Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

22/2011. (X. 20.) PSZÁF rendelet

az elektronikuspénz-kibocsátó intézmény, a pénzforgalmi intézmény, továbbá az Európai Unió másik tagállamában vagy az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más államban székhellyel rendelkező elektronikuspénz-kibocsátó intézmény és pénzforgalmi intézmény magyarországi fióktelepe, valamint a Posta Elszámoló Központot működtető intézmény által a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete részére szolgáltatandó adatok köréről és az adatszolgáltatás módjáról

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről szóló 2010. évi CLVIII. törvény 117. § (1) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről szóló 2010. évi CLVIII. törvény 21. § n) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § (1) Az elektronikuspénz-kibocsátó intézmény, a pénzforgalmi intézmény, továbbá az Európai Unió másik tagállamában vagy az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más államban székhellyel rendelkező elektronikuspénz-kibocsátó intézmény és pénzforgalmi intézmény magyarországi fióktelepe (a továbbiakban: fióktelep), valamint a Posta Elszámoló Központot működtető intézmény (a továbbiakban: PEKMI) (a továbbiakban együtt: adatszolgáltató) az e rendeletben foglaltak szerint felügyeleti jelentést készít, amelyet megküld a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (a továbbiakban: Felügyelet) részére.

(2)[1] Felügyeleti jelentés: a Felügyelet Kihelyezett Adatküldő Program rendszerén (a továbbiakban: KAP) keresztül letölthető, a formai szabályokat is tartalmazó adatszolgáltatási táblák együttese.

(3) A felügyeleti jelentés elkészítésének alapját a magyar számviteli jogszabályok szerint készített főkönyvi és analitikus nyilvántartások képezik.

(4) Az adatszolgáltató - az (5) és (6) bekezdésekben foglalt eltérésekkel - a Felügyelet által kiadott tevékenységi engedélyről szóló határozat jogerőre emelkedésének napjától a felügyeleti engedély visszavonásáról szóló határozat jogerőre emelkedésének napjáig köteles az e rendelet szerinti adatszolgáltatás teljesítésére.

(5) A PEKMI e rendelet hatálybalépésének napjától pénzforgalmi szolgáltató jogállásának megszűnéséig köteles az e rendelet szerinti adatszolgáltatás teljesítésére.

(6) A fióktelep a működése megkezdésének napjától a tevékenysége befejezésének napjáig köteles az e rendelet szerinti adatszolgáltatás teljesítésére.

2. § Az adatszolgáltató a felügyeleti jelentését az 1. mellékletben foglaltaknak megfelelő tartalommal és formában, a 2. mellékletben meghatározott kitöltési útmutató szerint, a titokvédelmi rendelkezések megtartásával köteles elkészíteni és a Felügyelet részére megküldeni.

3. § (1) Az adatszolgáltató az e rendeletben előírt adatszolgáltatási kötelezettséget a Felügyelet által meghatározott elektronikus formában, fokozott biztonságú vagy minősített elektronikus aláírással ellátva (a továbbiakban: elektronikus úton) teljesíti.

(2) A Felügyelet az (1) bekezdés szerinti kötelezettséget akkor tekinti teljesítettnek, ha az megfelel a 2. melléklet 2. pontjában foglalt feltételeknek.

(3) Az adatszolgáltató biztosítja, hogy a rendszeres adatszolgáltatás, a rendszeres adatszolgáltatást alátámasztó iratok és a számviteli, nyilvántartási, informatikai rendszerekben tárolt információk a (4) bekezdésben meghatározott őrzési időtartam alatt mindenkor, ellenőrizhető módon rendelkezésre álljanak.

(4) Az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítéséhez szükséges iratokat, a számviteli, nyilvántartási, informatikai rendszerekben tárolt információkat a rendszeres adatszolgáltatás esedékessége naptári évének utolsó napjától számított öt évig kell megőrizni.

4. § (1)[2] A (2)-(6) bekezdésben meghatározott típusú felügyeleti jelentéseket az 1. melléklet Összefoglaló táblájában meghatározott adatszolgáltató az 1. melléklet Összefoglaló táblájában meghatározott gyakorisággal küldi meg a Felügyelet részére.

(2) Az adatszolgáltató

a) az előkészített napi jelentést - a Felügyelet felhívása alapján - a tárgynapot követő 3. munkanap 11 óráig,

b) a hónap utolsó munkanapjára vonatkozó napi jelentést a tárgynapot követő 5. munkanapig,

c) a negyedéves jelentést a beszámolás napját követő hónap 20. munkanapjáig,

d)[3]

(3) A fióktelep a törzsadatairól szóló jelentést első alkalommal a működésének megkezdésétől számított 15 munkanapon belül köteles a Felügyelet részére megküldeni.

(4)[4] Az adatszolgáltató a könyvvizsgáló által hitelesített, az adatszolgáltató arra jogosult döntéshozó szerve által elfogadott éves beszámoló alapján készített éves auditált jelentést magyar nyelven, elektronikus úton, a beszámoló elfogadását követő 15 munkanapon belül, de legkésőbb a tárgyévet követő év május 31-ig kötelesek a Felügyelet részére megküldeni.

(5) Az éves auditált jelentéssel egy időben, a (4) bekezdésben meghatározott módon

a) a pénzforgalmi intézmény és az elektronikuspénz-kibocsátó intézmény a cégszerű aláírással ellátott éves beszámolót a jogszabályban meghatározottak szerinti könyvvizsgálói záradékkal, az adózott eredmény felhasználására vonatkozó határozattal, a közgyűlési határozattal vagy jegyzőkönyvvel együtt, valamint az üzleti jelentést,

b) a fióktelep az a) pontban felsorolt dokumentumokat az adózott eredmény felhasználására vonatkozó határozat kivételével

köteles a Felügyelet részére megküldeni.

(6)[5] Az elektronikuspénz-kibocsátó intézmény és magyarországi fióktelepe, valamint a pénzforgalmi intézmény és magyarországi fióktelepe

a) a felügyeleti alapdíjszámításáról szóló éves bevallást tárgyév január 31. napjáig,

b) a felügyeleti változó díjszámításáról szóló negyedéves jelentést a Felügyeletnek küldendő negyedéves adatszolgáltatási jelentés részeként, a tárgynegyedévet követő hónap 20. munkanapjáig,

c) a tárgyévre számított felügyeleti változó díj auditálás utáni esetleges különbözetét a tárgyévet követő év második negyedévére vonatkozó bevallásban - külön korrekciós tételként - köteles eljuttatni a Felügyelet részére.

5. § (1) Az adatszolgáltató a 4. § (2) bekezdésben felsorolt, a rendelet 1. mellékletében meghatározott jelentéseket, a megjelölt rendszeresség figyelembevételével köteles a Felügyelet részére teljesíteni a (2) és (3) bekezdésekben foglalt kivételekkel.

(2)[6] A PEKMI és a fióktelep adatszolgáltatási kötelezettsége nem terjed ki az 1. melléklet 84A és 84B számú táblára. A fióktelep adatszolgáltatási kötelezettsége nem terjed ki továbbá az 1. melléklet 83NA, 83ENA és 83NB táblára.

(3) A PEKMI a 83PNA tábla benyújtásával teljesíti az ügyfélpénzek védelmének ellenőrzését célzó adatszolgáltatási kötelezettséget.

6. § (1) Ez a rendelet 2012. január 1-jén lép hatályba.

(2) Hatályát veszti a pénzforgalmi intézmény, az Európai Unió másik tagállamában vagy az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más államban székhellyel rendelkező pénzforgalmi intézmény magyarországi fióktelepe, valamint a Posta Elszámoló Központot működtető intézmény által a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete részére szolgáltatandó adatok köréről és az adatszolgáltatás módjáról szóló 4/2011. (III. 16.) PSZÁF rendelet.

Dr. Szász Károly s. k.,

a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke

1. melléklet a 22/2011. (X. 20.) PSZÁF rendelethez[7]

[8]
ÖSSZEFOGLALÓ TABLA
Sor-
szám
TáblakódTábla neveAdat-
szolgál-
tatásra
kötelezettek
Vonat-
kozási idő
Be-
küldési
gyako-
riság
Beküldési határidő
(munkanapok
száma a
vonatkozási időhöz
viszonyítva, illetve
dátum)
abcd
Előkészített napi jelentés
00183NAPénzforgalmi intézmény - ÜGYFÉLPÉNZEK
KEZELÉSE
PIMNPEE3
00283ENAElektronikuspénz-kibocsátó intézmény -
ÜGYFÉLPÉNZEK KEZELÉSE
EMNPEE3
00383PNAPosta Elszámoló Központot működtető intézmény
(PEKMI) - ÜGYFÉLPÉNZEK KEZELÉSE
PEKMIMNPEE3
00483NBELKÜLÖNÍTETT LETÉTI SZÁMLÁN VAGY
ALACSONY KOCKÁZAT SÚLYÚ ESZKÖZBEN
ELHELYEZETT ÜGYFÉLPÉNZEK KEZELÉSE
E, PI, PEKMIMNPEE3
Napi jelentés
00583NAPénzforgalmi intézmény - ÜGYFÉLPÉNZEK
KEZELÉSE
PIUMNH5
00683ENAElektronikuspénz-kibocsátó intézmény -
ÜGYFÉLPÉNZEK KEZELÉSE
EUMNH5
00783PNAPosta Elszámoló Központot működtető intézmény
(PEKMI) - ÜGYFÉLPÉNZEK KEZELÉSE
PEKMIUMNH5
00883NBELKÜLÖNÍTETT LETÉTI SZÁMLÁN VAGY
ALACSONY KOCKÁZAT SÚLYÚ ESZKÖZBEN
ELHELYEZETT ÜGYFÉLPÉNZEK KEZELÉSE
E, PI, PEKMIUMNH5
Negyedéves jelentés
00981AMÉRLEG-ESZKÖZÖKE, PI, F,
PEKMI
20
01081BMÉRLEG-FORRÁSOKE, PI, F,
PEKMI
20
01181CMÉRLEGEN KÍVÜLI KÖVETELÉSEK ÉS
KÖTELEZETTSÉGEK
E, PI, F,
PEKMI
20
01282AEREDMENYKIMUTATÁSE, PI, F,
PEKMI
20
01384ASZAVATOLÓ TÖKE SZÁMÍTÁSAE, PI20
01484BTŐKEKÖVETELMÉNY SZÁMÍTÁSA ÉS
TELJESÍTÉS
E, PI20
01585AMINŐSÍTETT KÖVETELÉSÁLLOMÁNY
ALAKULÁSA
E, PI, F,
PEKMI
20
01686APÉNZMOSÁSSAL ÉS TERRORIZMUS
FINANSZÍROZÁSÁVAL KAPCSOLATOS
ADATOK
E, PI, F,
PEKMI
20
01786BAFogyasztói panaszügyekre vonatkozó adatok I.E, PI, F,
PEKMI
20
01886BBFogyasztói panaszügyekre vonatkozó adatok II.E, PI, F,
PEKMI
20
01987ARENDSZERES NEGYEDÉVES BESZÁMOLÓE, PI, F,
PEKMI
20
020PIVDNFELÜGYELETI VÁLTOZÓ DÍJ SZÁMÍTÁSAE, PI20
021PIFVDNVFióktelep - FELÜGYELETI VÁLTOZÓ DÍJ
SZÁMÍTÁSA
F20
Éves auditált jelentés
02281AMÉRLEG-ESZKÖZÖKE, PI, F,
PEKMI
ÉAÉelőző éves
beszámoló
elfogadását követő
15.
munkanap,
legkésőbb
május 31.
02381BMÉRLEG-FORRÁSOKE, PI, F,
PEKMI
ÉAÉelőző éves
beszámoló
elfogadását követő
15.
munkanap,
legkésőbb
május 31.
02481CMÉRLEGEN KÍVÜLI KÖVETELÉSEK ÉS
KÖTELEZETTSÉGEK
E, PI, F,
PEKMI
ÉAÉelőző éves
beszámoló
elfogadását követő
15. munkanap,
legkésőbb
május 31.
02582AEREDMÉNYKIMUTATÁSE, PI, F, PEKMIÉAÉelőző éves
beszámoló
elfogadását követő
15. munkanap,
legkésőbb
május 31.
02684ASZAVATOLÓ TÖKE SZÁMÍTÁSAE, PIÉAÉelőző éves
beszámoló
elfogadását követő
15. munkanap,
legkésőbb
május 31.
02784BTŐKEKÖVETELMÉNY SZÁMÍTÁSA ÉS
TELJESÍTÉS
E, PIÉAÉelőző éves
beszámoló
elfogadását követő
15. munkanap,
legkésőbb
május 31.
02885AMINŐSÍTETT KÖVETELÉSÁLLOMÁNY ALAKULÁSAE, PI, F,
PEKMI
ÉAÉelőző éves
beszámoló
elfogadását követő
15. munkanap,
legkésőbb
május 31.
02987ARENDSZERES NEGYEDÉVES BESZÁMOLÓE, PI, F, PEKMIÉAÉelőző éves
beszámoló
elfogadását követő
15. munkanap,
legkésőbb
május 31.
Éves jelentés
030PIADFELÜGYELETI ALAPDÍJ SZÁMÍTÁSAE, PI, FÉÉtárgyév január 31.
O43szovjelRendszeres negyedéves beszámolóE, PI, F,PEKMINÉ, ÉNegyedéves és
Eves auditált
jelentéssel
egyidejűleg
O44merlegEves beszámoló - mérlegE, PI, F, PEKMIÉAÉÉves auditált
jelentéssel
egyidejűleg
045erkimEves beszámoló - eredménykimutatásE, PI, F, PEKMIÉAÉÉves auditált
jelentéssel
egyidejűleg
O46cashflowEves beszámoló - cash-flowE, PI, F, PEKMIÉAÉÉves auditált
jelentéssel
egyidejűleg
O47kiegmellÉves beszámoló - kiegészítő mellékletE, PI, F, PEKMIÉAÉÉves auditált
jelentéssel
egyidejűleg
O48konyvzarKönyvvizsgálói záradék vagy jelentésE, PI, F, PEKMIÉAÉÉves auditált
jelentéssel
egyidejűleg
O49kozgyhatKözgyűlési határozat vagy jegyzőkönyvE, PI, PEKMIÉAÉÉves auditált
jelentéssel
egyidejűleg
O5OerfelosztAdózott eredmény felhasználására vonatkozó
határozat
E, PI, PEKMIÉAÉÉves auditált
jelentéssel
egyidejűleg
051uzljelÜzleti jelentésE, PI, F, PEKMIÉAÉÉves auditált
jelentéssel
egyidejűleg
Az összefoglaló táblában előforduló rövidítések
Adat-
szolgáltatásra
kötelezettek
Elektronikuspénz-kibocsátó intézményE
Pénzforgalmi intézményPI
Postai Elszámoló Központot működtető intézményPEKMI
FióktelepF
Vonatkozási
idő
MunkanapMN
Hónap utolsó munkanapjaUMN
NegyedévvégeNE
Év vége (auditált)ÉA
Beküldési
gyakoriság
HaviH
Negyed évesNE
ÉvesE
PSZÁF egyedi elrendelése szerintPEE
Vonatkozási idő vége:Adatszolgáltató neve:Adatszolgáltató törzsszáma:
81A
MÉRLEG - ESZKÖZÖK
Nagyságrend: ezer forint
SorszámPSZÁF kódMegnevezésElektronikuspénz kibocsátási
tevékenységből és
kapcsolódó pénzügyi
szolgáltatásból
Pénzforgalmi szolgáltatásból
és kapcsolódó pénzügyi
szolgáltatásból
Egyéb üzleti tevékenységbőlÖsszesenMód
ForintDevizaÖsszesenForintDevizaÖsszesenForintDevizaÖsszesenForintDevizaÖsszesen
12345678910111213
abcdefghijklz
00181A0ESZKÖZÖK ÖSSZESEN
00281A1Befektetett eszközök
00381A11Immateriális javak
00481A111Immateriális javak - vagyoni jogok
00581A112Immateriális javak - szoftverek
00681A113Immateriális javak - egyéb
00781A114Immateriális javak értékhelyesbítése
00881A117Immateriális javak értékcsökkenése
00981A12Tárgyi eszközök
01081A121Ingatlanok
01181A122Műszaki berendezések, gépek, járművek
01281A123Egyéb berendezések, felszerelések
01381A125Beruházások, felújítások
01481A127Tárgyi eszközök értékcsökkenése
01581A128Tárgyi eszközök értékhelyesbítése
01681A13Befektetett pénzügyi eszközök
01781A131Tulajdoni részesedést jelentő befektetések
01881A1311Tartós részesedés kapcsolt vállalkozásban
01981A1312Egyéb tartós részesedés
02081A1313Részesedések értékvesztése
02181A1314Részesedések értékhelyesbítése
02281A132Befektetési célú (tartós) hitelviszonyt
megtestesítő értékpapír
02381A1321Államkötvények
02481A1322Jegybanki kötvény
02581A1323Egyéb belföldi kötvény
02681A13231ebből: kapcsolt vállalkozások értékpapírja
02781A1324Külföldi kötvény
02881A1325Értékpapírok értékvesztése
02981A1326Értékpapírok értékelési különbözete
03081A133Tartósan adott kölcsönök
03181A1331Tartósan adott kölcsön kapcsolt
vállalkozásban
03281A1332Tartósan adott kölcsön egyéb részesedési
viszonyban álló vállalkozásban
03381A1333Egyéb tartósan adott kölcsön
03481A1334Tartósan adott kölcsönök értékvesztése
03581A2Forgóeszközök
03681A21Készletek
03781A211Anyagok
03881A212Befejezetlen termelés és félkész termékek
03981A214Késztermékek
04081A215Áruk
04181A217Készletek értékvesztése
04281A22Követelések
04381A221Követelések áruszállításból és szolgáltatásból
(vevők)
04481A222Követelések kapcsolt vállalkozással szemben
04581A223Követelések egyéb részesedési viszonyban
lévő vállalkozással szemben
04681A224Váltókövetelések
04781A225Egyéb követelések
04881A2251Rövid lejáratú kölcsönök
04981A2253Részesedésekkel, értékpapírokkal
kapcsolatos követelések
05081A2254Határidős és opciós ügyletekből származó
követelések
05181A2255Ügyfelekkel szemben pénzforgalmi- és
kapcsolódó pénzügyi szolgáltatásból adódóan
keletkezett követelések
05281A2256Egyéb rövid lejáratú követelések
05381A226Követelések értékvesztése
05481A227Követelések értékelési különbözete
05581A228Származékos ügyletek pozitív értékelési
különbözete
05681A23Értékpapírok
05781A231Részesedés kapcsolt vállalkozásban
05881A232Egyéb részesedés
05981A233Saját részvények, saját üzletrészek
06081A234Forgatási célú hitelviszonyt megtestesítő
értékpapírok
06181A2341Diszkont kincstárjegy
06281A2342Államkötvények
06381A2343Jegybanki kötvény
06481A2344Belföldi hitelintézetek kötvénye
06581A2345Egyéb belföldi kötvények
06681A23451ebből: kapcsolt vállalkozások értékpapírja
06781A2346Külföldi kötvény
06881A235Értékpapírok értékvesztése
06981A236Értékpapírok értékelési különbözete
07081A24Pénzeszközök
07181A241Pénztár, elektronikus pénzeszköz, csekkek
07281A242Pénzforgalmi számlák
07381A243Bankbetétek
07481A244Letéti számlán elhelyezett ügyfélpénz
07581A245Bankbetétek, pénzforgalmi számlák
értékvesztése
07681A3Aktív időbeli elhatárolások
07781A31Bevételek aktív időbeli elhatárolása
07881A32Költségek, ráfordítások aktív időbeli
elhatárolása
07981A33Halasztott ráfordítások
Vonatkozási idő vége: Adatszolgáltató neve: Adatszolgáltató törzsszáma: 81B MÉRLEG - FORRÁSOK
Nagyságrend: ezer forint
SorszámPSZÁF kódMegnevezésElektronikuspénz kibocsátási
tevékenységből és
kapcsolódó pénzügyi
szolgáltatásból
Pénzforgalmi
szolgáltatásból és
kapcsolódó pénzügyi
szolgáltatásból
Egyéb üzleti tevékenységbőlÖsszesenMód.
ForintDevizaÖsszesenForintDevizaÖsszesenForintDevizaÖsszesenForintDevizaÖsszesen
12345678910111213
abcdefghijklz
00181B0FORRÁSOK ÖSSZESEN
00281B1Saját tőke
00381B11Jegyzett tőke
00481B111ebből: visszavásárolt tulajdoni részesedés névértéken
00581B12Jegyzett, de még be nem fizetett tőke (-)
00681B13Tőketartalék
00781B14Eredménytartalék
00881B15Lekötött tartalék
00981B16Értékelési tartalék
01081B161Értékhelyesbítés értékelési tartaléka
01181B162Valós értékelés értékelési tartaléka
01281B17Mérleg szerinti eredmény
01381B2Céltartalékok
01481B21Céltartalék a függő (várható) kötelezettségekre
01581B22Céltartalék a biztos (jövőbeni) kötelezettségekre
01681B23Egyéb céltartalék
01781B3Kötelezettségek
01881B31Hátrasorolt kötelezettségek
01981B311Hátrasorolt kötelezettségek kapcsolt vállalkozással
szemben
02081B312Hátrasorolt kötelezettségek egyéb részesedési
viszonyban lévő vállalkozással szemben
02181B313Hátrasorolt kötelezettségek egyéb gazdálkodóval
szemben
02281B32Hosszú lejáratú kötelezettségek
02381B321Hosszú lejáratra kapott kölcsönök
02481B322Átváltoztatható kötvények
02581B323Tartozások kötvénykibocsátásból
02681B324Beruházási és fejlesztési hitelek
02781B325Egyéb hosszú lejáratú hitelek
02881B326Tartós kötelezettségek kapcsolt vállalkozással
szemben
02981B327Tartós kötelezettségek egyéb részesedési viszonyban
lévő vállalkozással szemben
03081B328Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
03181B33Rövid lejáratú kötelezettségek
03281B331Kibocsátott elektronikuspénz
03381B332Rövid lejáratú kölcsönök
03481B3321ebből: átváltoztatható kötvények
03581B333Rövid lejáratú hitelek
03681B334Vevőktől kapott előlegek
03781B335Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból
(szállítók)
03881B336Váltótartozások
03981B337Rövid lejáratú kötelezettségek kapcsolt vállalkozással
szemben
04081B338Rövid lejáratú kötelezettségek egyéb részesedési
viszonyban lévő vállalkozással szemben
04181B339Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
04281B3391Részesedésekkel, értékpapírokkal kapcsolatos
kötelezettségek
04381B3392Határidős és opciós ügyletekből származó
kötelezettségek
04481B3393Ügyfelekkel szemben pénzforgalmi- és kapcsolódó
pénzügyi szolgáltatásból adódóan keletkezett
kötelezettségek
04581B3393181B3393 sorból: A fizetési számla kapcsán az ügyféllel
szemben fennálló tartozás
04681B3394Különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
04781B34Kötelezettségek értékelési különbözete
04881B35Származékos ügyletek negatív értékelési különbözete
04981B4Passzív időbeli elhatárolások
05081B41Bevételek passzív időbeli elhatárolása
05181B42Költségek, ráfordítások passzív időbeli elhatárolása
05281B43Halasztott bevételek
Vonatkozási idő vége:Adatszolgáltató neve:Adatszolgáltató törzsszáma:
81C
MÉRLEGEN KÍVÜLI KÖVETELÉSEK ÉS KÖTELEZETTSÉGEK
Nagyságrend: ezer forint
SorszámPSZÁF kódMegnevezésElektronikus
pénzkibocsátásból és
kapcsolódó pénzügyi
szolgáltatásból
Pénzforgalmi
szolgáltatásból és
kapcsolódó pénzügyi
szolgáltatásból
Egyéb üzleti
tevékenységből
ÖsszesenMód.
12345
abcdz
00181C1Mérlegen kívüli követelések összesen
00281C11Függő követelések összesen
00381C111Opciós ügyletek
00481C112Kapott garancia és kezesség
00581C112181C112-ből: harmadik fél által az elektronikuspénz kibocsátása
miatti kötelezettségéért vállalt garancia, kezesség
00681C112281C112-ből: harmadik fél által a pénzforgalmi szolgáltató
kötelezettségéért vállalt garancia, kezesség
00781C113Hitellevelek és akkreditívek
00881C114Hitelszerződés alapján még igénybe vehető keretösszeg
00981C115Peres ügyekkel kapcsolatban várható követelések
01081C116Egyéb függő követelések
01181C12Jövőbeni követelések összesen
01281C121Határidős követelések
01381C122SWAP ügyletek határidős ügyletrésze miatti követelések
01481C123Egyéb jövőbeni követelések
01581C131Biztosítékok és fedezetek (teljes értéken)
01681C1311Óvadék (készpénz, betét, értékpapír)
01781C1312Jelzálogjog
01881C13121Lakóingatlan
01981C13122Egyéb ingatlan
02081C1313Egyéb zálogjog
02181C1314Egyéb fedezetek, biztosítékok
02281C132Biztosítékok és fedezetek (a követelés erejéig)
02381C1321Óvadék (készpénz, betét, értékpapír)
02481C1322Jelzálogjog
02581C13221Lakóingatlan
02681C13222Egyéb ingatlan
02781C1323Egyéb zálogjog
02881C1324Egyéb fedezetek, biztosítékok
02981C2Mérlegen kívüli kötelezettségek összesen
03081C21Függő kötelezettségek összesen
03181C211Opciós ügyletek
03281C212Adott garancia és kezességvállalás
03381C213Hitellevelek és akkreditívek
03481C214Hitelszerződés alapján még igénybe vehető keretösszeg
03581C214181C214-ből: ügyfelek fizetési számlájához kapcsolódóan lehívható
hitelkeret összege
03681C215Peres ügyekkel kapcsolatban várható kötelezettségek
03781C216Egyéb függő kötelezettségek
03881C22Jövőbeni kötelezettségek összesen
03981C221Határidős kötelezettségek
04081C222SWAP ügyletek határidős ügyletrésze miatti kötelezettségek
04181C223Egyéb jövőbeni kötelezettségek
Jelmagyarázat
Tilos
Vonatkozási idő végeAdatszolgáltató neveAdatszolgáltató törzsszáma
82A EREDMÉNYKIMUTATÁS
Nagyságrend: ezer forint
SorszámPSZÁF kódMegnevezésTárgynegyedéviHalmozott (év elejétől kumulált)Mód
Elektronikuspénz
kibocsátásból és
kapcsolódó
pénzügyi
szolgáltatásból
Pénzforgalmi
szolgáltatásból és
kapcsolódó
pénzügyi
szolgáltatásból
Egyéb üzleti
tevékenységből
ÖsszesenElektronikuspénz
kibocsátásból és
kapcsolódó
pénzügyi
szolgáltatásból
Pénzforgalmi
szolgáltatásból és
kapcsolódó
pénzügyi
szolgáltatásból
Egyéb üzleti
tevékenységből
Összesen
123456789
abcdefghz
00182A1A. ÜZEMI (ÜZLETI) TEVÉKENYSÉG EREDMÉNYE
00282A11I. Értékesítés nettó árbevétele
00382A111Belföldi értékesítés nettó árbevétele
00482A1111Elektronikuspénz kibocsátásának díjbevétele és kapcsolódó pénzügy
szolgáltatások díjbevétele
00682A1112Pénzforgalmi műveletek bevételei
00782A1113Készpénzátutalás bevételei
00882A1114Készpénzhelyettesítő fizetési eszköz kibocsátásának bevételei
00982A1115Egyéb bevételek
01082A112Exportértékesítés nettó árbevétele
01182A1121Elektronikuspénz kibocsátásának díjbevétele és kapcsolódó pénzügy
szolgáltatások díjbevétele
01282A1122Pénzforgalmi műveletek bevételei
01382A1123Készpénzátutalás bevételei
01482A1124Készpénzhelyettesítő fizetési eszköz kibocsátásának bevételei
01582A1125Egyéb bevételek
01682A12II. Aktivált saját teljesítmények értéke
01782A13III. Egyéb bevételek
01882A131Immateriális javak, tárgyi eszközök értékesítéséből és átadásából
származó bevétel
01982A132Saját követelések értékesítéséből származó bevétel
02082A133Behajthatatlannak minősített és leírt követelésből származó bevételek
02182A134Követelések értékvesztésének visszaírása
02282A135Egyéb eszközök értékvesztésének visszaírása
02382A136Céltartalék felhasználása és felszabadítása
02482A137Különféle egyéb bevételek
02582A14IV. Anyagjellegű ráfordítások
02682A15V. Személyi jellegű ráfordítások
02782A16VI. Értékcsökkenési leírás
02882A17VII. Egyéb ráfordítások
02982A171Immateriális javak, tárgyi eszközök, készletek könyv szerinti értéke
értékesítéskor
03082A172Saját követelés könyv szerinti értéke értékesítéskor
03182A173Saját követelés könyv szerinti értéke leíráskor
03282A174Követelések értékvesztésének képzése
03382A175Egyéb eszközök értékvesztésének képzése
03482A176Céltartalék képzése
03582A177Adók, adó jellegű kifizetések
03682A178Különféle egyéb ráfordítások
03782A2B. Pénzügyi műveletek eredménye
03882A21VIII. Pénzügyi műveletek bevételei
03982A211Kapott (járó) osztalék és részesedés
04082A21101Ebből: kapcsolt vállalkozástól kapott
04182A212Részesedések értékesítésének árfolyamnyeresége
04282A213Befektetett pénzügyi eszközök kamatai, árfolyamnyeresége
04382A2131Befektetett pénzügyi eszközök kamat és kamat jellegű bevételei
04482A2132Befektetett pénzügyi eszközök árfolyamnyeresége
04582A214Egyéb kapott (járó) kamatok és kamatjellegű bevételek
04682A2141a.) Alaptevékenységekhez kapcsolódó
04782A21411Pénzforgalmi szolgáltatás
04882A21412Hitel, kölcsön nyújtása
04982A21413Letéti szolgáltatás nyújtása
05082A21414Fizetési rendszer működtetése
05182A2142b.) Ügyfélpénzek védelme érdekében keletkezett követelésekhez
kapcsolódó
05282A21421Elkülönített letéti számla
05382A21422Nulla % kockázati súlyozású pénzügyi eszközök
05482A21423Alacsony kockázati súlyú eszközök
05582A21424Egyéb
05682A2143c.) Egyéb kamat és kamatjellegű bevételek
05782A215Pénzügyi műveletek egyéb bevétele
05882A2151Függő és jövőbeni kötelezettségekhez kapcsolódó
05982A2152Pénzügyi eszközök realizált árfolyamnyeresége
06082A2153Konverziós árfolyamnyereség- deviza és valutaforgalomban realizált
árfolyamkülönbözet
06182A2154Átértékelési nyereség- Devizaeszközök és devizakötelezettségek deviza
árfolyamváltozás miatti átértékeléséből
06282A2155Értékelési különbözet
06382A2156Egyéb
06482A22IX. Pénzügyi műveletek ráfordításai
06582A221Befektetett pénzügyi eszközök árfolyamvesztesége
06682A222Fizetendő kamatok és kamatjellegű ráfordítások
06782A2221a.) Alaptevékenységekhez kapcsolódó
06882A22211Pénzforgalmi szolgáltatás
06982A22212Hitel, kölcsön nyújtása
07082A22213Letéti szolgáltatás nyújtása
07182A22214Fizetési rendszer működtetése
07282A2222b.) Ügyfélpénzek védelme érdekében keletkezett követelésekhez
kapcsolódó
07382A22221Elkülönített letéti számla
07482A22222Nulla % kockázati súlyozású pénzügyi eszközök
07582A22223Egyéb
07682A2223c.) Egyéb kamat és kamatjellegű ráfordítások
07782A223Részesedések, értékpapírok, bankbetétek értékvesztése
07882A224Pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai
07982A2241Függő és jövőbeni kötelezettségekhez kapcsolódó ráfordítások
08082A2242Pénzügyi eszközök realizált árfolyamvesztesége
08182A2243Konverziós árfolyamveszteség- deviza és valutaforgalomban realizált
árfolyamkülönbözet
08282A2244Átértékelési veszteség- Devizaeszközök és devizakötelezettségek deviza
árfolyamváltozás miatti átértékeléséből
08382A2245Értékelési különbözet
08482A2246Egyéb
08582A3C. Szokásos vállalkozási eredmény
08682A4D. Rendkívüli eredmény
08782A41X. Rendkívüli bevételek
08882A42XI. Rendkívüli ráfordítások
08982A5E. Adózás előtti eredmény
09082A6XII. Adófizetési kötelezettség (évközben fizetett adóelőleg)
09182A7F. Adózott eredmény
09282A71Eredménytartalék igénybevétele osztalékra, részesedésre
09382A72
09482A721Ebből: kapcsolt vállalkozásnak adott
09582A8G. Mérleg szerinti eredmény
09682A9Tájékoztató adatok
09782A91I. Értékesítés közvetett költségei
09882A911Értékesítés, forgalmazás közvetett költségei
09982A912igazgatási költségek
10082A913Egyéb általános költségek
10182A92II. Kiszervezett tevékenység
10282A921Másik pénzforgalmi szolgáltató részére kiszervezett tevékenység
szerződés szerinti, fizetett ellenértéke
Jelmagyarázat
Tilos
Vonatkozási idő vége:Adatszolgáltató neve:Adatszolgáltató törzsszáma
83NA
Pénzforgalmi intézmény - ÜGYFÉLPÉNZEK KEZELÉSE
Nagyságrend: ezer forint
SorszámPSZÁF kódMegnevezésForintDevizaÖsszesenMód.
1234
abcz
00183NA1Ügyfélpénz tárgynapi nyitó egyenlege
00283NA111Fizetési műveletekre átvett készpénz
00383NA112Pénzforgalmi szolgáltató által vezetett ügyfélszámlán
nyilvántartott összeg
00483NA113Pénzforgalmi szolgáltató saját pénzforgalmi -, letéti-,
értékpapír- és egyéb számláján nyilvántartott összeg
00583NA12183NA1-ből: ügyfélpénz kihelyezett összege
00683NA1211- a Hpt. 87/L. §-a alapján elkülönített letéti számlán
elhelyezett összeg
00783NA1212- a Hpt. 76/A. § alkalmazásában 0%-os kockázati súlyú
kitettségnek minősülő eszközben történt befektetés összege
00883NA12283NA1-ből: pénzforgalmi szolgáltató pénztárában, fizetési
számláján, egyéb eszközben (úton lévő tétel)
00983NA2Ügyfélpénz növekedésével járó tranzakciók
01083NA21- fizetési műveletekre átvett készpénz pénztárba
01183NA22- készpénz befizetése ügyfél fizetési számlájára
01283NA23- fizetési megbízás jóváírása ügyfél fizetési számlára
01383NA24- egyéb jóváírás
01483NA3Ügyfélpénz csökkenésével járó tranzakciók
01583NA31- fizetési műveletekhez kapcsolódó készpénz kifizetése
pénztárból
01683NA32- kifizetés ügyfél fizetési számlájáról
01783NA33- fizetési megbízás terhelése fizetési számlán
01883NA34- egyéb terhelés
01983NA4Ügyfélpénz tárgynapi záró egyenlege (83NA1+83NA2-
83NA3)
02083NA41Fizetési műveletekre átvett készpénz
02183NA42Ügyfélszámlákon nyilvántartott összeg
02283NA43Saját pénzforgalmi- és egyéb számlákon nyilvántartott összeg
02383NA51Fizetési műveletekre átvett pénzeszközből tárgynapot
követő (T+1) munkanapon teljesített kifizetések
02483NA511- fizetési műveletekhez kapcsolódó készpénz kifizetése
pénztárból
02583NA512- kifizetés ügyfél fizetési számlájáról
02683NA513- fizetési megbízás terhelése fizetési számlán
02783NA514- egyéb terhelés
02883NA52Fizetési műveletekre átvett pénzeszközből tárgynapot
követő (T+1) munkanapon nem teljesített kifizetések
02983NA521- fizetési műveletekre átvett készpénz pénztárba
03083NA522- készpénz befizetése ügyfél fizetési számlájára
03183NA523- fizetési megbízás jóváírása ügyfél fizetési számlára
03283NA524- egyéb jóváírás
03383NA6Jogszabályi előírás alapján teljesített elhelyezés
03483NA61- a Hpt. 87/L. §-a alapján elkülönített letéti számlán
elhelyezett összeg
03583NA62- a Hpt. 76/A. § alkalmazásában 0%-os kockázati súlyú
kitettségnek minősülő eszközben történt befektetés összege
03683NA63- bankgaranciával- vagy kezesi biztosítási szerződés alapján
biztosított összeg
Vonatkozási idő vége:Adatszolgáltató neve:Adatszolgáltató törzsszáma:
83ENA Elektronikuspénz-kibocsátó intézmény - ÜGYFÉLPÉNZEK KEZELÉSE
Nagyságrend: ezer forint
SorszámPSZÁF kódMegnevezésForintDevizaÖsszesenMód.
1234
abcz
00183ENA1Kibocsátott elektonikuspénz tárgynapi nyitó egyenlege
00283ENA2Ügyfélpénz (átvett elektronikuspénz ellenértékének)
tárgynapi nyitó egyenlege
00383ENA2183ENA2-ből: a Hpt. 87/P. § (3) bekezdés a) alpontja alapján
elhelyezett elektronikuspénz ellenértéke
00483ENA211- a Hpt. 87/P. § (3) bekezdés a) alpontja alapján elkülönített
letéti számlán elhelyezett összeg
00583ENA212- a Hpt. 87/P. § (3) bekezdés a) alpontja alapján alacsony
kockázatú eszközben elhelyezett összege
00683ENA2283ENA2-ből: a Hpt. 87/P. § (3) bekezdés b) alpontja szerinti
bankgarancia vagy kezesi biztosítási szerződés által
biztosított elektronikuspénz ellenérték összege
00783ENA2383ENA2-ből: a Hpt. 87/P. § (4) bekezdés b) alpontja alapján
az elektronikuspénz kibocsátását követő 5. munkanapig nem
elhelyezett elektronikuspénz ellenérték
00883ENA2483ENA2-ből: elektronikuspénz-kibocsátó pénztárában,
fizetési számláján, egyéb eszközben (úton lévő) lévőtétel
00983ENA2583ENA2-ből: a Hpt. 87/P. § (4) bekezdés b) pontja szerinti
ügynök által átvett, de a Hpt. 87/P. § (3) bekezdés szerint
még nem biztosított összeg
01083ENA3Tárgynapi kibocsátott elektronikus pénz
01183ENA4Tárgynapi ügyfélpénz növekedés
01283ENA41- ügyfelektől átvett elektronikuspénz ellenérték a Hpt. 87/P. § (3)
alapján kezelve
01383ENA42- ügyfelektől átvett elektonikuspénz kibocsátó pénztárában,
fizetési számláján, egyéb eszközben (úton lévő) tétel
01483ENA43- ügyfelektől átvett elektronikuspénz ellenérték a Hpt. 87/P. § (4)
b) pontja szerinti ügynök által átvett, de a Hpt. 87/P. § (3)
bekezdés szerint még nem biztosított összeg
01583ENA5Tárgynapi visszaváltott elektronikuspénz
01683ENA6Tárgynapi ügyfélpénz csökkenésére felvett megbízás
(ügyfelek részére visszaváltott elektronikuspénz ellenérték)
01783ENA7Kibocsátott elektronikuspénz tárgynapi záró egyenlege
(83ENA1+83ENA3-83ENA5)
01883ENA8Ügyfélpénz tárgynapi záró egyenlege (83ENA2+83ENA4-
83ENA6)
01983ENA8183ENA8-ből: a Hpt. 87/P. § (3) bekezdés a) alpontja alapján
elhelyezett elektronikuspénz ellenértéke
02083ENA811- a Hpt. 87/P. § (3) bekezdés a) alpontja alapján elkülönített
letéti számlán elhelyezett összeg
02183ENA812- a Hpt. 87/P. § (3) bekezdés a) alpontja alapján alacsony
kockázatú eszközben elhelyezett összege
02283ENA8283ENA8-ból: a Hpt. 87/P. § (3) bekezdés b) alpontja szerinti
bankgarancia vagy kezesi biztosítási szerződés által
biztosított elektronikuspénz ellenérték összege
02383ENA8383ENA8-ből: a Hpt. 87/P. § (4) bekezdés b) alpontja alapján
az elektronikuspénz kibocsátását követő 5. munkanapig nem
elhelyezett ügyfélpénz
02483ENA8483ENA8-ből: pénzforgalmi szolgáltató elektronikuspénz-
kibocsátó pénztárában, fizetési számláján, egyéb eszközben
(úton lévő) lévőtétel
02583ENA8583ENA8-ból: a Hpt. 87/P. § (4) bekezdés b) pontja szerinti
ügynök által átvett de még a Hpt. 87/P. § (3) bekezdés
szerint nem biztosított összegek
Jelmagyarázat
Tilos
Vonatkozási idő vége:Adatszolgáltató neve:Adatszolgáltató törzsszáma
83PNA
Posta Elszámoló Központot működtető intézmény (PEKMI) - ÜGYFÉLPÉNZEK KEZELÉSE
Nagyságrend: ezer forint
SorszámPSZÁF kódMegnevezésForintDevizaÖsszesenMód.
1234
abcz
00183PNA1Ügyfélpénz tárgynapi nyitó egyenlege
00283PNA111Fizetési műveletekre átvett készpénz
00383PNA112Pénzforgalmi szolgáltató által vezetett ügyfélszámlán nyilvántartott összeg
00483PNA113Pénzforgalmi szolgáltató saját pénzforgalmi -, letéti-, értékpapír- és egyéb számláján
nyilvántartott összeg
00583PNA12183PNA1-ből: ügyfélpénz kihelyezett összege
00683PNA1211- a Hpt. 87/L. §-a alapján elkülönített letéti számlán elhelyezett összeg
00783PNA1212- a Hpt. 76/A. § alkalmazásában 0%-os kockázati súlyú kitettségnek minősülő eszközben
történt befektetés összege
00883PNA12283PNA1-ből: pénzforgalmi szolgáltató pénztárában, fizetési számláján, egyéb eszközben
(úton lévő tétel)
00983PNA2Ügyfélpénz növekedésével járó tranzakciók
01083PNA21- fizetési műveletekre átvett készpénz pénztárba
01183PNA22- készpénz befizetése ügyfél fizetési számlájára
01283PNA23- fizetési megbízás jóváírása ügyfél fizetési számlára
01383PNA24- egyéb jóváírás
01483PNA3Ügyfélpénz csökkenésével járó tranzakciók
01583PNA31- fizetési műveletekhez kapcsolódó készpénz kifizetése pénztárból
01683PNA32- kifizetés ügyfél fizetési számlájáról
01783PNA33- fizetési megbízás terhelése fizetési számlán
01883PNA34- egyéb terhelés
01983PNA4Ügyfélpénz tárgynapi záró egyenlege (83NA1+83NA2-83NA3)
02083PNA41Fizetési műveletekre átvett készpénz
02183PNA42Ügyfélszámlákon nyilvántartott összeg
02283PNA43Saját pénzforgalmi- és egyéb számlákon nyilvántartott összeg
02383PNA51Fizetési műveletekre átvett pénzeszközből tárgynapot követő (T+1) munkanapon
teljesített kifizetések
02483PNA511- fizetési műveletekhez kapcsolódó készpénz kifizetése pénztárból
02583PNA512- kifizetés ügyfél fizetési számlájáról
02683PNA513- fizetési megbízás terhelése fizetési számlán
02783PNA514- egyéb terhelés
02883PNA52Fizetési műveletekre átvett pénzeszközből tárgynapot követő (T+1) munkanapon
nem teljesített kifizetések
02983PNA521- fizetési műveletekre átvett készpénz pénztárba
03083PNA522- készpénz befizetése ügyfél fizetési számlájára
03183PNA523- fizetési megbízás jóváírása ügyfél fizetési számlára
03283PNA524- egyéb jóváírás
03383PNA53Fizetési műveletekre átvett pénzeszközből tárgynapot követő második (T+2)
munkanapon teljesített kifizetések
03483PNA531- fizetési műveletekhez kapcsolódó készpénz kifizetése pénztárból
03583PNA532- kifizetés ügyfél fizetési számlájáról
03683PNA533- fizetési megbízás terhelése fizetési számlán
03783PNA534- egyéb terhelés
03883PNA54Fizetési műveletekre átvett pénzeszközből tárgynapot követő második (T+2)
munkanapon nem teljesített kifizetések
03983PNA541- fizetési műveletekre átvett készpénz pénztárba
04083PNA542- készpénz befizetése ügyfél fizetési számlájára
04183PNA543- fizetési megbízás jóváírása ügyfél fizetési számlára
04283PNA544- egyéb jóváírás
04383PNA6Jogszabályi előírás alapján teljesített elhelyezés
04483PNA61- a Hpt. 87/L. §-a alapján elkülönített letéti számlán elhelyezett összeg
04583PNA62- a Hpt. 76/A. § alkalmazásában 0%-os kockázati súlyú kitettségnek minősülő eszközben
történt befektetés összege
04683PNA63- bankgaranciával- vagy kezesi biztosítási szerződés alapján biztosított összeg
Vonatkozási idő vége:Adatszolgáltató neve:Adatszolgáltató törzsszáma
83NB ELKÜLÖNÍTETT LETÉTI SZÁMLÁN VAGY ALACSONY KOCKÁZATI SÚLYÚ ESZKÖZBEN ELHELYEZETT ÜGYFÉLPÉNZEK KEZELÉSE

Nagyságrend: ezer forint
SorszámPSZÁF kódMegnevezésLetétkezelő neve0% kockázati súlyozású
eszközök megnevezése
Alacsony kockázatú
eszközök megnevezése
ForintDevizaÖsszesenMód
1234567
abcdefZ
00183NB1Letéti számlán elhelyezett összegek
összesen:
00283NB101
83NB199
00383NB2Nulla %-os kockázati súlyú kitettségnek
minősülő eszközben elhelyezett összeg
00483NB201
00583NB20101
83NB20199
00683NB299
00783NB29901
83NB29999
00883NB3Alacsony kockázati súlyú kitettségnek
minősülő eszközben elhelyezett összeg
00983NB301
01083NB30101
83NB30199
01183NB399
01283NB39901
83NB39999
Jelmagyarázat
Tilos
Vonatkozási idő vége:Adatszolgáltató neve:Adatszolgáltató törzsszáma:
84A SZAVATOLÓ TőKE SZÁMÍTÁSA
Nagyságrend: ezer forint
SorszámPSZÁF kódMegnevezésÖsszegMód
12
az
00184A1KOCKÁZATOK FEDEZÉSÉRE FIGYELEMBE VEHETŐ
SZAVATOLÓ TŐKE ÖSSZESEN
00284A11ALAPVETŐ TÖKE
00384A111ALAPVETŐ TŐKEKÉNT ELISMERT TŐKEELEMEK
00484A11101ebből: Törzsrészvények és a törzsrészvényekkel egyenrangú
jegyzett és befizetett tőke
00584A11102ebből: Osztalék-elsőbbségi, a nyereséges évben az elmúlt év(ek)
elmaradt hozamkifizetésére fel nem jogosító, jegyzett és befizetett
részvények
00684A1111Befizetett jegyzett tőke
00784A1112(-) Visszavásárolt saját részvények könyv szerinti értéken
00884A1113Tőketartalék alapvető tőkében figyelembe vehető része
00984A11131a) Számviteli tőketartalék
01084A11132b1) (-) Tőketartalék csökkenése a cégbírósági bejegyzésig
01184A11133b2) Tőketartalék növekedése a cégbírósági bejegyzésig
01284A112ALAPVETŐ TŐKEKÉNT ELISMERT TARTALÉKOK
01384A1121Lekötött tartalék
01484A1122Eredménytartalék alapvető tőkében figyelembe vehető része
01584A11221a1) Számviteli eredménytartalék, ha pozitív
01684A11222a2) (-) Számviteli eredménytartalék, ha negatív
01784A11223b1) (-) Eredménytartalék csökkenése a Felügyeletnek bejelentett,
dokumentált, Cégbíróságon még nem bejegyzett jegyzett tőke
emelés miatt
01884A11224b2) Eredménytartalék növekedése a Cégbíróságon még nem
bejegyzett jegyzett tőke leszállítás miatt
01984A1123Könyvvizsgáló által hitelesített mérleg szerinti vagy évközi
eredmény, ha pozitív
02084A11241(-) Évközi eredmény, ha negatív
02184A11242(-) Könyvvizsgáló által hitelesített mérleg szerinti eredmény, ha
negatív
02284A113ALAPVETŐ TŐKEKÉNT ELISMERT EGYÉB TŐKEELEMEK -
Vegyes tulajdonságú befizetett jegyzett tőke és az alapvető
kölcsöntőke teljes összege
02384A1131Vegyes tulajdonságú befizetett jegyzett tőke
02484A1132Alapvető kölcsöntőke
02584A114(-) EGYÉB LEVONÁSOK AZ ALAPVETŐ TŐKÉBŐL
02684A1141(-) Immateriális javak (amortizált értéken)
02784A1142(-) Vegyes tulajdonságú befizetett jegyzett tőke és alapvető
kölcsöntőke limit feletti része
02884A1143(-) Egyéb levonások
02984A11431(-) Kockázati céltartalék és az értékvesztés hiánya
03084A12JÁRULÉKOS TŐKE
03184A121Vegyes tulajdonságú befizetett jegyzett tőkéből és alapvető
kölcsöntőkéből a járulékos tőkébe beszámítható rész
03284A122Értékelési tartalékok járulékos tőkében figyelembe vehető része
03384A123Lejárat nélküli osztalékelsőbbségi, a nyereséges évben az elmúlt
év(ek) elmaradt hozamkifizetésére is feljogosító, jegyzett és
befizetett elsőbbségi részvények és egyéb, járulékos tőkébe
sorolható részvények, részjegyek és alárendelt kölcsöntőke
03484A124Járulékos kölcsöntőke
03584A125Lejárattal rendelkező osztalék-elsőbbségi, a nyereséges évben az
elmúlt év(ek) elmaradt hozamkifizetésére feljogosító, jegyzett és
befizetett elsőbbségi részvények és egyéb, járulékos tőkébe
sorolható részvények, részjegyek
03684A126Lejárattal rendelkező alárendelt kölcsöntőke
03784A127Részvénnyé átváltoztatható kötvények
03884A128(-) Lejárattal rendelkező alap-, járulékos-, alárendelt kölcsöntőke és
járulékos tőkeként figyelembe vehető, lejárattal rendelkező
részvények és részjegyek összegének limit feletti része
03984A129(-) Járulékos tőke limit feletti része
04084A13KIEGÉSZÍTŐ információk
04184A131(-) Elismert, de fel nem használt szavatoló tőke
04284A132Alárendelt kölcsöntőke számviteli értéke
04384A133Hpt. 9. § szerinti AKTUÁLIS induló tőkekövetelmény
Jelmagyarázat
Tilos
Vonatkozási idő vége:Adatszolgáltató neve:Adatszolgáltató törzsszáma
85A Minősített követelésállomány alakulása Nagyságrend: ezer forint
SorszámPSZÁF kódMegnevezésMinősített ügyletek tárgynegyedévi
nyitó állománya
Megképzett értékvesztés/céltartalékVisszaírt értékvesztés /céltartalék
felhasználása, felszabadítása
Leírt, értékesített követelésekMinősített ügyletek
tárgynegyedévi záró állománya
Mód.
ForintDevizaForintDevizaForintDevizaForintDevizaForintDeviza
értékdbértékdbértékdbértékdbértékdbértékdbértékdbértékdbértékdbértékdb
123456789101112131415161718192021
abcdefhiikImnOöPqrsz
00185A1Összes követelés
00285A2Pénzforgalmi és kapcsolódó
pénzügyi szolgáltatásból származó
követelések
00385A21ebből: hitel- és kölcsönügyletek
00485A3Elektronikuspénz kibocsátási és
kapcsolódó pénzügyi
szolgáltatásból származó
követelések
00585A31ebből: hitel- és kölcsönügyletek
00685A4Egyéb üzleti tevékenységből
származó követelések
00785A5Tájékoztató adatok
00885A51Mérlegen kívüli kötélezettségek
00985A511ebből: le nem hívott hitelkeret
Jelmagyarázat
Tilos
Vonatkozási idő vége:Adatszolgáltató neve:Adatszolgáltató törzsszáma:
86A Pénzmosással és terrorizmus finanszírozásával kapcsolatos adatok
Nagyságrend: ezer forint
SorszámPSZÁF
kód
MegnevezésTárgynegyedévHalmozott (naptári év
elejétől kumulált)
Mód.
DarabszámÖsszegDarabszámÖsszeg
12345
abcdz
00186A1Nem teljes körűen átvilágított ügyfél
00286A11ebből: ügyfélkövetelés
00386A12ebből: ügyfél-kötelezettség
00486A2Összes ügyfél-átvilágítás
00586A21Egyszerűsített ügyfél átvilágítás
00686A22Fokozott ügyfél átvilágítás
00786A221ebből: kiemelt közszereplő (PEP) ügyfél átvilágítása
00886A23Normál ügyfél átvilágítás
00986A31Üzleti kapcsolat létesítésekor történt átvilágítás
01086A32Hárommillió-hatszázezer forintot elérő vagy meghaladó
összegű tranzakció miatti átvilágítás
01186A33Több, egymással ténylegesen összefüggő, hárommillió-
hatszázezer forintot meghaladó összegű tranzakció miatti
átvilágítás
01286A34Korábban rögzített ügyféladatok valódiságával kapcsolatos
kétség felmerülése miatti átvilágítás
01386A35Más szolgáltató által elvégzett ügyfél-átvilágítás
eredményének elfogadása
01486A36Pénzforgalmi közvetítő által végzett átvilágítás
01586A41Saját bejelentések
01686A42Bejelentésekből devizában bonyolított ügyletek
01786A431Bejelentésekből: 1. legnagyobb összegű bejelentés
01886A4322. legnagyobb összegű bejelentés
01986A4333. legnagyobb összegű bejelentés
02086A4344. legnagyobb összegű bejelentés
02186A4355. legnagyobb összegű bejelentés
02286A44Bejelentésekből pénzforgalmi közvetítő által végzett
tranzakciók bejelentése
02386A5Bejelentésekből 24/48 órára felfüggesztett tranzakció
02486A6Bíróság által pénzmosás miatt zárolt követelések
02586A7Terrorizmus finanszírozásának gyanúja miatti bejelentés
02686A8Szankciós lista alapján zárolt követelések
Jelmagyarázat
Tilos
Vonatkozási idő vége:Adatszolgáltató neve:Adatszolgáltató törzsszáma
86BA Fogyasztói panaszügyekre vonatkozó adatok 1.
Nagyságrend: ezer forint
SorszámPSZÁF kódMegnevezésPanaszügy darabszáma a panasz elsődleges témája szerintÖsszesenMód
ÁrfolyamEgyoldalú szerződésmódosításElszámolásJogosulatlan tevékenységJutalék, költség, díj mértékeKamat mértékeKHR (bar lista)Megbízás teljesítéseNyilvántartás hiányosságPénzügyi közvetítőPénzügyi visszaélésSzolgáltatás minőségeTájékoztatási hiányosságEgyéb ügyviteli hibák
12345678910111213141516
abcdefghijklmnoz
00186BA1TÁRGYIDŐSZAKBAN NYILVÁNTARTÁSBA VETT
PANASZÜGYEK SZÁMA ÖSSZESEN
00286BA111Pénzforgalmi szolgáltatással kapcsolatos
00386BA1111ebből: fizetési számla vezetésével
00486BA1112készpénzátutalással
00586BA1113készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel
00686BA1114elektronikus bankolással
00786BA112Pénzforgalmi szolgáltatáshoz kapcsolódó pénzügyi tevékenységgel
kapcsolatos
00886BA1121ebből: hitelezéssel
00986BA1122letéti szolgáltatással
01086BA1123pénz átváltással
01186BA121Elektronikus pénz kibocsátásával kapcsolatos
01286BA122Elektronikus pénz kibocsátásához kapcsolódó pénzügyi
tevékenységgel kapcsolatos
01386BA13Egyéb tevékenységgel kapcsolatos
01486BA2PERESÍTETT panaszügyekre vonatkozó adatok
01586BA21Folyamatban lévő peresített panaszügyek száma az időszak végén
01686BA22Tárgyidőszakban a panaszos javára lezárt peresített panaszügyek
száma
01786BA221Részben megalapozott panaszügyek
01886BA222Megalapozott panaszügyek
01986BA23Tárgyidőszakban az intézmény javára lezárt peresített panaszügyek
száma
02086BA231Részben megalapozott panaszügyek
02186BA232Elutasított panaszügyek
Jelmagyarázat
Tilos
Vonatkozási idő vége:Adatszolgáltató neve:Adatszolgáltató törzsszáma:
86BB Fogyasztói panaszügyekre vonatkozó adatok II.
Nagyságrend: ezer forint
SorszámPSZÁF kódMegnevezésAdatMód
12
az
00186BB1TÁRGYIDŐSZAKBAN LEZÁRT PANASZÜGYEK SZÁMA
ÖSSZESEN
00286BB11Szolgáltatási ágak szerint
00386BB111Pénzforgalmi szolgáltatással kapcsolatos
00486BB1111ebből: fizetési számla vezetésével
00586BB1112készpénzátutalással
00686BB1113készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel
00786BB1114elektronikus bankolással
00886BB112Pénzforgalmi szolgáltatáshoz kapcsolódó pénzügyi tevékenységgel
kapcsolatos
00986BB1121ebből: hitelezéssel
01086BB1122letéti szolgáltatással
01186BB1123pénz átváltással
01286BB113Elektronikus pénz kibocsátásával kapcsolatos
01386BB114Elektronikus pénz kibocsátásához kapcsolódó pénzügyi
tevékenységgel kapcsolatos
01486BB115Egyéb tevékenységgel kapcsolatos
01586BB12A panasz típusa szerint
01686BB1201Árfolyam
01786BB1202Egyoldalú szerződésmódosítás
01886BB1203Elszámolás
01986BB1204Jogosulatlan tevékenység
02086BB1205Jutalék, költség, díj mértéke
02186BB1206Kamat mértéke
02286BB1207KHR (BAR lista)
02386BB1208Megbízás teljesítése
02486BB1209Nyilvántartás hiányosság
02586BB1210Pénzügyi közvetítő
02686BB1211Pénzügyi visszaélés
02786BB1212Szolgáltatás minősége
02886BB1213Tájékoztatási hiányosság
02986BB1214Egyéb ügyviteli hibák
03086BB13Panaszkezelés időtartama szerint
03186BB131A jogszabályban meghatározott határidőn belül
03286BB132A jogszabályban meghatározott határidőn túl
03386BB14Panaszügyek megalapozottsága szerint
03486BB141Elutasított panaszügy
03586BB142Részben megalapozott panaszügy
03686BB143Megalapozott panaszügy
03786BB2FOLYAMATBAN LÉVŐ PANASZÜGYEK SZÁMA AZ IDŐSZAK
VÉGÉN
03886BB21Összesen
03986BB2101Panasztípusok:Arfolyam
04086BB2102Egyoldalú szerződésmódosítás
04186BB2103Elszámolás
04286BB2104Jogosulatlan tevékenység
04386BB2105Jutalék, költség, díj mértéke
04486BB2106Kamat mértéke
04586BB2107KHR (BAR lista)
04686BB2108Megbízás teljesítése
04786BB2109Nyilvántartás hiányosság
04886BB2110Pénzügyi közvetítő
04986BB2111Pénzügyi visszaélés
05086BB2112Szolgáltatás minősége
05186BB2113Tájékoztatási hiányosság
05286BB2114Egyéb ügyviteli hibák
05386BB3EGYÉB TÁJÉKOZTATÓ ADATOK
05486BB31Panaszügyekkel, panaszkezeléssel foglalkozó
személyek száma (fő)
05586BB32Panaszügyek rendezése miatt kifizetett kártérítés összege (ezer Ft)
05686BB331Pénzügyi Békéltető Testület elé került panaszügyek száma
05786BB332Pénzügyi békéltető testületi eljárásban az intézmény által tett
alávetési nyilatkozatok száma a tárgyidőszakban
05886BB333Az intézmény által végrehajtott pénzügyi békéltető testületi döntések
száma a tárgyidőszakban
05986BB334Pénzügyi Békéltető Testület elé vitt ügyekben az intézmény és a
panaszos között létrejött egyezségek száma a tárgyidőszakban
Jelmagyarázat
Tilos
Vonatkozási idő vége:Adatszolgáltató neve:Adatszolgáltató törzsszáma:
87A
RENDSZERES NEGYEDÉVES BESZÁMOLÓ
Vonatkozási idő vége:Adatszolgáltató neve : Adatszolgáltató törzsszáma:
PIAD
Felügyeleti alapdíj számítása (éves)
Nagyságrend: ezer forint
SorszámPSZÁF kódMegnevezésÉrtékMód
12
az
001PIAD1Előírt alapdíj
002PIAD2Megfizetett alapdíj

_[10]

2. melléklet a 22/2011. (X. 20.) PSZÁF rendelethez[11]

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

I. RÉSZ

AZ ADATSZOLGÁLTATÁSRA VONATKOZÓ ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK

1. A jelentés tartalma

A rendszeres felügyeleti ellenőrzés érdekében az elektronikuspénz-kibocsátó intézmény és magyarországi fióktelepe, illetve a pénzforgalmi intézmény és magyarországi fióktelepe, továbbá a PEKMI e rendeletben foglaltak szerint felügyeleti jelentéseket készíti. A fióktelep és a PEKMI az elektronikuspénz-kibocsátó intézmény és a pénzforgalmi intézmény részére előírt, e rendelet 4. § (3)-(5) bekezdéseiben foglalt kivételek figyelembevételével készített jelentések (táblák) benyújtásával teljesíti adatszolgáltatási kötelezettségét.

Az adatszolgáltató az 1. melléklet összefoglaló táblájában meghatározott vonatkozási időre készített jelentéseket a megjelölt gyakoriság és határidő figyelembevételével köteles a Felügyelet részére teljesíteni.

2. Az adatszolgáltatás formai követelményei

Az elektronikuspénz-kibocsátó intézmény, a pénzforgalmi intézmény, a fióktelep és a PEKMI az 1. melléklet Összefoglaló táblájában felsorolt napi, előkészített napi, negyedéves, éves auditált, éves és eseti jelentési kötelezettségének ugyanazon jelzéssel ellátott táblák kitöltésével tesz eleget. Ez alól kivétel az Ügyfélpénz kezelése című tábla, amely kódja a pénzforgalmi intézmény esetében 83NA, az elektronikuspénz-kibocsátó intézmény esetében 83ENA és a PEKMI esetében 83PNA.

Az adatszolgáltatást elektronikus úton a Felügyelet jelentésfogadó rendszerén keresztül kell teljesíteni. Az adatküldés formai és technikai követelményeit a Kihelyezett Adatküldő Program (KAP) Felhasználói kézikönyve tartalmazza részletesen.

A Felügyeleti jelentések formáját, szerkezetét megváltoztatni nem lehet.

A táblák szöveges mezőibe történő adatbevitelkor vessző karakter nem használható.

Az adatszolgáltatást elektronikus úton, a Felügyelet KAP rendszerén keresztül elektronikus formában, minősített vagy fokozott biztonságú elektronikus aláírással ellátva kell teljesíteni.

Az adatszolgáltató a feltöltött küldeményről beérkezési időpontját, érkeztetési számát és a küldeményazonosító K-számát tartalmazó, automatikus "érkeztetett" üzenetet kap.

A Felügyelet adatbefogadó rendszere a beküldött jelentés státuszáról - a feltöltött küldemény jogosultsági, tartalmi és technikai ellenőrzésének eredménye függvényében- a beküldéstől számított 24 órán belül automatikus üzenetet küld az adatszolgáltatónak. Hibás adatszolgáltatás esetén "visszautasított", az adatszolgáltatás sikeres teljesítése esetén "feldolgozott" státuszról szóló üzenetet kap az adatszolgáltató.

Az adatszolgáltatást a Felügyelet akkor tekinti teljesítettnek, ha az adatszolgáltató elektronikus úton megküldött felügyeleti jelentése az adatbefogadó rendszerben "feldolgozott" státuszt kapott.

A nemleges adattartalmú táblát is meg kell küldeni a Felügyelet részére oly módon, hogy ezen táblák első sorát fel kell tölteni "0" (nulla) értékkel.

Ha a Felügyelet megállapítja, hogy az intézmény adatszolgáltatása javításra szorul (pl. téves adatközlés), a javított jelentést a felszólítás kézhezvételét követő 2 munkanapon belül a Felügyelet részére meg kell küldeni.

Ha az adatszolgáltató önellenőrzési vagy belső ellenőrzési stb. tevékenysége folytán derül ki, hogy a számviteli politikában meghatározott jelentős mértékű eltérés mutatkozik, és a nyilvántartása alapján szolgáltatott adatok korrekcióra szorulnak, akkor a módosítást visszamenőleg attól az időszaktól kezdve kell végrehajtani, amelyben az adat módosításra szorul. A hiba feltárásától számított 15 munkanapon belül kell a módosított jelentést beküldeni, minden olyan időszakra vonatkozóan, amelyet az adatmódosítás érint. A hibafeltárásra vonatkozó jegyzőkönyvet, dokumentumot postai úton a Felügyelet részére meg kell küldeni.

Az adatszolgáltató a módosító jelentés beküldésével egyidejűleg tájékoztatja a Felügyeletet ellátó szakfőosztályt a módosításról és annak indokairól.

A módosított táblákban a javítás miatt módosuló minden sort (beleértve az összegző sorokat is) a "Mód" oszlopban, "M"-mel kell megjelölni és a teljes jelentést (a nem módosított és nemleges táblákat is) ismételten meg kell küldeni. Amennyiben a változás - hibás adatközlés miatt - a törzsadat táblát érinti, abban az esetben is a teljes jelentést ismételten be kell küldeni.

A jelentésekben az adatokat ezer forintban és egész számra kerekítve kell szerepeltetni.

A súlyozott, és a szorzott értékek kiszámításánál - a kerekítés általános szabálya szerint - a kapott értékeket 0,5-től felfelé (0,49-től lefelé) kell kerekíteni.

A felügyeleti jelentéssel egyidejűleg az elektronikus úton, "pdf" formátumban kötelezően beküldendő file-okat az alábbi általános formai előírások figyelembe vételével kérjük beküldeni:

- a file név nem tartalmazhat szóközt, a megnevezésben az elválasztás egy aláhúzás karakterrel történik,

- a mellékelt file név felépítése: törzsszám_vonatkozás vége_melléklet típusa.pdf

A törzsszám az adatszolgáltató adószámának első nyolc karaktere.

A vonatkozás vége a vonatkozó beszámolási időszak záró napja, azaz a mérleg fordulónapja: "20111231".

A melléklet típusa a Felügyelet felé elektronikusan megküldendő alábbi dokumentumok rövid megnevezését tartalmazza az alábbiak szerint:

MegnevezésRövid név
Rendszeres negyedéves beszámolószovjel
Éves beszámoló - mérlegmerleg
Éves beszámoló - eredménykimutatáserkim
Éves beszámoló - cash-flowcashflow
Eves beszámoló - kiegészítő mellékletkiegmell
Könyvvizsgálói záradék vagy jelentéskonyvzar
Közgyűlési határozat vagy jegyzőkönyvkozgyhat
Adózott eredmény felhasználására vonatkozó
határozat
erfeloszt
Üzleti jelentésuzljel

A fentiekben foglaltak szerint például az éves beszámoló mellékletét képező kiegészítő melléklet azonosítója xxxxxxxx_20111231_kiegmell.

3. Az adatszolgáltatás tartalmi követelményei

Az adatszolgáltató az üzletszerű tevékenységre vonatkozó nyilvántartásait a Hpt. 131. § előírása szerint magyar nyelven - a magyar számvitelre vonatkozó jogszabályok előírásainak betartásával - a felügyeleti és jegybanki ellenőrzésre is alkalmas módon köteles vezetni.

Az adatszolgáltatónak - az egyes pénz- és tőkepiaci szolgáltatásokat is végző egyéb vállalkozások éves beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 327/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Pszkr.) 6. § (1) bekezdése szerint -- a belső számviteli rendjét úgy kell kialakítania, hogy annak adataiból a Felügyelet év közben is kielégíthesse információs igényét. Ennek keretében elsődlegesen biztosítani kell, hogy a Hpt. szerinti rendelkezésre álló szavatoló tőke levezetésénél, valamint a szavatoló tőke Hpt.-ben meghatározott minimális szintjének megállapításánál figyelembe vett források és eszközök értéke a számviteli nyilvántartásokból bármikor megállapítható legyen.

Az adatszolgáltató a megfelelő főkönyvi számlák bontásával vagy az analitikus nyilvántartások részletezésével köteles biztosítani, hogy az elektronikuspénz-kibocsátási tevékenységből és a kapcsolódó pénzügyi szolgáltatásból, a pénzforgalmi szolgáltatásból és a kapcsolódó pénzügyi szolgáltatásból, valamint az egyéb, más üzleti tevékenységekből származó eszközei, kötelezettségei, bevételei, költségei és ráfordításai elkülönítetten megállapíthatók legyenek.

Egyes adatszolgáltatások (pl. a mérleg minden sora) forint, deviza, valamint összesen oszlopokat tartalmaznak. A külföldi pénznemben fennálló (valuta vagy deviza) követelések, és kötelezettségek forintra átszámított összegét kell a devizaoszlopban szerepeltetni. A valutakészletek, valamint a külföldi pénznemre szóló követelések és kötelezettségek forintra történő átszámítását a számviteli szabályok szerint megállapított devizaárfolyamon kell elvégezni, amelyet a számviteli politikában is rögzíteni kell.

4. Az adatszolgáltatás határideje

Nem auditált jelentések:

Előkészített napi jelentés

Az előkészített napi jelentés lényege, hogy az adatszolgáltató napi gyakorisággal elkészíti az adatszolgáltatási rendeletben előírt tartalmú jelentést és a e rendeletben 3. § (3)-(4) bekezdése szerint biztosítja annak elérhetőségét. A jelentést csak akkor kell megküldenie a Felügyelet részére, ha a Felügyelet egyedi felhívásban azt elrendeli. Az egyedi felhívás tartalmazza az előkészített jelentés szolgáltatásának kezdő napját (határidejét) és időtartamát.

Napi jelentés

Az e rendeletben szereplő 83NA, 83ENA, 83PNA és 83NB táblákat a tárgyhó utolsó munkanapjára vonatkozóan a munkanap vonatkozási dátumával (lásd Fogalmak) kell elkészíteni és a Felügyelet részére beküldeni az arra kötelezett adatszolgáltatónak.

Negyedéves jelentés

Az adatszolgáltató a 81-87. táblákat - a 83NA, 83ENA, 83PNA és a 83NB kivételével - negyedévente köteles a Felügyelet részére elektronikus úton a beszámolás napját követő hónap 20. munkanapjáig megküldeni. A IV. negyedévi jelentés előzetes év végi nem auditált jelentésnek tekintendő, amelyben az eredmény kiszámításánál az adóelőleg helyett a tényleges pénzügyi helyzetnek megfelelő adófizetési kötelezettséget kell figyelembe venni. A felügyeleti változó díj bevallást (PIVDN, PIFVDN) a Felügyeletnek küldendő negyedéves adatszolgáltatással egyidejűleg, annak részeként kell benyújtani a Felügyelet részére.

Auditált jelentés

Az auditált jelentés lényegében megegyezik a negyedéves jelentés tábláival, de nem tartalmazza a 86A, 86BA, a 86BB, PIVDN és PIFVDN táblákat. Az éves auditált jelentés alapja a könyvvizsgáló által hitelesített, az adatszolgáltató arra jogosult döntéshozó szerve által (pl. közgyűlés, taggyűlés, fióktelep központjának közgyűlése vagy taggyűlése, tulajdonosi határozat) elfogadott éves beszámoló.

Az adatszolgáltatónak az e rendelet 3. § (3) és (4) bekezdésben előírt dokumentumokat az éves auditált jelentés tábláival egyidejűleg kell a Felügyelet részére elektronikus úton megküldeni.

Éves jelentés

A felügyeleti díj fizetésére kötelezett adatszolgáltató - a jogszabályi előírások szerint - a felügyeleti alapdíj számításáról szóló éves bevallást a tárgyévre előre nyújtja be és fizeti meg a Felügyelet részére, ha a naptári év első napján engedéllyel rendelkezik, illetve a Felügyelet nyilvántartásában szerepel.

Törzsadat jelentés (éves)

Az adatszolgáltató a tárgyév június 30-i állapotot tükröző törzsadatairól szóló jelentést évente, a második negyedévre vonatkozó negyedéves jelentéssel egyidejűleg, negyedéves gyakorisággal teljes körűen köteles a Felügyelet részére megküldeni. A jelentés vonatkozásában törzsadat alatt értjük az intézményi alapadatokra, a vezető állású személyekre [(a Hpt. 2. számú melléklet III. fejezet 25. f) és h) pontja alapján a pénzforgalmi szolgáltatási üzletág irányításáért felelős személy és valamennyi helyettese, és az elektronikuspénzkibocsátás szolgáltatási üzletág irányításáért felelős személy és valamennyi helyettese], a tulajdonosokra, a minősített befolyással rendelkező személyekre, a könyvvizsgálóra, valamint a kiszervezésre vonatkozó adatokat.

Eseti jelentés

Ha a Felügyelet olyan esemény bekövetkezése esetén ír elő adatszolgáltatást, amelynek időpontja, gyakorisága előre nem határozható meg, az adatszolgáltató eseti jelentésben tud eleget tenni adatszolgáltatási kötelezettségének.

A törzsadatokban bekövetkező változásokról a R. 4. § (2) bekezdése szerinti eseti jelentést kell küldeni a Felügyelet részére.

5. Rövidítések

A kitöltési útmutatóban használt kifejezéseket - külön magyarázat hiányában - a számvitelről szóló jogszabályoknak [a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény, az egyes pénz- és tőkepiaci szolgáltatásokat is végző egyéb vállalkozások éves beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 327/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet, a hitelintézetek és a pénzügyi vállalkozások éves beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 250/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet], valamint a pénzforgalmi jogszabályoknak [a pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló 2009. évi LXXXV. törvény, a pénzforgalom lebonyolításáról szóló 18/2009. (VIII. 6.) MNB rendelet] megfelelően kell érteni. Az előbbi jogszabályok mellett a PEKMI vonatkozásában a postáról szóló 2003. évi CI. törvény és a postai szolgáltatások ellátásáról és minőségi követelményeiről szóló 79/2004. (IV.19.) Korm. rendelet rendelkezései az irányadók.

Az alábbiakban közölt rövidítések az adatszolgáltatásra vonatkozó táblázatokra, valamint a kitöltési útmutatóra érvényesek.

ÁÉKBV: Átruházható Értékpapírokkal foglalkozó Kollektív Befektetési Vállalkozások

EU: Európai Unió

EU tag: az Európai Unió tagállama

EGT-állam: az Európai Unió tagállama és az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más állam.

Fgytv.: a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény

GIRO: a GIRO Elszámolásforgalmi Zrt. - a Felügyelet által történt bejegyzés és engedélyezés, valamint az egységes szektorbontás alapján - a Pénzügyi kiegészítő tevékenységet végzők szektorán belül pénzügyi vállalkozásnak minősül. Gt.: a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény

Hitkr: a hitelintézetek és pénzügyi vállalkozások éves beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 250/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet

Hpt.: a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény

KHR: Központi Hitelinformációs Rendszer

Kkr.: a kereskedési könyvben nyilvántartott pozíciók, kockázatvállalások, a devizaárfolyam kockázat és a nagykockázatok fedezetéhez szükséges tőkekövetelmény megállapításának szabályairól és a kereskedési könyv vezetésének részletes szabályairól szóló 244/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet

MNB: Magyar Nemzeti Bank

Pft.: a pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló 2009. évi LXXXV. törvény

Pmt.: a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2007. évi CXXXVI. törvény

PSZÁF: Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete

SWIFT: Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, nemzetközi

pénzügyi üzenetközvetítő rendszer.

Szmt.: a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény

TEÁOR: Tevékenységek Ágazati Osztályozási Rendszere

Tpt.: tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény

VIBER: Valós Idejű Bruttó Elszámolási Rendszer, amelyet az MNB működtet.

6. Fogalmak

Az alábbiakban közölt fogalmak az adatszolgáltatásra vonatkozó táblázatokra, valamint a kitöltési útmutatóra érvényesek.

Alapvető kölcsöntőke: a Hpt. 5. számú melléklet 11. pontjában meghatározott kölcsön.

Alárendelt kölcsöntőke: a Hpt. 5. számú melléklet 19. pontjában meghatározott kölcsön.

Államkötvény: az állampapírok [Tpt. 5. § (1) bekezdés 6. pontjában meghatározott értékpapírok] közül a magyar állam által kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok a kincstárjegyek kivételével.

Átvezetési számla: a pénzeszközökkel kapcsolatos számlák egymás közötti forgalmában az ellenszámla helyettesítője.

Befizetett jegyzett tőke: a Hpt. 5. számú melléklet 6. pontjában meghatározott feltételekkel rendelkező szavatoló tőke elem (lásd: vegyes tulajdonságú befizetett jegyzett tőke)

Bruttó érték: a bekerülési, beszerzési, nyilvántartási, szerződés szerinti - értékvesztésekkel, céltartalékkal, értékcsökkenési leírással stb. nem csökkentett, értékelési különbözettel nem módosított - érték. A mérlegen kívüli tételek esetében a nyilvántartási (szerződés szerinti) érték.

Egyéb kiegészítő tevékenység: a Hpt. 6/A. § (4) bekezdésében és a Hpt. 6/C. § (4) bekezdésében felsorolt tevékenységek.

Egyéb üzleti tevékenység: az elektronikuspénz-kibocsátó, és a pénzforgalmi intézmény működési és tevékenységi engedélyében szereplő, az elektronikuspénz-kibocsátási és a pénzforgalmi szolgáltatási tevékenységen (és a két szolgáltatáshoz kapcsolódó pénzügyi szolgáltatáson) kívüli egyéb, a Felügyelet tevékenységi engedélyével és engedély nélkül végezhető, nem pénzügyi szolgáltatás.

Elektronikus pénz: a Hpt. 2. számú melléklet I. fejezet 5.2. pontja szerinti fizetési eszköz.

Elektronikuspénz-kibocsátáshoz kapcsolódó pénzügyi szolgáltatás: a Hpt. 6/C. § (4) bekezdésében foglalt, az illetékes hatóság engedélyével végzett kiegészítő pénzügyi szolgáltatás, és az elektronikuspénz-kibocsátáshoz szorosan kapcsolódó egyéb kiegészítő szolgáltatások, továbbá a 6/D. §-ban foglalt korlátozásokkal végzett hitel- és pénzkölcsön nyújtási tevékenység.

Elektronikuspénz-számla: az a számla, amelyről az elektronikus pénz birtokosa az elektronikus pénzhez hozzáfér, függetlenül attól, hogy azt a birtokában lévő fizetési eszközön tartja, vagy egy távoli szerveren tárolnak.

Elkülönített letéti számlán elhelyezett ügyfélpénz: pénzforgalmi intézmény esetén a Hpt. 87/L. § (3) bekezdés a) pontja szerint letéti számlán elhelyezett, átvételt követő munkanap végéig fizetési művelet végrehajtására fel nem használt pénzeszköz. elektronikuspénz-kibocsátó intézmény esetén a Hpt. 87/P. § (3) bekezdés a) pontja szerint az elektronikuspénz kibocsátása ellenében átvett pénzeszköz.

Értékpapír-kölcsönzés: a Tpt. 4. § (1) bekezdés 44. pont szerinti fogalom.

Fizetési művelet: Pft. 2. § 7. pontjában meghatározott ügylet.

Fizetési számla: a Pft. 2. § 8. pontjában meghatározott számla.

Járulékos kölcsöntőke: a Hpt. 5. számú melléklet 18. pontjában meghatározott kölcsön.

Jegybanki kötvény: jegybank által kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír.

Hátrasorolt kötelezettség: az Szmt. 42. § (4) bekezdésében foglalt kölcsön, és hitelviszonyt megtestesítő értékpapír.

Hitelintézet: Hpt. 5. § (3) bekezdésében meghatározott pénzügyi intézmények. A felszámolás, vagy végelszámolás alatt lévő hitelintézeteket azonban a nem pénzügyi vállalatok közé kell átsorolni.

Hitel- és pénzkölcsön nyújtása: a Hpt. 2. számú melléklet I. fejezet 10. pontjában felsorolt tevékenység. Pénzforgalmi intézményeknél a Hpt. 6/B. §-ában, az elektronikuspénz-kibocsátó intézményeknél a Hpt. 6/D. §-ában foglalt korlátozással.

Készpénz helyettesítő fizetési eszköz: a Hpt. 2. számú melléklet I. fejezet 5.1. pontjában meghatározott eszköz. Kivételt képez ez alól az eredménykimutatás tábla (82A), ahol az elektronikuspénzt nem kell készpénz-helyettesítő fizetési eszköznek tekinteni.

Kincstárjegy: az állam által kibocsátott, rövid lejáratú, névre szóló, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír.

Készpénzforgalmi tranzakciók: fizetési számla terhére vagy javára, valamint a fizetési számla használata nélküli az adatszolgáltató pénztárában vagy postai úton történő kifizetés, vagy befizetés (készpénzfizetésre szóló csekk nélkül)

Kötvény: hitelviszonyt megtestesítő értékpapír.

Hitelkeret: a hitelező és az adós között írásban - pénzforgalmi intézménynél a Hpt. 6/B §-ának, elektronikuspénz-kibocsátó intézménynél a Hpt. 6/D §-ának figyelembe vételével -létesített hitelszerződés alapján meghatározott pénzösszeg rendelkezésre tartása az adós részére, amelynek terhére az adatszolgáltató - meghatározott szerződési feltételek megléte esetén - kölcsönszerződés megkötésére, vagy egyéb hitelművelet végzésére köteles.

Hitelviszonyt megtestesítő értékpapír: a Tpt. 5. § (1) bekezdés 57. pontja szerinti értékpapír.

Jegyzett tőke: az Szmt. 35. § (3) bekezdése szerint meghatározott tőke.

Kapcsolt vállalkozás: az Szmt. 3. § (2) bekezdés 7. pontjában meghatározott vállalkozás.

Lejárat szerinti bontás: A felügyeleti mérlegben szereplő tételeket az Szmt. vonatkozó előírásainak megfelelően a hátralévő lejárat szerinti bontásban kell szerepeltetni.

Letéti szolgáltatás (pénzletét kezelés): Hpt. 2. számú melléklet I. fejezet 6. pontjában leírt tevékenység.

Nem valódi penziós (elhelyezési) ügylet: az Szmt. 3. § (8) bekezdés 11. b) pontjában meghatározott ügylet.

Nettó érték: az Szmt. által meghatározott, értékvesztéssel [és a számviteli előírás szerint értékcsökkenéssel, céltartalékkal[ csökkentett, és értékelési különbözettel módosított érték.

Opciós ügyletek: a Tpt. szerint meghatározott vételi opció és/vagy eladási opció

Pénzeszközök: az Szmt. 31. § szerint a készpénz, az elektronikus pénzeszköz és a csekkek, továbbá a bankbetétek.

Pénzforgalmi közvetítő: a Hpt. 2. számú melléklet I. fejezet 12.3. pontjában meghatározott tevékenységet végző közvetítő [Hpt. 6/E. (1) bekezdés ac) pontja szerint]

Pénzforgalmi szolgáltatás: a Hpt. 2. számú melléklet I. fejezet 9. pontjában meghatározott tevékenység.

Pénzforgalmi szolgáltatáshoz kapcsolódó pénzügyi szolgáltatás: a Hpt. 6/A. § (3)-(4) bekezdésében foglalt, az illetékes hatóság engedélyével végzett pénzügyi és kiegészítő pénzügyi szolgáltatás, és a pénzfogalmi szolgáltatásokhoz szorosan kapcsolódó egyéb kiegészítő szolgáltatások, továbbá a 6/B. §-ban foglalt korlátozásokkal végzett hitel- és pénzkölcsön nyújtási tevékenység.

Részvénnyé átváltoztatható kötvény: a Gt. 194. § (1) bekezdése szerint a részvénytársaság által kibocsátott névre szóló kötvény, amely a kötvényes kérésére törzsrészvénnyé kell átalakítani. A szavatoló tőkében történő beszámíthatóságát a Hpt. 5. számú melléklet 21. pontja szabályozza.

Szavatoló tőke: a Hpt. 5. sz. melléklete szerinti számított tőke.

Szállításos, sajátos szállításos és óvadéki repó ügylet: a repó és fordított repó ügyleteknek az Szmt. 3. § (8) bekezdésében meghatározott típusai.

Tárgynap, T nap, T+x nap: a pénzforgalom lebonyolításáról szóló 18/2009. (VIII. 6.) MNB rendelet szerint értelmezendő fogalmak, ahol

• a tárgynap (T) alatt a munkanapon belül annak kezdő időpontja és a fizetési megbízásnak a teljesítési határidők számítása szempontjából irányadó átvételére meghatározott végső benyújtási határidő közötti időszakot kell érteni. A munkanap záró időpontját és ezen belül a végső benyújtási határidőt a pénzforgalmi szolgáltató pénzforgalmi szolgáltatás típusonként (ezen belül fizetési módonként, pénznemenként, stb.) eltérően határozhatja meg. A munkanapon belül az adott pénzforgalmi szolgáltatás típusra vonatkozó végső benyújtási határidőt követően beérkezett fizetési megbízást a következő munkanap kezdő időpontjában átvettnek kell tekinteni.

• A (T + x) képlet formájában kifejezett teljesítési határidő a tárgynapot (T) követő x-edik munkanapot jelenti. Egy vagy többdevizás devizautalások esetén nem minősül munkanapnak az a nap, amelyen a konverzióval érintett bármelyik deviza piaca zárva van.

Ügyfelek tulajdonát képező pénzeszköz: az elektronikuspénz-kibocsátási tevékenységgel és a pénzforgalmi szolgáltatással összefüggésben az adatszolgáltató birtokába került, az ügyfelek tulajdonát képező pénzeszköz.

Vegyes tulajdonságú befizetett jegyzett tőke: a Hpt. 5. számú melléklet 7. pontjában meghatározott feltételekkel rendelkező szavatoló tőke elem.

Vonatkozási időpont (másképpen beszámolási időpont): az az időpont, amelyre vonatkozóan az adatszolgáltató adatot szolgáltat.

7. A Felügyeleti mérleg és a kapcsolódó jelentések kitöltésének általános előírásai

A Felügyeleti mérleg az Szmt. 1. számú mellékletét képező mérleg felépítését követi, annak kitöltésekor elsődlegesen az Szmt. vagy a Pszkr. előírásait kell figyelembe venni. Az egyes mérlegsorok további bontása a Felügyelet információs igényének kielégítését szolgálja.

A felügyeleti mérlegben szereplő eszköz és forrástételeket (követeléseket, kötelezettségeket) a Szmt. vonatkozó előírásainak megfelelően mindig a hátralévő lejárat szerint kell szerepeltetni.

Az adatok tartalmára, értékelésére stb. vonatkozóan - egyéb előírások hiányában - az Szmt-ben és a Pszkr.-ben előírtak az irányadóak.

A Felügyeleti mérlegben és kapcsolódó jelentésekben jelentett állományoknak meg kell egyezniük a főkönyvi kimutatás tárgynegyedév végén fennálló állományaival.

A deviza- és valutakészletek, valamint külföldi pénznemre szóló követelések és kötelezettségek tárgynegyedév végi állományát év közben a számviteli politika keretében meghatározott devizaárfolyamon forintra átszámított értéken kell közölni.

Az előkészített napi jelentés és a havi rendszerességgel beküldendő napi jelentés 83NA, 83ENA, 83PNA, valamint 83NB tábláiban szereplő, külföldi pénznemre szóló állományi és forgalmi adatokat a tárgynapra érvényes a számviteli politika keretében meghatározott devizaárfolyam forintra átszámított értéken kell közölni. Ha az adatszolgáltató napi devizaátértékelést nem végez, a tárgyhónapot követő hónap napi előkészített és napi jelentéseinek devizaértékeit az előző hó végi árfolyam alkalmazásával kell forintra átszámítani.

Az adatszolgáltatónak a felügyeleti mérleg és kapcsolódó jelentéseiben - a Pszkr. 6. § (5) bekezdésében foglaltaknak megfelelően - a megfelelő főkönyvi számlák bontásával vagy az analitikus nyilvántartások részletezésével biztosítani kell, hogy az elektronikuspénz-kibocsátásból, a pénzforgalmi szolgáltatásból, és a kapcsolódó pénzügyi szolgáltatásból, valamint az egyéb, más tevékenységből származó eszközei és kötelezettségei, bevételei, költségei és ráfordításai elkülönítetten megállapíthatók legyenek.

A PEKMI esetében, ha a mérleg és az eredménykimutatás pénzforgalmi szolgáltatásokra és egyéb tevékenységekre vonatkozó megosztási eljáráshoz az éves auditált tényadat, mint vetítési alap nem áll rendelkezésre, a Felügyelet a csúsztatott negyedéves vetítési alap módszerét ajánlja.

A tevékenységi bontást követően az eszközök és források értékét külön be kell mutatni forint [ a), d), g) oszlop], deviza [b), e), h) oszlop] és összesen [c), f), i) oszlop] megbontásban. Az adatszolgáltató teljes eszköz és forrás állományát az Összesen oszlopokban, azaz aj), k) és l) oszlopban kell bemutatni forint-deviza-összesen megbontásban.

A Felügyeleti mérleg eszköz-, vagy forrásoldalán az Szmt. előírásai alapján negatív összegként szerepeltetendő állományokat [eszköz oldali értékvesztések, értékhelyesbítések, eszköz oldali értékelési különbözetek, amennyiben a valós érték kisebb, mint a bekerülési érték, vagy forrás oldali be nem fizetett részvénytőke, stb.] negatív előjellel kell jelenteni.

Amennyiben az adatszolgáltató - számviteli politikájában is rögzítetten - a valós érteken történő értékelést alkalmazza, a számviteli szabályoknak megfelelően kell eljárni és a felügyeleti mérleg eszközoldalán a valós értékelés alá vont tételekhez kapcsolódó értékelési különbözet sorokon, forrás oldalán a kötelezettségek értékelési különbözete soron (81B34) kell feltüntetni.

Az egyes eszköztételek értékesítéséhez kapcsolódó értékvesztés sorokon kell szerepeltetni a jogszabályban, és a számviteli politikában előírt esedékességkor megképzett értékvesztés állományokat.

A pénzügyi eszközök nem valódi penziós ügylet keretében történő átadását/átvételét - a számviteli előírásoknak megfelelően - tényleges eladásként vagy vételként kell kezelni a Felügyeleti mérlegben is, azaz összege kikerül a penzióba adó mérlegéből és mérlegen kívüli tételként (a visszavásárlási kötelezettségek között) szerepel. A nem valódi penziós ügyletek szabályai szerint kerül elszámolásra a szállításos repóügylet is.

8. A felügyeleti díj adatszolgáltatás kitöltésének általános előírásai

A pénzforgalmi intézmény és magyarországi fióktelepe, illetve az elektronikuspénz-kibocsátó intézmény és magyarországi fióktelepe a Felügyelet által kiadott tevékenységi engedélyről szóló határozat keltétől a felügyeleti engedély visszavonásáról szóló határozatban megjelölt dátumig köteles felügyeleti díj adatszolgáltatás teljesítésére.

Felügyeleti alapdíj bevallást köteles készíteni és a Felügyelet részére megküldeni minden a naptári év első napján engedéllyel rendelkező pénzforgalmi intézmény és magyarországi fióktelepe, illetve elektronikuspénz-kibocsátó intézmény és magyarországi fióktelepe.

Amennyiben a tevékenységi engedély megadása, vagy visszavonása negyedév közben történik, a felügyeleti változó díj számítása a működés időtartamára időarányosítással történik.

A tevékenységének felfüggesztése vagy szüneteltetése nem érinti a jelentési kötelezettséget, a felügyeleti díj összegét és esedékességét.

A pénzforgalmi intézmény és magyarországi fióktelepe, illetve az elektronikuspénz-kibocsátó intézmény és magyarországi fióktelepe annak szervezeti átalakulása (beolvadása, egyesülése) esetén az átalakulást (beolvadást, egyesülést) kimondó határozatban, végelszámolása esetén a végelszámolást kimondó határozatban megjelölt dátumig köteles az adatszolgáltatás teljesítésére.

A felügyeleti díj (alapdíj és változó díj) számítása és bevallása ezer forintban történik. A díjfizetésre kötelezett akkor is köteles a bevallást benyújtani, ha az adott időszakban díjfizetési kötelezettsége nem keletkezik.

A felügyeleti díj pénzügyi teljesítése során a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről szóló 2010. évi CLVIII. törvény 113. §-ában előírtak szerint kell eljárni. A felügyeleti díj megfizetése akkor tekintett határidőre teljesítettnek, ha az a vonatkozó jogszabályokban meghatározott határidőig a Felügyelet számlájára megérkezett.

A pénzforgalmi intézmény és magyarországi fióktelepe, illetve az elektronikuspénz-kibocsátó intézmény és magyarországi fióktelepe valamennyi esetben köteles gondoskodni a jelentések és módosításaik nyilvántartásáról, továbbá a jelentéseket azok elkészítését követő ötödik naptári év végéig köteles megőrizni, valamint biztosítani, hogy azok a Felügyelet számára mindenkor, ellenőrizhető módon rendelkezésre álljanak. A felügyeleti díj kiszámításának és megfizetésének alapbizonylatait, adatszolgáltatási hátterét a Felügyelet jogosult a helyszínen bármikor ellenőrizni, vagy erre vonatkozó adatbekéréssel annak helyességéről meggyőződni.

A felügyeleti díj számításáról szóló bevallás teljesítése nem érinti a felügyeleti díj esedékességét. A felügyeleti díj számításáról szóló bevallás késedelmes teljesítése nem érinti a felügyeleti díj esedékességét. A felügyeleti díj befizetése nem mentesít a felügyeleti díj számításáról szóló bevallás Felügyeletnek történő benyújtása alól.

II. RÉSZ

AZ ADATSZOLGÁLTATÁSRA VONATKOZÓ RÉSZLETES SZABÁLYOK

81A MÉRLEG - ESZKÖZÖK

81B MÉRLEG - FORRÁSOK

A jelentés célja

Ezek a jelentések a Felügyeleti jelentések alapdokumentumát képezik, ezért úgy kell kitölteni, hogy lehetővé tegyék a beszámolás napjára vonatkozóan az adatszolgáltató működésének vizsgálatát, felügyeleti ellenőrzését. A mérleg (eszközök, források) szerkezete és tartalma az Szmt. 1. számú melléklete, valamint Pszkr. előírásainak figyelembevételével készül.

A jelentés kitöltése

A Felügyeleti mérleg kitöltése során figyelembe kell venni a I. RÉSZ 7. pontjában meghatározott általános előírásokat.

A Felügyeleti mérleg eszköz oldala szerkezetét tekintve három fő blokkra tagolódik: Befektetett eszközök, Forgóeszközök és Aktív időbeli elhatárolások.

Az Eszköz oldalon az eszköztételeket Nyilvántartási (bruttó) értéken kell szerepeltetni, az eszközöknek a könyvekben nyilvántartott bekerülési, beszerzési értékén.

A számvitelileg elszámolható értékvesztés, értékcsökkenés értékeket az adott eszközcsoporthoz tartozó Értékcsökkenés, értékvesztés sorokban, kell feltüntetni.

Ha a vállalkozás a valós értéken történő értékelést alkalmazza, akkor az értékelési különbözetet az eszköztételhez tartozó Értékelési különbözet sorban kell szerepeltetni. Az immateriális javak és tárgyi eszközök, valamint a befektetési célú részvények, részesedések értékelése miatti értékhelyesbítés összegét külön sorokon kell bemutatni.

81A1 Befektetett eszközök:

Befektetett eszközként kell kimutatni mindazokat az eszközöket, amelynek az a rendeltetése, hogy a tevékenységet, a működést tartósan, legalább egy éven túl szolgálja.

Ide kell sorolni az immateriális javakat, a tárgyi eszközöket, valamint a befektetett pénzügyi eszközöket.

Az immateriális javak között a felügyeleti mérlegben - a vonatkozó számviteli előírásoknak megfelelően - kell kimutatni a nem anyagi eszközöket (a vagyoni értékű jogokat az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogok kivételével, a szellemi terméket, az üzleti vagy cégértéket), továbbá az immateriális javakra adott előlegeket, valamint az immateriális javak értékhelyesbítését. (111-114-es sorok).

81A111 Immateriális javak - vagyoni jogok

Az immateriális javak között vagyoni értékű jogként azokat a megszerzett jogokat kell kimutatni, amelyek nem kapcsolódnak ingatlanhoz. Ilyenek különösen: a bérleti jog, a használati jog, a vagyonkezelői jog, a szellemi termékek felhasználási joga, a licencek, továbbá a koncessziós jog, a játékjog, valamint az ingatlanhoz nem kapcsolódó egyéb jogok.

81A112 Immateriális javak - szoftverek

Ide kell besorolni a szerzői jogvédelemben részesülő szoftver termékeket.

81A113 Immateriális javak - egyéb

A 81A111 és 112 sorokban nem nevesített minden más immateriális javak kimutatása ezen sorban történik. Például: immateriális javakra adott előlegek, valamint az alapítás-átszervezés aktivált értékét is.

81A12 Tárgyi eszközök

E csoporton belül kell külön kimutatni az ingatlanok, műszaki berendezések, gépek, járművek, valamint egyéb berendezések, felszerelések bruttó bekerülési értékét.

Értékcsökkenések, értékhelyesbítések

A 81A117 Immateriális javak értékcsökkenése sorban valamint a 81A127 Tárgyi eszközök értékcsökkenése sorban kell feltüntetni az immateriális javak és a tárgyi eszközök után elszámolt terv szerinti és terven felüli értékcsökkenést is.

81A114 Immateriális javak értékhelyesbítése-ként valamint 81A128 Tárgyi eszközök értékhelyesbítéseként csak a könyv szerinti értéket meghaladó, piaci érték és könyv szerinti érték (a bekerülési értéknek a terv szerinti értékcsökkenés elszámolt összegével csökkentett) közötti különbözet mutatható ki.

81A13 Befektetett pénzügyi eszközök

A Felügyeleti mérlegben a befektetett pénzügyi eszközök közt kell kimutatni azokat az eszközöket, amelyeket a vállalkozó azzal a céllal fektetett be más vállalkozónál, vagy adott át más vállalkozónak, hogy ott tartós jövedelemre (osztalékra, kamatra) tegyen szert, vagy befolyásolási, irányítási ellenőrzési lehetőséget érjen el.

Ezen eszközcsoporton belül is elkülönített soron vagy sorokon kell szerepeltetni az elszámolt értékvesztéseket, valamint az értékhelyesbítéseket, és értékelési különbözetet, hasonlóan az immateriális javak és tárgyi eszközökhöz.

81A2 Forgóeszközök

A Felügyeleti mérleg ezen eszközcsoportjában kell szerepeltetni a készleteket, a tevékenységet nem tartósan szolgáló követeléseket, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokat, tulajdoni részesedést jelentő befektetéseket, pénzeszközöket.

A követelések számbavételénél a rövid lejáratú követelések között kell figyelembe venni - a vonatkozó számviteli előírás szerint - a mérlegben követelésként a 3-as számlaosztályban kimutatott esedékes, de nem kifizetett kamatok és kamatjellegű jutalékok összegét is.

Az adatszolgáltató az eszközök között elkülönített soron (81A2255) kell, hogy kimutassa azon követeléseit, amely az ügyfelekkel szembeni pénzforgalmi - és kapcsolódó pénzügyi szolgáltatásból adódnak.

81A2256 Egyéb rövid lejáratú követelések soron kell jelenteni a Pszkr. 17/B. § (3) bekezdése alapján az ügyfelekkel szemben az elektronikus pénzkibocsátásból adódóan keletkezett követeléseket.

A Pszkr. 6. § (6) bekezdésében foglaltaknak megfelelően "A pénzforgalmi szolgáltatónak a pénzeszközök között elkülönítetten kell nyilvántartani a pénzforgalmi szolgáltatással összefüggésben birtokába került (általa kezelt), az ügyfelek tulajdonát megtestesítő pénzeszközöket..."

A 81A242 pénzforgalmi számlák soron kell szerepeltetni azokat a fizetési számlákat, melyeket az adatszolgáltató rendszeres gazdasági tevékenységével összefüggésben pénzforgalmának lebonyolítása céljából, törvényben megállapított kötelezettsége alapján az adatszolgáltató részére nyitottak.

A 81A244 soron kell szerepeltetni a Hpt. 87/L. § és a Hpt. 87/ P. § alapján elkülönített letéti számlán elhelyezett ügyfélpénzek összegét.

81A3 Aktív időbeli elhatárolások

Az Szmt. előírásainak megfelelően a Felügyeleti mérlegben aktív időbeli elhatárolásként elkülönítetten kell kimutatni a tárgynegyedévi, és az üzleti év mérleg fordulónapja előtt felmerült elszámolt olyan összegeket, amelyek költségként ráfordításként csak a mérleg fordulónapját követő időszakra számolhatók el, valamint az olyan járó árbevételt, kamat- és egyéb bevételeket, amelyek csak a mérleg fordulónapja után esedékesek, de a mérleggel lezárt időszakra számolhatók el.

81B0 Források összesen

A Felügyeleti mérleg forrásoldala négy fő blokkra tagozódik, melyek a következők: Saját tőke, Céltartalékok, Kötelezettségek, Passzív időbeli elhatárolások.

81B1 Saját tőke: a - jegyzett de még be nem fizetett tőkével csökkentett - jegyzett tőkéből, a tőketartalékból, az eredménytartalékból, a lekötött tartalékból, az értékelési tartalékból és a tárgyévi mérlegszerinti eredményéből tevődik össze.

81B11 Jegyzett tőke soron kell kimutatni a Cégbíróságon bejegyzett tőke összegét.

Ha az adatszolgáltatónál az alaptőke, törzstőke, az alapítói vagyon felemelése, vagy leszállítása miatt a jegyzett tőke összege változik, akkor ezt a cégjegyzékbe való bejegyzés napján, a bejegyzés időpontjában kell a könyvviteli nyilvántartásokban rögzíteni.

Az Szmt. előírásai alapján - külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepénél kell kimutatni - a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás esetén az 50. § (7) bekezdés szerinti értékben - a működéshez, a tartozások kiegyenlítéséhez szükséges, a külföldi székhelyű vállalkozás által biztosított - tartósan és ilyen címen a fióktelep szabad rendelkezésére bocsátott - vagyont.

8B12 Jegyzett, de még be nem fizetett tőke soron kell kimutatni alapításkor, vagy jegyzett tőke emeléskor a cégbíróságon már bejegyzett, de a tulajdonosok által még be nem fizetett tőke összegét, negatív előjellel.

8B13 Tőketartalék soron kell kimutatni a részvénytársasági formában működő adatszolgáltatóként a részvények kibocsátáskori és a tőkeemeléskori (jegyzési) ellenértéke és névértéke közötti különbözetet. Ezen kívül itt kell kimutatni mindazokat a növekedéseket és csökkenéseket, amelyeket a Sztv. hivatkozott paragrafusai ezen jogcímeken nevesítenek.

8B14 Eredménytartalék

Itt kell szerepeltetni az előző év mérleg szerinti eredményét [ideértve az ellenőrzés előző üzleti év(ek) mérleg szerinti eredményét növelő módosítását is], valamint az Szmt. által nevesített fenti tételeken kívüli összegeket is.

81B15 Lekötött tartalék

A lekötött tartalék növekedéseként vagy csökkenéseként kell kimutatni a pénzmozgással vagy az eszközmozgással egyidejűleg a külön jogszabály alapján a lekötött tartalékkal szemben átvett vagy átadott pénzeszközök, egyéb eszközök értékét.

A külön jogszabály által lekötött tartalék feloldását - a külön jogszabálytól eltérő rendelkezés hiányában - az eredménytartalékkal szemben kell elszámolni.

81B16 Értékelési tartalék

Ezen mérlegsor részletezéseként kell kimutatni a 81B161 Értékhelyesbítés értékelési valamint a 81B162 Valós értékelés értékelési tartalékát.

Ezekben a sorokban kell szerepeltetni az Sztv. 58. § szerinti piaci értékelés alapján meghatározott értékhelyesbítés összegét az értékhelyesbítés értékelési tartalékaként, továbbá a hivatkozott törvény 59/A-59/F. §-ok szerinti valós értéken történő értékelés alapján a saját tőkével szemben elszámolt értékelési különbözetet a valós értékelés értékelési tartalékaként. Az értékhelyesbítés értékelési tartaléka és az értékhelyesbítés, valamint a valós értékelés értékelési tartaléka és az értékelési különbözet kizárólag egymással szemben és azonos összegben változhat. Az értékelési tartalék terhére a saját tőke más elemeit nem lehet kiegészíteni, annak terhére kötelezettség nem teljesíthető.

81B17 Mérleg szerinti eredmény (év közben Eredmény) sorban kell feltüntetni az Eredménykimutatás alapján kiszámított (halmozott) eredményt. (A devizaoszlopban nem szerepelhet összeg.) Év közben ez az eredmény az eredményszámlák lezárása utáni - a bevételeknek, ráfordításoknak és költségeknek - a társasági adóelőleg befizetett összegével csökkentett egyenlege. Év végén az előzetes eredménynél az (előzetes adatok alapján meghatározott) adófizetési kötelezettséggel számított összeget kell figyelembe venni. Az év végi végleges adat az éves beszámoló mérleg szerinti (auditált) eredménye.

81B2 Céltartalék

Itt kell kimutatni - a számviteli és külön jogszabályi előírások szerint az adózás előtti eredmény terhére megképzett - céltartalékok tárgynegyedév végi és év végi állományát, a következő csoportosításban.

81B21 Céltartalék a függő várható kötelezettségekre

Ezen a soron kell szerepeltetni a mérlegen kívül nyilvántartott függő kötelezettségek után képzett kockázati céltartalékok beszámolás napján fennálló összegét kell jelenteni.

81B22 Céltartalék a biztos jövőbeni kötelezettségekre

Itt kell jelenteni a biztos jövőbeni kötelezettségek után képzett kockázati céltartalékok beszámolási időszak végén fennálló állományát.

81B23 Egyéb céltartalék

Ebben a sorban kell kimutatni a számviteli, vagy az egyéb jogszabály által előírt céltartalékok beszámolás napján fennálló állományát.

81B3 Kötelezettségek

A felügyeleti mérleg forrás oldalán a kötelezettségeket négy fő csoportra osztva szerepeltetjük, amelyek Hátrasorolt kötelezettségek, hosszú lejáratú kötelezettségek, rövid lejáratú kötelezettségek, valamint egyéb rövidlejáratú kötelezettségek.

81B31 Hátrasorolt kötelezettségek

Hátrasorolt kötelezettségek között kell kimutatni minden olyan kapott kölcsönt, amelyet ténylegesen az adatszolgáltató rendelkezésére bocsátottak, és a rá vonatkozó szerződés tartalmazza a kölcsönt nyújtó fél egyetértését arra vonatkozóan, hogy az általa nyújtott kölcsön bevonható az adatszolgáltató adósságának rendezésébe, valamint a kölcsönt nyújtó követelés a törlesztésének sorrendjében a tulajdonosok előtti legutolsó helyen áll. Azt a társaság felszámolása vagy csődje esetén csak a hitelező kielégítése után kell kiegyenlíteni, a kölcsön visszafizetési határideje vagy meghatározatlan, vagy a jövőbeni eseményektől függ, de eredeti futamideje öt évet meghaladó lejáratú, a kölcsön törlesztése az eredeti lejárat vagy a szerződésben kikötött felmondási idő előtt nem lehetséges.

A felügyeleti mérlegben ezt a fősort alá kell bontani és külön kell szerepeltetni a 81B311 Kapcsolt vállalkozással szembeni, a 81B312 Egyéb részesedési viszonyban lévő vállalkozással szembeni, valamint a 81B313 Egyéb vállalkozással szembeni hátrasorolt kötelezettséget.

81B32 Hosszú lejáratú kötelezettségek

A hosszú lejáratú kötelezettségek között kell szerepeltetni az egy üzleti évnél hosszabb lejáratra kapott kölcsönt és hitelt, valamint kötvénykibocsátást, átváltoztatható kötvény kibocsátását, továbbá az egyéb hosszú lejáratú kötelezettséget is.

81B33 Rövidlejáratú kötelezettségek

Ebben a csoportban külön soron részletezve kell kimutatni a kibocsátott elektronikuspénz, a rövidlejáratú kölcsönök, hitelek, valamint vevőktől kapott előlegek, szállítók, váltótartozások beszámolási időszak végi állományát. Külön sorban kell szerepeltetni a kapcsolt vállalkozással, az egyéb részesedési viszonyban lévő vállalkozással szembeni rövid lejáratú kötelezettségeket, valamint az egyéb rövidlejáratú kötelezettségeket is.

81B331 Kibocsátott elektronikuspénz

A Pszkr. 17/B. § (2) bekezdése alapján itt kell szerepeltetni az elektronikus pénz kibocsátásával összefüggésben az adatszolgáltató birtokába került (általa kezelt), az ügyfelek tulajdonát megtestesítő pénzeszközöket. Az elektronikuspénz fogalmát Hpt. 2. számú melléklet I. Pénzügyi szolgáltatások fejezetének 5.2. pontja határozza meg.

A 81B339 Egyéb rövidlejáratú kötelezettségek soron kell kimutatni a részesedésekkel, értékpapírokkal kapcsolatos rövidlejáratú kötelezettségeket, Határidős és opciós ügyletekből származó kötelezettségeket, különféle egyéb rövidlejáratú kötelezettségeket is.

Ebből külön soron kell kiemelni a fizetési számla kapcsán az ügyféllel szemben fennálló tartozást (81B33931 sor).

A Pszkr. 6. § (5) pontjában foglaltaknak megfelelően a pénzforgalmi szolgáltatónak elkülönítve kell nyilvántartania a pénzforgalmi szolgáltatásból, illetve a kapcsolódó pénzforgalmi szolgáltatásból származó kötelezettségeit. Ezen előírásoknak megfelelően az adatszolgáltatóknak ezen kötelezettségeiket a 81B3393 soron kell szerepeltetni.

81B34 Kötelezettségek értékelési különbözete

Amennyiben az adatszolgáltató a Számviteli politikájában rögzítettek szerint a valós értékelést választja, akkor ezen a soron kell szerepeltetni az előzőkben felsorolt tételek valós értékelés miatti értékelési különbözetét, amely az adott kötelezettség tétel bekerülési értékének és a piaci értékének a különbözete.

81B35 Származékos ügyletek negatív értékelési különbözete

Az Szmt. szerint e soron kell szerepeltetni a származékos ügyletek negatív értékelési különbözete címén a pénzügyi instrumentumok valós értékelése esetén a le nem zárt kereskedési, vagy fedezeti célú származékos ügyletek negatív valós értékét (jövőben várható veszteségjellegű eredményét).

81B4 Passzív időbeli elhatárolások

Az Szmt. előírásai alapján az adatszolgáltatónak Passzív időbeli elhatárolásaként elkülönítetten kell kimutatni

• a mérleg fordulónapja vagy a beszámolási időszak vége előtt befolyt, elszámolt bevételt, amely a mérleg fordulónapja utáni/beszámolási időszak utáni időszak árbevételét, bevételét képezi, valamint

• azt a mérleg fordulónapja előtti/beszámolási időszak fordulónapja előtti időszakot terhelő költséget, ráfordítást, amely csak a mérleg fordulónapja utáni időszakban merül fel, kerül számlázásra,

• valamint minden egyéb olyan tételt, amelyet az Szmt. még a fentieken kívül ide sorol.

Az adatszolgáltatónak a passzív időbeli elhatárolást meg kell bontania 81B41 Bevételek passzív időbeli elhatárolása, 81B42 Költségek, ráfordítások passzív időbeli elhatárolása, valamint Halasztott bevételek részletezésben.

Az adatszolgáltatónak ugyanezen táblákon kell közölni az auditált, éves beszámolónak megfelelő adatokat. Év végén az eszközök, és források auditált adatainak az adatszolgáltató számára előírt éves beszámolóval meg kell egyezni.

81C MÉRLEGEN KÍVÜLI KÖVETELÉSEI ÉS KÖTELEZETTSÉGEI

A jelentés célja

Az adatszolgáltató függő, jövőbeni követeléseinek és kötelezettségei számviteli nyilvántartás szerinti állományának a kimutatása.

A jelentés kitöltése

81C1 Mérlegen kívüli követelések összesen:

Itt kell a beszámolás napján fennálló a számviteli szabályok szerinti mérlegen kívüli - a részletező sorokban feltüntetett függő és jövőbeni - követeléseinek összegét szerepeltetni.

81C11 Függő követelések összesen:

Itt kell kimutatni a beszámolás napján fennálló Opciós ügyletek, kapott garanciák és kezességek, hitellevelek és akkreditívek, hitelkeretek igénybe vehető része, peres ügyek alapján származó követelések, valamint az egyéb függő követelések összegét. A 81C112 Kapott garancia és kezesség sorból kiemelten kell szerepeltetni a harmadik fél által a Hpt. 87/P. § (3) bekezdés b) pontja szerint az elektronikuspénz kibocsátása miatti kötelezettségéért vállalt (81C1121), és a Hpt. 87/L. § (3) bekezdés b) pontja szerint a pénzforgalmi szolgáltató kötelezettségéért vállalt (81C1122) garancia, kezesség összegét.

81C12 Jövőbeni követelések összesen:

Itt kell szerepeltetni a határidős követelések, SWAP ügyletek határidős ügyletrésze miatti követelések, valamint az egyéb jövőbeni követelések összegét, a tárgyidőszak végére vonatkozóan.

A 81C131 Biztosítékok és fedezetek értéke - teljes értéken: sorban kell szerepeltetni a mérlegen kívüli tételnek minősülő, kapott biztosítékok és fedezetek összegét. A teljes érték a pénzügyi adatszolgáltató belső szabályzatában meghatározott megfelelő aktuális nyilvántartási értéket jelenti. Amennyiben egy követelés mögött többféle fedezet is van, itt mindegyiket fel kell tüntetni.

A 81C132 Biztosítékok és fedezetek értéke - a követelés erejéig: Ezekben a sorokban kell szerepeltetni az egyes fedezeteket, de nem teljes értéken, hanem csak a mögöttük álló teljes ügyfélkövetelés (tőke és időarányosan járó, de még meg nem fizetett kamat erejéig). Amennyiben egy követelés mögött többféle fedezet is van, akkor itt az elsődleges fedezetnél kezdve - de csak a követelés erejéig - több fedezet is feltüntetésre kerülhet. A követelés értékét meghaladó többletfedezetek nem vehetők figyelembe. A követelés értékét el nem érő fedezeteket teljes mértékben, de a fedezetértékelési szabályoknak megfelelő értéken kell számításba venni.

Az adatszolgáltató nyilvántartását úgy kell kialakítani, hogy a jelentésben fedezetként szereplő összeg csak bizonylattal alátámasztott és helyszíni vizsgálat során tételesen ellenőrizhető legyen.

81C2 Mérlegen kívüli kötelezettségek összesen:

Itt kell a beszámolás napján fennálló a számviteli szabályok szerinti mérlegen kívüli - a részletező sorokban feltüntetett függő és jövőbeni - kötelezettségek összegét szerepeltetni.

81C21 Függő kötelezettségek összesen:

Itt kell kimutatni a számviteli jogszabályok szerint nyilvántartott függő kötelezettségeknek az eredeti (szerződés szerinti) összegeit. A beszámolás napján fennálló kötelezettségeket a számviteli előírásoknak megfelelő tartalommal a részletező sorok szerint kell feltüntetni. A függő kötelezettségek között az 81C214 Hitelszerződés alapján még igénybe vehető hitelkeret összegen belül 81C2141 sorban külön kiemelten kell szerepeltetni az ügyfelek fizetési számlájához kapcsolódóan lehívható hitelkeretek összegét.

81C22 Jövőbeni kötelezettségek összesen:

A mérlegen kívüli tételek közül a beszámolás napján fennálló jövőbeni kötelezettségeket a számviteli előírásoknak megfelelő tartalommal és a részletező sorok szerint az eredeti (szerződés szerinti) összeggel kell feltüntetni.

82A EREDMÉNYKIMUTATÁS

A jelentés célja

Ez a jelentés a Felügyeleti jelentések alapdokumentumát képezi. A felügyeleti eredménykimutatás (a továbbiakban: eredménykimutatás) célja, hogy elkülönítetten tartalmazza az adatszolgáltató beszámolási időszaki eredményéből a Hpt. szerint végzett elektronikuspénz-kibocsátással és pénzforgalmi szolgáltatással összefüggésben, valamint az elektronikuspénz-kibocsátási tevékenységhez és a pénzforgalmi szolgáltatáshoz kapcsolódóan keletkező bevételeket, ráfordításokat és költségeket az adatszolgáltató előbbiektől eltérő tevékenységéből származó bevételektől, ráfordításoktól és költségektől. Az eredménykimutatás szerkezete biztosítja az adatszolgáltató tőkekövetelmény számításának alátámasztását.

A jelentés kitöltése

Az eredménykimutatásban a Mérleg szerinti eredmény levezetését az Szmt. 2. számú melléklet Eredménykimutatás (összköltség eljárással) "A" változatának szerkezetében tartalmazza, a tábla célját szolgáló kiegészítő sorokkal és tájékoztató adatokkal.

Az alapértelmezéstől eltérően negatív előjellel kell ellátni azokat az eredménytételeket, amelyeket a számviteli szabályoknak és az ügylet jellegének megfelelően kell az adott tételcsoportban kimutatni, függetlenül attól, hogy az a bevételt, vagy a ráfordítást csökkenti [lásd a tétel megnevezése előtti (-) jelet], így pl.:

1. Az Szmt., vagy a Hitkr. előírásainak megfelelően ráfordítás csökkentő tételként kell kimutatni a tárgyévben képzett céltartalék és értékvesztés tárgyévi felhasználását, felszabadítását, vagy visszaírását.

2. A kapcsolódó ügyletek (származtatott ügylethez kapcsolódó alapügylet, alapügylet és annak fedezeti ügylete) valós értéken történő értékeléséből származó értékelési nyereséget és veszteséget ugyanazon tétel-csoportban kell kimutatni bevételt, vagy ráfordítást csökkentő tényezőként.

3. A valós értékelésbe vont, fedezeti célú származtatott ügyletek értékelési különbözeten kívüli egyéb bevételét és ráfordítását a fedezett ügylettel azonos tételcsoportban - az alapügylettől elkülönítetten - ráfordítást, vagy bevételt csökkentő tételként kell kimutatni.

4. Ha valamelyik ráfordítás vagy költség sor Követel, vagy bevétel sor Tartozik egyenleget mutat, akkor ezt a tételt negatív előjellel kell feltüntetni. Az egyes eredmény sorokban veszteség esetén a negatív előjelet ki kell tenni.

A jelentés oszlopai

A tábla a)-d) oszlopaiban a tárgyhónapra könyvelt, az e)-h) oszlopaiban az év elejétől halmozott eredménytételeket kell kimutatni forintban, elektronikuspénz-kibocsátásból és kapcsolódó pénzügyi szolgáltatásból, pénzforgalmi szolgáltatásból és kapcsolódó pénzügyi szolgáltatásból, valamint az egyéb üzleti tevékenységből származó bevétel, ráfordítás és költség bontásban.

A fő sorok alábontásain belül a következő rendezőelv érvényesül:

1. Az eredménykimutatás soraiból az adatszolgáltató tevékenység-típusainak bevételei, ráfordításai és költségei követhetők. Ezek a fő tevékenységek a következők:

Elektronikuspénz-kibocsátási szolgáltatások:

Hpt. 3. § (1) bekezdés e) pontja szerinti elektronikuspénz-kibocsátás

Kapcsolódó pénzügyi szolgáltatások:

Hpt. 3. § (1) bekezdés b) pontja szerint - a 6/D. §-ban foglalt korlátozásokkal - hitel és pénzkölcsön nyújtás

A Hitel és pénzkölcsön nyújtás tartalmát a Hpt. 2. számú melléklet I. fejezet 10., 10.1. és 10.2. pont határozza meg. Ide sorolható a Hpt. 6/C. § (4) bekezdés szerint egyéb, szorosan kapcsolódó szolgáltatások nyújtása.

Hpt. 3. § (2) bekezdés b) pontjában meghatározott fizetési rendszer működtetése

Pénzforgalmi szolgáltatások:

Hpt. 3. § (1) bekezdés d) pontja szerinti pénzforgalmi szolgáltatás nyújtása

A pénzforgalmi szolgáltatás tartalmát a Hpt. 2. számú melléklet I. fejezet 9. pont határozza meg.

Kapcsolódó pénzügyi szolgáltatások:

Hpt. 3. § (1) bekezdés b) pontja szerint - a 6/B. §-ban foglalt korlátozásokkal - hitel és pénzkölcsön nyújtása.

A Hitel és pénzkölcsön nyújtás tartalmát a Hpt. 2. számú melléklet I. fejezet 10., 10.1. és 10.2. pont határozza meg. Ide sorolható a Hpt. 6/A. § (4) bekezdés szerint a hitel és pénzkölcsön nyújtásának lebonyolításával (működtetésével) összefüggő és egyéb, szorosan kapcsolódó szolgáltatások nyújtása (ideértve a fizetési műveletek teljesítésének biztosítását, a fizetési művelet tárgyát képező pénz átváltását, adatok tárolását és feldolgozását).

Hpt. 3. § (1) bekezdés j) pontja szerinti letéti szolgáltatás nyújtása, ide nem értve a Bszt. szerinti értékpapír letétkezelést. A letéti szolgáltatás (pénzletétkezelés) tartalmát a Hpt. 2. számú melléklet I. fejezet 6. pontja határozza meg.

Hpt. 3. § (2) bekezdés b) pontjában meghatározott fizetési rendszer működtetése

2. Az eredménykimutatás olyan szerkezetű, amelyből az adatszolgáltató Hpt. szerinti tőkekövetelménye alátámasztható függetlenül attól, hogy a szavatoló tőke-szükséglet meghatározását az adatszolgáltató milyen módszer szerint végzi.

3. Az adatszolgáltató a Hpt. 6/A. § (5) bekezdésben, és a 6/C. § (5) bekezdésben meghatározottak szerint végezhet a pénzforgalmi szolgáltatáson és az elektronikuspénz-kibocsátási tevékenységen, és azokhoz kapcsolódó pénzügyi szolgáltatáson kívüli egyéb üzleti tevékenységet. Amennyiben a számviteli nyilvántartási rendszere nem teszi lehetővé a különböző üzleti tevékenységeinek tényleges bevételeinek és ráfordításainak bemutatását, úgy_ a számviteli politikában meghatározott megosztási eljárással hozzárendelt eredménytételeket kell a tevékenységnél kimutatni. Az eredménykimutatás sorainak tartalma című fejezet az egyéb üzleti tevékenység eredménytételeinek besorolását csak abban az esetben tartalmazza, ha az adott tevékenység, vagy eredménytétel a vállalkozás pénzforgalmi tevékenységének értékelésénél jelentőséggel bír (pl. Értékesítés közvetett költségei sor).

Az eredménykimutatás sorainak tartalma:

A 82A1 sor A. Üzemi (üzleti) tevékenység eredményét az Szmt. 71. § (1) bekezdés a) pontja szerint összköltség eljárással kell meghatározni.

A 82A111. Értékesítés nettó árbevétele sor

A Pszkr. 6. § (9) bekezdése szerint a pénzforgalmi szolgáltatásért, valamint a kapcsolódó pénzügyi szolgáltatásokért felszámított, a Hitkr. 10. § (10) bekezdése szerinti díjakat az értékesítés nettó árbevételén belül kell kimutatni.

A díjbevételeket meg kell bontani aszerint, hogy a szolgáltatást igénybe vevő belföldi vagy külföldi személynek minősül-e, függetlenül a szolgáltatás ellenértékének kiegyenlítési módjától.

A 82A111 Belföldi értékesítés nettó árbevétele sor tartalmát az Szmt. 74. § (1) bekezdésben foglaltak, a 82A112 Exportértékesítés nettó árbevétele sor tartalmát az Szmt. 74. § (2) és (3) bekezdésekben foglaltak határozzák meg.

Mind a bel-, mind a külföldi értékesítés nettó árbevételét fő tevékenységtípusonként kell részletezni:

• Elektronikuspénz kibocsátásának díjbevétele és kapcsolódó pénzügyi szolgáltatások díjbevétele a Pszkr. 17/B. § (4) bekezdése szerint

• A pénzforgalmi műveletek (fizetési számlára, és számláról történő készpénz be- és kifizetése, beleértve a fizetési számla vezetéséhez szükséges tevékenységeket, a fizetési művelet fizetési számlák között, a pénzmozgások hitelkeretből történő teljesítése),

• készpénzátutalás

• fizetési művelet érdekében végrehajtott, készpénz helyettesítő fizetési eszköz kibocsátás

• a fizetési művelet teljesítéséhez kapcsolódó hitel- és kölcsönnyújtással szorosan összefüggő pénzforgalmi szolgáltatások a Hpt. 6/A. § (4) bekezdés szerint.

• Az egyéb bevételek elsősorban az egyéb üzleti tevékenységgel összefüggő, az Szmt. 73. § és 74. §-ai szerinti bevételeket tartalmazza.

A 82A12 II. Aktivált teljesítmények értéke sor kitöltésénél az Szmt. 76. §-ban foglaltak az irányadók.

A 82A13 III. Egyéb bevételek sor tartalmát az Szmt. 77. §-ában foglaltak, a 82A17 VII. Egyéb ráfordítások sor tartalmát az Szmt. 81. §-ában foglaltak határozzák meg.

Az eredménykimutatás egyéb bevételek és ráfordítások főbb tételeit az alábbi táblázat tartalmazza:

PSZÁF
sorkód
MegnevezésJogszabályi
hivatkozás
PSZÁF
sorkód
MegnevezésJogszabályi
hivatkozás
82A13V. Egyéb bevételek82A17VI. Egyéb
ráfordítások
82A131Immateriális javak, tárgyi
eszközök értékesítéséből
és átadásából származó
bevétel
Szmt. 77. § (3)
bekezdés e pont);
72. § (4) a) és c)
pont
82A171Immateriális javak,
tárgyi eszközök
könyv szerinti értéke
értékesítéskor,
átadáskor
Szmt. 81. § (3)
bekezdés c) pont; 72.
§ (4) bekezdés a) és
c) pont
82A132Saját követelések
értékesítéséből és
engedményezéséből
származó bevétel
Szmt. 77. § (3)
bekezdés d) pont
82A172Saját követelés könyv
szerinti értéke
értékesítéskor,
engedményezéskor
Szmt. 81. § (3)
bekezdés f) pont
82A173Saját követelés könyv
szerinti értéke
leíráskor
Szmt. 81. § (3)
bekezdés b) pont
82A133Behajthatatlannak
minősített és leírt
követelésből származó
bevételek
Szmt. 77. § (2)
bekezdés c) pont
82A134Követelések
értékvesztésének
visszaírása
Szmt. 77. § (5)
bekezdés
Kapcsolódó
jogszabály: 55. §
(3) bekezdés
82A174Követelések
értékvesztésének
képzése
Szmt. 81. § (4)
bekezdés a) pont
Kapcsolódó
jogszabály: 55. §
(1)-(2) bekezdés
82A135Egyéb eszközök
értékvesztésének
visszaírása
Szmt. 77. § (5)
bekezdés
Kapcsolódó
jogszabályok: 53.
§, 56. § (4)
bekezdés
82A175Egyéb eszközök
értékvesztésének
képzése
Szmt. 81. § (4)
bekezdés a) pont
Kapcsolódó
jogszabályok: 53.§
(1)-(2) bekezdés, 56.
§ (1)-(3) bekezdés
82A136Céltartalék felhasználása
és felszabadítása
Szmt. 77. § (3)
bekezdés a)
Kapcsolódó
jogszabályok: 41.
§ (1)-(2) és (4)
bekezdés
82A176Céltartalék képzéseSzmt. 81. § (3)
bekezdés a)
Kapcsolódó
jogszabályok: 41. §
(1)-(2) és (4)
bekezdés
82A177Adók, adó jellegű
kifizetések
Szmt. 81. § (4)
bekezdés c)
82A137Különféle egyéb bevételekSzmt. 77. § -ból
nem nevesített
tételek
82A178Különféle egyéb
ráfordítások
Szmt. 81. § -ból nem
nevesített tételek

Az egyéb bevételeknek az irányadó módszer szerinti tőkekövetelmény számításánál van különös jelentősége.

A Hpt. 87/H. § (2) bekezdés szerint az irányadó mutató egyik összetevője a pénzforgalmi szolgáltatáshoz kapcsolódó, üzleti tevékenységből származó egyéb bevételek összege. Ez az érték a Pszkr. 6. § (3) bekezdés b) pontjának értelmezésében az egyéb bevételeken belül

• egyrészt a pénzforgalmi szolgáltatásokkal és kapcsolódó pénzügyi szolgáltatásokkal összefüggésben közvetlenül keletkezik,

• másrészt a számviteli politikában lefektetett megosztási eljárás módszertana szerint az egyéb bevételekből közvetetten és nagyságrendileg a pénzforgalmi szolgáltatási és kapcsolódó pénzügyi szolgáltatási tevékenységekhez kapcsolható.

Az összköltség eljárással készülő eredménykimutatásban a költségeket az Szmt. 78. §, 79. § és 80. §-ai szerint költségnemenként kell megbontani. A 82A14 sorban az anyagjellegű ráfordításokat, 82A15 sorban a személyi jellegű ráfordításokat, a 82A16 sorban az értékcsökkenési leírásokat kell kimutatni. (A tőkekövetelmény költség alapú meghatározásához szükséges a közvetett költségek - mint általános igazgatási költségek -forgalmi költség alapú megbontása is, amelyet az eredménykimutatás tájékoztató adatai között kell bemutatni.)

A 82A2 sor B. Pénzügyi müveletek eredményén belül a 82A21 VIII. Pénzügyi müveletek bevételei sor tartalmát az Szmt. 83. és 84. §-ában foglaltak, a 82A22 IX. Pénzügyi müveletek ráfordításai sor tartalmát az Szmt. 83. és 85. §-ában foglaltak határozzák meg.

A pénzügyi műveletek bevételein belül a 82A211-82A213 sorok elsősorban az egyéb üzleti tevékenységből származó eredménytételeket tartalmaznak, így a tartós tulajdonszerzéshez (vagyoni részesedés), befektetési céllal vásárolt, tulajdon- és hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokhoz és a számviteli jogszabályok szerint értékpapírnak minősülő befektetésekhez, tartós kölcsönökhöz, szavatoló tőke átadásával összefüggő hátrasorolt követelésekhez kapcsolódnak.

A 82A211 Kapott (járó) osztalék és részesedés sor a tulajdoni részesedést jelentő befektetések után kapott osztalékot (kamatozó részvény esetén a kamatot) tartalmazza az Szmt. 84. § (1) bekezdésének rendelkezése alapján. Külön soron jelenik meg az Szmt. 3. § 7. pontjában definiált kapcsolt vállalkozásoktól kapott (járó) osztalék összege.

A 82A212 Részesedések értékesítésének árfolyamnyeresége sor a befektetett eszközök közé sorolt, tulajdonviszonyt megtestesítő értékpapírok eladási ára és könyv szerinti értéke közötti, az értékesítéskor elszámolt, nyereség jellegű különbözetet tartalmazza [Szmt. 84. § (2) bekezdés].

A 82A213 Befektetett pénzügyi eszközök kamatai, árfolyamnyeresége sort - amelynek kitöltésére az Szmt. 84. § (3) és (4) bekezdése, kamat jellegű bevételekre a Hitkr. 10. § (2)-(3) bekezdése az irányadó - kamat- és kamatjellegű bevételekre és árfolyamnyereségre kell bontani. Árfolyamnyereség értékesítéskor és beváltáskor realizálódhat. A kamatbevételek között jelenik meg a befektetési jegy és kockázati tőkealap-jegy hozama, a pénzügyi lízing lízingdíj bevétele is.

Ha a részesedések és befektetett pénzügyi eszközök értékesítéskor, vagy beváltáskor realizált árfolyameredmény veszteség jellegű, akkor az eredménytétel a IX. Pénzügyi műveletek ráfordításai, 82A221 Befektetett pénzügyi eszközök árfolyamvesztesége soron jelenik meg [Szmt. 85. § (1) bekezdés].

A tábla 82A214 Egyéb kapott (járó) kamatok és kamatjellegű bevételek és 82A222 Fizetendő kamatok és kamatjellegű ráfordítások blokkjaiban egymással egyező szerkezetben jelennek meg a felügyeleti szempontból kiemelt jelentőségű kamatbevételek és -ráfordítások, valamint a Hitkr. 10. § (2) és (3) bekezdése szerinti kamatjellegű bevételek és ráfordítások.

A 82A2141 sor a) Alaptevékenységekhez kapcsolódó eredménytételeket kell megjeleníteni.

A 82A21411 Elektronikuspénz kibocsátáshoz kapcsolódó kapott kamatok és kamatjellegű bevételek soron a Pszkr. 17/B. § (5) bekezdése szerinti elektronikuspénz kibocsátásából, és a végzett egyéb pénzügyi szolgáltatással összefüggő kamatként és kamatjellegű jutalékként, kamatjellegű bevételként elkülönítetten nyilvántartott értéket kell szerepeltetni.

A 82A2142 soron az ügyfélpénzek védelme érdekében - a Hpt. 87/L. § értelmezése szerint - keletkezett követelésekhez kapcsolódó kamat- és kamatjellegű bevételek és ráfordítások jelentendők. A Hpt. 87/L. § (3) bekezdés b) pontja szerint kötött biztosítás vagy garancia díját az "Egyéb" alábontó sorban kell megjeleníteni.

A 82A2143 c.) Egyéb kamat és kamatjellegű bevételek és ráfordítások sorban kell megjeleníteni az egyéb üzleti tevékenységhez kapcsolódó eredménytételeket az Szmt. 84. § (5) bekezdés és 85. § (2) bekezdés szerint.

A tábla 82A215 Pénzügyi műveletek egyéb bevételei és 82A224 Pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai sorok alábontása:

A 82A2151 és 82A2241 Függő és jövőbeni kötelezettségekhez kapcsolódó bevételek és ráfordítások a Hpt. 87/L. § (3) bekezdés b) pontja szerinti bankgarancia- vagy kezesi biztosítási szerződés eredménye kivételével, amelyet bevétel esetén a 82A21424 sorban, ráfordítás esetén a 82A22223 sorban kell kimutatni.

A 82A2152 és 82A2242 Pénzügyi eszközök realizált árfolyamnyeresége, -vesztesége sorokban realizált eredményként a befektetési eszköznek, tartós részesedésnek nem minősülő eszközök (zömében forgatási célú értékpapírok, követelések) értékesítésekor az eladási értéknek - lejáratkor, beváltáskor a névértéknek - a könyv szerinti értéket, de legfeljebb a törlesztésekkel csökkentett bekerülési értékét meghaladó része mutatható ki. A fennmaradó különbözetet értékvesztés visszaírásaként kell kimutatni.

A 82A2153, 82A2154 és 82A2243, 82A2244 sorokban kell kimutatni a deviza- és valutaforgalomban, a többdevizás pénzügyi tranzakciókban realizált marzs [marge] és konverziós nyereséget és veszteséget, és a devizaeszközök és kötelezettségek forint árfolyamváltozásból adódó átértékelési különbözetének nyereségét, veszteségét.

A 82A2155 és 82A2245 Értékelési különbözet sorokban a pénzügyi eszközök valós értékeléséből származó és eredménykimutatással szemben elszámolandó pozitív és negatív értékelési különbözeteket kell kimutatni.

A 82A2156 és 82A2246 Egyéb sorokban a fentiekben nem nevesített eredménytételek szerepelnek a Szmt. 84. § (7) bekezdésének és 85. § (3) bekezdésnek megfelelően.

Ha az adatszolgáltató elektronikuspénz-kibocsátási, vagy pénzforgalmi szolgáltatási és a kapcsolódó pénzügyi szolgáltatási tevékenységek fedezetére származtatott ügyletet köt, az ügylet eredményét a fedezett alapügylettel azonos módon kell az eredménykimutatás megjeleníteni.

Az egyéb üzemi tevékenység keretében kötött származtatott ügyletek kezelésére a számviteli szabályok az irányadók.

82A3 sor C. Szokásos vállalkozási eredmény

Ez a sor az adatszolgáltató üzemi (üzleti) tevékenység eredményének és a pénzügyi műveletek eredményének összegét foglalja magában az Szmt. 70. § (2) bekezdésnek megfelelően.

82A4 sor D. Rendkívüli eredmény

Itt kell közölni a számviteli szabályok szerint elszámolt, rendkívülinek minősített bevételeket

[Szmt. 45. §, 86. § (3)-(5) bekezdés] és ráfordításokat [Szmt. 33. §, 86. § (6)-(9) bekezdés].

Rendkívüli ráfordításként kell elszámolni a behajthatatlannak nem minősíthető -szerződésmódosítás alapján - elengedett saját, vagy vásárolt követelések összegét. A rendkívüli bevételek és ráfordítások között jelennek meg többek között az ellentételezés nélküli tartozásátvállalások, a térítés nélküli (visszaadási kötelezettség nélkül) eszköz átadások/átvételek, a gazdasági társaságba bevitt vagyontárgyak, a visszafizetési kötelezettség nélküli végleges pénzátadások [a 81. § (2) bekezdés c) pont kivételével] miatti eredmény elszámolások.

82A5 sor. E. Adózás előtti eredmény

Ez a sor tartalmazza az adatszolgáltató tevékenységből, működésből eredő összes, tárgyévben elszámolt bevétel, ráfordítás és költség egyenlegét, azaz a szokásos vállalkozási eredmény és a rendkívüli eredmény összegét.

82A6 sor Adófizetési kötelezettség (Év közben fizetett adóelőleg)

Év közben e soron a ténylegesen befizetett társasági adóelőleg összegét kell szerepeltetni (függetlenül attól, hogy a hitelintézet a fizetett adóelőleget könyveiben hol tartja nyilván). Az év végére vonatkozó előzetes, még nem auditált jelentésekbe azt az adófizetési kötelezettséget kell beírni, amelynek - az előzetes számítások szerint - az éves beszámolóban szerepelnie kell.

82A7 sor. F. Adózott eredmény

A sor tartalmában csak a véglegesen auditált év végi jelentésben egyezik meg az Szmt. 2. számú mellékletében szereplő Eredménykimutatás 'F' sorával, tekintettel a Felügyeleti eredménykimutatás azon korlátozására, hogy év közben csak a befizetett adóelőleget lehet szerepeltetni az adózott eredmény kiszámításánál. December végén a felügyeleti és a számviteli adózott eredmény közel azonos nagyságrendű a várható adófizetési kötelezettség szerepeltetése miatt.

82A71 sor Eredménytartalék igénybevétele osztalékra és részesedésre

Itt kell szerepeltetni az Szmt. 87. § (5) bekezdésnek megfelelően az előző években felhalmozott eredménytartalékból a részvényesek osztalékára, részesedésére történő felhasználást.

82A72 sor Jóváhagyott osztalék és részesedés

Itt kell feltüntetni az Szmt. 87. § (4) bekezdésének megfelelően az év végi nyereségből a részvényesek osztalékára, részesedésére történő kifizetés összegét, ebből külön soron is kimutatva a kapcsolt vállalkozásnak fizetett osztalék, részesedés összegét. (A kiemelt sor az Szmt.-nek megfelelően nem tartalmazza a természetes személyeknek történő osztalékfizetés összegét.)

82A8 sor G. Mérleg szerinti eredmény

Az itt közölt adatnak meg kell egyeznie a Felügyeleti mérleg forrás oldalán mérleg szerinti eredményként jelentett adattal.

A mérleg szerinti eredmény az adózott eredmény és az eredménytartalék osztalékra és részesedésre sorokban szereplő értékek összege, csökkentve a jóváhagyott osztalékkal és részesedés sorban szereplő értékkel. [Szmt. 70. § (2) bekezdés]

82A9 sor Tájékoztató adatok

A Felügyelet a jogszabályi előírások teljesülésének vizsgálata érdekében, az eredménykimutatáshoz kapcsolódóan az alábbi adatokat kéri be az adatszolgáltatótól:

82A91 Értékesítés közvetett költségei

Az adatszolgáltató tőkekövetelményének a Hpt. 87/F. § szerinti költségmódszer alapú meghatározásánál az általános igazgatási költség tartalmát a Pszkr. 6. § (3) bekezdés a) pontjának megfelelően, az alábbiak szerint kell figyelembe venni:

• az adatszolgáltató egészére vonatkozóan az Szmt. szerinti értékesítés közvetett költségein belül kimutatott igazgatási költségeket;

• az adatszolgáltató egészére vonatkozóan a működés egyéb általános költségeit;

• az adatszolgáltató által nyújtott pénzforgalmi szolgáltatási és kapcsolódó pénzügyi szolgáltatási tevékenységhez (értékesítéséhez) közvetlenül hozzárendelhető értékesítési, forgalmazási költségeket.

A sorok tartalmára vonatkozóan az Szmt. 82. § (3)-(6) bekezdései az irányadóak. Az értékesítés közvetett költségei, azaz az általános igazgatási költségek kategóriába az adatszolgáltató pénzforgalmi és kapcsolódó pénzügyi szolgáltatási, valamint egyéb üzleti tevékenységével kapcsolatban felmerült összes általános üzemi költséget kell besorolni.

82A92 Kiszervezett tevékenység ellenértéke

Az irányadó mutató eljárás módszerével történő tőkekövetelmény meghatározása során az irányadó mutató csökkenthető a másik pénzforgalmi szolgáltató részére kiszervezett tevékenység szerződés szerinti, fizetett ellenértékével. Mivel az értékesítés közvetlen és közvetett költségein belül az igénybevett, vagy továbbadott (kiszervezett) szolgáltatások költségei az eredménykimutatás több sorát is érinthetik, ezért az irányadó mutatót csökkentő értéket az eredménykimutatás tájékoztató adatai között egy összegben külön is meg kell jeleníteni. Az irányadó mutató értékét csökkentő összeget a Felügyelet helyszíni ellenőrzés keretében vizsgálhatja.

83NA Pénzforgalmi intézmény - ÜGYFÉLPÉNZEK KEZELÉSE

83ENA Elektronikuspénz-kibocsátó intézmény - ÜGYFÉLPÉNZEK KEZELÉSE

83PNA Posta Elszámoló Központot működtető intézmény (PEKMI) - ÜGYFÉLPÉNZEK KEZELÉSE

A jelentések célja

A táblák célja az ügyfélpénzek védelme érdekében a Hpt. 87/L. §, és 87/P. § betartásának ellenőrzése, a postai szolgáltatások ellátásáról és minőségi követelményeiről szóló 79/2004 (IV.19) Korm. rendelet és a pénzforgalom lebonyolításáról szóló 18/2009. (VIII. 6.) MNB rendelet sajátosságainak figyelembevételével. Az elektronikuspénz-kibocsátó a 83ENA táblában, a pénzforgalmi intézmény a 83NA táblában, míg a PEKMI a 83PNA táblában köteles jelenteni az ügyfélpénzek alakulását.

A 83NA tábla kitöltése

A 83NA jelentőtábla négy fő részből áll. Az első blokk az ügyfélpénzek tárgynapi forgalmát tartalmazza (nyitó állomány, növekedések, csökkenések). A második blokk tartalmazza az átvett ügyfélpénzekből a tárgynapot követő napon (T+1) teljesített kifizetéseket, a harmadik részben pedig a T+1 napon nem teljesített kifizetések kerülnek részletezésre. Végül a T+1 napon jogszabályi előírásként teljesített elhelyezés kerül bemutatásra, jogcímenkénti bontásban.

A 83NA1 soron kell kimutatni az ügyfélpénzek tárgynapi nyitó egyenlegét, 83NA111 Fizetési műveletekre átvett készpénz, 83NA112 Pénzforgalmi szolgáltató által vezetett ügyfélszámlán nyilvántartott összeg és 83NA113 Pénzforgalmi szolgáltató saját pénzforgalmi -, letéti-, értékpapír- és egyéb számláján nyilvántartott összeg szerinti bontásban.

A pénzforgalmi intézménynél a Hpt. 87/L. §-a alapján mindenkor biztosítani kell az ügyfélpénzek pontos, elkülönített kezelését, valamint azt, hogy amennyiben a pénzforgalmi intézmény az átvett pénzeszközt az átvételt követő munkanap végéig nem utalja át egy másik pénzforgalmi szolgáltatóhoz, vagy nem fizeti ki a kedvezményezettnek, akkor a pénzeszközt vagy letéti számlára, vagy pedig a Hpt. 76/A. §-a szerinti 0 (nulla) %-os súlyozású eszközbe kell elhelyezni. Ennek megfelelően a 83NA1 sorból elkülönítetten kell szerepeltetni az ügyfélpénzeket, külön a letéti számlán elhelyezett összeget (83NA1211), valamint külön a 0 (nulla) %-os súlyozású kitettségeknek minősülő eszközben történt befektetéseket.

A 83NA122 soron kell szerepeltetni az adatszolgáltató pénztárában, fizetési számláján, egyéb eszközben (úton lévő) tételeket.

A 83NA2 soron kell szerepeltetni az ügyfélpénz növekedésével járó, a 83NA3 soron az ügyfélpénz csökkenésével járó tranzakciókat, a táblában részletezettek szerinti bontásban. 83NA4 sor tartalmazza az Ügyfélpénzek tárgynapi záró egyenlegét, készpénz ügyfélszámlapénz, továbbá az adatszolgáltató saját pénzforgalmi- és egyéb számláján nyilvántartott összeg szerinti bontásban.

A 83NA51 soron kell szerepeltetni a Fizetési műveletekre átvett pénzeszközből tárgynapot követő munkanapon (T+1) teljesített kifizetéseket, a 83NA52 soron pedig a T+1 napon nem teljesített kifizetéseket, a tábla szerinti bontásban.

A 83NA512 kifizetések ügyfél fizetési számlájáról sorban ki kell mutatni az ügyfél számlájával szemben benyújtott terhelések összegét is. (hatósági átutalás, átutalási végzés) A 83NA52 soron szereplő összeget a Hpt. 87/L. § (3) bekezdése alapján "ha a pénzforgalmi intézmény a fizetési művelet végrehajtásaként nem utalja át egy másik pénzforgalmi szolgáltatóhoz, vagy nem fizeti ki a kedvezményezettnek, akkor

a) a pénzeszköz átvételét követő munkanap végéig az EU tagállamában székhellyel rendelkező hitelintézetnél vezetett letéti számlára, vagy olyan eszközbe kell helyezni, amely kitettségre a 76/A. § alkalmazásakor nulla százalékos kockázati súly alkalmazható, vagy

b) a pénzügyi kötelezettségvállalása nem teljesítésének esetére a pénzforgalmi intézménytől eltérő csoporthoz tartozó, EU tagállamában székhellyel rendelkező hitelintézettel, biztosítóval olyan bankgarancia- vagy kezesi biztosítási szerződést köt, amely

ba) az a) pont szerint elhelyezendő pénzeszköz teljes összegére vonatkozik, és

bb) a fedezet nyújtója által egyoldalúan legalább hatvannapos határidővel szüntethető meg.

A 83NA6 Jogszabályi előírás alapján teljesített elhelyezés sor és ennek részletezése biztosítja a Hpt. 87/L. § (3) bekezdésében előírtak megfelelésének ellenőrzését.

A 83ENA tábla kitöltése

Az elektronikuspénz-kibocsátó intézménynél a Hpt. 87/P. §-a alapján mindenkor biztosítani kell az ügyfélpénzek pontos, elkülönített kezelését.

Ennek megfelelően a 83ENA2 Ügyfélpénz (átvett elektronikuspénz ellenértékének) tárgynapi nyitó egyenlege és 83ENA8 Ügyfélpénz tárgynapi záró egyenlege sorokból elkülönítetten kell szerepeltetni egyrészt a letéti számlán elhelyezett ügyfélpénzt (nyitó állomány esetében: 83ENA211 soron, záró állomány esetében: 83ENA811 soron), másrészt a biztonságos, alacsony kockázati súlyozású kitettségeknek minősülő eszközben történt befektetéseket (nyitó állomány esetén: 83ENA212 soron, záró állomány esetén: 83ENA812 soron).

Biztonságos, alacsony kockázatú eszközök a Hpt. 87/P. § (5) és (6) bekezdése alapján azok az egyedi súlyú kötvények, amelyek esetében az egyedi kockázatra vonatkozó tőkekövetelmény - leszámítva a Kkr.-ben meghatározott minőségi kötvényt - legfeljebb 1,6%, továbbá az ÁÉKBV olyan kollektív befektetési értékpapírja, amely kizárólag ezen eszközbe fektet. A kötvények egyedi kockázatra vonatkozó tőkekövetelményét a Kkr. 3. számú melléklete határozza meg.

Az elektronikuspénz-kibocsátó pénztárában, fizetési számláján, egyéb eszközben lévő tételét nyitó állomány esetén a 83ENA24, záró állomány esetén pedig a 83ENA84 soron kell jelenteni.

Pénzforgalmi közvetítő megbízása esetén a Hpt. 87/P. § (4) bekezdés b) pontja szerinti ügynök által átvett, de a Hpt. 87/P. § (3) bekezdés szerint még nem biztosított összeg nyitó állományát a 83ENA25, záró állományát pedig 83ENA85 soron kell jelenteni.

A 83ENA21, 83ENA22, 83ENA23, 83ENA24 és 83ENA25 sorok összege együttesen meghatározza az elektronikuspénz kibocsátása ellenében átvett - és vissza nem váltott -teljes vonatkozású időszak nyitó pénzeszköz állományát, míg 83ENA81, 83ENA82, 83ENA83, 83ENA84 és 83ENA85 összege meghatározza az elektronikuspénz kibocsátása ellenében átvett - és vissza nem váltott - teljes vonatkozású időszak záró pénzeszköz állományát.

Az ügyfélpénz növekedésével járó tranzakciókat a 83ENA4, az ügyfélpénz csökkenésével járó tranzakciókat a 83ENA6 soron kell kimutatni.

A 83ENA1 Kibocsátott elektonikuspénz tárgynapi nyitó egyenlege sor összegének meg kell egyeznie a 83ENA2 Ügyfélpénz tárgynapi nyitó egyenlege sorral. A 83ENA7 Kibocsátott elektronikuspénz tárgynapi záró egyenlege sor összegének pedig meg kell egyeznie a 83ENA8 Ügyfélpénz tárgynapi záró egyenlege sorral.

A 83PNA tábla kitöltése

A PEKMI-re a Hpt. 2. § (5) bekezdése alapján a 87/L. § hatálya azzal az eltéréssel terjed ki, hogy a 87/L. § (3) bekezdése szerinti határidő egy munkanappal meghosszabbodhat. A 83PNA tábla kitöltése a 83NA táblázattal megegyező módon történik azzal az eltéréssel, hogy a 83PNA53 soron a fizetési műveletekre átvett pénzeszközből tárgynapot követő második munkanapon (T+2) teljesített, a 83PNA54 soron pedig a T+2 napon nem teljesített kifizetéseket kell kimutatni.

83NB ELKÜLÖNÍTETT LETÉTI SZÁMLÁN, VALAMINT NULLA SÚLYOZÁSÚ ESZKÖZBEN ELHELYEZETT ÜGYFÉLPÉNZEK KEZELÉSE

A jelentés célja

Pénzforgalmi szolgáltatásra vonatkozóan a Hpt. 87/L. § (3) bekezdés a) pontja, elektronikuspénz kibocsátási tevékenységre vonatkozóan pedig a Hpt. 87/P. § (3) bekezdés a) pontja alapján letéti számlán, 0 (nulla) %-os, vagy alacsony kockázati súlyú kitettségnek minősülő eszközben elhelyezett összegek tételes - szükség szerint napi szintű - bemutatása, letétkezelőnként, 0 (nulla) %-os, vagy alacsony kockázatú eszköztípusonkénti bontásban.

A jelentés kitöltése

A jelentés oszlopaiban kell kimutatni a letéti számlán, a 0 (nulla) %-os, valamint az alacsony kockázati súlyú eszközben elhelyezett összegeket letétkezelőnkénti bontásban. Az a oszlopban a letéti számlán elhelyezett összeget kell kimutatni. A b oszlop tartalmazza a 0 (nulla) százalékos kockázati súlyú eszközök tételes eszköztípusonkénti megnevezését. A c oszlop tartalmazza az alacsony kockázatú eszközök tételes eszköztípusonkénti megnevezését. A d oszlopban a forint, a e oszlopban a deviza, az f oszlopban pedig a forint és deviza együttes összegét kell kimutatni ezer forintban.

A 83NB1 sorban kell kimutatni a letéti számlán elhelyezett tételek mindösszesenjét, forint és deviza bontásban, valamint együttesen, ezer forintban.

A83NB101-199 sorokban kell szerepeltetni a letéti számlán elhelyezett összegeket, letétkezelőnkénti bontásban, forint, deviza és összesen részletezettségben.

83NB2 sorban kell szerepeltetni a 0 (nulla) %-os kockázati súlyozású eszközben elhelyezett tételek mindösszesenjét, forint és deviza bontásban, valamint együttesen. A 83NB201-301-es sorokban az a oszlopban kell megjelölni annak a hitelintézetnek a nevét, ahol a nulla súlyú eszközök elhelyezésre kerültek. A 201001 sortól a 301199-ig ismétlősorosan a b oszlopban kell feltüntetni a megnevezett letétkezelőhöz tartozó eszközök pontos megnevezését.

83NB4 sorban kell szerepeltetni a Hpt. 87/P. § (5) és (6) bekezdése alapján alacsony kockázatú eszközben elhelyezett tételek mindösszesenjét, forint és deviza bontásban, valamint együttesen.

84A SZAVATOLÓ TŐKE SZÁMÍTÁSA

A tábla célja

A pénzforgalmi intézménynek a Hpt. 87/D. § (3) bekezdésének megfelelően - a Hpt. 2. § (1) bekezdés d) pontja figyelembevételével -, az elektronikuspénz-kibocsátónak a Hpt. 87/.... § bekezdésének megfelelően a jogszabályok szerint rendelkezésre álló szavatoló tőkére vonatkozó követelményeknek kell eleget tenni.

PSZÁF kódMegnevezésJogszabályi hivatkozás
84A1KOCKÁZATOK
FEDEZÉSÉRE
FIGYELEMBE VEHETŐ
SZAVATOLÓ TŐKE
ÖSSZESEN
=84A11+ 84A12
Hpt. 9. §, 70-76. §, továbbá a Hpt. 5. számú
mellékletben foglaltak.
84A11ALAPVETŐ TŐKE=84A111+ 84A112+ 84A113+ 84A114
Hpt. 5. számú melléklet 1. és 2. pontjai
84A111ALAPVETŐ TŐKEKÉNT
ELISMERT TŐKEELEMEK
= 84A1111 +84A1112+
84A1113+84A1115
= 84A11101+84A11102
Szmt. 35. §, Hpt. 5. számú melléklet 3. a) és
6. pontok, a Hpt. 234/C. §-ban foglaltak
figyelembevételével
84A11101ebből: Törzsrészvények és a
törzsrészvényekkel
egyenrangú jegyzett és
befizetett saját tőke
A sorban az alapvető tőkeként elismert
befizetett jegyzett tőke teljes értékéből a
törzsrészvényeket, továbbá a
törzsrészvényekkel egyenrangúnak
minősülő, rendes működés közben a
veszteséget a törzsrészvényekkel
egyenrangúan fedező részvényeket és
részjegyeket kell elkülönítetten kimutatni.
84A11102ebből: Osztalék-elsőbbségi, a
nyereséges évben az elmúlt
év(ek) elmaradt
hozamkifizetésére fel nem
jogosító, jegyzett és befizetett
részvények
A tőkeelemek közé osztalék-elsőbbségi, a
nyereséges évben az elmúlt év(ek) elmaradt
hozamkifizetésére fel nem jogosító, jegyzett
és befizetett részvények is sorolhatók, ha az
Szmt. 35. §, a Hpt. 5. számú melléklet 3. a)
és 6. pontjaiban előírt feltételeknek és
felszámolás, rendes működés esetén a
törzsrészvényekkel egyenlő módon,
teljeskörűen fedezik a veszteségeket. A
sorban ezen részvények teljes kibocsátási
értékét kell kimutatni.
84A1111Befizetett jegyzett tőkeA sorban az Szmt. 35. § és a Hpt. 5. számú
melléklet 3. a) és 6. pontjainak megfelelő
részvények és részjegyek névértékét
tartalmazza. [A kapcsolódó, névértéken
felüli befizetések a Tőketartalékban
(CAA1113) jelennek meg.]
A sor tartalma:
1. ) a befizetett és Cégbíróságon bejegyzett
tőke számviteli szabályok szerinti összege
[Szmt 35. § (3)-(6) pontja],
2. ) a Cégbíróságon még be nem jegyzett
tőkeemelés és tőkeleszállítás összege:
= növelő tényezőként a jegyzett tőkeemelés
összegét a dokumentumok Felügyeletnek
történő bemutatásától számítva [Hpt. 71-73.
§, és a Hpt. 5. számú melléklet 8. pontja]
= csökkentő tényezőként Cégbíróságon még
be nem jegyzett tőkeleszállítás összegét a
közgyűlési (alapítói) döntést követően (Hpt.
71-73. §, és a Hpt. 5. számú melléklet 9.
pontja)
3. ) csökkentő tényezőként a jegyzett tőke be
nem fizetett része (Szmt. 35. § (8)
bekezdés).
A 84A1111 sor az osztalékelsőbbségi, a
nyereséges évben az elmúlt év(ek) elmaradt
hozamkifizetésére is feljogosító, jegyzett és
befizetett részvények értékét nem
tartalmazza (lásd Járulékos tőke 84A123 és
84A125 sorait).
84A1112(-) Visszavásárolt saját
részvények könyv szerinti
értéken
Hpt. 5. számú melléklet 5.a) pont.
84A1113Tőketartalék alapvető tőkében
figyelembe vehető része
=84A11131+ 84A11132+ 84A11133
A tőketartalék a Hpt. 5. számú melléklet 3.
b), 8. és 9. pontjainak megfelelő tartalmú
alapvető tőke elem.
84A11131a) Számviteli tőketartalékHpt. 5. számú melléklet 5. és 6. pontjai - a
befizetett jegyzett tőkével (84A1111)
összhangban
Szmt. 35. § (9) bekezdés és 36. §.
84A11132b1) (-) Tőketartalék
csökkenése a cégbírósági
bejegyzésig
A sorban két tételt kell megjeleníteni:
1. ) A Hpt. 5. számú melléklet 8. pontja
szerint ezen a soron kell kimutatni a
Felügyeletnek bejelentett, dokumentált,
Cégbíróságon még nem bejegyzett jegyzett
tőke emelés névértékének összegét, ha az a
tőketartalék terhére valósult meg. (JT
emelés belső forrásból).
2. ) Jegyzett tőke leszállítás esetén a
számviteli tőketartalékban szereplő
ázsiónak a szavatoló tőkéből kivezetett
összegét a döntéshozataltól a cégbírósági
bejegyzésig.
84A11133b2) Tőketartalék növekedése
a cégbírósági bejegyzésig
A sorban két tételt kell megjeleníteni:
1. ) Hpt. 5. számú melléklet 9. pontja
szerint ezen a soron kell kimutatni a
Cégbíróságon még nem bejegyzett,
tőketartalékkal szemben végrehajtott
jegyzett tőke leszállítás névértékének
összegét (belső tőke-átcsoportosítás).
2. ) Külső forrásból történő jegyzett tőke
emelés esetén a számviteli tőketartalékban
még nem könyvelt ázsió összegét a
cégbírósági bejegyzésig
84A112ALAPVETŐ TŐKEKÉNT
ELISMERT TARTALÉKOK
=84A11211+ 84A11212+ 84A11213
A Hpt. 5. számú melléklet 3.c), d), f), g), 4.,
5. c), d) 8. és 9. pontok szerinti tartalékok és
eredménytételek
84A1121Lekötött tartalékHpt. XXX. Fejezet, Hpt. 5. számú melléklet
3.c) pont.
Szmt. 38. § (1) bekezdés
84A1122Eredménytartalék alapvető
tőkében figyelembe vehető
része
=84A112131+ 84A112132+ 84A112133+
84A112134
Hpt. 71-73. §-ok, Hpt. 5. számú melléklet 3.
f), 5. c), 8. és 9. pontok - a befizetett
jegyzett tőkével (84A1111) összhangban
84A11221a1) Számviteli
eredménytartalék, ha pozitív
Hpt. 71-73. §-ok, Hpt. 5. számú melléklet 3.
f)
Szmt. 37. §, 35. § (9) bekezdés
84A11222a2) (-) Számviteli
eredménytartalék, ha negatív
Hpt. 71-73. §-ok, Hpt. 5. számú melléklet 5.
c) pontok Szmt. 37. §, 35. § (9) bekezdés
A tárgyévet megelőző év - osztalékfizetési
kötelezettségtől és egyéb terhektől (pl. adó,
tartalékképzés) mentes - előzetes
eredményét a tárgyévet követő negyedéves
jelentésekben következőként kell
figyelembe venni:
• ha pozitív, a szavatoló tőkében csak
akkor lehet figyelembe venni, ha azt a
könyvvizsgáló hitelesítette.
• a negatív eredményt a könyvvizsgálói
hitelesítés előtt is figyelembe kell venni.
Könyvvizsgáló által hitelesítettnek az
előzetes eredmény akkor tekinthető, ha ezt a
nyereséget a kimutatások auditálásáért
felelős személyek ellenőrizték és elegendő,
megfelelő bizonyosságot szereztek arról,
hogy annak összegét az érvényes magyar
számviteli jogszabályoknak megfelelően
állapították meg.
84A11223b1) (-) Eredménytartalék
csökkenése a Felügyeletnek
bejelentett, dokumentált,
Cégbíróságon még nem
bejegyzett jegyzett
tőkeemelés miatt
Hpt. 5. számú melléklet 8. pont
84A11224b2) Eredménytartalék
növekedése a Cégbíróságon
még nem bejegyzett jegyzett
tőke leszállítás miatt
Hpt. 5. számú melléklet 9. pont
84A1123Könyvvizsgáló által
hitelesített mérleg szerinti
vagy évközi eredmény, ha
pozitív
Hpt. 73. §, valamint a Hpt. 5. számú
melléklet 3. g) pont
A könyvvizsgáló által hitelesített időszak
halmozott, előrelátható kifizetést és
osztalékot nem tartalmazó, pozitív
eredményét kell ezen a soron kimutatni.
Ha az évközi auditálás záró dátumát követő
időszakban keletkező eredmény pozitív, ezt
az összeget csak a következő auditáláskor
lehet ebben a sorban szerepeltetni. Ha az
évközi auditálás záró dátumát követő
időszakban keletkező eredmény negatív, a
következő auditálásig a 84A11241 sorban
kell szerepeltetni.
84A11241(-) Évközi eredmény, ha
negatív
Hpt. 73. §, valamint a Hpt. 5. számú
melléklet 5. d) pont második szakasza
szerint
Ebben a sorban kell szerepeltetni az évközi
auditálási periódust követő hónapoknak a
hitelesített pozitív eredményt csökkentő
tárgy negyedéves veszteségeit a következő
auditálásig. Ha a következő auditáláskor az
év elejétől halmozott számviteli eredmény
pozitív, az ezen a soron szereplő időközi
veszteségek kimutatását meg kell szüntetni.
84A11242(-) Könyvvizsgáló által
hitelesített mérleg szerinti
eredmény, ha negatív
Hpt. 73. §, valamint a Hpt. 5. számú
melléklet 5. d) pont első szakasza szerint.
84A113ALAPVETŐ TŐKEKENT
ELISMERT EGYÉB
TŐKEELEMEK - Vegyes
tulajdonságú befizetett
jegyzett tőke és az alapvető
kölcsöntőke teljes összege
= 84A11311+84A11312
Hpt. 5. számú melléklet 3.h), 3. i), 7. és 11.
pontok;
A vegyes tulajdonságú befizetett jegyzett
tőke és alapvető kölcsöntőke együttes
összege, amely a Hpt. 5. számú melléklet
14. pont szerinti korlátozások alapja. A
belső nyilvántartásokban a rendelkezésre
álló vegyes tulajdonságú befizetett jegyzett
tőke és alapvető kölcsöntőke teljes összegét
a 14. a)-c) pontokban meghatározott
jellemzőkkel rendelkező típusokra meg kell
bontani és az alapvető tőkében figyelembe
vehető rész összetételének
meghatározásakor ezt alkalmazni kell.
A vegyes tulajdonságú befizetett jegyzett
tőke és alapvető kölcsöntőke rendelkezésre
álló összegének meghatározásánál
figyelembe kell venni a Hpt. 234/C. §-ban
foglalt átmeneti rendelkezést (lásd 84A1134
sort)
84A1131Vegyes tulajdonságú
befizetett jegyzett tőke
A soron kimutatott összeg a Hpt. 5. számú
melléklet 3. h) és 7. pontoknak megfelelő
jegyzett tőke teljes összege (függetlenül a
cégbírósági bejegyzéstől), amennyiben azt
befizették, hozzáadva a kapcsolódó
névértéken felüli befizetést (tőketartalék) és
csökkentve a visszavásárolt saját részvény
könyv szerinti értékével.
84A1132Alapvető kölcsöntőkeHpt. 5. számú melléklet 3. i), 11-13.
pontokban foglaltaknak megfelelően ezen a
soron kell kimutatni az alapvető
kölcsöntőke teljes összegét
-Az alapvető kölcsöntőkéből le kell vonni a
visszavásárolt, saját kibocsátású, alapvető
kölcsöntőkének minősülő, mérlegben az
eszközök között kimutatott értékpapírok
könyv szerinti értékét *1/ átmeneti
rendelkezés: Hpt. 234/E. §.
84A114(-) EGYÉB LEVONÁSOK
AZ ALAPVETŐ TŐKÉBŐL
84A114=84A1141+84A1142+84A1143
84A1141(-) Immateriális javak
(amortizált értéken)
Hpt. 5. számú melléklet 5. b) pont
84A1142(-) Vegyes tulajdonságú
befizetett jegyzett tőke és
alapvető kölcsöntőke limit
feletti része
A Hpt. 5. számú melléklet 5. f) és 14.
pontban foglalt beszámíthatósági
korlátoknak megfelelően ez a sor
tartalmazza a vegyes tulajdonságú befizetett
jegyzett tőke és alapvető kölcsöntőke
összegének az alapvető tőkében figyelembe
nem vehető részét. A belső
nyilvántartásokban a limit feletti részt a 14.
a)-c) pontokban meghatározott jellemzőkkel
rendelkező típusokra meg kell bontani.
Az átmeneti mentességgel rendelkező tőkék
beszámíthatóságát a Hpt. 234/C. §
szabályozza.
A limit feletti rész a járulékos tőke
összegébe beszámítható (84A121 sor).
84A1143(-) Egyéb levonások= 84A11431
84A11431(-) Kockázati céltartalék és az
értékvesztés hiánya
Hpt. 5. számú melléklet 5. e) pont
84A12JÁRULÉKOS TŐKE= 84A121 + .... + 84A129
Hpt. 5. számú melléklet 1., 15-24. pontok
84A121Vegyes tulajdonságú
befizetett jegyzett tőkéből és
alapvető kölcsöntőkéből a
járulékos tőkébe beszámítható
rész
= (-) 84A1142
Hpt. 5. számú melléklet 15. e) pont
Az alapvető tőke limittúllépése (lásd
84A1142), amely a járulékos tőkébe még
beszámítható.
Negatív alapvető tőkéjű adatszolgáltatónak
ezen a soron 0 (nulla) értéket kell
szerepeltetni.
84A122Ertékelési tartalékok járulékos
tőkében figyelembe vehető
része
A sor tartalma:
a) értékhelyesbítés értékelési tartaléka (Hpt.
5. számú melléklet 15. b) pont; Szmt. 39. §
(1) bekezdés a) pontja, 57. § (1)-(3)
bekezdések, 58. §, 60. § (9) bekezdés
b) számviteli valós értékelés értékelési
tartaléka (Hpt. 5. számú melléklet 15. b)
pont; Szmt. 39. §, 59/A-59/F. §, 60. § (8)
bekezdés) CSÖKKENTVE a bekerülési
értéken értékelt pénzügyi instrumentum
cash-flow fedezeti ügyletének valós
értékeléséből származó értékelési
tartalékának összegével (Hpt. 5. számú
melléklet 23. pont)
Negatív alapvető tőkéjű adatszolgáltatónak
ezen a soron 0 (nulla) értéket kell
szerepeltetni.
84A123Lejárat nélküli
osztalékelsőbbségi, a
nyereséges évben az elmúlt
év(ek) elmaradt
hozamkifizetésére is
feljogosító, jegyzett és
befizetett elsőbbségi
részvények és egyéb,
járulékos tőkébe sorolható
részvények, részjegyek és
alárendelt kölcsöntőke
Hpt. 5. számú melléklet 15.a) és 15.c)
pontokban felsorolt járulékos tőke
elemekből a lejárat nélküli részek összegét
kell a sorban megjeleníteni.
E soron kimutatott járulékos tőkeelemek
lejárattal rendelkező részét a 84A125 és
84A126 sor tartalmazza.
A 22. pontnak megfelelően az alárendelt
kölcsöntőkéből le kell vonni a
visszavásárolt, saját kibocsátású, alárendelt
kölcsöntőkének minősülő, mérlegben az
eszközök között kimutatott értékpapírok
könyv szerinti értékét *1/ átmeneti
rendelkezés: Hpt. 234/E. §.
Negatív alapvető tőkéjű adatszolgáltatónak
ezen a soron 0 (nulla) értéket kell
szerepeltetni.
84A124Járulékos kölcsöntőkeHpt. 5. számú melléklet 15. d) és 18. pont
Negatív alapvető tőkéjű adatszolgáltatónak
ezen a soron 0 (nulla) értéket kell
szerepeltetni.
84A125Lejárattal rendelkező
osztalék-elsőbbségi, a
nyereséges évben az elmúlt
év(ek) elmaradt
hozamkifizetésére feljogosító,
jegyzett és befizetett
elsőbbségi részvények és
egyéb, járulékos tőkébe
sorolható részvények,
részjegyek
Hpt. 5. számú melléklet 15. a) pontban
felsorolt járulékos tőke elemekből a
lejárattal rendelkező részek névértékét és
tőketartalékát kell a sorban megjeleníteni.
Negatív alapvető tőkéjű adatszolgáltatónak
ezen a soron 0 (nulla) értéket kell
szerepeltetni.
84A126Lejárattal rendelkező
alárendelt kölcsöntőke
Hpt. 5. számú melléklet 15. c), 19., 20. és
22. pontok.
A számviteli mérlegben szereplő alárendelt
kölcsöntőke értékének a szavatoló tőkébe
történő beszámítását legalább a visszafizetés
időpontját megelőző utolsó öt évben évente
egyenletesen csökkenteni kell.
Az alárendelt kölcsöntőkéből le kell vonni a
hitelintézet által visszavásárolt, saját
kibocsátású, alárendelt kölcsöntőkének
minősülő, mérlegben az eszközök között
kimutatott értékpapírok könyv szerinti
értékét *1/ átmeneti rendelkezés: Hpt.
234/E. §.
A lejárat nélküli alárendelt kölcsöntőkét a
84A123 soron kell feltüntetni.
Negatív alapvető tőkéjű adatszolgáltatónak
ezen a soron 0 (nulla) értéket kell
szerepeltetni.
84A127Részvénnyé átváltoztatható
kötvények
Hpt. 5. számú melléklet 21. pont
Ebben a sorban kell kimutatni a részvénnyé
átváltoztatható kötvények értékét. Járulékos
tőkeelemként történő beszámíthatósága, ha
kielégíti az alárendelt kölcsöntőkére, az
alapvető kölcsöntőkére vagy a járulékos
kölcsöntőkére vonatkozó feltételeket. (Hpt.
5. számú melléklet 11., 18. és 19. pont)
Negatív alapvető tőkéjű adatszolgáltatónak
ezen a soron 0 (nulla) értéket kell
szerepeltetni.
84A128(-) Lejárattal rendelkező alap-,
járulékos-, alárendelt
kölcsöntőke és járulékos
tőkeként figyelembe vehető,
lejárattal rendelkező
részvények és részjegyek
összegének limit feletti része
Hpt. 5. számú melléklet 24. b) pont
A lejárattal rendelkező, a Hpt. 5. számú
melléklet 11., 18. és 19. pontok szerinti
kölcsöntőke elemek és a 15.a) pont szerinti
részvények és részjegyek összesített
értékének az alapvető tőke 50 %-át
meghaladó összegét tartalmazza a sor.
Negatív alapvető tőkéjű adatszolgáltatónak
ezen a soron 0 (nulla) értéket kell
szerepeltetni.
84A129(-) Járulékos tőke limit feletti
része
Hpt. 5. számú melléklet 24. a) pont
A Járulékos tőkének az Alapvető tőke
összegét meghaladó értékét tartalmazza a
sor.
Negatív alapvető tőkéjű adatszolgáltatónak
ezen a soron 0 (nulla) értéket kell
szerepeltetni.
84A13KIEGÉSZÍTŐ
INFORMÁCIÓK
84A131(-) Elismert, de fel nem
használt szavatoló tőke
Hpt. 5. számú melléklet 31. pontja
84A132Alárendelt kölcsöntőke
számviteli értéke
Az alárendelt kölcsöntőkének a Hpt. 5.
számú melléklet 20. pont szerinti
beszámítási limitekkel nem csökkentett -
számviteli - értékét tartalmazza a sor.
84A133Induló tőkekövetelményHpt. 9. §; 71-72. §; 76. §
Már működő adatszolgáltató esetén:
amennyiben az adatszolgáltató indulása óta
megemelkedett a Hpt. 9. §-ban előírt,
induláskor szükséges legkisebb jegyzett
tőke összege, a cellába a 9. § szerinti,
jelentés készítésekor aktuális legkisebb
jegyzett tőke összegét kell feltüntetni, mivel
az adatszolgáltató saját tőkéje nem
csökkenhet a 9. §-ban meghatározott
legkisebb érték alá [Hpt. 71. § (1)
bekezdése, és 76. § (1) bekezdés b) pont]. A
9. §-ban meghatározott értékre való
fokozatos feltöltés lehetőségét a Felügyelet
átmenetileg engedélyezheti, de a cella
értékét ez nem befolyásolja.

84B TŐKEKÖVETELMÉNY SZÁMÍTÁSA ÉS TELJESÍTÉS

A tábla célja

A tábla az adatszolgáltató Hpt. és a kapcsolódó kockázatkezelési jogszabályok szerinti minimális szavatoló tőke szükségletének nagyságát és összetételét vizsgálja.

PSZÁF kódMegnevezésJogszabályi hivatkozás
SOROK
84B11Fizetési forgalom módszer szerint
(Hpt.87/D. (1) bekezdés a) pont 2.
alpontja)
Hpt. 87/D. §, 87/G. §
84B12Költség módszer szerint (Hpt.87/D.
(1) bekezdés a) pont 1. alpontja)
Hpt. 87/D. §, 87/F. §; Pszkr. 6. § (3) bekezdés a)
pont
84B13Irányadó módszer szerint (Hpt.87/D.
(1) bekezdés a) pont 3. alpont)
Hpt. 87/D. §, 87/H. §, 87/I. §, Pszkr. 6. § (3)
bekezdés b) pont
84B14Átlagos kinnlevő elektronikuspénz-
állomány
Hpt. 87/O. §
Fogalom meghatározása: Hpt. 2. számú melléklet
III./67. pont
84B21Kockázatok fedezetére figyelembe
vehető szavatoló tőke összesen (84A1
cella értéke)
Hpt. 87/D. §, 5. számú melléklet
84B22Tőkekövetelmény összesenHpt. 87/D. §
Elektronikuspénz kibocsátási tevékenység végzése
esetén minimum 100 millió Ft.
84B221- pénzforgalmi szolgáltatáshoz
kapcsolódó
A fizetési forgalom-, a költség-, vagy az irányadó
módszer valamelyikével meghatározott
tőkekövetelmény, vagy az induló legkisebb tőke a
Hpt. 9. § szerint.
Irányadó módszer alkalmazása esetén a Hpt. 87/H. §
(5) bekezdés feltétele figyelembe veendő.
84B222- elektronikuspénz-kibocsátási
tevékenységhez kapcsolódó
(84B14,h) cella értéke vagy az induló legkisebb tőke
a Hpt. 9. § szerint.
84B23Szavatoló tőke többlet/hiány (+/-)84B21-84B22
84B31Felügyeleti felülvizsgálat (SREP)
előírásainak figyelembe vételét
követően rendelkezésre álló szavatoló
tőke
Hpt. 76. § (2) bekezdés
A felügyeleti felülvizsgálat (SREP) előírásainak
figyelembe vételét követően rendelkezésre álló
szavatoló tőkét a felügyeleti vizsgálatot záró
Prudenciális levél (szükség esetén határozat)
előírásainak megfelelően kell meghatározni.
Az első felügyeleti felülvizsgálat időpontjáig a 84A1
sorban szereplő, rendelkezésre álló szavatoló tőke
összegét kell szerepeltetni.
84B32Felügyeleti felülvizsgálat (SREP)
előírásainak figyelembe vételét követő
tőkekövetelmény
Hpt. 87/D. § (2) bekezdés
A tőkekövetelményt a felügyeleti vizsgálatot záró
Prudenciális levél [szükség esetén határozat]
előírásainak megfelelően kell meghatározni. A
többlettőke előírást a Felügyelet a teljes minimális
tőkekövetelmény [Hpt. 76. § (1) bekezdés], vagy az
egyes kockázatok, és érintett portfóliók
tőkekövetelménye %-ában adja meg. A 84B32
sorban szereplő értéket a %-os tőketöbblet
előírásainak megfelelően kell kiszámítani és ezt a %-
os emelést a következő felülvizsgálatig
folyamatosan be kell tartani.
Az első felügyeleti felülvizsgálat időpontjáig a
84B22 sorban szereplő minimális szavatoló
tőkeszükséglet összegét kell szerepeltetni.
84B33Szavatoló tőke többlet/hiány
felügyeleti felülvizsgálat előírásainak
figyelembevételét követően
= 84B31-84B32
84B34Tőkemegfelelési index felügyeleti
felülvizsgálat előírásainak
figyelembevételét követően
= (84B31/84B32) *100%
84B35TMM felügyeleti felülvizsgálat
előírásainak figyelembevételét
követően
=( 84B31/84B32) *8%
84B36belső tőkemegfeleles
ÉRTÉKELÉS (icaap) után
rendelkezésre álló
szavatoló tőke
Hpt. 76/K. §
A belső tőkemegfelelés értékelés (ICAAP) során
meghatározott rendelkezésre álló szavatoló tőke
összegét kell a sorban megjeleníteni.
Az első ICAAP-ot megelőzően a cella értéke nulla.
84B37belső tőkemegfeleles
ÉRTÉKELÉS (icaap)
szavatoló tőke
szükséglete
Hpt. 76/K. §
A belső tőkemegfelelés értékelés (ICAAP) során
meghatározott szavatoló tőkeszükségletet kell a
sorban megjeleníteni.
Az első ICAAP-ot megelőzően a cella értéke nulla.
84B38Szavatoló tőke többlet/hiány belső
tőkemegfelelés értékelést követően
= 84B36-84B37
84B39Tőkemegfelelési index belső
tőkemegfelelés értékelést követően
= (84B36/84B37) *100%
84B40TMM belső tőkemegfelelés értékelést
követően
= (84B36/84B37) *8%
OSZLOPOK
1Általános igazgatási költségHpt. 87/D. §, 87/F. §, 87/J. §, Pszkr. 6. § (3)
bekezdés a), (4), (5), (9) bekezdések, 7. §;
2-4A tárgyévet megelőző 3 üzleti év
irányadó mutató összegei
Hpt. 87/D. §, 87/H. §, 87/J. Pszkr. 6. § (3) bekezdés
b), (5), (9) és (10) bekezdés, 7. §;
Szorzótényező: 87/I
5Irányadó mutató:
Megelőző 3 üzleti év átlaga
Hpt. 87/D. §, 87/H-87/J. §, Pszkr. 6. § (3) bekezdés
b) pont;
A 2-4 oszlopokban szereplő irányadó mutató értékek
egyszerű számtani átlaga
6Figyelembe veendő fizetési forgalom
értéke
Hpt. 87/D. §, 87/F. §; Pszkr. 6. § (3) bekezdés a)
pont
Hpt. 2. számú melléklet I. fejezet
7Átlagosan kinnlevő elektronikus pénz-
állomány elmúlt 6 havi átlaga
Hpt. 2.számú melléklet III./67 pont
8Kockázati súly87/G. § (1) bekezdés
9Kockázati súllyal súlyozott érték8= 6 * 7
10"k" tényező87/G. § (2)-(4) bekezdés
11TőkekövetelményHpt. 87/D. §
12Összegző adatokA tőkekövetelmény teljesítésére vonatkozó összegző
adatok a 84B21-81B40 sorokra

85A Minősített követelésállomány alakulása

A tábla célja az adatszolgáltató minősített követelésállományának negyedév végi, és év végi alakulásának bemutatása.

Az auditált éves jelentésben az auditált, végleges adatokat kell feltüntetni, azaz a minősített követelés állomány és az arra vonatkozó értékvesztés adatainak meg kell egyeznie az éves beszámolóban szereplő értékekkel.

A jelentés kitöltése

A jelentésben be kell mutatni az adatszolgáltató tárgynegyedév eleji nyitó, és tárgynegyedév végi záró valamint a tárgyév eleji és év végi, (auditált jelentés esetén) jogszabály által meghatározottak szerinti minősített - a beszámolási időszakra vonatkozó -követelésállományát.

A követelésállományt minősített ügyletek, a megképzett értékvesztés, visszaírt értékvesztés, valamint leírt, értékesített követelés bontásban kell feltüntetni, amelyet forint és devizabontásban, értékre és ügylet darabszámra kell kimutatni.

A minősített ügyletek között az adatszolgáltató számviteli politikájában meghatározottak szerint minősített, nem problémamentes minősítésű ügyleteket bekerülési (bruttó) értéken kell kimutatni, valamint pénzforgalmi és kapcsolódó pénzügyi szolgáltatási tevékenységből, elektronikuspénz kibocsátási és kapcsolódó pénzügyi szolgáltatási tevékenységből, és egyéb üzleti tevékenységből származó bontásban bemutatni. A pénzforgalmi és kapcsolódó pénzügyi szolgáltatásokból származó követelésekből külön soron be kell mutatni az adatszolgáltató által a Hpt. 6/B. §-ában foglalt feltételek mellett nyújtott hitel- és kölcsönügyletek minőségét. Az elektronikuspénz kibocsátási és kapcsolódó pénzügyi szolgáltatásokból származó követelésekből külön soron be kell mutatni az adatszolgáltató által a Hpt. 6/D. §-ában foglalt feltételek mellett nyújtott hitel- és kölcsönügyletek minőségét. A táblában be kell mutatni a minősített mérlegen kívüli kötelezettségek állományát, amelyből külön soron ki kell emelni az ügyfelekkel kötött hitelszerződésekből a le nem hívott hitelkeret állományát, és az arra képzett és felhasznált, felszabadított értékvesztés összegét.

A "Megképzett értékvesztés/céltartalék", és a "Visszaírt értékvesztés/céltartalék felhasználása, felszabadítása" sorokon az ügylet élettartama során a belső szabályzatok alapján számvitelileg megképzett, vagy visszaírt összes értékvesztést, céltartalékot ki kell mutatni.

A számviteli politikában megfogalmazott eljárás szerint leírt követeléseket szintén tevékenység típusonként kell kimutatni.

86A Pénzmosással és terrorizmus finanszírozásával kapcsolatos adatok

A tábla célja

A Pmt. végrehajtása hatásainak felmérését célozza. Minden adatszolgáltatónak a törvény végrehajtására belső szabályzattal kell rendelkeznie, és képesnek kell lennie a vonatkozó információk kimutatására.

A táblázat kitöltése

A táblázatban a természetes személyekre és egyéb (jogi és jogi személyiség nélküli társaságok, egyéni vállalkozók, stb.) személyekre vonatkozó adatokat kell bemutatni.

Az adatokat az adott tárgynegyedévre és az év elejétől halmozott összegben egyaránt fel kell tüntetni. Az értékösszegeket ezer forintban kell megadni.

A devizában felmerülő állományi adatokat a negyedév végén érvényes MNB hivatalos devizaárfolyamon, vagy az MNB által nem jegyzett deviza esetében a számviteli szabályok szerint megállapított devizaárfolyamon számított összegen kell szerepeltetni.

Deviza ügylet esetén az adott tranzakció bonyolításakor érvényes MNB hivatalos devizaárfolyamon, vagy az MNB által nem jegyzett deviza esetében a számviteli szabályok szerint megállapított devizaárfolyamon számított összegen kell szerepeltetni.

Az adatokat értelemszerűen mind az adott tárgynegyedévi, mind a halmozott [naptári év elejétől kumulált] oszlopokban darabszámra, az értékösszegeket ezer forintban kell megadni.

Az oszlopok:

a) Tárgynegyedév - darabszám,

b) Tárgynegyedév - összeg

c) Halmozott - darabszám,

d) Halmozott - összeg

Az egyes sorok tartalma:

86A1 Nem teljes körűen átvilágított ügyfél

A nem teljes körűen átvilágított ügyfél sorban kell feltüntetni az adott negyedév végén azon ügyfelek számát, amelyeknél az adatszolgáltatónak nem áll rendelkezésre ügyfeléről az összes szükséges átvilágítási adat, vagy a Pmt 8. §-ban előírt és annak megfelelő nyilatkozat a tényleges tulajdonosról.

86A11 Ebből: ügyfélkövetelés

A 86A1 sorból az ügyfélköveteléshez kapcsolódó adatokat kell feltüntetni. ügyfélkövetelés összege: az ügyfél összes követelése az intézménnyel szemben. Az ügyfélkövetelés nem nettósítható! Darabszám: az ügyfelek számát kell megadni, nem a követelések darabszámát.

86A12 Ebből: ügyfél-kötelezettség

A 86A1 sorból az ügyfél-kötelezettséghez kapcsolódó adatokat kell feltüntetni. ügyfél kötelezettség összege: az ügyfél összes tartozása az intézménnyel szemben. Az ügyfélkötelezettség nem nettósítható! Darabszám: az ügyfelek számát kell megadni, nem a kötelezettségek darabszámát.

86A2 Összes ügyfél átvilágítás

Az összes ügyfél-átvilágítás sorban kell feltüntetni az összes ügyfél számát, amelyek esetében az adatszolgáltató az ügyfél-átvilágítási eljárást lefolytatta.

86A21 Egyszerűsített ügyfél átvilágítás

Az egyszerűsített ügyfél-átvilágítás sorban kell feltüntetni azon ügyfelek számát, amelyek esetében az adatszolgáltató a Pmt. 12. §-a alapján az egyszerűsített ügyfél-átvilágítási eljárást lefolytatta.

86A22 Fokozott ügyfél átvilágítás

A fokozott ügyfél-átvilágítás sorban kell feltüntetni azon ügyfelek számát, amelyek esetében az adatszolgáltató a Pmt. 14. §-a alapján a fokozott ügyfél-átvilágítási eljárást lefolytatta.

86A221 Ebből: kiemelt közszereplő ügyfél (PEP) átvilágítása

A kiemelt közszereplő ügyfelek átvilágítása sorba azon átvilágítások számát kell beírni, amelyeknél az adatszolgáltató megállapította, hogy a külföldi ügyfél kiemelt közszereplőnek minősül (Pmt. 16. §). Kiemelt közszereplő a Pmt. 4. §-a alapján az a külföldi lakóhellyel rendelkező természetes személy, aki fontos közfeladatot lát el, vagy az ügyfél-átvilágítási intézkedések elvégzését megelőző egy éven belül fontos közfeladatot látott el, továbbá az ilyen személy közeli hozzátartozója, vagy akivel közismerten közeli kapcsolatban áll.

86A23 Normál ügyfél átvilágítás

A normál ügyfél-átvilágítás sorban kell feltüntetni azon ügyfelek számát, akik ügyfél átvilágítása nem tartozik sem a fokozott, sem az egyszerűsített ügyfél-átvilágítás típusába.

86A31 Üzleti kapcsolat létesítésekor történt átvilágítás

Az üzleti kapcsolat létesítésekor történt átvilágítás sorban kell szerepeltetni azon új ügyfelek számát, amelyek esetében az adatszolgáltató az ügyfél-átvilágítási eljárást lefolytatta.

86A32 Hárommillió-hatszázezer forintot elérő vagy meghaladó összegű tranzakció miatti átvilágítás

A hárommillió-hatszázezer forintot elérő vagy meghaladó összegű tranzakció miatti átvilágítás sorban azon ügyfelek számát kell szerepeltetni, akiket az adott negyedévben kizárólag amiatt világított át az adatszolgáltató, mert hárommillió-hatszázezer forintot elérő vagy meghaladó összegű tranzakciót kezdeményeztek és az ügyleti megbízást megelőzően nem voltak szerződött ügyfelek, vagy meghatalmazottak, és átvilágításukra korábban nem került sor.

86A33 Több, egymással összefüggő, hárommillió-hatszázezer forintot meghaladó összegű tranzakció miatti átvilágítás

A több, egymással összefüggő, összesen hárommillió-hatszázezer forintot meghaladó összegű tranzakció miatti átvilágítás sorban kell feltüntetni azon ügyfelek számát, akiket az adott negyedévben amiatt világítottak át, mert több egymással összefüggő olyan ügyleti megbízást kezdeményeztek, melyek együttes összege meghaladta a hárommillió-hatszázezer forintot és átvilágításukra korábban nem került sor.

86A34 Korábban rögzített ügyféladatok valódiságával kapcsolatos kétség felmerülése miatti átvilágítás

A korábban rögzített ügyféladatok valódiságával kapcsolatos kétség felmerülése miatti átvilágítás sorban kell feltüntetni azon ügyfeleket, akiket az adatszolgáltató már korábban átvilágított, de kétség miatt új átvilágításra került sor.

86A35 Más szolgáltató által elvégzett ügyfél-átvilágítás eredményének elfogadása

A más szolgáltató által elvégzett átvilágítás eredményének elfogadása sorban a más szolgáltató által elvégzett, az adatszolgáltató által elfogadott átvilágítások számát kell feltüntetni.

86A36 Pénzforgalmi közvetítő által végzett átvilágítás

A Hpt. 2. számú melléklet I. rész 12.3. pontjában meghatározott pénzforgalmi közvetítői tevékenységet végző közvetítők által végzett átvilágítások számát kell feltüntetni.

86A41 Saját bejelentések

A saját bejelentések: a darabszám és az összeg oszlopban az adatszolgáltató által a pénzügyi információs egységként működő hatóság részére, az adott negyedévben küldött bejelentések számát és a bejelentésekben hivatkozott összes összeget kell feltüntetni ezer forintban. A bejelentett összeg az adott tranzakcióban szereplő összeg, amelyet az ügyfél az adatszolgáltatónak átadott, vagy részére beérkezett.

86A42 Bejelentésekből devizában bonyolított ügyletek

A bejelentésekből devizában bonyolított ügyletek sorban azokat az ügyleteket kell feltüntetni, melyeket az adatszolgáltató devizában bonyolított.

86A432-86A435 Bejelentésekből:1-5. legnagyobb összegű bejelentés

A bejelentésekből az öt legnagyobb összegű sorban az 51. sorból az öt legnagyobb összegű ügyletet kell felsorolni csökkenő sorrendben.

86A44 Bejelentésekből pénzforgalmi közvetítő által végzett tranzakciók bejelentése A bejelentésekből pénzforgalmi közvetítő által végzett tranzakciók bejelentése sorba azon bejelentések kerülnek, amelyeknél az adatszolgáltató közvetítője útján végzett tevékenysége során került sor bejelentésre.

86A5 Bejelentésekből 24/48 órára felfüggesztett tranzakció

A bejelentésekből 24 vagy 48 órára felfüggesztett tranzakciók sorban azon bejelentéseket kell feltüntetni, amelyek során az adatszolgáltató 24 vagy 48 órás felfüggesztést alkalmazott.

86A6 Bíróság által pénzmosás miatt zárolt követelések

Ebben a sorban a bíróságok által pénzmosás miatt zárolt ügyfélkövetelések számát és összegét kell feltüntetni.

86A7 Terrorizmus finanszírozásának gyanúja miatti bejelentés

A terrorizmus finanszírozásának gyanúja miatti bejelentés sorban azokat a bejelentéseket kell feltüntetni, amelyeket az adatszolgáltató a terrorizmus finanszírozásának gyanúja miatt tett.

86A8 Szankciós lista alapján zárolt követelések

A szankciós lista alapján zárolt követelések sorban azt az ügyfélszámot és azok teljes ügyfélkövetelését kell feltüntetni, amelyet az adatszolgáltató az ügyfél szankciós listán való szereplése miatt az adott negyedévben zárolt és ezt a pénzügyi információs egységként működő hatóságnak, mint illetékes hatóságnak bejelentett.

86BA Fogyasztói panaszügyekre vonatkozó adatok I.

86BB Fogyasztói panaszügyekre vonatkozó adatok II.

A táblák célja

A táblák fogyasztóvédelmi célból a nyilvántartásba vett, fogyasztóktól érkezett panaszbejelentések, és azok feldolgozásának, kezelésének felmérését célozzák. Ezekben a táblázatokban azokat az adatszolgáltató magatartására, tevékenységére vagy mulasztására vonatkozó, a panasznyilvántartó rendszerben rögzített panaszokat kell bemutatni, amelyek az adatszolgáltatóhoz írásban illetve elektronikus úton érkeztek be, vagy ott szóban (telefonon vagy személyesen) hangzottak el. A táblázatokban nem kell bemutatni azokat a szóbeli panaszokat, amelyeket a szolgáltató azonnal megvizsgált és szükség szerint orvosolt, amennyiben a fogyasztó nem jelezte, hogy panasza kezelését vitatja. Az adatszolgáltatás teljesítésének alapját a Hpt. rendelkezései képezik. Fogyasztó az önálló foglalkozásán és gazdasági tevékenységén kívül eső célok érdekében eljáró természetes személy.

86BA Fogyasztói panaszügyekre vonatkozó adatok I.

A tábla kitöltése

A tábla első és második szakasza egymástól független szempontból vizsgálja a panaszügyeket. A táblázat első része, a 86BA1 és alábontó sorai áttekintést adnak a tárgyidőszakban beérkezett panaszügyek darabszámáról. A tábla második része, a 86BA21 -86BA232 sorokban szereplő adatok a peresített panaszügyekről adnak mennyiségi információt.

A tábla oszlopai

Az o) Összesen oszlopban szereplő, a tárgyidőszakban nyilvántartásba vett panaszügyek valamint az időszak végén folyamatban lévő peresített panaszügyek, és a tárgyidőszakban lezárt peresített panaszügyek panasztípusonkénti bontását az a) - n) oszlopokban kell feltüntetni. Ha az egy levél kapcsán bejelentett panasz több panasztípusba is besorolható, akkor a panasz elsődleges témája szerint kell a besorolást elvégezni. A bejelentett panaszügyek panasztípusonkénti bontására a lenti Segédanyag ad iránymutatást.

A tábla sorai

A 86BA1 és annak alábontó soraiban kell feltüntetni a tárgyidőszakban nyilvántartásba vett panaszügyek darabszámát (o) oszlop), és azok panasztípusok szerinti megbontását [a)- n) oszlopok].

A 86BA21 sorban az időszak végén folyamatban lévő peresített panaszügyek darabszámát (o) oszlop) és annak panasztípusonkénti bontását kell megadni [a)- n) oszlopok].

A 86BA22 és 86BA23 sorokban a tárgyidőszakban lezárt peresített panaszügyeket kell megbontani aszerint, hogy a panaszos vagy az adatszolgáltató javára zárult-e a per. A lezárult peresített panaszügyeket tovább kell bontani a panaszügyek megalapozottsága szerint. A panaszügyek megalapozottsága sorokban a lezárt, peresített panaszt az adatszolgáltató panaszkezelési eljárásának eredménye (elutasított, részben megalapozott, megalapozott panasz) szerint kell besorolni.

86BB Fogyasztói panaszügyekre vonatkozó adatok II.

A tábla kitöltése

A tábla első része a tárgyidőszakban lezárt panaszügyek darabszámáról, a tábla második része a tárgyidőszak végén folyamatban lévő panaszügyek számáról ad áttekintést, a tábla harmadik része a panaszügyekkel kapcsolatos egyéb tájékoztató adatokat tartalmazza. A 86BA és 86BB tábla egymástól független szempontból vizsgálja a panaszügyeket, ami azt is jelenti, hogy adott esetben átfedés is lehetséges a két tábla egy-egy adatsora között pl. a 86BB tábla első szakasza a lezárt ügyek vonatkozásában csak a lezárás tényét vizsgálja, nem pedig azt, hogy a lezárás peresítéssel vagy a nélkül zárult-e le.

A tábla sorai

A 86BB1 sorban a tárgyidőszakban lezárt panaszügyek darabszámát kell megadni, amelyet tovább kell részletezni a szolgáltatási ágak (86BB11), a panasz típusa (86BB12), a panaszügyintézés időtartama (86BB13), és a panaszügyek megalapozottsága (86BB14) szerinti bontásban.

A 86BB2 alábontó soraiban az időszak végén még lezáratlan, folyamatban lévő panaszügyeket kell jelenteni panasztípusonkénti bontásban.

Ha a panasz több panasztípusba is besorolható, akkor a panasz elsődleges témája szerint kell a besorolást elvégezni. A panaszügyek panasztípusonkénti bontására a lenti Segédanyag ad iránymutatást.

Az egyéb tájékoztató adatok között a 86BB31 soron kell megadni, hogy a tárgynegyedév végén az adatszolgáltató érdekében hány fő foglalkozik teljes munkaidőben a panaszügyekkel, panaszkezeléssel (akár munkavállalóként, akár egyéb megbízás keretében). A 86BB32 sorban a panaszügyek rendezése miatt kifizetett kártérítés összegét ezer forintban egészre kerekítve kell megadni.

A 86BB331 sorban kell feltüntetni az adatszolgáltatót, mint panaszoltat érintő ügyek számát, amelyek kapcsán a Pénzügyi Békéltető Testület eljárását megindította és erről a tárgynegyedévben értesítette az adatszolgáltatót.

A 86BB332 sorban kell jelezni azon ügyek számát, amelyekkel kapcsolatban az adatszolgáltató a tárgynegyedévben igenlő alávetési nyilatkozatot tett, függetlenül attól, hogy az eljárás mikor indult.

A 86BB333 sorban kell jelezni azon ügyek számát, amelyekkel kapcsolatban az adatszolgáltató a tárgynegyedévben a Pénzügyi Békéltető Testület döntését (határozatát vagy ajánlását) végrehajtotta, függetlenül attól, hogy az eljárás mikor indult. A 86BB334 sorban kell szerepeltetni azon, a Pénzügyi Békéltető Testület elé került ügyek számát, amelyekkel kapcsolatban az adatszolgáltató a tárgynegyedévben egyezségre jutott a panaszossal, függetlenül attól, hogy az eljárás mikor indult.

Segédanyag a panasz-statisztikai kitöltési útmutatóhoz

1. Panasztípusok szerinti megoszlás

1) Árfolyam

- egyes tranzakcióknál az árfolyam konkrét mértékének kifogásolása;

- az ügyfél szerint nem megfelelő árfolyam alkalmazása a kalkulációban;

- az árfolyam nem megfelelő figyelembevétele vagy figyelmen kívül hagyása egy-egy pénzügyi instrumentum értékének meghatározásánál;

- árfolyamváltozás kifogásolása;

- minden egyéb devizás vagy valutaátváltási tranzakcióra vonatkozó panasz, amely az árfolyammal kapcsolatos.

2) Egyoldalú szerződésmódosítás

Az ügyféllel kötött szerződés kamatának, díjának, minden egyéb költségnek vagy feltételnek a módosítása.

3) Elszámolás

Ide sorolandók azok a panaszok, melyek egyes tranzakciókkal kapcsolatosan (pénztári ki-befizetés, átutalási-átvezetési megbízás, akkreditív nyitás, beszedési megbízás, stb.) elszámolási vitát eredményeznek.

4) Jogosulatlan tevékenység

A Felügyelet engedélyének hiányában végzett engedélyköteles tevékenységgel kapcsolatos panaszok.

5) Jutalék, költség, díj mértéke

Itt kell feltüntetni minden a pénzügyi tevékenységhez kapcsolódóan vagy egyéb jogcímen felszámított díjak, jutalékok, költségek mértéke vagy új díj bevezetése miatti panaszt.

6) Kamat mértéke

Az adatszolgáltató által alkalmazott kamat mértékére vonatkozó panasz.

7) KHR (BAR lista)

Ide tartozik az ügyfelek adatainak KHR-be történő továbbításával, KHR-ben történő nyilvántartásával, kezelésével, valamint a fogyasztók tájékoztatásának, értesítésének hiányosságával, elmaradásával kapcsolatos panaszok.

8) Megbízás teljesítése

Ide sorolandók azok a panaszok, melyek egyes tranzakciók (pénztári ki-befizetés, átutalásiátvezetési megbízás, akkreditív nyitás, beszedési megbízás, stb.) hibás- vagy elmaradt teljesítéséből eredően vitát eredményeznek.

9) Nyilvántartási hiányosság

A megbízható és naprakész nyilvántartást biztosító számviteli és informatikai háttér hibáira valamint az ügykezelés, adminisztráció során előforduló hibák (hibás bizonylat, beadvány elvesztése stb.) miatti panaszok tartoznak e csoportba.

10) Pénzügyi közvetítő

Az adatszolgáltató pénzügyi közvetítőjének tevékenységével kapcsolatos panaszok.

11) Pénzügyi visszaélés

Minden olyan beadvány, amelynek tárgya bűncselekmény elkövetésének, - így például készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés, csalás, pénzmosás - gyanúját veti fel.

12) Szolgáltatás minősége

Az ügyfelekkel szemben tanúsított magatartás, udvariatlan kiszolgálás, nehezen elérhető ügyintézők, ügyintézés lassúsága, stb.

13) Tájékoztatási hiányosság

- szerződéskötés előtt: ha a panasz elsősorban arra vonatkozik, hogy az ügyfelet az adatszolgáltató hiányosan, tévesen, vagy egyéb okból nem megfelelően tájékoztatta az adott tranzakcióról, valamint az ügyfelet terhelő többletköltségekről, vagy bármilyen olyan tényezőről, amely az ügyfél szempontjából lényeges lehet az ügyleti döntéshozatalában.

- szerződéskötés után: ha a panasz a tranzakció végrehajtását követő időszakban történt téves, hiányos, vagy egyéb okból nem megfelelő tájékoztatására vonatkozik [pl. szerződéses feltételek változására, kondícióváltozásra, jogokra és kötelezettségekre vonatkozó téves. hiányos tájékoztatásra, stb.].

14) Egyéb ügyviteli hibák

Minden, a fenti kategóriákba nem sorolt panaszt itt kell számba venni.

2. Szolgáltatási ágak

A. Pénzforgalmi szolgáltatással kapcsolatos

• fizetési számla vezetésével

Fizetési számlák vezetésével kapcsolatos tranzakciókkal, az ehhez kapcsolódó elszámolásokkal, díjakkal kapcsolatos panasz.

• készpénzátutalással

Fizetési számla megnyitása nélkül a fizető fél által befizetett pénz utalása kedvezményezett vagy a kedvezményezett megbízásából eljáró pénzforgalmi szolgáltató részére abból a célból, hogy a pénz a kedvezményezett részére kifizetésre kerüljön (pl. sárga csekk).

• készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel

Olyan panasz, amely csekkel, elektronikus pénzzel és a pénzforgalmi szolgáltató és az ügyfél közötti keretszerződésben meghatározott olyan személyre szabott dologgal vagy eljárással kapcsolatos, amely lehetővé teszi az ügyfél számára a fizetési megbízás megtételét.

• elektronikus bankolással

Az elektronikus eszközökkel (telefon, internet, fax) bonyolított banki szolgáltatások, ha a panasz kifejezetten a felhasznált elektronikus eszköz nem kielégítő működésére (esetleg rendszerbeli hiányosságára) vonatkozik.

B. Pénzforgalmi szolgáltatáshoz kapcsolódó pénzügyi tevékenységgel kapcsolatos

• hitelezéssel

A pénzforgalmi szolgáltatáshoz kapcsolódóan nyújtott hitelre vonatkozó panasz.

• letéti szolgáltatással

Pénzösszegek az ügyfél megbízásából, elkülönített letéti számlán kamatra vagy kamat nélkül történő elhelyezése és kezelése, külön jogszabályban rögzített feltételek szerint.

• pénz átváltással

A pénzforgalmi szolgáltatáshoz kapcsolódó pénznemek, fizetési műveletek tárgyát képező pénz pénzforgalmi szolgáltató által történő átváltásával kapcsolatos panasz.

• egyéb tevékenységgel kapcsolatos

Minden, a fenti kategóriákba nem sorolt panaszt itt kell számba venni.

C. Elektronikus pénz kibocsátásával kapcsolatos

D. Elektronikus pénz kibocsátásához kapcsolódó pénzügyi tevékenységgel kapcsolatos

Itt kell szerepeltetni az elektronikuspénz-kibocsátási szolgáltatás működtetésével összefüggő, egyéb, szorosan kapcsolódó kiegészítő szolgáltatásokkal kapcsolatos panaszokat.

E. Egyéb tevékenységgel kapcsolatos

Minden, a fenti kategóriákba be nem sorolt panaszt itt kell feltüntetni.

PIVDN FELÜGYELETI VÁLTOZÓ DÍJ SZÁMÍTÁSA (negyedéves)

Beküldési gyakoriság: negyedéves

A felügyeleti díj fizetésére kötelezett pénzforgalmi intézmény, elektronikuspénz-kibocsátó intézmény a Hpt. 139/A. § (7) bekezdése szerint számítja a felügyeleti díj összegét.

A tábla kitöltése

A PIVDN01 Tárgynegyedévi működés napjainak száma (nap) sorba a tárgynegyedévi tényleges működési napok számát kell beírni. Amennyiben az intézmény tevékenységét negyedév közben kezdi meg, a működési napok száma: 90 nap mínusz a nem működési napok száma, mivel minden negyedévet 90 naposnak kell tekinteni, így teljes tárgynegyedévi működés esetén 90 nap jelentendő.

A PIVDN02 Tárgynegyedévi változó díj alapja - tőkekövetelmény soron kell feltüntetni a felügyeleti változó díj számításának alapjául szolgáló negyedév végi tőkekövetelmény összegét, a negyedéves jelentés 84B22,11 cella (sor összesen) értékével egyezően.

A PIVDN03 Tárgynegyedévre számított változó díj összesen - tőkekövetelmény után a Hpt. 139/A. (7) bekezdésben meghatározott mérték szerint az PIVDN2 soron feltüntetett tőkekövetelmény 3,8 ezrelékének negyedévre jutó időarányos része (((84B22,11*0,0038)*PIVDN01,1/90)/4).

A PIVDN04 Tárgynegyedévi változó díjfizetési kötelezettség összesen soron kell szerepeltetni a negyedéves változó díjfizetési kötelezettség összegét. E soron feltüntetett összeg tárgyév második negyedéve kivételével megegyezik a PIVDN03 sorban feltüntetett változó díj értékével. A második negyedévben úgy kell meghatározni, hogy a tárgynegyedévre számított változó díjat korrigálni kell az előző évre számított pénzügyileg rendezendő korrekcióval (PIVDN04=PIVDN03-PIVDN11).

Kizárólag a második negyedéves adatszolgáltatásban kell kitölteni a következő csillaggal jelölt sorokat: PIVDN05 sortól a PIVDN11 sorig.

A PIVDN05 Előző évi működés napjainak száma (nap) sorba az előző évi tényleges működési napok számát kell beírni. Amennyiben az intézmény tevékenységét év közben kezdte meg, a működési napok száma: 360 nap mínusz a nem működési napok száma, mivel az évet 360 naposnak kell tekinteni, így teljes évi működés esetén 360 nap jelentendő.

A PIVDN06 sorban az előző év végi auditált tőkekövetelményt kell szerepeltetni.

A PIVDN07 soron az előző évre, a tőkekövetelmény után számított változó díjat kell jelenteni (PIVDN06 Előző évi változó díj alapja - tőkekövetelmény után - auditált adatok alapján * 0,0038 * PIVDN057360)

A PIVDN08 Előző évre számított és negyedévente bevallott változó díj sor az előző évben kiszámított és negyedévente bevallott változó díjak összege, saját nyilvántartás alapján.

A PIVDN09 Előző évre számított változó díj korrekciója (PIVDN08 - PIVDN07)* sor az előző évben a nem auditált adatok alapján előző év közben bevallott változó díjak összegének (PIVDN08) és az előző év auditált adatainak alapján számított éves változó díj (PIVDN07) különbsége. A soron a túlfizetés pozitív értékkel, a hiány negatív értékkel szerepel.

A PIVDN10 soron az előző évben összesen ténylegesen befizetett felügyeleti változó díjat kell jelenteni, mely az előző évben a korábbi év(ek)re vonatkozóan befizetett felügyeleti változó díj (PIVDN101) és az előző évben kizárólag az adott évre vonatkozóan felügyeleti változó díjként pénzügyileg rendezett összeg (PIVDN102) összege. Az előző évben kizárólag az előző évre vonatkozóan felügyeleti változó díjként pénzügyileg rendezett összeg (PIVDN102) csak abban az esetben térhet el az előző évben bevallott negyedéves változó díjak éves összegétől (PIVDN08), amennyiben előző évben a kiszámolt és a ténylegesen befizetett összeg eltért egymástól.

A PIVDN11 soron az előző évben kizárólag az előző évre vonatkozóan - felügyeleti változó díjként - ténylegesen pénzügyileg rendezett összeg és az auditált adatok alapján az előző évre számított változó díj különbségét kell jelenteni (PIVDN11=PIVDN102-PIVDN7). A soron a túlfizetés pozitív értékkel, a hiány negatív értékkel szerepel. Az első, a harmadik és a negyedik negyedévben a sor értéke 0 (nulla).

PIFVDN Fióktelep - FELÜGYELETI VÁLTOZÓ DÍJ SZÁMÍTÁSA (negyedéves)

Beküldési gyakoriság: negyedéves

A felügyeleti díj fizetésére kötelezett pénzforgalmi intézmény magyarországi fióktelepe, elektronikuspénz-kibocsátó intézmény magyarországi fióktelepe a Hpt. 139/A. § (9) bekezdése szerint számítja a felügyeleti díj összegét.

A tábla kitöltése

A PIFVDN01 Tárgynegyedévi működés napjainak száma (nap) sorba a tárgynegyedévi tényleges működési napok számát kell beírni. Amennyiben az intézmény tevékenységét negyedév közben kezdi meg, a működési napok száma: 90 nap mínusz a nem működési napok száma, mivel minden negyedévet 90 naposnak kell tekinteni, így teljes tárgynegyedévi működés esetén 90 nap jelentendő.

A PIFVDN02 Tárgynegyedévi változó díj alapja - mérlegfőösszeg soron kell feltüntetni a felügyeleti változó díj számításának alapjául szolgáló negyedév végi mérlegfőösszeg összegét, a negyedéves jelentés 81A0,12 cella (sor összesen) értékével egyezően.

A PIFVDN03 Tárgynegyedévre számított változó díj összesen - mérlegfőösszeg után a Hpt. 139/A. (9) bekezdésben meghatározott mérték szerint az PIFVDN2 soron feltüntetett mérlegfőösszeg 0,1 ezrelékének negyedévre jutó időarányos része (((81A0,12*0,0001)*PIFVDN01,1/90)/4).

A PIFVDN04 Tárgynegyedévi változó díjfizetési kötelezettség összesen soron kell szerepeltetni a negyedéves változó díjfizetési kötelezettség összegét. E soron feltüntetett összeg tárgyév második negyedéve kivételével megegyezik a PIFVDN03 sorban feltüntetett változó díj értékével. A második negyedévben úgy kell meghatározni, hogy a tárgynegyedévre számított változó díjat korrigálni kell az előző évre számított pénzügyileg rendezendő korrekcióval (PIFVDN04=PIFVDN03-PIFVDN11).

Kizárólag a második negyedéves adatszolgáltatásban kell kitölteni a következő csillaggal jelölt sorokat: PIFVDN05 sortól a PIFVDN11 sorig.

A PIFVDN05 Előző évi működés napjainak száma (nap) sorba az előző évi tényleges működési napok számát kell beírni. Amennyiben az intézmény tevékenységét év közben kezdte meg, a működési napok száma: 360 nap mínusz a nem működési napok száma, mivel az évet 360 naposnak kell tekinteni, így teljes évi működés esetén 360 nap jelentendő.

A PIFVDN06 sorban az előző év végi auditált mérlegfőösszeget kell szerepeltetni.

A PIFVDN07 soron az előző évre, a mérlegfőösszeg után számított változó díjat kell jelenteni (PIFVDN06 Előző évi változó díj alapja - mérlegfőösszeg után - auditált adatok alapján * 0,0001 * PIFVDN05/360)

A PIFVDN08 Előző évre számított és negyedévente bevallott változó díj sor az előző évben kiszámított és negyedévente bevallott változó díjak összege, saját nyilvántartás alapján.

A PIFVDN09 Előző évre számított változó díj korrekciója (PIFVDN08 - PIFVDN07)* sor az előző évben a nem auditált adatok alapján előző év közben bevallott változó díjak összegének (PIFVDN08) és az előző év auditált adatainak alapján számított éves változó díj (PIFVDN07) különbsége. A soron a túlfizetés pozitív értékkel, a hiány negatív értékkel szerepel.

A PIFVDN10 soron az előző évben összesen ténylegesen befizetett felügyeleti változó díjat kell jelenteni, mely az előző évben a korábbi év(ek)re vonatkozóan befizetett felügyeleti változó díj (PIFVDN101) és az előző évben kizárólag az adott évre vonatkozóan felügyeleti változó díjként pénzügyileg rendezett összeg (PIFVDN102) összege. Az előző évben kizárólag az előző évre vonatkozóan felügyeleti változó díjként pénzügyileg rendezett összeg (PIFVDN102) csak abban az esetben térhet el az előző évben bevallott negyedéves változó díjak éves összegétől (PIFVDN08), amennyiben előző évben a kiszámolt és a ténylegesen befizetett összeg eltért egymástól.

A PIFVDN11 soron az előző évben kizárólag az előző évre vonatkozóan - felügyeleti változó díjként - ténylegesen pénzügyileg rendezett összeg és az auditált adatok alapján az előző évre számított változó díj különbségét kell jelenteni (PIFVDN11=PIFVDN102-PIFVDN7). A soron a túlfizetés pozitív értékkel, a hiány negatív értékkel szerepel. Az első, a harmadik és a negyedik negyedévben a sor értéke 0 (nulla).

87A RENDSZERES NEGYEDÉVES BESZÁMOLÓ

A jelentés célja

A jelentésben azokat az információkat kell részletezni, amelyek a pénzügyi adatokat tartalmazó jelentésekből nem állapíthatóak meg, azaz a számszaki változások mögötti folyamatokat, tendenciákat, a változást előidéző okokat, üzleti döntéseket.

A jelentés kitöltése

A jelentés kitöltése során a folyamatok elemzésénél és számszerűsítésénél az év elejétől bekövetkezett változásokra, azok okaira kell koncentrálni, kiemelve az adott negyedévben tapasztalt sajátosságokat. Ezt a jelentést az auditált, éves beszámolóhoz kapcsolódó információkkal is el kell készíteni és megküldeni a Felügyeletnek.

I. Eszköz-forrásszerkezet

1. Az adatszolgáltató eszköz- és forrásszerkezetében bekövetkezett fontosabb változások okai engedélyezett pénzforgalmi vagy pénzügyi tevékenységenként. Azokat az ellentétes tendenciát okozó tényezőket is ismertetni szükséges, amelyek összességükben a mérleg főbb adataiban nem vagy csak kismértékű módosulással (vagy ellentétes hatással) jelentkeznek.

2. Mutassa be, hogy a negyedév alatt milyen típusú (milyen célt szolgáló), hány darab, és mekkora összértékű elektronikuspénzt tartalmazó kártyát bocsátott ki.

3. Mutassa be, hogy a negyedév alatt hány esetben és milyen összértékű elektronikus pénzt bocsátott ki.

4. Hány darab fizetési számlát vezet ügyfelek részére. Az elmúlt negyedévben hány darab új számlát nyitott.

5. Mutassa be, hogy a negyedév alatt hány darab készpénz-helyettesítő fizetési eszközt bocsátott ki.

6. Az egyes termékek súlyának változása a beszámolási időszakban, valamint az előző időszakban bevezetett üzleti intézkedések hatása a tárgynegyedévben.

7. Az adatszolgáltató pénzforgalmi szolgáltatásaival összefüggő (re)finanszírozási forrásainak bemutatása. Hitelkeret, és egyedi hitelügyletek összege: az adatszolgáltatás napján számított érvényes devizaárfolyamon átszámítva ezer forintban a lehívható keret összeg, és a fennálló hiteltartozás összege. Lejárat: a hitelkeret lejárata, és az egyedi hitelügyletek lejárata (év, hó, nap). Hitelcél: finanszírozási cél a hitelkeret, és az egyedi hitelügyletek vonatkozásában [egyedi tranzakciók finanszírozása, stb.]. Hitelbiztosíték típusa: a hitelkeret, és az egyedi hitelügyletek mögé lekötött hitelbiztosíték típusa [árbevétel engedményezés, ingatlanra alapított jelzálogjog, ingó zálogjog, kezesség, stb.]. Kamat- és díj-kondíciók: a fennálló hitelkötelezettségek éves kamat- és díj-kondíciói (%-ban).

8. A mérlegen kívüli (függő és jövőbeni kötelezettségek), és a mögöttes ügyletek alakulásának bemutatása, változása a beszámolási időszakban.

9. A többségi és kisebbségi tulajdonosokkal lebonyolított üzleti kapcsolatok és azok hatása az eszköz- és forrásszerkezetre mérlegen kívüli kötelezettségekre. Ha ezek az előző pontokban kifejtésre kerültek, azokat meg kell jelölni.

10. Az adatszolgáltató likviditását érintő pozitív és negatív változások a beszámolási időszakban.

II. A portfólió gondozása (minőség, értékvesztés, céltartalék alakulása)

11. Az adatszolgáltatónak ismertetni kell a minősített mérleg és mérlegen kívüli tételeknek, főként a követelések állományának alakulását, valamint az értékvesztés, és a céltartalék változásának fontosabb tényezőit és okait. Itt kell bemutatni a tényleges értékvesztés szükséglet összegének alakulását azoknál a vállalkozásoknál is, ahol negyedévente nem minősítenek, nem könyvelik az értékvesztés változását, de ezen adatok rendelkezésükre állnak.

III. Jövedelmezőség alakulása

12. Részletezni kell, hogy az eredmény összetevőinek (kamat, jutalék, pénzügyi műveletek, működési költségek) alakulásában szerepet játszó legfontosabb tényezőket (pozitív és negatív hatások, egyedi tranzakciók, az árfolyam- és kamatváltozások hatását).

13. Ismertetni kell az adatszolgáltatónál a beszámolási időszakban hozott, a jövedelmezőséget (pozitív és negatív irányba) befolyásoló legfontosabb döntéseket.

14. Be kell mutatni az adatszolgáltató költségeire ható legfontosabb tényezőket, kiemelve a jelentősebb változásokat és annak okait, továbbá a rendkívüli bevételek és kiadások összetevőit, és okait.

IV. Tőkehelyzet alakulása

15. Rövid szöveges magyarázatot kell adni az adatszolgáltató jegyzett és saját tőke pozíciójára ható évközi tényezőkről (negatív hatások esetén a megteendő intézkedések).

16. Tájékoztatást arról, hogy a adatszolgáltató mikor és milyen névértékű saját részvényt vásárolt vissza, és más vállalkozásban milyen nagy értékű részesedést szerzett, vagy adott el (tekintettel a "csoporton" belüli tranzakciókra).

17. Tájékoztatást kell adni a adatszolgáltató tőkepozíciójának változására ható tulajdonosi elképzelésekről és intézkedésekről. (tőkeemelés, leszállítás, alárendelt kölcsöntőke, stb.)

V. Üzletpolitikai döntések

18. Milyen újpénzforgalmi szolgáltatásokat és termékeket, vezetett be az adatszolgáltató a tárgynegyedévben, melyek a további tervek, elképzelések?

19. Milyen jelentősebb a pénzforgalmat érintő fejlesztéseket hajtott végre a tárgynegyedévben, és melyek a következő negyedévi tervek (pl. fiókhálózat, számviteli-, információs rendszer bővítése, stb.), és milyen főbb szervezeti változás történtek?

20. Milyen tevékenység kiszervezése, átadása valósult meg a tárgynegyedévben?

21. Értékelni kell a pénzforgalmi üzleti terv teljesülését, alakulását.

VI. Kockázatkezelés

22. Ismertetni kell az egyes kockázatok (hitelezési-, piaci-, likviditási-, elszámolási-, működési kockázat) mérése, kezelése területén bevezetett új lépéseket, módszertani változásokat, fejlesztéseket, szervezeti átalakításokat. Milyen új kockázatcsökkentő eszközöket vezettek be?

Milyen arányban végez az adatszolgáltató az átlagosnál kockázatosabb pénzforgalmi és pénzügyi tevékenységet?

23. Tájékoztatást kell adni a pénzforgalmi és pénzügyi szolgáltatásból származó veszteség mérséklése, elhárítása érdekében az adatszolgáltató tulajdonába került fedezet, biztosíték hasznosítására irányuló tevékenységről. Be kell mutatni az átvett fedezetekből az adatszolgáltató által bérbe adott ingatlanok darabszámának, nyilvántartási értékének, valamint a bérbeadásból származó jövedelem összegének alakulását.

VII. Egyéb

24. Tájékoztatást kell adni az adatszolgáltató vezetését (management) érintő jelentősebb változásokról, valamint az egyéb fontos (fel nem sorolt) az adatszolgáltató működését jelentősen befolyásoló eseményekről, folyamatokról, intézményi specialitásokról.

25. Tájékoztatást kell adni a Felügyelet határozatában és az MNB által előírt intézkedések meghozataláról, végrehajtására adott határidejéről, és a végrehajtásról.

26. Jelenteni kell a Hpt. és a Pft. előírásainak megsértését, azok okait, megszüntetésükre vonatkozó intézkedéseket és azok végrehajtását.

II. Fejezet

Éves jelentés

Beküldési gyakoriság: éves

A felügyeleti díj fizetésére kötelezett pénzforgalmi intézmény és magyarországi fióktelepe, illetve elektronikuspénz-kibocsátó intézmény és magyarországi fióktelepe a felügyeleti alapdíj számításáról szóló éves bevallást e rendelet 4. § (6) bekezdésében foglaltak szerint, tárgyév január 31. napjáig köteles a Felügyeletnek benyújtani.

PIAD FELÜGYELETI ALAPDÍJ SZÁMÍTÁSA (éves)

A felügyeleti alapdíjat évente egyszer minden - a naptári év első napján engedéllyel rendelkező, illetve a Felügyelet nyilvántartásában szereplő - pénzforgalmi intézmény és magyarországi fióktelepe, illetve elektronikuspénz-kibocsátó intézmény és magyarországi fióktelepe fizet. Az intézmény által fizetendő felügyeleti alapdíj éves mértéke az Hpt. 139/A. § (3) bekezdés szerinti alapdíjegység és a (4) bekezdés b) vagy c) pontja által meghatározott szorzószám szorzata.

A jelentés kitöltése

Az 1. Előírt alapdíj (PIAD1) sor tartalmazza a pénzforgalmi intézmény és magyarországi fióktelepe, illetve elektronikuspénz-kibocsátó intézmény és magyarországi fióktelepe részére előírt alapdíj összegét, amelynek összege 50.000 Ft*4.

A 2. Megfizetett alapdíj (PIAD2) sor kitöltésénél az I. RÉSZ 8. pontjában meghatározottak szerint a felügyeleti díj fizetésére vonatkozó előírásokat kell figyelembe venni.

III. Fejezet

Éves auditált jelentés

Az adatszolgáltató az előzőekben részletezett negyedéves jelentésből a 86A, a 86BA, a 86BB, a PIVDN és a PIFVDN táblák kivételével a I. rész 4. pontjában rögzített határidőben valamennyi táblát köteles a Felügyeletnek megküldeni az auditált adatok alapján.

IV. Fejezet[12]

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 3/2012. (VIII. 28.) PSZÁF rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2013.01.01.

[2] Megállapította a 3/2012. (VIII. 28.) PSZÁF rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2013.01.01.

[3] Hatályon kívül helyezte a 3/2013. (IV. 26.) PSZÁF rendelet 7. § i) pontja. Hatálytalan 2013.07.01.

[4] Módosította a 29/2012. (XII. 27.) PSZÁF rendelet 4. § - a. Hatályos 2013.01.01.

[5] Megállapította a 29/2012. (XII. 27.) PSZÁF rendelet 1. § - a. Hatályos 2013.01.01.

[6] Megállapította a 3/2012. (VIII. 28.) PSZÁF rendelet 1. § (3) bekezdése. Hatályos 2013.01.01.

[7] Megállapította a 3/2012. (VIII. 28.) PSZÁF rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2013.01.01.

[8] Megállapította a 3/2013. (IV. 26.) PSZÁF rendelet 6. § (9) bekezdése. Hatályos 2013.07.01.

[9] Beiktatta a 3/2012. (VIII. 28.) PSZÁF rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2013.01.01.

[10] A "KTAPI1, KTAPI2, KTAPI3, KTAPI4, KTAPI5 és KTAPI6 táblázatokat" hatályon kívül helyezte a 3/2013. (IV. 26.) PSZÁF rendelet 7. § i) pontja. Hatálytalan 2013.07.01.

[11] Megállapította a 3/2012. (VIII. 28.) PSZÁF rendelet 2. § (3) bekezdése. Hatályos 2013.01.01.

[12] Hatályon kívül helyezte a 3/2013. (IV. 26.) PSZÁF rendelet 7. § i) pontja. Hatálytalan 2013.07.01.

Tartalomjegyzék