Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2017.12.392 Az információs rendszer megsértésének vétségét az követi el, aki információs rendszerbe az információs rendszer védelmét biztosító technikai intézkedés megsértésével vagy kijátszásával jogosulatlanul belép, vagy a belépési jogosultsága kereteit túllépve vagy azt megsértve bent marad. A büntetőjog alapelveivel összhangban a jogosultság keretein való túllépés is akkor minősül bűncselekménynek, ha az egyben a rendszer védelmét biztosító technikai intézkedés megsértésével vagy kijátszásával történik; pusztán e jogosultság kereteinek túllépése nem éri el azt a veszélyességi szintet, mint amit az első fordulat megkíván [Btk. 423. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Kaposvári Törvényszék Kb.26/2015/12., Fővárosi Ítélőtábla Kbf.28/2016/5., Kúria Bhar.537/2017/5. (*BH 2017.12.392*)

***********

[1] A törvényszék katonai tanácsa a 2016. január 21. napján kihirdetett ítéletében a rendőr törzszászlós vádlottat az ellene a Btk. 423. § (1) bekezdés a) pontjába ütköző információs rendszer megsértése vétségének kísérlete és a Btk. 423. § (1) bekezdés a) pontjába ütköző információs rendszer megsértésének vétsége miatt emelt vád alól felmentette; a további információs rendszer megsértésének vétsége miatt indított büntetőeljárást megszüntette.

[2] Az ügyészi fellebbezés alapján eljárt ítélőtábla katonai tanácsa a 2017. január 11. napján meghozott ítéletében az elsőfokú ítéletet megváltoztatva a vádlottat bűnösnek mondta ki folytatólagosan elkövetett információs rendszer megsértésének vétségében, ezért őt kétszáz napi tétel, napi tételenként 1000 forint pénzbüntetésre ítélte. Rendelkezett arról, hogy a 200 000 forint pénzbüntetést meg nem fizetése esetén szabadságvesztésre kell átváltoztatni akként, hogy egynapi tétel helyébe egynapi szabadságvesztés lép. Kötelezte továbbá a vádlottat az eljárás során felmerült bűnügyi költség megfizetésére.

[3] Az ítélet ellen a vádlott és védője felmentés végett fellebbezését jelentett be.

[4] A Legfőbb Ügyészség a védelmi fellebbezéseket alaposnak tartotta.

[5] Kifejtette: a Btk. XLIII. Fejezetében található, az információs rendszert érintő bűncselekmények az Európai Tanács 2001-ben Budapesten elfogadott, az információs bűnözésről szóló egyezményének (Cyber Crime Egyezmény, illetve Informatikai Egyezmény), és az Európai Tanács információs rendszerek elleni támadásokról szóló 2005/222/IB kerethatározatának rendelkezésein alapulnak. A kerethatározatot utóbb az Európai Parlament és a Tanács 2013/40/EU irányelve váltotta fel. A 2013. június 1. napjáig hatályban volt 1978. évi IV. törvény pedig a 300/C. §-ában a számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűncselekmény elnevezéssel biztosított büntetőjogi védelmet, a Btk. pedig büntetni rendeli azt, aki korábban a számítástechnikai, jelenleg az információs rendszerbe a rendszer védelmét szolgáló, tehát biztosító intézkedés megsértésével vagy kijátszásával jogosulatlanul belép, vagy belépési jogosultsága kereteit túllépve vagy azt megsértve bennmarad.

[6] A Legfőbb Ügyészség álláspontja szerint a bíróságok az információs rendszerbe történő belépési jogosultságon túlterjeszkedő adatszerzés esetén a hivatalos személy által elkövetett személyes adattal visszaélés bűntettét, a hivatali visszaélés bűntettét, esetleg e két bűncselekmény halmazatát vizsgálják (Bfv.III.880/2006/5., Bfv.III.654/2006/5., Bfv.536/2006/5., BH 2016.260., valamint Fővárosi Ítélőtábla 6.Kbf.26/2015/5.). Hivatkozott a Kúria BH 2015.296. számú eseti döntésére, amely szerint a cselekmény célzat hiányában információs rendszer megsértéseként is minősülhetne, a terhelt bűnössége azonban hivatali visszaélésben volt megállapítható.

[7] Kifejtette továbbá, hogy az Informatikai Egyezmény preambulumában megfogalmazott cél: a számítástechnikai rendszerek, hálózatok és adatok hozzáférhetősége, sérthetetlensége és titkossága elleni cselekmények, valamint az ilyen rendszerek, hálózatok és adatok visszaélésszerű használatának megelőzése, míg a 2. cikk a jogosulatlan belépés körében a számítástechnikai rendszerbe, vagy annak bármely részébe történő jogosulatlan és szándékos belépés büntetni rendelését írta elő.

[8] Idézte a számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűncselekményt a Btk.-ba beillesztő 2001. évi CXXI. törvény indokolását is, mely szerint a bűncselekmény megvalósulása körében a számítástechnikai rendszer védelmét szolgáló intézkedés megsértésével vagy kijátszásával történő jogosulatlan belépést, az engedélyezett belépést követően a jogosultság terjedelmi vagy időbeli kereteinek túllépésével, illetőleg a jogosultság más módon való megsértésével történő bennmaradást nevesítette.

[9] Elemezte továbbá az Európai Unió Tanácsának az információs rendszerek elleni támadásokról szóló 2005/222/IB kerethatározatát, amelynek a preambuluma szerint a cél az információs rendszerek elleni támadások terén történő együttműködés javítása (1.), amelynek keretében az információs rendszerhez való jogsértő hozzáférés, valamint a rendszerekbe, illetve adatokba való jogsértő beavatkozás bűncselekmények terén történő közös szemlélet kialakítása (11.). Rámutatott arra, hogy a kerethatározat kerülendőnek határozta meg a büntetőjogi túlszabályozást, különösen enyhébb esetekben, továbbá a jogosultak és engedéllyel rendelkező személyek büntetőjogi felelősségre vonását, és a kerethatározat 1. cikk d) pontjában található fogalommeghatározás alapján a "jogosulatlanul" kifejezés a rendszerbe történő olyan hozzáférést vagy beavatkozást jelent, amelyet a rendszernek vagy a rendszer részének tulajdonosa, vagy egyéb jogosultja nem engedélyezett, vagy amelyet a nemzeti jogszabályok nem tesznek lehetővé, míg a 2. cikk az információs rendszerekhez való jogsértő hozzáférés körében arra kötelezte a tagállamokat, hogy minősítse bűncselekménynek valamely információs rendszerhez vagy annak egy részéhez való szándékos jogosulatlan hozzáférést, legalább a jelentősebb esetekben.

[10] Álláspontja szerint a helyesen megállapított tényállásból a másodfokú bíróság téves következtetést vont a vádlott bűnösségére, mivel a Btk. 423. § (1) bekezdés a) pontjának helyes értelmezése szerint a belépési jogosultság kereteit túllépve vagy azt megsértve történő bennmaradás is kizárólag abban az esetben minősül bűncselekménynek, ha az egyidejűleg az I. tételben meghatározottaknak megfelelően, a rendszer védelmét biztosító technikai intézkedés megsértésével vagy kijátszásával - például más jelszavának felhasználásával -, jogosulatlanul történik.

[11] Ezért arra tett indítványt, hogy a Kúria a Be. 392. §-a (1) bekezdésének b) pontja I. tételére figyelemmel, a Be. 398. §-ának (1) bekezdése alapján a megtámadott másodfokú ítéletet változtassa meg, és a vádlottat az ellene folytatólagosan elkövetett információs rendszer megsértésének vétsége miatt emelt vád alól a Be. 6. § (3) bekezdés a) pontjának I. tétele alapján mentse fel.

[12] A védő - aki fellebbezését csak a Legfőbb Ügyészség indítványának kézbesítését követően indokolta meg - a Legfőbb Ügyészség indítványával egyetértve arra hivatkozott, hogy a bűncselekmény törvényi tényállásával védett jogi tárgy nem sérült. Álláspontja szerint az információs rendszer megsértésének bűncselekménye a belépési jogosultság kereteinek túllépésével vagy az annak megsértésével történő bennmaradással is kizárólag akkor valósul meg, ha az a törvényi tényállás I. tételében meghatározottak szerint, a rendszer védelmét biztosító technikai intézkedés megsértésével vagy kijátszásával - pl. más jelszavának felhasználásával - jogosulatlanul történik, és ennek alátámasztására a Kúria Bfv.I.1357/2014/11. számú határozatára is hivatkozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!