Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

64/2023. (III. 1.) Korm. rendelet

a többségi befolyás alatt álló gazdálkodó szervezetek felszámolásának veszélyhelyzeti szabályairól

Veszélyhelyzeti normák

A Kormány az Alaptörvény 53. cikk (1) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, figyelemmel a védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolásáról szóló 2021. évi XCIII. törvény 80. és 81. §-ára, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvényt (a továbbiakban: Cstv.), a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvényt (a továbbiakban: Vht.), a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvényt, az adóhatóság által foganatosítandó végrehajtási eljárásokról szóló 2017. évi CLIII. törvényt (a továbbiakban: Avt.), a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény, valamint a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szóló 521/2022. (XII. 13.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R.), valamint a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény, a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény veszélyhelyzet ideje alatt való eltérő alkalmazásáról, továbbá a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény, valamint a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szóló 521/2022. (XII. 13.) Korm. rendelet alapján elrendelt felszámolási eljárások veszélyhelyzet ideje alatti részletszabályairól szóló 21/2023. (I. 30.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R2.) az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel, valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárítása és kezelése érdekében veszélyhelyzet kihirdetéséről és egyes veszélyhelyzeti szabályokról szóló 424/2022. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet ideje alatt az e rendeletben foglalt eltérésekkel és kiegészítésekkel kell alkalmazni.

2. § E rendeletet az R. 4. §-a alapján elrendelt felszámolási eljárásokban, valamint az R. 4. §-a alapján elrendelt felszámolási eljárás adósának (a továbbiakban: adós) a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 8:2. § (1) bekezdése szerinti többségi befolyása alatt álló gazdálkodó szervezet (a továbbiakban: befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet) vonatkozásában kell alkalmazni.

3. § (1) A Cstv. 22. § (1) bekezdését, valamint a Cstv. 27. § (2) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a felszámolási eljárás az adós, illetve a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet kérelmére is lefolytatható a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet ellen, ha a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet tartozásai meghaladják a vagyonát, illetve a tartozását (tartozásait) az esedékességkor nem tudta kielégíteni.

(2) Az adós az R2. 8. § (1) bekezdése és 10. § a) pontja alapján meghatározott határidőn belül felhívja a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezetet, hogy a felhívás kézhezvételétől számított 3 napon belül írásban nyilatkozzon a tartozásairól, azok jogcíméről és esedékességéről - külön megjelölve a lejárt tartozásokat -, a tartozás (tartozások) kiegyenlítésére rendelkezésre álló vagyonról, illetve annak összetételéről. A befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet vezető tisztségviselője teljességi nyilatkozatot tesz az általa átadott iratok tekintetében.

(3) Ha a (2) bekezdés szerinti nyilatkozat alapján fennállnak az (1) bekezdésben meghatározott feltételek, az adós felhívja a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezetet a lejárt tartozás (tartozások) 8 napon belüli kiegyenlítésére.

(4) A befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet köteles a (3) bekezdés szerinti felhívás kézhezvételétől számított 8 napon belül felszámolási eljárást kezdeményezni, ha a tartozásai meghaladják a vagyonát, illetve a lejárt tartozását (tartozásait) a (3) bekezdés szerinti határidőben nem tudja kiegyenlíteni.

(5) A befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet a (4) bekezdés szerinti határidőn belül tájékoztatja az adóst, hogy lejárt tartozását (tartozásait) kiegyenlítette-e.

(6) Az adós a (4) bekezdés szerinti határidő elteltét követő 8 napon belül a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet felszámolását kezdeményezheti, ha a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet a (4) bekezdés szerinti kötelezettségének a felhívás ellenére nem tett eleget.

(7) Ha a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet a (2) vagy (5) bekezdés szerinti kötelezettségének nem vagy csak részben tesz eleget, a fizetésképtelenség tényét vélelmezni kell.

(8) Az e § szerinti felszámolási eljárás lefolytatása iránti kérelemnek tartalmaznia kell a (2) bekezdés szerinti nyilatkozatban foglalt adatokat, kivéve a (7) bekezdés szerinti vélelemre alapított kérelmet, amelyben az adósnak kizárólag azt kell igazolni, hogy a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet felé megtette a (2), illetve - az (5) bekezdés szerinti kötelezettség elmulasztására alapított kérelem esetén - a (3) bekezdés szerinti felhívásokat, és a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet a felhívásnak nem tett eleget.

(9) A bíróság eljárására a Cstv. 24. § (2) és (3) bekezdése, valamint 26. § (3) bekezdése nem alkalmazandó.

(10) Ha a bíróság a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet (1) vagy (7) bekezdés szerinti fizetésképtelenségét állapítja meg, a bíróság eljárására a Cstv. 27. § (1) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a bíróság a felszámolást elrendelő végzést a kérelem beérkezését követő 8 napon belül hozza meg. A fellebbezést az iratok másodfokú bírósághoz érkezését követő 8 napon belül kell elbírálni.

4. § (1) A Cstv. 6. § (1) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a 3. § szerinti felszámolási eljárásra az a bíróság kizárólagosan illetékes, amely az adós felszámolását elrendelte.

(2) A befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet ellen más bíróságoknál benyújtott felszámolási eljárás lefolytatása iránti kérelmeket a bíróság haladéktalanul az (1) bekezdés szerint illetékességgel rendelkező bírósághoz teszi át.

5. § (1) Az adós felszámolója és a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet felszámolója kötelesek egymást tájékoztatni és együttműködni. Különösen vonatkozik ez az adós és a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet vagyoni és pénzügyi helyzetére, azon vagyontárgyainak értékesítésére, amelyek a másik érintett felszámolási eljárásban jelentőséggel bírnak, és amelyekről kötelesek haladéktalanul tájékoztatást adni.

(2) A bíróság az (1) bekezdés szerinti felszámolót e rendeletben meghatározott kötelezettségeinek megszegése vagy elmulasztása esetén pénzbírsággal sújthatja, melynek összege legfeljebb 900 000 forint lehet. A bírság kiszabása során a bíróság figyelembe veszi a mulasztás vagy jogszabálysértés jellegét, súlyosságát, egyszeri vagy ismétlődő jellegét, a hitelezők érdekeinek veszélyeztetését vagy sérelmét.

(3) A Cstv. 27/A. § (7) bekezdésében foglaltakat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a bíróság akkor is felmenti az (1) bekezdés szerinti felszámolót, ha az eljárás adatai alapján megállapítja, hogy a felszámoló súlyosan és ismétlődően megsértette az (1) bekezdés szerinti kötelezettségét.

6. § (1) A felszámoló az adós és a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet főtevékenységéhez nem kapcsolódó vagyonelemeinek (ingó- és ingatlanvagyon és az ezek hasznosításával összefüggő immateriális javak, társasági részesedés) értékesítését a felszámolás kezdő időpontjától megkezdheti.

(2) A zálogjoggal terhelt vagyonelemek az (1) bekezdés alapján nem értékesíthetőek.

(3) Az (1) bekezdés szerinti értékesítésre a Cstv. 49. § (2) bekezdése nem alkalmazandó.

7. § (1) Az Avt. III., IV. és V. Fejezetét az e §-ban foglalt eltérésekkel és kiegészítésekkel kell alkalmazni.

(2) Az adós felszámolását elrendelő végzés meghozatala napjától számított 60 napig az adóhatóság nem hívhatja fel a tartozás megfizetésére, illetve nem indíthat végrehajtást a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet ellen.

(3) Ha a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet ellen a végrehajtási eljárást az adós felszámolását elrendelő végzés meghozatalának időpontjában már megindították, a (2) bekezdésben meghatározott időtartam alatt a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet elleni végrehajtási eljárásban végrehajtási cselekmény nem foganatosítható.

(4) Ha a (2) bekezdés szerinti határidőn belül a 3. § alapján meghozzák a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet felszámolását elrendelő végzést, a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet felszámolásának kezdő időpontjáig az adóhatóság nem hívhatja fel a tartozás megfizetésére, illetve nem indíthat végrehajtást a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet ellen.

(5) Ha a (2) bekezdés szerinti határidőn belül a 3. § alapján meghozzák a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet felszámolását elrendelő végzést, a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet felszámolását elrendelő végzés meghozatalának időpontjában a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet ellen már megindított végrehajtási eljárásban végrehajtási cselekmény nem foganatosítható a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet felszámolásának kezdő időpontjáig.

(6) A (2)-(5) bekezdés szerinti időtartam alatt nyugszik a tartozás végrehajtásához való jog elévülése.

8. § (1) A Vht. II. és III. Fejezetét az e §-ban foglalt eltérésekkel és kiegészítésekkel kell alkalmazni.

(2) Ha az R2. 8. § (1) bekezdése és 10. § a) pontja alapján meghatározott határidőn belül a 3. § alapján meghozzák a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet felszámolását elrendelő végzést, a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet felszámolásának kezdő időpontjáig nem rendelhető el végrehajtás a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet ellen.

(3) Ha az R2. 8. § (1) bekezdése és 10. § a) pontja alapján meghatározott határidőn belül a 3. § alapján meghozzák a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet felszámolását elrendelő végzést, a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet felszámolását elrendelő végzés meghozatalának időpontjában a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet ellen már elrendelt végrehajtási eljárásban végrehajtási cselekmény nem foganatosítható a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet felszámolásának kezdő időpontjáig.

(4) A (2)-(3) bekezdés szerinti időtartam alatt a végrehajtási jog elévülése nyugszik.

9. § Ha a 3. § alapján elrendelik a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet felszámolását, a bíróság haladéktalanul intézkedik - e rendeletre történő hivatkozással - az elsőfokú végzés Cégközlönyben történő közzétételéről. A Cégközlönyben történő közzétételre a Cégközlöny honlapján napi feltöltéssel kerül sor.

10. § E rendelet alapján indult eljárásokban az R. mellett a Bérgarancia Alapról szóló 1994. évi LXVI. törvény, valamint a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról, továbbá a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény, valamint a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szóló 521/2022. (XII. 13.) Korm. rendelet alapján elrendelt felszámolási eljárások részletszabályairól szóló 562/2022. (XII. 23.) Korm. rendelet, az R2., a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény, a Bérgarancia Alapról szóló 1994. évi LXVI. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról, továbbá a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény, valamint a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szóló 521/2022. (XII. 13.) Korm. rendelet alapján elrendelt felszámolási eljárások részletszabályairól szóló 28/2023. (II. 1.) Korm. rendelet rendelkezéseit is alkalmazni kell.

11. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) Az 5. § (2) bekezdése az e rendelet kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

12. § (1) E rendeletet - a (2)-(7) bekezdésben foglalt kivétellel - az e rendelet hatálybalépését követően indult eljárásokban kell alkalmazni.

(2) E rendeletet az e rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő, az R. 4. §-a alapján elrendelt felszámolási eljárásokban, és az e felszámolási eljárások adósának többségi befolyása alatt álló gazdálkodó szervezetek vonatkozásában is alkalmazni kell.

(3) Az R. 4. §-a alapján elrendelt és az e rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő felszámolási eljárások adósának többségi befolyása alatt álló gazdálkodó szervezet vonatkozásában a 7. § (2) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy az abban meghatározott határidőt e rendelet hatálybalépésének napjától kell számítani.

(4) A 7. § (3) bekezdését az e rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő végrehajtási eljárásokban is alkalmazni kell, azzal, hogy az e rendelet hatálybalépését követő hatvan napig nem foganatosítható végrehajtási cselekmény.

(5) Az R. 4. §-a alapján elrendelt és az e rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő felszámolási eljárások adósának többségi befolyása alatt álló gazdálkodó szervezet vonatkozásában a 8. § (2) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy az abban meghatározott 60 napos határidőt az R2. hatálybalépésének napjától kell számítani.

(6) A 8. § (3) bekezdését az e rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő végrehajtási eljárásokban is alkalmazni kell, azzal, hogy az abban meghatározott 60 napos határidőt az R2. hatálybalépésének napjától kell számítani.

(7) E rendeletet az e rendelet hatálybalépésekor már folyamatban lévő azon ügyekben is alkalmazni kell, amelyekben a befolyás alatt álló gazdálkodó szervezet ellen benyújtott felszámolási eljárás lefolytatása iránti kérelmet az e rendelet hatálybalépésekor még nem bírálták el.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] 424/2022. (X. 28.) Korm. rendelet az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel, valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárítása és kezelése érdekében veszélyhelyzet