Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32/2015. (VI. 16.) BM rendelet

a belügyminiszter irányítása alatt álló rendvédelmi szervek szolgálati jelvényeinek rendszeresítésével, valamint az ilyen szerveknél szolgálati jogviszonyban álló személyek szolgálati jelvénnyel történő ellátásának rendjével összefüggő szabályokról

A rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény 341. § (1) bekezdés 4. pont b) alpontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 21. § 4., 10., 21. és 22. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § E rendelet alkalmazásában

a) helyi személyügyi szerv: a rendvédelmi szervnek a szolgálati jelvény birtokosának szolgálatteljesítési helye szerint illetékes személyügyi szerve,

b)[1] rendvédelmi szerv: az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerv, a belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó szerv, a terrorizmust elhárító szerv, az idegenrendészeti szerv, a büntetés-végrehajtási szervezet, a hivatásos katasztrófavédelmi szerv.

2. § (1) A rendvédelmi szerv hivatásos állományának a tagját (a továbbiakban: hivatásos állomány tagja) a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) szerinti hivatásos szolgálati jogviszony (a továbbiakban: szolgálati viszony) létesítésekor, vagy a Hszt. 97. § (1) bekezdése szerinti áthelyezés esetén az e rendeletben meghatározottak szerint kell szolgálati jelvénnyel ellátni.

(2) A hivatásos állomány tagját szolgálati viszony létesítésekor első alkalommal térítésmentesen kell ellátni az adott rendvédelmi szerv szolgálati jelvényével.

(3) A szolgálati jelvény tulajdonosa a rendvédelmi szerv, birtokosa a hivatásos állomány tagja, aki a szolgálati jelvényt dokumentáltan, aláírásával igazoltan átveszi, amely őt a szolgálati viszony megszűnéséig - a rendeletben meghatározott kivétellel - megilleti.

(4)[2] A szolgálati jelvény leírását az 1-5. és a 7. melléklet tartalmazza.

3. § A szolgálati jelvény megrendeléséért, kiadásáért, cseréjéért, nyilvántartásáért, visszavonásáért és selejtezéséért (a továbbiakban együtt: ellátás), valamint az ezekkel járó költségek biztosításáért

a) a Rendőrségről szóló törvényben meghatározott

aa) általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerv állománya esetében az Országos Rendőr-főkapitányság személyügyi szerve,

ab) terrorizmust elhárító szerv állománya esetében a Terrorelhárítási Központ személyügyi szerve,

ac) belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó szerv állománya esetében a Nemzeti Védelmi Szolgálat személyügyi szerve,

ad)[3] idegenrendészeti szerv állománya esetében az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság személyügyi szerve,

b) a büntetés-végrehajtási szervezet állománya esetében a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága személyügyi szerve,

c) a hivatásos katasztrófavédelmi szerv állománya esetében a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság személyügyi szerve,

d)[4] [5]

saját költségvetése terhére felel.

4. §[6] A szolgálati jelvény kiadására, cseréjére, visszavonására, valamint a szolgálati jelvénnyel kapcsolatos adatok nyilvántartására a helyi személyügyi szerv személyi állományparancs, jegyzőkönyv, jelentés vagy szolgálati jegy alapján intézkedik a 3. §-ban meghatározott személyügyi szerv felé.

5. § A szolgálati jelvény helyi személyügyi szerv részére történő továbbítását, nyilvántartását és ellenőrzését a személyügyi számítógépes nyilvántartó rendszer adatai alapján a 3. §-ban meghatározott személyügyi szerv végzi.

6. § (1) A hivatásos állomány tagja a részére kiadott szolgálati jelvényt köteles megőrizni, jogszerűen és rendeltetésszerűen használni.

(2) A szolgálati jelvény elvesztését, eltulajdonítását, megrongálódását, megsemmisülését a hivatásos állomány tagja a tudomásra jutást követően haladéktalanul köteles jelenteni a közvetlen szolgálati elöljárójának, vagy - ha a közvetlen szolgálati elöljárónak jelenteni nem tudja - a rendvédelmi szerv ügyeleti szolgálatának, akik erről értesítik a helyi személyügyi szervet. A szolgálati jelvénye megrongálódását a hivatásos állomány tagja a helyi személyügyi szerv részére is haladéktalanul jelenteni köteles.

(3)[7] A szolgálati jelvény elvesztését, eltulajdonítását a hivatásos állomány tagja - körözésének elrendelése érdekében - a szolgálati jelvény eltűnésének észlelését követően haladéktalanul köteles bejelenteni az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szervnek az eltűnés helye szerint illetékes helyi szervénél. A hivatásos állomány tagja a bejelentésről készült irat másolatát köteles a közvetlen szolgálati elöljáró útján a helyi személyügyi szervhez eljuttatni.

(4) A szolgálati jelvény elvesztése, eltulajdonítása, megrongálódása, megsemmisülése esetén a helyi személyügyi szerv azonnal kezdeményezi a szolgálati jelvény visszavonását és pótlását.

7. § A megrongálódott szolgálati jelvényt meg kell semmisíteni és a megrongálódott szolgálati jelvény számával azonos számú új szolgálati jelvényre kell kicserélni. Az új szolgálati jelvény elkészítéséig a hivatásos állomány tagját ideiglenesen más számú szolgálati jelvénnyel kell ellátni.

8. § (1) A szolgálati jelvény visszavonásig érvényes.

(2) A szolgálati jelvényt vissza kell vonni

a) a szolgálati viszony megszűnésekor, megszüntetésekor,

b) a szolgálati jelvény elvesztése, eltulajdonítása, megrongálódása, megsemmisülése esetén,

c) a Hszt. 97. § (1) bekezdése szerinti áthelyezés esetén,

d) a hivatásos állomány tagjától a beosztásából felfüggesztés esetén a felfüggesztés idejére, valamint a szolgálati viszony szünetelése esetén a szüneteltetés idejére.

(3) A Hszt. 97. § (1) bekezdés szerint áthelyezett hivatásos állomány tagját a szolgálati viszony létesítésére vonatkozó szabályok szerint az a rendvédelmi szerv látja el szolgálati jelvénnyel, ahova áthelyezték.

(4) Ha a helyi személyügyi szerv a szolgálati jelvény visszavonására intézkedik, a visszavonandó szolgálati jelvényt - ha a hivatásos állomány tagjánál rendelkezésre áll - a hivatásos állomány tagjának le kell adni a helyi személyügyi szerv részére. A szolgálati jelvényeket a helyi személyügyi szerv a 3. §-ban meghatározott személyügyi szerv részére továbbítja.

(5) A beosztásából felfüggesztett és a szolgálati viszonyát szüneteltető hivatásos állomány tagja visszavont szolgálati jelvényét a helyi személyügyi szerv őrzi. A felfüggesztés, illetve a szolgálati viszony szünetelésének megszüntetését követő első munkanapon a helyi személyügyi szerv visszaadja a visszavont szolgálati jelvényt a hivatásos állomány tagjának.

9. § (1)[8] A 3. §-ban meghatározott személyügyi szerv a 8. § (2) bekezdés a)-c) pontja alapján visszavont szolgálati jelvényeket - a személyügyi számítógépes nyilvántartó rendszernek történő adatszolgáltatást követően - évente selejtezi.

(2) A selejtezésről jegyzőkönyvet kell felvenni, amelynek adatait a személyügyi számítógépes nyilvántartó rendszerben kell rögzíteni. A selejtezési jegyzőkönyv egy példányát a selejtezéstől számított tíz évig meg kell őrizni. A személyügyi számítógépes nyilvántartó rendszerben a szolgálati jelvény visszavonásának okát, a selejtezés tényét és a selejtezési jegyzőkönyv nyilvántartási számát kell rögzíteni.

9/A. §[9] (1) A rendvédelmi szerv tisztjelöltjét a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel az 1-9. §-ban foglalt szabályok szerint kell ellátni szolgálati jelvénnyel, azzal, hogy ahol a rendelkezések

a) hivatásos állomány tagjáról rendelkeznek, azon tisztjelöltet,

b) hivatásos szolgálati jogviszonyról rendelkeznek, azon a tisztjelölti szolgálati jogviszonyt,

c) a helyi személyügyi szerven a belügyminiszter irányítása alá tartozó rendvédelmi feladatokat ellátó szervek tisztjelöltjeiről és a tisztjelölti szolgálati jogviszonyról szóló rendelet szerinti központi szakszolgálatot

kell érteni.

(2) A tisztjelöltet a 2. § (2) bekezdésében foglaltaktól eltérően a tisztjelölti szolgálati jogviszonyban történő véglegesítését követően kell szolgálati jelvénnyel ellátni.

(3) A tisztjelöltek szolgálati jelvényének leírását a 6. melléklet tartalmazza.

10. § Ez a rendelet 2015. július 1-jén lép hatályba.

11. § Az e rendelet hatálybalépését megelőzően kiadott szolgálati jelvények a visszavonásukig érvényesek.

Dr. Pintér Sándor s. k.,

belügyminiszter

1. melléklet a 32/2015. (VI. 16.) BM rendelethez

Az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerv, a belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó szerv, terrorizmust elhárító szerv, valamint az idegenrendészeti szerv hivatásos állományú tagjai szolgálati jelvényének leírása[10]

A szolgálati jelvény felső része ívelt, alsó része pedig enyhén ívelt szárú háromszögben végződik. A bőralátét akasztó része fordított alakú trapéz. Az akasztó rész bevágását (metszés) körök határolják.

A jelvény alakja az Országos Rendőr-főkapitányság embléma kontúrját követi, anyaga műgyanta felülettel ellátott fémlemez bőr alátéten. A jelvény alapon, a felső köríven elhelyezett kék szalagban "RENDŐRSÉG" kiálló aranyszínű felirat olvasható. A felirat betűi középen helyezkednek el a szalagon. Az öt számjegyű egyedi azonosító részére a jelvény alsó részén egy szám mezőt kell kialakítani, amelybe az azonosító számok véséssel kerülnek kialakításra. Az azonosító számokat galvanizálás után fekete színre kell kifesteni. A jelvény középső részén a "pallos a mérleggel" jelkép látható kiálló arany színben. A felső szalag alatti részt két aranyszínű fém vágás osztja három részre, amit nemzeti színre (piros-fehér-zöld) kell festeni.

2. melléklet a 32/2015. (VI. 16.) BM rendelethez

A büntetés-végrehajtási szervezet hivatásos állományú tagjai szolgálati jelvényének leírása

A sorszámozott réz színű pajzs jelvény alakját felgombolható bőr alátét keretezi. Pajzs alakú jelvény mezőben a büntetés-végrehajtási szervezet jelképe a nyitott könyvön kulcs és toll található. A jelkép fölött a pajzsfej szélességével azonos hosszúságú szövegmező található. A szövegmezőben vésett azonosító szám középen helyezkedik el, amely fekete színre kifestett. Az akasztó résszel ellátott bőralátét marhabőrből kettéhajtva, összeragasztva készül. A pajzs, a bőralátétre ragasztott technológiával kerül rögzítésre.

3. melléklet a 32/2015. (VI. 16.) BM rendelethez

A hivatásos katasztrófavédelmi szerv hivatásos állományú tagjai szolgálati jelvényének leírása

A szolgálati jelvény pajzs alakú. A pajzs alakban felül ívelt, trapéz alakban elvékonyodó, legfelül és legalul aranyszínű szalagmintán fekete színű betűkkel "katasztrófavédelem" felirat.

Alatta balról jobbra keskenyedő formában bal felől 16 mm-es, jobb felől 5 mm-es piros, bal felől 15 mm-es, jobb felől 15 mm-es fehér, bal felől 20 mm-es, jobb felől 32 mm-es zöld mezőben a pajzs alak tengelyén 30 mm magas, legszélesebb pontján katasztrófavédelmi jelkép (zöld babérkoszorúban a polgári védelem nemzetközi logója - narancssárga körben kék háromszög - mellette arany fejű, fehér nyelű tűzoltócsákány, fölötte fekete színű, arannyal díszített tűzoltósisak).

A zöld mezőben téglalap alapon ötjegyű, számokból álló azonosító szám.

A pajzs alak, valamint a benne lévő mezők arany színnel vékonyan keretezettek, az azonosító számok feketék. A szolgálati jelvény fekete bőralátéten rögzített, a bőralátét szélesebb a fémjelvénynél, kitűzős kivitelű felül a gombolás céljára lyukasztott és hasított.

4. melléklet a 32/2015. (VI. 16.) BM rendelethez[11]

5. melléklet a 32/2015. (VI. 16.) BM rendelethez[12]

6. melléklet a 32/2015. (VI. 16.) BM rendelethez[13]

A belügyminiszter irányítása alatt álló rendvédelmi szervek tisztjelöltjei szolgálati jelvényének leírása

A szolgálati jelvény ovális alakú, felső részén a "Nemzeti Közszolgálati Egyetem", alsó részén a "Rendvédelmi Tagozat" felirat olvasható, a két felirat között a Nemzeti Közszolgálati Egyetem címere, valamint az öt számjegyű egyedi azonosító helyezkedik el.

7. melléklet a 32/2015. (VI. 16.) BM rendelethez[14]

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 13/2023. (VI. 14.) MK rendelet 16. § a) pontja. Hatályos 2023.09.01.

[2] Módosította a 29/2016. (VII. 15.) BM rendelet 42. §-a. Hatályos 2016.07.17.

[3] Beiktatta a 27/2019. (VI. 28.) BM rendelet 51. §-a. Hatályos 2019.07.01.

[4] Hatályon kívül helyezte a 13/2023. (VI. 14.) MK rendelet 16. § b) pontja. Hatálytalan 2023.09.01.

[5] Hatályon kívül helyezte a 13/2023. (VI. 14.) MK rendelet 16. § b) pontja. Hatálytalan 2023.09.01.

[6] Módosította a 76/2015. (XII. 22.) BM rendelet 39. § a) pontja. Hatályos 2016.01.01.

[7] Megállapította az 55/2016. (XII. 22.) BM rendelet 17. §-a. Hatályos 2017.01.01.

[8] Módosította a 76/2015. (XII. 22.) BM rendelet 39. § b) pontja. Hatályos 2016.01.01.

[9] Beiktatta a 20/2016. (VI. 9.) BM rendelet 48. § (1) bekezdése. Hatályos 2016.07.01.

[10] Módosította a 27/2019. (VI. 28.) BM rendelet 52. § b) pontja. Hatályos 2019.07.01.

[11] Hatályon kívül helyezte a 13/2023. (VI. 14.) MK rendelet 16. § c) pontja. Hatálytalan 2023.09.01.

[12] Hatályon kívül helyezte a 13/2023. (VI. 14.) MK rendelet 16. § c) pontja. Hatálytalan 2023.09.01.

[13] Beiktatta a 20/2016. (VI. 9.) BM rendelet 48. § (2) bekezdése. Hatályos 2016.07.01.

[14] Hatályon kívül helyezte a 13/2023. (VI. 14.) MK rendelet 16. § c) pontja. Hatálytalan 2023.09.01.

Tartalomjegyzék