71/2013. (XII. 16.) BM rendelet
a belügyminiszter irányítása alá tartozó rendvédelmi szervek munkavédelmi feladatai, valamint foglalkozás-egészségügyi tevékenysége ellátásának szabályairól szóló 70/2011. (XII. 30.) BM rendelet módosításáról
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 88. § (3) bekezdés a) pontjában,
az 5., 6. és 14. § tekintetében a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény 342. § (2) bekezdés 9. pontjában,
a 7. § tekintetében a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 88. § (3) bekezdés a) pontjában és a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény 342. § (2) bekezdés 9. pontjában
kapott felhatalmazás alapján, az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 37. § d), e), n) és q) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. § A belügyminiszter irányítása alá tartozó rendvédelmi szervek munkavédelmi feladatai, valamint foglalkozás-egészségügyi tevékenysége ellátásának szabályairól szóló 70/2011. (XII. 30.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. § b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E rendelet hatálya)
"b) a rendvédelmi szervek hivatásos szolgálati jogviszonyban, kormányzati szolgálati jogviszonyban, közszolgálati jogviszonyban, közalkalmazotti jogviszonyban, közfoglalkoztatási jogviszonyban vagy munkaviszonyban álló állományának minden szervezett tevékenységére,"
(terjed ki.)
2. § (1) Az R. 4. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A BM munkavédelmi főfelügyelője szervezi és koordinálja a rendvédelmi szervek munkavédelmi tevékenységét, ellátja a munkavédelmi főfelügyelők - vagy ha az adott rendvédelmi szervnél nincs munkavédelmi főfelügyelő, akkor a munkavédelmi felügyelő - szakmai irányítását és szakmai felügyeletét"
(2) Az R. 4. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A munkavédelmi főfelügyelők, vagy ha az adott rendvédelmi szervnél nincs munkavédelmi főfelügyelő, akkor a munkavédelmi felügyelők a szakmai feladatuk ellátása során közvetlen kapcsolatot tartanak a BM munkavédelmi főfelügyelőjével."
3. § Az R. 6. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A munkavédelmi főfelügyelők és a munkavédelmi felügyelők az egészségügyi alapellátó egységekkel, a munkaegészségügyi szaktevékenységet ellátó szakemberekkel és az egészségvédelmi megbízottakkal együttműködve figyelemmel kísérik az érintett rendvédelmi szerveknél a munkavédelmi szabályok érvényesülését"
4. § Az R. a 16. §-t követően a következő alcímmel és 16/A. §-sal egészül ki:
[Az Mvt. 54. § (2) és (3) bekezdéséhez]
"16/A. § Az állományilletékes parancsnok az alapellátó orvos, a pszichológus, a munkavédelmi felügyelő és ahol rendelkezésre áll, ott a közegészségügy-járványügyi felügyelő részvételével köteles a személyi állományra vonatkozóan a rendvédelmi szervet irányító miniszter által kiadott módszertani útmutatóban meghatározott szakmai elvek figyelembevételével kockázatértékelést készíteni."
5. § Az R. 18. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(3) A felvételre jelentkező minden esetben köteles az egy évnél nem régebbi mellkas-szűrővizsgálat eredményét bemutatni az alapellátó orvosnak az előzetes alkalmassági vizsgálat során.
(4) A személyi állomány azon tagjainak, akiknek a mellkas-szűrővizsgálaton történő részvétel a fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről szóló 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet (a továbbiakban: NM rendelet) 19. § (1) bekezdés f)-h) pontja alapján járványügyi érdekből kötelező, az egy évnél nem régebbi megjelenésről szóló igazolást kell bemutatnia az alapellátó orvosnak az időszakos alkalmassági vizsgálat során."
6. § Az R. 18. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Ha a személyi állomány tagja az NM rendelet szerinti kontaktszemélyként vesz részt a kötelező tüdőszűrő vizsgálaton, úgy annak eredményét haladéktalanul köteles az alapellátó orvosnak bemutatni"
7. § Az R. 21-27. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"21. § (1) A baleset és a foglalkozási megbetegedés kivizsgálásának, minősítésének általános szabályait a MüM rendelet és az e rendeletben meghatározott speciális munkajogi szabályok szerint, az e rendeletben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) A személyi állomány tagja a szervezett munkavégzés során vagy szolgálati kötelmekkel összefüggésben elszenvedett balesetét haladéktalanul bejelenti a szervezett munkavégzést közvetlenül irányító szolgálati elöljárónak vagy vezetőnek (a továbbiakban együtt: szolgálati elöljáró). A szolgálati elöljáró a baleset bejelentéséről haladéktalanul tájékoztatja az állományilletékes parancsnokot és a munkavédelmi felügyelőt.
(3) Ha a személyi állomány tagja a bejelentési kötelezettségének balesete, vagy a személyét érintő más elháríthatatlan akadály miatt nem tud eleget tenni, a bejelentési kötelezettség a sérült balesetet észlelő munkatársát terheli.
(4) A személyi állomány tagját ért baleset kivizsgálásáról az állományilletékes parancsnok gondoskodik.
(5) Az állományilletékes parancsnok - a (3) bekezdésben foglalt akadályoztatás esetét kivéve - a bejelentési kötelezettség teljesítését elmulasztó személyi állomány tagjával szemben fegyelmi eljárást indíthat az egyéb jogszabályi feltételek fennállása esetén.
(6) A baleset bejelentésének elmulasztása esetén a személyi állomány tagja köteles bizonyítani, hogy a sérülés vagy más egészségkárosodás a szolgálat ellátásával összefüggő tevékenység következménye.
(7) A személyi állomány tagja a külföldi kiküldetés, szolgálati út vagy külszolgálat során elszenvedett munkabaleset és a szolgálati kötelmekkel összefüggő baleset bejelentési kötelezettségét, ha a kiküldő szerv elérésére más lehetőség nincs a magyar külképviseleti szervek útján köteles teljesíteni.
22. § (1) Szolgálati kötelmekkel vagy munkavégzéssel összefüggő súlyos baleset esetén az állományilletékes parancsnok a munkavédelmi hatóság megérkezéséig gondoskodik a baleseti helyszínnek a baleset bekövetkezésekor fennálló állapotban történő megőrzéséről. Ha a helyszín állapotának megőrzése további súlyos, életet, testi épséget veszélyeztető helyzetet idézhet elő vagy jelentős anyagi kárral járhat, a veszélyeztető helyzet vagy az anyagi kár bekövetkezését valószínűsítő állapot megszüntetésével egyidejűleg a baleseti helyszínről fényképet, videofelvételt vagy egyéb, a baleset kivizsgálását elősegítő dokumentumot kell készíteni.
(2) A személyi állomány tagját ért baleset kivizsgálásáért, a munkavédelmi hatóság felé történő bejelentéséért - a (3) bekezdésben meghatározottak kivételével - az állományilletékes parancsnok a felelős. A rendvédelmi szerv vezetője a szerv munkavédelmi szabályzatában határozza meg a baleset kivizsgálásának szabályait, a baleset kivizsgálásában részt vevő személyek körét.
(3) Az Alkotmányvédelmi Hivatal és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat esetében a baleset (2) bekezdésben meghatározott kivizsgálásáért, valamint a munkavédelmi hatóság felé történő bejelentéséért a főigazgató a felelős.
(4) A baleset szolgálati kötelmekkel összefüggő jellegűvé vagy munkabalesetté minősítésére irányuló eljárásban vizsgálni kell a baleset bekövetkeztében közreható körülményeket, meg kell állapítani, hogy azért kit és milyen mértékben terhel felelősség. Ha ilyen összefüggés kimutatható, intézkedni kell a fegyelmi vagy büntetőeljárás megindítására, továbbá a hasonló balesetek elkerülését célzó intézkedések megtételére. A vizsgálatba be kell vonni az érintett rendvédelmi szerv munkavédelmi felügyelőjét és ha van, az egészségvédelmi megbízottját.
(5) Az állományilletékes parancsnok a részére bejelentett vagy a tudomására jutott, felmentési nappal járó szolgálati vagy munkabalesetről, ha előreláthatóan szolgálati kötelmekkel, munkavégzéssel összefüggő balesetre lehet következtetni a bejelentés vagy a tudomásra jutás időpontjától számított 72 órán belül intézkedik a 6. mellékletben meghatározott baleseti jegyzőkönyv (a továbbiakban: jegyzőkönyv) felvételére. A jegyzőkönyvet minden sérültről külön-külön, a kivizsgálás során megállapított adatok és tények alapján, a baleset bejelentésének időpontjától számított 30 napon belül kell elkészíteni a 7. mellékletben foglalt kitöltési útmutató szerint. A jegyzőkönyvet 5 példányban kell kitölteni és 1-1 példányát a sérült, halál esetén a hozzátartozó, valamint a társadalombiztosítási kifizetőhely, annak hiányában a területileg illetékes egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szerv részére kell eljuttatni. A jegyzőkönyv 1-1 példánya irattárba, az egészségügyi dokumentációba, valamint a személyi anyagba kerül.
(6) A kivizsgálás során a sérültet, valamint a tanúkat a baleset körülményeivel kapcsolatban meg kell hallgatni és arról meghallgatási jegyzőkönyvet kell felvenni, a további szükséges egészségügyi dokumentumokat az adatvédelemre vonatkozó szabályok figyelembe vétele mellett az alapellátó orvostól kell beszerezni.
23. § (1) A baleset kivizsgálásának eredményeképpen keletkező dokumentációnak alkalmasnak kell lennie arra, hogy a baleset lefolyása a későbbiek során bármikor rekonstruálható, a baleset oka feltárható, a baleset előidézőjének a felelőssége megállapítható legyen, továbbá arra, hogy a hasonló balesetek elkerülése érdekében iránymutatást adjon.
(2) Ha a személyi állomány tagját a baleset során nem az alapellátó orvos részesítette ellátásban, a szolgálati elöljáró intézkedik arra, hogy a sérült a keresőképtelenségéről, szolgálatképtelenségéről szóló igazolást, valamint a sérülése ellátásával kapcsolatos egészségügyi dokumentációt a baleset munkavégzéssel, szolgálati kötelmekkel való összefüggésének megállapítása céljából az illetékes alapellátó orvos részére küldje meg.
(3) A baleset szolgálati kötelmekkel, munkavégzéssel való összefüggését az alapellátó orvos véleményezi. Az alapellátó orvos a véleményében rögzíti a sérülés jellegét, a gyógyulás várható tartamát és állást foglal arról, hogy a sérült sérülése a balesettel, valamint a szolgálat ellátásával ok-okozati összefüggésben keletkezett-e. Az orvosi véleményt a baleset minősítéséhez szükséges intézkedések megtétele érdekében a jegyzőkönyvben kell rögzíteni.
(4) A bekövetkezett balesetet a kivizsgálás során feltárt adatok alapján és az orvosi vélemény figyelembevételével az állományilletékes parancsnok a jegyzőkönyv kézhezvételétől számított 15 napon belül minősíti hivatásos állomány tagja esetén a 8. melléklet szerinti határozatban szolgálati kötelmekkel összefüggőnek vagy nem összefüggőnek, a nem hivatásos állomány tagja esetén a 9. melléklet szerinti határozatban munkabalesetnek vagy nem munkabalesetnek. A határozat 5 példányban készül, amelyet a sérült, halál esetén a hozzátartozó, az alapellátó orvos és a társadalombiztosítási kifizető hely kap, valamint egy-egy példány kerül elhelyezésre az érintett személyi anyagába, valamint az irattárba.
(5) A határozat rendelkező része a sérült személyére és szolgálati helyére, a baleset helyére és idejére vonatkozó adatokon, továbbá az állományilletékes parancsnok baleset minősítésére vonatkozó döntésén kívül a jogorvoslati felhívást is tartalmazza. Az indokolásban meg kell határozni azokat a körülményeket és jogszabályokat, amelyek a baleset bekövetkezése és a hivatásos szolgálat ellátása közötti összefüggést alátámasztják vagy kizárják, a bekövetkezett sérülést és ha a szolgálattal összefüggő jelleg megállapítható, a sérült közrehatását. Az állományilletékes parancsnok a határozatát 5 napon belül közli a sérülttel és megküldi az alapellátó orvosnak.
(6) A munkabaleset vagy a szolgálati kötelmekkel összefüggő baleset esetén, ha maradandó károsodás vélelmezhető, az alapellátó orvos köteles a balesetet szenvedett személyt az illetékes kormányhivatal rehabilitációs szakigazgatási szerve elé rendelni a baleseti egészségkárosodás mértékének megállapítása érdekében.
(7) Az állományilletékes parancsnok köteles felhívni az érintett figyelmét arra, hogy ha a balesetével kapcsolatban kára keletkezett, kárigényét a balesetminősítő határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül hivatásos állomány tagja a 10. melléklet, munkavállaló a 11. melléklet vagy a 11/A. melléklet szerinti nyomtatványon terjesztheti elő.
24. § (1) A rendvédelmi szervek személyi állománya tagjának balesetének szolgálati kötelmekkel, valamint munkavégzéssel összefüggő jellegének kivizsgálására irányuló, hivatalból lefolytatott eljárás eredményeként meghozott minősítő határozat elleni, a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény 180. § (5) bekezdése szerinti fellebbezést a rendvédelmi szervet irányító miniszternek címezve, - a (2) bekezdésben meghatározottak kivételével - az állományilletékes parancsnokhoz kell benyújtani.
(2) Az Alkotmányvédelmi Hivatal és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat esetében az (1) bekezdésben meghatározott, miniszterhez címzett fellebbezést a főigazgatóhoz kell benyújtani.
(3) A minősítő határozat ellen felterjesztett fellebbezést 30 napon belül kell elbírálni és gondoskodni kell a döntés közléséről. Az ügyintézési idő az ügy összes iratának a rendvédelmi szervet irányító miniszterhez történő érkezését követő napon kezdődik.
25. § (1) A rendvédelmi szervet irányító miniszter a sérelmezett döntést, valamint az azt megelőző eljárást megvizsgálja, ennek során nincs kötve a fellebbezésben foglaltakhoz.
(2) A rendvédelmi szervet irányító miniszter az állományilletékes parancsnok döntését helybenhagyja, megváltoztatja vagy megsemmisíti.
(3) Ha a másodfokú döntés meghozatalához nincs elég adat, vagy az első fokú döntés meghozatalát követően új tény merül fel, vagy egyébként a tényállás további tisztázása szükséges, a rendvédelmi szervet irányító miniszter a döntés megsemmisítése mellett az ügyben elsőfokú döntést hozó állományilletékes parancsnokot végzésben új eljárásra utasíthatja. A megismételt eljárásban az elsőfokú döntést hozó állományilletékes parancsnokot a másodfokú végzés rendelkező része és indokolása köti.
(4) A másodfokú döntést a szolgálati út betartásával közölni kell a fellebbezővel.
(5) A rendvédelmi szervet irányító miniszter a fellebbezés elbírálása érdekében megküldött iratokat a döntés meghozatalát követően visszaküldi a döntéssel együtt az elsőfokú döntést hozó állományilletékes parancsnokhoz, aki intézkedik a döntés kézbesítése iránt.
26. § (1) A felmentési napok számától függetlenül a szolgálati és munkabalesetekről nyilvántartást kell vezetni az adott rendvédelmi szervnél. A balesetet szenvedettel kapcsolatban a nyilvántartás a MüM rendelet 5. §-ában meghatározott adatokat tartalmazza. A nyilvántartást "Baleseti naplóban" kell vezetni, amelynek megőrzése kötelező.
(2) Vezénylés, kirendelés, munkaerő-kölcsönzés (a továbbiakban együtt: vezénylés) esetén a vezénylés helye szerint illetékes szerv a vezénylő szerv személyügyi feladatokat ellátó szervezeti eleme egyidejű értesítése mellett köteles a balesetet bejelenteni, kivizsgálni és minősíteni. A baleset kivizsgálása során a kivizsgálásba szükség esetén be kell vonni a vezénylő, vagy kirendelő rendvédelmi szervnél foglalkoztatott munkavédelmi szaktevékenységet ellátó személyt.
(3) A munkavédelmi főfelügyelő, vagy ha az adott rendvédelmi szervnél nincs munkavédelmi főfelügyelő, akkor a munkavédelmi felügyelő a halálos kimenetelű balesetekről és a súlyos munkabalesetekről soron kívül tájékoztatja a Terrorelhárítási Központ Ügyeleti és Objektumvédelmi Igazgatóság Ügyeleti Főosztály BM Ügyeleti Osztályát és a BM munkavédelmi főfelügyelőjét. A munkavédelmi főfelügyelő, vagy ha az adott rendvédelmi szervnél nincs munkavédelmi főfelügyelő, akkor a munkavédelmi felügyelő a baleset kivizsgálását és minősítését követően a lehető legrövidebb időn belül összefoglaló jelentést küld a BM munkavédelmi főfelügyelőnek.
(4) A (3) bekezdésben meghatározott tájékoztatás tartalmazza a balesetet szenvedett életkorát, beosztását, szolgálati helyét, az esemény helyét, időpontját és rövid ismertetését, valamint a baleset kivizsgálásával kapcsolatos főbb megállapításokat.
27. § (1) Az alapellátó orvos az általa észlelt vagy tudomására jutott foglalkozási megbetegedést, szolgálati kötelmekkel összefüggő betegséget, foglalkozási eredetű heveny vagy idült mérgezést, valamint a foglalkozási betegségek és fokozott expozíciós esetek bejelentéséről és kivizsgálásáról szóló 27/1996. (VIII. 28.) NM rendeletben [a továbbiakban: 27/1996. (VIII. 28.) NM rendelet] meghatározott fokozott expozíciós esetet a munkavédelmi hatósághoz a 12. melléklet szerinti bejelentő lapon bejelenti.
(2) A munkavédelmi hatóság a bejelentést nyilvántartásba veszi és erről a bejelentőt 3 napon belül értesíti. A bejelentés alá eső foglalkozási megbetegedések jegyzékét a 27/1996. (VIII. 28.) NM rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.
(3) A bejelentést
a) a szolgálati kötelmekkel, munkavégzéssel összefüggő betegség kórisméjét vagy annak gyanúját megállapító alapellátó orvos a diagnózis felállítását követő 24 órán belül,
b) halálos kimenetelű vagy ugyanazon a munkahelyen a személyi állomány 5 vagy több tagját érintő azonos, egy időben kialakult heveny (a továbbiakban: tömeges) foglalkozási megbetegedés esetén a tömeges jelleget elsőként észlelő orvos szóban azonnal és írásban legkésőbb 24 órán belül,
c) fokozott expozíció esetén az érintett személyt vizsgálatra beküldő alapellátó orvos a lelet kézhezvételétől számított 24 órán belül
a 27/1996. (VIII. 28.) NM rendelet 4. számú melléklete szerinti bejelentőlapon teszi meg.
(4) A bejelentést meg kell ismételni, ha a korábban keresőképesként bejelentett személy keresőképtelenné vált. Tanulói, hallgatói jogviszonyban lévő személy esetén a gyakorlati képzés helyén működő alapellátó orvos végzi a bejelentést, aki ezzel egy időben értesíti az oktatási intézményt.
(5) A munkavédelmi hatóság a bejelentett foglalkozási megbetegedésekkel, fokozott expozíciós esetekkel kapcsolatos vizsgálati lapokat, jegyzőkönyveket a következők szerint csoportosítva tartja nyilván:
a) bejelentés dátuma,
b) diagnózis,
c) halálos vagy tömeges foglalkozási megbetegedés,
d) keresőképtelenséggel járó foglalkozási megbetegedés,
e) keresőképtelenséggel nem járó foglalkozási megbetegedés,
f) fokozott expozíció, valamint
g) kiváltó ok, munkakörülmény, rendelkezésre álló higiénés adat"
8. § Az R. "[Az Mvt. 64-69. §-ához]" alcíme a következő 28/A-28/C. §-sal egészül ki:
"28/A. § (1) A foglalkozási megbetegedések és fokozott expozíciós esetek kivizsgálása az adott rendvédelmi szerv munkavédelmi hatóságának feladata. A kivizsgálásba az érintett rendvédelmi szerv munkavédelmi felügyelőjét, az illetékes alapellátó orvost, a pszichológust és az állományilletékes parancsnokot vagy annak képviselőjét és amennyiben van a rendvédelmi szerv közegészségügyi-járványügyi főfelügyelőjét vagy a közegészségügyi-járványügyi szaktevékenységet ellátó személyt is be kell vonni. A kivizsgálásba egyéb szakterület képviselője is bevonható.
(2) A vizsgálat során a megbetegedés és az expozíció okainak feltárása érdekében más hatóság vagy intézmény is megkereshető. Foglalkozási megbetegedés gyanúja esetén az alapellátó orvos beutalhatja a személyi állomány tagját további célzott vizsgálatokra. Foglalkozási megbetegedések esetén, ha maradandó károsodás vélelmezhető, az alapellátó orvos köteles a megbetegedett személyt az illetékes kormányhivatal rehabilitációs szakigazgatási szerve elé rendelni az egészségkárosodás mértékének megállapítása érdekében.
(3) A kivizsgálás vezetője gondoskodik a 13. melléklet szerinti vizsgálati jegyzőkönyv négy példányban történő kitöltéséről, és egy-egy példányának a munkavédelmi hatóság, az állományilletékes parancsnok, az alapellátó orvos és az érintett személy részére történő megküldéséről.
(4) Halálos kimenetelű vagy tömeges foglalkozási megbetegedés kivizsgálásába a munkavédelmi hatóság bevonhatja
a) növényvédő szer vagy termésnövelő anyag okozta megbetegedés esetén a megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi igazgatóságát,
b) biológiai kóroki tényező okozta megbetegedés esetén a területileg illetékes népegészségügyi szakigazgatási szervet, továbbá
c) élelmiszer eredetű vagy állatról emberre terjedő fertőzés okozta megbetegedés esetén a megyei kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi igazgatóságát.
(5) Ha a munkahelyen halálos kimenetelű vagy tömeges foglalkozási megbetegedés fordult elő, az állományilletékes parancsnok az észlelő orvos bejelentési kötelezettségétől függetlenül azonnal értesíti a munkavédelmi főfelügyelőt, vagy ha az adott rendvédelmi szervnél nincs munkavédelmi főfelügyelő, akkor a munkavédelmi felügyelőt, aki haladéktalanul jelentést tesz a BM munkavédelmi főfelügyelője felé. Vezénylés esetén a vezénylés helye szerint illetékes szerv, a vezénylő szerv személyügyi feladatokat ellátó szervezeti eleme egyidejű értesítése mellett köteles a megbetegedést bejelenteni, kivizsgálni és minősíteni.
(6) A foglalkozási megbetegedés, és fokozott expozíció, szolgálati kötelmekkel, munkavégzéssel összefüggő jellegének megállapításához, minősítéséhez első fokon az illetékes I. fokú Felülvizsgáló Orvosi Bizottság (a továbbiakban: FÜV Bizottság), másodfokon a II. fokú FÜV Bizottság véleménye szükséges. A FÜV Bizottság a szakvéleményét az iratanyag kézhezvételétől számított 30 napon belül elkészíti és megküldi. A szakvélemény beszerzéséről az állományilletékes parancsnok gondoskodik.
(7) Az állományilletékes parancsnok a foglalkozási megbetegedés, valamint a fokozott expozíciós esetek szolgálattal, munkavégzéssel összefüggő minősítését a munkavédelmi hatóság, a munkavédelmi felügyelő, az alapellátó orvos, valamint a pszichológus által elkészített és összeállított kivizsgálási dokumentáció, valamint a FÜV Bizottság véleménye alapján végzi el. A bekövetkezett betegséget a hivatásos állomány tagja esetén a 14. melléklet szerinti határozatban szolgálati kötelmekkel összefüggőnek vagy nem összefüggőnek, munkavállaló esetén a 15. melléklet szerinti határozatban foglalkozási vagy nem foglalkozási megbetegedésnek kell minősíteni. A határozat 5 példányban készül, amelyet a sérült - halál esetén a hozzátartozó -, az alapellátó orvos és a társadalombiztosítási kifizető hely kap, valamint egy-egy példány kerül elhelyezésre az érintett személyi anyagába, valamint az irattárba.
(8) A megállapított foglalkozási megbetegedésről az állományilletékes parancsnok a 16. melléklet szerinti nyomtatványon értesíti
a) a munkahigiénés és foglalkozás-egészségügyi szervet,
b) az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt,
c) a társadalombiztosítási kifizetőhelyet, annak hiányában az illetékes egészségbiztosítási szakigazgatási szervet.
Az állományilletékes parancsnok az értesítéssel egyidejűleg mellékeli a minősítésről szóló határozat másolatát, továbbá az Országos Egészségbiztosítási Pénztár részére mellékeli a 12. melléklet szerinti bejelentő lapot, valamint a 13. melléklet szerinti vizsgálati jegyzőkönyvet.
(9) Az állományilletékes parancsnok köteles felhívni az érintett figyelmét arra, hogy ha a betegséggel kapcsolatban kára keletkezett kárigényét a balesetminősítő határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül hivatásos állomány tagja a 10. melléklet, munkavállaló a 11. melléklet vagy a 11/A. melléklet szerinti nyomtatványon terjesztheti elő.
28/B. § (1) A 24-25. §-ban meghatározott eljárási rendet kell alkalmazni a foglalkozási megbetegedések és fokozott expozíciók szolgálattal összefüggő minősítésére is.
(2) Az eljárást fel kell függeszteni, ha az ügy érdemi eldöntése olyan kérdés előzetes elbírálásától függ, amelyben az eljárás más szerv vagy hatóság hatáskörébe tartozik.
(3) A felfüggesztés tartama nem számít be az ügyintézési határidőbe. Az eljárás felfüggesztéséről az érintett személyt írásban értesíteni kell. Az eljárás felfüggesztésekor minden határidő megszakad, és az eljárás felfüggesztésének megszüntetésekor az ügyintézési határidő kivételével újra kezdődik. A felfüggesztés időtartama alatt megtett valamennyi eljárási cselekmény hatálytalan, kivéve azokat, amelyek a felfüggesztési ok megszüntetésére irányulnak.
28/C. § (1) A rendvédelmi szerv vezetője elkészítteti a munkavédelmi főfelügyelővel, vagy ha az adott rendvédelmi szervnél nincs munkavédelmi főfelügyelő, akkor a munkavédelmi felügyelővel a balesetekkel és betegségekkel kapcsolatos 3. melléklet szerinti éves jelentést, valamint 17. melléklet szerinti statisztikai összesítést, amelyeket a tárgyévet követő március 1-jéig a szolgálati út betartásával felterjeszt a BM munkavédelmi és foglalkozás-egészségügyi feladatokért felelős szervezeti egység vezetője részére.
(2) A rendvédelmi szerv vezetője elkészítteti a rendvédelmi szerv egészségügyi szakterületének vezetőjével a foglalkozás-egészségüggyel kapcsolatos 3/A. melléklet szerinti éves jelentést, valamint a 18. melléklet szerinti statisztikai összesítést, amelyeket a tárgyévet követő március 1-jéig a szolgálati út betartásával felterjeszt a BM munkavédelmi és foglalkozás-egészségügyi feladatokért felelős szervezeti egység vezetője részére."
9. § (1) Az R. 33. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A belügyminiszter irányítása alá tartozó rendvédelmi szervek munkavédelmi feladatai, valamint foglalkozás-egészségügyi tevékenysége ellátásának szabályairól szóló 70/2011. (XII. 30.) BM rendelet módosításáról szóló 71/2013. (XII. 16.) BM rendelet hatálybalépését követő 60 napon belül a BM munkavédelemért felelős szervezeti egységének vezetője gondoskodik a 16/A. §-ban foglalt módszertani útmutató előkészítéséről és kiadásáról"
(2) Az R.
a) 3. melléklete helyébe az 1. melléklet,
b) 5. melléklete helyébe a 2. melléklet,
c) 6. melléklete helyébe a 3. melléklet,
d) 7. melléklete helyébe a 4. melléklet,
e) 8. melléklete helyébe a 5. melléklet,
f) 9. melléklete helyébe a 6. melléklet,
g) 10. melléklete helyébe a 7. melléklet,
h) 11. melléklete helyébe a 8. melléklet
lép.
(3) Az R. a
a) 9. melléklet szerinti 3/A. melléklettel,
b) 10. melléklet szerinti 11/A. melléklettel,
c) 11. melléklet szerinti 12. melléklettel,
d) 12. melléklet szerinti 13. melléklettel,
e) 13. melléklet szerinti 14. melléklettel,
f) 14. melléklet szerinti 15. melléklettel,
g) 15. melléklet szerinti 16. melléklettel,
h) 16. melléklet szerinti 17. melléklettel,
i) 17. melléklet szerinti 18. melléklettel
egészül ki.
10. § Az R.
a) 1. § d) pontjában a "személyi állományára" szövegrész helyébe a "hivatásos állomány tagjaira és a munkavállalókra (a továbbiakban együtt: személyi állomány)",
b) 6. § (4) bekezdésében az "(a továbbiakban: munkáltató)" szövegrész helyébe az " , illetve állományilletékes parancsnok (a továbbiakban együtt: állományilletékes parancsnok)",
c) 6. § (5) és (6) bekezdésében, 11. §-ában, 19. § (1) és (6) bekezdésében az "A munkáltató" szövegrész helyébe az "Az állományilletékes parancsnok",
d) 6. § (6) bekezdésében a "3. mellékletben" szövegrész helyébe a "3. mellékletben és a 3/A. mellékletben",
e) 8. § (3) bekezdésében, 12. § (1) és (2) bekezdésében, 13. § (2) bekezdésében, 18. § (1) bekezdés f) pontjában az "a munkáltató" szövegrész helyébe az "az állományilletékes parancsnok",
f) 30. § (1) bekezdés a) pontjában az "a munkáltatót" szövegrész helyébe az "az állományilletékes parancsnokot",
g) 33. § (2) bekezdésében az "a munkáltatók" szövegrész helyébe az "az állományilletékes parancsnokok",
h) 33. § (3) bekezdésében a "munkáltatók" szövegrész helyébe az "állományilletékes parancsnokok",
i) ia) 2. pontjában a "Rendkívüli" szövegrész helyébe a "Soron kívüli" és
ib) 5. pontjában a "szabályai" szövegrész helyébe a "szabályai és dokumentálása"
szöveg lép.
11. § Az egyes rendvédelmi szervek hivatásos állományú tagjai egészségi, pszichikai és fizikai alkalmasságáról, közalkalmazottai és köztisztviselői munkaköri egészségi alkalmasságáról, a szolgálat-, illetve keresőképtelenség megállapításáról, valamint az egészségügyi alapellátásról szóló 57/2009. (X. 30.) IRM-ÖM-PTNM együttes rendelet 7. § (1) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A vizsgálatra rendelt személynek az egészségi alkalmassági vizsgálat során be kell mutatnia:)
"f) a belügyminiszter irányítása alá tartozó rendvédelmi szervek munkavédelmi feladatai, valamint foglalkozás-egészségügyi tevékenysége ellátásának szabályairól szóló 70/2011. (XII. 30.) BM rendelet 18. § (3)-(4) bekezdésekben meghatározottak szerint az 1 évnél nem régebbi tüdőszűrő vizsgálat eredményét, illetve a megjelenésről szóló igazolást,"
12. § Hatályát veszti az R.
a) 5. § (1) bekezdés k) pontja és
b) 28. §-a.
13. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.
(2) Az 5. §, 6. § és 11. § 2014. január 1-jén lép hatályba.
14. § Ez a rendelet a munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedések bevezetéséről szóló, 1989. június 12-i 89/391/EGK tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.
Dr. Pintér Sándor s. k.,
belügyminiszter
1. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"3. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
Szempontrendszer az éves munkavédelmi szöveges formátumú helyzetértékeléshez
1. A munkavédelmi szakirányító tevékenység értékelése az országos parancsnokságok vonatkozásában
2. A munkavédelmi ellenőrzések és a hatósági tevékenység szöveges értékelése (pl. szakmai útmutató kiadása, szakmai konzultációk) a R. 16. mellékletéhez
3. A munkavédelmi főfelügyelők és felügyelők foglalkoztatásának a belügyminiszter irányítása alá tartozó rendvédelmi szervek munkavédelmi feladatai, valamint foglalkozás-egészségügyi tevékenysége ellátásának szabályairól szóló 70/2011. (XII. 30.) BM rendelet szerinti
3.1. feltételei
3.2. helyzete
4. A kockázatértékelés eredményei gyakorlati hasznosíthatóságának minősítése, az eredmények szerepe a baleset megelőzésben
5. A munkavédelmi oktatások és vizsgáztatások szöveges értékelése a R. 16. mellékletéhez
6. Az üzembe helyezési eljárások, időszakos biztonsági felülvizsgálatok helyzete
7. Az egyéni védőeszközzel történő ellátás értékelése, dokumentációja
8. A munkahelyek, létesítmények kialakítása, állapota (értékelése a vonatkozó jogszabályok figyelembevételével)
9. A képernyős munkahelyek szövege értékelése (pl. oktatás, ergonómia, hiányosságok, intézkedések, eredmények) - a vonatkozó jogszabály figyelembevételével - a R. 15. mellékletéhez
10. A munkavédelmi információs szolgálattal kapcsolatos tapasztalatok, munkavédelemmel kapcsolatos internetes honlapok ismerete/használata, javaslatok új tájékoztatási forma kialakítására
11. Munkavédelmi feladatot ellátók képzési, informálódási lehetőségének értékelése (az adott szerv összes szervezeti egysége vonatkozásában)
12. Munkavédelmi tevékenységgel kapcsolatos eredmények, problémák, javaslatok
13. A baleseti statisztikára vonatkozó megállapítások (a felmentési nappal járó munka- és szolgálati balesetekről készített baleseti jegyzőkönyvekben rögzítettek alapján, adatokkal és szöveges elemzéssel)
13.1. szolgálati és munkabalesetek száma (összesített adat)
13.2. balesetek állománycsoportonkénti megoszlása
13.2.1. személyi állomány körében
13.2.2. közfoglalkoztatottak körében
13.3. a balesetekből eredő felmentési napok száma
13.3.1. személyi állomány körében
13.3.1.1. ebből hivatásos állomány körében
13.3.1.2. ebből nem hivatásos állomány körében
13.3.2 közfoglalkoztatottak körében
13.4. 1000 főre jutó balesetek száma (a meglévő létszám figyelembe vételével)
13.5. a sérülések súlyosságának megoszlása
13.6. a sérültek tevékenysége, munkafolyamata a baleset bekövetkezésekor
13.7. a balesetek fajtáinak megoszlása
13.8. a sérülés természete szerinti megoszlás
13.9. a balesetek elsődleges oka szerinti megoszlás
13.10. a baleset bekövetkezésében szerepet játszó eszköz, anyag
13.11. a fenti adatok változása az elmúlt évek adatai vonatkozásában (legalább 3 év)
13.12. súlyos munkabaleset kategóriába tartozó balesetek rövid leírása
13.13. személyi sérüléssel járó és nem járó közlekedési balesetre vonatkozó statisztikai adatok
13.14. javasolt feladatok a baleseti helyzet javítására"
2. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"5. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
Munkavédelmi vizsga igazolása
1. Fejléc
2. Ikt. szám
3. Név, rendfokozat
4. Születési hely, idő
5. Anyja neve
6. Lakcím
7. Munkahely
8. Képesítés
9. Beosztás/Munkakör
10. A munkavédelmi vizsga eredménye
11. Kelt (helységnév, év, hó, nap)
12. A vizsgabizottság elnökének, és a vizsgabizottság tagjainak aláírása"
3. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"6. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
Iktatószám: BALESETI JEGYZŐKÖNYV Szerv megnevezése: | ||||||||||||||
A SÉRÜLT | Születési idő: TAJ száma: Születési helye: Beosztása, munkaköre: Beosztási helye: | |||||||||||||
Neve, rendfok.: (születési név): Anyja neve: Lakcím: | ||||||||||||||
Állománycsoportja | ||||||||||||||
1. Hivatásos 2. Kormánytisztviselő 3. Közalkalmazott 4. Munkavállaló 5. Önkormányzati tűzoltó 6. Létesítményi tűzoltó 7. Közfoglalkoztatott 8. Egyéb | ||||||||||||||
Tevékenysége: | ||||||||||||||
01. Rendvédelmi feladatok végrehajtása 02. Határőrizeti tevékenység 03. Tűzoltási, műszaki mentési és katasztrófa elhárítással összefüggő feladat 04. Szellemi, irodai tevékenység 05. Gépkezelés, gépkiszolgálás 06. Javítás, karbantartás 07. Munkavégzés kézi erővel | 08. Anyagmozgatás 09. Közlekedés 10. Napirend szerinti tevékenység 11. Kötelező sportfoglalkozás 12. Szabadfoglalkozás 13. Kiképzés 14. Egyéb | |||||||||||||
Szolgálati, szakmai, munkavédelmi ismeretei: A szükséges szolgálati, szakmai képesítéssel rendelkezik: | ||||||||||||||
1. Igen 2. Nem 3. Nem szükséges | Az előírt munkavédelmi oktatásban részesült: | |||||||||||||
A BALESET | Helyszíne: | Időpontja: | év | hó | nap | óra | ||||||||
(24 órás időszámítás) | ||||||||||||||
Napja: 1.H 2.K 3.Sz 4.Cs 5.P 6.Szo 7.V | ||||||||||||||
A szolgálat, ill. munkaidő hányadik órájában történt a baleset? | ||||||||||||||
Fajtája: | ||||||||||||||
01. Járművek ütközése, borulása, gázolás 02. Leesés, zuhanás 03. Elbotlás, elesés, elcsúszás 04. Tárgyak esése, omlása 05. Forgó, mozgó géprész érintése | 06. Természeti tényező 07. Ütés, ütődés 08. Szúrás, vágás 09. Lövés 10. Robbanás | 11. Égés, forrázás 12. Fagyás 13. Sugárzás okozta hatás 14. Biológiai hatás 15. Elmerülés 16. Egyéb.......................... | ||||||||||||
Jellege: | ||||||||||||||
A)1. Szolgálattal, munkával összefüggésben, objektumon belül 2. Szolgálattal, munkával összefüggésben objektumon kívül 3. Szolgálatba, munkába menet onnan jövet | 4. TB szolgáltatások igénybevétele során 5. Szolgálattal, munkával nem összefüggésben, obj. belül 6. Szolgálattal, munkával nem összefüggésben, obj. kívül | |||||||||||||
B) 1. Szerv tulajdonában lévő, vagy általa igénybevett járművel történő közlekedés közben 2. Személyi tulajdonban lévő járművel történő közl. közben 3. Tömegközlekedési járművel történt közlekedés közben 4. Gyalogos közlekedés közben 5. Nem közlekedés közben | ||||||||||||||
Oka: | |||||||||||
01. Környezet hibája 02. Anyag, szerszám, gép hibája 03. Egyéb eszköz, szerkezet, berendezés hibája 04. Védőburkolat, -berendezés (jelző) hibája, hiánya 05. Egyéni védőeszköz hibája, hiánya 06. Káros környezeti hatás 07. Emberek támadása 08. Állatok támadása 09. Elemi csapás 10. Előírási, tervezési, szervezési hiba 11. Ellenőrzés elmulasztása 12. Karbantartás elmulasztása 13. Felügyelet hiánya | 14. A sérült gyakorlatlansága 15. A sérült egészségi alkalmatlansága 16. A sérült figyelmetlensége 17. A sérült gondatlansága 18. A sérült előírástól eltérő tevékenysége 19. A sérült befolyásoltsága (alkohol, gyógyszer stb.) 20. Más személy gyakorlatlansága 21. Más személy figyelmetlensége 22. Más személy fegyelmezetlensége, gondatlansága 23. Más személy előírástól eltérő tevékenysége 24. Más személy ittassága 25. Más személy jogellenes magatartása 26. Egyéb | ||||||||||
Eszköze, anyaga: 01. Fegyver, lőszer, haditechnikai eszköz 02. Gépjármű, egyéb közlekedési eszköz 03. Gép, gépi berendezés 04. Munkaeszköz, szerszám 05. Sporteszköz,- létesítmény | 06. Anyagok, hatások (maró, ionizáló, hő stb.) 07. Berendezési tárgy 08. Használati eszköz 09. Egyéb 10. Eszköz nélkül | ||||||||||
Védőeszközök alkalmassága: | Egyéni védőeszköz: | ||||||||||
1. Alkalmas, rendeltetésszerűen használták 2. Alkalmas, nem rendeltetésszerűen használták 3. Alkalmatlan, rendeltetésszerűen használták | 4. Alkalmatlan, nem megfelelő használat 5. Szükséges, de nem volt 6. Nem szükséges | ||||||||||
Védőberendezés: | |||||||||||
Volt-e hasonló baleset ezen a szolgálati vagy munkahelyen az előző évben: | |||||||||||
1. Nem 2. Egyszer 3. Többször | |||||||||||
A baleset során megsérült személyek száma: | |||||||||||
A baleset részletes, pontos leírása: | |||||||||||
Az alapellátó orvos tölti ki | |||||||||||
A SÉRÜLÉS | Természete (BNO alapján az orvos tölti ki): | ||||||||||
Típusa: | |||||||||||
A sérült testrész megjelölése: | |||||||||||
Felmentési napok száma: | |||||||||||
Súlyossága: | |||||||||||
1. Könnyű (1-8 nap) | 2. Súlyos (8 napnál több) | 3. Súlyos csonkolásos | 4. Halálos | ||||||||
Egészségügyi szabadság (táppénzes állomány) kezdetének időpontja: | |||||||||||
A sérült (beteg) sérülése (betegsége) a balesettel vagy a szolgálat ellátásával ok-okozati összefüggésben keletkezett- e? | |||||||||||
IGEN NEM | |||||||||||
Vélemény (megjegyzés): | |||||||||||
P. H. | |||||||||||
………………………………… alapellátó orvos | |||||||||||
Kelt,............201. ..hó.....nap. | |||||||||||
Milyen munkavédelmi vagy más előírást szegtek meg: | Hasonló balesetek megelőzéséhez szükséges intézkedések, a végrehajtás határideje, felelőse: | ||
Egyéb adatok: (Tanúk, balesetért felelős személyek, elhalálozás esetén a hozzátartozó adatai, elhalálozás időpontja stb.) | |||
A jegyzőkönyvet készítették: | Kelt: | ||
………………………………… szolgálati elöljáró (munkahelyi vezető) | ………………………………… munkavédelmi tevékenységet ellátó személy | ………………………………… érdekképviselő | |
A sérült a jegyzőkönyvben foglaltakkal | |||
1. Egyetért | |||
2. Nem ért egyet (Az ellenkező véleményt csatolni kell) | |||
………………………….……………… szerv vezetője (parancsnoka) | |||
……………………………….………… sérült (hozzátartozó) | |||
Kelt,..................... 201. ….hó.....nap. | |||
"
4. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"7. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
Kitöltési útmutató a baleseti jegyzőkönyvhöz
A nyomtatvány valamennyi, szöveges rovatát számítógéppel vagy nyomtatott betűvel kell kitölteni. A kódnégyzetekbe (a továbbiakban: négyzet) - a kivizsgálás tényeinek megfelelő - kódszámot (a továbbiakban: szám) kell beírni.
1. A szerv megnevezése
Annak az önálló egységnek a megnevezését kell beírni, amelynek az állományába a sérült tartozott, vagy - vezénylés esetén - ahol tevékenységét végezte. A szerv megnevezése után következő 3 négyzet a területi azonosításra (pl. megye) szolgál és a számítógépes feldolgozást segíti.
2. A sérült születési ideje
A sérült születési idejét - év, hónap száma, nap - kell beírni.
3. A sérült TAJ-száma
A négyzetbe a sérült társadalombiztosítási azonosító jelét (számát) kell beírni.
4. A sérült beosztása, munkaköre
A sérültnek a baleset időpontjában fennálló beosztását, munkakörét kell beírni, tekintet nélkül arra, hogy mi volt az eredeti foglalkozása.
5. A sérült beosztási helye
Azt a szervezeti egységet kell megnevezni, ahová a sérült közvetlenül be volt osztva.
6. A sérült állománycsoportja
A négyzetbe az állománycsoportra vonatkozó megfelelő számot kell beírni:
A | B | |
1 | Szám | Állománycsoport megnevezése |
2 | 1 | hivatásos |
3 | 2 | kormánytisztviselő |
4 | 3 | közalkalmazott |
5 | 4 | munkavállaló |
6 | 5 | önkormányzati tűzoltó |
7 | 6 | létesítményi tűzoltó |
8 | 7 | közfoglalkoztatott |
9 | 8 | egyéb (az előzőkbe nem tartozó kategória) |
7. A sérült tevékenysége
Annak a tevékenységnek a számát kell beírni - függetlenül a beosztástól, munkakörtől -, amelyet a sérült a baleset bekövetkezésekor folytatott.
A | B | C | |
1 | Szám | Tevékenység megnevezése | |
2 | 01. | Rendvédelmi feladatok végrehajtása | Az adott rendvédelmi szerv törvényben, jogszabályokban meghatározott rendvédelmi tevékenységének, szolgálati és rendkívüli munkavégzési körülmények között ellátott feladatai közben bekövetkezett baleset esetén szabad használni. |
3 | 02. | Határőrizeti tevékenység | |
4 | 03. | Tűzoltási, műszaki mentési és katasztrófa elhárítással összefüggő feladat |
5 | 04. | Szellemi, irodai tevékenység | |
6 | 05. | Gépkezelés, gépkiszolgálás | |
7 | 06. | Javítás, karbantartás | |
8 | 07. | Munkavégzés kézi erővel | |
9 | 08. | Anyagmozgatás | |
10 | 09. | Közlekedés | |
11 | 10. | Napirend szerinti tevékenység | Csak bentlakásos, tartós vezénylés alatt állók esetében adható. Idetartozik a 24 órás készenléti szolgálatot ellátó állomány is. |
12 | 11. | Kötelező sportfoglalkozás | Ide kell sorolni a napirend szerinti sportfoglalkozások mellett azokat a sportfoglalkozásokat, amelyek szervezetten, a parancsnok írásos engedélyével, elrendelésével történnek, például tűzoltóversenyen, fizikai állapotfelmérés közben vagy az ezekre történő felkészülés közben. |
13 | 12. | Szabadfoglalkozás | Csak bentlakásos, tartós vezénylés alatt állók esetében adható. Idetartozik a 24 órás készenléti szolgálatot ellátó állomány is. |
14 | 13. | Kiképzés | |
15 | 14. | Egyéb |
8. A sérült szolgálati, szakmai ismeretei
1. Igen
2. Nem
3. Nem szükséges
A felsorolt 3 válasz közül kell a felső vagy az alsó négyzetbe beírni a megfelelő számot.
A szükséges szakmai képesítés elbírálásánál a tevékenységhez szükséges szakmai képesítésre (pl. hegesztővizsga, szakmunkás-bizonyítvány stb.) vonatkozó előírások az irányadók.
A munkavédelmi oktatás elbírálására a munkavédelmi szabályzatban az oktatásokra, valamint a munkavédelmi ismeretek számonkérésére vonatkozó előírások az irányadók.
9. A baleset helyszíne
A baleset bekövetkezésének pontos helyszínét kell megnevezni (pl. helységnév, utca, házszám; a létesítményen belül: műhely, udvar, szoba stb.).
10. A baleset időpontja
A | B | |
1 | Négyzet | Megjelölés |
2 | 1-2. | a baleset évének utolsó két számjegyét (pl. 2004. évnél 04-et) |
3 | 3-4. | a baleset hónapjának megfelelő számot (pl. április esetén 04-et) |
4 | 5-6. | négyzetbe a baleset napjának számát |
5 | 7-8. | a baleset bekövetkezésének óráját (pl. ha hajnali 3 és 4 között történik a baleset, 04-et, ha délután 4 és 5 óra között, akkor 17-et) kell beírni. |
11. A baleset napja
A baleset napjának megfelelő számot (pl. csütörtök esetén 4-et) kell a négyzetbe beírni.
A szolgálati vagy munkaidő hányadik órájában történt a baleset:
A négyzetbe a baleset előtt eltöltött, megkezdett munkaóra számát kell megadni (pl. munkakezdés utáni első 10 percben bekövetkezett balesetnél 01-et). Ha a baleset szolgálati időn (munkaidőn) kívül történt, 00 órát kell beírni. Készenléti szolgálat esetén a szolgálatváltás és az azt megelőző - a szolgálati helyen eltöltött - időben 01-et kell írni. Ha rendkívüli okok miatt a szolgálat nem fejeződik be a szolgálati idő végén, akkor a ténylegesen eltöltött időt kell figyelembe venni.
12. A baleset fajtája
A balesetet okozó körülmények csoportját kell megadni
A | B | |
1 | Szám | Megjelölés |
2 | 01. | Járművek ütközése, borulása, gázolás |
3 | 02. | Leesés, zuhanás |
4 | 03. | Elbotlás, elesés, elcsúszás |
5 | 04. | Tárgyak esése, omlása |
6 | 05. | Forgó, mozgó géprész érintése |
7 | 06. | Természeti tényező |
8 | 07. | Ütés, ütődés |
9 | 08. | Szúrás, vágás |
10 | 09. | Lövés |
11 | 10. | Robbanás |
12 | 11. | Égés, forrázás |
13 | 12. | Fagyás |
14 | 13. | Sugárzás okozta hatás |
15 | 14. | Biológiai hatás |
16 | 15. | Elmerülés |
17 | 16. | Egyéb |
13. A baleset jellege
A baleset jellegére vonatkozó megfelelő számot a felső négyzetbe kell beírni. Külön meg kell állapítani azt, hogy a felső négyzetben meghatározott jellegű baleset, közlekedés közben vagy attól függetlenül következett-e be. Az erre vonatkozó meghatározást az alsó négyzetbe, a mellette lévő megfelelő szövegrész kiválasztása alapján kell beírni.
14. A baleset oka
A | B | |
1 | Szám | Megjelölés |
2 | 01. | Környezet hibája |
3 | 02. | Anyag, szerszám, gép hibája |
4 | 03. | Egyéb eszköz, szerkezet, berendezés hibája |
5 | 04. | Védőburkolat, -berendezés (jelző) hibája, hiánya |
6 | 05. | Egyéni védőeszköz hibája, hiánya |
7 | 06. | Káros környezeti hatás |
8 | 07. | Emberek támadása |
9 | 08. | Állatok támadása |
10 | 09. | Elemi csapás |
11 | 10. | Előírási, tervezési, szervezési hiba |
12 | 11. | Ellenőrzés elmulasztása |
13 | 12. | Karbantartás elmulasztása |
14 | 13. | Felügyelet hiánya |
15 | 14. | A sérült gyakorlatlansága |
16 | 15. | A sérült egészségi alkalmatlansága |
17 | 16. | A sérült figyelmetlensége |
18 | 17. | A sérült gondatlansága |
19 | 18. | A sérült előírástól eltérő tevékenysége |
20 | 19. | A sérült befolyásoltsága (alkohol, gyógyszer stb.) |
21 | 20. | Más személy gyakorlatlansága |
22 | 21. | Más személy figyelmetlensége |
23 | 22. | Más személy fegyelmezetlensége, gondatlansága |
24 | 23. | Más személy előírástól eltérő tevékenysége |
25 | 24. | Más személy ittassága |
26 | 25. | Más személy jogellenes magatartása |
27 | 26. | Egyéb (szöveggel kiegészítendő) |
A baleset elsődleges okát a felsorolt, balesetet kiváltó tárgyi, környezeti, szervezési vagy személyi tényezők közül kell kiválasztani. A kiválasztott ok előtt lévő számokat kell a négyzetekbe beírni. Elsődleges okként azt kell tekinteni, ami a balesetet közvetlenül kiváltotta. A sérült egészségügyi alkalmatlansága (15-ös szám) a baleset pillanatára vonatkozó állapotot minősíti (pl. hirtelen rosszullét).
15. A baleset eszköze, anyaga
A balesetet okozó eszköz, anyag megfelelő számát kell megadni (pl. a kalapáccsal történő kézsérülésnél 04-et, törött székláb miatt bekövetkezett balesetnél 07-et, egyenetlen talajú sportpálya esetén 05-öt).
A | B | |
1 | Szám | Megjelölés |
2 | 01. | Fegyver, lőszer, haditechnikai eszköz |
3 | 02. | Gépjármű, egyéb közlekedési eszköz |
4 | 03. | Gép, gépi berendezés |
5 | 04. | Munkaeszköz, szerszám |
6 | 05. | Sporteszköz,- létesítmény |
7 | 06. | Anyagok, hatások (maró, ionizáló, hő stb.) |
8 | 07. | Berendezési tárgy |
9 | 08. | Használati eszköz |
10 | 09. | Egyéb |
11 | 10. | Eszköz nélkül |
16. Védőeszköz alkalmassága
Az egyéni védőeszközre, valamint a gépjárművekbe beszerelt biztonsági övre a felső négyzetbe, a védőburkolatra, védőberendezésre, jelzőberendezésre az alsó négyzetbe a felsorolt megnevezések közül a megfelelő válasz szerint külön-külön válaszolva kell a válaszok mellett levő számokat beírni.
17. Annak meghatározása, hogy volt-e hasonló baleset ezen a szolgálati vagy munkahelyen az előző évben
1. Nem
2. Egyszer
3. Többször
A felsorolt meghatározások közül a megfelelő válasz melletti számot kell a négyzetbe beírni.
18. A baleset során megsérült személyek száma
A négyzetbe a baleset során megsérült személyek számát kell beírni. Ha 9-nél több személy sérült meg, akkor a négyzetbe 0-át kell beírni és a tényleges számot az "egyéb adatok" rovatban kell megadni.
19. A baleset részletes, pontos leírása
Ebben a rovatban röviden és pontosan a vizsgálat során megállapított tényeket kell leírni. Ha szükséges, külön lapon kell folytatni. A baleset lefolyását olyan részletességgel kell ismertetni, hogy a leírtakból egyértelműen lehessen következtetni a baleset okaira, a bekövetkezésért esetlegesen felelős személyekre, a hiányosságokra, és a leírtakból utólag rekonstruálható legyen az esemény. Súlyos szolgálati és munkabaleset bekövetkezésekor minden esetben, más balesetnél szükség szerint helyszínrajzzal is ki kell egészíteni a jegyzőkönyvet. Ha a korábbi adatok megadása során "Egyéb" válasz felhasználásra került, itt minden esetben konkrétan meg kell jelölni, hogy az egyéb fogalom mit jelent.
20. A sérülés természete (Az alapellátó orvos tölti ki a BNO kód és kórisme magyarul történő beírásával.)
A sérülés típusa:
Annak a sérülésnek a típusát kell megjelölni, amely a munkaképtelenséget okozta. Többszörös sérülés esetén a legsúlyosabb sérülést kell figyelembe venni. Például: ha a munkavállaló elesés következtében ficamot és zárt törést szenvedett, akkor a "Zárt törések" elnevezésű (021) kódot kell beírni.
A | B | C | D | |
1 | Kód | Megjelölés | Ide tartozik | Nem tartozik ide |
2 | 000 | Meg nem határozott, illetve ismeretlen sérülés típus | ||
3 | Sebek és felületi sérülések | |||
4 | 011 | Felületi sérülés | Zúzódás, ütődés, vérömleny, horzsolás, karcolás, hólyagosodás, nem mérges rovarok csípése, felületi sérülések, a fejbőr sérülése és a szembe, fülbe stb. kerülő idegen testek által okozott felületi sérülések | Állatok marásai következtében mérgezés (071-es kód) |
5 | 012 | Nyílt sebek | Repedések, nyílt sebek, vágott sebek, sebekkel járó zúzódások, a körmök elvesztése, az izmok, inak és idegek sérülésekor keletkező sebek | Traumás csonkolás, enukleáció, szem kiszakadása (040-es kód), nyílt törés (022-es kód), nyílt sebekkel járó égési sérülések (061-es kód), felületi sérülések (011-es kód) |
6 | 019 | Egyéb típusú sebek és felületi sérülések | ||
7 | Csonttörések | |||
8 | 021 | Zárt törések | Egyszerű törések, ízületi sérüléssel (ficam stb.) járó törések, belső- vagy idegsérülésekkel járó törések | |
9 | 022 | Nyílt törések | A lágyrészek sérülésével járó törések (nyílt törések) | |
10 | 029 | Egyéb típusú csonttörések | ||
11 | Ficamok, húzódások, rándulások | Az izmok, inak, porcok és ízületek túlterhelése miatt bekövetkező valamennyi akut csont- és |
izomrendszeri probléma | ||||
12 | 031 | Ficamok | Részleges ficam (szubluxáció) és a csontok elmozdulása az ízületeknél | Töréssel járó ficam (021-es kód) |
13 | 032 | Húzódások, rándulások | Az izmok, inak, porcok (és ízületek) szakadásához, repedéséhez, valamint sérvhez vezető túlterhelés | A csontok ízületeknél való elmozdulásának valamennyi típusára a 031-es kód vonatkozik; amennyiben az ilyen sérülések nyílt seb keletkezésével járnak, akkor a 012 csoport szerint kell Őket kódolni |
14 | 039 | Egyéb típusú ficamok, húzódások, rándulások | ||
15 | 040 | Traumas amputáció [testrész(ek) elvesztése] | Csonkolás és összezúzódással járó sérülések, enukleáció, ideértve a szem traumás kiszakadását és a fül(ek) elvesztését | |
16 | Agyrázkódás és belső sérülések | Valamennyi, töréssel nem járó belső sérülés, vagyis az agy és a belső szervek zúzódása, bevérzése, repedése, szakadása | Nyílt sebek (012-es kód) és töréssel járó sérülések (020-as kódcsoport) | |
17 | 051 | Agyrázkódás és koponyán belüli sérülések | Koponyán belüli sérülések | |
18 | 052 | Belső sérülések | Mellkasüregi, hasüregi és medenceüregi szervek sérülése | |
19 | 059 | Egyéb típusú agyrázkódás, illetve belső sérülések | ||
20 | Égések, forrázások, fagyási sérülések | |||
21 | 061 | Égési sérülések, forrázások (hőhatás miatt) | Forró tárgyak vagy nyílt láng okozta égési sérülések, forrázás, súrlódásos égési sérülések, sugárzás okozta égési sérülések (infravörös), napégés. villám hatásai, elektromos áram okozta égési sérülések, nyílt sebbel járó égési sérülések | Sugárzás égési sérülésektől eltérő hatásai (102-es kód) |
22 | 062 | Vegyi anyag (marás) okozta égési sérülések | Vegyi anyag (sav, lúg) okozta (kizárólag külső) égési sérülés | Maró hatású anyagok lenyelése okozta égési sérülések (071-es kód) |
23 | 063 | Fagyási sérülések | Alacsony hőmérséklet hatásai (fagyási sérülések), részleges mélységű bőrveszteség, szövetelhalással (nekrózis) járó fagyási sérülés | Rendellenesen alacsony testhőmérséklet (hypothermia) és a túlzott hideg egyéb hatásai (103-as kód) |
24 | 069 | Egyéb típusú égési, fagyási sérülések és forrázások | ||
25 | Mérgezések és fertőzések | |||
26 | 071 | Heveny mérgezések | Mérgező vagy maró hatású anyagok befecskendezésének, lenyelésének. felszívódásának vagy belélegzésének akut hatásai, állatok marásai következtében mérgezés, szén- monoxid vagy más mérgező gázok okozta fulladás | Vegyi anyag okozta külső égési sérülések (062-es kód), anafilaxiás sokk (119-es kód) |
27 | 072 | Heveny fertőzések | Vírus, baktérium és egyéb fertőző ágensek okozta fertőzés (baleset következtében bekövetkező fertőzések) | Fertőző betegség |
28 | 079 | Egyéb típusú mérgezések és fertőzések | ||
29 | Vízbefulladás és fulladás | |||
30 | 081 | Fulladások | Nyomás, szorítás vagy fojtás okozta fulladás, ideértve a környezeti levegőben tapasztalható oxigénmegvonás vagy oxigéncsökkenés okozta fulladást, valamint a légutakba kerülő idegen test okozta fulladást is | Szén-monoxid vagy más mérgező gázok okozta fulladás (071-es kód) |
31 | 082 | Vízbefulladás, nem halálos vízbe merülés | A 081-es kód szerinti fulladás, anyagok vagy egyéb, nem folyékony halmazállapotú testek, például hó, föld stb. alá temetődés | |
32 | 089 | Egyéb típusú vízbefulladás és fulladás | ||
33 | Hang, rezgés, illetve nyomás hatásai | |||
34 | 091 | Heveny hallásvesztés | Hallás teljes vagy részleges |
elvesztése | ||||
35 | 092 | Nyomásból adódó hatások | A légnyomás és a víznyomás által kifejtett hatások (barotrauma) | |
36 | 099 | Hang, rezgés, illetve nyomás egyéb heveny hatásai | ||
37 | Szélsőséges hőmérséklet, fény, illetve sugárzás hatásai | |||
38 | 101 | Hőguta és napszúrás | A túlzott természetes hő és a napfény (hőguta, napszúrás) vagy a mesterséges hő hatásai | Villám okozta sokk (112-es kód), napégés (061-es kód) |
39 | 102 | Sugárzás hatásai (nem hősugárzás) | Röntgensugárzás, radioaktív anyagok okozta sugárzás, ultraibolya- sugárzás, ionizáló sugárzás hatásai, hegesztés utáni szemgyulladás | |
40 | 103 | Alacsony hőmérséklet hatásai | Véletlen hypothermia és az alacsony hőmérséklet egyéb hatásai | Fagyási sérülés (063-as kód) |
41 | 109 | A szélsőséges hőmérséklet, fény, illetve sugárzás egyéb hatásai | ||
42 | Sokk | |||
43 | 111 | Agresszió és fenyegetés hatására fellépő sokk | Személy által tanúsított agresszió vagy fenyegetés például bankrablás, vásárlók és ügyfelek által tanúsított agresszió, "társadalmi konfliktus" hatására fellépő sokk | Anafilaxiás sokk (119-es kód), traumás sérülések után fellépő sokk (112-es kód) |
44 | 112 | Traumás sokk | Áramütés, villám okozta sokk, a baleset után azonnal vagy késleltetve fellépő sokk | Anafilaxiás sokk (119-es kód), személy által tanúsított agresszió vagy fenyegetés (111-es kód), közvetlen fizikai sérülést nem okozó balesetek |
45 | 119 | Sokk egyéb formái | A sérültnek közvetlen fizikai sérülést nem okozó, állatok által tanúsított agresszió; nem közvetlenül ember által előidézett, a sérültnek közvetlen fizikai sérülést nem okozó természeti katasztrófák és egyéb események: anafilaxiás sokk | |
46 | 120 | Többszörös sérülések | Ebbe a csoportba kizárólag azok az esetek tartoznak, amelyeknél a sérült legalább kétféle, egyformán súlyos sérülést szenvedett | |
47 | 999 | Egyéb, más kategóriába nem sorolható sérülések | Ez a csoport kizárólag a többi kategóriába nem sorolható sérülések kódolására használható: idegek és a gerincvelő sérülése, erek sérülése, természetes testnyíláson keresztül behatoló idegen test okozta sérülés stb. |
A sérült testrész:
Azt a testrészt kell pontosan megjelölni, amely a baleset során a legsúlyosabb mértékben sérült. Például: ha a bal kézen a mutató ujj sérült meg, akkor az "Ujj(ak)" elnevezésű (54-es) kódot kell beírni.
A | B | |
1 | Kód | Megjelölés |
2 | 00 | A sérült testrész nem határozható meg |
3 | Fej, pontosabb meghatározás nélkül | |
4 | 11 | Fej, agy és agyidegek, agyi erek, véredények |
5 | 12 | Arc |
6 | 13 | Szem(ek) |
7 | 14 | Fül(ek) |
8 | 15 | Fogak |
9 | 18 | Többszörös fejsérülés |
10 | Fej fent nem említett egyéb részeinek sérülése, (pl. homlok, orr, állkapocs, | |
19 | halánték, tarkó, fej | |
izmai) | ||
11 | Nyak, a nyaki gerinccel és csigolyákkal együtt | |
12 | 21 | Nyak, a nyaki gerinccel és csigolyákkal együtt |
13 | 29 | A nyak fent nem említett egyéb részei, (pl. nyakszírt, a nyak izmai) |
14 | Hát a hátgerinccel és hátcsigolyákkal együtt | |
15 | 31 | Hát a hátgerinccel és hátcsigolyákkal együtt |
16 | 39 | A hát fent nem említett egyéb részei |
17 | Törzs és belső szervek, pontos meghatározás nélkül | |
18 | 41 | Mellkas, bordák az ízületekkel és a lapockákkal együtt |
19 | 42 | Mellkasi terület a belső szervekkel |
20 | 43 | Medence és has a belső szervekkel |
21 | 48 | Törzs több helyen sérült |
22 | 49 | A törzs fent nem említett részei |
23 | Felső végtagok, pontosabb meghatározás nélkül | |
24 | 51 | Váll és vállízület (vállcsúcs, kulcscsont) |
25 | 52 | Kar a könyökkel együtt (felkar és alkar is) |
26 | 53 | Kéz (benne tenyér, kézfej) |
27 | 54 | Ujj(ak) |
28 | 55 | Csukló |
29 | 58 | Felső végtagok, több helyen sérültek |
30 | 59 | A felső végtagok fent nem említett egyéb részei |
31 | Alsó végtagok, pontosabb meghatározás nélkül | |
32 | 61 | Csípő és csípőízület |
33 | 62 | Láb a térdekkel (benne comb és alsólábszár) |
34 | 63 | Boka |
35 | 64 | Lábfej (talp is) |
36 | 65 | Lábujj(ak) |
37 | 68 | Alsó végtagok több helyen sérültek |
38 | 69 | Az alsó végtagok fent nem említett egyéb részei (pl. farizom, az alsó végtag |
izmai, Achilles-ín) | ||
39 | Egész test vagy a test több területen sérült | |
40 | Egész test (általános szervezeti hatások) | |
71 | (A test jelentős része pl. égési, fagyás sérülés) | |
41 | 78 | A test több része sérült |
42 | 99 | A test fent nem említett egyéb részei |
Az orvos minden esetben köteles a BNO kódot megjelölni, a kórismét magyarul meghatározni. Politraumás baleseteknél az orvos a vezető kórismének megfelelő választ adja meg, a mellette levő számok beírásával.
21. Felmentési napok száma
"A sérülés típusa" rész jobb sarkában lévő 3 négyzetbe a szolgálat (munkavégzés) alóli felmentési naptári napok számát kell beírni. Ha a felterjesztés időpontjáig (30 napon belül) ez nem ismert, úgy üresen kell hagyni, és azt az ismertté válás időpontjában kell közölni a munkavédelmi felügyeletet ellátó szervvel.
22. A sérülés súlyossága (Az alapellátó orvos tölti ki.)
1. Könnyű (1-8 nap)
2. Súlyos (8 napnál több)
3. Súlyos csonkulásos
4. Halálos
A válasz kiválasztásakor a "Könnyű (1-8 nap)" és a "Súlyos (8 napnál több)" esetében az orvosi felmentési javaslatot kell figyelembe venni. A súlyosság megállapítását követően az alapellátó orvos aláírásával és keltezéssel ellátja a baleseti jegyzőkönyvet.
23. Milyen munkavédelmi vagy más előírást szegtek meg
A munkavédelemre vonatkozó, vagy azzal kapcsolatos előírásoknak, szabályoknak, utasításoknak azokat a pontjait kell feltüntetni, amelyeket a baleset bekövetkezésekor megszegtek. Ha nem szegtek meg előírást, úgy az erre vonatkozó bejegyzést is be kell írni.
24. Hasonló baleset megelőzéséhez szükséges intézkedések, a végrehajtás határideje, felelőse
Fel kell sorolni azokat a műszaki, szervezési, egészségügyi, jogi, oktatási intézkedéseket, amelyekkel a hasonló balesetek megelőzhetők. Ha intézkedés nem szükséges, akkor azt kell beírni.
25. Egyéb adatok
A sérült, valamint a tanúk meghallgatásáról készített jegyzőkönyvek, továbbá más, a baleset kivizsgálása során keletkezett iratok, dokumentumok felsorolása (azonosító számuk megjelölésével).
26. Keltezés
Fontos feltüntetni a jegyzőkönyv felvételének helyét és a pontos dátumot.
27. Aláírások
A jegyzőkönyvben foglaltak valódiságáért a jegyzőkönyv aláírói felelősek. Az azonosíthatóság miatt az aláírók nevét olvashatóan is fel kell tüntetni.
A szerv részéről és a munkavédelmi megbízott aláírásoknál az állományilletékes parancsnok által a baleset kivizsgálására kijelölt vezető és munkavédelmi szakember (munkavédelmi tevékenységgel megbízott személy) ír alá.
Az érdekképviselő aláírásnál:
- ha működik az adott munkahelyen munkavédelmi érdekképviselet (az Mvt. 70. §-a szerint), akkor ő vesz részt a baleset kivizsgálásában;
- munkavédelmi érdekképviselet nélkül, Ha a sérült tagja valamely szakszervezetnek, akkor azon szakszervezet képviselője vehet részt a baleset kivizsgálásában;
- ha az előző 2 feltétel egyike sem áll fenn, akkor az aláírás helye üresen marad.
A szerv vezetője (parancsnoka) aláírásnál a baleset kivizsgálásáért felelős állományilletékes parancsnok (állományilletékes parancsnok) ír alá.
28. A sérült a jegyzőkönyvben foglaltakkal egyetért - nem ért egyet
A megfelelő válasz aláhúzásával vagy aláírásával a sérült tölti ki. "Nem ért egyet" vélemény esetén a sérült ez irányú indoklását a jegyzőkönyvhöz csatolni kell. Új elemként jelenik meg a sérült aláírásánál az aláírás dátuma."
5. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"8. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
A hivatásos állomány tagja baleset-minősítő határozatának kötelező adattartalma
1. Szerv neve, címe, elérhetősége
2. Iktatószám
3. Tárgy
4. Ügyintéző neve
5. Ügyintéző elérhetősége
6. A hivatásos állomány tagjának neve, rendfokozata
7. Szolgálati helye, beosztása
8. Születési helye, ideje
9. Taj száma
10. Anyja neve
11. Lakcíme (irányítószáma)
12. Bekövetkezett baleset időpontjának megjelölése (év, hó nap)
13. Baleset minősítése (szolgálati kötelmekkel összefüggő//nem összefüggő)
14. Jogorvoslat
15. Indokolás (Meg kell határozni azokat a körülményeket és jogszabályokat, amelyek a baleset bekövetkezése és a hivatásos szolgálat ellátása közötti összefüggést alátámasztják vagy kizárják, a bekövetkezett sérülést és - ha a szolgálattal összefüggő jelleg megállapítható - a sérült közrehatását, munkavédelmi szabály esetleges megsértését.)
16. Döntést megalapozó jogszabályok megnevezése
17. Kelt (helységnév, év, hó nap); Pecsét helye (P.H)
18. Állományilletékes parancsnok neve, beosztása, aláírása
19. Készített példány meghatározása"
6. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"9. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
A nem hivatásos állomány tagja baleset-minősítő határozatának kötelező adattartalma
1. Szerv neve, címe, elérhetősége
2. Iktatószám
3. Tárgy
4. Ügyintéző neve
5. Ügyintéző elérhetősége
6. A nem hivatásos állományú neve
7. Munkahelye, munkaköre
8. Születési helye, ideje
9. Taj száma
10. Anyja neve
11. Lakcíme (irányítószáma)
12. Bekövetkezett baleset időpontjának megjelölése (év, hó nap)
13. Baleset minősítése (szolgálati kötelmekkel összefüggő//nem összefüggő)
14. Jogorvoslat
15. Indokolás (Meg kell határozni azokat a körülményeket és jogszabályokat, amelyek a baleset bekövetkezése és a munkavégzés közötti összefüggést alátámasztják vagy kizárják, a bekövetkezett sérülést és - ha a munkavégzéssel összefüggő jelleg megállapítható - a sérült közrehatását, munkavédelmi szabály esetleges megsértését.)
16. Döntést megalapozó jogszabályok megnevezése
17. Kelt (helységnév, év, hó nap); Pecsét helye (P.H)
18. Állományilletékes parancsnok neve, beosztása, aláírása
19. Készített példány meghatározása"
7. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"10. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
Felhívás kötelező adattartalma balesettel/betegséggel összefüggő kárigény bejelentésére a hivatásos állomány tagja esetében
1. Szerv neve, címe, elérhetősége
2. Tárgy
3. Iktatószám
4. Ügyintéző neve
5. Ügyintéző elérhetősége
6. Sérült/megbetegedett hivatásos állomány tagjának neve, rendfokozata, lakcíme
7. Kárigény benyújtását meghatározó jogszabály megnevezése
8. Kártérítési igényt meghatározó jogszabály megnevezése
9. Kelt (helységnév, év, hó, nap); Pecsét helye (P.H.)
10. Állományilletékes parancsnok neve, beosztása, aláírása
11. Készített példányszám meghatározása"
8. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"11. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
Felhívás kötelező adattartalma balesettel/betegséggel összefüggő kárigény bejelentésére a nem hivatásos állomány tagja esetében
1. Szerv neve, címe, elérhetősége
2. Tárgy
3. Iktatószám
4. Ügyintéző neve
5. Ügyintéző elérhetősége
6. Sérült/megbetegedett nem hivatásos állományú neve, lakcíme
7. Kárigény benyújtását meghatározó jogszabály megnevezése
8. Kártérítési igényt meghatározó jogszabály megnevezése
9. Kelt (helységnév, év, hó, nap); Pecsét helye (P.H.)
10. Állományilletékes parancsnok neve, beosztása, aláírása
11. Készített példányszám meghatározása"
9. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"3/A. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
Szempontrendszer az éves foglalkozás-egészségügyi szöveges formátumú helyzetértékeléshez
1. A foglalkozás-egészségügyi szolgáltatásra vonatkozó megállapítások
2. A szolgáltatás biztosításának módja
3. A szolgáltató közreműködése a jogszabály által meghatározott feladatok végrehajtásában (felsorolás)
4. Az elsősegélynyújtás személyi, tárgyi feltételeinek biztosítása
5. Foglalkozási megbetegedés, fokozott expozíció előfordulása
6. A civil foglalkozás-egészségügyi szolgálattal való együttműködés során adódó nehézségek, ezek részletezése
7. Javaslat a problémák megoldására
8. A szolgáltató személyi feltételei"
10. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"11/A. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
Felhívás kötelező adattartalma balesettel/betegséggel összefüggő kárigény bejelentésére
1. Szerv neve, címe, elérhetősége
2. Tárgy
3. Iktatószám
4. Ügyintéző neve
5. Ügyintéző elérhetősége
6. Sérült/megbetegedett közszolgálati tisztviselő neve, lakcíme
7. Kárigény benyújtását meghatározó jogszabály megnevezése
8. Kártérítési igényt meghatározó jogszabály megnevezése
9. Kelt (helységnév, év, hó, nap); Pecsét helye (P.H.)
10. Állományilletékes parancsnok neve, beosztása, aláírása
11. Készített példányszám meghatározása"
11. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"12. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
Bejelentőlap kötelező adattartalma foglalkozási megbetegedésről (mérgezésről), fokozott expozícióról
1. Rendvédelmi szerv neve
2. Bejelentő alapellátó orvos neve, orvosi bélyegzőszáma
3. Bejelentés dátuma
4. A bejelentett eset megnevezése (foglalkozási megbetegedés, fokozott expozíció)
5. Keresőképességre vonatkozó adatok (keresőképes; keresőképtelen; halálos)
6. Diagnózis, BNO (Csak foglalkozási megbetegedés esetén kell kitölteni!)
7. Előfordulás jellege (egyedi, tömeges)
8. Telephely címe (a bejelentés helye szerint)
9. A megbetegedéssel kapcsolatos adatok megnevezése
9.1. A megbetegedéssel/ fokozott expozícióval kapcsolatos munkakör megnevezése
9.2. A személyi állomány tagjára vonatkozó adatok (neme; neve; TAJ száma; születése ideje és helye; anyja neve; lakcíme; jelenlegi munkaköri tevékenysége; FEOR kód)
9.3. Személyi állomány tagjának korábbi munkakörei, jelenlegi és előző munkáltató megnevezése
9.4. A megbetegedéssel (fokozott expozíciós esettel) kapcsolatos jelenlegi munkakörben töltött expozíciós idő (hónap) megjelölése
9.5. A megbetegedéssel (fokozott expozíciós esettel) kapcsolatos munkakörben összesen eltöltött expozíciós idő (hónap)
9.6. A fokozott zaj expozíciós eset bejelentésének alapjául szolgáló audiometriás vizsgálat eredményei
9.7. A fokozott vegyi expozíciós eset bejelentésének alapjául szolgáló biológiai (vérben, vizeletben) paraméter(ek) (érték, mértékegység) laboratóriumi vizsgálati eredményeinek megnevezése; alapellátó orvos indoklása
10. Az adott rendvédelmi szerv pszichológusának véleménye
11. Az adott rendvédelmi szerv munkavédelmi felügyelőjének véleménye
12. A bejelentés elfogadásának megjelölése (elfogadva, kiegészítésre visszaküldve)
13. Bejelentést indokoló, csatolt orvosi dokumentumok száma
14. Kelt (helységnév, év, hó, nap); alapellátó orvos aláírása, orvosi pecsét helye"
12. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"13. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
Vizsgálati Jegyzőkönyv kötelező adattartalma
1. Rendvédelmi szerv neve
2. Bejelentés ideje
3. Megbetegedett tevékenysége
4. Taj-száma
5. Korábbi munkahelyén előfordult fokozott expozícióra/ megbetegedésre vonatkozó adat
6. Bejelentés tárgyát képező megbetegedést vagy fokozott expozíciót okozó kóroki tényezők műszeres vizsgálata (vizsgálatok nem történtek/vizsgálatok történtek; mérések iránya mérések időpontja (év, hónap); mérések eredményei; megtett intézkedések)
7. A foglalkozási megbetegedés, fokozott expozíció oka műszaki megelőzés hiánya elégtelen hatékonysága; egyéni védelem hiánya, nem megfelelő minősége, mennyisége, használatának hiánya; egyéb)
8. Előzetes orvosi alkalmassági vizsgálatok ideje, eredménye/minősítése
9. Időszakos alkalmassági vizsgálat ideje, gyakorisága, eredménye/minősítése
10. A megbetegedés kialakulásában vélelmezhető okok
11. Kivizsgálás követő intézkedés formája és indokolása (határozati intézkedés/nem történt intézkedés; intézkedési terv; bírságolás; egyéb)
12. A kivizsgálás során hozott intézkedés tartalmi ismertetése
13. Az esemény körülményeinek és a kivizsgálás tapasztalatainak részletes ismertetése
Kitöltési útmutató a vizsgálati jegyzőkönyvhöz
1. A megbetegedést (mérgezést) vagy fokozott expozíciót előidéző kóroki tényezők műszeres vizsgálata.
A | B | C | |
1 | Mérések: | 1 vegyi anyag | |
2 | 2 por | ||
3 | 3 rost | ||
4 | 4 zaj | ||
5 | 5 lokális rezgés | ||
6 | 6 egyéb | ||
7 | Mérések eredményei: | 1 igazolták a bejelentést | |
8 | 2 nem igazolták a bejelentést | ||
9 | 3 nem ítélhető meg a korábbi munkahelyi szituáció | ||
10 | 4 ismételt mérés szükséges |
"
13. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"14. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
Határozat kötelező adattartalma betegség szolgálati kötelmekkel való összefüggéséről
1. Szerv neve, címe, elérhetősége
2. Iktatószám
3. Tárgy
4. Ügyintéző neve
5. Ügyintéző elérhetősége
6. Hivatásos neve, rendfokozata
7. Szolgálati helye, beosztása
8. Születési helye, ideje
9. Taj száma
10. Anyja neve
11. Lakcíme (irányítószáma)
12. Bejelentett megbetegedés időpontjának megjelölése (év, hó nap)
13. Megbetegedés minősítése (szolgálati kötelmekkel összefüggő//nem összefüggő)
14. Jogorvoslat
15. Indokolás (Meg kell határozni azokat a körülményeket, tényeket, bizonyítékokat és jogszabályokat, amelyek a betegség bekövetkezése és a hivatásos szolgálat ellátása közötti összefüggést alátámasztják vagy kizárják, valamint a bekövetkezett betegséget)
16. Döntést megalapozó jogszabályok megnevezése
17. Kelt (hely, év, hó nap); Pecsét helye (P.H)
18. Állományilletékes parancsnok neve, beosztása, aláírása
19. Készített példány meghatározása"
14. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"15. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
Határozat kötelező adattartalma megbetegedés minősítéséről
1. Szerv neve, címe, elérhetősége
2. Iktatószám
3. Tárgy
4. Ügyintéző neve
5. Ügyintéző elérhetősége
6. Nem Hivatásos neve, rendfokozata
7. Munkahelye, munkaköre
8. Születési helye, ideje
9. Taj száma
10. Anyja neve
11. Lakcíme (irányítószáma)
12. Bejelentett megbetegedés időpontjának megjelölése (év, hó nap)
13. Megbetegedés minősítése (foglalkozási megbetegedésnek/nem foglalkozási megbetegedésnek)
14. Jogorvoslat
15. Indokolás (Meg kell határozni azokat a körülményeket, tényeket, bizonyítékokat és jogszabályokat, amelyek a betegség bekövetkezése és a munkakör ellátása közötti összefüggést alátámasztják vagy kizárják, valamint a bekövetkezett betegséget)
16. Döntést megalapozó jogszabályok megnevezése
17. Kelt (helységnév, év, hó nap); Pecsét helye (P.H)
18. Állományilletékes parancsnok neve, beosztása, aláírása
19. Készített példányszám meghatározása"
15. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"16. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
Értesítés kötelező adattartalma
1. Szerv neve, címe
2. Megbetegedett neve, Taj száma; Adóazonosító jele; születési hely, idő; anyja neve; lakcím
3. A bejelentés helye szerinti telephely megnevezése, címe
4. Értesítés tárgya (megbetegedés szolgálati kötelmekkel összefüggő megbetegedésnek/foglalkozási megbetegedésnek történő elfogadásáról)
5. Kelt (helységnév, év, hó, nap) Pecsét helye (P.H)
6. Állományilletékes parancsnok neve, beosztása, aláírása
7. Melléklet"
16. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"17. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
Kimutatás kötelező adattartalma a munkavédelmi tevékenység statisztikai adatairól
1. Szerv megnevezése
2. Szerv létszáma összesen és állománycsoportonkénti megoszlásban (hivatásos, nem hivatásos, közfoglalkoztatottak)/(fő)
3. Jogszabály által előírt és a rendvédelmi szerv által foglalkoztatott munkavédelmi tevékenységet ellátó személyek száma, foglalkoztatás időtartama, munkavédelmi szakképesítése (középfokú, felsőfokú)
4. Az egyes gondozási csoportokra vonatkozó számszerű adatok
5. Munkavédelmi (előzetes, ismétlődő, soron kívüli) és elsősegély-nyújtási oktatások száma a személyi állomány körében (fő)
6. Munkavédelmi (előzetes, ismétlődő, soron kívüli) és elsősegély-nyújtási oktatások száma a közfoglalkoztatottak körében (fő)
7. Munkavédelmi vizsgák száma (fő)
8. A szerv (BELSŐ) munkavédelmi felügyelője által lefolytatott, illetve részvételével történt munkavédelmi ellenőrzések és szemlék száma (összesen, valamint szemle fajtája szerinti megosztásban (munkavédelmi szemle, célellenőrzés, ismételt ellenőrzés; soron kívüli) és a szemlén tett megállapítások (pl. hiányosság megnevezése, hatósági eljárás megjelölése)
9. A munkavédelmi hatóság által lefolytatott (KÜLSŐ) ellenőrzések száma és megoszlása a hatóság intézkedései (pl. üzem működésének/tevékenység/munkaeszköz használatának felfüggesztése; bírságolás; munkavégzés vonatkozásában
10. Munkabalesetek száma (összesen) és súlyosság szerint
11. Balesetek számának állománycsoportonkénti (hivatásos, nem hivatásos, közfoglalkoztatott) megoszlása
12. 1000 főre jutó munkabalesetek száma
13. Kiesett munkanapok száma állománycsoportonként (hivatásos, nem hivatásos, közfoglalkoztatott)
14. Fokozott expozícióban megbetegedettek száma (fő)
15. Foglakozási megbetegedések száma (fő)
16. Képernyős munkakörben foglalkoztatottak száma (fő)
17. Látásvizsgálaton részt vett személyek száma (fő)
18. Szemészeti szakvizsgálatra beutaltak száma (fő)
19. Képernyő előtti munkavégzéshez szükséges éleslátást biztosító szemüveggel ellátottak száma (fő)"
17. melléklet a 71/2013. (XII. 16.) BM rendelethez
"18. melléklet a 70/2011. (XII. 30.) BM rendelethez
Kimutatás kötelező adattartalma a foglalkozás-egészségügyi helyzet statisztikai adatairól
1. Szerv létszáma (fő) összesen és jogviszony szerinti megoszlásban (hivatásos, nem hivatásos, közfoglalkoztatottak)
2. A személyi állomány száma (fő) kockázati kategória (IV, III, II, I, S) és jogviszony (hivatásos, nem hivatásos, közfoglalkoztatottak) szerinti megoszlása
3. Nem hivatásos állomány munkaköri alkalmassági vizsgálata
3.1. Alkalmassági vizsgálat megnevezése (előzetes, időszakos, soron kívüli egészségi)
3.2. Alkalmassági vizsgálat minősítése (alkalmas, alkalmatlan, ideiglenesen alkalmatlan)
3.3. Vizsgált személyek körének (nem hivatásos állomány, közfoglalkoztatottak) száma (fő)
4. Hivatásos állomány alkalmassági vizsgálata
4.1. I. fokú alkalmassági vizsgálatot végző szerv megjelölése (a rendvédelmi szerv saját egészségügyi szolgálat által végzett I. fokú vizsgálat, a Rendőri szerv alapellátó egysége által végzett I. fokú vizsgálat)
4.1.1. Alkalmassági vizsgálat megnevezése (Hivatásos állományba jelentkezők felvétel előtti alkalmassági vizsgálata, kivéve a szenior állományba jelentkezőket;* Szenior állományba jelentkezők alkalmassági vizsgálata; Hivatásos állományban lévő személyek alkalmassági vizsgálata (átminősítés, áthelyezés, időszakos, stb.)
4.1.2. Egészségi alkalmassági vizsgálat minősítése (alkalmas, alkalmatlan, ideiglenesen alkalmatlan)
4.1.3. Pszichikai alkalmassági vizsgálat minősítése (alkalmas, alkalmatlan, ideiglenesen alkalmatlan)
4.2. II. fokú alkalmassági vizsgálatot végző szerv megjelölése ((a rendvédelmi szerv saját egészségügyi szolgálat által végzett II. fokú vizsgálat, a Rendőri szerv alapellátó egysége által végzett II. fokú vizsgálat)
4.2.1. Alkalmassági vizsgálat megnevezése (Hivatásos állományba jelentkezők felvétel előtti alkalmassági vizsgálata, kivéve a szenior állományba jelentkezőket;* Szenior állományba jelentkezők alkalmassági vizsgálata; Hivatásos állományban lévő személyek alkalmassági vizsgálata (átminősítés, áthelyezés, időszakos, stb.)
4.2.2. Egészségi alkalmassági vizsgálat minősítése (alkalmas, alkalmatlan, ideiglenesen alkalmatlan)
4.2.3. Pszichikai alkalmassági vizsgálat minősítése (alkalmas, alkalmatlan, ideiglenesen alkalmatlan)
5. Egyéb alkalmassági vizsgálatok
5.1. Vizsgálat megnevezése (Záróvizsgálat; Külföldön munkát vállalók vizsgálata
5.2. Gépjármű alkalmassági vizsgálat; Lőfegyvertartáshoz végzett vizsgálat)
5.3. Vizsgálat minősítése (alkalmas, alkalmatlan)
5.4. Vizsgált személyek összlétszáma és állománycsoportonkénti (hivatásos, nem hivatásos, közfoglalkoztatottak) megoszlása
6. Gondozási csoport
6.1. Gondozási csoport megnevezése és száma (fő)
6.1.1. Szív- és érrendszeri betegség
6.1.2. Mozgásszervi betegség
6.1.3. Anyagcsere betegség
6.1.4. Légzőszervi betegség
6.1.5. Idegrendszeri-pszichiátriai betegség
6.1.6. Emésztőszervi betegség
6.1.7. Pszichológusi gondozás (BNO kód megjelölése ha van)
6.1.8. Egyéb betegség
6.2. Gondozott személyek köre (hivatásos, nem hivatásos, közfoglalkoztatott) és száma (fő)
7. Védőoltások
7.1. Munkakörhöz kötött kötelező védőoltás
7.1.1. Munkakörhöz kötött kötelező védőoltás megnevezése (Hastífusz, Hepatitis A, Hepatitis B, Hepatitis A+B, Kullancs-encephalitis) és száma (fő)
7.1.2. Oltott személyek köre (hivatásos, nem hivatásos, közfoglalkoztatott) és száma (fő)
7.2. NEM munkakörhöz kötött védőoltás
7.2.1. Nem munkakörhöz kötött védőoltás megnevezése (influenza a kockázati csoportba és a kritikus infrastrukturába tartozás miatt, Hastífusz, Hepatitis A, Hepatitis B, Hepatitis A+B, Kullancs-encephalitis, Veszettség, Tetanusz, Meningococcus, egyéb védőoltás) és száma (fő)
7.2.2. Oltott személyek köre (hivatásos, nem hivatásos, közfoglalkoztatott) és száma (fő)
*Beleértve a rendészeti oktatási intézménybe jelentkezőket is!"