002
- Universidad CEU
Cardenal Herrera,
Valencia-Escuela Superior
de Enseñanzas Técnicas
2002/2003
9Franciaország/
France
Diplôme d'architecte
DPLG, y compris dans le
cadre de la forma- tion
professionnelle continue
et de la promotion
sociale.
Le ministre chargé de
l'architecture
1988/1989
Diplôme d'architecte
ESA
Ecole spéciale
d'architecture de Paris
Diplôme d'architecte
ENS AIS
Ecole nationale supérieure
des arts et industries de
Strasbourg, section
architecture
Diplôme d'État
d'architecte (DEA)
École nationale supérieure
d'architecture et de
paysage de Bordeaux
(Ministère chargé de
l'architecture et ministère
chargé de l'enseignement
supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2005/2006
École nationale supérieure
d'architecture de Bretagne
(Ministère chargé de
l'architecture et ministère
chargé de l'enseignement
supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2005/2006
École nationale supérieure
d'architecture de
Clermont-Ferrand
(Ministère chargé de
l'architecture et ministère
chargé de l'enseignement
supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2004/2005
École nationale supérieure
d'architecture de Grenoble
(Ministère chargé de
l'architecture et ministère
chargé de l'enseignement
supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2004/2005
École nationale supérieure
d'architecture et de
paysage de Lille
(Ministère chargé de
l'architecture et ministère
chargé de l'enseignement
supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2004/2005
École nationale supérieure
d'architecture de Lyon
(Ministère chargé de
l'architecture et ministère
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
2004/2005
chargé de l'enseignement
supérieur)
(Ministère chargé de
l'architecture)
École nationale supérieure
d'architecture de Marne
La Vallée (Ministère
chargé de l'architecture et
ministère chargé de
l'enseignement supérieur) |
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2004/2005
École nationale supérieure
d'architecture de Marseille
(Ministère chargé de
l'architecture et ministère
chargé de l'enseignement
supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2005/2006
École nationale supérieure
d'architecture de
Montpellier (Ministère
chargé de l'architecture et
ministère chargé de
l'enseignement supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2004/2005
École nationale supérieure
d'architecture de Nancy
(Ministère chargé de
l'architecture et ministère
chargé de l'enseignement
supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2004/2005
École nationale supérieure
d'architecture de Nantes
(Ministère chargé de
l'architecture et ministère
chargé de l'enseignement
supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2005/2006
École nationale supérieure
d'architecture de
Normandie (Ministère
chargé de l'architecture et
ministère chargé de
l'enseignement supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2004/2005
École nationale supérieure
d'architecture de Paris-
Belleville (Ministère
chargé de l'architecture et
ministère chargé de
l'enseignement supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2005/2006
École nationale supérieure
d'architecture de Paris-La
Villette (Ministère chargé
de l'architecture et
ministère chargé de
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
2006/2007
l'enseignement supérieur)l'architecture)
École nationale supérieure
d'architecture de Paris
Malaquais (Ministère
chargé de l'architecture et
ministère chargé de
l'enseignement supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2005/2006
École nationale supérieure
d'architecture de Paris
Val-de-Seine (Ministère
chargé de l'architecture et
ministère chargé de
l'enseignement supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2004/2005
École nationale supérieure
d'architecture de Saint-
Etienne (Ministère chargé
de l'architecture et
ministère chargé de
l'enseignement supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2004/2005
École nationale supérieure
d'architecture de
Strasbourg (Ministère
chargé de l'architecture et
ministère chargé de
l'enseignement supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture) |
2005/2006
École nationale supérieure
d'architecture de Toulouse
(Ministère chargé de
l'architecture et ministère
chargé de l'enseignement
supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2004/2005
École nationale supérieure
d'architecture de
Versailles (Ministère
chargé de l'architecture et
ministère chargé de
l'enseignement supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2004/2005
sDiplôme d'État
d'architecte (DEA), dans
le cadre de la formation
professionnelle continue
École nationale supérieure
d'architecture de Lyon
(Ministère chargé de
l'architecture et ministère
chargé de l'enseignement
supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2006/2007
École nationale supérieure
d'architecture de Marseille
(Ministère chargé de
l'architecture et ministère
chargé de l'enseignement
supérieur) |
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2006/2007
École nationale supérieure
d'architecture de
Montpellier (Ministère
chargé de l'architecture et
ministère chargé de
l'enseignement supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2006/2007
École nationale supérieure
d'architecture de Nantes
(Ministère chargé de
l'architecture et ministère
chargé de l'enseignement
supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2006/2007
École nationale supérieure
d'architecture de
Strasbourg (Ministère
chargé de l'architecture et
ministère chargé de
l'enseignement supérieur)
Habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre (HMONP)
(Ministère chargé de
l'architecture)
2006/2007
Diplôme d'études de
l'école spéciale
d'architecture Grade 2
équivalent au diplôme
d'État d'architecte
École spéciale
d'architecture (Ministère
chargé de l'architecture et
ministère chargé de
l'enseignement supérieur)
Diplôme d'architecte de
l'ESA habilitant à exercer la
maîtrise d'œuvre en son
nom propre, équivalent à
l'habilitation de l'architecte
diplômé d'État à l'exercice
de la maîtrise d'œuvre en
son nom propre, reconnu
par le Ministère chargé de
l'architecture
2006/2007
Diplôme d'architecte
INSA de Strasbourg
équivalent au diplôme
d'État d'architecte
conférant le grade de
master (parcours
architecte
Institut national des
sciences appliquées de
Strasbourg ([NSA)
(Ministère chargé de
l'architecture et ministère
chargé de l'enseignement
supérieur)
Habilitation de l'architecte
de l'[NSA à exercer la
maîtrise d'œuvre en son
nom propre équivalent à
l'HMONP, reconnue par le
ministère chargé de
l'architecture
2005/2006
Diplôme d'architecte
[NSA de Strasbourg
équivalent au diplôme
d'État d'architecte
conférant le grade de
master (parcours
d'architecte pour
ingénieur)
Institut national des
sciences appliquées de
Strasbourg ([NSA)
(Ministère chargé de
l'architecture et Ministère
chargé de l'enseignement
supérieur)
Habilitation de l'architecte
de l'[NSA à exercer la
maîtrise d'œuvre en son
nom propre équivalent à
l'HMONP, délivrée par le
Ministère chargé de
l'architecture
2005/2006
10Írország/
Ireland
1. Degree of Bachelor of
Architecture (B.Arch.
NUI)
1. National University of
Ireland to architecture
graduates of University
College Dublin
Certificate of fulfilment of
qualifications requirements
for professional recognition
as an architect in Ireland
issued by the Royal
Institute of Architects of
Ireland (RIAI)
1988/1989
2. Degree of Bachelor of
Architecture (B.Arch.)
(Previously, until 2002 -
Degree standard
diploma in architecture
(Dip. Arch)
2. Dublin Institute of
Technology, Bolton
Street, Dublin (College of
Technology, Bolton
Street, Dublin)
3. Certificate of
associateship (ARIAI)

4. Certificate of
membership (MRIAI)
3. Royal Institute of
Architects of Ireland

4. Royal Institute of
Architects of Ireland
11Olaszország/
Italia
Laurea in architettura- Universita di Camerino
- Universita di Catania -
Sede di Siracusa
- Universita di Chieti
- Universita di Ferrara
- Universita di Firenze
- Universita di Genova
- Universita di Napoli
Federico II
- Universita di Napoli II
- Universita di Palermo
- Universita di Parma
- Universita di Reggio
Calabria
- Universita di Roma "La
Sapienza"
- Universita di Roma III
- Universita di Trieste
- Politecnico di Bari
- Politecnico di Milano
- Politecnico di Torino
- Istituto universitario di
architettura di Venezia
Diploma di abilitazione
all'esercizio indipendente
della professione che viene
rilasciato dal ministero
della Pubblica Istruzione
dopo che il candidato ha
sostenuto con esito positivo
l'esame di Stato davanti ad
una commissione
competente
1988/1989
Laurea in ingegneria edile
- architettura
- Universita dell' Aquila
- Universita di Pavia
- Universita di Roma "La
Sapienza"
Diploma di abilitazione
all'esercizio indipendente
della professione che viene
rilasciato dal ministero
della Pubblica Istruzione
dopo che il candidato ha
sostenuto con esito positivo
l'esame di Stato davanti ad
una commissione
competente
1998/1999
Laurea specialistica in
ingegneria edile -
architettura
- Universita dell'Aquila
- Universita di Pavia
- Universita di Roma "La
Sapienza"
- Universita di Ancona
- Universita di Basilicata -
"Potenza"
Diploma di abilitazione
all'esercizio indipendente
della professione che viene
rilasciato dal ministero
della Pubblica Istruzione
dopo che il candidato ha
sostenuto con esito positivo
2003/2004
- Università di Pisa
- Università di Bologna
- Università di Catania
- Università di Genova
- Università di Palermo
- Università di Napoli
Federico II
- Università di Roma - Tor
Vergata
- Università di Trento
- Politecnico di Bari
- Politecnico di Milano
- Università degli Studi di
Salerno
- Università degli Studi
della Calabria
- Università degli Studi di
Brescia
l'esame di Stato davanti ad
una commissione
competente
2005/2006

2003/2004

2001/2002
- Laurea specialistica
quinquennale in
Architettura

- Laurea specialistica in
Architettura
- Prima Facoltà di
Architettura
dell' Università di Roma
"La Sapienza"
- Università di Ferrara
- Università di Genova
- Università di Palermo
- Politecnico di Milano
- Politecnico di Bari
- Università di Roma III
- Università di Firenze
- Università di Napoli II
- Politecnico di Milano II
Diploma di abilitazione
all' esercizio indipendente
della professione che viene
rilasciato dal ministero
della Pubblica Istruzione
dopo che il candidato ha
sostenuto con esito positivo
l'esame di Stato davanti ad
una commissione
competente
1998/1999
1999/2000
2003/2004
2004/2005
LaureaSpecialista in
Architettura
(Progettaziona Urbana)
Università di Roma TreDiploma di abilitazione
all' esercizio indipendente
della professione che viene
rilasciato dal Ministero
dell' istruzione,
dell' universitá e della
ricerca dopo che il
candidato ha sostenuto con
esito positivo l'esame di
Stato davanti ad una
commissione competente
2001/2002
Laurea Specialistica in
Architettura
(Progettazione
dell' architettura)

Laurea Specialistica in
architettura (Architettura
delle costruzioni)
Università di Firenze




Politecnico di Milano
(Facoltà di Architettura
civile)
2001/2002




2001/2002
Laurea Specialistica in
Architettura (costruzione)
Politecnico di TorinoDiploma di abilitazione
all' esercizio indipendente
della professione che viene
rilasciato dal Ministero
dell' istruzione,
dell' universitá e della
ricerca dopo che il
candidato ha sostenuto con
esito positivo l'esame di
Stato davanti ad una
commissione competente
2002/2003
Laurea Specialistica in
Architettura
(progettazione urbana e
territoriale)
Politecnico di Torino2002/2003
Laurea specialistica in
architettura (Restauro)
- Facoltà di architettura di
”Valle
- Giulia” dell' Università
2004/2005
2001/2002
degli Studi ”La Sapienza”
di Roma
- Università degli Studi di
Roma Tre - Facoltà di
Architettura
Laurea specialistica in
architettura -
progettazione
architettonica e urbana
Facoltà ”Ludovico
Quaroni” dell' Università
degli Studi ”La Sapienza”
di Roma
2000/2001
Laurea
magistrale/specialistica in
architettura
Facoltà di architettura
dell' Università degli Studi
di Trieste
2001/2002
Laurea Magistrale in
Architettura e Città,
Valutazione e progetto
Università degli Studi di
Napoli "Federico II"
Diploma di abilitazione
all'esercizio indipendente
della professione che viene
rilasciato dal Ministero
dell' istruzione,
dell' università e della
ricerca dopo che il
candidato ha sostenuto con
esito positivo l'esame di
Stato davanti ad una
commissione competente
2002/2003
Laurea Magistrale in
Architettura (Restauro)
Università degli Studi di
Napoli "Federico II"
2002/2003
Laurea Magistrale in
Architettura -
Progettazione
architettonica
Università degli Studi di
Napoli "Federico II"
2002/2003
Laurea Magistrale in
Ingegneria
edile/architettura
Università degli Studi di
Perugia
Università degli Studi di
Padova
2006/2007
Esame di Stato2008/2009
Laurea specialistica in
architettura
- Facoltà di architettura
dell' Università degli Studi
”G. D'Annunzio” di
Chieti-Pescara
- Facoltà di architettura,
pianificazione e ambiente
del Politecnico di Milano
- Università IUAV di
Venezia
- Facoltà di Architettura,
Università di Bologna
- Facoltà di Architettura
Valle Giulia, Università
degli Studi di Roma ”La
Sapienza”
- Facoltà di Architettura di
Siracusa, Università di
Catania
Diploma di abilitazione
all' esercizio indipendente
della professione che viene
rilasciato dal Ministero
dell' istruzione,
dell' università e della
ricerca dopoche il
candidato ha sostenuto con
esito positivo l'esame di
Stato davanti ad una
commissione competente
2001/2002
2001/2002
2002/2003
2001/2002
2004/2005
2001/2002
afstudeerrichting
architectuur,
2. Het getuigshrift van het
met goed gevolg
afgelegde doctoraal
examen van de
studierichting
bouwkunde, differentiatie
architectuur en
urbanistiek
2. Technische Universiteit
te Eindhoven
3. Het getuigschrift hoger
beroepsonderwijs, op
grond van het met goed
gevolg afgelegde examen
verbonden aan de
opleiding van de tweede
fase voor beroepen op het
terrein van de
architectuur, afgegeven
door de betrokken
examencommissies van
respectievelijk:
- de Amsterdamse
Hogeschool voor de
Kunsten te Amsterdam
- de Hogeschool
Rotterdam en omstreken
te Rotterdam
- de Hogeschool
Katholieke Leergangen te
Tilburg
- de Hogeschool voor de
Kunsten te Arnhem
- de Rijkshogeschool
Groningen te Groningen
- de Hogeschool
Maastricht te Maastricht
Master of Science in
Architecture, Urbanism
& Building Sciences;
variant Architecture
Technische Universiteit
Delft;
Faculteit Bouwkunde
2003/2004
17Ausztria/
Österreich
1. Diplom-Ingenieur,
Dipl.-Ing
1. Technische Universität
Graz (Erzherzog-Johann-
Universität Graz)
Bescheinigung des
Bundesministers für
Wirtschaft, Jugend und
Familie über die Erfüllung
der Voraussetzung für die
Eintragung in die
Architektenkammer/Besche
inigung einer
Bezirksverwaltungsbehörde
über die Ausbildung oder
Befähigung, die zur
Ausübung des
Baumeistergewerbes
(Berechtigung für
Hochbauplanung)
berechtigt
1998/1999
2. Dilplom-Ingenieur,
Dipl.-Ing.
2. Technische Universität
Wien
3. Diplom-Ingenieur,
Dipl.-Ing.
3. Universität Innsbruck
(Leopold-Franzens-
Universität Innsbruck)
4. Magister der4. Hochschule für1998/1999
Architektur, Magister
architecturae, Mag. Arch.
Angewandte Kunst in
Wien
5. Magister der
Architektur, Magister
architecturae, Mag. Arch.
5. Akademie der
Bildenden Künste in Wien
6. Magister der
Architektur, Magister
architecturae, Mag. Arch.
6. Hochschule für
künstlerische und
industrielle Gestaltung in
Linz
7. Diplom-Ingenieur FH,
Dipl.-Ing. FH
7. Fachhochschule
Technikum Kärnten
Bescheinigung des
Bundesministers für
Wirtschaft, Jugend und
Familie über die Erfüllung
der Voraussetzung für die
Eintragung in die
Architektenkammer/Besche
inigung einer
Bezirksverwaltungsbehörde
über die Ausbildung oder
Befähigung, die zur
Ausübung des
Baumeistergewerbes
(Berechtigung für
Hochbauplanung)
berechtigt
2004/2005
8. Diplom-Ingenieur,
Dipl.-Ing.
8. Universität Innsbruck
(Leopold-Franzens-
Universität Innsbruck)
2008/2009
9. Diplom-Ingenieur,
Dipl.-Ing.
9. Technische Universität
Graz (Erzherzog-Johann-
Universität Graz)
2008/2009
10. Diplom-Ingenieur,
Dipl.-Ing
10. Technische
Universität Wien
2006/2007
11. Bachelor der
Architektur
Universität für künst-
lerische und industrielle
Gestaltung Linz
Bescheinigung des
Bundesministers für
Wirtschaft, Jugend und
Familie über die Eintragung
in die
Architektenkammer/Besche
inigung
einer Bezirksverwaltungs-
behörde über die Ausbil-
dung oder Befähigung, die
zur Ausübung des
Baumeistergewerbes
(Berechtigung für Hoch-
bauplanung) berechtigt
2006/2007
Akademie der bildenden
Künste Wien
2008/2009
24Finnország/
Suomi/Finland
Arkkitehdin
tutkinto/Arkitektexamen
- Teknillinen korkeakoulu
/Tekniska högskolan
(Helsinki)
- Tampereen teknillinen
korkeakoulu/ Tammerfors
tekniska högskola
- Oulun
yliopisto/Uleaborgs
universitet
1998/1999
Aalto-yliopisto/Aalto-
universitetet
1998/1999
Tampereen teknillinen
yliopisto/Tammerfors
tekniska universitet
1998/1999
Arkkitehdin tutkintoOulun yliopisto2010/2011
25Svédország/
Sverige
Arkitektexamen- Chalmers Tekniska
Högskola AB Kungliga
Tekniska Högskolan
Lunds Universitet
- Umea universitet
1998/1999




2009/2010
26Egyesült
Királyság/
United
Kingdom
1. Diplomas in
architecture
1. -Universities
- Colleges of Art
- Schools of Art
- Cardiff University
- University College for
the Creative Arts
- Birmingham City
University
An Architects Registration
Board Part 3 Certificate of
Architectural Education
1988/1989



2006/2007
2008/2009
2.Degrees in
architecture
2.Universities1988/1989
3.Final examination3.Architectural Association
4.Examination in
architecture
4.Royal College of Art
5.Examination Part II5.Royal Institute of British
Architects
6.Master of Architecture6.- University of Liverpool
- Cardiff University
- University of Plymouth
- Queens University,
Belfast
- Northumbria University
- University of Brighton
- Birmingham City
University
- Leeds Metropolitan
University
- University of Kent
- University of Ulster
- University of
Edinburgh/Edinburgh
School of Architecture and
Landscape Architecture
-University of Newcastle
upon Tyne
-University of Lincoln
2006/2007
2006/2007
2007/2008
2009/2010

2009/2010
2010/2011
2010/2011

2011/2012

2006/2007
2008/2009
2009/2010



2011/2012


2011/2012
-University of Huddersfield2012/2013
7.Graduate Diploma in
Architecture
7University College
London
2006/2007
8.Professional Diploma
in Architecture
8.- University of East
London
- Northumbria University
2007/2008


2008/2009
9.Graduate Diploma in
Architecture /MArch
Architecture
9.University College
London
2008/2009
10.Postgraduate
Diploma in Architecture
10. - Leeds Metropolitan
University
- University of Edinburgh
- Sheffield Hallam
University
2007/2008

2008/2009
2009/2010
11.MArch Architecture
(ARB/RIBA Part 2)
11.-University College
London
2011/2012
12.Master of
Architecture (MArch)
12.Liverpool John Moores
University
- De Montfort University
2011/2012
13.Postgraduate
Diploma in Architecture
and Architectural
Conservation
13.University of Edinburgh2008/2009
14.Postgraduate
Diploma in Architecture
and Urban Design
14.University of
Edinburgh
2008/2009
15. MPhil in
Environmental Design
in Architecture (Option
B)

16. Professional
Diploma in
Architecture: Advanced
Environmental and
Energy Studies
15. University of
Cambridge



16. University of East
London/ Centre for
Alternative Technology
2009/2010





2008/2009
17. MArchD in Applied
Design in Architecture
17. Oxford Brookes
University
2011/2012
18. M'Arch18. University of
Portsmouth
2011/2012
19. Master of
Architecture
(International)
University of
Huddersfield
2012/2013
Diploma in architectureUniversity of Nottingham2008/2009

2. melléklet az 1/2008. (I. 11.) ÖTM rendelethez[17]

A minimális képzési követelmények összehangolásán alapuló elismeréshez kötött szakmák tekintetében alkalmazandó szerzett jogok

3. melléklet az 1/2008. (I. 11.) ÖTM rendelethez[18]

Az európai közösségi jog által meghatározott, a feltétel nélküli elismeréshez szükséges építészmérnöki képzési minimumkövetelmények

1. Az építészmérnöki képzés a következőkből áll:

a) összesen legalább ötéves, teljes idejű, egyetemen vagy azzal egyenértékű oktatási intézményben végzett, sikeres egyetemi szintű vizsgával lezárt tanulmányok; vagy

b) négy évnél nem rövidebb, teljes idejű, egyetemen vagy azzal egyenértékű oktatási intézményben végzett, sikeres egyetemi szintű vizsgával lezárt tanulmányok, és kétéves, bizonyítvánnyal igazolt szakmai gyakorlat a 4. pontban foglaltaknak megfelelően.

2. Az 1. pont szerinti tanulmányok fő elemét az építészetnek kell képeznie. A tanulmányokban egyensúlyt kell fenntartani az építészeti képzés elméleti és gyakorlati vonatkozásai között, valamint biztosítani kell legalább a következő ismeretek, képességek és készségek elsajátítását:

a) az esztétikai és műszaki követelményeket is kielégítő építészeti tervek elkészítésének képessége;

b) az építészettörténet és az építészeti elméletek, valamint a kapcsolódó művészetek, technológiák és tudományok megfelelő ismerete;

c) az építészeti tervezés minőségére ható képzőművészetek ismerete;

d) a várostervezés és a tervezés megfelelő ismerete, a tervezési folyamathoz szükséges képességek megléte;

e) az emberek és épületek, az épületek és a környezet közötti kapcsolat ismerete, valamint annak a szükségszerűségnek a megértése, hogy az épületeket és a közöttük lévő teret az emberi igényekhez és léptékekhez kell igazítani;

f) az építészmérnöki szakma és az építészmérnök társadalmon belüli szerepének megértése, különösen a társadalmi tényezőket figyelembe vevő előzetes tervek készítésében;

g) a tervezési projektekhez szükséges vizsgálati módszerek és a vázlatkészítés ismerete;

h) a szerkezettervezés és az épülettervezéssel kapcsolatos építési és műszaki problémák megértése;

i) a fizikai problémák és technológiák, valamint az épületek funkcióinak ismerete, hogy azokban a fenntartható fejlődés keretében kényelmes és az éghajlat elleni védelmet biztosító belső feltételeket lehessen teremteni;

j) a szükséges tervezési szakértelem, amely kielégíti a felhasználók igényeit a költségtényezők és az építési előírások szabta keretek között;

k) azon iparágak, szervezetek, szabályozások és eljárások megfelelő ismerete, amelyek szerepet játszanak a tervezést követő kivitelezésben, valamint a tervek általános tervbe történő foglalásában.

3. Az 1. és a 2. pontban meghatározott egyetemi képzés években kifejezett időtartama kiegészítésképpen az ezzel egyenértékű ECTS-kreditek számával is meghatározható.

4. Az 1. pont b) alpontjában meghatározott szakmai gyakorlatra kizárólag a tanulmányok első három évének lezárása után kerülhet sor. A szakmai gyakorlatból legalább egy évnek a 2. pontban említett tanulmányok során elsajátított ismereteken, készségeken és képességeken kell alapulnia. E célból a szakmai gyakorlatot a saját tagállam illetékes hatósága által kiadott engedéllyel rendelkező személy vagy szerv felügyelete alatt kell elvégezni. E felügyelt szakmai gyakorlatra bármely országban sor kerülhet. A szakmai gyakorlatot a saját tagállam illetékes hatósága értékeli.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 54/2015. (XII. 8.) MvM rendelet 1. §-a. Hatályos 2016.01.01.

[2] Módosította az 54/2015. (XII. 8.) MvM rendelet 5. § a) pontja. Hatályos 2016.01.01.

[3] Beiktatta az 54/2015. (XII. 8.) MvM rendelet 2. §-a. Hatályos 2016.01.01.

[4] Módosította az 54/2015. (XII. 8.) MvM rendelet 5. § b) pontja. Hatályos 2016.01.01.

[5] Módosította a 61/2013. (X. 28.) BM rendelet 1. § (3) bekezdése a) pontja. Hatályos 2013.11.05.

[6] Módosította a 61/2013. (X. 28.) BM rendelet 1. § (3) bekezdése b) pontja. Hatályos 2013.11.05.

[7] Megállapította a 61/2013. (X. 28.) BM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2013.11.05.

[8] Beiktatta a 21/2019. (XII. 23.) MvM rendelet 1. §-a. Hatályos 2019.12.24.

[9] Megállapította a 61/2013. (X. 28.) BM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2013.11.05.

[10] Az alcímet beiktatta a 21/2019. (XII. 23.) MvM rendelet 2. §-a. Hatályos 2019.12.24.

[11] Beiktatta a 21/2019. (XII. 23.) MvM rendelet 2. §-a. Hatályos 2019.12.24.

[12] Beiktatta a 21/2019. (XII. 23.) MvM rendelet 2. §-a. Hatályos 2019.12.24.

[13] Beiktatta a 21/2019. (XII. 23.) MvM rendelet 2. §-a. Hatályos 2019.12.24.

[14] Megállapította az 54/2015. (XII. 8.) MvM rendelet 3. §-a. Hatályos 2016.01.01.

[15] Módosította a 21/2019. (XII. 23.) MvM rendelet 3. §-a. Hatályos 2019.12.24.

[16] Megállapította a 61/2013. (X. 28.) BM rendelet 1. § (4) bekezdése. Hatályos 2013.11.05.

[17] Megállapította a 61/2013. (X. 28.) BM rendelet 1. § (5) bekezdése. Hatályos 2013.11.05.

[18] Beiktatta az 54/2015. (XII. 8.) MvM rendelet 4. §-a. Hatályos 2016.01.01.

Tartalomjegyzék