Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

483/2024. (XII. 31.) Korm. rendelet

ingatlan-nyilvántartási tárgyú kormányrendeletek módosításáról

A Kormány

az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény 91. § (2) bekezdés a) és b) pontjában,

a 2. és a 3. alcím tekintetében az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény 91. § (1) bekezdésében

kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet módosítása

1. § A földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 37. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"37. § (1) Ha e rendelet másként nem rendelkezik, az ingatlan fekvése szerint illetékes, földügyi igazgatási hatáskörében eljáró fővárosi és vármegyei kormányhivatal jár el ingatlanügyi hatóságként.

(2) Ha ingatlan-nyilvántartási ügyben nem az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszer ügyintézési felületét használva több kormányhivatal illetékességi területén fekvő ingatlanra kérik a változásbejegyzést, a döntés meghozatalára valamennyi érintett ingatlan vonatkozásában az a kormányhivatal jogosult, amelyikhez a beadvány beérkezett.

(3) Ha a (2) bekezdés szerinti esetben a beadványt ugyanazon a napon több illetékes kormányhivatalhoz is benyújtották, ezért az eljárni jogosult kormányhivatal a megelőzés alapján nem állapítható meg, a döntés meghozatalára a beadvány szerint több ingatlannal érintett, ennek hiányában az a kormányhivatal jogosult, amelyiknél a beadvány alacsonyabb iktatószámot kapott.

(4) Ha a (2) bekezdés szerinti beadványt olyan kormányhivatalhoz nyújtják be, amelyik illetékessége a beadvánnyal érintett ingatlanok tekintetében nem áll fenn, a beadvány bármelyik az érintett ingatlanok tekintetében illetékes kormányhivatalhoz áttehető.

(5) Ha ingatlan-nyilvántartási ügyben az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszer ügyintézési felületét használva több kormányhivatal illetékességi területén fekvő ingatlanra kérik a változásbejegyzést, a döntés meghozatalára valamennyi érintett ingatlan vonatkozásában az a kormányhivatal jogosult, amelyiknek a beadványban elsőként megjelölt ingatlan az illetékességi területéhez tartozik.

(6) A Kormány a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény 29. § (2) bekezdésében foglaltak tekintetében a bíróság székhelye szerint illetékes ingatlanügyi hatóságot jelöli ki.

(7) Ha a különböző becslőjárásba vagy osztályozási vidékbe tartozó települések határa területrész átadása-átvétele következtében megváltozik, és a változás több vármegye területét érinti, a földminősítési eljárást ingatlanügyi hatóságként a legnagyobb területtel érintett fővárosi és vármegyei kormányhivatal folytatja le.

(8) A több vármegye területére kiterjedő becslőjárás, valamint osztályozási vidék esetén a járási mintaterek felülvizsgálatával, újak kijelölésével kapcsolatos feladatokat - az érintett vármegyei kormányhivatalok javaslatainak figyelembevételével - ingatlanügyi hatóságként a legnagyobb területtel érintett vármegyei vagy fővárosi kormányhivatal látja el.

(9) A Kormány az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény 74. § (2) bekezdésében foglaltak tekintetében a jogszabálysértés megállapítására és a közigazgatási bírság kiszabására országos illetékességgel a Békés Vármegyei Kormányhivatalt jelöli ki.

(10) Azon ingatlan-nyilvántartási eljárásokban, amelyekben erdő művelési ág bejegyzésére kerül sor, ingatlanügyi hatóságként az erdőterület fekvése szerint illetékes, 2. mellékletben meghatározott vármegyei kormányhivatal jár el. Az erdészeti hatóság és az ingatlanügyi hatóság a művelési ág változásával kapcsolatban egybefoglalt döntést hoz."

2. Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény végrehajtásáról szóló 179/2023. (V. 15.) Korm. rendelet módosítása

2. § Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 2021. évi C. törvény végrehajtásáról szóló 179/2023. (V. 15.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Inyvhr.) 19. § (4) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(4) E rendelet alkalmazásában álláshely: az épület gépjárműtároló helyiségében kialakított, gépjármű elhelyezésére szolgáló terület, amelynek egyik oldala az álláshelyekhez vezető közlekedési úthoz kapcsolódik, további három oldala a helyiség padlóján tartós fizikai jelöléssel vagy fallal körülhatárolt, és megfelel a településrendezési és építési követelmények alapszabályzatáról szóló kormányrendelet szerinti, az álláshely méreteire vonatkozó előírásoknak. A méretek a tartós fizikai jelölés tengelyétől számítandók."

3. § (1) Az Inyvhr. 43. § (2) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(2) Ha a jogosult az (1) bekezdés szerinti nyilatkozatot nem tett, csatolni kell az eladó közokiratba foglalt, illetve ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos által ellenjegyzett magánokiratban megtett nyilatkozatát arról, hogy az elővásárlásra jogosulttal a vételi ajánlatot közölte, őt az elővásárlási joga gyakorlásával kapcsolatban nyilatkozattételre felszólította, azonban az elővásárlásra jogosult a felhívásra a megadott határidőn belül írásban nem nyilatkozott. A nyilatkozattételre való írásbeli felszólítást és a vételi ajánlat közlését az eladó az átvételt igazoló irattal köteles igazolni."

(2) Az Inyvhr. 43. § (7) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(7) Az (1)-(5) bekezdésben, valamint a (6) bekezdés b) pont ba) alpontjában meghatározott iratok csatolása esetén - amennyiben a tulajdonjog-bejegyzés jogszabályban meghatározott egyéb feltételei fennállnak - az ingatlanügyi hatóság a vevő tulajdonjogát bejegyzi az ingatlan-nyilvántartásba."

4. § Az Inyvhr. 58. § (1) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(1) A jelzálogjogi bejegyzésben fel kell tüntetni a jelzálogjog jogosultját, valamint meg kell jelölni a zálogjoggal biztosított követelést a Ptk. 5:89. § (5) bekezdésében foglaltaknak megfelelően."

5. § Az Inyvhr. 69. § (3) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(3) Elidegenítési és terhelési tilalom bejegyzése esetén szerződésen alapuló további jogokat, elidegenítési tilalom bejegyzése esetén a szerződéses átruházáson alapuló tulajdonjogot, terhelési tilalom bejegyzése esetén pedig a tulajdonjog kivételével szerződésen alapuló további jogokat csak a tilalom jogosultjának hozzájárulásával lehet bejegyezni. Elidegenítési és terhelési tilalom, valamint terhelési tilalom esetén a hozzájárulást megadottnak kell tekinteni, ha a szerződésen alapuló további jog jogosultja azonos az elidegenítési és terhelési tilalom, illetve terhelési tilalom jogosultjával."

6. § Az Inyvhr. 70. § (3) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(3) A rendelkezési jogot korlátozó egyéb tilalom bejegyzése esetén, a tulajdoni lapon tilalommal érintettként feltüntetett jogot csak a tilalom jogosultjának hozzájárulásával lehet bejegyezni. Rendelkezési jogot korlátozó egyéb tilalom esetén a hozzájárulást megadottnak kell tekinteni, ha a tulajdoni lapon tilalommal érintettként feltüntetett jog jogosultja azonos a rendelkezési jogot korlátozó egyéb tilalom jogosultjával."

7. § Az Inyvhr. 77. § (2) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(2) Az (1) bekezdéstől eltérően, az ingatlanügyi hatóság a perbejegyzést követően a hatósági határozaton alapuló jelzálogjogot, a végrehajtási jogot és az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett végrehajtási jogon alapuló árverés esetén az árverési vevő tulajdonjogát a per, illetve a büntetőeljárás befejezésének eredményétől függő hatállyal jegyzi be az ingatlan-nyilvántartásba. A bejegyzésben a függő hatályra utalni kell."

8. § Az Inyvhr. 102. §-a a következő szöveggel lép hatályba:

"102. § (1) Az ingatlan-nyilvántartásban az építési engedélyhez vagy egyszerű bejelentéshez kötött építmény építését, bővítését végleges használatbavételi engedély, fennmaradási engedély, hatósági bizonyítvány, a használatbavétel tudomásulvételéről szóló végzés vagy az építésügyi hatóság használatbavétel tudomásulvételéről szóló értesítése alapján lehet bejegyezni.

(2) Építmény bontását a bontás elvégzéséről szóló, az építésügyi hatóság által hozott végzés vagy kiállított hatósági bizonyítvány alapján lehet az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezni.

(3) Nemzeti emléknek minősülő műemléken és telkén, valamint műemléki területen a kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló kormányrendelet szerint az örökségvédelmi hatósági eljáráshoz kötött építést, bővítést, nemzeti emléknek minősülő műemléket érintő rendeltetésmódosítást az örökségvédelmi hatóság által kiállított hatósági bizonyítvány alapján lehet az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezni.

(4) Az építési engedélyhez vagy egyszerű bejelentéshez nem kötött építmény építését, bővítését az építésügyi hatóság által kiállított hatósági bizonyítvány alapján lehet az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezni.

(5) A magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény 171. §-a hatálya alá tartozó rendeltetésmód-változást a rendeltetésmódosítási eljárás során alkalmazandó részletes szabályokról szóló kormányrendeletben kijelölt rendeltetésmódosítási hatóság (a továbbiakban: rendeltetésmódosítási hatóság) által kiadott végleges rendeltetésmódosítási engedély alapján lehet az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezni.

(6) Épület fő rendeltetési jellegének és lakás vagy nem lakás céljára szolgáló önálló rendeltetési egység vagy helyiség rendeltetésmódjának, továbbá a lakások vagy nem lakás céljára szolgáló önálló rendeltetési egységek vagy helyiségek számának építésügyi hatóság, örökségvédelmi hatóság vagy a rendeltetésmódosítási hatóság eljárásához nem kötött megváltoztatását a települési önkormányzat rendeltetést és rendeltetésiegység-számot igazoló hatósági bizonyítványa alapján lehet az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezni.

(7) A társasház gépjárműtároló helyiségében kialakított álláshely egyéb önálló ingatlanként történő nyilvántartásba vételéhez - a (6) bekezdéstől eltérően - elegendő, ha az épületben lévő gépjárműtároló helyiség megléte igazolt.

(8) Társasházi közös tulajdonban vagy szövetkezeti tulajdonban álló épületrész vagy egyéb helyiség egyéb önálló ingatlanként történő nyilvántartásba vételéhez, amennyiben az az épületrész vagy egyéb helyiség rendeltetésmódjának változásával nem jár, rendeltetést igazoló hatósági bizonyítvány nem szükséges, a rendeltetésmódot az alapító okirat vagy lakásszövetkezeti alapszabály igazolja.

(9) Az e § (1)-(6) bekezdése szerinti hatósági döntésnek a kiállító hatóságtól történő beszerzéséről, amennyiben azt az ügyfél a kérelméhez nem csatolta, az ingatlanügyi hatóság gondoskodik."

9. § Az Inyvhr. 106. §-a a következő szöveggel lép hatályba:

"106. § Ha a tulajdonos az Inytv. 32. § (2) bekezdése szerinti bejegyzési engedélyt

a) nem a tulajdonjog-átruházási szerződésben adja meg a tulajdonjogot megszerző személy részére, vagy

b) nem a jelzálogjogot alapító szerződésben adja meg a jelzálogjog jogosultja részére,

akkor azt az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszerben kitöltendő elektronikus űrlapon (a továbbiakban: ingatlan-nyilvántartási elektronikus űrlap) kell létrehozni, és azt a jogi képviseletet ellátó közjegyző, ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos, illetve a 115. § (2), (3) és (5) bekezdésében meghatározott személy előtt személyes jelenléttel, minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírás elhelyezésével kell hitelesíteni."

10. § Az Inyvhr. a következő 106/A. §-sal kiegészülve lép hatályba:

"106/A. § (1) A 106. § a) vagy b) pontja szerinti, ingatlan-nyilvántartási elektronikus űrlapon létrehozott bejegyzési engedélyt a jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezet tulajdonos képviselője a jogi képviselő vagy a 115. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott személy előtt papíralapon írja alá, természetes személy tulajdonos pedig papíralapon is aláírhatja; ez esetben a jogi képviselő vagy a 115. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott személy a papíralapú nyilatkozatot elektronikus okirattá alakítja, és az oldalhű elektronikus másolatot tölti fel az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszerbe.

(2) Az (1) bekezdés szerinti esetben a beadvány csak sommás vagy teljes eljárás keretében bírálható el."

11. § Az Inyvhr. 107. § (2) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(2) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően

a) az elidegenítési tilalom,

b) a terhelési tilalom,

c) az elidegenítési és terhelési tilalom,

d) a tulajdonjog-fenntartáshoz kapcsolódó vevői jog,

e) a lízingbeadáshoz kapcsolódó lízingbevevői jog,

f) a közfeladathoz rendelt vagyonkezelői jog,

g) kizárólagos gazdasági tevékenységhez kapcsolódó működtetési jog és

h) a jövőbeli épületre vonatkozó vevői jog

jogosultjainak hozzájárulását ingatlan-nyilvántartási elektronikus űrlapon kell létrehozni, és azt a jogi képviseletet ellátó közjegyző, ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos, illetve a 115. § (2), (3) és (5) bekezdésében meghatározott személy előtt személyes jelenléttel, minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírás elhelyezésével kell hitelesíteni."

12. § Az Inyvhr. a következő 107/A. §-sal kiegészülve lép hatályba:

"107/A. § (1) A 107. § (2) bekezdése szerinti, ingatlan-nyilvántartási elektronikus űrlapon létrehozott nyilatkozatot a jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezet jogosult képviselője a jogi képviselő előtt vagy a 115. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott személy előtt papíralapon írja alá, természetes személy jogosult pedig papíralapon is aláírhatja; ez esetben a jogi képviselő vagy a 115. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott személy a papíralapú nyilatkozatot elektronikus okirattá alakítja, és az oldalhű elektronikus másolatot tölti fel az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszerbe.

(2) Az (1) bekezdés szerinti esetben a beadvány csak sommás vagy teljes eljárás keretében bírálható el."

13. § (1) Az Inyvhr. 108. § (1) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(1) Ha az okiratot a nyilatkozattevő helyett meghatalmazott írja alá, az ügyleti meghatalmazást a (2) és (3) bekezdésben meghatározott tartalommal, ingatlan-nyilvántartási elektronikus űrlapon kell létrehozni, és azt a jogi képviseletet ellátó közjegyző, ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos, illetve a 115. § (2), (3) és (5) bekezdésében meghatározott személy előtt személyes jelenléttel, minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírás elhelyezésével kell hitelesíteni."

(2) Az Inyvhr. 108. §-a a következő (1a) és (1b) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:

"(1a) Az (1) bekezdés szerinti, ingatlan-nyilvántartási elektronikus űrlapon létrehozott ügyleti meghatalmazást a jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezet jogosult képviselője a jogi képviselő vagy a 115. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott személy előtt papíralapon írja alá, természetes személy meghatalmazó pedig papíralapon is aláírhatja; ez esetben a jogi képviselő vagy a 115. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott személy a papíralapú ügyleti meghatalmazást elektronikus okirattá alakítja, és az oldalhű elektronikus másolatot tölti fel az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszerbe.

(1b) Az (1a) bekezdés szerinti esetben a beadvány csak sommás vagy teljes eljárás keretében bírálható el."

14. § Az Inyvhr. 109. §-a a következő szöveggel lép hatályba:

"109. § Az Inytv. 35. § (2) bekezdése alkalmazásában az ügyletkötő fél személye akkor tekinthető nyilvánvalóan azonosíthatónak, ha

a) papíralapú magánokirat esetén az aláíró aláírásánál olvashatóan szerepel az ügyletet megkötő személy neve és az okirat szerinti ügyletkötői minősége, továbbá képviselet esetén olvashatóan megjelölték a képviseletet ellátó személy nevét is a képviseletet megalapozó tény feltüntetésével;

b) elektronikus magánokirat esetén az okiratban szerepel az ügyletet megkötő személy neve és ügyletkötői minősége, továbbá képviselet esetén megjelölték a képviseletet ellátó személy nevét is a képviseletet megalapozó tény feltüntetésével."

15. § (1) Az Inyvhr. 115. §-a a következő (1a) és (1b) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:

"(1a) Az (1) bekezdés szerinti, ingatlan-nyilvántartási elektronikus űrlapon létrehozott felhatalmazást vagy ügyvédi meghatalmazást a jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezet képviselője a jogi képviselő vagy a (2) és (3) bekezdésben meghatározott személy előtt papíralapon írja alá, természetes személy felhatalmazó vagy meghatalmazó papíralapon is aláírhatja; ez esetben a jogi képviselő vagy a (2) és (3) bekezdésben meghatározott személy a papíralapú felhatalmazást vagy meghatalmazást elektronikus okirattá alakítja, és az oldalhű elektronikus másolatot tölti fel az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszerbe.

(1b) Az (1a) bekezdés szerinti esetben a beadvány csak sommás vagy teljes eljárás keretében bírálható el."

(2) Az Inyvhr. 115. § (5) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(5) Minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírást, illetve a Kormány által kötelezően biztosítandó elektronikus azonosítási szolgáltatást nem használó személy a jogi képviseletet ellátó közjegyző, ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos részére az integrált ügyfélszolgálat (a továbbiakban: kormányablak) vagy külképviselet ügyintézője előtti hitelesítés útján is adhat felhatalmazást vagy ügyvédi meghatalmazást."

16. § Az Inyvhr. a következő 117/A. §-sal kiegészülve lép hatályba:

"117/A. § A 117. §-tól eltérően - ha a kérelem papíralapon vagy e-Papír szolgáltatással, illetve hivatali tárhelyre került benyújtásra - a szerződő feleknek a kérelem visszavonása vagy módosítása iránti kérelme papíralapon vagy e-Papír szolgáltatással, illetve hivatali tárhelyre történő benyújtással elektronikusan is előterjeszthető."

17. § (1) Az Inyvhr. 121. § (1) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(1) A jogok és tények bejegyzése iránti beadványt

a) - az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszer ügyintézési felületén - ingatlan-nyilvántartási elektronikus űrlapon,

b) e-Papír szolgáltatással, illetve hivatali tárhelyre elektronikusan vagy

c) papíralapon

az ingatlanügyi hatóságnál kell benyújtani."

(2) Az Inyvhr. 121. §-a a következő (6) és (7) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:

"(6) Az e-Papír szolgáltatással, illetve hivatali tárhelyre elektronikusan vagy papíralapon előterjesztett kérelem mellékleteként csatolandó kérelem-formanyomtatvány adattartalmát a 8. melléklet állapítja meg.

(7) A papíralapon benyújtott kérelemhez a bejegyzés alapjául szolgáló okiratot két eredeti példányban kell mellékelni."

18. § Az Inyvhr. 122. §-a a következő (4) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:

"(4) Az e-Papír szolgáltatással vagy hivatali tárhelyre elektronikusan érkezett beadványok akkor tekintendők a feltöltés napján benyújtottnak, ha a benyújtó általi feltöltésre a kormányhivatali honlapon közzétett hivatali idő lejártát megelőzően legalább három órával sor kerül."

19. § Az Inyvhr. 126. §-a a következő szöveggel lép hatályba:

"126. § A jogi képviselő az ingatlan-nyilvántartási elektronikus űrlapot - a kérelemnek papíralapon vagy e-Papír szolgáltatással, illetve hivatali tárhelyre történő benyújtása esetén a 8. melléklet szerinti formanyomtatványt - az érdemi döntés meghozataláig vagy az Ákr. 42. §-a szerinti kérelem előterjesztésével egyidejűleg a jogügylettel érintettek, valamint a következő széljegy jogosultjának hozzájárulása nélkül kijavíthatja, ha

a) a kitöltött űrlap vagy formanyomtatvány az okirathoz képest helytelen, és

b) a javítás az érintettek által a jogi képviselőnek adott felhatalmazás vagy ügyvédi meghatalmazás keretein belül történik."

20. § Az Inyvhr. 135. § (2) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(2) A 136. §-ban meghatározott kivételekkel az ingatlanügyi hatóság automatikus döntéshozatallal hozhat döntést az (1) bekezdés a) és b) pontja alá nem tartozó jog, illetve tény változásának bejegyzésére, valamint az (1) bekezdés a) és b) pontja alá tartozó jog bejegyzésére vonatkozó

a) bírósági elrendelés vagy

b) hatósági felhívás

tárgyában."

21. § Az Inyvhr. 137. § (1) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(1) Automatikus döntéshozatali eljárásban az ingatlanügyi hatóság kizárólag a következő dokumentumok tartalmát vizsgálja:

a) a kérelem, a bírósági elrendelés vagy hatósági felhívás ingatlan-nyilvántartási elektronikus űrlapja,

b) az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszerben létrehozott ügyleti meghatalmazás,

c) - az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszerben létrehozott - a jogi képviselőt az eljárás során az érintettek képviseletére jogosító felhatalmazás vagy ügyvédi meghatalmazás,

d) az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszerben létrehozott - 106. § szerinti - bejegyzési engedély,

e) az ingatlan-nyilvántartás vezetését támogató informatikai rendszerben létrehozott - 107. § (2) bekezdése szerinti - hozzájáruló nyilatkozat."

22. § Az Inyvhr. 138. § (1) bekezdése a következő 12. ponttal kiegészülve lép hatályba:

(A jogok, tények és adatok változásának bejegyzéséről rendelkező döntést közölni kell)

"12. a bírósági elrendelést benyújtó bírósággal és hatósági felhívást kiadó hatósággal."

23. § Az Inyvhr. a következő 172/A. §-sal kiegészülve lép hatályba:

"172/A. § Az Inyvhr. 106. §-t, 106/A. §-át, 107. § (2) bekezdését, 107/A. §-át, 108. § (1) és (1a) bekezdését, 108. § (5) bekezdését, 113. §-át, 115. § (1) és (1a) bekezdését és 115. § (5)-(7) bekezdését akkor kell alkalmazni, ha a beadvány benyújtására ingatlan-nyilvántartási elektronikus űrlapon kerül sor."

24. § Az Inyvhr. az 1. melléklet szerinti 8. melléklettel kiegészülve lép hatályba.

25. § Az Inyvhr.

1. 24. § (1) bekezdés 5. pontja a "lakcíme, kiskorúsága vagy gondnokság alá helyezése ténye; jogi" szövegrész helyett a "lakcíme; jogi" szöveggel,

2. 29. § (1) bekezdése a "földrészletre" szövegrész helyett a "társasházingatlanra" szöveggel,

3. 33. § (1) bekezdése a "földrészletre" szövegrész helyett a "szövetkezeti házra" szöveggel,

4. 40. § (4) bekezdése a "Földügyi Központot" szövegrész helyett a "Földalap kezeléséért felelős szervet" szöveggel,

5. 69. § (2) bekezdése az "Az" szövegrész helyett az "A Ptk. 5:31. § szerinti" szöveggel,

6. 43. alcím címe és a 74. § (1) bekezdése a "Telekalakítási és" szövegrész helyett a "Telekalakítási, változtatási és" szöveggel,

7. 112. §-a az "a jogi képviselő" szövegrész helyett az "az ügyfél vagy jogi képviselője" szöveggel, a "rendszerében teszi" szövegrész helyett a "rendszerében vagy az adóhatóság előtt papíralapon teszi" szöveggel,

8. 115. § (1) bekezdése az "a (2) bekezdésben" szövegrész helyett az "a (2), (3) és (5) bekezdésben" szöveggel, az "elhelyezésével vagy azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítés szolgáltatással kell" szövegrész helyett az "elhelyezésével kell" szöveggel,

9. 115. § (4) bekezdése az "a (2) bekezdés" szövegrész helyett az "a (2), (3) és (5) bekezdés" szöveggel,

10. 115. § (7) bekezdése a "terheléséi" szövegrész helyett a "terhelési" szöveggel,

11. 121. § (1) bekezdése a "tények bejegyzése iránti kérelmet -" szövegrész helyett a "tények változásának bejegyzése iránti beadványt -" szöveggel,

12. 122. § (2) bekezdése a "másodperc pontossággal ugyanabban az időpontban" szövegrész helyett az "azonos napon" szöveggel,

13. 135. § (4) bekezdése a "hoz" szövegrész helyett a "hozhat" szöveggel,

14. 154. § (4) bekezdés d) pontja az "örökös tulajdonjogának" szövegrész helyett az "örökös vagy jogutódja tulajdonjogának," szöveggel,

15. 163. § (2) bekezdés a) pontjában az "úton, az E-ügyintézési tv. 10. §-ának megfelelően vagy" szövegrész helyett az "úton vagy" szöveggel,

16. 164. § (3) bekezdése a "szerv az E-ügyintézési tv. 1. § 11. pontja szerinti biztonságos kézbesítési szolgáltatáson keresztül a vízjogi" szövegrész helyett a "szerv a vízjogi" szöveggel,

17. 165. § (1) bekezdésében az "építésügyi és építésfelügyeleti hatóság" szövegrész helyett az "építésügyi hatóság" szöveggel

lép hatályba.

26. § Nem lép hatályba az Inyvhr. 166. § (2) bekezdése.

3. Az ingatlan-nyilvántartással összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 287/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet módosítása

27. § Nem lép hatályba az ingatlan-nyilvántartással összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 287/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet

a) 16. §-a,

b) 17. §-a és

c) 22. § 8. és 9. pontja.

4. Záró rendelkezések

28. § Ez a rendelet 2025. január 15-én lép hatályba.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

1. melléklet a 483/2024. (XII. 31.) Korm. rendelethez

"8. melléklet a 179/2023. (V. 15.) Korm. rendelethez

Papíralapon vagy hivatali kapun keresztül elektronikusan előterjesztett - jogok és tények változásának bejegyzése iránti - kérelem benyújtásához szükséges formanyomtatvány adattartalma

1. Az ingatlan-nyilvántartási kérelem első része az alábbi adatokat tartalmazza:

1.1. természetes személy kérelmező neve, születési neve;

1.2. természetes személy kérelmező személyi azonosítója, személyi azonosító hiányában a természetes személy kérelmező születési helye és ideje, valamint ha az adat rendelkezésre áll, anyja neve;

1.3. a személyiadat- és lakcím-nyilvántartásban nem szereplő természetes személy kérelmező magyarországi értesítési címe;

1.4. jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezet kérelmező megnevezése;

1.5. jogi személy vagy jogi személyiség nélküli szervezet kérelmező esetén - amennyiben van - a nyilvántartó szerv és nyilvántartási szám;

1.6. adószámmal rendelkező kérelmező adószáma;

1.7. a kérelmező jogi képviselőjének neve vagy megnevezése;

1.8. a kérelmező jogi képviselőjének székhelye;

1.9. a kérelmező jogi képviselőjének a cégkapu- vagy hivatalitárhely-elérhetősége;

1.10. a kérelemhez kapcsolódó ingatlan-nyilvántartási iktatószám, amennyiben ismert;

1.11. a kérelmező soron kívüli ügyintézés igénylésére vonatkozó nyilatkozata;

1.12. a kérelmező mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyásának szükségességéről szóló nyilatkozata;

1.13. az egyes ingatlanokra is tekintettel fizetendő összes igazgatási szolgáltatási díj megjelölése;

1.14. az eljárás igazgatási szolgáltatási díja megfizetése módjának megjelölése;

1.15. egyéb megjegyzés;

1.16. mellékletek megjelölése;

1.17. a kérelem keltének helye és ideje;

1.18. a kérelmező vagy képviselő aláírása;

1.19. készpénzbefizetés vagy bankkártyával történő fizetés esetén a díj megfizetését igazoló nyilatkozat.

2. Az ingatlan-nyilvántartási kérelem második része a változással érintett ingatlan, ingatlanok tekintetében az alábbi adatokat tartalmazza:

2.1. sorszámszerű megjelölés;

2.2. település

2.3. fekvés;

2.4. helyrajzi szám;

2.5. a kérelem tárgyának meghatározása a változásbejegyzéssel érintett jog vagy tény, valamint a változás - bejegyzés, törlés - megjelölésével;

2.6. személyes vagy tárgyi díjmentességre vonatkozó nyilatkozat;

2.7. a fizetendő igazgatási szolgáltatási díj mértékének megjelölése;

2.8. a kérelmező vagy képviselő aláírása."

Tartalomjegyzék