Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

22/2006. (MK 120.) GKM utasítás

a Nemzeti Hírközlési Hatóság Szervezeti és Működési Szabályzatáról

1. §

A központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2006. évi LVII. törvény 72. §-ában foglaltak alapján - a miniszterelnök jóváhagyásával -jelen utasítás mellékleteként a Nemzeti Hírközlési Hatóság Szervezeti és Működési Szabályzatát kiadom.

2. §

Ez az utasítás 2006. október 1-jén lép hatályba.

Dr. Kóka János s. k.,

gazdasági és közlekedési miniszter

Melléklet a 22/2006. (MK 120.) GKM utasításhoz

A Nemzeti Hírközlési Hatóság Szervezeti és Működési Szabályzata

I. fejezet

ÁLTALÁNOS RÉSZ

1. A Nemzeti Hírközlési Hatóság jogállása

A Nemzeti Hírközlési Hatóság (a továbbiakban: Hatóság) a Kormány irányítása, a miniszterelnök által kijelölt gazdasági és közlekedési miniszter (a továbbiakban: miniszter) felügyelete alatt működő, országos hatáskörű központi államigazgatási szerv, amelynek jogállását az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény (a továbbiakban: Eht.) határozza meg. A Hatóságot az Országgyűlés hozta létre az Eht.-ben, a Hírközlési Felügyelet jogutódjaként. A Hatóság jogkörét, alaptevékenységét, feladat- és hatáskörét az Eht. szabályozza. A központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2006. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Ksztv.) 1. § (4) bekezdése alapján a Hatóság kormányhivatalnak minősül. A Hatóság jogi személyiséggel rendelkező, önállóan gazdálkodó, fejezeti jogosítványokkal felhatalmazott költségvetési szerv, amelynek költségvetése a felügyeletét ellátó miniszter által vezetett minisztérium költségvetési fejezetén belül önálló címet képez, a feladatai ellátásával összefüggő kiadásokat saját bevételéből fedezi. A Hatóság Kormány által meghatározott létszámkerete a 2131/2006. (VII. 26.) Korm. határozat értelmében 421 fő.

A Hatóság a 2006. május 10-én kelt, 2116/2/2006. számon nyilvántartott Alapító Okiratát a fejezet felügyeletét ellátó, a jogelőd informatikai és hírközlési miniszter adta ki. A Hatóság szakágazati besorolása: 75.11 Általános közigazgatás.

2. A Hatóság szervezete

A Hatóság szervezetét a Szervezeti és Működési Szabályzata (a továbbiakban: SzMSz) határozza meg, amelyet, a miniszterelnök jóváhagyását követően a miniszter normatív utasításban ad ki. A Hatóság a Nemzeti Hírközlési Hatóság Tanácsának (a továbbiakban: Tanács) testületi vezetése alatt álló központi közigazgatási szerv.

A Hatóság önálló hatáskörrel és hatósági jogkörrel rendelkező országos illetékességű (nem dekoncentrált) szervei a Tanács és a Nemzeti Hírközlési Hatóság Hivatala (a továbbiakban: Hivatal) .

A Hatóság feletti szervezeti irányítást a Tanács elnöke (a továbbiakban: elnök) látja el, aki a kinevezés és felmentés kivételével gyakorolja a munkáltatói jogokat a Hivatal vezetését ellátó főigazgató (a továbbiakban: főigazgató) felett. A főigazgató látja el a Hivatal belső vezetését. A Hatóság szervezete az elnök irányítása alatt működő főosztályokból és titkárságokból, valamint a főigazgató irányítása alatt működő főosztályokból és titkárságból áll. A főosztályok az SzMSz-ben foglaltak szerint tagozódnak osztályokra. A főosztályok az SzMSz-ben meghatározott feladatkörrel és a feladatok végzéséhez szükséges hatáskörrel rendelkeznek. A főosztály, mint szervezeti egység megnevezése igazgatóság.

A Hivatal felett hierarchikus irányítási jogviszony keretében a szakmai irányítási, felettes szervi jogokat a Tanács látja el, kivéve a Hivatal elsőfokú határozata ellen benyújtott fellebbezéssel, a felügyeleti eljárással, illetve a Hivatalt érintő SzMSz-szel kapcsolatos feladatokat, amelyek az elnök hatáskörébe tartoznak.

3. A vezetők általános jogai és kötelezettségei

A vezetők teljeskörűen felelnek az irányításuk alá tartozó terület (a továbbiakban: szakterület) tevékenységének eredményességéért, szabályszerűségéért és szakszerűségéért. Jogosultak, illetve kötelesek megtenni minden ennek érvényesítéséhez szükséges intézkedést. Az eredményes munkavégzés érdekében kötelesek és jogosultak szervezetük személyi állományát úgy alakítani, hogy abban az adott feladatok ellátására leginkább alkalmas, megfelelő képzettségű szakemberek kerüljenek kiválasztásra. A vezetők feladata a munka-, tűz-, egészség- és információvédelemmel kapcsolatos előírások betartása és betartatása, a munkarend és munkafegyelem feltételeinek biztosítása. Minden vezető felelősségi körébe tartozik a minőségirányítási rendszer működtetése és folyamatos fejlesztése. A Hatóság szervezeti egységeinek vezetői kötelesek az általuk vezetett szervezeti egység feladat- és hatáskörébe tartozó ügyekben más szervezeti egységek megkeresése esetén együttműködni, valamint biztosítani azt, hogy az irányításuk alá tartozó szervezeti egységek munkatársai is eleget tegyenek együttműködési kötelezettségüknek. A vezetők jogosultak a vezetői beosztáshoz tartozó címek használatára, az adott vezetői szinthez tartozó illetményre, valamint a külön szabályozott vezetői juttatásokra.

Valamennyi vezető közszolgálati jogviszonya megszüntetésekor (megszűnésekor) a munkakörét az erre előírt rendben köteles átadni, és a munkáltatóval elszámolni. A munkakör-átadás és az elszámolás feltételeit a munkáltatói jogkör gyakorlója köteles megfelelően biztosítani.

3.1. elnök

A Tanács vezetését elnökként ellátó tagot a miniszter javaslatára a miniszterelnök nevezi ki. Az elnök Hatóság vezetése körében egyszemélyi felelős vezető, aki - a Tanács ügyrendjében, valamint a jogszabályokban meghatározott kivételekkel - ellátja a szervezet vezetésével összefüggő valamennyi feladatot. A Hatóság képviseletét általános érvénnyel az elnök látja el, aki a képviseleti jogát átruházhatja. Az elnököt a kiadmányozási jog - hatáskörén belül -korlátlanul megilleti. A kiadmányozási jog részletes szabályait, a helyettesítés rendjének szabályait a képviseleti-kiadmányozási, kötelezettségvállalási, ellenjegyzési, érvényesítési és utalványozási jog gyakorlásának szabályozásáról szóló elnöki utasítás tartalmazza. Az elnök közszolgálati jogviszonyának megszüntetésekor a munkakör átadás-átvétel szabályait a miniszter határozza meg. Az elnök Ksztv. 72. § (7) bekezdése alapján államtitkári illetményre és juttatásokra jogosult.

3.2. a Tanács alelnöke

Az alelnököt a Tanács tagjai közül az elnök nevezi ki és menti fel. Az elnököt helyettesíti a Nemzeti Hírközlési Hatóság Tanácsával kapcsolatos feladatainak ellátásában történő akadályoztatása esetén, továbbá ellátja az elnök távolléte esetén a Hivatal elsőfokú határozata ellen benyújtott fellebbezéssel, a felügyeleti eljárással, illetve a Hatóságot érintő SzMSz-szel kapcsolatos feladatokat. Az alelnök Ksztv. 72. § (7) bekezdése alapján szakállamtitkári illetményre jogosult.

3.3. a Tanács tagjai

A Tanács hét tagú testület, amelynek élén az elnök áll. A Tanács 6 tagját a miniszter nevezi ki, az általa felkért személyekből álló szakmai jelölő testület javaslata alapján. A Tanácsnak, mint testületi szervnek a tagjai közreműködnek a Hatóság vezetésével kapcsolatos, a Tanács ügyrendjében meghatározott feladatokban. A Tanács tagjai (a továbbiakban: tanácstagok) a Ksztv. 72. § (7) bekezdése alapján szakállamtitkári illetményre jogosultak.

3.4. főigazgató

A Hivatal élén a főigazgató áll, akit a - Tanács tagjaihoz hasonlóan - a miniszter nevez ki. A főigazgató a Hivatal operatív vezetőjeként ellátja a Hivatal feletti szervezeti és szakmai irányítást, felel a Hivatal és a főigazgató jogszabályokban meghatározott feladat- és hatáskörébe utalt ügyek ellátásáért. A főigazgató az elnök egyetértésével kinevezi és felmenti helyetteseit, gyakorolja a munkáltatói jogokat a helyettesei, valamint a Hivatal alkalmazottai tekintetében. A főigazgató az elnök általános helyettese, de nem helyettesítheti az elnököt azokban az ügyekben, amelyek tekintetében az elnök helyettesítési joga az alelnököt illeti meg. A főigazgató, mint az elnök általános helyettese, tekintettel az Eht. 18. §-ára, a Ksztv. 72. § (6) bekezdése alapján szakállamtitkári illetményre jogosult.

3.5. főigazgató-helyettes

A szervezeti hierarchiában a főigazgató irányítása alatt álló, több főosztályt magában foglaló szakterület vezetője. Összefogja és koordinálja a szakterület munkáját. Felelős a feladatkörébe utalt valamennyi tevékenységnek, a főosztályok és az egyes osztályok valamennyi feladatának ellátásáért. A főigazgató-helyettesek hatáskörébe tartozó ügyekben a helyettesítés rendjének szabályait a képviseleti-kiadmányozási, kötelezettségvállalási, ellenjegyzési, érvényesítési és utalványozási jog gyakorlásának szabályozásáról szóló elnöki utasítás tartalmazza. A főigazgató-helyettes besorolása a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény szerint (a továbbiakban: Ktv.) főosztályvezető.

3.6. főosztályvezető

A szervezeti hierarchiában az elnök, a főigazgató vagy a főigazgató-helyettes közvetlen irányítása alatt álló szervezeti egység vezetője. A főosztályvezetőt attól függően, hogy az elnök vagy a főigazgató közvetlen irányítása alatt áll, az elnök vagy a főigazgató bízza meg a vezetői feladatok ellátásával.

A főosztályvezető a jogszabályok, az SzMSz előírásai és a felettes vezetők iránymutatásai figyelembevételével szervezi, irányítja és ellenőrzi a vezetése alatt álló főosztály munkáját, illetve ellátja a személyes hatáskörébe tartozó feladatokat. Ennek alapján a főosztályvezető feladata - különösen a) intézkedés a főosztály részletes feladatainak és a személyekre lebontott munkaköri leírásoknak az összeállításáról, a feladatok végrehajtásának folyamatos ellenőrzéséről, a főosztályon belüli dokumentációs rend megszervezéséről;

b) a főosztály feladatkörébe tartozó esetekben javaslatok, előterjesztések folyamatos kidolgozása. Az elnöki vagy főigazgatói intézkedést szükségessé tevő ügyekben előterjesztés megtétele;

c) a főosztály feladatkörébe tartozóan

- részvétel a feladatkörébe tartozó ügyek esetében az egyes nemzetközi szervezetek munkájában, továbbá az ebből adódó hazai feladatok végrehajtásában,

- gondoskodás a Hatóság által különböző hazai szervekkel, szervezetekkel megkötött együttműködési megállapodásokból adódó feladatok végrehajtásáról,

- meghatározott döntéselőkészítő feladatok ellátása,

- gazdálkodás a hatáskörébe utalt előirányzatokkal, költségkerettel, valamint azokkal kapcsolatosan a folyamatba épített előzetes és utólagos vezetői ellenőrzési feladatok ellátása.

A főosztályvezető felelős

a) a főosztály munkájának irányításáért, biztosítja, hogy a főosztály tevékenysége megfelelően illeszkedjék a Hatóság feladat- és hatásköréhez;

b) a főosztály területén a Hatóság más főosztályai közötti együttműködéshez (koordinációhoz) szükséges feltételek megteremetésének kezdeményezéséért.

A főosztályvezető hatáskörébe tartozó ügyekben a helyettesítés rendjének szabályait a képviseleti-kiadmányozási, kötelezettségvállalási, ellenjegyzési, érvényesítési és utalványozási jog gyakorlásának szabályozásáról szóló elnöki utasítás tartalmazza. Ktv. szerinti besorolása főosztályvezető. A főosztályvezető jogosult az igazgatói cím használatára.

3.7. főosztályvezető-helyettes

Főosztályvezető-helyettesi megbízást az elnök, a Hivatal tekintetében a főigazgató adhat. A főosztályvezető-helyettes jogosult az igazgatóhelyettesi cím használatára, Ktv. szerinti besorolása főosztályvezető-helyettes.

3.7.1. általános jogkörű főosztályvezető-helyettes

A Ksztv. 69. §-nak (4) bekezdése szerint olyan általános jogkörrel rendelkező, osztályt nem vezető főosztályvezető-helyettes, aki a főosztályvezető általános helyetteseként tevékenykedhet. Főosztályonként legfeljebb egy általános jogkörű helyettes működhet, akire egyebekben a 3.7.pontban írtak irányadók.

3.8. osztályvezető

Osztályvezetői megbízást az elnök, a Hivatal tekintetében a főigazgató adhat. Az osztályvezetői megbízással rendelkező köztisztviselő a vezetőitől kapott utasítások, a jogszabályok és az SzMSz-ben foglaltak figyelembevételével - önálló felelősséggel - irányítja és szervezi, illetve ellenőrzi a vezetése alatt álló osztály tevékenységét.

Az osztályvezető felelős - különösen a) vezetői által a hatáskörébe utalt ügyekben az általa hozott döntésekért és azok végrehajtásáért, érvényesítéséért, a hatáskörébe tartozó ügyekben a hatósági képviselet ellátásáért;

b) az irányítása alatt álló szervezeti egység köztisztviselőinek munkaköreire vonatkozó javaslat kidolgozásáért, jóváhagyásra történő előterjesztéséért, a köztisztviselők munkájának rendszeres értékeléséért;

c) az osztály ügykörét érintő, a Hatóság más szervezeti egységei és más szervek által készített anyagok véleményezéséért, az osztály ügykörébe tartozó egyéb anyagok kidolgozásáért.

Az osztályvezető Ktv. szerinti besorolása osztályvezető. Az osztályvezető hatáskörébe tartozó ügyekben a helyettesítés rendjének szabályait a képviseleti-kiadmányozási, kötelezettségvállalási, ellenjegyzési, érvényesítési és utalványozási jog gyakorlásának szabályozásáról szóló elnöki utasítás tartalmazza.

4. A beosztott munkavállaló

Beosztott munkavállaló a nem vezetői beosztásban foglalkoztatott köztisztviselő, ügykezelő és a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: Mt.) hatálya alá tartozó munkavállaló.

4.1. köztisztviselő

A köztisztviselő - a Ktv., valamint a Közszolgálati Szabályzatban előírtak szerint - a felette közvetlen szakmai irányítást gyakorló vezetői megbízású köztisztviselő által feladatkörébe utalt ügye ellátásáért önálló felelősséget visel. A köztisztviselő az egyes ügyeket a személyére megállapított munkaköri leírásban foglaltak alapján intézi.

Feladata a Hatóság feladat- és hatáskörébe tartozó ügyek érdemi döntésre való előkészítése. Felelős a saját tevékenységéért és - munkaterületén - a Hatóság célkitűzéseinek érvényesítéséért. A munkaköri leírásban részére megállapított, illetőleg a vezetője által kiadott feladatokat a kapott utasítások és határidők figyelembevételével, a jogszabályok és az ügyviteli szabályok ismeretében és azok megtartásával végzi.

A köztisztviselő az ügykörében eljárva felelős - különösen -

a) az ügyek - a Hatóság vezetői által meghatározott, a gazdaságpolitikai célkitűzésekkel összhangban álló, szakmailag egységes elveken alapuló - folyamatos intézéséért;

b) az ügyek előzményének, a tényleges helyzeteknek, és az adatoknak teljes körű feltárásáért, ismertetéséért;

c) a szükséges belső és külső egyeztetés eredményes megvalósításáért;

d) az általa alkalmazott vagy javasolt szakmai megoldások hatályos jogszabályokkal való összhangjának biztosításáért, a felettesei által adott iránymutatások gyakorlati érvényre juttatásáért;

e) a Hatóság informatikai rendszerének, valamint a személyes használatra átvett informatikai eszközöknek - a vonatkozó belső szabályozóknak megfelelő -rendeltetésszerű használatáért.

4.2. ügykezelő

Az ügykezelő az államigazgatási szerv tevékenységéhez kapcsolódó ügyviteli feladatokat lát el. Az ügykezelőre a köztisztviselőre irányadó rendelkezéseket kell alkalmazni a Ktv. VIII. fejezetében foglalt eltérésekkel.

4.3. munkavállaló

A Hatóságnál köztisztviselőnek, ügykezelőnek nem minősülő munkavállaló munkaviszonyára az Mt. rendelkezéseit kell alkalmazni.

Valamennyi beosztott munkavállaló jogosult a munkateljesítményéről alkotott vezetői vélemény megismerésére, a munkaköréhez, illetve az életpályájának alakulásához kapcsolódó képzésekben való részvételre.

A szervezet működésének folyamatos javítása érdekében a munkavégzésük során feltárt szabályozási, működési, együttműködési problémákról tájékoztatót, az egyszerűsítési, minőségjavítási, hatékonyságjavítási, ügyfélelégedettség-javítási lehetőségekről javaslatot készít a vezetője számára. Valamennyi beosztott munkavállaló közszolgálati jogviszonya megszüntetésekor (megszűnésekor) a munkakörét az erre előírt rendben köteles átadni, és a munkáltatóval elszámolni. A munkakör-átadás és az elszámolás feltételeit a munkáltatói jogkör gyakorlója köteles megfelelően biztosítani.

5. A munkáltatói jogok gyakorlása és megosztása

A Hatóság szervezetére vonatkozóan a munkáltatói jogokat az elnök, illetőleg a Hivatal alkalmazottai tekintetében a főigazgató az Eht. 16. § b)-d), valamint a 18. § d) pontjainak megfelelően gyakorolja.

Az irányítási, döntési és ellenőrzési funkciók hatékonyabb végrehajtása érdekében az egyes munkáltatói jogok gyakorlása átruházott jogkörben a következő táblázat szerint történik.

Munkáltatói jogkörök gyakorlása

Munkáltatói jogok megnevezéseelnökfőigazgatófőigazgatóhelyettesfőosztályvezetőfőosztályvezető-helyettesosztályvezető
Kinevezés, közszolgálati jogviszony és munkajogviszony megszűnése, megszüntetéseD*D*Jjjj
Közszolgálati jogviszonyba történő áthelyezés, közszolgálati jogviszonyból történő áthelyezésDDjjjj
Kirendelés, átirányításDDjjjj
Munkakörbe nem tartozó feladatok ellátására megbízásdDddjj
Helyettesítés elrendelése és a helyettesítési díj mértékének megállapításadDddjj
Gyorsított, lassított előmenetelDDjjjj
Alapilletmény + 30%, ill. -20%-kal eltérő megállapításaD*D*jjjj
Címadományozás és visszavonásD*D*jjjj
Vezetői megbízás kiadása, visszavonása **D*D*jj--
Munkakör meghatározása, munkaköri leírás elkészítése, módosítása, kiadásadDddjd
Munkavégzéssel járó egyéb és további jogviszony engedélyezéseDDjj-j
Minősítés, teljesítményértékelés elkészítésedDdd-d
A Hatóság jutalomkeretének meghatározásaDJ----
Munkáltatói jogok megnevezéseelnökfőigazgatófőigazgatóhelyettesfőosztályvezetőfőosztályvezető-helyettesosztályvezető
Döntés a jutalomkeret szervezeti egységekre történő szétosztásárólDDjj--
Munkaidő-beosztás megállapításaD*-----
Külföldi kiküldetések elrendeléseDDjj-j
Belföldi kiküldetések elrendelésedDdd-d
Korengedményes nyugdíj átvállalásának engedélyezéseDDjj-j
Összeférhetetlenség megállapítása, illetve megszüntetéseDDjj-j
Fegyelmi és kártérítési eljárás megindítása és lefolytatásadDddj-
Fizetés nélküli szabadság engedélyezéseDDjjjj
Az igényelt alap-, pót- és tanulmányi szabadság engedélyezésedDdd-d
Rendkívüli munkavégzés elrendelésedDdd-d
Pályázatok kiírása munkakör betöltéséreDDjj-j
Fontos és bizalmas munkakörök meghatározásaD*Jjj-j
Vagyonnyilatkozatra kötelezett munkakörök meghatározásaD*Jjj-j
Jelmagyarázat:
ddönt a közvetlen irányítása alá tartozó szervezeti egységek (köztisztviselők)
tekintetében
Ddönt a munkáltatói jogkörébe tartozó szervek tekintetében
jjavaslatot tesz
* =az elnök, a Hivatal tekintetében a főigazgató át nem ruházható hatáskörében
gyakorolt jogosítványok
** =a főigazgató munkáltatói jogkörébe tartozó vezetői megbízás kiadása és
visszavonása az elnök ellenjegyzésével történik

6. A szakmai tanácsadói, illetve szakmai főtanácsadói címek aránya

A Ktv. 30/A. § (1) bekezdése, valamint az Eht. 19. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezésekkel összhangban az adományozható szakmai tanácsadói, illetve szakmai főtanácsadói címek aránya együttesen nem haladhatja meg a Hatóságnál a felsőfokú iskolai végzettségű köztisztviselői létszámának 35%-át, oly módon, hogy az összesen adományozható címből a szakmai tanácsadók aránya maximum 70%, a szakmai főtanácsadók aránya pedig maximum 30% lehet.

7. Belső szabályozási rendszer

A Hatóság működésének részletszabályait a hatályos jogszabályok alapján jelen SzMSz és a belső szabályozók (szabályzatok, utasítások, rendelkezések valamint körlevelek) határozzák meg.

A Hatóság működésével, tevékenységével kapcsolatos belső szabályozási rendszer elemei az alábbiak:

7.1. Szabályzat

A Hatóság egészére, illetőleg egyes speciális tevékenységekre vonatkozó átfogó, tartós szabályozás, amelynek elkészítését jogszabály írja elő. A szabályzatot az elnök elnöki utasítással adja ki.

7.2. Utasítás

Az elnök által elnöki utasítás formájában kiadott szabályozó, amely a Hatóság működésével, az egyes tevékenységekkel kapcsolatos, átfogó, lényeges és tartós előírást tartalmaz. Az utasítás a Hatóság valamennyi munkatársára nézve kötelező.

7.3. Rendelkezés

Az elnök által elnöki rendelkezés formájában kiadott szabályozó, amely a Hatóság egészével kapcsolatos, rövidtávra szóló, illetve eseti jellegű előírásokat tartalmaz. A rendelkezés a Hatóság valamennyi munkatársára nézve kötelező.

7.4. Főigazgatói utasítás és rendelkezés

A főigazgató utasítást és rendelkezést a Hatóság szervezetrendszerének hatékony működését biztosító, gazdálkodási és logisztikai tevékenységi körben adhat ki, az elnök előzetes egyetértésével. A főigazgató jogosult a Hivatal hatáskörébe utalt szakmai feladatok operatív ellátásával összefüggő utasítások és rendelkezések, valamint a méréstechnológiai utasítások kiadására.

7.5. Körlevél

Az elnök, főigazgató, főigazgató-helyettes, főosztályvezető által kiadott, több szervezeti egységet érintő, átfogó jellegű tájékoztatás.

A belső szabályozók kiadásának részletes szabályait elnöki utasítás tartalmazza.

8. A Hatóság döntéselőkészítő és konzultatív fórumai

8.1. Tanácsülés

A Tanács a hatáskörébe tartozó feladatok ellátása, valamint a Hatóság működésével kapcsolatos kérdések eldöntése érdekében a Tanács ügyrendjében meghatározott rendelkezések szerint ülésezik. Üléseit az elnök hívja össze, az Elnöki Kabinet készíti elő.

8.2. Elnöki Munkaértekezlet

Feladata a résztvevők kölcsönös tájékoztatása a felelősségi körükbe utalt feladatok ellátásáról, célja a folyamatos munkakapcsolat biztosítása.

Az Elnöki Munkaértekezlet kéthetente egy alkalommal ülésezik. Üléseit az elnök hívja össze, az Elnöki Kabinet készíti elő.

Az Elnöki Munkaértekezlet résztvevői:

- elnök;

- az elnök közvetlen irányítása alá tartozó szervezeti egységek vezetői.

8.3. Elnöki Tájékoztató Értekezlet

Feladata a Hatóság szervei és szervezeti egységei által ellátandó hírközlés-politikai, hatósági, szolgáltatói, műszaki, informatikai, gazdasági és szabályozás-előkészítési feladatok ellátásához szükséges információk biztosítása, a szervezet egészét érintő kérdések megvitatása. Munkáját az aktuális feladatokhoz igazodva végzi.

Az Elnöki Tájékoztató Értekezlet negyedévente ülésezik. Üléseit az elnök hívja össze, az Elnöki Kabinet készíti elő.

Az Elnöki Tájékoztató Értekezlet résztvevői:

- elnök;

- tanácstagok;

- főigazgató;

- főigazgató-helyettesek;

- főosztályvezetők.

Valamennyi, az elnök által összehívott értekezletről szóló emlékeztető elkészítéséért az Elnöki Kabinet a felelős. Az emlékeztetőnek tartalmaznia kell az egyes, az értekezleten megfogalmazott feladatok teljesítésére előírt határidőket, mely határidők figyelemmel kísérése az Elnöki Kabinet feladata.

8.4. Főigazgatói Értekezlet

A Hivatal aktuális feladatai megvitatásának fóruma, mely értekezlet egyben a résztvevő szervezeti egységek tájékoztatását szolgálja.

A Főigazgatói Értekezlet szükség szerint, de legalább kéthavonta egy alkalommal ülésezik.

Üléseit a főigazgató hívja össze, a Főigazgatói Titkárság készíti elő.

A Főigazgatói Értekezlet részvevői:

- elnök;

- főigazgató;

- a közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes;

- közgazdasági főigazgató-helyettes;

- műszaki főigazgató-helyettes;

- jogi főigazgató-helyettes;

- a Hivatal főosztályainak vezetői.

A főigazgató által összehívott értekezletről szóló emlékeztető elkészítéséért a Főigazgatói Titkárság a felelős. Az emlékeztetőnek tartalmaznia kell az egyes, az értekezleten megfogalmazott feladatok teljesítésére előírt határidőket, mely határidők figyelemmel kísérése a Főigazgatói Titkárság feladata.

9. A Hatóság szervezeti egységeinek együttműködési rendszere

9.1. Általános együttműködés

9.1.1. együttműködés a szervezeti egységen belül

A vezetői megbízással rendelkező köztisztviselők és az általuk irányított köztisztviselők közötti munkakapcsolat fenntartásának alapvető formája az írásbeliség (feljegyzés) kivételes esetben a szóbeliség. Szóbeliség esetében azonban a szóbeli közlések lényegi tartalmát utólag az utasítást kapó személynek rögzíteni kell. A köztisztviselők - a jogszabályok által kötelezően előírtakon kívül - az egyes ügyek intézésével kapcsolatos álláspontjukat az ügyiraton, vagy más módon írásban rögzítik.

A köztisztviselők a vezetői megbízással rendelkező köztisztviselőkkel - a rendkívüli esetek kivételével - a hivatali út betartásával tartanak kapcsolatot.

A vezetői megbízással rendelkező köztisztviselők - általános szabályként - a személyre szóló munkaköri leírással rendelkező köztisztviselő álláspontjának és javaslatainak ismeretében hozzák meg döntéseiket. A vezetői megbízással rendelkező köztisztviselők intézkedéseikről az illetékes köztisztviselőt vagy felettesét - szükség szerint - tájékoztatják, amennyiben javaslataiktól eltérően járnak el.

9.1.2. együttműködés a szervezeti egységek között

A főosztályok feladataikat - általános szabályként - főfelelősi rendszerben látják el. Egy ügyben az a főosztály a főfelelős, amelynek hatáskörét az SzMSz megállapítja; e szabálytól rendkívüli esetben az elnök eltérhet. A főfelelős - az ügyben feladatköre szerint érdekelt más főosztályok álláspontjának ismeretében - önállóan dönt, és viseli döntése felelősségét. A meghozott döntésről tájékoztatni kell mindazon főosztályokat, amelyeknek a döntés ismerete feladatkörük ellátásához szükséges.

A döntés meghozatalában közreműködő főosztály felelőssége csak a saját feladat- és hatáskörében meghozott részdöntésre terjed ki. A főfelelős és az ügyben közreműködő főosztályok közötti véleményeltérés esetében az ügyet elő kell terjeszteni az érdekelt főosztályok felett közvetlen felügyeletet gyakorló vezetői megbízással rendelkező köztisztviselő részére. A Hatóság szervezeti egységei kölcsönös tájékoztatásra kötelesek a felelősségi körükbe utalt feladatok ellátásához szükséges mértékben. Ennek keretében az egyes szervezeti egységek más szervezeti egységek megkeresésére a szükséges tájékoztatást kötelesek a lehető legrövidebb időn belül megadni oly módon, hogy a kapcsolódó ügyintézés, illetve munka folyamatát ne akadályozzák.

A tájékoztatást kérő szervezeti egység a tájékoztatásban foglaltak tekintetében köteles visszajelzést adni a tájékoztató szervezeti egység részére.

9.2. Nyilvántartásba való betekintés

A Hatóság által vezetett hatósági nyilvántartások a Hatóság köztisztviselői számára nyilvánosak, a nyilvántartásokba betekinthetnek, ezekből és az egyéb nyilvántartásokból adatszolgáltatást kérhetnek.

Kizárólag közérdekű adatokat tartalmazó nyilvántartásokat állandó jelleggel, naprakészen és folyamatosan fejlesztve a Hatóság valamennyi szerve, szervezeti egysége számára hozzáférhetővé kell tenni a nyilvántartást vezető szervezeti egység által.

A személyes adatot és az üzleti titkot tartalmazó nyilvántartások tekintetében az adatszolgáltatás egyedi jellegű. Az adatkezelő köteles az adat megismerésére vonatkozó kérelem érkezésekor hatályos adatvédelmi jogszabályok, továbbá a Hatóság belső adatvédelmi szabályzata rendelkezései szerint eljárni.

A személyes adattal és az üzleti titokkal kapcsolatba hozható adatokra vonatkozó adatszolgáltatást írásban kell kérelmezni a nyilvántartást vezető szervezeti egységnél. A kérelemben meg kell jelölni az adatszolgáltatás alapjául szolgáló indokot, az adat felhasználásának célját és módját. Az adatszolgáltatónak regisztrálnia kell a kérelmet és az adatszolgáltatás tárgyát.

Az adatszolgáltató az adatszolgáltatást csak akkor tagadhatja meg, ha a kérelem indoka, illetve a felhasználás módja nem felel meg a jogszabályoknak.

9.3. Együttműködés a Hatóságon kívüli szervekkel

A Hatóság által a jogszabályban nevesített szervekkel kötött együttműködési megállapodás alapján, a megállapodásban megjelölt szervek, illetve szervezeti egységek az ott rögzített módon és mértékben kötelesek részt venni az adott együttműködési területen végzett tevékenységben. Az elnök, valamint a Hivatal feladat- és hatáskörébe utalt ügyek tekintetében - a Tanács előzetes jóváhagyását követően - a főigazgató által meghatározott körben köthető más, a jogszabályban nem nevesített állami, tudományos és társadalmi szervekkel, intézményekkel is együttműködési megállapodás.

A Hatóság által megkötött együttműködési megállapodásokat - a megfelelő működés, valamint a megállapodások által érintett területek vonatkozásában az egységes hatósági álláspont kialakítása és képviselete érdekében - a Hatóság belső honlapján is közzé kell tenni. A Hatóság feladatai ellátása során kapcsolatot tart olyan állami szervekkel is, amelyekkel együttműködési megállapodást nem kell, vagy nem kíván kötni. Ezen szervekkel való kapcsolattartásért az elnök, illetve a főigazgató felelős, amely vezetők e körben kiadmányozási jogukat főosztályvezetői szintre átruházhatják.

9.4. Nemzetközi szervezetekkel való kapcsolattartás

Az Európai Unió szerveivel és különböző nemzetközi szervezetekkel való kapcsolattartás, az e szervezetekben való tevékenység, a szervezetekben történt eseményekről és a működésükkel összefüggő tényekről történő beszámolás, a hivatalos állásfoglalások megtétele, a hatósági álláspont képviselete, valamint az előbbi feladatok ellátásához kapcsolódó felelősségi rendszer tekintetében irányadó rendelkezéseket a Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatóság által előkészített, és a minisztériummal, valamint az Európai Uniós ügyekért felelős minisztériummal szükséges mértékben egyeztetett belső szabályozó rögzíti. Az előbbiekben megjelölt belső szabályozóban foglaltak végrehajtása a Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatóság felelősségi körébe tartozik. Valamennyi nemzetközi tevékenység esetében az előre meghatározott módon, illetve szükség szerint esetenként kerül rögzítésre az együttműködés formája és szintjei a szakmai vezetést ellátó minisztériummal, továbbá más érintett államigazgatási szervekkel.

9.5. Projekt keretében történő feladatellátás

A Hatóság feladat- és hatáskörébe tartozó vagy azt érintő egyes, meghatározott feladatok ellátására a Hatóságon belül a már fennálló hierarchikus szervezet mellett, attól elkülönülten létező projektcsoportok működnek. A projekt olyan innovatív tartalommal rendelkező feladat, amelyhez meghatározott cél-, teljesítmény-, idő- és költségértékek rendelhetőek. Meghatározott kezdettel és véggel rendelkező terv (munkafolyamat), melyet egyszeriség, tartalmi megismételhetetlenség, egyértelmű célmegadás, időbeli, gazdasági, személyzeti vagy egyéb elhatárolások jellemeznek.

Amennyiben valamely feladat megoldását az elnök, a Tanács, vagy - a főigazgató feladatkörébe tartozó ügyekben - a főigazgató döntése alapján projekt szervezeti forma keretében kell megvalósítani, az adott projekt működésébe bevont szervezeti egységek a projekt alapító dokumentumban meghatározottak szerint biztosítják a projekt céljának megvalósulását. Az egyes szervezeti egységek az adott projekthez kapcsolódó feladatokat úgy kötelesek ellátni, hogy egyébként a feladatkörükbe tartozó ügyek megfelelő ellátása biztosított legyen.

A projektek pénzügyi kereteinek tervezése, pénzügyi kontrollja a gazdasági főosztályvezető felelősségi körébe tartozik. Az üzleti tervben nem szereplő, a főigazgató feladatkörébe tartozó ügyekben a projekt indításához előzetes elnöki egyetértés szükséges.

A projekt keretében történő feladatellátás részletes szabályairól belső szabályozó rendelkezik.

9.6. Jogszabály-előkészítés

A Hatóság hatáskörével összefüggő, az elektronikus hírközlésre, a postára, valamint az informatikára vonatkozó jogszabályok megalkotásának, illetve módosításának jogi, szakmai előkészítésében a jogi főigazgató-helyettes koordinálása mellett valamennyi szervezeti egység -a kapcsolódó belső szabályozó rendelkezéseinek megfelelően - részt vesz a saját szakterülete vonatkozásában, a saját felelősségi körében.

A jogszabály-előkészítés keretében az adott jogszabályokhoz, tervezetekhez kapcsolódó egységes hatósági álláspontot a jogi főigazgató-helyettes képviseli, melyet az Államigazgatási Kapcsolatok Igazgatóság közvetít a jogalkotó felé.

9.7. A Tanács hatáskörébe utalt hatósági ügyek előkészítése

A Tanács hatáskörébe tartozó hatósági ügyek eldöntése vonatkozásában a közgazdasági főigazgató-helyettes által vezetett szakterület - minden esetben a jogi főigazgató-helyettes által vezetett szakterület és szükség esetén a Hivatal egyéb szervezeti egységei, bevonása mellett -dolgozza ki az előkészítő iratot. A közgazdasági főigazgató-helyettes által vezetett szakterület

- főigazgató által jóváhagyott - javaslatára, az eljáró tanácstag vagy a koordinátor tanácstag intézkedése alapján a Hivatal köteles az adott ügyben eljárni.

Amennyiben az ügy eldöntése tekintetében az előkészítésbe bevont szervezeti egységek eltérő megoldási javaslatokat tartanak követendőnek, úgy a közgazdasági főigazgató-helyettes által vezetett szakterület felelőssége valamennyi alternatíva Tanács elé történő terjesztése. Az elektronikus hírközlésre vonatkozó jogszabály megsértésének észlelése vagy ezzel összefüggő bejelentés esetén a Tanács megkeresi a Hivatalt az adott eljárás lefolytatására, majd az ellenőrzés eredménye alapján döntést hoz.

9.8. A Tanács szakmai vezetési jogköre

A Hatóság jogalkalmazásával, szakmai feladatellátásával kapcsolatosan a Tanács szakmai vezetési feladatai ellátása körében iránymutatást adhat a Tanács ügyrendjében meghatározottak szerint. Amennyiben a Hivatal valamely szervezeti egysége valamely jogértelmezési, jogalkalmazási kérdés tekintetében a Tanács szakmai vezetési körébe tartozó kérdés eldöntését kezdeményezi, úgy az adott kérdéssel kapcsolatos előkészítő anyagot a főigazgató jóváhagyásával és a jogi főigazgató-helyettes által vezetett szakterülettel való egyeztetést követően az elnök elé terjeszti annak érdekében, hogy az elnök az adott ügynek a Tanács napirendjére tűzése vonatkozásában döntést hozzon.

9.9. Mellékletek

1.számú melléklet: Vagyonnyilatkozat tételi kötelezettséggel érintett munkakörök

2.számú melléklet: A FEUVE szabályzat

3.számú melléklet: Szervezeti ábra

II. fejezet

A TANÁCS

A Tanács ellátja az Eht.-ben meghatározott állami, ezen belül hatósági és nem hatósági feladatait, valamint az ügyrendjében meghatározottak szerint a Hatóság vezetésével kapcsolatos feladatait.

A Tanács héttagú, vezetését a Tanács elnöke (a továbbiakban: elnök) látja el.

A Tanács feladat- és hatáskörébe tartozó ügyek tekintetében a Tanács elnökének általános helyettese a Tanács alelnöke.

1. Az elnök

Az elnököt a miniszter javaslatára a miniszterelnök nevezi ki és menti fel. Az elnök felett az egyéb munkáltatói jogokat a miniszter gyakorolja.

Az elnök vezeti a Tanácsot és egyben a Hatóság vezetője.

A Hatóság vezetése körében egyszemélyi felelős vezető, aki - a Tanács ügyrendjében, valamint az Eht.-ben meghatározott kivételekkel - ellátja a szervezet vezetésével összefüggő valamennyi feladatot.

Felelősségi körébe tartozik a Hatóság tevékenységének koordinálása, a Hatóság feladat- és hatáskörébe tartozó feladatok tervszerű, jogszerű és eredményes ellátásának biztosítása.

2. Az alelnök

Az alelnök a Tanács tagjaként a Tanács munkájával kapcsolatos helyettesítési jogkörén túl:

- kiadmányozza a felügyeleti eljárás, valamint a Hivatal hatósági és szakhatósági ügyei tekintetében az elnök hatáskörébe utalt felettes szervi döntéseket,

- felelős a Hírközlési Állandó Választottbíróság megalapításáért, figyelemmel kíséri annak tevékenységét,

- felügyelő tanácstagként figyelemmel kíséri, és szakmailag támogatja a Hatóság hatáskörébe utalt ügyek tekintetében a közigazgatási peres képviseleti gyakorlatot.

Az alelnök munkáját segíti

2.1. Alelnöki titkárság

2.2. Másodfokú eljárások osztály

2.1. Alelnöki titkárság

a) Általános titkársági feladatokat lát el, ennek keretében szervezi az alelnök napi feladatait, adminisztratív támogatást nyújt a feladatok ellátásához.

b) Közgazdasági és jogi támogatást nyújt az alelnök, mint tanácstag által ellátandó, valamint a felelősségi körébe utalt egyéb feladatainak ellátásához.

2.2. Másodfokú eljárások osztály

a) Ellátja a Hivatal által

- a szolgáltatások bejelentésével,

- a polgári célú frekvenciagazdálkodással,

- az azonosítógazdálkodással,

- a nyilvántartások vezetésével,

- a zavarelhárítással,

- a piacfelügyelettel,

- az ingatlanhasználattal,

- az elektronikus hírközlési építmények engedélyezésével,

- az építésfelügyelettel kapcsolatos hatósági ügyekben hozott elsőfokú határozatok tekintetében a másodfokú hatósági feladatokat, az ügyeket döntésre előkészíti.

b) Másodfokú elektronikus hírközlési szakhatóságként jár el.

c) Az egységes elsőfokú hatósági és szakhatósági eljárás elősegítése érdekében a másodfokú hatósági és szakhatósági ügyek tapasztalatairól tájékoztatja az elsőfokú eljárást lefolytató Hivatalt.

3. A tanácstagok

a) A tanácstagokat a miniszter nevezi ki, tekintetükben a munkáltatói jogokat - a kinevezés és felmentés kivételével - az elnök gyakorolja. A tanácstagok a Tanács testületének tagjaként felelősek a Tanács hatáskörébe tartozó hatósági döntések meghozataláért. A Tanács döntésének megfelelően, mint felügyelő tanácstagok a Hatóság egyes kiemelt jelentőségű, nem hatósági ügyei, projektjei támogatása és felügyelete körében:

- képviselik, érvényesítik és közvetítik a Tanács döntéseit az ügy/projekt munkafolyamatában,

- szükség szerint egyeztetnek a végrehajtásban eljáró szervezeti egységek, közreműködők között.

b) A tanácstagok munkáját az egyes tanácstagok által felügyelt titkárságok segítik. A tanácstagi titkárság feladata a tanácstag munkájának támogatása. Ennek keretében általános titkársági feladatokat lát el, szervezi a tanácstag napi feladatait, adminisztratív és szakmai támogatást nyújt a feladatok ellátásához.

III. fejezet

ELNÖK KÖZVETLEN IRÁNYÍTÁSA ALATT ÁLLÓ SZERVEZETI EGYSÉGEK

Az elnök közvetlen irányítása alá tartozó szervezeti egységek:

1. Elnöki Kabinet

1.1. Koordinációs osztály

2. Stratégiai Igazgatóság

3. Kommunikációs Igazgatóság

3.1. Belső kommunikációs osztály

4. Biztonsági Igazgatóság

5. Humánerőforrás Igazgatóság

6. Belső ellenőrzési osztály

1. Elnöki Kabinet

A kabinetet a főosztályvezető vezeti, aki az igazgatói cím használatára jogosult.

a) Ellátja a Tanács adminisztratív feladatait az ügyrendben foglaltak szerint.

b) Intézkedéseket kezdeményezhet (felelős kijelölés, feladatmeghatározás) a közvetlenül az elnökhöz érkező beadványokkal kapcsolatban.

c) Megszervezi az Elnöki Munka és az Elnöki Tájékoztató Értekezleteket, a meghozott döntések teljesítését figyelemmel kíséri, a határidős feladatok ellátását ellenőrzi.

d) Nyilvántartja a Hatóság által megkötött együttműködési megállapodásokat.

e) Felelős az Országgyűléssel való kapcsolattartásért.

f) A kabinet vezetője ellátja az elnök személyi titkári feladatait, összefogja és irányítja a kabinet tevékenységét.

g) A Kormány és az Országgyűlés illetékes bizottsága részére az elektronikus hírközlési piaci verseny magyarországi alakulása tekintetében évente készítendő beszámolót összeállítja.

h) Gondoskodik az elnökhöz érkező iratok feldolgozásáról, hatáskör és ügykör szempontjából az elnökhöz érkező külső és belső iratokat, az elnöki döntést igénylő iratokat előzetesen véleményezi.

i) Segíti az elnök ERG/IRG-ben betöltött funkciójával kapcsolatos tevékenységét.

1.1. Koordinációs osztály

a) Koordinálja az elnök hivatalos programját, közreműködik előkészítésükben, lebonyolításukban, továbbá figyelemmel kíséri a megvalósításhoz szükséges feltételek biztosítását.

b) Továbbítja, és számon tartja az elnök által az osztályon keresztül véleményezésre, előterjesztésre vagy végrehajtásra kiadott feladatokat, ellenőrzi azok végrehajtását, a kijelölt felelősöktől tájékoztatást kér.

c) Ellátja az általános titkársági feladatokat.

2. Stratégiai Igazgatóság

A főosztály munkáját a főosztályvezető vezeti, akit az általános jogkörű főosztályvezetőhelyettes helyettesít.

a) A szabályozói, szakmapolitikai, piacélénkítési és pályáztatási döntések megalapozása érdekében felméri és folyamatosan elemzi a hírközlési és az ehhez kapcsolódó informatikai és média piac működését.

b) A szabályozói és hírközlés-politikai döntések és elemzések módszertani megalapozása, továbbá a hírközlési ágazat felhasználóbarát információ szolgáltatásának biztosítása érdekében folyamatosan értékeli a hírközlési piac helyzetét, és erről összehasonlító elemzéseket készít.

c) Rendszeresen figyelemmel kíséri a hírközlési piac működését a piaci elégtelenségek feltárására, továbbá a hírközlési ágazati jogszabályok nem várt, szabályozási korrekciót igénylő mellékhatásainak felderítésére.

d) Szabályozási stratégiát készít elsősorban a hatósági szintű szabályozói környezet kialakításához, és figyelemmel kíséri annak megvalósulását. Biztosítja a Hatóság egyes részterületeihez készített részstratégiák és koncepciók összhangját.

e) Az EU és tagállamai, valamint a hírközlés terén élenjáró más államok hírközléssel kapcsolatos jogszabályait, politikáját, stratégiai döntéseit, irányelveit és ajánlásait, valamint az EU, az ITU, az OECD, IRG és egyéb szervezetek hírközléssel kapcsolatos munkabizottságainak munkáját, határozatait, ajánlásait és állásfoglalásait figyelemmel kíséri és elemzi.

f) Kialakítja a hírközlési ágazat területeire vonatkozó piaci modelleket, a hírközlési ágazat területeire vonatkozóan iparági elemzéseket dolgoz ki.

g) Nagyobb jelentőségű ügyekben (pl. piacazonosítás) az elnök vagy valamely szervezeti egység megkeresésére hatástanulmányt készít az esetleges döntések piacra gyakorolt hatásáról.

h) Összeállítja a Hatóság intézményi stratégiáját, illetve folyamatosan nyomon követi annak megvalósulását, koordinálja a szervezeti egységek éves munkaterveinek összeállítását, elkészíti a Hatóság éves munkatervét és gondoskodik közzétételéről, figyelemmel kíséri a Hatóság Munkatervében meghatározott kiemelt feladatok megvalósulását, és erről tájékoztatást nyújt az elnöknek, a Tanácsnak és a főigazgatónak.

3. Kommunikációs Igazgatóság

A főosztály munkáját a főosztályvezető vezeti, akit az általános jogkörű főosztályvezetőhelyettes helyettesít. A főosztály szervezetileg a Belső kommunikációs osztályra tagozódik.

a) Elkészíti és elfogadásra előterjeszti a Hatóság kommunikációs stratégiáját, mely igazodik a Hatóság küldetéséhez, jövőképéhez, üzleti stratégiájához és értékeihez, valamint felel annak végrehajtásáért.

b) Felel a Hatóság külső és belső kommunikációjáért, a kommunikációs szempontok érvényesítéséért, lehetővé teszi a Hatóság egységes kommunikációs megjelenését.

c) Felel a Hatóság kommunikációs folyamatainak hatékonyságáért, javaslatot tesz a kommunikációs feladatokkal összefüggő belső szabályozások kiadására.

d) Felel a Hatóság korszerű és egységes vizuális megjelenéséért.

e) Megszervezi és lebonyolítja a Hatóság valamennyi külső és belső szakmai és protokolláris rendezvényét, konferenciáját és kiállítását.

f) Szerkeszti és folyamatosan gondozza a Hatóság külső és belső honlapján a főosztály felelősségi körébe tartozó oldalakat.

g) Felel a Hatóság média-kommunikációjáért, szervezi és irányítja a szervezetről szóló sajtómegjelenéseket.

h) Sajtófigyelést végez, és médiaanalízist készít a Hatóság sajtószerepléseiről.

i) Kiegyensúlyozott kapcsolatot tart az újságírókkal és a média más képviselőivel, a kormányzat és a szolgáltatók kommunikációval megbízott szervezeteivel és azok vezetőivel.

j) Szerkeszti és kiadja a Hatóság valamennyi (elektronikus és nyomdai kivitelű) külső és belső kiadványát.

k) Gondoskodik a Hatóság arculatának és a felhasználás szempontjainak megfelelő reklámajándéktárgyak beszerzéséről.

l) Folyamatosan méri a Hatóság ismertségének és elismertségének alakulását.

m) Javaslatot tesz a Hatóság külső és belső kommunikációs költségkeretére.

4. Biztonsági Igazgatóság

a) Elkészíti és aktualizálja a Hatóság Titokvédelmi Szabályzatát, és ellátja a Hatóság központi titkos ügykezelési (TÜK) minősített adatkezelési, iratkezelési tevékenységét, gondoskodik a TÜK működési feltételeinek biztosításáról, az Állami Futárszolgálat igénybevételéről.

b) Az elnök által átruházott jogkörben ellátja a Hatóság Rejtjelfelügyelői feladatait, elkészíti és aktualizálja a Hatóság Rejtjelszabályzatát, felügyeli a Hatóság rejtjeltevékenységét.

c) Elkészíti a Védelmi célú Adatnyilvántartó és Informatikai Rendszer (VAIR) titokvédelmi, biztonsági és üzemeltetés biztonsági szabályzatait. Ellátja a VAIR rendszergazdai feladatait. A VAIR adatbázisban nyilvántartja a zártcélú és nem zártcélú hírközlő hálózatok védelmi célú, valamint a hírközlés veszélyeztetettségére vonatkozó adatait (nukleáris, földrengés, árvíz) . Kapcsolatot tart a zártcélú hírközlő hálózatokkal rendelkező kormányzati, rendvédelmi és védelmi szervekkel, valamint a kiemelt nem zártcélú hírközlési szolgáltatókkal, megköti az adatszolgáltatási megállapodásokat.

d) Biztosítja a VAIR-ban tárolt adatokhoz, a tervező elemző rendszerhez történő hozzáférést az arra jogosult szervek, veszélyhelyzeti tervezők részére. Gondoskodik a VAIR külső kapcsolatainak (távoli terminál telepítése esetén) rejtjelzéssel történő biztosításáról.

e) Ellátja a műsorszóró hálózatra telepített légiriasztási átkapcsoló rendszertervezési, fenntartási, vagyonkezelési és ellenőrzési feladatait, a lakossági riasztás előkészítése tárgyában, kapcsolatot tart a Honvédelmi Minisztérium és az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium Védelmi Irodáival és a Magyar Rádió Elnöki Hivatalával.

f) Tartalékos hadkötelesek rendkívüli állapotban történő meghagyásához kapcsolódó tevékenysége keretében elkészíti az erre vonatkozó belső szabályozást.

g) Ellátja a Hatóság COSMIC OFFICER-i feladatait, működteti a Hatóság "COSMIC" NATO-EU Nyilvántartó rendszerét, biztosítja az iratforgalmat és az iratok betekinthetőségét.

h) A napi és a veszélyhelyzeti együttműködés érdekében folyamatosan kapcsolatot tart az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság munkatársával, a kölcsönös elérhetőség és együttműködés érdekében adatcserét biztosít az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium OKF megyei Igazgatóságok és a Hatóság felügyeleti főosztályai között, kapcsolatot tart a Kormányzati Koordinációs Bizottság titkárságával, biztosítja az elnök vagy az általa helyettesítésre kijelölt személy felkészítését a soron következő ülésekre.

i) Meghatározza a stratégiailag fontos hírközlési szolgáltatókat, javaslatot tesz a védelmi veszélyhelyzeti felkészítésben történő kijelölésükre.

j) Ellenőrzi a szolgáltatóknál a hírközlés biztonságát veszélyeztető körülményeket, figyelemmel kíséri veszélyhelyzeti felkészülési terveiket, és a hírközlés biztonságával kapcsolatos előírások betartását.

k) Részt vesz az objektumok biztonsági intézkedései kidolgozásában és az időszakos ellenőrzésekben.

l) Kapcsolatot tart a Nemzetbiztonsági Szolgálatokkal a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló 1995. évi CXXV. törvény 28. § (2) bekezdésben foglaltak teljesítése érdekében.

m) Figyelemmel kíséri az informatikai biztonság alakulását és az adatvédelemmel kapcsolatos feladatok ellátását.

n) Működteti a CERT Hungary Központtal együttműködve a Puskás Tivadar Alapítvány bázisán az Országos Informatikai és Hírközlési Főügyeletet (OIHF) .

o) Ellátja a Biztonsági megbízott és a titokvédelmi felügyelő munkájával kapcsolatos feladatokat.

5. Humánerőforrás Igazgatóság

A főosztály munkáját a főosztályvezető vezeti, akit az általános jogkörű főosztályvezetőhelyettes helyettesít.

A főosztály stratégiai humánerőforrási tevékenysége közvetlenül az elnök, míg az operatív tevékenysége közvetlenül a főigazgató irányítása és ellenőrzése alatt áll.

A stratégiai humánerőforrási tevékenység keretében:

a) A Hatóság küldetésével összhangban elkészíti a Hatóság rövid és hosszú távú humánstratégiáját.

b) Előkészíti a humánpolitikai tevékenységgel kapcsolatos koncepciót, a feladataira vonatkozó belső szabályzatokat, és figyelemmel kíséri azok végrehajtásának tapasztalatait, javaslatot tesz működést javító változtatásokra.

c) Kialakítja a HR kontrolling rendszerét és elkészíti a feladataival kapcsolatos belső tájékoztatókat.

Az operatív tevékenysége keretében:

a) Teljes körben ellátja a foglalkoztatási jogviszonyok létesítésével, módosításával és megszűnésével összefüggésben felmerülő valamennyi humánpolitikai feladatot.

b) Vezeti, kezeli és folyamatosan ellenőrzi a személyügyi nyilvántartást, valamennyi személyi anyagot, dokumentációt. Teljesíti a jogszabályok szerinti adatszolgáltatásokat.

c) Teljeskörűen ellátja a köztisztviselők vagyonnyilatkozataival, a nemzetbiztonsági ellenőrzésekkel és az összeférhetetlenséggel kapcsolatos humánerőforrás-gazdálkodási feladatokat.

d) Karbantartja a munkaköri rendszert.

e) Ellátja a létszámgazdálkodással kapcsolatos feladatokat, közreműködik az érintett szervezeti egységek - feladatokhoz rendelt - létszámkereteinek meghatározásában.

f) Ellátja a toborzással, a pályázatok lebonyolításával kapcsolatos, valamint a kiválasztás folyamata során felmerülő feladatokat, továbbá gondoskodik a pályázati adatbázis és az ösztöndíjasok nyilvántartásának folyamatos karbantartásáról.

g) Kidolgozza a Hatóság tárgyévi költségvetése és a humánpolitikai koncepció alapján az éves javadalmazási koncepciót, ezen belül az éves ösztönzési keretlehetőségeket, és döntésre előkészíti azok felhasználásának alternatíváit, beleértve a jogszabályok, belső szabályozók által szabályozott juttatások kiadható kereteinek éves szintű meghatározását.

h) Elkészíti a Közszolgálati szabályzat aktuális módosításait, valamint kezdeményezi a humánpolitikai tevékenységgel összefüggő egyéb belső szabályozók módosítását, a mindenkori törvényi változásokhoz igazodva, az érintett szervezeti egységekkel egyeztetve.

i) Gondoskodik a szociális jellegű juttatások elbírálásáról, szabályozásának karbantartásáról.

j) A HR koncepció alapján kidolgozza és kezeli a teljesítményértékelési és menedzselési rendszert.

k) Kialakítja a Hatóság humánerőforrás fejlesztési programját, menedzseli a felsőoktatási intézményekkel való együttműködéseket (képzés, utánpótlás) .

l) Figyelemmel kíséri és betartatja a törvényi kötelezettségeket (közigazgatási vizsgakötelezettségek, elkészítendő éves tervek) . Tervezi és gondozza költség és tartalom szempontjából az iskolarendszerű, nem iskolarendszerű és nyelvi képzéseket.

m) Teljeskörűen kezeli a tanulmányi szerződéseket.

6. Belső ellenőrzési osztály

A belső ellenőrzés tevékenységét az elnöknek közvetlenül alárendelve végzi, jelentéseit közvetlenül az elnöknek küldi meg. A belső ellenőrzést végző személy munkáját a vonatkozó jogszabályok, a pénzügyminiszter által közzétett módszertani útmutatók és nemzetközi belső ellenőrzésre vonatkozó standardok szerint végzi. A jogszabályoknak és belső szabályzatoknak való megfelelést, valamint a gazdaságosságot, hatékonyságot és eredményességet vizsgálva a belső ellenőrzés megállapításokat és ajánlásokat fogalmaz meg az elnök részére. A belső ellenőrzés független, tárgyilagos bizonyosságot adó és tanácsadó tevékenység, amelynek célja, hogy az ellenőrzött szervezet működését fejlessze, és eredményességét növelje. A belső ellenőrzés az ellenőrzött szervezet céljai elérése érdekében rendszerszemléletű megközelítéssel és módszeresen értékeli, illetve fejleszti az ellenőrzött szervezet kockázatkezelési, ellenőrzési és irányítási eljárásainak hatékonyságát.

A Belső ellenőrzési osztály vezetője ellátja a hatályos jogszabályokban meghatározott belső ellenőrzési vezetői, valamint az ISO 9001 szabvány szerinti minőségügyi vezetői feladatokat.

Feladatai:

a) Ellenőrző tevékenysége során az adott ellenőrzés lezárásakor összeállítja a megállapításait, következtetéseit és indokolt esetben a szükséges intézkedések megtételére irányuló javaslatait tartalmazó ellenőrzési jelentést.

b) Nyomon követi az ellenőrzési jelentések alapján megtett intézkedéseket.

c) Feladatainak ellátása keretében elemzéseket, értékeléseket készít az elnök számára a Hatóság működése gazdaságosságának, eredményességének, hatékonyságának növelése és a folyamatba épített, előzetes és utólagos vezetői ellenőrzési rendszerek javítása, fejlesztése érdekében, továbbá ajánlásokat, javaslatokat fogalmaz meg a kockázati tényezők, hiányosságok megszüntetése, kiküszöbölése érdekében.

d) Ellenőrző tevékenysége során rendszeresen - intézkedésre alkalmas időben és módon -nyújt információt a gazdasági feladatok végrehajtásáról, a szervezeti egységek működésének helyességéről, a gazdaságosság, hatékonyság és a takarékosság követelményeinek érvényesítéséről, a munkafegyelmi követelmények megvalósulásáról.

e) Gondoskodik az ellenőrzések nyilvántartásáról, az ellenőrzési dokumentumok megőrzéséről, az adatok és dokumentumok biztonságos tárolásáról.

f) Elkészíti az éves ellenőrzési tervet, és tájékoztatja az elnököt annak megvalósulásáról.

g) Figyelemmel kíséri, elemzi és értékeli a szervezet és a belső folyamatok működését.

h) Karbantartja a Hatóság ISO 9001 szabvány szerinti minőségirányítási rendszerének dokumentációját.

i) Működteti az ISO 9001 szerinti minőségirányítási rendszert, kapcsolatot tart a szakterületekkel.

j) Kialakítja a folyamatgazda rendszert, szakmailag koordinálja a folyamatgazdák tevékenységét.

k) Elkészíti a minőségirányítási rendszer éves belső auditálási tervét, összeállítja az auditorok munkaprogramját, szakmailag irányítja és dokumentálja a belső auditálást, koordinálja az egyedi felülvizsgálati igények végrehajtási feltételeit.

l) Koordinálja és dokumentálja a helyesbítő tevékenységeket, utóellenőrzéseket; a felülvizsgálati jelentések alapján összefoglaló értékelő jelentést készít.

m) Folyamatosan ellenőrzi az auditált ISO 9001 Minőségirányítási Kézikönyvben és Eljárásokban foglaltak betartását, szükség esetén javaslatot tesz a változtatásra.

n) Elkészíti a Vezetőségi Átvizsgáló Értekezlet éves munkaprogramját, ellátja annak titkári feladatait.

IV. fejezet

A HIVATAL

A Hivatal eljár a hatáskörébe utalt hatósági ügyekben, szakmai támogatást nyújt a Tanács, illetőleg a Tanács tagjai részére, biztosítja a Hatóság szervezetrendszerének hatékony működését. A Hivatal a hatáskörébe tartozó ügyek tekintetében önállóan jár el és nem utasítható. A Hivatal élén a főigazgató áll. A főigazgató munkáját az általa felügyelt titkárság segíti.

A Hivatal szervezeti egységei

1. Főigazgatói titkárság

2. Államigazgatási Kapcsolatok Igazgatóság

Közigazgatási és Felügyeleti főigazgató-helyettes által vezetett szervezeti egységek

3. Általános Felügyeleti Igazgatóság

3.1. Szolgáltatásbejelentési és nyilvántartási osztály

4. Egyetemes Szolgáltatás Felügyeleti Igazgatóság

5. Előfizetői Szerződések Felügyeleti Igazgatóság

6. Hatósági Információszolgáltatás Igazgatóság

7. Piacszabályozás Felügyeleti Igazgatóság

8. Hatósági Nyilvántartások Igazgatóság

9. Informatikai Szabályozási Igazgatóság

10. Központi piacfelügyeleti osztály

11. Postaszabályozási osztály

Jogi főigazgató-helyettes által vezetett szervezeti egységek

12. Hírközlésjogi Igazgatóság

13. Általános Jogi Igazgatóság

13.1. Gazdasági jogi osztály

13.2. Igazgatási osztály

Közgazdasági főigazgató-helyettes által vezetett szervezeti egységek

14. Piacelemzési Igazgatóság

15. Módszertani és Kutatási Igazgatóság

15.1. Piackutatási és piaci monitoring osztály

16. Közgazdasági Szabályozási Igazgatóság

16.1. Mobil költségelemző osztály

16.2. Vezetékes költségelemző osztály

16.3. Kiskereskedelmi árak osztály

17. Eljárásrendi osztály

Műszaki főigazgató-helyettes által vezetett szervezeti egységek

18. Műszaki Szabályozási Igazgatóság

18.1. Azonosító szabályozási és gazdálkodási osztály

18.2. Műszaki és technológiai elemző osztály

19. Frekvenciagazdálkodási Igazgatóság

19.1. Spektrumgazdálkodási osztály

19.2. Frekvenciatervezési és -koordinációs osztály

19.3. Frekvenciaengedélyezési osztály

20. Mérésügyi Igazgatóság

20.1. Rádiómonitoring osztály

20.2. Rádióellenőrző és zavarvizsgáló osztály

20.3. Berendezésmérő osztály (Mérő laboratórium)

Főigazgató által vezetett szervezeti egységek

21. Információ- és Tudásmenedzsment Igazgatóság

22. Gazdasági Igazgatóság

22.1. Tervezés és kontrolling osztály

22.2. Beszerzési és vagyongazdálkodási osztály

22.3. Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács Irodája Főkönyvelő

22.4. Pénzügyi és számviteli osztály

22.5. Munkaügyi osztály

23. Informatikai Igazgatóság

23.1. Informatikai fejlesztési osztály

23.2. Informatikai üzemeltetési osztály

24. Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatóság

1. Főigazgatói titkárság

a) Szervezi a főigazgató napi feladatait, adminisztratív támogatást nyújt a feladatok ellátásához.

b) Figyelemmel kíséri a főigazgató által kiadandó utasítások, rendelkezések végrehajtását.

c) Megszervezi és előkészíti a Főigazgatói értekezleteket, felelős az ott meghozott határozatokban foglaltak teljesítésének figyelemmel kíséréséért, a határidős feladatok ellátásának koordinálásáért, ellenőrzéséért.

2. Államigazgatási Kapcsolatok Igazgatóság

a) Figyelemmel kíséri a kormány és a tárca jogalkotási programját, ennek megfelelően végzi a következő b) pontban meghatározott feladatát.

b) A Hírközlésjogi Igazgatóság által, szakmai egyeztetéssel előkészített jogszabálytervezetek kodifikált szövegtervezetét elkészíti, ennek során biztosítja a szabályozás hatályos jogrenddel való összhangját, elvégzi a szabályozási koncepcióhoz tartozó, Hatóságra vonatkozó hatásvizsgálati tevékenységet.

c) A véglegesített jogszabálytervezetet megküldi a minisztériumnak, a jogszabály szövegtervezetek készítése során együttműködik a minisztérium Jogi és Koordinációs Főosztályával.

d) Jogszabály-előkészítő és deregulációs tevékenységével kapcsolatban az érintett államigazgatási szervekkel kapcsolatot tart, közreműködik a szakmapolitikai, illetve közigazgatási egyeztetésben.

e) Az elnök kormány-előterjesztéssel kapcsolatos észrevételezési joga gyakorlását előkészíti a Hírközlésjogi Igazgatósággal együttműködve.

f) Elkészíti az elnök hivatalos külföldi tárgyalásairól, a Kormány képviseletében külföldön történt eljárásáról és külföldiekkel belföldön folytatott hivatalos tárgyalásairól szóló, a Kormányhoz benyújtandó jelentést.

g) Uniós jogi aktus jogközelítésének szükségessége esetén a jogi főigazgató-helyettes iránymutatása alapján kialakítja a Hatóság álláspontját.

Közigazgatási és Felügyeleti főigazgató-helyettes által vezetett szervezeti egységek

3. Általános Felügyeleti Igazgatóság

3.1. Szolgáltatásbejelentési és nyilvántartási osztály

4. Egyetemes Szolgáltatás Felügyeleti Igazgatóság

5. Előfizetői Szerződések Felügyeleti Igazgatóság

6. Hatósági Információszolgáltatás Igazgatóság

7. Piacszabályozás Felügyeleti Igazgatóság

8. Hatósági Nyilvántartások Igazgatóság

9. Informatikai Szabályozási Igazgatóság

10. Központi piacfelügyeleti osztály

11. Postaszabályozási osztály

A közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes a főigazgató általános helyettese. Felel az általa vezetett szervezeti egységek tekintetében az egységes hatósági jogértelmezésért, biztosítja a hatósági döntések gyors, jogszabályoknak megfelelő meghozatalát. A közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes részt vesz a Tanács ülésein. A közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes által vezetett szakterület a Hatóság feladat- és hatáskörébe tartozó ügyekben szakértői támogatást nyújt a szabályozási környezet értelmezéséhez, alkalmazásához.

A piacfelügyeleti tevékenység körében:

a) A Hivatal hatáskörébe tartozó elektronikus hírközlési és postai ügyekben hivatalból, kérelemre, illetve a Hírközlési Fogyasztói Jogok Képviselőjének kezdeményezésére hivatalból hatósági felügyeleti ellenőrzés keretében piacfelügyeleti eljárást folytat le.

b) Ellátja a rádió-berendezések és távközlő végberendezések, valamint a nagyfrekvenciás jelet vagy mellékhatást keltő villamos berendezések forgalomba hozatalához és forgalmazásához kapcsolódó berendezés-piacfelügyeleti feladatokat.

c) A Hatóság nyilvántartási rendszerének működtetése érdekében gondoskodik a nyilvántartások vezetéséhez szükséges, feladatköréhez tartozó adatok kezeléséről.

d) A Tanács hatáskörébe tartozó hatósági ügyekben a Tanács megkeresésére hatósági ellenőrzés keretében eljárási cselekményeket végez.

Nyomvonalas távközlési építmények engedélyezési tevékenysége körében:

a) Elbírálja a benyújtott engedélykérelmeket, engedélyezi a hírközlési építmények létesítését, használatbavételét, fennmaradását, átalakítását, ellátja a szakhatósági, valamint a szolgalmi jog alapításával kapcsolatos feladatokat.

b) A hálózat egysége miatt szükséges kötelező műszaki és üzemeltetési feltételeket állapít meg.

c) Eljár - bevont államigazgatási szervként - a területrendezési és területfejlesztési kérdésekben.

Egyéb tevékenységi körben:

a) Kezeli az elektronikus hírközlési előfizetői, valamint a postai szolgáltatás nyújtásával kapcsolatos fogyasztói panaszokat.

b) Szabálysértési hatóságként jár el a Hatóság hatáskörébe utalt ügyekben.

c) Megadja az OSAP-hoz szükséges adatokat a Szolgáltatás bejelentési és nyilvántartási osztály részére.

d) Előkészíti és megadja a szükséges adatokat az SAP számlázáshoz, intézi a kintlévőségekkel kapcsolatos feladatokat.

e) Eljár a műsorelosztó szolgáltatók hálózatában tapasztalt külső eredetű zavar elhárítása érdekében.

f) Rádiófrekvenciás zavarelhárítással kapcsolatos hatósági feladatokat lát el.

3. Általános Felügyeleti Igazgatóság

a) Koordinálja a Hatóság ügyfélszolgálati tevékenységét.

b) Ügyfélszolgálati irodát működtet.

c) Részt vesz a közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes feladatainak végrehajtásában.

3.1. Szolgáltatásbejelentési és nyilvántartási osztály

a) Fogadja és nyilvántartásba veszi az interfész bejelentéseket, előkészíti a szolgáltatások nyújtásához használt előfizetői és hálózati interfészek jellemzőinek közzétételét.

b) Ellátja a szolgáltatások bejelentésével és nyilvántartásával kapcsolatos feladatokat.

c) Vezeti az OSAP statisztikai rendszert, gyűjti és nyilvántartja a szükséges adatokat.

d) Ellátja az elektronikus hírközlési előfizetői szolgáltatásokra vonatkozó jogszabályok szerinti megfelelőségi igazolásokkal kapcsolatos hatósági nyilvántartási és közzétételi feladatokat.

4. Egyetemes Szolgáltatás Felügyeleti Igazgatóság

a) Koordinálja a közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes által vezetett szakterület egyetemes elektronikus hírközlési szolgáltatásokkal kapcsolatos piacfelügyeleti tevékenységét, valamint ellenőrzi az egyetemes elektronikus hírközlési szolgáltatások jogszabályban és szerződésben előírt követelményeinek való megfelelését.

b) Részt vesz a közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes feladatainak végrehajtásában.

5. Előfizetői Szerződések Felügyeleti Igazgatóság

a) Koordinálja a közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes által vezetett szakterület elektronikus hírközlési szolgáltatók általános szerződési feltételeivel, valamint az elektronikus hírközlési szolgáltatásra vonatkozó előfizetői szerződésekkel kapcsolatos piacfelügyeleti tevékenységét.

b) Részt vesz a közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes feladatainak végrehajtásában.

6. Hatósági Információszolgáltatás Igazgatóság

a) Koordinálja a közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes által vezetett szakterület tevékenységét az elektronikus hírközlési piac szereplői számára jogszabályi kötelezettség alapján nyújtott információszolgáltatás területén.

b) Részt vesz a közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes feladatainak végrehajtásában.

7. Piacszabályozás Felügyeleti Igazgatóság

a) Koordinálja a közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes által vezetett szakterület hatósági ellenőrzési tevékenységét a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatókat a Tanács piacszabályozási hatáskörében hozott döntései alapján terhelő kötelezettségek területén.

b) A Tanács hatáskörébe tartozó hatósági ügyekben hatósági ellenőrzést végez, és az ellenőrzés eredménye alapján kezdeményezi a Tanács eljárását.

c) Részt vesz a közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes feladatainak végrehajtásában.

8. Hatósági Nyilvántartások Igazgatóság

a) Koordinálja a közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes által vezetett szakterület által jogszabályi előírás alapján, illetve a hatósági tevékenység sikeressége érdekében vezetett nyilvántartásokhoz kapcsolódó tevékenységet.

b) Részt vesz a közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes feladatainak végrehajtásában.

9. Informatikai Szabályozási Igazgatóság

A szabályozási feladatok körében:

a) Kialakítja az informatikai piacon történő szerepvállalással kapcsolatos stratégiát.

b) Elemzi az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások, így különösen az elektronikus aláírással, elektronikus kereskedelemmel, informatikai biztonsággal kapcsolatos hazai és nemzetközi szabályozást és az infokommunikációs piac fejlődési tendenciáit, és javaslatot tesz a szabályozás alapvető irányaira.

c) Ellátja az elektronikus hirdetésekkel kapcsolatos szabályozási és hatósági feladatokat.

d) Részt vesz az elektronikus aláírással, az elektronikus kormányzattal és az információs társadalommal összefüggő szolgáltatásokhoz használt informatikai eszközökre és rendszerekre vonatkozó nemzetközi és hazai szabványosítási tevékenységben, illetve a szabványok kidolgozásában.

e) Működteti a magyar objektumazonosító (OID) névadó gyökér funkciót.

f) Részt vesz a magyar közigazgatás Nyilvános Kulcsú Infrastruktúra Felügyelet (Policy Authority) szabályozási tevékenységében (a közigazgatás számára kötelező szabályzatok kidolgozása a jogszabályokban megfogalmazott követelmények technológiai szempontú pontosításával) .

g) A szabályozási feladatokhoz kapcsolódóan az elektronikus aláírás, az informatikai biztonság és más szolgáltatások piacának rendszeres monitoringját végzi.

A hatósági feladatok körében:

a) Ellátja az elektronikus aláírással kapcsolatos szolgáltatást nyújtó szolgáltatók piacra lépésével kapcsolatos hatósági feladatokat.

b) Ellátja az elektronikus aláírási termékek megfelelőségének tanúsítására kijelölt szervezetekkel kapcsolatos ellenőrzési feladatokat.

c) Vezeti az elektronikus aláírás szolgáltatási szakértőkkel, illetve az elektronikus aláírásokkal kapcsolatos nyilvántartásokat.

d) Ellátja az elektronikus kereskedelemről, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvényben meghatározott elektronikus hirdetéssel kapcsolatos hatósági feladatokat.

e) Ellátja a közigazgatási felhasználásra vonatkozó követelményeknek megfelelő hitelesítési rendekkel, valamint az ezt alkalmazó hitelesítésszolgáltatókkal kapcsolatos hatósági feladatokat.

f) A feladatkörébe tartozó hatósági ügyek tekintetében ellátja a piacfelügyeleti tevékenység koordinálását.

g) Kialakítja és karbantartja az elektronikus aláírással kapcsolatos hatósági adatbázist.

A Közigazgatási Gyökér Hitelesítés-szolgáltató működtetésével kapcsolatos feladatok körében:

A Közigazgatási Gyökér Hitelesítés-szolgáltató vezetője, valamint a Közigazgatási Gyökér Hitelesítés-szolgáltató iroda útján gondoskodik a Közigazgatási Gyökér Hitelesítésszolgáltató működtetésével kapcsolatos azon feladatok ellátásról, melyet jogszabály a Hatóság feladataként határoz meg.

10. Központi piacfelügyeleti osztály

A Központi piacfelügyeleti osztály a közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes tevékenységét segítő szakmai döntéselőkészítő, koordinációs szerv. A közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes a Központi piacfelügyeleti osztály útján irányítja a szakterület piacfelügyeleti tevékenységét.

a) Jóváhagyásra előkészíti a piacfelügyeleti tervet és szükség esetén annak módosítását, valamint elkészíti a piacfelügyeleti beszámolót és előkészíti annak nyilvánosságra hozatalát.

b) Felügyeli és koordinálja a piacfelügyeleti terv végrehajtását.

c) Felügyeli és koordinálja a szakterület berendezés-piacfelügyeleti tevékenységét.

d) Ellenőrzi a kijelölt elektronikus hírközlési vizsgáló, ellenőrző, illetve tanúsító szervezeteket.

e) Ellátja az Egyetemes Elektronikus Hírközlési Támogatási Kassza működtetésével kapcsolatos, jogszabályban meghatározott hatósági feladatokat.

f) Ellátja az egyes elektronikus hírközlési szolgáltatókat terhelő felügyeleti díjfizetéssel összefüggő feladatokat.

g) Eljár az építésfelügyelettel kapcsolatos hatósági ügyekben. Ennek keretében elkészíti az éves építésfelügyeleti ellenőrzési tervet és gondoskodik annak végrehajtásáról, valamint vezeti a felelős műszaki vezetői és az építési műszaki ellenőri névjegyzéket, dönt a névjegyzékbe vételi, illetőleg meghosszabbítási ügyekben.

11. Postaszabályozási osztály

A Postaszabályozási osztály a közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes tevékenységét segítő szakmai döntéselőkészítő szerv, mely a postai szektor szabályozásában önállóan is eljár. A közigazgatási és felügyeleti főigazgató-helyettes a Postaszabályozási osztály közreműködésével irányítja a felügyeleti főosztályok postai piacfelügyeleti tevékenységét.

A szabályozási feladatok körében:

a) Elemzi a postai szektor helyzetét, fejlődési tendenciáját.

b) Javaslatot tesz a postaszabályozás általános struktúrájára, a szabályozás alapvető rendszertechnikai dokumentumaira és azok tartalmára.

c) Kezdeményezi a nemzetközi postai szabványok hazai bevezetését, és ennek érdekében szakterületén figyelemmel kíséri a nemzetközi szabványosítási tevékenységet, részt vesz a nemzetközi postai szervezetek szabványosítási munkájában.

d) Felelős a postai szolgáltatások költségszámításával, árszabályozásával és a postai szolgáltatók számviteli szétválasztásával kapcsolatos hatósági feladatok ellátásának szakmai megalapozásáért.

e) Szakmai, szakértői hátteret biztosít posta specifikus kérdésekben.

A hatósági feladatok körében:

a) Ellátja a postai szolgáltatók piacra lépésével kapcsolatban a hatósági engedélyezési és bejelentés nyilvántartási feladatokat, valamint a szolgáltatások törlésével, szolgáltatók megszűnésével kapcsolatos tevékenységet. Elvégzi az egyetemes postai szolgáltató üzletszabályzatának jóváhagyásával, módosításával kapcsolatos hatósági tevékenységet, ennek keretében ajánlásokat dolgoz ki a postai üzletszabályzatokkal szemben támasztott elvárásokról.

b) Nyilvántartást vezet a postai szolgáltatókról.

c) Kidolgozza, és folyamatosan felülvizsgálja a postai szolgáltatások megfelelőségértékelési módszereit, követelményeit és dokumentumait. Az értékelések eredményeit az illetékes nemzetközi szervezetek felé továbbítja.

d) A postai szolgáltatókkal egyezteti a választható minőségbiztosítási/megfelelőségértékelési eljárásokat szolgáltatás/termék csoportonként, szükség szerint módosítja és továbbfejleszti alkalmazásukat.

e) Kidolgozza és karbantartja a postai hatósági minőségfelügyelet által alkalmazandó egységes mérési módszereket. Összeállítja az országos vizsgálatok eredményének értékelését és gondoskodik a megfelelő szervezetek tájékoztatásáról. Meghatározza az egyetemes postai szolgáltatások minőségi szintjeit.

f) Kialakítja és karbantartja a postai hatósági adatbázist. Kezeli a postai szolgáltatók adatszolgáltatásával kapcsolatos tevékenységeket. Feldolgozza és elemzi a beérkező adatokat.

g) Elkészíti az egyetemes postai szolgáltatás és a postapiaci verseny alakulásáról készített hatósági beszámolót.

Jogi főigazgató-helyettes által vezetett szervezeti egységek

12. Hírközlésjogi Igazgatóság

13. Általános Jogi Igazgatóság

13.1 .Gazdasági jogi osztály

13.2. Igazgatási osztály

A jogi főigazgató-helyettes által vezetett szakterület a Tanács és a Hivatal tevékenységéhez kapcsolódó jogi szakértői támogatást nyújt.

A Tanács, illetve valamely tagja felkérésére - a főigazgató egyetértésével - a Tanács eljárásához, illetve döntéseihez szükséges jogi szakértői támogatást nyújt minden olyan elektronikus hírközlési piacot és annak szereplőit érintő ügyben, amely a Tanács feladat- és hatáskörébe tartozik, és amely ügyben a Tanács érdemi döntést hoz.

A jogi főigazgató-helyettes részt vesz a Tanács ülésein.

A jogi főigazgató-helyettes által vezetett szakterület a Hatóság feladat- és hatáskörébe tartozó ügyekben szakértői támogatást nyújt a szabályozási környezet értelmezéséhez, alkalmazásához.

12. Hírközlésjogi Igazgatóság

A főosztály munkáját a főosztályvezető vezeti, akit az általános jogkörű főosztályvezetőhelyettes helyettesít.

a) Hatósági ügyekben peres képviseletet lát el, mely tevékenysége kiterjed az első- és másodfokú iratok feldolgozására, a peres ügyekben való nyilatkozattételre, az iratok bíróság részére történő megküldésére és a Hatóság bíróság előtti képviseletére, valamint a jogorvoslati cselekmények érvényesítésére.

b) A bíróság előtti peres ügyekben a bírósági beadványokat, mint vezető jogtanácsos a jogi főigazgató-helyettes jogosult aláírni, e jogkörét a perben eljáró jogtanácsosra átruházhatja.

c) Működési területén jogszabály-értelmezési, jogalkalmazási kérdésekben jogi megoldásokat, szakvéleményt dolgoz ki, belső állásfoglalásokat készít az egységes jogalkalmazás érdekében.

d) Hatósági ügyekben, illetve a Tanács/Hivatal döntéshozatala során felmerülő problémás kérdésekben megkeresésre jogi segítséget nyújt, jogi véleményt, javaslatot dolgoz ki.

e) Vezetői döntés vagy valamely szakterület felkérése alapján végzi a szakmai ügyek jogi előkészítését.

f) Nagyobb jelentőségű ügyekben (pl. piacazonosítás) az elnök vagy valamely szervezeti egység megkeresésére kidolgozza a követendő eljárást, ha a jogszabály nem ad kellő iránymutatást vagy nagy szabadságot biztosít a jogalkalmazónak.

g) A Tanács által hozott eljárási határozatok (pl. bírság) esetén az elnök jogorvoslati eljárása során döntéselőkészítést végez.

h) Ellátja a hírközlést érintő jogszabályok szakmai előkészítését, a jogszabály-előkészítés Hatóságon belüli koordinálását, megküldi a jogszabály-tervezeteket észrevételezés céljából az érintett szakterületek részére, javaslatot tesz a jogszabály-tervezetek szövegére; véleményezi a beérkező jogszabály-tervezeteket; elkészíti az egységes, az érintett szakterületek észrevételeit is figyelembe vevő javaslatot.

i) Rendszeresen figyelemmel kíséri a hatályos hírközlési jogszabályokat, illetve hírközlési ágazatra vonatkozó közösségi jogszabályokat, ezek módosításait, valamint ezekről valamennyi szervezeti egység részére tájékoztatást nyújt.

j) Ellátja a működés támogatásával összefüggő peres képviseletet.

k) Döntésre előkészíti a jogvitás ügyeket.

l) Biztosítja a jogi szakértői hátteret, illetve a döntések jogi megalapozását a közgazdasági főigazgató-helyettes által vezetett szakterületnek a Tanács hatósági feladataihoz kapcsolódó eljárásaiban, így különösen a piacazonosításhoz és a jelentős piaci erejű szolgáltatókra kirótt kötelezettségek teljesítéséhez kapcsolódó eljárások tekintetében.

13. Általános Jogi Igazgatóság

A főosztály szervezeti egységei:

13.1. Gazdasági jogi osztály

13.2. Igazgatási osztály

13.1. Gazdasági jogi osztály

a) A Hatóság tevékenységének jogszerűsége érdekében jogi támogatást nyújt a főigazgató feladatainak ellátásához.

b) A közbeszerzési folyamatok vonatkozásában jogi támogatást nyújt, biztosítja a részvételt a Közbeszerzési Bizottság munkájában.

c) Ellátja a polgári jogi szerződések előkészítésével kapcsolatos feladatokat, továbbá jogi szempontból véleményezi a szervezeti egységek által előkészített szerződéstervezeteket, a szerződések módosításait, a vélemény azonban a gazdasági-célszerűségi megfontolásra nem terjed ki, valamint ellenjegyzi a Hatóság által kötendő szerződéseket.

d) Közreműködik a szerződésekből eredő igények érvényesítésében.

e) Működési területén jogszabály-értelmezési, jogalkalmazási kérdésekben jogi megoldásokat, szakvéleményt dolgoz ki, belső állásfoglalásokat készít az egységes jogalkalmazás érdekében.

f) A Hatóság működéséhez kapcsolódóan jogi támogatást nyújt, közreműködik a működés támogatásával összefüggő peres ügyek képviseletében.

g) Végzi az Eht.-ben rögzített, az elnök hatáskörébe tartozó, a Hatóság tevékenységével összefüggő együttműködési megállapodások jogi előkészítését.

13.2. Igazgatási osztály

a) Kidolgozza az iratkezelési feladatok ellátásával kapcsolatos folyamatokat, és javaslatot tesz ezen folyamatok tekintetében belső szabályozók kiadására.

b) Ellátja a Hatóság budapesti telephelyein az iratkezelési feladatokat, valamint irányítja, felügyeli és ellenőrzi a Hatóság iratkezelési tevékenységét.

c) Előkészíti, koordinálja, kiadja a belső szabályozókat a Hatóság működésével, feladatellátásával összefüggésben, ellátja a szabályozók aktualizálását, valamint a nyilvántartás vezetésével kapcsolatos feladatokat.

d) Vezeti a Hatóság bélyegző nyilvántartását, koordinálja a megrendeléseket.

Közgazdasági főigazgató-helyettes által vezetett szervezeti egységek

14. Piacelemzési Igazgatóság

15. Módszertani és Kutatási Igazgatóság

15.1. Piackutatási és piaci monitoring osztály

16. Közgazdasági Szabályozási Igazgatóság

16.1. Mobil költségelemző osztály

16.2. Vezetékes költségelemző osztály

16.3. Kiskereskedelmi árak osztály

17. Eljárásrendi osztály

A közgazdasági főigazgató-helyettes által vezetett szakterület ellátja a Tanács és a Hivatal hírközlés-szabályozási közgazdasági szakmai szakértői támogatását.

A Tanács, illetve valamely tagja felkérésére - a főigazgató egyetértésével - a Tanács eljárásához, illetve döntéseihez szükséges közgazdasági szakmai szakértői támogatást nyújt minden olyan elektronikus hírközlési piacot és annak szereplőit érintő ügyben, amely a Tanács feladat- és hatáskörébe tartozik, és amely ügyben a Tanács érdemi döntést hoz.

A közgazdasági főigazgató-helyettes részt vesz a Tanács ülésein.

A közgazdasági főigazgató-helyettes által vezetett szakterület a Hatóság feladat- és hatáskörébe tartozó ügyekben közgazdasági szakértői támogatást nyújt a szabályozási környezet értelmezéséhez, alkalmazásához.

14. Piacelemzési Igazgatóság

a) Felel azért, hogy a piacelemzési eljárás határidőben megkezdésre és lefolytatásra kerüljön, valamint azért, hogy a határozatok a megfelelő szakmai tartalommal a Tanács elé kerüljenek. Mindezek érdekében koordinálja a szakértők együttműködését.

b) A jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatók számára megállapított egyes kötelezettségek teljesítésével, illetve megszegésével összefüggésben eljárást kezdeményez, felel azért, hogy ezen eljárások határidőben kerüljenek lefolytatásra, ennek érdekében koordinálja a szakértők együttműködését.

c) Összeállítja a Tanács hatáskörébe tartozó piacelemzési projekt tervét, egyezteti az erőforrások rendelkezésre állását.

d) Ellátja a piacelemzési projekt projektmenedzsment feladatait.

e) Projektmonitoring tevékenységet lát el.

f) A piacelemzés során együttműködik az eljárásban részt vevő szakértőkkel és szervezeti egységekkel, valamint közreműködik a workflow menedzsment és optimalizálás biztosításában.

g) Közreműködik a piacelemzéshez szükséges kérdőívek feldolgozásában. A piacelemzéshez kapcsolódóan adatelemzést végez, különös tekintettel az adatok elektronikus feldolgozásának ellenőrzésére, valamint az új szempontok szerinti gyűjtések kialakítására.

h) Közreműködik határozattervezetek előkészítésében, és a piacelemzéssel kapcsolatos szolgáltatói konzultációk lebonyolításában.

i) Közreműködik a piacelemzési eljárással kapcsolatos Európai Bizottság előtti notifikációs eljárásban.

j) A piacelemzési eljárás során az EU notifikációs eljárásban tanácsadói tevékenységet végez.

15. Módszertani és Kutatási Igazgatóság

a) Közgazdasági kérdésekben szakmailag támogatja a piacazonosítás, piacelemzés, jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatók azonosítása, kötelezettségek kirovása eljárást. A hatályos jogszabályok, az Európai Bizottság által kiadott állásfoglalások és EU joganyagok figyelembevételével folyamatosan frissíti a piacelemzés módszertanát, valamint megoldási javaslatokat készít a felmerülő elvi kérdések tisztázása érdekében belső és szolgáltatói konzultációk alapján.

b) Végzi a piacszabályozást előkészítő szakértői tevékenység (pl. új jogszabályok, rendeleti változások) módszertani megalapozását, a módszertan fejlesztését.

c) Az árpréssel kapcsolatos ügyekben módszertani támogatást nyújt.

d) Végzi az egyes, összetettebb piacszabályozási, módszertani kérdések előkészítését, elsősorban modellkészítést, módszerek kialakítását, különösen

- a jelentős piaci erejű szolgáltatókra kirótt kötelezettségekkel kapcsolatban (pl. tőkeköltség számítás és aktualizálás, árprés vizsgálati rendszer fejlesztése stb.),

- korlátos erőforrással (pl. frekvencia) való gazdálkodáshoz kapcsolódó projektekben,

- egyéb, a Tanács és Hivatal által igényelt szakmai kérdésekben.

e) Támogatja a módszertani fejlesztések gyakorlati bevezetését és alkalmazását, különösen a jelentős piaci erejű szolgáltatókra kirótt új típusú kötelezettségek esetén.

f) Közreműködik a Gazdasági Versenyhivatallal közös elemzések, módszertani megközelítések kidolgozásában, részt vesz a társhatósági közös tevékenységben.

g) Feladata ellátása érdekében folyamatosan figyelemmel kíséri és elemzi nemzetközi szabályozás elméletét és gyakorlatát.

15.1. Piackutatási és piaci monitoring osztály

a) Végzi a Hatóság piackutatásainak tervezését, menedzselését (szakcégekkel történő lebonyolítását) . Felelős a Hatóság piackutatásainak megtervezéséért, szakmai tartalmáért, a piackutatások, keresleti, illetve kínálati oldali piaci felmérések koordinálásáért. Éves kutatási tervet készít.

b) Végzi a kutatások, felmérések eredményeként előállt adatbázisok elemzését, javaslatot tesz az elemzések módszertani fejlesztésére, illetve fejleszti az adatbázisokban szereplő információk szabályozói célú hasznosítását.

c) Feldolgozza a piacfelügyeleti tevékenység eredményeként megszerzett információkat, szinten tartja, illetve fejleszti a Hatóság piacismeretét.

d) Piaci monitoring tevékenységet végez, rendszeres jelleggel monitoring és kapcsolódó elemzéseket készít, végzi a nemzetközi szervezetek által igényelt piaci adatszolgáltatás szakmai előkészítését.

e) Összehangolja az OSAP adatgyűjtéssel kapcsolatos hatósági tevékenységeket.

16. Közgazdasági Szabályozási Igazgatóság

A főosztály szervezeti egységei:

16.1. Mobil költségelemző osztály

16.2. Vezetékes költségelemző osztály

16.3. Kiskereskedelmi árak osztály

16.1. Mobil költségelemző osztály

a) A Tanács hatáskörébe tartozó, mobil rádiótelefon szolgáltatókkal kapcsolatos ügyek tekintetében előkészíti

- a költségalapúságra, költségkimutatásra, hálózati szolgáltatások díjaira;

- a számviteli szétválasztásra, annak jóváhagyására vonatkozó döntéseket.

b) Ellenőrzi és felülvizsgálja a mobil távközlési szolgáltatóktól beérkezett költségmodel-leket.

c) Kialakítja a mobil szolgáltatók összekapcsolási szerződéseinek hatályos jogszabályok szerinti közgazdasági feltételrendszerét.

d) Az összekapcsolási szolgáltatások árazásához kapcsolódó költségszámítási szabályok fejlesztésére javaslatot tesz.

e) Ellátja a mobil hírközlési szolgáltatók költségszámítási kötelezettségeivel kapcsolatos bottom-up LRIC költségmodell kezelését.

f) Ellenőrzi a mobilszolgáltatói és a postai szolgáltatásra vonatkozó számviteli szétválasztási adatszolgáltatásokat. Biztosítja a számviteli elkülönítés konzisztenciáját a jelentős piaci erő meghatározása során.

g) Fejleszti a számviteli szétválasztási kimutatások elemzési módszereit, javaslatot tesz az elemzésekből levonható következtetések felhasználásának lehetőségeire.

h) Támogatja a mobil piacokon a piacelemzések elvégzését, a piacelemzési folyamat során javaslatot tesz az adott piacon alkalmazható kötelezettség kiválasztására.

i) Peres és jogvitás eljárásokban közgazdasági szakértői támogatást nyújt a jogi főigazgatóhelyettes által vezetett szervezeti egységek részére.

16.2. Vezetékes költségelemző osztály

a) A helyhezkötött hírközlési szolgáltatók Tanács hatáskörébe tartozó ügyeinek körében előkészíti

- a költségalapúsággal, költségkimutatással, hálózati szolgáltatások díjaival kapcsolatos döntéseket,

- kidolgozza a helyhezkötött hírközlési szolgáltatókat érintő döntéselőkészítő dokumentumokat.

b) Ellenőrzi és felülvizsgálja a helyhezkötött hírközlési szolgáltatók összekapcsolási és hurokátengedési referenciaajánlatai keretében beérkezett LRIC és FDC alapú költségmodelleket.

c) Ellátja az összekapcsolási és hozzáférési szolgáltatások árazásához kapcsolódó költségszámítási modellek és módszerek fejlesztését.

d) A helyhezkötött hírközlési szolgáltatók vonatkozásában közreműködik a távközlési szolgáltatók közötti hozzáférési és összekapcsolási szerződések hatályos jogszabályok szerinti közgazdasági feltételrendszerének kialakításában.

e) Ellátja a helyhezkötött hírközlési szolgáltatók költségszámítási kötelezettségeivel kapcsolatos bottom-up LRIC költségmodell kezelését, illetve fejlesztését.

f) Ellenőrzi és felülvizsgálja a helyhezkötött hírközlési szolgáltatók számviteli szétválasztási kimutatásait. Kidolgozza a számviteli szétválasztással, illetve annak jóváhagyásával kapcsolatos döntéselőkészítő dokumentumokat. Elemzi a helyhezkötött hírközlési szolgáltatók jóváhagyott számviteli szétválasztási kimutatásait.

g) Ellátja a számviteli szétválasztási kimutatások elkészítéséhez kapcsolódó módszertan fejlesztését. Fejleszti a számviteli szétválasztási kimutatások elemzési módszereit, javaslatot tesz az elemzésekből levonható következtetések felhasználásának lehetőségeire.

h) Ellenőrzi és felülvizsgálja a helyhezkötött hírközlési szolgáltatók nettó elkerülhető költségszámítási beadványait.

i) Közreműködik a nettó elkerülhető költségszámítás módszertanának fejlesztésében.

j) Támogatja a helyhezkötött nagykereskedelmi piacokon a piacelemzések elvégzését, a piacelemzési folyamat során javaslatot tesz az adott piacon alkalmazható kötelezettség kiválasztására.

k) Peres és jogvitás eljárásokban közgazdasági szakértői támogatást nyújt a jogi főigazgatóhelyettes által vezetett szervezeti egységek részére.

16.3. Kiskereskedelmi árak osztály

a) A Tanács hatáskörébe tartozó, kiskereskedelmi árakkal kapcsolatos ügyek tekintetében előkészíti a vonatkozó tanácsi döntéseket, kidolgozza a döntéselőkészítő dokumentumokat.

b) Támogatja a kiskereskedelmi piacokon a piacelemzések elvégzését, a piacelemzési folyamat során javaslatot tesz az adott piacon alkalmazható árjellegű kötelezettség meghatározására, módosítására.

c) Közreműködik a kiskereskedelmi piacokon alkalmazható árjellegű kötelezettségek módszereinek továbbfejlesztésében.

d) Ellenőrzi és felülvizsgálja a kiskereskedelmi piacokon kirótt árjellegű kötelezettségek teljesítését, vizsgálja az ennek keretében beérkezett szolgáltatói beadványokat, javaslatot tesz a hatósági döntésre.

e) Végzi a Hatóság hatáskörébe tartozó kiskereskedelmi ár, illetve árindex ellenőrzési feladatokat.

f) Kidolgozza, fejleszti az árindex ellenőrzés módszertani elemeit, meghatározza az árellenőrzéshez szükséges adatszolgáltatási kötelezettségeket.

g) Az ár és árindex ellenőrzésével összefüggésben vizsgálja az Általános Szerződési Feltételekben foglalt tarifák és tarifacsomagok képzését és alkalmazását.

h) Peres és jogvitás eljárásokban közgazdasági szakértői támogatást nyújt a jogi főigazgatóhelyettes által vezetett szervezeti egységek részére.

17. Eljárásrendi osztály

a) Ellátja a Tanácshoz címzett ügyek osztályozását, szignálásra történő előkészítését.

b) Ellátja a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatók azonosításához kapcsolódó eljárás lebonyolításában szükséges adminisztratív háttértámogatást.

c) Ellátja a Tanács ügyrendjében szereplő, az eljárások megindításával kapcsolatos döntéselőkészítési feladatokat.

d) Eljárásjogi szakértői támogatás keretében ellátja a Tanács hatáskörébe tartozó valamennyi hatósági ügy egységes kezelését, az ügyek elintézéséhez szükséges adminisztratív, technikai támogatást nyújt.

e) Szervezi, lebonyolítja, koordinálja a Tanács hatósági ügyeihez kapcsolódó tárgyalásokat, konzultációkat, egyeztetési eljárásokat, nyilvános meghallgatásokat.

f) Gondoskodik a lezárult ügyek dokumentumainak feldolgozásáról, nyilvántartások vezetéséről, felelős a törvényben meghatározott - az ügyekhez kapcsolódó - információk közzétételéért.

g) Figyelemmel kíséri a Tanács döntéseinek határidőben történő érvényesülését, ennek érdekében nyilvántartja a Tanács által hozott hatósági határozatokat. Szükség esetén javaslatot tesz a végrehajtási eljárás megindítására, előkészíti az azzal kapcsolatos eljárási cselekményeket, döntéseket.

h) Ha a Tanács hatáskörébe tartozó ügyben elektronikus hírközlésre vonatkozó jogszabály megsértéséről értesítést kap, vagy ezzel kapcsolatos bejelentés érkezik a Tanácshoz, javaslatot tesz az eljárás hivatalból történő megindítására.

Műszaki főigazgató-helyettes által vezetett szervezeti egységek

18. Műszaki Szabályozási Igazgatóság

18.1. Azonosító szabályozási és gazdálkodási osztály

18.2. Műszaki és technológiai elemző osztály

19. Frekvenciagazdálkodási Igazgatóság

19.1. Spektrumgazdálkodási osztály

19.2. Frekvenciatervezési és -koordinációs osztály

19.3. Frekvenciaengedélyezési osztály

20. Mérésügyi Igazgatóság

20.1. Rádiómonitoring osztály

20.2. Rádióellenőrző és zavarvizsgáló osztály

20.3. Berendezésmérő osztály (Mérő laboratórium)

A műszaki főigazgató-helyettes által vezetett szervezeti egységek ellátják a Tanács és a Hivatal hírközlés-szabályozási műszaki szakmai szakértői támogatását.

A Tanács, illetve valamely tagja felkérésére - a főigazgató egyetértésével - a Tanács eljárásához, illetve döntéseihez szükséges műszaki szakmai szakértői támogatást nyújt minden olyan elektronikus hírközlési piacot és annak szereplőit érintő ügyben, amely a Tanács feladat- és hatáskörébe tartozik, és amely ügyben a Tanács érdemi döntést hoz.

A műszaki főigazgató-helyettes részt vesz a Tanács ülésein.

A műszaki főigazgató-helyettes által vezetett szakterület a Hatóság feladat- és hatáskörébe tartozó ügyekben műszaki szabályozási szakértői támogatást nyújt a szabályozási környezet értelmezéséhez, alkalmazásához. A műszaki főigazgató-helyettes által vezetett szakterület ellátja a Hivatal hatáskörébe rendelt frekvenciagazdálkodási és azonosító gazdálkodási hatósági feladatokat, valamint nemzetközi koordinációs tevékenységet, illetve az ezekkel kapcsolatos nyilvántartási tevékenységet.

18. Műszaki Szabályozási Igazgatóság

A főosztály szervezeti egységei:

18.1. Azonosító szabályozási és gazdálkodási osztály

18.2. Műszaki és technológiai elemző osztály

18.1. Azonosító szabályozási és gazdálkodási osztály

A szabályozási feladatok körében:

a) Közreműködik a Kormány azonosító gazdálkodással kapcsolatos szabályozási politikájának kialakításában és a miniszter megbízása alapján képviseli irányelveit a nemzetközi szervezetekben.

b) A szabályozási politika irányelveinek betartásával gazdálkodik az azonosítókkal, mely tevékenység magába foglalja az azonosítók lekötését, kijelölését, visszavonását, és eljárást a hatósági ügyekben.

c) Figyelemmel kíséri az új távközlési hálózatokat és szolgáltatásokat, és tapasztalatai alapján javaslatot tesz az azonosítókkal kapcsolatos szabályozási politika módosítására.

d) A szolgáltató kérésére eljár a nemzetközi szervezeteknél (ITU-T) a hatáskörükbe tartozó azonosítók kijelölésének érdekében.

e) Vezeti a nemzetközi ajánlásokban előírt, azonosító gazdálkodással kapcsolatos nyilvántartásokat és bejelenti azokat az ITU-T-nek.

f) Felelős a központi referencia-adatbázis létrehozásáért és működtetéséért, a felmerülő hibák behatárolásáért és elhárításáért, valamint funkcionális és mennyiségi igényeknek megfelelő fejlesztéséért, és ennek érdekében figyelemmel kíséri az elektronikus hírközlési piac fejlődését.

A hatósági feladatok körében:

a) Ellátja az azonosítók lekötésével, kijelölésével, valamint visszavonásával kapcsolatos feladatokat.

b) Az azonosítók lekötéséért, használatáért fizetendő díjak megállapításához szükséges számlázási alapadatokat átadja a számlázásért felelős Pénzügyi és számviteli osztálynak.

c) Vezeti a jogszabályban előírt, azonosító gazdálkodással kapcsolatos nyilvántartásokat.

d) Szakmai támogatást nyújt az azonosító gazdálkodással kapcsolatos piacfelügyeleti tevékenységhez.

e) Ellátja a központi referencia-adatbázis ügyintézői feladatait.

18.2. Műszaki és technológiai elemző osztály

a) Végzi a Tanács hatáskörébe tartozó ügyek műszaki szakértői kidolgozását. Ennek érdekében

- műszaki szakértői elemzéseket végez beadványok műszaki, technológiai tartalmú részei tekintetében;

- szakértői támogatást nyújt a Tanács számára a felmerülő műszaki problémák, illetve a műszaki hátteret igénylő feladatok megoldásában.

b) A Hatóság feladat- és hatáskörébe tartozóan

- műszaki és szabályozási szakértői hátteret nyújt az Eht. és végrehajtási rendeletei által meghatározott szabályozási környezet értelmezéséhez, alkalmazásához, és az igényeknek megfelelő továbbfejlesztéséhez;

- műszaki és szabályozási szakértői hátteret nyújt a hálózatok forgalomirányítási és teljesítőképességi követelményeinek a meghatározásához és karbantartásához, a távközlő hálózatok és szolgáltatások minőségi követelményrendszerének kialakításához és folyamatos karbantartásához, valamint a közös létesítményhasználat során felmerülő műszaki és szabályozási kérdésekben;

- szakértői támogatást nyújt a távközlő hálózatokkal és távközlési szolgáltatásokkal kapcsolatos másodfokú hatósági eljárások műszaki kérdéseiben.

c) Szervezetten készül az új technológiák, hálózati jövőképek, szolgáltatások befogadására és tanulmányozza a különböző technológiájú hálózatok együttműködésének lehetőségeit.

d) Figyelemmel kíséri a távközlési szolgáltatások fejlődését, rendszerezését és ezek alapján kialakítja és harmonizálja a távközlési szolgáltatások meghatározásait és besorolását.

e) Technológiai elemzéseket végez az új technológiák bevezetése és a jövő szempontjából kiemelkedő innovatív megoldások feltérképezése tárgyában.

f) Figyelemmel kíséri a hazai és nemzetközi szabványosítás eredményeit, koordinálja a Hatóság szakértőinek szabványosítással kapcsolatos munkáját, műszaki szakértői támogatást nyújt a szabványok értelmezésével kapcsolatban, az Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatósággal közösen megszervezi a szabványügyekkel kapcsolatos hatósági vélemények kialakítását és a Hatóság képviseletét.

g) Meghatározza az egyetemes távközlési szolgáltatás műszaki követelményeit.

19. A Frekvenciagazdálkodási Igazgatóság

A főosztály szervezeti egységei:

19.1. Spektrumgazdálkodási osztály

19.2. Frekvenciatervezési és -koordinációs osztály

19.3. Frekvenciaengedélyezési osztály

19.1. Spektrumgazdálkodási osztály

a) Felméri és értékeli a hazai frekvenciafelhasználási igényeket, a hazai és nemzetközi trendeket, kezdeményezi a Frekvenciasávok Nemzeti Felosztási Táblázata (FNFT) időszakos és szükség szerinti felülvizsgálatát, terveket készít a polgári és nem polgári sávmegosztásokra, sávhasználatokra és sávátrendezésekre.

b) Kidolgozza a frekvenciafelhasználás alapelveit, javaslatot tesz a frekvenciasávok felhasználási és frekvenciakiosztási szabályaira, illetve műszaki és eljárási követelményeire.

c) Vezeti az FNFT, a Rádió Alkalmazási Táblázat (RAT) és az Európai Frekvencia Információs Rendszer (EFIS) központi adatbázisát, gondoskodik azok folyamatos karbantartásáról.

d) Elvégzi az új rádiószolgálatok, illetve rendszerek bevezethetőségének és egymásra hatásának frekvenciagazdálkodási vizsgálatát, javaslatot tesz megvalósításuk feltételeire és frekvenciakiosztási és felhasználási követelményeire.

e) A frekvenciaspektrum európai harmonizációjához vizsgálja és elemzi a sávhasználat hazai összefüggéseit és az ilyen nemzetközi felmérésekhez adatokat szolgáltat.

f) Kidolgozza a nemzetközi preferált frekvenciakiosztási terveket, és részt vesz azok nemzetközi elfogadtatásában.

g) Vizsgálja a NATO igények magyarországi teljesíthetőségét polgári szempontból.

h) Kidolgozza a Hírközlési Hatóság frekvenciagazdálkodásra vonatkozó belső műszaki és eljárási szabályait.

i) Kidolgozza a rádiós interfészek követelményeit, és azt bejelentésre előkészíti az EU Bizottságának.

j) Vizsgálja az EU tagországai által, notifikációs célból bejelentett műszaki szabályait, és javaslatot tesz azok elfogadására.

k) Részt vesz a frekvenciagazdálkodást érintő frekvenciafelhasználási, szabványalkotási munkában.

l) Javaslatot tesz a frekvenciadíjkoncepciójára, kidolgozza azok műszaki elveit.

m) Vizsgálja az engedélyezett frekvencia felhasználásokat az FNFT-nek és a sávfelhasználási szabályoknak való megfelelősége szempontjából.

n) Részt vesz a frekvenciaárverés vagy -pályáztatás kidolgozásában és elkészíti azok műszaki feltételeit.

19.2. Frekvenciatervezési és -koordinációs osztály

a) Végzi a műholdas, közép- és rövidhullámú rendszerek célterület besugárzási vizsgálatát, tervezését.

b) Kidolgozza a nemzeti és regionális műholdas rendszerek műszaki követelményeit, részt vesz azok hasznosításával kapcsolatos munkákban.

c) A hazai frekvenciafelhasználás érdekében frekvenciakoordinációs stratégiát dolgoz ki, előkészíti az e célú két- és többoldalú nemzetközi szakértői tárgyalásokat, gondoskodik a jegyzőkönyvekben megfogalmazott feladatok végrehajtásáról.

d) Ellátja a korszerű frekvenciagazdálkodást támogató számítógépes rendszerek fejlesztésével, módszereinek kidolgozásával kapcsolatos feladatokat.

e) Elvégzi a rádiószolgálatok, valamint a polgári-nem polgári rendszerek közötti összeférhetőségi vizsgálatokat, követelményrendszert állít össze, és részt vesz ezek nemzetközi kidolgozásában.

f) Részt vesz a nemzetközi preferált frekvenciakiosztási tervek kidolgozásában, és végzi azok nemzetközi elfogadtatását.

g) Operatív nemzetközi frekvenciakoordinációt folytat a két- és többoldalú megállapodások, valamint a Nemzetközi Rádiószabályzat (RR) értelmében. Gondoskodik a Magyar Igazgatás által használt frekvenciák nemzetközi státuszának biztosításáról.

h) Ellátja a nem polgári célú frekvenciatartomány nemzetközi koordinációját.

i) Naprakészen tartja a vonatkozó kül- és belföldi koordinációs adatbázisokat.

j) Figyelemmel kíséri a rádiószolgálatokkal kapcsolatos ITU-BR heti körleveleket, vizsgálja a Magyar Igazgatást érintő bejelentéseket, szükség szerint intézkedéseket kezdeményez.

k) Meghatározza a nemzetközi frekvenciakoordinációhoz szükséges tevékenység nemzetközi szintű egységes szoftverigényét.

l) Elvégzi a frekvenciatervezéshez szükséges összeférhetőségi (EMC) vizsgálatokat.

Gondoskodik a nemzetközi rádiózavar-bejelentések kivizsgálásáról, megoldásáról. m) Az analóg és digitális műsorszóró szolgálatok részére elvi frekvenciaterveket készít és vezeti a hazai és külföldi műsorelosztó állomások nyilvántartását. n) Ellátja az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) tevékenységével kapcsolatos, a Hatóságra háruló feladatokat, így különösen kidolgozza a műsorszolgáltatási pályázatok előkészítéséhez szükséges műsorszolgáltatási lehetőségek jegyzékét és az ehhez tartozó frekvenciaterveket, illetve szakmai képviseletet biztosít az ORTT által tartott nyilvános meghallgatáson.

o) Kidolgozza a műsorszolgáltatás helyi, körzeti, regionális és országos nemzeti frekvenciatervet, biztosítja azok nyilvánosságát.

p) Az ideiglenes műsorszórás megvalósításához - a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény értelmében - kiadja a frekvenciatervben nem szereplő műsorszolgáltatási lehetőségekre vonatkozó igazolásokat. q) Igénylők által készítendő műsorszórási frekvenciatervekhez adatszolgáltatást nyújt, az elkészített frekvenciaterveket elbírálja.

r) A műsorszolgáltatási szerződéssel rendelkezőkkel egyeztetéseket végez a nemzeti frekvenciatervek módosítására vonatkozóan.

s) Ellátja a műsorszórás engedélyezésével kapcsolatos feladatokat.

19.3. Frekvenciaengedélyezési osztály

a) Lefolytatja a Hatóság frekvenciakijelölési és rádióengedélyezési eljárásait a földfelszíni műsorszórás kivételével.

b) Ellátja a rádióberendezésekkel, az elektronikus hírközlő berendezésekkel, valamint megfelelőségük kölcsönös elismerésével kapcsolatban a jogszabályban meghatározott hatósági feladatokat.

c) Végzi az engedélyezési eljárás során szükséges belföldi koordinációt.

d) A rádióhálózatok és állomások tervezéséhez adatszolgáltatás nyújt.

e) Megállapítja a frekvenciadíjak mértékét és fizetési gyakoriságát.

f) Elvégzi a frekvencia árverések előkészítését, bonyolítását.

g) Felelős a rádiókezelői vizsgák szervezéséért és lebonyolításáért, gondoskodik a vizsgabizottság felkéréséről.

h) Gondoskodik a vizsgabizonyítványok kiadásáról.

i) Felelős a Hatóság szakhatósági állásfoglalásának kialakításáért és megadásáért, valamint ellátja a szolgalmi jog alapításával kapcsolatos feladatokat az antennák és antenna tartók kérdésében.

j) Végzi a feladatkörével összefüggő nyilvántartások naprakész vezetését.

k) Részt vesz a rádiótávközléssel kapcsolatos számítógépes nyilvántartási rendszer fejlesztésében, tesztelésében.

l) Ellátja a tevékenységével összefüggő statisztikai adatszolgáltatást.

m) Piacfelügyeleti eljárást folytat le az engedélyhez kötött frekvenciahasználattal kapcsolatos jogsértések esetén.

20. Mérésügyi Igazgatóság

A mérésügyi főosztályvezető által irányított szervezeti egységek:

20.1. Rádiómonitoring osztály

20.2. Rádióellenőrző és zavarvizsgáló osztály

20.3. Berendezésmérő osztály (Mérő laboratórium)

20.1. Rádiómonitoring osztály

a) Működteti a mérőszolgálat fix állomásokból álló integrált spektrum monitoring (rádiómegfigyelés), a kiegészítő műholdas monitoring és a 30 MHz alatti frekvenciasávok megfigyelő alrendszerét, valamint a monitoring központot.

b) Ellenőrzi a frekvenciasávok nemzeti felosztására vonatkozó jogszabályban a polgári felhasználás számára meghatározott frekvencián vagy frekvenciasávban működő rádióállomások forgalmi, foglaltsági jellemzőit, és kisugárzott műszaki paramétereit.

c) Fogadja és kivizsgálja a külföldi társigazgatások, hatóságok rádiózavar bejelentéseit, szükség esetén azt helyszíni rádióellenőrzésre vagy felderítésre a Rádióellenőrző és zavarvizsgáló osztályra továbbítja. Intézkedik a rádiózavarok elhárítása érdekében, közreműködik a nemzetközi zavarelhárításban, külföldi eredetű zavar esetén az illetékes szervnél zavarbejelentést tesz.

d) Együttműködik a nemzetközi spektrum monitoring (rádiómegfigyelés) programok végrehajtásában, vételmegfigyeléseket végez, rendszeres időközökben elvégzi a nemzetközi adatszolgáltatással kapcsolatos méréseket.

e) Létrehozza és folyamatosan karbantartja a mérési adatbázist, és biztosítja a hozzáférést a jogosultak számára.

f) Frekvenciamegfigyeléseket végez és adatokat szolgáltat a piacfelügyeleti eljárások számára.

g) Elkészíti a Mérésügyi Tervet.

h) Megszervezi és koordinálja mérőeszköz és méréstechnológiai (módszer) fejlesztéseket.

Elkészíti a mérésügyi fejlesztési terveket.

i) Biztosítja a hatósági feladatok ellátásához szükséges külső mérési kapacitást.

j) Ellátja a mérőműszerek hitelesítésével, kalibrációjával kapcsolatos feladatokat. Elkészíti az éves Kalibrációs Tervet.

k) Ellátja a mérőműszerek felügyeletét, gondoskodik az üzemeltetési feltételekről, intézi a karbantartásokat és a javíttatásokat.

l) Végzi az akkreditált vizsgáló és kalibráló laboratóriumunk időszakos belső auditálását.

m) Tervezi és koordinálja a mérőszolgálati oktatásokat és továbbképzéseket. Elkészíti az éves Oktatási Tervet és gondoskodik annak végrehajtásáról.

n) Elkészíti a mérőszolgálat nemzetközi kapcsolatok tervét.

20.2. Rádióellenőrző és zavarvizsgáló osztály

a) Működteti a mérőszolgálat mobil mérőrendszerekből álló rádióellenőrző integrált alrendszerét.

b) Saját feladatkörében, valamint a Frekvenciagazdálkodási Igazgatóság felkérésére, a rádióengedélyben foglaltak betartásának megállapítása végett ellenőrzi az üzemben tartott rádióberendezéseket, rádióállomásokat és hálózatokat. Méréseiről jegyzőkönyvet készít, a mérési adatokat a mérési adatbázisban rögzíti. Nem megfelelőség megállapítása esetén az engedélyest felszólítja az engedélyszerű állapot helyreállítására. A felszólítás eredménytelensége esetén szabálysértési vagy piacfelügyeleti eljárás lefolytatását kezdeményezi.

c) Felderíti és behatárolja az engedély nélküli rádióadásokat. Méréseiről jegyzőkönyvet készít, a mérési adatokat a mérési adatbázisban rögzíti. Az engedély nélküli rádióberendezés üzemeltetőjét felszólítja az adás azonnali beszüntetésére, ha felszólítása nem jár sikerrel, hatósági felügyeleti eljárást kezdeményez.

d) A zavarelhárítás érdekében lefolytatja a törvényben meghatározott zavarvédelmi hatósági eljárásokat. Szükség esetén szabálysértési eljárást kezdeményez.

e) Felkérésre összehangolt méréseket végez a nemzetközi rádióellenőrző programok végrehajtásában.

f) Feladatainak ellátása során végzi a jogsértő tevékenység folytatásához használt, illetve jogosultság nélkül használt eszközök, illetve berendezések lepecsételését.

g) Hivatalból, vagy az ORTT megkeresésére is hivatalból ellenőrzi a műsorszolgáltatási szerződésben, illetve a rádióengedélyben foglalt műszaki feltételek megvalósulását, és az ellenőrzés eredményéről a Testületet tájékoztatja.

h) Ellátja a térmérő rendszerek kalibrációjával kapcsolatos feladatokat.

i) Kiadja az ORTT pályázatokhoz szükséges ellátatlanságot igazoló nyilatkozatokat.

j) A műszaki főigazgató-helyettes által vezetett szakterület egységes nyilvántartási rendszeréhez átadja a feladatkörével összefüggő adatokat.

20.3. Berendezésmérő osztály (Mérő laboratórium)

a) Működteti a mérőszolgálat akkreditált vizsgáló és kalibráló laboratóriumát.

b) Ellenőrzi a mintavételezett és telephelyére szállított rádióberendezések, távközlési végberendezések, valamint a nagyfrekvenciás jelet vagy mellékhatást keltő berendezéseket alapvető követelményeknek való megfelelőségét, a frekvenciahasználati, az elektromágneses összeférhetőségi (EMC) és az összekapcsolási jellemzők mérésével.

c) Mérésekkel ellenőrzi a mérőszolgálat rádióellenőrzési tevékenysége körében részletesebb vizsgálatra telephelyére szállított, rádióberendezéseket, nagyfrekvenciás villamos berendezéseket, valamint a nagyfrekvenciás jelet vagy mellékhatást keltő berendezéseket.

d) Piacfelügyeleti tevékenység keretében ellenőrzi a mintavételezett és telephelyére szállított rádióberendezések távközlési végberendezések, valamint a nagyfrekvenciás jelet vagy mellékhatást keltő berendezéseket alapvető követelményeknek való megfelelőségét, a frekvenciahasználati, az elektromágneses összeférhetőségi (EMC) és az összekapcsolási jellemzők mérésével.

e) Elemző és szakértői méréses vizsgálatokat folytat.

f) Közreműködik a kijelölt vizsgáló szervezetek (laboratóriumok) akkreditációnak, illetve kijelölésnek való folyamatos megfelelés ellenőrzésében.

g) Tájékoztatja a Központi piacfelügyeleti osztályt a kijelölt vizsgáló szervezetek ellenőrzési eredményéről, a kijelölésüknek, illetve akkreditációjuknak való megfelelés teljesüléséről.

h) A műszaki főigazgató-helyettes által vezetett szakterület egységes nyilvántartási rendszeréhez átadja a feladatkörével összefüggő adatokat.

i) Őrzi és kezeli a nagyfrekvenciás etalont.

j) Ellátja a mérésügyi szakterületre eső szabványosítási ügyek intézését.

Főigazgató által vezetett szervezeti egységek

21. Információ- és Tudásmenedzsment Igazgatóság

a) Elkészíti a Hatóság adat-, tevékenység- és kompetenciatérképét.

b) Gyűjti, adatbázisban rendszerezi és hozzáférhetővé teszi a Hatóság szervezeti egységei által beszerzett vagy előállított szakmai jellegű információkat/dokumentumokat, koordinálja a Hatóság vezetői információs rendszerének fejlesztésével és működtetésével kapcsolatos feladatokat.

c) Felkutatja és beszerzi a Hatóság kiadványaihoz és a szakmai munkavégzéshez szükséges hazai és nemzetközi szakirodalmi jellegű adatokat, információkat, szakmai adatbázisokat, és biztosítja az ezekhez való hozzáférést.

d) Módszertani támogatást ad és esetenként közreműködik a Hatóság azon programjaiban, fejlesztéseiben, amelyek a folyamatok kialakítását és optimalizálását, a csoportmunkát, az adatok, dokumentumok gyűjtését, strukturálását, tárolását és megosztását, integrált felületeken való gyors, pontos, különböző szempontok szerinti visszanyerését célozzák, javaslatot tesz ezekkel összefüggő belső szabályozásokra.

e) Ellátja a Hírközlési Értesítő kiadásával összefüggő feladatokat. Gondozza és elektronikus formában közreadja a Hatóság Hírközlés-statisztikai adatbázisát.

f) Ellátja a Hatóság webes felületeinek strukturális, funkcionális, ergonómiai kérdéseivel összefüggő fejlesztési és üzemeltetési feladatokat. Koordinálja a szakmai tartalmakat, szervezi a külső és belső webes felületeken biztosítandó információkat, fejleszti és működteti a Hatóság webes tudásportálját, méri a vonatkozó tartalmak felhasználói elégedettségét. Végzi a honlapok tartalmi menedzselését és publikálását biztosító rendszer működtetésével kapcsolatos rendszergazdai feladatokat, helpdesk jellegű támogatást nyújt a rendszer használóinak, és szerepet vállal a műszaki szerkesztésben.

g) Működteti és fejleszti a Hatóság szakkönyvtárát. Témafigyelést, irodalomkutatást végez, karbantartja, frissíti a szakirodalmi jellegű tartalmakat. Gondoskodik a szakfordításokról, a belföldi és külföldi lapszemle elkészítéséről, az elkészült anyagok könyvtári adatbázisba való konvertálásáról.

h) Vezeti és karbantartja a hírközlési ágazat honosított európai, nemzetközi és hazai szabványaiból, és azok fordításaiból létrehozott szabványtárat. i) Nyomon követi, elemzi az Európai Unió és intézményei online felületeinek az információs társadalom témakörébe tartozó tartalmait, gondoskodik a Hatóság tudástárán keresztüli kereshető, gyors elérhetőségéről.

22. Gazdasági Igazgatóság

A főosztály szervezeti egységei:

22.1. Tervezési és kontrolling osztály

22.2. Beszerzési és vagyongazdálkodási osztály

22.3. Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács Irodája Főkönyvelő:

22.4. Pénzügyi és számviteli osztály

22.5. Munkaügyi osztály

A gazdasági főosztályvezető, mint a Hatóság gazdasági vezetője a szervezet működésével összefüggő gazdasági és pénzügyi feladatait az elnök irányítása és a főigazgató felügyelete alatt látja el. Ennek megfelelően tevékenysége felett az elnök közvetlen irányítási és ellenőrzési joggal rendelkezik, a főigazgató felügyelete mellett.

A gazdasági főosztályvezető közvetlenül irányítja a Tervezési és kontrolling osztályt, a Beszerzési és vagyongazdálkodási osztályt, a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács Irodáját és a Főkönyvelőt. A gazdasági főosztályvezető általános helyettese a főosztályvezető-helyettes, aki a főkönyvelői cím használatára jogosult.

A gazdasági főosztályvezető a Hatóság közbeszerzési tevékenységének felelős vezetője.

22.1. Tervezési és kontrolling osztály

a) Folyamatosan vizsgálja és elemzi a Hatóság finanszírozási politikáját, és indokolt esetben javaslatot tesz annak módosítására.

b) Kialakítja a Hatóság eljárásaival összefüggő díjmegállapítás közgazdasági módszertanát, kidolgozza a díjképzési szabályzatot és megvalósítja annak gyakorlati alkalmazását.

c) Kidolgozza a tervezés és beszámolás folyamatait, és javaslatot tesz ezen folyamatok vonatkozásában belső szabályozók kiadására.

d) Ellátja a Hatóság (ár) bevételeinek, kiadásainak és költségeinek tervezésével összefüggő gazdasági feladatokat, előkészíti az intézményi költségvetést és a 3 éves gördülőtervet.

e) Koordinálja a komplex üzleti terv végrehajtását.

f) Az éves, negyedéves és havi kontrolling beszámolók keretében vizsgálatokat és elemzéseket végez a Hatóság gazdálkodásának hatékonyabbá tétele, az erőforrások racionális felhasználása érdekében és indokolt esetben javaslatokat tesz a szükséges intézkedésekre.

g) Nyilvántartja a belső gazdálkodási kereteket, kezdeményezi szükség szerinti átcsoportosításukat, értékeli és ellenőrzi teljesítésüket.

h) Ellátja a szellemi tevékenységek gazdálkodási koordinátori feladatait.

i) Ellenőrzi a beszerzések - típusuknak megfelelő - előkészítését.

j) Koordinálja a Hatóság közbeszerzési tevékenységét, gondoskodik az eljárások lebonyolításáról.

k) Felelős a Hatóság, mint költségvetési szerv statisztikai adatgyűjtéssel és nyilvántartással kapcsolatos feladatainak ellátásáért. Gondoskodik az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvényben meghatározott érték feletti szerződések nyilvánosságának biztosításáról.

l) Összeállítja a Hatóság éves szöveges beszámolóját.

m) Ellátja az SAP pénzügyi-gazdasági információs rendszer költségvetés menedzsment- és költségkontrolling feladatait, folyamatainak működtetését.

22.2. Beszerzési és vagyongazdálkodási osztály

a) Felügyeli és ellenőrzi az ingatlanállomány üzemeltetését, állagmegóvását, gondoskodik a budapesti ingatlanok üzemeltetéséről, állagmegóvásáról, vezeti az ingatlan-nyilvántartást. Gondoskodik az ingatlanberuházások, -felújítások végrehajtásáról, az ingatlanok megfelelő szintű technikai védelméről.

b) Gondoskodik a budapesti telephelyeken a napi üzemeltetési, gondnoki, portaszolgálati, sokszorosítási, diszpécseri és szállítási, belső futárszolgálati feladatok ellátásáról.

c) Feladata a munkavégzéshez és az intézmény üzemeltetéséhez szükséges eszközállomány, irodaszer, irodafelszerelés beszerzése, eszköz nyilvántartása és könyvelése (az informatikai és mérési célú eszközök, illetve anyagok kivételével), valamint a gépjárműpark beszerzésének előkészítése, beszerzése, üzemeltetése, kezelése, illetve védelme.

d) Gondoskodik a kommunikációs célú vezetékes és mobil telefon ellátottságról, az ehhez szükséges beruházási, üzemeltetési és jogosultság kiosztási feladatok ellátásáról.

e) Gondoskodik a Hatóság teljes ingatlan-, gépjármű- és vagyonbiztosításáról.

f) Felelős a Hatóság munkabiztonsági, vagyonvédelmi, munka- és tűzvédelmi feladatainak ellátásáért és e feladatokkal összefüggő szabályozás betartásának ellenőrzéséért.

g) Kidolgozza a beszerzés folyamatait, és javaslatot tesz ezen folyamatok vonatkozásában belső szabályozók kiadására.

h) Ellátja az SAP gazdasági-pénzügyi információs rendszer központi cikktörzs és szolgáltatástörzs kezelési feladatait, logisztikai folyamatainak működtetését.

i) Gondoskodik a szervezeti egységek által feltárt, feleslegessé váló, illetve elhasználódott eszközök további hasznosításáról, selejtezéséről.

j) Felelős a Hatóság leltározási feladatainak végrehajtásáért.

22.3.A Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács Irodája (a továbbiakban: NHIT Iroda)

Az NHIT Iroda részjogkörű költségvetési egység, a Gazdasági Igazgatóságba tagozódó osztály, melynek vezetője az osztályvezető, aki az irodavezető cím használatára jogosult.

Az NHIT Iroda koordinálja a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács működésével kapcsolatos feladatokat, végzi az ahhoz szükséges adminisztratív tevékenységet.

Az Iroda a frekvenciagazdálkodásról szóló 1993. évi LXII. törvény 5/A. § (2)-(3) bekezdése alapján az NHIT által a Kormányhoz benyújtandó javaslatokhoz, továbbá a Kormánynak, illetve a Kormány tagjainak adandó véleményhez a NHIT részére tárgyalási, illetve döntéselőkészítő anyagot készít.

A Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács elnöke - ha a minisztertől ilyen külön felhatalmazást kap - a kapott felhatalmazás időtartama alatt közvetlenül irányítja a Hatóság Hivatala szervezeti egységének, az NHIT Irodának a frekvenciagazdálkodásról szóló 1993. évi LXII. törvény 5/A. § (2)-(3) bekezdésében meghatározott feladatokkal kapcsolatos tárgyalási, illetve döntés-előkészítő anyagok készítésére vonatkozó szakmai tevékenységet. Az NHIT elnökének ez a hatásköre nem érinti az elnök jogállását, valamint egyebekben az elnöknek a feladatkörét sem.

A Főkönyvelő

a) Irányítja a Hatóság költségvetési gazdálkodását, folyamatos összhangot képezve a szervezetre háruló kötelezettségek és a hatékony működést megalapozó belső gazdálkodási tervek megvalósítása között.

b) Irányítja az intézményi költségvetés elkészítésével, az előirányzat-felhasználással, az előirányzat-módosítással, könyvvezetéssel, beszámolási kötelezettséggel, bér- és társadalombiztosítási ellátások számfejtésével, készpénzkezeléssel, számlázással, adózással, valamint a vonatkozó adatszolgáltatásokkal kapcsolatos feladatok jogszabályoknak megfelelő ellátását.

c) Felelős a Hatóság számviteli politikájának kialakításáért, az intézmény számlatükrének, számlarendjének, leltározási és selejtezési szabályzatának, a gazdasági ügyrendnek, a számlázási és pénzkezelési szabályzatnak az elkészítéséért.

d) Felelős az SAP információs rendszer feladatkörébe tartozó moduljainak szakmai működtetéséért, jogszabályi megfelelőségéért, a központosított illetmény számfejtési rendszer működtetéséért.

e) Irányítja és összefogja a Pénzügyi és számviteli osztály, valamint a Munkaügyi osztály munkáját.

22.4. Pénzügyi és számviteli osztály

a) Felelős a költségvetési tervnek megfelelő pénzgazdálkodásért.

b) Kezeli, illetve felügyeli a Hatóság központi pénztárát és a Magyar Államkincstárnál vezetett 10032000-00287247-00000000 számú előirányzat-felhasználási keret számláját, valamint felügyeli a főosztályok pénzügyi tevékenységét.

c) Vezeti a Hatóság szállítói számláinak, szerződéseinek nyilvántartását, valamint a könyvviteli, számviteli nyilvántartást.

d) Felelős a Hatóság szállítói folyószámlájának nyilvántartásáért, egyenleget közöl, főkönyvi feladásokat készít.

e) Teljesíti a Hatóság költségvetési kiadásait, felelős a pénzkezelés szabályszerű lebonyolításáért.

f) Felelős a Hatóság vevőnyilvántartásáért, egyenleget közöl, fizetésre felszólít, főkönyvi feladásokat készít.

g) Ellátja a Hatóság számlázási feladatait, kezeli a számlareklamációkat.

h) Érvényesíti a Hatóság követeléseit.

i) Kidolgozza a Hatóság számviteli politikáját, elkészíti az intézmény számlatükrét, számlarendjét, leltározási és selejtezési szabályzatát, gondoskodik ezek betartásáról.

j) Végzi a befektetett eszközök, beruházások, készletek, kis értékű tárgyi eszközök mennyiségi és értékbeni nyilvántartásának egyeztetését és ellenőrzését, elszámolja a tárgyi eszközök értékcsökkenési leírását.

k) Összeállítja a felügyeleti szerv részére benyújtásra kerülő költségvetést.

l) Elkészíti a költségvetési számszaki beszámolókat.

m) Teljesíti a kincstár részéről előírt kötelezettségeket. Egyezteti a kincstári adatszolgáltatásokat.

n) Összefogja, ellenőrzi és teljesíti a Hatóság teljes adózását.

o) Ellátja a munkavállalók élet-, önkéntes nyugdíjkiegészítő biztosítással, továbbá a magánnyugdíjpénztári tagsággal kapcsolatos ügyintézést.

p) Felelős a leltárkiértékelésért és a leltárak elkészítéséért.

q) Kidolgozza a pénzügyi és számviteli folyamatokat, és javaslatot tesz ezen folyamatok tekintetében belső szabályozók kiadására.

r) Felelős az SAP pénzügyi-gazdasági információs rendszerben a főkönyvi könyvelés, vevő analitikus nyilvántartás vezetése, szállító analitikus nyilvántartás vezetése, pénztárkezelés és étkezési utalványraktár kezelési folyamatok ellátásáért. s) Ellátja - amennyiben a minisztérium megbízza a Hatóságot, - a koncessziós szerződések alapján a kötelezettek által fizetendő egyszeri és éves koncessziós díjak beszedéséhez szükséges számlák kibocsátásával és kezelésével kapcsolatos feladatokat.

22.5. Munkaügyi osztály

a) Ellátja a személyi juttatások és munkaadókat terhelő járulékok éves költségvetés tervezési és beszámolási, valamint az üzleti tervhez szükséges belső tervezési feladatokat.

b) Keretgazdaként folyamatosan figyelemmel kíséri a személyi juttatások keretének alakulását, összeállítja a negyedéves és éves kontrolling beszámolókhoz szükséges adatokat és szöveges értékelést, szükség szerint tájékoztatókat, riportokat készít.

c) Ellátja a központosított illetmény-számfejtési feladatokról, valamint a bér- és munkaügyi adatszolgáltatás rendjéről szóló jogszabályokban meghatározott költségvetési szervekre vonatkozó szakmai feladatokat.

d) Végzi a nyugdíj-előkészítéssel, a dolgozók önkéntes nyugdíjkiegészítő és életbiztosításával, valamint a magánnyugdíjpénztári tagsággal összefüggő feladatokat.

e) Vezeti a létszámnyilvántartásokat, valamennyi foglalkoztatási jogviszonnyal kapcsolatos adatról tájékoztatást ad a belső szabályozókban nevesített szervezeti egységek részére.

f) Ellátja a személyi keret terhére megkötendő megbízási szerződések engedélyeztetésével, megkötésével, nyilvántartásával kapcsolatos szakmai feladatokat, és ezekről a Humánerőforrás Igazgatóságot tájékoztatja.

g) A teljesítménymenedzsment rendszerrel összefüggésben év végén megállapítja a személyi juttatások még felhasználható keretösszegét. Nyilvántartja a jóváhagyott keretösszegek felhasználását, valamint gondoskodik azok bérszámfejtéséről.

h) Teljesíti a jogszabályok szerinti statisztikai és egyéb adatszolgáltatásokat.

23. Informatikai Igazgatóság

a) Kidolgozza és karbantartja a Hatóság Informatikai Stratégiáját.

b) Részt vesz a szervezeti egységek feladatainak tervezése és megvalósítása során, azokkal együttműködve a Hatóság céljaihoz legjobban illeszkedő informatikai megoldások kidolgozásában.

c) Projektvezetési/koordinátori/tanácsadói/minőségbiztosítási feladatokat lát el az informatikai tartalmú projektben.

d) Irányítja a Hatóság teljes informatikai rendszerének fejlesztésével és üzemeltetésével kapcsolatos tervezési, beszerzési, beruházási, selejtezési feladatokat.

e) Nyomon követi és kezeli az informatikai infrastruktúra fejlesztésével, szolgáltatásaival és üzemeltetésével kapcsolatos szerződésállományt, a beszállítói és szolgáltatói kapcsolatokat.

f) Képviseli a Hatóság érdekeit az igénybe vett kormányzati informatikai szolgáltatásokat nyújtó szervezeteknél.

g) Előkészíti a Hatóság informatikai infrastruktúrával kapcsolatos terveit, jelentéseit, beszámolóit a Hatóság illetékes egységei, valamint a felügyeleti és ellenőrző szervek számára.

h) Kidolgozza, karbantartja és betartatja az informatikai infrastruktúra fejlesztésével, üzemeltetésével, biztonságával kapcsolatos szabályzatokat.

i) Fokozatosan fejleszti és kiterjeszti a Hatóság minőségirányítási rendszerét az informatikai szolgáltatások területére.

j) Részt vesz a Hatóság közbeszerzési feladatainak ellátásában.

A főosztály szervezeti egységei:

23.1. Informatikai fejlesztési osztály

23.2. Informatikai üzemeltetési osztály

23.1. Informatikai fejlesztési osztály

a) Az egységes informatikai stratégián belül kidolgozza az informatikai alkalmazások fejlesztésének módszertanát, stratégiáját, az informatikai biztonságtechnika stratégiáját.

b) Biztosítja a szakmai területek igényeinek összehangolását az informatikai stratégiai szempontokkal, részt vesz a követelményrendszer specifikálásában, képviseli a szakmai területek által támasztott követelmények érvényesülését a fejlesztőkkel való kapcsolattartás során.

c) A szakmai és alkalmazásintegrációs igényekkel összhangban, az életciklus modellnek megfelelően kialakítja, illetve továbbfejleszti a Hatóság informatikai alkalmazásrendszereit, alkalmazásait és ezek támogató rendszereit. Felelős a rendszerek bevezetésének előkészítéséért és az ahhoz kapcsolódó oktatások lebonyolításáért.

d) Támogatást nyújt a Hatóság alkalmazás rendszereinek működtetéséhez.

e) Továbbfejleszti, felügyeli a Hatóság informatikai biztonságtechnikai rendszereit.

f) Folyamatosan figyelemmel kíséri, tanulmányozza és teszteli az újonnan megjelenő biztonságtechnikai, informatikai szoftver és hardver eszközöket, szabványokat, előírásokat és ajánlásokat, vizsgálja azoknak a Hatóságnál történő bevezethetőségét.

g) Technikai támogatást biztosít az informatikai szabályozási feladatok műszaki kérdéseiben.

23.2. Informatikai üzemeltetési osztály

a) Az egységes informatikai stratégián belül kidolgozza a Hatóság informatikai infrastruktúra fejlesztési stratégiáját, üzemeltetési és SLA stratégiáját, a Hatóság szoftver és hardver eszközeinek üzemeltetésére és használatára vonatkozó oktatási, továbbképzési stratégiát.

b) Gondoskodik a szolgáltatások minőségfelügyeletéről.

c) Részt vesz a Hatóság üzletmenet folytonossági tervének és rendszerének kidolgozásában és működtetésében.

d) Biztosítja a Hatóság teljes informatikai rendszerének folyamatos rendelkezésre állását, biztonságos üzemeltetését, a Hatóság felhasználóinak hiba- és igénybejelentő szolgáltatást (helpdesk) biztosít.

e) Felelős a Hatóság informatikai biztonságtechnikai előírásainak betartásáért és betartatásáért.

f) Részt vesz a Hatóság teljes informatikai rendszerének fejlesztésével és üzemeltetésével kapcsolatos tervezési, beszerzési és beruházási feladatainak ellátásában, ellátja az eszközgazdálkodási feladatokat.

g) Gondoskodik a hardver és szoftver eszközök műszaki/üzemeltetési analitikus nyilvántartásáról, a szoftverek jogtisztaságáról.

h) Továbbfejleszti a Hatóság informatikai infrastruktúráját, biztosítja az informatikai és számítástechnikai hardver és szoftver eszközök rendszeres megelőző karbantartási feladatait.

i) A Hatóság kormányzati informatikai szolgáltatásainak folyamatos minőségjavítása érdekében kapcsolatot tart a szolgáltatásokat igénybevevő intézményi felhasználókkal.

j) Továbbfejleszti a digitális terepmodellt, valamint a kapcsolódó adatbázisok naprakészségét és karbantartó rendszerét, biztosítja azok folyamatos rendelkezésre állását

k) Kielégíti a Hatóság által szervezett bemutatók, értekezletek, konferenciák kapcsán felmerülő informatikai igényeket.

l) Részt vesz a szakmai területek feladatainak ellátásához legjobban illeszkedő követelményrendszer specifikálásában, a megoldások átvételében és támogatásában, az életciklus modell kialakításában.

24. Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatóság

Az elnök, a Tanács, illetve a főigazgató által meghatározott prioritások mentén, összhangban a minisztérium EU-s és szakmai stratégiájával, továbbá az EU-s ügyekben kialakított államigazgatási szakmai stratégiával:

a) Európai Unió szervezeteivel (különösen EU Bizottság, Communications Committee (COCOM), Radio Spectrum Policy Group (RSPG), Radio Spectrum Committee (RSC), European Regulators Group (ERG) kapcsolatban felelős a Hatóság által képviselt hivatalos szakmai álláspont kialakításáért, lebonyolítja az ehhez szükséges egyeztetéseket a szakmai vezetést ellátó minisztériummal, továbbá a más EU-s ügyekben érintett államigazgatási szervekkel, szükség és lehetőség szerint gondoskodik a hivatalos álláspont EU szervek felé történő közléséről.

b) Lebonyolítja az EU Bizottság felé történő piacelemzéssel kapcsolatos notifikációs eljárást.

c) Nemzetközi szervezetekkel és egyéb szakmai szervezetekkel kapcsolatban felelős a Hatóság - stratégiai szintű - szakmai hivatalos álláspontjának kialakításáért, melynek keretében:

- koordinálja a Hatóság nemzetközi szakmai tevékenységét, és a szakmai álláspont kialakítását összhangban a bevezetésben írt meghatározó stratégiai szempontokkal és,

- szükség szerint tájékoztatást ad a szakmai álláspontról, illetve lebonyolítja annak egyeztetését a minisztériummal, továbbá más érintett államigazgatási szervekkel.

d) A nemzetközi és az Európai Unió szervezetei felé, a Hatóság kötelező adatszolgáltatása kapcsán felelős a beérkező kérdések, adatszolgáltatások tekintetében a válaszadás megszervezéséért, illetve igény szerint szakmai támogatást nyújt, a hivatalos álláspontról szükség szerint tájékoztatást ad, illetőleg lebonyolítja az ennek érdekében szükséges egyeztetéseket a minisztériummal, továbbá a más EU-s ügyekben érintett államigazgatási szervekkel.

e) Szükség szerint tájékoztatást ad a nemzetközi és szakmai szervezetekben, az Európai Unió szervezeteiben, valamint a kétoldalú kapcsolatokban végzett szakmai munkáról, más szervezeti egységek bevonásával.

f) Részt vesz az Európai Tárcaközi Koordinációs Bizottság szervezeteinek munkájában (kiemelten a 17. Távközlési, Információs Technológiák és Postai Szolgáltatások szakértő munkacsoportjában), megszervezi az uniós dokumentumok véleményezését, és részt vesz a magyar álláspont tervezetének kidolgozásában.

g) Javaslatot tesz az elnök és főigazgató részére az éves külföldi kiutazási tervre, a terv teljesítésének aktuális tényadatairól rendszeresen tájékoztatást ad, illetőleg felelős az utazások lebonyolításáért, a releváns belső szabályzók kidolgozásáért.

h) Figyelemmel kíséri a várható közösségi jogi változásokat, ezek figyelembevételével előrejelzi a szakmai munkában várható változásokat, szükség szerint javaslatot tesz a változás kezelésére.

i) Kidolgozott vonatkozó belső szabályozók szerint felelős a Hatóság angol nyelvű külső honlapjával kapcsolatos egyes tartalmi és formai követelményekért.

j) Szükségleteknek megfelelően ellátja a nemzetközi kapcsolatok egyes szervezési feladatait (hivatalos látogatások előkészítése, hazai - saját szervezésű - konferenciák előadóival kapcsolattartás) .

V. fejezet

HÍRKÖZLÉSI FOGYASZTÓI JOGOK KÉPVISELŐJE

A Hírközlési Fogyasztói Jogok Képviselője (a továbbiakban: képviselő) az elnök közvetlen irányítása alatt áll.

A képviselőt az elnök nevezi ki, és gyakorolja felette a munkáltatói jogokat. A képviselő különleges jogállásánál fogva vezetői megbízással rendelkező köztisztviselő a Ktv. szerint főosztályvezetői besorolásba tartozik.

A képviselőt feladatainak ellátásában a képviselői hivatal segíti, amely adminisztratív, jogi, közgazdasági támogatást nyújt a képviselőnek feladatai ellátásában. A hivatalt a képviselő vezeti.

A képviselő ellátja a hatáskörébe tartozó feladatokat:

a) Tájékoztatja a bejelentőt az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabályban, illetve előfizetői szerződésben meghatározott jogairól és kötelezettségeiről, valamint a számára nyitva álló eljárásokról és jogorvoslatokról.

b) A Hatóság éves beszámolójának részeként tevékenységéről és annak eredményességéről beszámolót készít a Kormánynak, illetve az Országgyűlés illetékes bizottságának, a beszámolót közzéteszik

c) Összesíti és nyilvánosságra hozza a jogsértési tendenciákkal összefüggő tapasztalatait.

d) Összehasonlító elemzéseket készít és tesz közzé a szolgáltatások minőségéről, áráról stb.

e) Kapcsolatot tart (operatív) a fogyasztóvédelmi és a versenyhatósággal, a fogyasztói érdekek képviseletét ellátó társadalmi szervezetekkel,

f) Javaslatot tesz a piacfelügyeleti terv fogyasztóvédelmi szempontú súlypontjainak meghatározásához.

g) Javaslatot tesz a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséggel kötendő együttműködési megállapodás tartalmára

h) A fogyasztói jogok érvényesítése érdekében véleményezi a hírközlést érintő jogszabályok tervezetét, javaslatot tesz a hírközlést érintő jogszabályok esetleges módosítására.

i) Indokolt esetben felszólíthatja a szolgáltatót az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabály, illetve előfizetői szerződés megsértésének megszüntetésére, illetve intézkedés megtételére.

j) Indokolt esetben kezdeményezheti a Hatóság hivatalból történő eljárását. k) Indokolt esetben kezdeményezheti más hatóságnál megfelelő eljárás megindítását.

l) Indokolt esetben nyilvánosságra hozhat minden olyan szolgáltatói vagy forgalmazói tevékenységet, intézkedést, vagy intézkedés elmulasztásának tényét, amely a fogyasztói jogok sérelmével jár/járhat.

m) Indokolt esetben nyilvánosságra hozhatja felszólítása figyelmen kívül hagyásának tényét. n) Indokolt esetben felhívhatja fogyasztók figyelmét a hírközlési szolgáltatások esetleges veszélyeire.

Az SzMSz 1. számú melléklete

A vagyonnyilatkozat-tételre kötelezett munkakörök

A Ktv. 22/A. § (8) bekezdése alapján a vagyonnyilatkozat- tételi kötelezettség a hírközlési hatóságnál az alábbi munkakörökben foglalkoztatott köztisztviselőkre terjed ki:

a) elnök;

b) alelnök;

c) tanácstag;

d) főigazgató;

e) Hírközlési Fogyasztói Jogok Képviselője;

f) főigazgató-helyettes;

g) főosztályvezető;

h) főosztályvezető-helyettes;

i) osztályvezető;

j) TÜK kezelő;

k) a közbeszerzési eljárásban közreműködő köztisztviselő;

l) a költségvetési és egyéb pénzeszközökkel, az állami vagyonnal való gazdálkodás tekintetében döntési jogosultsággal rendelkező, illetőleg a pénzeszközök felhasználására, valamint a gazdálkodás ellenőrzésére jogosult köztisztviselők;

m) akik NATO vagy EU minősített adatot kezelnek, megismernek, és szakértői feladatot látnak el (különösen: a biztonsági főosztályvezető és munkatársai, kijelölt postai és távközlési szakértők);

n) a hatóságot a NATO bizottságaiban képviselő személy;

o) a nemzetbiztonsági ellenőrzések lebonyolításával megbízott köztisztviselő;

p) az Általános Jogi Igazgatóság minősített szerződésekkel és adatokkal foglalkozó munkatársai;

q) a hatóság biztonsági kérdésekkel foglalkozó munkatársa;

r) a titokvédelmi követelményekre tekintettel az elnök által egyedi jelleggel annak minősített fontos és bizalmi munkakört betöltő köztisztviselő.

Az SzMSz 2. számú melléklete

A folyamatba épített előzetes és utólagos vezetői ellenőrzés (FEUVE) rendszer dokumentációjáról

Bevezetés

Az elmúlt évben az államháztartás belső pénzügyi ellenőrzési rendszerének EU-konform átalakítása megtörtént, melynek hatására új jogszabályok születtek, meglévők módosultak, továbbá új standardok és ellenőrzési módszertanok kerültek kiadásra. Ennek következtében az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 145/A., 145/B. és 145/C. §-ai új elemeket vezetett be a folyamatba épített előzetes és utólagos vezetői ellenőrzés (FEUVE) rendszerébe.

A módosított szabályozásnak megfelelően valamennyi költségvetési szerv vezetőjének meg kell szerveznie és működtetnie kell a folyamatba épített előzetes, utólagos és vezetői ellenőrzést, továbbá köteles a kockázati tényezők figyelembevételével kockázatelemzést végezni, és kockázatkezelési rendszert működtetni. Mindez azt jelenti, hogy valamennyi költségvetési szervnek el kell készítenie a költségvetési szerv ellenőrzési nyomvonalát, valamint fel kell mérni és kezelni kell a költségvetési szerv tevékenységében, gazdálkodásában rejlő kockázatokat. A FEUVE rendszer fentiekben említett új elemekkel való kibővítésének kötelezettségét a Pénzügyminisztérium iránymutatásai alapján 2005. április 30-ig kellett elvégezni. A Nemzeti Hírközlési Hatóság az ellenőrzési nyomvonal összeállítására, valamint a kapcsolódó kockázatkezelési rendszer kialakítására vonatkozó követelményeknek a jogszabályban rögzített határidőre eleget tett. Jelen dokumentáció egységes szerkezetben tartalmazza a FEUVE rendszer elemeit.

A szabályozás tartalma

Az NHH jelen dokumentumban szabályozza az általa meghatározott gazdálkodási folyamatok ellenőrzési nyomvonalát.

A szabályozás az alábbi gazdálkodási folyamatokra terjed ki:

1. Költségvetés tervezés

2. Jelentések és költségvetési beszámolók összeállítása

3. Maradványok megállapítása

4. Szállítói számlák kezelése

5. Pénzforgalmi főkönyvi könyvelés

6. Adók kezelése

7. Pénztár kezelése

8. Eszközanalitika vezetése

9. Készletanalitika vezetése

10. Leltározás

11. Selejtezés és hasznosítás

12. Beszerzési eljárások (Kbt. egyszerű, értékhatárok alá eső része)

13. Beszerzési eljárások (Kbt. egyszerű, értékhatár fölé eső része, hirdetménnyel induló közbeszerzési eljárások)

14. Szerződéskötés

15. Számlázás és vevő könyvelése

16. Kintlévőségek kezelése

17. Bérelszámolás

18. Munkavállalókkal való elszámolás

Az ellenőrzési nyomvonal

Az ellenőrzési nyomvonal a folyamatokra vonatkozó egyes tevékenységeket, a tevékenységek jogi alapját, közreműködőit, felelősét, ellenőrzését, nyomon követését és a kapcsolódó dokumentumokat öleli fel. A Pénzügyminisztérium útmutatója alapján az ellenőrzési nyomvonal összeállításának célja:

- bemutatni a költségvetési szerv működésének, egyes tevékenységeinek egymásra épülő eljárásrendjeinek egységes folyamatát;

- feltárni a szervezet folyamatba épített ellenőrzési rendszerének hiányosságait, könnyen és gyorsan beazonosítva a hibás működést és a hozzá tartozó felelősöket;

- lehetővé tenni a szervezet folyamataiban rejlő működési kockázatok azonosítását és hatékony kezelését;

- meghatározni az ellenőrzési pontokat (típusok);

- lehetővé tenni valamennyi résztvevő számára írott és átlátható formában (követendő eljárásként) az eljárások és módszerek megismerését, miközben maguk az eljárások is standardizáltakká válnak;

- a szervezeti egységek közötti koordináció és együttműködés javítása.

A Pénzügyminisztérium útmutatója megfogalmaz egy javasolt sablont is az ellenőrzési nyomvonal leképezésére, ami egy táblázat, meghatározott oszlopokkal. Az NHH a Pénzügyminisztérium iránymutatásai alapján állította össze saját ellenőrzési nyomvonal táblázatát, amely tartalmában megfelel az ajánlásoknak, de több is annál, és megfelel az NHH belső elvárásainak is (lásd a táblázatot) .

Folyamat neve

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
1.
2.
3.
4.
5.

Magyarázat:

Folyamat neve: Az adott folyamat megnevezése, amelyet a táblázat szabályoz (pl.5. Pénzforgalmi főkönyvi könyvelés) .

#: A folyamat tevékenységének sorszáma.

Tevékenység: A folyamat egyik tevékenységének, lépésének megnevezése.

Felelős / Végrehajtó: Felelős: A tevékenység kimenetéért felelős személy munkakörének megnevezése. Felelősként jellemzően szervezeti egységek (szakterületek) vezetői kerültek megjelölésre.

Végrehajtó: A tevékenységet konkrétan kivitelező személy (munkakörének) megnevezése. Végrehajtóként jellemzően szervezeti egységek (szakterületek) munkatársai kerültek megjelölésre.

Jogszabályok: A tevékenységet érintő jogszabályok felsorolása hivatkozási számmal és névvel.

Dokumentum: A tevékenység kimenetét képező legfontosabb dokumentumok megnevezése. A dokumentumok lehetnek hagyományos, papír alapúak is, de lehetnek elektronikus formátumúak is (pl. adatbázis, floppy) .

Határidő: A tevékenység végrehajtásának határideje. Lehet konkrét dátum vagy másik tevékenységhez viszonyított relatív határidő is. Kockázat: Az adott tevékenységhez kapcsolódó kockázati tényező megnevezése.

A kockázat részletesebb bemutatására külön táblázatban kerül sor. Ellenőrzési pont: A tevékenységhez kapcsolódó, folyamatba épített előzetes, utólagos, vezetői ellenőrzés végrehajtásának pontja.

Ellenőrzést végrehajtó: Az ellenőrzést végrehajtásáért felelős személy (munkakörének) megnevezése.

Ellenőrzés gyakorisága: Az ellenőrzés végrehajtásának gyakorisága. Lehet folyamatos, ha minden tevékenységnél végre kell hajtani, eseti, illetve rendszeres (pl. havi, éves) .

E: Ellenőrzés / Érvényesítés: Amennyiben a tevékenységhez ellenőrzés / érvényesítés kapcsolódik, ezt az oszlopot X-szel kell jelölni.

U: Utalványozás / Ellenjegyzés: Amennyiben a tevékenységhez utalványozás / ellenjegyzés kapcsolódik, ezt az oszlopot X-szel kell jelölni.

P: Pénzügyi teljesítés: Amennyiben a tevékenységhez pénzügyi teljesítés (ki-/befizetés) kapcsolódik, ezt az oszlopot X-szel kell jelölni.

K: Könyvvezetésben való megjelenés: Amennyiben a tevékenység a könyvvezetésben rögzítésre kerül, ezt az oszlopot X-szel kell jelölni.

A folyamatokhoz kapcsolódó kockázatok

A szabályozás tartalmaz egy olyan kockázatkezelési rendszert is, amely:

- tartalmazza az NHH által meghatározott és az ellenőrzési nyomvonalba bevont folyamatok esetében a tevékenységeket, illetve gazdálkodást befolyásoló kockázatokat;

- tartalmazza a kockázatok értékelését;

- a kockázatértékelés eredményei alapján lehetőséget ad intézkedések megfogalmazására a kockázatok kiküszöbölése, mérséklése érdekében.

A kockázatokat az alábbi csoportokba lehet sorolni:

- pénzügyi (likviditási) kockázatok;

- humán erőforrással kapcsolatos kockázatok;

- eljárásokkal kapcsolatos kockázatok (hibás lebonyolítási eljárásból adódó kockázat, helytelen ügyvitelből adódó kockázat, munkakörnyezeti kockázat);

- külső eseményekkel kapcsolatos kockázatok (vagyonelemeket érintő káresemények, katasztrófák);

- rendszerekkel kapcsolatos kockázatok (rendszerek működésének hibájából, kieséséből eredő anyagi és nem anyagi természetű veszteségek);

- jogi környezet változásából adódó kockázatok;

- valamint vezetési és irányítási kockázatok (menedzsment kockázat) .

Az ellenőrzési nyomvonal táblázatok mellett a kockázatok bemutatását tartalmazó táblázatok is e szabályozás részét képezik, de túl is mutatnak e szabályozás keretein.

A kockázatok dokumentációja a következő logika szerint épül fel:

A folyamat neve

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége

Magyarázat:

Folyamat neve: Az adott folyamat megnevezése, amelyhez a kockázatok kapcsolódnak (pl.5. Pénzforgalmi főkönyvi könyvelés) .

#: A kockázat sorszáma.

Megnevezés: A kockázat rövid elnevezése.

Kockázat leírása: A kockázat magyarázata.

Kockázati csoport: A kockázat besorolása a korábban bemutatott kategóriák valamelyikébe(pl. pénzügyi kockázat).

Kockázat hatása: A kockázat hatásának értékelése 0-4-ig terjedő skálán.

Az azonosított kockázatokat értékelése a valószínűség-hatás mátrix elkészítéséből állt. Ezt a későbbiekben ki lehet majd egészíteni a kockázatok kezelhetőségének vizsgálatával is.

Valamennyi kockázati tényezőre vonatkozóan elkészítettük az ún. valószínűség-hatás mátrixot, amely egy előzetesen definiált, diszkrét skála mentén csoportosítja, illetve rangsorolja a feltárt kockázatokat. A mátrix jelenti a kiinduló alapot a kockázatok kezelhetőség vizsgálatához.

A valószínűség-hatás mátrixnak két dimenziója van:

a kockázat valószínűsége;

a kockázat hatása.

A kockázatokat bekövetkezésének valószínűsége a nem valószínűtől a rendkívül valószínűig terjed, melynek pontozása 0-4-ig terjed.

A kockázat bekövetkezésének valószínűsége alacsony vagy a kockázat megvalósulása ritka.
Nem valószínű
AlacsonyAz a kockázat, melynek bekövetkezése esetén elhanyagolható pénzbeli ráfordítás,
■ időbeli ráfordítás,
■ működésbeli fennakadás, munkavégzés minőségének romlása,
■ jogszabályoknak való nem megfelelés jelentkezik.
KözepesAz a kockázat, melynek a bekövetkezése esetén jelentős
■ pénzbeli ráfordítás, VAGY
■ időbeli ráfordítás, VAGY
■ működésbeli fennakadás, munkavégzés minőségének romlása VAGY
■ jogszabályoknak való nem megfelelés jelentkezik.
MagasAz a kockázat, melynek a bekövetkezése esetén jelentős
■ pénzbeli ráfordítás, ÉS
■ időbeli ráfordítás, ÉS
■ működésbeli fennakadás, munkavégzés minőségének romlása ÉS
■ jogszabályoknak való nem megfelelés (legalább két tényező) jelentkezik.
A hatás skála azt mutatja meg, hogy ha egyszer a jelzett kockázat bekövetkezett, annak mekkora hatása lesz az adott feladat szempontjából releváns tényezőre (idő, költség, minőség). Pl. A hiányos adatok a kontrolling jelentésben a hivatal pénzügyi helyzetét

A kockázatokat hatásuk szerint az alacsonytól a magasig terjed, melynek pontozása 0-4-ig terjed.

A kockázatok tételes valószínűség-hatás szerinti értékelési alapján lehetett összeállítani az alábbi mátrixot, amely egyben a kiindulópontot is jelenti a későbbi kezelhetőség-vizsgálathoz, valamint a kockázatkezelési intézkedések kidolgozásához.

VALÓSZÍNŰSÉGAlacsony000000
143210
Közepesen valószínű286420
3123630
Rendkívül valószínű41612840
43210
MagasKözepesAlacsony
HATÁS

Az ellenőrzési nyomvonal táblázatba csak azok a kockázatok kerültek be, amelyek az előzetes szűrő alapján legalább közepesnek minősültek.

A kockázatok kezelhetőségének vizsgálata a hatás-valószínűség vizsgálat során közepesnek vagy jelentősnek minősített, és így az ellenőrzési nyomvonal táblázatba bevont kockázatok további vizsgálatát jelentette abból a célból, hogy azon kockázatokat ki lehessen szűrni, amelyekre intézkedési javaslat megfogalmazása indokolt. A kezelhetőség-vizsgálat során a kockázatokat a következő szempontok alapján értékeltük:

Hatás kifejezhetősége:

- Kifejezhető

- Nem kifejezhető

Hatás mértékegysége:

- Pénz

- Határidő

- Minőség

Bekövetkezés valószínűségének befolyásolhatósága:

- Befolyásolható

- Részben befolyásolható

- Nem befolyásolható

Hatás befolyásolhatósága:

- Befolyásolható

- Részben befolyásolható

- Nem befolyásolható

Kockázat felmerülésének helye:

- Belső

- Külső

Kockázati tényező terjedelme:

- Egy tevékenységet érint

- Több tevékenységet érint

Kockázati tényező függetlensége:

- Független

- Nem független

Kockázati tényező gyakorisága:

- Ismétlődő

- Alkalmanként fellépő

A kockázatok kezelhetősége a bekövetkezés valószínűségének befolyásolhatósága, a hatás befolyásolhatósága és a felmerülés helye alapján került kiértékelésre.

A kockázatok fent felsorolt 3 szempont szerinti kvantitatív értékelése az alábbiak szerint történt:

Bekövetkezés valószínűségének befolyásol hatósága
Befolyásolható
részben befolyásolható
nem befolyásolható
1 pont
0,5 pont
0 pont
Hatás befolyásolhatósága
befolyásolható
részben befolyásolható
nem befolyásolható
1 pont
0,5 pont
0 pont
Kockázat felmerülésének helye
belső kockázat
külső kockázat
1 pont
0 pont

Az egyes kockázatoknak a fenti 3 oszlop alapján elért pontszámait összeadtuk, és a kockázatok kezelhetőségét minősítettük a következők szerint:

Kezelhetőség minősítésePontszám
jól kezelhető2,5; 3 pont
közepesen kezelhető1,5; 2 pont
rosszul kezelhető0; 0,5; 1 pont

Ezután a kezelhetőség-vizsgálat pontszámát összeszoroztuk a hatás-valószínűség vizsgálat pontszámával, majd e szorzat alapján a legalább 18 pontot kapott kockázatokat jelöltük ki intézkedési javaslat megfogalmazása céljából.

Az intézkedésekre kijelölt kockázatok között az egymással szorosan összefüggőeket azonosítottuk, ezekre együttesen fogalmaztunk meg intézkedéseket.

A fenti a körön kívül eső kockázatokra is javasolt a későbbiekben intézkedéseket megfogalmazni, az intézkedések egységes megfogalmazásának támogatására egy intézkedési lap sablon definiáltunk, amely 4.20.-as pontban található.

A kezelhetőség-vizsgálat teljes dokumentációja a FEUVE dokumentáció Excel formátumban elkészített mellékletében megtalálható.

Ellenőrzési nyomvonal

Költségvetés tervezés

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
3 éves gördülő tervezés
1.Szakmai koncepciók összeállításaFelelős: Szakterületek vezetői Végrehajtó(k): szakterületek munkatársaiElkészült 3 éves szakmai koncepciók, tervjavaslatokTárgy három évet megelőző júniusSzakterületi vezetők felügyelik a folyamatotSzakterületi vezetőÉvente egyszer
2.Premisszák (tervezési keretfeltételek) meghatározásaFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársai(Tervezési körirat)Meghatározott premisszákJúnius 30.Tervezési körirat tartalmi megkötései Tervezési körirat késikGazdasági Igazgató ellenőrzéseGazdasági IgazgatóÉvente egyszer
3.Következő 3 év tervszámainak megtervezéseFelelős: Keretgazda rendszer: keretgazdák Keretfelelősi rendszer: szakmai keretfelelős szervezeti egységek vezetői Végrehajtó(k): szervezeti egységek munkatársai(Tervezési körirat)Kitöltött tervezési adatlapokFolyamatosan a Tervezési köriratban meghatározott véghatáridőt figyelembe véveMegalapozottságTervszámok gazdasági kontrolljaGazdasági IgazgatóÉvente egyszer
4.Bevételi finanszírozási terv kidolgozása (a felügyeleti díj kivételével)Felelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársai(Tervezési körirat)Megállapított bevételi jogcímekFolyamatosan a Tervezési köriratban meghatározott véghatáridőt figyelembe vévePiaci folyamatok hatása Jogszabályváltozás hatása Fizetési hajlandóság alakulása MegalapozottságTervszámok kontrolljaGazdasági IgazgatóÉvente egyszer
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
5.Pénzeszközátvételek (támogatások) tervezéseFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai(Tervezési körirat)Elkészült pénzeszköz-átvételi résztervFolyamatosan a Tervezési köriratban meghatározott véghatáridőt figyelembe véveMegalapozottságTervszámok kontrolljaFőkönyvelőÉvente egyszer
6.Személyi juttatási és járulék terv kialakításaFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Munkaügyi Osztály munkatársai(Tervezési körirat)Megállapított személyi juttatás és járulék előirányzat, engedélyezett létszámtervFolyamatosan a Tervezési köriratban meghatározott véghatáridőt figyelembe véveLétszámintézkedések hatásai MegalapozottságTervszámok kontrolljaMunkaügyi osztályvezetőÉvente egyszer
7.Dologi terv kidolgozásaFelelős: keretgazdák, keretfelelősök Végrehajtó(k): szervezeti egységek munkatársai(Tervezési körirat)Megállapított dologi és egyéb folyó kiadások résztervFolyamatosan a Tervezési köriratban meghatározott véghatáridőt figyelembe véveDologi kiadások esetében valós erőforrásigény becslése, inflációs kockázat, szellemi tevékenység meghatározásának kockázata MegalapozottságTervszámok ellenőrzéseKeretgazdák, keretfelelősökÉvente egyszer
8.Beruházásifelújítási terv kidolgozásaFelelős: Keretgazdák Végrehajtó(k): Keretgazdák szervezeteinek munkatársai(Tervezési körirat)Megállapított beruházási-felújítási résztervFolyamatosan a Tervezési köriratban meghatározott véghatáridőt figyelembe véveMegalapozottságTervszámok ellenőrzéseKeretgazdákÉvente egyszer
9.Pénzeszköz átadás tervezéseFelelős: Gazdasági Igazgató, Végrehajtó(k): Elnöki Kabinet(Tervezési körirat)Pénzeszköz átadási résztervFolyamatosan a Tervezési köriratban meghatározott véghatáridőt figyelembe véveMegalapozottságTervszámok ellenőrzéseFőkönyvelőÉvente egyszer
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
10.Bevételi és kiadási előirányzat egyensúlyának megteremtése (felügyeleti díj tervezése)Felelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársai(Tervezési körirat)Felülvizsgált kiadási tételek, felügyeleti díj tervezett összegeFolyamatosan a Tervezési köriratban meghatározott véghatáridőt figyelembe vévePiaci árbevétel alakulása Fizetési hajlandóság alakulása Felügyeleti díj jóváhagyásának kockázata (IHM, PM) MegalapozottságTervszám kontrolljaGazdasági IgazgatóÉvente egyszer
11.Gördülő terv elfogadása, megküldése a fejezet részéreFelelős: Tanács Végrehajtó(k): Gazdasági Igazgatóság munkatársai(Tervezési körirat)Elfogadott gördülő tervTervezési időszakot megelőző augusztus 31.A fenti tevékenységeknél felsorolt kockázatok összességeTerv felülvizsgálataFőigazgató TanácsÉvente egyszer
Előzetes üzleti terv összeállítása
1.Előzetes bevételi és kiadási keretterv összeállításaFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársaiÖsszeállított előzetes bevételi és kiadási résztervDecember 15.MegalapozottságKeretterv felülvizsgálataGazdasági IgazgatóÉvente egyszer
2.Előzetes stratégia akcióterv elkészítéseFelelős: Gazdasági Igazgató, Stratégiai Igazgató Végrehajtó(k): érintett területek munkatársai, Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársaiStratégiai akciók részterveDecember 15.MegalapozottságStratégia oldali előkészítésStratégiai IgazgatóÉvente egyszer
3.Előzetes Beszerzési terv összeállításaFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársaiÖsszeállított előzetes Beszerzési résztervDecember 15.MegalapozottságTervszámok ellenőrzéseGazdasági IgazgatóÉvente egyszer
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
4.Előzetes Likviditási terv elkészítése (havi bontás)Felelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársaiÖsszeállított előzetes likviditási résztervDecember 15.MegalapozottságTervszámok ellenőrzéseGazdasági IgazgatóÉvente egyszer
5.Előzetes üzleti terv elfogadásaFelelős: Gazdasági Igazgató, Tanács Végrehajtó(k): Gazdasági Igazgató, TanácsElfogadott előzetes üzleti tervDecember 15.Tervszámok ellenőrzéseFőigazgató TanácsÉvente egyszer
6.Javaslat a felügyeleti díj mértékére a GKM feléFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársai2003. évi C. törvény (Eht.) 2003. évi CI. törvény (Posta törvény)Jogszabályratett javaslat, indoklásDecember 15.MegalapozottságAláírásFőigazgatóÉvente egyszer
Előirányzat felhasználási terv elkészítése
1.Előirányzat felhasználási terv elkészítése (havi és negyedéves)Felelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály, Tervezési és Kontrolling Osztály és a Munkaügyi Osztály munkatársai217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet Költségvetési törvényJóváhagyott Előirányzat felhasználási tervTárgyév február 15.MegalapozottságJóváhagyásFőigazgató, FőkönyvelőÉvente egyszer
Elemi költségvetés elkészítése
1.Előzetes üzleti terv felülvizsgálata (folyó évi gazdálkodásból származó változások átvezetése)Felelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály és Tervezési és Előrejelzési Osztály munkatársai217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet Költségvetési törvényFebruár 15.MegalapozottságJóváhagyásGazdasági IgazgatóÉvente egyszer
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
2.Költségvetési főszámok alá-bontása (személyi juttatások és járulékok)Felelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály, Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársai; Munkaügyi Osztály munkatársai217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet Költségvetési törvényElemi költségvetésFebruár 15.MegalapozottságJóváhagyásFőkönyvelőÉvente egyszer
3.Meghatározó új információk esetén javaslat tétel a felügyeleti díjrendelet módosított kiadására a GKM feléFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársai217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletMódosított felügyeleti díj javaslatFebruár 15.AláírásGazdasági IgazgatóEseti
4.Jóváhagyás, internetes közzététel rövidített formábanFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletJóváhagyott Elemi költségvetés, közzétett szöveges indoklásFebruár 28.JóváhagyásFőigazgató Tanács Gazdasági IgazgatóÉvente egyszerX
Üzleti terv összeállítása
1.Teljes részlete-zettségű tervek kidolgozásaFelelős: Gazdasági Igazgató, Stratégiai Igazgató (stratégiai akciók esetében) Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársaiKidolgozott részletes tervekMárcius 20.MegalapozottságTervszámok kontrolljaGazdasági IgazgatóÉvente egyszer
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
2.Költségvetési tartalék terv megállapításaFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársaiMegállapított költségvetési tartalékMárcius 20.MegalapozottságTervszámok kontrolljaGazdasági IgazgatóÉvente egyszer
3.Likviditási terv felülvizsgálataFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársaiFelülvizsgált Likviditási tervMárcius 20.MegalapozottságTervszámok kontrolljaGazdasági IgazgatóÉvente egyszer
4.JóváhagyásFelelős: Gazdasági Igazgató, Tanács Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársaiJóváhagyott Üzleti tervMárcius 20.JóváhagyásFőigazgató TanácsÉvente egyszer
Beszerzési terv összeállítása
1.Beszerzési terv összeállítása (előzetes beszerzési terv felülvizsgálata), és a kötelező elemek közzétételeFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): keretgazdák, keretfelelősökElkészült Beszerzési terv Közzéteendő beszerzési összesítőkÁprilis 15.MegalapozottságTervszámok kontrolljaGazdasági Igazgató Keretfelelősök Keretgazdák FőigazgatóÉvente egyszer
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*K*
2.Költségvetési előirányzat módosításFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletMódosítási javaslatMaradvány-fel -használás ütemében, illetve esetlegesFejezeti hatáskörű PM engedély Piaci folyamatok hatása Jogszabályváltozás hatása Fizetési hajlandóság alakulása Dologi kiadások esetében valós erőforrásigény becslése, inflációs kockázat, szellemi tevékenység meghatározásán ak kockázata MegalapozottságA módosítási javaslat ellenőrzéseFőkönyvelő FőigazgatóEsetiX
3.Előirányzat felhasználási terv módosításaFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály és Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársai217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletMódosítási javaslatNegyedévet megelőző hó 20.Piaci folyamatok hatása Jogszabályváltozás hatása Fizetési hajlandóság alakulása Dologi kiadások esetében valós erőforrásigény becslése, inflációs kockázat, szellemi tevékenység meghatározásán ak kockázata MegalapozottságA tervszámok aláírásaFőkönyvelő FőigazgatóEseti
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*K*
4.Havi, negyedéves kontrolling beszámolók alapján üzleti terv módosításaFelelős: Gazdasági Igazgató, Főigazgató, Tanács, Stratégiai Igazgató (stratégiai akciók esetében) Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársaiMódosítási javaslatEsetiMegalapozottságElőterjesztésGazdasági Igazgató Főigazgató TanácsEseti

Jelentések és költségvetési beszámolók összeállítása

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
Kontrolling jelentési folyamat
1.Havi áttekintő jelentés összeállítása, elfogadása (bevételi-kiadási előirányzatok alakulásáról)Felelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársaiElkészült havi kontrolling jelentésTárgyhó utáni hónap 20-aAdathitelességi kockázat Beszámolókhoz szükséges adatszolgáltatás késik, nem teljes körűElőterjesztés Tájékoztatás Főigazgatói ellenőrzésFőigazgató TanácsHavonta
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
2.Negyedéves és éves részletes jelentés összeállítása, elfogadásaFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársaiElkészült negyedéves (éves) kontrolling jelentésTárgyidőszakot követő hónap 20-aAdathitelességi kockázat Beszámolókhoz szükséges adatszolgáltatás késik, nem teljes körűElőterjesztés Tájékoztatás Főigazgatói ellenőrzésFőigazgató TanácsNegyedéves
Költségvetési beszámolási folyamat
1.Negyedévi mérlegjelentések összeállításaFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletElkészült negyedéves mérlegjelentésekÁprilis, július, október 20.Beszámolókhoz szükséges adatszolgáltatás késik, nem teljes körű Beszámolókhoz szükséges külső előírások és elvárások késnekSzámszaki ellenőrzés AláírásFőigazgató FőkönyvelőNegyedéves
2.Negyedéves áttekintő jelentés a fejezet részéreFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársaiElkészült negyedéves áttekintő jelentésekTárgynegyedévet követő 20.Beszámolókhoz szükséges adatszolgáltatás késik, nem teljes körű Beszámolókhoz szükséges külső előírások és elvárások késnekAláírásFőigazgatóNegyedéves
3.I. félévi intézményi költségvetési beszámoló összeállításaFelelős: Gazdasági Igazgató; Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai; Munkaügyi Osztály munkatársai249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletElkészült I. félévi intézményi költségvetési beszámolóJúlius 31.Beszámolókhoz szükséges adatszolgáltatás késik, nem teljes körű Beszámolókhoz szükséges külső előírások és elvárások késnekSzámszaki ellenőrzés AláírásFőigazgató Tanács FőkönyvelőÉvente egyszer
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*K*
4.Éves intézményi költségvetési beszámoló összeállításaFelelős: Gazdasági Igazgató; Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai; Munkaügyi Osztály munkatársai249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletÖsszeállított, ellenőrzött éves költségvetési beszámolóTárgyévet követő év február 28.Beszámolókhoz szükséges adatszolgáltatás késik, nem teljes körű Beszámolókhoz szükséges külső előírások és elvárások késnekAláírás JóváhagyásFőigazgató Tanács FőkönyvelőÉvente egyszer
5.Éves költségvetési beszámoló szöveges indoklása, közzétételeFelelős: Gazdasági Igazgató, szakterületi vezetők Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársai, szakterületek munkatársai249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletÉves költségvetési beszámoló szöveges indoklásaPM zárszámadási dokumentáció alapján Közzététel: május 31.Beszámolókhoz szükséges adatszolgáltatás késik, nem teljes körű Beszámolókhoz szükséges külső előírások és elvárások késnekAláírásFőigazgatóÉvente egyszer
6."Üvegzseb" beszámoló összeállítása, közzététele (január 1-jétől tárgyhó végéig göngyölített módon)Felelős: Tervezési és Kontrolling Osztály vezetője Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály, Információ- és Tudásmenedzsment Igazgatóság munkatársai1992. évi XXXVIII. törvény (Áht.)Elkészült "Üvegzseb" listaKötelezettségvállaláshoz számított 60 napon belülKözzétételhez szükséges adatszolgáltatás késik, nem teljes körű Beszámolókhoz szükséges külső előírások és elvárások késnekMegjelentetésre történő átadás előttTervezési és Kontrolling Osztály vezetőjeHavonta
7.Adóbevallások összeállítása (Kapcsolódás az Adók kezelése folyamathoz.)Felelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársaiAdózással kapcsolatos jogszabályokAdóbevallásokEgyes adónemtörvények szerintBevallásokhoz szükséges adatszolgáltatás késik, nem teljes körűSZJA: összeállítás, aláírás Más adónemek: összeállítás, aláírás, ellenőrzésFőkönyvelőHavonta
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*K*
8.Kincstári és egyéb államháztartási adatszolgáltatások összeállításaFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletKincstári adatszolgáltatásokTartozásállomány alakulásáról tárgyhót követő hó 5-e, 25 M Ft feletti kötváll.-ról 5 napon belülBeszámolókhoz szükséges adatszolgáltatás késik, nem teljes körűEseti ellenőrzésFőigazgató Gazdasági IgazgatóEseti
9.KSH statisztikák összeállításaFelelős: Gazdasági Igazgató, Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály, Munkaügyi Osztály munkatársaiAdatszolgáltató statisztikákKSH adatszolgáltatási naptár szerintStatisztikákhoz szükséges adatszolgáltatás késik, nem teljes körűAdatlapok összeállításaGazdasági Igazgató FőkönyvelőHavonta

Maradványok megállapítása

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
1.Kötelezettségvállalások összesítése, lezárásaFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársai217/1998. Korm. rendelet 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet 1992. évi XXXVIII. törvény (Áht.)Lezárt kötelezettségvállalásokFebruár 28.Megrendelések visszaigazolása Közbeszerzési eljárások előrehaladottsága Nem minden kötelezettségvállalás kerül összesítésreÁprilisig folyamatos felülvizsgálatTervezési és Kontrolling Osztály vezetőjeÉvente egyszer
2.Kötelezettségvállalással terhelt maradványok dokumentáltságának ellenőrzéseFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársai249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet 1992. évi XXXVIII. törvény (Áht.)Maradványok ellenőrzött dokumentumaiFebruár 28.Nem kellően alapos ellenőrzésÁprilisig folyamatos felülvizsgálatTervezési és Kontrolling Osztály vezetőjeÉvente egyszer
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*K*
3.Maradványösszegek megállapításaFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai; Munkaügyi Osztály munkatársai249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet 1992. évi XXXVIII. törvény (Áht.)Megállapított maradványösszegekFebruár 28.Áprilisig folyamatos felülvizsgálatFőkönyvelőÉvente egyszerX
4.A kimutatott maradvány alakulásának folyamatos vizsgálataFelelős: Gazdasági Igazgató; Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai; Munkaügyi Osztály munkatársai217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletNyomon követett, elemzett maradványokFolyamatosA nyilvántartások szerinti nyitott kötelezettségvállalások és a kapcsolódó dokumentumok áttekintéseTervezési és Kontrolling Osztály vezetője FőkönyvelőFolyamatos
5.Adatszolgáltatás készítés a fejezet feléFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály és Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársai217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletElkészített adatszolgáltatásEsetiAdatszolgáltatás jóváhagyásaFőkönyvelő FőigazgatóEseti

Szállítói számlák kezelése

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*K*
1.Számlakönyv vezetéseFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai1992. évilxxiv.törvény (Áfa)Vezetett számlakönyvFolyamatosAdattartalom ellenőrzésePénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeHavontaX
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
2.Számla és alapdokumentumainak ellenőrzéseFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletEllenőrzött alapdokumentumokFolyamatosHibás ellenőrzésUtalványozás EllenjegyzésBelső szabályozás szerinti utalványozók, ellenjegyzőkFolyamatosXX
3.Szállítói folyószámla-kezelésFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletSzállítói folyószámlaFolyamatosFolyószámla-kivonat ellenőrzésePénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeLegkésőbb negyedéventeX
4.Szállítói számla rögzítéseFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletSzámlaUtalványrendeletFolyamatosAz előrögzítés automatikus elfogadásával rossz számlára utalásPénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeFolyamatosX
5.Szállítói számlák pénzügyi átutalásaFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársaiKiegyenlített szállítói számlákFolyamatosKésedelmes utalásUtalványozás EllenjegyzésBelső szabályozás szerinti utalványozók, ellenjegyzőkFolyamatosXX
6.Szállítói állományváltozás összeállításaFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai249/2000. (XII. 24.) Korm. rend.Szállítói állományváltozás jelentésTárgynegyedévet követő hó 15.Állományváltozás számszaki ellenőrzésePénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeNegyedéventeX
7.Szállítói partnerkapcsolatok kezeléseFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársaiEgyenlegközlő levél FelszólításFolyamatosPénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeEseti
8.Pénzügyi tevékenységekhez kapcsolódó jogosultságok adminisztrációjának kezelése, karbantartásaFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletNaprakész pénzügyi jogosultsági rendszerFolyamatosDokumentumok ellenőrzéseSzakterületi vezetők Pénzügyi és Számviteli Osztály vezetője Főigazgató ElnökEseti
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
9.Készpénz-helyettesítő kincstári folyószámlák (intézményi, fedezet biztosítási, VIP számlák) nyilvántartása, karbantartása, feltöltéseFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletNyilvántartás a készpénz-helyettesítő kincstári folyószámlákrólFolyamatosIndokolatlan felhalmozás Fedezet biztosítás felesleges elkülönítéssel Nem időben történő feloldásSzámlakivonatok ellenőrzésePénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeFolyamatosXX
10.Szerződések nyilvántartásaFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársaiSzerződés-nyilvántartásFolyamatosAktualizáltság szintje nem megfelelőSzerződés-nyilvántartás teljességének ellenőrzéseSzakterületi vezetőkEseti vagy rendszeres

Pénzforgalmi főkönyvi könyvelés

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
1.Kötelezettségvállalás rögzítésének ellenőrzése számviteli, könyvelési szempontbólFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletEllenőrzött, rögzített kötelezettségvállalásFolyamatosTéves rögzítés Nem kellően alapos ellenőrzésAdatlapok ellenőrzésePénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeFolyamatos
2.Szállítói számlák kiegyenlítés előtti kontírozása, ellenőrzéseFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletUtalványrendeletFolyamatosPontatlanságAdatlapok ellenőrzésePénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeFolyamatosX
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
3.Pénztári kifizetések, banki terhelések, egyéb vegyes könyvelések átforgatása a pénzforgalmi főkönyvi számlákra, értékcsökkenés könyveléseFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletPénzforgalmi főkönyvi számlaFolyamatosPontatlanságFőkönyvi számlák ellenőrzésePénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeFolyamatosXX
4.Könyvelést követő egyeztetések, ellenőrzésekFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály és a szakmai területek munkatársai249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletEgyeztetett adattartalomFolyamatosNem kellően alapos ellenőrzésPénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeFolyamatosX
5.Analitikák készítéseFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletMérleg valóságtartalmát alátámasztó analitikus nyilvántartásokNegyedévente Félévente ÉventePontatlanságBeszámoló részeként ellenőrzésFőigazgató Elnök (féléves, éves) FőkönyvelőNegyedévente, félévente, éventeX

Adók kezelése

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*K*
1.Áfabevallás elkészítéseFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai1992. évilxxiv.törvény (Áfa) 2003. évi XCII. törvény az adózás rendjérőlÁfabevallásTárgyhót követő 20.Téves bevallás és befizetés Fejezet által történő befizetések kockázataA bevallás aláírása, ellenőrzésePénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeHaviX
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatandóKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*K*
2.Illetmény kifizetéséhez kapcsolódó adóbevallás és befizetés ellenőrzése (Kapcsolódás a Bérelszámolás folyamatához.)Felelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Munkaügyi Osztály munkatársai1995. évi CXVII. törvény (SZJA) 2003. évi XCII. törvény az adózás rendjérőlIlletmény kifizetésekhez kapcsolódó adóbevallásBefizetés: Tárgyhót követő hó 12. Bevallás: Tárgyhót követő hó 20.Téves bevallás, befizetés Bevallás nem készül el időbenA bevallások ellenőrzéseMunkaügyi Osztály vezetője; Pénzügyi és Számviteli Osztály adóügyi főmunkatársaHaviXX
3.Adóhatóság által vezetett adófolyószámla ellenőrzése, rendezéseFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály adóügyi főmunkatársaAdóhatóság által vezetett ellenőrzött, rendezett adófolyószámlaLegkésőbb negyedéventeAdóhatóság pontatlanságaFolyószámla kivonat ellenőrzésePénzügyi és Számviteli Osztály adóügyi ve-gyedéven zetőjeLegkésőbb negyedéven teXX
4.Egyéb, adóhatóság felé teljesítendő fizetési kötelezettség ellenőrzése, teljesítéseFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársaiAdójogszabályokEllenőrzött, teljesített kötelezettségekEsetiTéves bevallás, befizetés Bevallás nem készül el időbenA dokumentumok aláírásaFőkönyvelőEsetiXX

Pénztár kezelése

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
1.Készpénz- és valutakészlet biztosításaFelelős: igénylő szervezeti egység vezetői, pénztáros Végrehajtó(k): igénylő szervezeti egység vezetői, pénztáros249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletIgénylő nyomtatványokFt: készpénzfelvételt megelőzően 2 munkanappal Valuta: készpénzfelvételt megelőzően 5 munkanappalDokumentumok ellenőrzésePénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeFolyamatosX
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
2.Készpénzes be-és kifizetések lebonyolítása, pénztári dokumentumok vezetéseFelelős: pénztáros Végrehajtó(k): pénztáros249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletPénztárkönyv Kiadási és bevételi pénztárbizonylatok Előleg-nyilvántartások Készpénzfelvételi utalványokFolyamatosTéves fizetések Hibás kifizetési dokumentumok Hibás dokumentumvezetésPénztári dokumentumok ellenőrzése Utalványozás EllenjegyzésPénztárellenőr Utalványozó EllenjegyzőRendszeresXXXX
3.Letétek kezeléseFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): pénztárosLetéti nyilvántartásLetéti nyilvántartás áttekintésePénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeEsetiX
4.Étkezési utalványok nyilvántartása, őrzése és kiosztásaFelelős: pénztáros Végrehajtó(k): pénztárosÉtkezési utalványokTárgyhót követő hó 5.Pénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeEsetiXX

Eszközanalitika vezetése

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*K*
1.Új eszköz fizikai átvételéhez, üzembe helyezéséhez kapcsolódó bizonylatok továbbítása a beszerzési ügyintézők feléFelelős: Szakterületi vezető Végrehajtó(k): eszközgazda, felhasználó249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletSzállítólevélFolyamatosÜzembe helyezés bizonylatolásának késedelmessége Sok szervezeti egység között utazik az üzembe helyezési bizonylat és a számlaMegrendelés (cikkszám, típusszám, mennyiség) SzerződésEszközgazdaEseti
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
2.Eszköz létrehozása, számla felszerelése, továbbítása a Pénzügyi és Számviteli OsztályraFelelős: Szakterületi vezető Végrehajtó(k): Beszerzési ügyintézők Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály, Informatikai Üzemeltetési Osztály, Rádiómonitoring Osztály munkatársaiSzámla Üzembehelyezési bizonylat Eszköz törzsadatFolyamatosKülönböző helyekre érkezhet az eszközhöz tartozó számla és szállítólevélEszközszám Számla Megrendelés Eszközhöz kapcsolódó kísérő dokumentumok teljeskörűsége és kitöltéseKeretgazdaFolyamatosXX
3.Eszköz aktiválása üzembe helyezési bizonylat alapjánFelelős: Tervezési és Kontrolling Osztály vezetője Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársaAktivált eszközök állományaNegyedévente havi záráshoz kapcsolódóanArchivált bizonylatok Irattározási rendTervezési és Kontrolling Osztály vezetőjeNegyedéventeX
4.Eszköz törzsadat módosítása (eszközmozgás, eszköz értékének változása stb.)Felelős: Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetője Végrehajtó(k): Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály analitikus munkatársakMódosított törzsadatFolyamatosEszközmozgás átadás-átvételi bizonylaton nem kerül rögzítésreEszköz változását bizonyító bizonylat Eszköz törzs módosítás listájaBeszerzési és Vagyongazdálkodási osztályvezetőEsetiX
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
5.Eszköz kivezetése nyilvántartásból (selejtezés, megsemmisülés, eladás, térítés nélküli átadás stb.) (Kapcsolódás a Selejtezés, hasznosításfolyamatához.)Felelős: Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetője Végrehajtó(k): Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály analitikus munkatársakA kivezetés dokumentációiEsetiKivezetett és selejtezett eszköz a munkahelyeken maradEszköz kivezetést tartalmazó írásos döntés EszközazonosítóBeszerzési és Vagyongazdálkodási osztályvezetőMinden esetbenX
6.Negyedéves ÉCS feladás a könyvelés számáraFelelős: Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetője Végrehajtó(k): Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály analitikus munkatársakNegyedéves ÉCS elszámolásA negyedéves záráshoz kapcsolódóanEszköztörzs Feladás ellenjegyzése a vezető általBeszerzési és Vagyongazdálkodási osztályvezetőNegyedéventeX

Készletanalitika vezetése

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
1.Cikkek fizikai átvétele a szállítólevél alapjánFelelős: Raktárkezelők, Áruátvevő Végrehajtó(k): Raktárkezelők, Áruátvevő249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 2000. évi C. törvény (Számviteli törvény)Bevételezési bizonylatMinőségi, mennyiségi eltérésMennyiségi egyezés Minőségi megfelelés Szerződés, megrendelésRaktárkezelők ÁruátvevőkFolyamatos
2.Árubeérkezés rögzítéseFelelős: Beszerzési ügyintéző, raktárkezelő Végrehajtó(k): Beszerzési ügyintéző, raktárkezelőÁrubeérkezési bizonylatAz árubeérkezések kötegelve időszakosan kerülnek felrögzítésre (nem valós állapot az analitikában)Aláírt szállítólevél Készletmozgás és -értékKeretgazdaIdőszakosX
3.Számlák előzetes rögzítése, felszerelése és továbbításaFelelős: Beszerzési ügyintéző Végrehajtó(k): Beszerzési ügyintézőAz árubeérkezések kötegelve időszakosan kerülnek felrögzítésre (késedelmes rögzítés)Csatolt dokumentumok megléte és megfelelősége: Számla kísérő dokumentumok megléte: - Áru bevételezési bizonylat - Szerződéskísérő lap - Kötelezettség vállalási lap SzámlaKeretgazdaIdőszakosXX
4.Igények alapján a cikkek fizikai kiadásaFelelős: Beszerzési ügyintéző Végrehajtó(k): Beszerzési ügyintézőBelső igénylőlapKészletérték Igénylő vizsgálataBeszerzési ügyintéző, raktárkezelőEseti
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
5.Árukiadás rögzítéseFelelős: Beszerzési ügyintéző, raktárkezelő Végrehajtó(k): Beszerzési ügyintéző, raktárkezelőAnyag bizonylat (elektronikus)Árukiadás nem kerül rögzítésreAnyag bizonylatBeszerzési ügyintéző, raktárkezelőEsetiX
6.Jegyzőkönyvek alapján az egyéb készletmozgások (selejt, hiány, többlet) folyamatos és mozgásnemenkénti bizonylatolása (Kapcsolódás a Selejtezés, hasznosításfolyamatához.)Felelős: Raktárkezelők Végrehajtó(k): RaktárkezelőkSelejtezést, hiányt és többletet igazoló bizonylatokJegyzőkönyvek alaki és tartalmi elemeiRaktárkezelőEsetiX
7.Adatszolgáltatás a negyedéves mérlegjelentéshez a készletekről a Pénzügyi és Számviteli Osztálynak (Kapcsolódás a Beszámolás folyamatához.)Felelős: Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetője Végrehajtó(k): Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály, készlet kezelésével megbízott személyLista a raktáron lévő új készletekről Feladás a készletszámlákon való készletváltozások könyveléséhezAdatszolgáltatás átadásaBeszerzési és Vagyongazdálkodási osztályvezetőNegyedévente

Leltározás

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
1.Leltár előkészítéseFelelős: Gazdasági Igazgató (= leltár főfelelős) Végrehajtó(k): Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály munkatársa, Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársa2000. évi C. törvény (Számviteli törvény) 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletLeltározási ütemterv Indító értekezlet jegyzőkönyve MegbízólevelekTárgy év szeptember 30.Év végén a feladatok feltorlódásaIndító értekezlet jegyzőkönyve (előkészületek lezárása)FőkönyvelőÉvente
2.LeltározásFelelős: Leltárcsoport vezetője Végrehajtó(k): Leltárcsoportok tagjaiLeltárfelvételi ív LeltárösszesítőFelvétel során az eszközök felkutatása nem lehetséges Folyamatos beszerzés befolyásolja a leltárt Eszközmozgatás az analitikában nem kerül rögzítésre, az azonosítás nehezen lehetséges A munkatársak nem támogatják a leltározástLeltárfelvételi ív (eszköztörzs) Leltáridőszak alatti eszközmozgások listájaLeltározási csoport ellenőreÉvente (bizonyos feladatok esetében kétéven-te)
3.Leltár kiértékelése, leltárhiányok-többletek megállapítása, érintett egységek értesítéseFelelős: Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetője Végrehajtó(k): Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály munkatársaLeltárösszesítő Leltárkiértékelés dokumentumai Hiánylista Értesítés hiányrólLeltárösszesítő AnalitikaBeszerzési és Vagyongazdálkodási osztályvezető FőkönyvelőÉvente
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
4.Igazoló jelentések megküldése Beszerzési és Vagyongazdálkodási OsztályraFelelős: Érintett szervezeti egységek vezetői Végrehajtó(k): Érintett szervezeti egységek vezetőiIgazoló jelentésIgazoló jelentésÉrintett szervezeti egységek vezetőiÉvente
5.Összefoglaló jelentés készítése a leltárakról, igazoló jelentések csatolásával, az eltérések rendezésének engedélyezéséhezFelelős: Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetője Végrehajtó(k): Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály munkatársaÖsszefoglaló jelentés Igazoló jelentésLeltárösszesítő Igazoló jelentések AnalitikaBeszerzési és Vagyongazdálkodási osztályvezetőÉvente
6.Összefoglaló jelentés jóváhagyásaFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Gazdasági IgazgatóJóváhagyott összefoglaló jelentésAláírt összefoglaló jelentésFőkönyvelőÉvente
7.Az analitikus nyilvántartás rendezése, hiányok, többletek könyvviteli elszámolásaFelelős: Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetője Végrehajtó(k): Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály analitikus munkatársaElfogadott leltárjelentés Leltárfelvételi ívek Igazoló jelentésekBeszerzési és Vagyongazdálkodási osztályvezetőÉventeX
8.December 31-i fordulónapi leltár kiértékelése (Kapcsolódás Beszámolási folyamathoz.)Felelős: Főkönyvelő; Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály; Beszerzési és Vagyongazdálkodási OsztályBeszámolóLeltárösszesítőFőkönyvelőÉventeX

Selejtezés és hasznosítás

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
1.A feleslegessé és selejtté vált eszközök, készletek feltárása, minősítéseFelelős: Szakmai egység vezetője Végrehajtó(k): Felelős szervezeti egység2000. évi C. törvény (Számviteli törvény) 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletJegyzék a selejtté és feleslegessé vált eszközökrőlFolyamatos a III. negyedév végéigEszközanalitika Konszolidált eszköz-, anyag-, alkatrészlistaFelelős szervezeti egység vezetőEseti
2.Felesleges eszközök, készletek hasznosítása (előkészített javaslat)Felelős: Szakmai egységek vezetői Végrehajtó(k): Szakmai egységek munkatársai2000. évi C. törvény (Számviteli törvény) 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletKezdeményezés ügyirata Értékesítési jegyzőkönyvTárgyhót követő hónap végéigÉrtékesítésre szánt eszköz értékesítése sikertelenAjánlatkérő levél Ajánlatok EszközlistaSzakmai felelős (szakmai egységek vezetői) Gazdasági IgazgatóEseti
3.Felesleges eszközök, készletek hasznosításának jóváhagyása, Gazdasági Igazgató ellenjegyzéseFelelős: Főigazgató, Gazdasági Igazgató ellenjegyzése Végrehajtó(k): Főigazgató, Gazdasági Igazgató2000. évi C. törvény (Számviteli törvény) 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletJegyzőkönyv a hasznosításrólNem értelmezhetőEllenjegyzésGazdasági igazgatóEsetiX
4.Selejtezési javaslat összeállítása, jóváhagyásaFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály2000. évi C. törvény (Számviteli törvény) 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletSelejtezés jóváhagyó javaslat Engedély a selejtezésre; selejtezési bizottság létrehozásaNem értelmezhetőSelejtezési jegyzék és indoklás Írásos engedélyGazdasági igazgatóEseti
5.Selejtezés végrehajtásaFelelős: Selejtezési Bizottság vezetője Végrehajtó(k): Selejtezési Bizottság2000. évi C. törvény (Számviteli törvény) 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletSelejtezési jegyzőkönyv Javaslat a selejtezési kimenetekrőlNem értelmezhetőSelejtezési jegyzőkönyv Selejtezési jegyzék EngedélySelejtezési Bizottság vezetőjeEseti
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*K*
6.Selejtezési jegyzőkönyv jóváhagyása (Lehetséges kimenetek: megsemmisítés, értékesítés)Felelős: Főigazgató Végrehajtó(k): Főigazgató2000. évi C. törvény (Számviteli törvény) 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletJóváhagyott selejtezési jegyzőkönyvNem értelmezhetőKivezetett és selejtezett eszköz a munkahelyeken maradSelejtezési jegyzőkönyvBeszerzési és Vagyongazdálkodási osztály vezetőjeEseti
7.Eszközök kivezetése, készletként vissza-vételezéseFelelős: Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetője Végrehajtó(k): Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály analitikus munkatársa2000. évi C. törvény (Számviteli törvény) 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendeletKészlet vissza-vételezési bizonylatNem értelmezhetőEszközanalitika KészletanalitikaBeszerzési és Vagyongazdálkodási osztály vezetőjeEsetiX

Beszerzési eljárások (Kbt. egyszerű, értékhatárok alá eső része)

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
1.Beszerzési terv alapján a beszerzés tárgyának, várható értékének és beszerzési módjának meghatározásaFelelős: Keretgazda Végrehajtó(k): Beszerzési ügyintéző2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.) 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 168/2004. (V. 25.) Korm. rendeletFeljegyzésFolyamatosA beszerző nem megfelelő eljárási forma mellett döntBeszerzési terv Kbt. előírásaiKeretgazdaEseti
2.A beszerzés elő-Felel készítése: ajánlatkérés megfogalmazása, szállítók megkeresése, ajánlatok bekérése és értékelése, szerződéstervezet kidolgozásaFelelős: Keretgazda Végrehajtó(k): Beszerzési ügyintéző2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.) 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 168/2004. (V. 25.) Korm. rendeletAjánlati felhívás Beérkező ajánlatok Ajánlatok értékelése SzerződéstervezetFolyamatosKöltségvetés előzetes ellenőrzéseKeretgazdaEseti
3.Szerződés, megrendelés előkészítése, rögzítése, aláírása (Kapcsolódás a Szerződéskötés folyamatához.)Felelős: Keretgazda Végrehajtó(k): Beszerzési ügyintéző2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.)Megrendelés (SAP-BMR) SzerződéstervezetFolyamatosKözbeszerzés eredménye (határozat) Első helyi engedélyezésKeretgazda Jogi IgazgatóEsetiX
4.Költségvetési, számviteli, gazdasági ellenjegyzés (tartalma: keretek ellenőrzése, likviditási helyzet vizsgálata)Felelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli osztály munkatársai, Tervezési és Kontrolling Osztály munkatársai2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.) 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 168/2004. (V. 25.) Korm. rendeletSzámvitelileg engedélyezett megrendelés és kötelezettségvállalási adatlapFolyamatosKötelezettségvállalási adatlap könyvelést irányító adataiFőkönyvelőEsetiX
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*K*
5.Teljesítés átvétele, teljesítésigazolásFelelős: Keretgazda Végrehajtó(k): Beszerzési ügyintéző2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.) 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 168/2004. (V. 25.) Korm. rendeletSzállítólevél Átadás-átvételi bizonylat TeljesítésigazolásFolyamatosMegrendelés Szerződés Átadás-átvételi bizonylatKeretgazdaEseti
6.Szállítói számla előrögzítése, pénzügyi felszereléseFelelős: Beszerzési osztályvezető Végrehajtó(k): Beszerzési ügyintéző217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 168/2004. (V. 25.) Korm. rendeletSzámlaMegrendelés TeljesítésigazolásFolyamatosSzámla kísérő dokumentumok megléte, tartalmi és alaki kidolgozottságaKeretgazdaEsetiX

Beszerzési eljárások (Kbt. egyszerű, értékhatár fölé eső része, hirdetménnyel induló közbeszerzési eljárások)

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*P*K*
1.Beszerzési terv alapján a beszerzés tárgyának, várható értékének és beszerzési módjának meghatározásaFelelős: Keretgazda Végrehajtó(k): Beszerzési ügyintéző2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.) 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 168/2004. (V. 25.) Korm. rendeletFeljegyzésFolyamatosA beszerző nem megfelelő eljárási forma mellett döntBeszerzési terv Kbt. előírásaiKeretgazdaEseti
2.Feljegyzés közbeszerzés elindításáról, eszközfoglalás az információs rendszerbenFelelős: Keretgazda Végrehajtó(k): Beszerzési ügyintéző2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.) 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 168/2004. (V. 25.) Korm. rendeletFeljegyzés közbeszerzés elindításárólFolyamatosKbt. előírásai Rendelkezésre álló keretKeretgazdaEsetiX
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*K*
3.Közbeszerzési dokumentáció összeállítása, jóváhagyásaFelelős: Közbeszerzési Bizottság vezetője Végrehajtó(k): Keretgazda; Beszerzési ügyintéző, Külső bonyolító2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.)Jóváhagyott közbeszerzési hirdetmény; dokumentációFolyamatosA dokumentáció nem tartalmaz kellően részletes leírást a beszerzés tárgyáról, feltételeirőlJóváhagyott dokumentáció, hirdetmény Kbt. előírásaiKözbeszerzési Bizottság vezetőjeEseti
4.Beérkező ajánlatok (jelentkezések) bontása, kiértékeléseFelelős: Értékelő Bizottság vezetője Végrehajtó(k): Értékelő Bizottság tagjai; külső bonyolító2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.)Bontási jegyzőkönyv Értékelési jegyzőkönyv Emlékeztetők HatározatFolyamatosBontási jegyzőkönyv Ajánlati felhívás AjánlatokÉrtékelési Bizottság vezetőjeEseti
5.Az eljárás eredményének jóvá-hagyásaFelelős: Közbeszerzési Bizottság vezetője Végrehajtó(k): Közbeszerzési Bizottság2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.)Eljárás eredménye Tájékoztató az eljárás eredményérőlFolyamatosKbt. előírásai Közbeszerzési Bizottság jóváhagyása, indoklásKözbeszerzési Bizottság vezetőjeEseti
6.Szerződés, megrendelés előkészítése, rögzítése, aláírása (Kapcsolódás a Szerződéskötés folyamatához.)Felelős: Keretgazda Végrehajtó(k): Beszerzési ügyintéző2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.)Megrendelés (SAP-BMR) SzerződéstervezetKbt. előírásaira tekintettel folyamatosA közbeszerzési eljárás megtámadása, a teljesítés határidejének eltolódásaKözbeszerzés eredménye (határozat) Első helyi engedélyezésKeretgazda Jogi IgazgatóEsetiX
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
7.Költségvetési, számviteli, gazdasági ellenjegyzés (tartalma: keretek ellenőrzése, likviditási helyzet vizsgálata)Felelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling osztályvezető; Pénzügyi és Számviteli Osztályvezető2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.) 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 168/2004. (V. 25.) Korm. rendeletPénzügyi kötelezettségvállalás (kötelezettségvállalási adat-lap) Engedélyezett megrendelés Aláírt szerződésFolyamatosA központosított közbeszerzés kockázata (legyen nyertese a megrendelés időpontjában a termékkörnek)Kbt. előírásai Közbeszerzés eredménye (végösszeg, fizetési ütemezés) Második helyi engedélyezésTervezési és Kontrolling osztályvezető FőkönyvelőEsetiX
8.Teljesítésének átvétele, teljesítésigazolásFelelős: Keretgazda Végrehajtó(k): Beszerzési ügyintéző2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.) 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 168/2004. (V. 25.) Korm. rendeletSzállítólevél Átadás-átvételi bizonylat TeljesítésigazolásFolyamatosMegrendelés Szerződés Átadás-átvételi bizonylatKeretgazdaEseti
9.Szállítói számla előrögzítése, pénzügyi felszereléseFelelős: Beszerzési osztályvezető Végrehajtó(k): Beszerzési ügyintéző217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 168/2004. (V. 25.) Korm. rendeletSzámlaMegrendelés TeljesítésigazolásFolyamatosSzámla kísérő dokumentumok megléte, tartalmi és alaki kidolgozottságaKeretgazdaEsetiX

Szerződéskötés

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*P*K*
1.Szerződés előkészítéseFelelős: Szakmai felelős Végrehajtó(k): Szakmai terület1992. évi XXXVIII. törvény (Áht.) 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletSzakmailag kidolgozott szerződéstervezetFolyamatosJogszabályi megfelelőség biztosítása (formai, tartalmi) Belső átfutási idő hosszúságaSzerződéstervezetSzakmai felelősEseti
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
2.Szerződés aláírása, jogi ellenjegyzéseFelelős: Szakmai felelős Végrehajtó(k): Szakmai felelősSzerződés Szerződéskísérő lapA megadott határidőre a szerződések aláírása Belső átfutási idő hosszúságaAláírások megléte Szerződéskísérő lap kitöltése Jogi ellenjegyzésSzakmai felelős Jogi IgazgatóEsetiX
3.Szerződés gazdasági ellenőrzése, gazdasági ellenjegyzéseFelelős: Gazdasági Igazgató Végrehajtó(k): Tervezési és Kontrolling Osztály vezetője; Pénzügyi és Számviteli OsztályGazdaságilag
ellenjegyzett szerződés
EsetiBelső átfutási idő hosszúságaAláírt, gazdaságilag ellenjegyzett szerződésGazdasági IgazgatóEsetiX

Számlázás és vevő könyvelése

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
1.Számla-előkészítő bizonylatok elkészítéseFelelős: szakmai szervezeti egységek vezetői Végrehajtó(k): szakmai szervezeti egységek munkatársaiElkészült számla-előkészítő bizonylatokFolyamatosTéves számla-előkészítő bizonylat, téves alapadatSzámlázás megindítása előtti ellenőrzésPénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeFolyamatos
2.Törzsadat karbantartásFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársaiAktualizált törzsadatokFolyamatosFolyamatos törzsadat ellenőrzésPénzügyi és Számviteli Osztály munkatársaiFolyamatosX
3.Számla előállítása (SAP számlázási rendszerben), kiküldéseFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai1992. évi
LXXIV.
törvény (Áfa) 24/1995. (XI. 22.) PM rendelet
Elkészült, kiküldött számlaSzerződéstől vagy jogszabálytól függőenHibás adattartalomra épülő számla Hibás számlaadatokSzámla ellenőrzésePénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeFolyamatosX
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
4.Számlareklamáció kezelése, elbírálásaFelelős: Főkönyvelő, érintett szakmai területek vezetői Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály és szakmai területek munkatársaiSzámlareklamáció elbírálásának dokumentumaiFolyamatos, 15 napon belülReklamáció jogi útra terelődéseSzakmai alapadatok kontrolljaSzakmai területek vezetőiFolyamatos
5.Helyesbítő vagy stornó számla kiállításaFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai1992. évi
lxxiv.
törvény (Áfa), 24/1995. (XI. 22.) PM rendelet
Elkészült helyesbítő és stornó számlákFolyamatosHibás adattartalomra épülő számla Hibás számlaadatokSzámla ellenőrzésePénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeFolyamatosX
6.Vevő könyvelése (befolyt bevételek kezelése, folyószámlák vezetése)Felelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet + a táblázathoz csatolt mellékletek szerintFolyószámla Kincstári bizonylatFolyamatosEgyenlegközlő levél, felszólításPénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeLegalább
évente
XX
MegnevezésJogszabályi háttérEsedékesség
1.1.a.1Koncessziós GSM 900Koncessziós szerződés alapján Pannon GSM Rt., T-Mobile Rt. ésTárgyévet követő március 31., a tényleges befizetés áprilisra húzódik.
1.1.a.2Koncessziós DCS 1800Vodafone Rt.Tárgynegyedévet követő 45. nap.
1.1.bMűsorszórásA frekvencialekötési és -használati díjakról szóló többször módosított 6/1997. (IV. 22.) KHVM rendelet.Havonta, illetve 1000 Ft összeg alatt negyedévente.
1.1.cURH
1.1.dMikro
1.1.eEgyéb
1.1Frekvencia díjak
1.2Azonosító díjakA közcélú távközlési szolgáltatásokhoz szükséges szám- és címtartományok lekötésének és használatának díjáról szóló 19/2001. (X. 31.)MeHVM rendelet.Tárgynegyedévet követő 20-án.
1.3.aFelügyeleti díjA felügyeleti díj mértékéről és a felügyeleti díjjal kapcsolatos adatszolgáltatásról és hatósági feladatokról szóló 15/2004. (IV. 24.) IHM rendelet. A 2005. évi, az előző évivel megegyező százalékos mértéket a 4/2005. (IV. 4.) IHM rendeletmódosítás szabályozza.Tárgynegyedév utolsó napja, illetve az utolsó negyedév esetében december 20-án. A 2005. évi díjat tartalmazó rendelet megjelenésének elhúzódása miatt az első és a második negyedév fizetési határideje is június 30-a
1.4Távközlési építmények díjaiA postai és távközlési hatósági eljárásokkal kapcsolatos díjakról szóló 8/1991. (III. 14.) KHVM rendelet.Eseti határozatok függvénye.
1.5Elektronikus aláírás díjaiAz elektronikus aláírással összefüggő minősítéssel és nyilvántartással kapcsolatos tevékenységéért fizetendő díjakról szóló 20/2001. (XI. 15.) MeHVM rendelet.Eseti kérelmek benyújtásának függvénye.
1.6Tanács eljárási díjaiA Nemzeti Hírközlési Hatóság egyes eljárásaiért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjakról szóló 20/2003. (XII. 27.) IHM rendelet.Eseti kérelmek benyújtásának függvénye.
1.7Egyéb alaptevékenységi bevételekA rádióamatőr szolgálatról szóló 8/2002. (XII. 25.) IHM rendelet; A közlekedési, hírközlési és vízügyi szakértők működésének engedélyezéséről szóló 33/1999. (X. 15.) KHVM rendeletEseti vizsgadíjak, illetve hatósági jellegű fizetési kötelezettségek.
1.Alaptevékenységi bevételek
2.Intézményi sajátos bevételek
3.ÁFA bevételekAz ÁFA köteles frekvencia- és azonosító díjak 25 %-a.
4.Működési bevételek (1+2+3)
5.bevételek
6.Kölcsön visszatérülés
Bevételek összesen (4+5+6+7)

Kintlévőségek kezelése

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
1.NHH kintlévőség állományának nyomon követéseFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársaiNaprakész kintlévőség-állomány listákFolyamatosNem kellően alapos nyomon követésEgyenlegközlésPénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeFolyamatos
2.Fizetési felszólítás kiküldése, ha a fizetési késedelem eléri a 30 napotFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársaiFizetési felszólításLegkésőbbnegyedéventeFizetési felszólítások tartalmi és formai ellenőrzésePénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeFolyamatos
3.Ha a felszólítás eredménytelen, az anyag továbbítása a frekvencia engedélyek és azonosítókért felelős szakmai területek részéreFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai2003. évi C. törvény (Eht.) és más rendeletekTovábbított dokumentációFizetési felszólításban megjelölt határidő utánDokumentáció átadásaPénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeFolyamatos
4.Indokolt esetben intézkedés az érintett frekvenciakijelölés, az azonosító kijelölés, illetve az engedély visszavonásárólFelelős: végrehajtó osztályok vezetői Végrehajtó(k): Frekvencia Engedélyezési Osztály és Azonosító Szabályozási és Gazdálkodási Osztály munkatársai2003. évi C. törvény (Eht.) és kapcsolódó jogszabályaiVisszavonási határozatokÁllamigazgatási eljárás rendje szerintVégrehajtási körben jogi útra terelődésVisszavonási határozat ellenőrzéseSzakterületi vezetőkEljáráshoz kötődően folyamatos
5.Végrehajtási eljárás kezdeményezése az Eht.-ban és díjrendeleteiben meghatározottak szerintFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai2003. évi C. törvény (Eht.) és kapcsolódó jogszabályaiVégrehajtási eljárási kérelemA jogerős határozat alapján eseti határidőkBehajthatatlanság (követelések nem kerülnek kielégítésre)Végrehajtási kérelmek ellenőrzésePénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeEseti
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
6.Adók módjára be nem hajtható követelések esetében bírósági végrehajtás szerinti intézkedésFelelős: Jogi Igazgató Végrehajtó(k): Jogi Igazgatóság munkatársai1994. évi LIII. törvény (Bírósági végrehajtási törvény)Jogi Igazgatóságnak átadott ügyiratok, fizetési meghagyás iránti kérelemPtk. szabályai szerintBehajthatatlanság (követelések nem kerülnek kielégítésre)Jogi folyamatban ellenőrzésJogi Igazgatóság munkatársaiEljáráshoz igazodó
7.Behajthatatlan, kis összegű követelések kivezetése a nyilvántartásbólFelelős: Gazdasági Igazgató, Jogi Igazgató Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársaiKöltségvetési törvény 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet 2000. évi C. törvény (Számviteli törvény) 2003. évi XCII. törvény (Adózás rendjéről szóló törvény)Bizonylat a követelés kivezetésérőlNegyedéventeKövetelés nyilvántartás ellenőrzéseFőkönyvelőNegyedéventeX
8.Csődeljárásokban, felszámolási eljárásokban, végelszámolásokban, adósságrendezési eljárásokban az NHH követeléseinek érvényesítése, az NHH hitelezői érdekeinek képviseleteFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársai1991. évi XLIX.
törvény (Csődtörvény) 1996. évi XXV. törvény (Adósságrendezési eljárásról szóló törvény)
Adott eljárás speciális dokumentumaiJogszabályi előírások szerintBehajthatatlanság (követelések nem kerülnek kielégítésre) Rossz besorolási osztályba helyezésPénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeHatáridőhöz igazodóan folyamatosXX
9.Területi Igazgatóság által kiszabott szabálysértési és felügyeleti, végrehajtási bírság adók módjára történő behajtásának kezdeményezése a területileg illetékes önkormányzati adóhatóság feléFelelős: Területi Igazgatóság vezetője Végrehajtó(k): bírságot kiszabó Területi Igazgatóság munkatársai2003. évi C. törvény (Eht.) és kapcsolódó jogszabályaiBehajtás-indítási kérelemEljáráshoz kapcsolódóan folyamatosBehajthatatlanságFőkönyvelőFolyamatosXX

Bérelszámolás

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*K*
1.A kinevezéseket, munkaszerződéseket érintő tárgyhavi adatváltozások (egyéni dokumentumok alapján) és egyéb kiegészítő adatok beérkezéseFelelős: szervezeti egységek vezetői Végrehajtó(k): szervezeti egységek adatközlésre kötelezett munkatársaiKapcsolódó jogszabályok a táblázat után kerülnek felsorolásraLétszámjelentésből: ledolgozott munkaidő, fizetett - nem fizetett távollétek, egyéb dokumentumokból: helyettesítési díjak, jutalmak, jubileumi jutalmak, beteglapok, betegszabadságra, táppénzre jogosító orvosi igazolások, segélyek, új csp. igények, magán-nyugdíj -pénztári szerződések, NN biztosítási összeg változások, új önkéntes nyugdíjbiztosítási szerződések, megbízási szerződések teljesítés igazolásai, kinevezési és jogviszony megszüntetési okmányTárgyhó 20.Létszámjelentések meglétének ellenőrzéseBér- és TB ügyintézők FőkönyvelőHavonta
2.Adatváltozások rögzítése a számfejtő rendszerben, nyilvántartások aktualizálásaFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Bér- és TB ügyintézőkKapcsolódó jogszabályok a táblázat után kerülnek felsorolásraElektronikus adatnyilvántartásTárgyhó 20-tól folyamatosanHibás adatrögzítésRögzített adatok listázásaBér- és TB ügyintézők Munkaügyi Osztály vezetőjeHavonta
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
3.Illetmények és egyéb járandóságok, táppénzek, terhes-gyás, GYED, GYES, családi pótlék stb. megállapítása és számfejtése (hóközi számfejtés is)Felelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Bér- és TB ügyintézőkKapcsolódó jogszabályok a táblázat után kerülnek felsorolásraSzámfejtett illetményadatok Egyéni bérjegyzékekUtalás előtt 3 munkanappalSzámfejtett adatok listázása Tárgyhó utolsó napi lekötött bér egyeztetéseBér- és TB ügyintézők Munkaügyi Osztály vezetőjeHavontaX
4.Illetményhez kapcsolódó átutalások összeállítása, indításaFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Bér- és TB ügyintézőkKapcsolódó jogszabályok a táblázat után kerülnek felsorolásraPapíralapú dokumentumok és floppy lemez (kincstári utalás) az átutalásokhoz; floppy lemezen az utalásokhoz kapcsolódó adatszolgáltatásTárgyhót követő hó 12., kivéve: illetmény, ellátások, levonások, amelyek esetében tárgyhó utolsó munkanapjaTéves számlára utalás Floppy lemez sérülése, elvesztésePapíralapú átutalásnál tartalmi ellenőrzés Számszaki ellenőrzés Közterhek, levont egyéni járulékok és SZJA utalás indításakor utalás előtti ellenőrzésBér- és TB ügyintézők Pénzügyi és Számviteli osztály adóügyi főtanácsadó a közterhek, levont egyéni járulékok és SZJA utalás esetén Munkaügyi Osztály vezetőjeHavontaXXXX
5.Bérfeladás
összeállítása és elektronikus átadása
Felelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Bér-ügyintézőKapcsolódó jogszabályok a táblázat után kerülnek felsorolásraElektronikus formátumban leválogatott adatokTárgyhót követő hó 8.Nyomtatott lista ellenőrzése a leadott adatokkalBér-ügyintéző Munkaügyi Osztály vezetőjeHavontaX
6.Bevallások elkészítése és továbbítása a Pénzügyi és Számviteli Osztály részére (Kapcsolódás az Adók kezelése folyamathoz.)Felelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Bér- és TB ügyintézőkKapcsolódó jogszabályok a táblázat után kerülnek felsorolásraKitöltött bevallás nyomtatványTárgyhót követő hó 20.Bevallásban
szereplő tételek ellenőrzése
Pénzügyi és Számviteli Osztály adóügyi főtanácsadó Munkaügyi Osztály vezetőjeHavontaX
7.Adatszolgáltatások teljesítése (APEH, OEP, NYB, MÁK, KSH)Felelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Bér- és TB ügyintézőkKapcsolódó jogszabályok a táblázat után kerülnek felsorolásraElkészült adatszolgáltatásokA vonatkozó előírások szerintAdatszolgáltatások ellenőrzéseBér- és TB ügyintézők Munkaügyi Osztály vezetőjeHavonta
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*P*K*
8.Rendszeres és munkavégzéshez kapcsolódó juttatások besorolási kulcsszám szerinti felhasználás nyilvántartásának vezetéseFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Bér-ügyintézőkKapcsolódó jogszabályok a táblázat után kerülnek felsorolásraExcel tábla Éves költségvetési beszámolóTárgyhót követő hó 15.Számviteli adatokkal történő egyeztetésBér-ügyintéző Munkaügyi Osztály vezetőjeHavonta
Az éves költségvetési beszámoló összeállításakor

A folyamat egészéhez (valamennyi tevékenységhez) az alábbi jogszabályok rendelhetőek hozzá:

1992. évi XXIII. törvény a köztisztviselők jogállásáról 1992. évi XXII. törvény (Munka Törvénykönyve)

1991.évi IV. törvény (Foglalkoztatási törvény) 2003. évi XCII. törvény az adózás rendjéről

1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról

1992.évi XXXVIII. törvény az államháztartásról, és a végrehajtására kiadott 217/1998. (XII. 30.) Korm. rend. 2000. évi C. törvény (Számviteli törvény), és a végrehajtására kiadott 249/2000. (XII. 24.) Korm. rend. 1997. évi LXXX. törvény (TBJ) és a 195/1997. (XI. 5.) Korm. rend.

1997.évi LXXXII. törvény a magánnyugdíjról

1998.évi LXVI. törvény az egészségügyi hozzájárulásról

1998. évi LXXXIV. törvény a családok támogatásáról, és a 223/1998. (XII. 30.) Korm. rend.

1993.évi XCVI. törvény az önkéntes kölcsönös biztosítópénztárakról

1997. évi LXXXI. törvény a TB nyugellátásról, és a 168/1997. (X. 6.) Korm. rend.

1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól, és a 217/1997. (XII. 1.) Korm. rend. 37/2001. (X. 25.) PM rendelet a központosított illetményszámfejtésről, és a 2156/2002. (V. 15.) Korm. határozat 303/2004. (XI. 2.) Korm. rend. a 2005. évi OSAP-ról

Munkavállalókkal való elszámolás

#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*K*
Gépjárműhasználattal kapcsolatos elszámolások
1.Adatszolgáltatás a számfejtéshez és az adóbevalláshoz a gépjárműhasználatról: - eseti magánhasználat - tartós használat (Kapcsolódás a Bérelszámolás és az Adók kezelésefolyamatokhoz.)Felelős: Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetője Végrehajtó(k): Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály munkatársai60/1992. (IV. 1.)Korm. rendelet (APEH közlemény a negyedéves üzemanyagárról)Adatok a gépkocsi futásteljesítményéről felhasználónkéntFolyamatosMenetlevelek késedelmes leadásaMenetlevelekBeszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetőjeFolyamatosX
2.Eseti magánhasználat költségének számlázásaFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársaiSzámlaAdatszolgáltatás Engedély Rögzített számla (követelés)Pénzügyi és Számviteli Osztály vezetőjeFolyamatosXX
3.Tartós használat esetén limit feletti futásteljesítmény költségeinek téríttetéseFelelős: Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetője Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársaiKészpénz átutalási megbízásAdatszolgáltatás Nyilatkozat a költségek vállalásáról Kibocsátott sorszámozott befizetési bizonylat (készpénz-átutalási bizonylat)Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetőjeHaviXX
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*K*
4.Adatszolgáltatás a számfejtéshez a saját gépkocsi használata utáni költségtérítéséhez a Humánerőforrás Gazdálkodási Igazgatóság részére - munkába járás - hivatalos használat (Kapcsolódás a Bérelszámolás folyamatához.)Felelős: Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetője Végrehajtó(k): Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály munkatársai1995. évi CXVII. (SZJA) törvény 1995. évi CXVII. (SZJA) törvény, és az erről rendelkező 78/1993. sz. Korm. rendeletListaTárgyhónapot követő 20. naptári napKiküldetési rendelvény APEH üzemanyagár ÚtnyilvántartásBeszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetőjeHaviX
5.Tájékoztatás a káreseményekrőlFelelős: Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetője Végrehajtó(k): Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály munkatársaiTájékoztatás káreseményről, kárértékrőlKárfelvételi jegyzőkönyv Javítási számlaBeszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetőjeEseti
6.Káreseményhez kapcsolódó költségek térít-tetéseFelelős: Főkönyvelő Végrehajtó(k): Pénzügyi és Számviteli Osztály munkatársaiKészpénz átutalási megbízásAdatszolgáltatás Nyilatkozat a költségek vállalásáról Kibocsátott sorszámozott befizetési bizonylat (készpénz átutalási bizonylat)Pénzügyi és Számviteli osztályvezetőHaviXX
#TevékenységFelelős / VégrehajtóJogszabályokDokumentumHatáridőKockázatEllenőrzési pontEllenőrzést végrehajtóEllenőrzés gyakoriságaE*U*K*
Mobiltelefon használattal kapcsolatos elszámolások
1.Adatszolgáltatás a Humán-erőforrás Gazdálkodási Igazgatóság részére a mobil keret túllépésről (Kapcsolódás a Bérelszámolás folyamatához.)Felelős: Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetője Végrehajtó(k): Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály munkatársaiAdatszolgáltatásSzámla beérkezésétől 14 napon belülSzolgáltatói számla Utasítás által meghatározott értékhatárokBeszerzési és Vagyongazdálkodási osztályvezetőHaviX
2.A munkavállaló által kezdeményezett költségtérítés alóli mentesítés engedélyezéseFelelős: Elnök, Főigazgató Végrehajtó(k): Elnök, FőigazgatóTúllépés engedélyezveTúllépés KérelemFőigazgató ElnökEsetiX
3.Adatszolgáltatás a számfejtéshez a mobiltelefon használat költségtérítéséről (Kapcsolódás a Bérelszámolás folyamatához.)Felelős: Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály vezetője Végrehajtó(k): Beszerzési és Vagyongazdálkodási Osztály munkatársai60/1992. (IV. 1.)Korm. rendeletAdatok a kerettúllépésekrőlFolyamatosTelefonszámlaBeszerzési és Vagyongazdálkodási osztályvezetőHavontaX

A folyamatokhoz kapcsolódó kockázatok

Költségvetés tervezés

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.Tervezési körirat tartalmi megkötéseiPremisszák (tervezési keretfeltételek) meghatározásánál a tervezési körirat tartalmazhat olyan megkötéseket vagy iránymutatásokat, melyek teljesítése problémába ütközhet.Pénzügyi (likviditási)4312
2.Tervezési körirat késikA tervezési köriratot a PM nem adja ki időben, így a tervezési folyamatot körirathoz illeszkedő eleminek kezelése problémába ütközik.Pénzügyi (likviditási)224
3.Piaci folyamatok hatása a bevételekreA Bevételi finanszírozási terv kidolgozása során a piaci folyamatok befolyásolják a ténylegesen realizálható bevételeket. Ezek a piaci folyamatok nem láthatóak teljes bizonyossággal előre.Pénzügyi (likviditási)326
4.Jogszabályváltozás hatása a bevételekreA Bevételi finanszírozási tervkidolgozása során a jogszabályi környezet esetleges előre nem látható megváltozása befolyásolhatja a realizálható bevételek nagyságát.Jogszabályi környezet változása428
5.Fizetési hajlandóság alakulásaA Bevételi finanszírozási terv kidolgozása során figyelembe kell venni a vevők fizetési hajlandóságának kockázatát.Pénzügyi (likviditási)313
6.Fedezet megteremtése a bérkifizetéshezA Személyi juttatási és járulék terv kialakítása során lehetnek olyan humán területet érintő jogszabályi megkötések, amelyeknek közvetlen bér- vagy járulékfizetési vonzata van, és amelyhez a fedezetet mindenképpen meg kell teremteni.Humán erőforrással kapcsolatos400
7.Létszámintézkedések hatásaiA Személyi juttatási és járulék terv kialakítása során az esetleges létszámot érintő intézkedések hatása.Humán erőforrással kapcsolatos428
8.Dologi kiadások és beruházások esetében valós erőforrásigény becsléseDologi kiadások és beruházások valós erőforrásigényének felmérése nehezen becsülhető pontosan.Pénzügyi (likviditási)326
9.Inflációs kockázatA várható infláció becslésének kockázata.Pénzügyi (likviditási)313
10.Szellemi tevékenység meghatározásának kockázataEgyértelmű jogszabályi előírás hiányában a tartalmát az egyes fejezetek határozzák meg, az egyes fejezetek és a fejezeten beül a fogalom tartalmának eltérő értelmezése.Jogszabályi környezet változása313
11.Felsőoktatási intézményekkel és civil szervezetekkel együttműködésekkel kapcsolatos kockázatA Pénzeszköz átadási terv kialakítása során merül fel, a kockázatot az egyes szervezetek átadott pénzekért cserébe kapott a tényleges feladatteljesítés elmaradása jelenti.Pénzügyi (likviditási)111
12.Felügyeleti díj jóváhagyásának kockázataAz IHM és a PM esetleg nem hagyja jóvá az NHH által benyújtott felügyeleti díj javaslatot.Eljárásokkal kapcsolatos4312
13.Költségvetési törvény elfogadásának kockázataTartalmi előírás és az időbeli csúszás hatása.Jogszabályi környezet változása400
14.Fejezeti hatáskörű és PM engedély megadásának kockázataKöltségvetési előirányzat módosításhoz fejezeti hatáskörű és/vagy PM engedélyre van szükség, ennek jóváhagyása kockázatot jelent.Jogszabályi környezet változása4312
15.Megalapozottsági kockázatA tervek tartalmának, számainak megalapozottságának kockázata.Pénzügyi (likviditási)224

Jelentések és költségvetési beszámolók összeállítása

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.Adathitelességi kockázatA teljes beszámolási folyamat során jelentkező kockázat, a jelentések alapjául szolgáló adatok hitelessége hiányzik, vagy nem teljes körű.Eljárásokkal kapcsolatos313
2.Pontosság esetleges csökkenése a gyorsaság miattA kontrolling jelentések elkészítésekor kiemelt szempont az adatok gyors előállítása, az adatok pontossága emiatt esetlegesen csökkenhet.Eljárásokkal kapcsolatos122
3.Beszámolókhoz, jelentésekhez szükséges adatszolgáltatás késik, nem teljes körűA beszámolók elkészítéséhez több adatforrásból érkeznek információk, amelyek késése vagy hiányossága késlelteti a beszámoló elkészítését, vagy rontja annak adattartalmát, téves következtetések levonására ad alkalmat.Eljárásokkal kapcsolatos326
4.Beszámoló túl részletes indoklásaAz éves költségvetési beszámoló szöveges indoklása túl részletes, túlságosan hosszú lehet.Eljárásokkal kapcsolatos020
5.A beszámoláshoz szükséges külső előírások és elvárások késnekA fejezet és a PM a beszámolási előírásokat és elvárásokat nem teszi közzé időben.Külső eseményekkel kapcsolatos224
6.A beszámolók vagy jelentések határidőre nem készülnek el400

Maradványok megállapítása

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.Megrendelések visszaigazolásaA kötelezettségvállalások összesítéséhez, lezárásához a megrendelések teljes körének visszaigazolása szükséges, ha ezek egy része nem történik meg, a kötelezettségvállalások összesítése nem lesz teljes körű.Eljárásokkal kapcsolatos33
2.Közbeszerzési eljárások előrehaladottságaA közbeszerzési eljárások esetében mérlegelés tárgyát jelenti az előrehaladottság foka, és ezáltal adott közbeszerzés kötelezettségvállásnak minősítése is.Eljárásokkal kapcsolatos339
3.Nem minden kötelezettségvállalás kerül összesítésreElőfordulhat, hogy valamilyen (akár technikai) okból nem minden kötelezettségvállalás kerül összesítésre, így a kötelezettségvállások teljes összege nem lesz valós.Eljárásokkal kapcsolatos313
4.Nem kellően alapos ellenőrzésA kötelezettségvállalással terhelt maradványok dokumentáltságának ellenőrzése során előfordulhat, hogy az ellenőrzés nem lesz kellően alapos.Eljárásokkal kapcsolatos326
5.A kötelezettségvállalással terhelt maradvány meghiúsulásaA kötelezettségvállalással terhelt maradvány nem realizálódik.Pénzügyi (likviditási)020
6.Adatszolgáltatás nem történik meg határidőreA fejezet felé történő adatszolgáltatás során előfordulhat időbeli késedelem.Eljárásokkal kapcsolatos010

Szállítói számlák kezelése

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.Számlának számlakönyvbe időben történő bekerüléseA számlakönyv vezetése során kockázatot jelent, hogy egy számla nem kerül időben rögzítésre a számlakönyvbe.Eljárásokkal kapcsolatos010
2.Hibás ellenőrzésA számlakiállítás alapdokumentumainak ellenőrzése során előfordulhat hiba elkövetése.Eljárásokkal kapcsolatos224
3.Valós információktól való eltérés (pontatlanság, adatrögzítési hiba)A szállítói folyószámla-kezelés vagy az állományváltozás összeállítása során előfordulhat pontatlan adatrögzítés, amely a valós információktól való eltérést eredményez.Eljárásokkal kapcsolatos122
4.Késedelmes utalásA szállítói számlák kiegyenlítése nem történik meg időben.Eljárásokkal kapcsolatos236
5.Téves utalásA szállítói számlák kegyenlítése tévesen történik, azaz téves számlaszámra történik utalás, vagy téves összeg kerül utalásra.Eljárásokkal kapcsolatos212
6.Szervezet-átalakításA pénzügyi tevékenységekhez kapcsolódó jogosultságok adminisztrációjának kezelése, karbantartása során az esetleges szervezetátalakítások többletfeladatot jelentenek.Eljárásokkal kapcsolatos122
7.Indokolatlan felhalmozásA készpénz-helyettesítő kincstári folyószámlák (intézményi, fedezet biztosítási, VIP számlák) nyilvántartása, karbantartása, feltöltése során az indokolatlan felhalmozást el kell kerülni.Eljárásokkal kapcsolatos313
8.Fedezet biztosítás felesleges elkülönítésselA készpénz-helyettesítő kincstári folyószámlák (intézményi, fedezet biztosítási, VIP számlák) nyilvántartása, karbantartása, feltöltése során a felesleges pénzelkülönítést lehetőleg el kel kerülni.Eljárásokkal kapcsolatos313
9.Nem időben történő feloldásA készpénz-helyettesítő kincstári folyószámlák (intézményi, fedezet biztosítási, VIP számlák) nyilvántartása, karbantartása, feltöltése során a pénzeszköz nem időben történő feloldása káros.Eljárásokkal kapcsolatos313
10.Szerződésnyilvántartás aktualizáltság szintje nem megfelelőElőfordulhat, hogy egy szerződés csak késéssel kerül be a szerződésnyilvántartásba, így az nem mutat teljes képet.Eljárásokkal kapcsolatos248

Pénzforgalmi főkönyvi könyvelés

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.Téves rögzítésA kötelezettségvállalás rögzítésének számviteli, könyvelési szempontból történő ellenőrzése során fény derülhet téves rögzítésekre.Eljárásokkal kapcsolatos313
2.Nem kellően alapos ellenőrzésA kötelezettségvállalás rögzítésének számviteli, könyvelési szempontból történő ellenőrzés, illetve a könyvelést követő egyeztetések során előfordulhat, hogy az ellenőrzés nem kellően alapos.Eljárásokkal kapcsolatos313
3.PontatlanságA számlák kontírozása, a bevételek átforgatása főkönyvi számlákra illetve az anyalitikák vezetése során kockázatot jelent a pontatlanság.Eljárásokkal kapcsolatos224

Adók kezelése

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.Téves bevallás és befizetésNHH befizetései nem történnek meg, nem időben történnek meg, vagy más összegben történmik meg.Eljárásokkal kapcsolatos414
2.Fejezet által történő befizetések kockázataFejezeti befizetések nem történnek meg, nem időben történnek meg, vagy más összegben történnek meg.Külső eseményekkel kapcsolatos428
3.Bevallás nem készül el időbenValamennyi adónem bevallásának elkészítésekor kockázatot jelent az időbeli csúszás.Eljárásokkal kapcsolatos400
4.Áfa visszatérítése nem történik meg időbenKülső kockázat, az Áfa visszatérítése központi költségvetési okok vagy más indokok miatt késést szenvedhet.Külső eseményekkel kapcsolatos212
5.Pontatlan alapadatok, dokumentumokAz adóhatóság által vezetett adófolyó-számla NHH oldali ellenőrzése, rendezése során felmerülő kockázat.Eljárásokkal kapcsolatos212
6.Adóhatóság pontatlanságaAz adóhatóság által vezetett adófolyó-számla ellenőrzése, rendezése során felmerülő kockázat, előfordulhat, hogy az adóhatóság nem pontos vagy nem valós adatokat közöl.Külső eseményekkel kapcsolatos339

Pénztár kezelése

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.Készpénzigény nem megfelelő felméréseA készpénz- és valutakészlet biztosítása során előfordulhat, hogy a készpénzigény nem megfelelően kerül jelzésre, illetve felmérésre.Eljárásokkal kapcsolatos111
2.Téves fizetésekA készpénzes be-és kifizetések lebonyolítása során előfordulhat téves összeg be- vagy kifizetése.Eljárásokkal kapcsolatos313
3.Hibás dokumentumvezetésElőfordulhat, hogy a pénztáros a pénztári dokumentumokat hibásan tölti ki, hibásan vezeti.Eljárásokkal kapcsolatos313
4.A kifizetés dokumentumai hibásakA pénztáros a kifizetés dokumentumainak hibáit nem fedezi fel.Eljárásokkal224

Eszközanalitika vezetése

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.Eszközmozgásról nem készül határidőre bizonylatEszközmozgás csak akkor kerül be az analitikába, ha a mozgatók kitöltik az átadás-átvételi bizonylatot. Ez sokszor elmarad, ami az évvégi leltár során az eszköz azonosítást nehézzé teszi.Eljárásokkal kapcsolatos339
2.Kivezetett és selejtezett eszköz a munkahelyeken maradKivezetett és selejtezett eszközök fizikailag a Hivatalon belül maradnak. A következő évi leltár alkalmával ezek az eszközöket is fel kell venni.Eljárásokkal kapcsolatos313
3.Különböző helyekre érkezhet az eszközhöz tartozó számla és szállítólevélAz eszközök üzem behelyezésekor elvállhat egymástól a számla és a szállítólevél. A számla érkezhet a pénzügyre, míg a szállítólevél az eszközgazdához vagy felhasználóhoz, aki átveszi az eszközt.Eljárásokkal kapcsolatos326
4.Sok szervezeti egység között utazik az üzembehelyezési bizonylat, illetve a számlaAz eszközhöz tartozó bizonylatok 3 szervezeti egységen is keresztül áramlanak, míg feldolgozásra kerülnek. Ez magában rejti a bizonylatok eltűnését, hosszas utazását.Eljárásokkal kapcsolatos4312
5.Üzembehelyezések bizonylatolásának késedelmességeAz üzembe helyezés bizonylatai nem készülnek el időben.Eljárásokkal kapcsolatos4312

Készletanalitika vezetése

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.Az árubeérkezések kötegelve időszakosan kerülnek felrögzítésreMivel a készletek bizonylatai nem naponta kerülnek az SAP-ban rögzítésre, a bizonylatok fizikai tárolása esetén felmerül az a kockázat, hogy a bizonylatok elvesznek. A készletnyilvántartás az időszakos rögzítés miatt nem a valóságot tükrözi.Eljárásokkal kapcsolatos4312
2.Minőségi, mennyiségi eltérésA kiszállított anyag, alkatrész esetében kiderül a fizikai átvételkor, hogy a kiszállítás mennyiségben és vagy minőségben eltér a megrendelt áruktól.Külső eseményekkel kapcsolatos313
3.Nem minden bizonylat utazik a számlával a pénzügy feléA számla elküldésekor a pénzügy felé egyes bizonylatok elmaradnak, késnek.Eljárásokkal kapcsolatos212
4.Nem kerül rögzítésre az árukiadásA raktáros nem rögzíti fel a kiadott cikket, a leltározáskor jelenik meg a hiány.Eljárásokkal kapcsolatos428

Leltározás

*MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.Felvételezésnél az eszközök felkutatása nem lehetségesLeltározásnál a leltárban szereplő eszköz nem található a leltározási körzeten belül.Eljárásokkal kapcsolatos313
2.A munkatársak nem megfelelően támogatják a leltártA munkatársak a leltározás során nem támogatják megfelelően a folyamatot, például nem érnek rá a leltározás időpontjában.Eljárásokkal kapcsolatos236
3.Folyamatos beszerzés befolyásolja a leltártÉv végén a leltározással párhuzamosan folyamatos a beszerzés. A beszerző és leltározó személyében azonos, így jelentős időt fordít mindkét tevékenységére. Az újonnan beszerzett eszközök azonosítása is lassítja a leltározás és kiértékelés folyamatát.Eljárásokkal kapcsolatos236
4.Eszközmozgatás az analitikában nem kerül rögzítésre, az azonosítás nehezen lehetségesEszközök mozgatása esetén előfordul, hogy az eszközökhöz kapcsolódó adatok megváltozása nem kerül rögzítésre az analitikában. Ez megnehezíti az eszközök azonosítását a leltározás során.Eljárásokkal kapcsolatos236
5.Téves hiány-többlet megfeleltetésA leltár kiértékelésekor a hiány-többlet megfeleltetés tévesen történik.Eljárásokkal kapcsolatos111
6.Év végén a feladatok feltorlódásaA leltár ütemtervben a feladatok nagy része az utolsó negyedévre esik, ami feladatok torlódását idézheti elő egyes szervezeti egységeknél.Eljárásokkal kapcsolatos236

Selejtezés és hasznosítás

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.Értékesítésre szánt eszköz értékesítése sikertelenTúl magasra értékelt eszközök esetében az értékesítés sikertelen, ami azzal jár, hogy az eszközt selejtezési eljárással újra kell értékelni, ami többlet munkát eredményez a szervezet részéről.Pénzügyi (likviditási)144
2.A feltárt eszközök, készletek megfelelő azonosítása, minősítéseA feltárt eszközök, készletek azonosítása, minősítése és értékelése nem megfelelő az eljárás során.Pénzügyi (likviditási)212
3.Kivezetett és selejtezett eszköz a munkahelyeken maradKivezetett és selejtezett eszközök fizikailag a Hivatalon belül maradnak. A következő évi leltár alkalmával ezeket az eszközöket is fel kell venni.Jogi, szabályozási313
4.A bérbeadás nem kapcsolódik a szervezet bőven értelmezett feladataihozA felesleges ingatlanokkal kapcsolatos bérbeadás, ennek ügyintézése a szervezet tevékenységi körén kívül eső feladat.Eljárásokkal kapcsolatos010

Beszerzési eljárások (Kbt. egyszerű, értékhatárok alá eső része)

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.A beszerző nem megfelelő eljárási forma mellett döntFennáll annak a veszélye, hogy a beszerzők esetlegesen nem kellően alapos Kbt. ismerete miatt törvényt sértő, vagy az NHH számára nem a leghatékonyabb eljárási formát választja. Az összeszámítási szabály sérülhet.Jogi, szabályozási224
2.Költségvetési ellenőrzés előtt elindul a beszerzés, miközben lehet, hogy nincs rá forrásA Tervezési és Kontrolling Osztály akkor vizsgálja a közbeszerzési eljárást költségvetési oldalról, amikor az eredmény megszületett. Így fennáll annak a veszélye, hogy a beszerzés végrehajtásához nem állnak rendelkezésre a források.Pénzügyi (likviditási)212
4.A teljesítés eltér a megrendelt tartalomtól, az eltérés kezeléseA beszerzés eljárásban meghatározott tartalomtól eltér a szállító teljesítése. Az eltérés kezelése az elszámolásokban, esetlegesen a többletteljesítés elismerése a szerződés módosításával.Pénzügyi (likviditási)111
5.A szállítói számla tartalma eltér a szerződéstőlA szállító által benyújtott számla tartalmában és összegében eltér a szerződésben rögzítettől.Pénzügyi (likviditási)212

Beszerzési eljárások (Kbt. egyszerű, értékhatár fölé eső része, hirdetménnyel induló közbeszerzési eljárások)

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.A beszerző nem megfelelő eljárási forma mellett döntFennáll annak a veszélye, hogy a beszerzők esetlegesen nem kellően alapos Kbt. ismerete miatt törvényt sértő, vagy az NHH számára nem a leghatékonyabb eljárási formát választja. Az összeszámítási szabály sérülhet.Jogi, szabályozási224
2.Költségvetési ellenőrzés előtt elindul a beszerzés, miközben lehet, hogy nincs rá forrásA Tervezési és Kontrolling Osztály akkor vizsgálja a közbeszerzési eljárást költségvetési oldalról, amikor az eredmény megszületett. Így fennáll annak a veszélye, hogy a beszerzés végrehajtásához nem állnak rendelkezésre a források.Pénzügyi (likviditási)200
3.A dokumentáció nem tartalmaz kellően részletes leírást a beszerzés tárgyáról, feltételeirőlA közbeszerzési dokumentáció nem tartalmaz kellően részletes leírást a beszerzés tárgyáról, hogy minél inkább testreszabottabb, versenyképes megoldást kínáljanak a szervezet részére.Eljárásokkal kapcsolatos224
4Az értékelési szempontok ütköznek a Kbt. előirásaivalA közbeszerzési dokumentációban meghatározott értékelési feltételek nem összeegyeztethetők a Kbt. előírásaival.Eljárásokkal kapcsolatos400
5.Az értékelés során az ajánlatok tartalma nehezen összevethető, eltérő felépítésűA szállítók által beadott ajánlatok egyértelműen nem összevethetők egymással tartalmukban vagy pénzügyi konstrukcióban.Eljárásokkal kapcsolatos212
6.A közbeszerzés eredményének, (alkalmasság, érvényesség is) kellően részletes és egyértelmű indoklásaA közbeszerzés eredményének megállapításakor fennáll a kockázata annak, hogy az indoklás elégtelensége miatt az ajánlatadók nem fogadják el az értékelést és megtámadják az eljárást.Külső eseményekkel kapcsolatos200
7.A végső szerződés kialakítása és egyeztetése, nem sértve az ajánlati tartalmatA közbeszerzési eljárás lezárását követően a szerződés megkötése további pontosítást és egyeztetést igényel a felek részéről, ahol szóba kerülnek az ajánlat tartalmi elemei is.Külső eseményekkel kapcsolatos300
8.A közbeszerzési eljárás megtámadása, a teljesítés határidejének eltolódásaA közbeszerzési eljárás eredményét az ajánlatadók nem fogadják el, megtámadják az eljárást, így a teljesítés késést szenved.Külső eseményekkel kapcsolatos313
10.A központosított közbeszerzés kockázata (legyen nyertese a megrendelés időpontjában a termékkörnek)A központosított közbeszerzési eljárás esetében fennáll annak a kockázata, hogy a megrendelés kitűzött időpontjára az eljárás elhúzódása miatt nem lehet nyertest hirdetni.Eljárásokkal kapcsolatos224
11.Számviteli előírások betartása, számlakijelölések helyességeA közbeszerzési eljárás során előfordulhat, hogy a számviteli szabályokat betartása sérül, nem teljes körű.Eljárásokkal kapcsolatos122
13.A közbeszerzési eljárás végére jelentősen változik a gazdálkodási helyzetA közbeszerzési eljárás végére a hatóság gazdálkodási helyzete megváltozik, de a közbeszerzést mindenképpen be kell fejezni és a teljesítést végre kell hajtani.Pénzügyi (likviditási)212

Szerződéskötés

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.A beszerzők nem rendelkeznek megfelelő jogi tudással a szerződéstervezetek kidolgozásáhozA beszerzést végrehajtó beszerzők nem rendelkeznek ahhoz megfelelő jogi felkészültséggel, hogy az NHH számára legelőnyösebb szerződéseket állítsák össze. Mintaszerződések testreszabása is igényel valamilyen fokú jogi felkészültséget.Eljárásokkal kapcsolatos122
2.A szerződéses kötelezettségek korlátozott ismerete, későbbiekben vitás ügyek kezeléseA szerződésért felelős keretgazda nem ismeri olyan mélyen a beszerző által megfogalmazott szerződéstervezetet, hogy a későbbiekben felmerülő vitás helyzetekre fel tudjon készülni, meg tudja előzni.Eljárásokkal kapcsolatos212
3.A megadott határidőre a szerződések aláírása, ahhoz a belső határidők betartásaA közbeszerzések során sok intézmény a gyakorlatban nem tudja megkötni az előírt határidőig a szerződéseket.Külső eseményekkel kapcsolatos236
4.Nem fogadja el a partner a szerződéskötés folyamatában kezdeményezett változtatásokatA szerződéskötés végrehajtásakor a szállító nem fogadja el a szerződés összes megfogalmazott feltételét.Külső eseményekkel kapcsolatos212
6.Jogszabályi megfelelősség biztosítása (formai, tartalmi)A szerződés előkészítésekor a jogszabályoknak való formai és tartalmi megfelelőség sérülhet.Eljárásokkal kapcsolatos313
7.Belső átfutási idő hosszúságaA folyamat valamennyi tevékenységét érinti a belső átfutási idő hosszúsága, amely késlelteti a szerződéskötési folyamatot.Eljárásokkal kapcsolatos133

Számlázás és vevő könyvelése

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.Téves számla-előkészítő bizonylat, téves alapadatA számlaelőkészítő bizonylatok elkészítése során előfordulhat, hogy a számla kiállítását biztosító alapadatok tévesek, vagy a bizonylat tévesen kerül kiállításra.Eljárásokkal kapcsolatos428
2.Pontatlanság téves adatrögzítésbőlA törzsadatok karbantartása és a vevői könyvelés során kockázatot jelent téves adatrögzítés.Eljárásokkal kapcsolatos11
3.Hibás adattartalomra épülő számlaA számla elkészítése során előfordulhat, hogy a számla hibás alapadatok alapján kerül kiállításra.Eljárásokkal kapcsolatos428
4.Hibás számlaadatokA számla elkészítése során kockázatot jelent az, hogy a számlára hibás adatok kerülnek.Eljárásokkal kapcsolatos428
5.Reklamáció hosszadalmas jogi úton történő rendezéseA számlareklamációk kezelése során előfordulhat, hogy a vevő vagy az NHH a reklamációt jogi útra tereli.Külső eseményekkel kapcsolatos224

Kintlévőségek kezelése

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.Nem kellően alapos nyomon követésAz NHH kintlévőség állományának nyomon követése során kockázatot jelent az állomány nem megfelelő figyelemmel kísérése.Eljárásokkal kapcsolatos224
2.Késedelmes felszólításA 30 napos fizetési késedelem esetén a fizetési felszólítást késedelmes kiküldésének kockázata.Eljárásokkal kapcsolatos122
3.Végrehajtási körben jogi útra terelődésA frekvenciakijelölés, az azonosító kijelölés, illetve az engedély visszavonása során fennáll annak a kockázata, hogy a reklamáló vevő a folyamatot jogi útra tereli.Külső eseményekkel kapcsolatos224
4.Eljárás elhúzódásaAdók módjára behajtandó köztartozások és bírósági végrehajtás esetében a végrehajtási eljárás elhúzódásától lehet tartani.Külső eseményekkel kapcsolatos122
5.BehajthatatlanságAdók módjára behajtandó köztartozások és bírósági végrehajtás esetében a végrehajtási eljárás eredménytelen lehet.Pénzügyi (likviditási)133
6.Minősítés kockázataA követelések behajthatatlanná minősítése illetve a könyvekből való kivezetésük során merül fel, tartalmilag annak a bizonytalanságát fejezi ki, hogy csak a ténylegesen behajthatatlan követeléseket minősítik-e behajthatatlannak.Eljárásokkal kapcsolatos212
7.A bejelentésről való lemaradásCsődeljárásokban, felszámolási eljárásokban, végelszámolásokban, adósságrendezési eljárásokban kockázatot jelent, hogy az NHH a eljárások megindításáról és más bejelentésekről nem értesül időben.Eljárásokkal kapcsolatos212
9.Rossz besorolási osztályba helyezésCsődeljárásokban, felszámolási eljárásokban, végelszámolásokban, adósságrendezési eljárásokban kockázatot jelent, hogy a hivatal követeléseit rossz osztályba sorolják be, és a kielégítés esélye csökken.Külső eseményekkel kapcsolatos133

Bérelszámolás

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.Késedelmes vagy téves adatszolgáltatásA számfejtéshez szükséges tárgyhavi adatok nem érkeznek meg időben. Az APEH, KSH stb. részére történő adatszolgáltatás során téves adatok bekerülésének kockázata.Eljárásokkal kapcsolatos122
2.Hibás adatrögzítésAdatrögzítésekor a számfejtő rendszerben illetve a bérfelhasználásnyilvántartás aktualizálása során fellép az adatok hibás rögzítésének kockázata.Eljárásokkal kapcsolatos313
3.Hibás számítás, megállapításA számfejtés során előfordulhat hibás számítás és számfejtés.Eljárásokkal kapcsolatos212
4.Floppy lemez sérülése, elvesztése (csak floppy lemezen történő adatszolgáltatás)A floppy lemezen történő adatszolgáltatás kockázata, hogy a lemezen tárolt adatok sérülhetnek, elveszhetnek. Az adatszolgáltatás csak floppy lemezen történik.Eljárásokkal kapcsolatos133
5.Rendszerek közötti konzisztencia hiányaRendszeres és munkavégzéshez kapcsolódó juttatások besorolási kulcsszám szerinti felhasználás nyilvántartásának aktualizálása során a besorolások nem kerülnek át egyik rendszerből a másikba.Eljárásokkal kapcsolatos111
6.Téves számlaszámra utalásAz egyes tételek átutalásának indítása a során felmerülhet a téves számlaszámra történő utalás.Eljárásokkal kapcsolatos313

Munkavállalókkal való elszámolás

#MegnevezésKockázat leírásaKockázati csoportKockázat hatásaKockázat valószínűségeKockázat jelentősége
1.A menetlevelek nem valós teljesítmény feltüntetéseA munkatársak a menetlevelekben téves adatokat tüntetnek fel többlet költségtérítés elérése érdekében.Külső eseményekkel kapcsolatos200
2.Mobilszolgáltató téves számlázásaA mobilszolgáltató számláján téves adatok szerepelnek, a személyekre lebontott számla téves összeget tartalmaz.Külső eseményekkel kapcsolatos200
3.Adatszolgáltatás nem teljes körűA cégautóadó és költségtérítések elszámolásához szükséges adatok pontatlanok, nem teljes körűek.Eljárásokkal kapcsolatos212
4.Munkatárs nem tesz eleget a fizetési kötelezettségénekA munkatárs nem hajlandó befizetési kötelezettségének eleget tenni. (Nem bérszámfejtett tételek.)Eljárásokkal kapcsolatos100
5.Menetlevelek késedelmes leadásaA menetlevelek a megállapított határidőig nem kerülnek leadásra.Eljárásokkal kapcsolatos133

Kiemelt kockázatokhoz kapcsolódó intézkedési javaslatok

A hatás-valószínűség vizsgálat és a kezelhetőség-vizsgálat elvégzésével kiszűrt kockázatok, és a hozzájuk definiált intézkedési javaslatok:

#Folyamat neveKockázat száma, megnevezéseIntézkedési javaslatFelelős
8.Eszközanalitika vezetése5.Üzembehelyezések bizonylatolásának késedelmességeA folyamat újraszabályozása, a meglévő szabályozás aktualizálása.Fehér Ferenc
8.Eszközanalitika vezetése4.Sok szervezeti egység között utazik az üzembehelyezési bizonylat, illetve a számla
9.Készletanalitika vezetése1.Az árubeérkezések kötegelve időszakosan kerülnek felrögzítésreA kötegelt feldolgozást napi gyakoriságúvá tétele. Ennek feltételeit meg kell vizsgálni.Fehér Ferenc
9.Készletanalitika vezetése3.Nem kerül rögzítésre az árukiadás
3.Maradványok megállapítása1.Megrendelések visszaigazolásaEllenőrzés (gazdasági terület a beszerzők irányába, beszerzők a partnerek felé), ösztönzés. Az ellenőrzés a zárlati ütemtervben kap helyet.Bakai Sándorné
3.Maradványok megállapítása2.Közbeszerzési eljárások előrehaladottságaKülső állásfoglalás hiányában egységes belső minősítési módszer kialakítása.Zseli Balázs Tamás
8.Eszközanalitika vezetése1.Eszközmozgásról nem készül határidőre bizonylatA szabályozott folyamat évközi ellenőrzésének kialakítása, ösztönzés.Fehér Ferenc, Zsuffa Zoltán
15.Számlázás és vevő könyvelése1.Téves számla-előkészítő bizonylat, téves alapadatFolyamatos ellenőrzés, ösztönzés. Újabb intézkedést nem igényel.-
15.Számlázás és vevő könyvelése2.Hibás adattartalomra épülő számla
15.Számlázás és vevő könyvelése3.Hibás számlaadatok
1.Költségvetés tervezés7.Dologi kiadások és beruházások esetében valós erőforrásigény becsléseElemzés rendszerének újragondolása, ennek keretében megvalósíthatósági tanulmányok rendszerének kialakítása a bizonyos nagyságrendet meghaladó beruházások előkészítéséhez.Zseli Balázs Tamás
3.Maradványok megállapítása4.Nem kellően alapos ellenőrzésFolyamatos ellenőrzés, ösztönzés. Újabb intézkedést nem igényel.
4.Szállítói számlák kezelése6.Szerződésnyilvántartás aktualizáltság szintje nem megfelelőA folyamat újraszabályozása, a meglévő szabályozás aktualizálása.Bakai Sándorné
10.Leltározás2.A munkatársak nem megfelelően támogatják a leltártMotiváció megteremtése, intenzívebb kommunikáció.Fehér Ferenc
10.Leltározás4.Eszközmozgatás az analitikában nem kerül rögzítésre, az azonosítás nehezen lehetségesAnalitika és eszköznyilvántartás időközönkénti egyeztetése.Fehér Ferenc
14.Szerződéskötés1.A megadott határidőre a szerződések aláírása, ahhoz a belső határidők betartásaFolyamat újraszabályozása, az egyes tevékenységek átfutási idejének csökkentése.Fehér Ferenc
10.Leltározás3.Folyamatos beszerzés befolyásolja a leltártA kockázat jelenleg munkaszervezési eljárással kezelt, újabb intézkedés definiálása nem szükséges.
10.Leltározás5.Év végén a feladatok feltorlódásaA kockázat jelenleg munkaszervezési eljárással kezelt, újabb intézkedés definiálása nem szükséges.-

Intézkedési lap minta

Akció megnevezése
Akció célja, elhárítandó kockázatAkció leírásaFelelős
Kezdési határidőBefejezési határidőRáfordításPrioritás
Érintett szervezeti egység(ek)
FeladatokFelelősKezdési határidőBefejezési határidőRésztvevőkRáfordításEredmény
A meghiúsulás következményei

Az intézkedési lap dimenziói:

Akció (intézkedés) célja: alapvetően miért van szükség az adott intézkedésre, milyen kockázati tényezőt kíván kezelni?

Akció (intézkedés) rövid leírása: a kockázatkezelési intézkedés rövid, szöveges bemutatása, az intézkedést kiváltó kockázat ismertetésével kiegészítve.

Feladatok: azon feladatoknak a felsorolása, melyek a kitűzött cél elérését szolgálják.

Felelős: az intézkedés egészéért, valamint az egyes részfeladatok megvalósításáért felelős személy megnevezése.

Határidő: az intézkedés és az egyes részfeladatok végrehajtásának kezdő és végső határideje, melyért a felelősként megjelölt személyek felelnek.

Prioritás: az intézkedés szükségszerűsége, mely egyben meghatározza az intézkedések végrehajtásának sorrendjét. 1 - magas prioritású, halaszthatatlan; 2 - fontos, de megvalósításának feltételei még nem teljesültek; 3 - alacsony prioritású, elindításához még több feltételnek teljesülnie kell.

Érintett szervezeti egység: az intézkedés végrehajtásában részt vevő szervezeti egységek.

Szükséges ráfordítás: az intézkedés végrehajtásához szükséges becsült ráfordítások nagysága (emberévben és/vagy költségben kifejezve) .

Eredmény: az intézkedés eredményhatásának bemutatása; legtöbb esetben egy esemény megfogalmazását jelenti.

A meghiúsulás következményei: az intézkedés végre nem hajtása esetén előálló következmények.

Az SzMSz 3. számú melléklete

Tartalomjegyzék