Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2010.5.124 Költségvetésből nyújtott vissza nem térítendő állami támogatásra irányuló szerződés megkötésének a szabályait a speciális, közigazgatási jogi rendelkezések, és nem a Ptk. tartalmazza. A pályáztató szerződéskötés során tanúsított magatartása nem felróható, ha a pályáztatás és a szerződéskötés irányadó szabályainak megfelel [217/1998. (XII. 30.) Korm. r. 82. §, 89. §, 290/2002. (XII. 27.) Korm. r. 7. §, 3/2003. (I. 24.) FVM r. 3. §].

A felperesek 2003. április 7-én és 8-án pályázatot nyújtottak be az alpereshez az alperes által meghirdetett Nemzeti Agrár- Környezetvédelmi Program agrár-környezetgazdálkodási támogatás elnyerése céljából. Az I. r. felperes az ökológiai gazdálkodási célprogramban összesen 118,44 hektár területű szántóföldi átállási időszakú területre, míg a II. r. felperes 178,18 hektár területű átállási időszakban lévő mezőgazdasági termőföld területre, 39,32 hektár területű zöldség művelési ágú területre, és 15,18 hektár területű rét- és legelő művelési ágú területre nyújtott be pályázatot.

A pályázat részeként csatolták a B. H. Kht.-val mint ellenőrző szervvel 2001. február 26-án kötött szerződést, valamint az ellenőrző szerv által kiadott nyilatkozatokat és igazolásokat arra vonatkozóan, hogy a területen 2001. év óta ökológiai gazdálkodás folyik és a felsorolt területek az ellenőrző szerv ellenőrzése alatt állnak.

A felperesek 2002. évben hasonló támogatást kértek, a pályázatot az alperes forráshiány miatt utasította el.

Az alperes a 2003. évi pályázatokat elfogadta és a felperesekkel 2003. augusztus 26-án támogatási szerződést kötött az agrár-környezetvédelmi területalapú támogatás igénybevételére. Az I. r. felperesnek 228,68 hektár területre 5 687 000 forint, a II. r. felperesnek 118,44 hektár területre 2 961 000 forint támogatási összeget nyújtott.

Az alperes a szerződés teljesítésének ellenőrzése során megállapította, hogy az I. r. felperes 61,52 hektár területű szántóföldre és a zöldségek átállási időszakának alapprogramja esetében 39,32 hektár nagyságú területre jogosulatlanul vette igénybe a vissza nem térítendő állami támogatást. Ezért 2005. április 8-án kelt határozatával az I. r. felperest 3 496 095 forint összegű visszatérítésre kötelezte. A II. r. felperes esetében megállapította, hogy 78,19 hektár nagyságú területre vette igénybe jogosulatlanul a támogatást, ezért 2005. március 11-én kelt határozatával kamatokkal növelten 2 495 543 forint visszatérítésére kötelezte. Mindkét határozatban megállapította, hogy a B. H. Kht. nyilvántartása szerint az érintett területek átállásának kezdete a szerződéskötés napja, 2001. február 26-a. Ezért a pályázat benyújtásának idején a vetett növények már ökológiai (átállt) státuszúak voltak.

A felperesek az alperes határozatát bíróság előtt megtámadták, a közigazgatási bíróság azonban a keresetüket elutasította.

A felperesek keresetükben az alperest a Ptk. 318. §-a, 339. §-a, 4. § (1) és (4) bekezdése, valamint 205. § (3) bekezdése alapján 2 056 120 forint, illetve 1 563 800 forint kártérítés és kamatai megfizetésére kérték kötelezni.

Az elsőfokú bíróság a másodfokú bíróság által helybenhagyott ítéletével a felperesek keresetének helyt adott.

Az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy az I. és II. r. felperes, valamint az alperes között létrejött támogatási szerződések 11. pontja olyan kötelmi jogviszonyt keletkeztetett a felek között, amelyre a Polgári Törvénykönyv szabályai érvényesek. Tehát a szerződés megkötése során kölcsönösen együttműködve lettek volna kötelesek eljárni. A támogatási szerződés 10. pontja értelmében a szerződést akadályozó körülményekről egymást haladéktalanul tájékoztatni kellett volna. A bíróság megállapította, hogy az alperes e kötelezettségeknek nem tett eleget. A benyújtott pályázati anyagban minden adat rendelkezésre állt, amelyből az alperesnek a pályázat elbírálása során fel kellett volna ismerni a felperesek által közölt adatok alapján, hogy a megjelölt területek nem felelnek meg az átállási területre vonatkozó követelményeknek. Ezen adatok alapján az átállt területre vonatkozó szabályok lettek volna az irányadók. A felperesek az átállási időt meghatározó pályázati feltételt, illetve jogszabályt annak pontatlan megfogalmazása folytán tévesen értelmezték. Az alperesnek azonban kellően gondos és szerződésszerű magatartás tanúsítása esetén a felpereseknek az átállási idő kezdetének meghatározására vonatkozó tévedését fel kellett volna ismernie. Ez esetben a felperesek helyesen, átállt státuszú területekre pályázhattak volna, az e területekre járó támogatást vehették volna igénybe.

Az elsőfokú ítélet ellen előterjesztett fellebbezésében az alperes előadta, hogy a felperesek pályázatát a 3/2003. (I. 24.) FVM rendelet V. fejezete alapján bírálta el, jogellenes magatartást nem tanúsított. Előadta továbbá, hogy a pályázat benyújtására nyitva álló 30 nap határidő 2006. április 16-án lejárt. A felperesek 2003. április 7. és 8. napján nyújtották be a pályázatukat, új pályázat benyújtására április 16-a után nem volt lehetőségük. Amennyiben mégis benyújtják, akkor sem biztos, hogy a támogatási szerződés megkötésére sor kerül.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet indokait azzal egészítette ki, hogy a felperesek az alperes magatartása miatt kerültek olyan helyzetbe, hogy a támogatást egyrészt kamatostul vissza kellett fizetniük, másrészt elestek attól a lehetőségtől, hogy a pályázatuk megfelelő elbírálása esetén a művelt területekre az állami támogatást megkaphassák. A másodfokú bíróság hangsúlyozta, hogy az alperes a pályázatok elbírálása és a folyósított támogatások visszafizetésére vonatkozó határozatai meghozatala során szakhatóságként járt el. Ezért a felperesek tévedését a pályázat elbírálásakor fel kellett volna ismernie. Az alperes e kötelezettségét alátámasztja, hogy a jogszabály megalkotásában, tervezetének elkészítésében maga is részt vett. A jogszabálynak "legalább kétéves átállási időszakra" vonatkozó meghatározása ugyanakkor nem egyértelmű. Az alperes magatartása miatt nem tudtak a felperesek kárenyhítési kötelezettségüknek annyiban eleget tenni, hogy kellő időben megfelelő pályázatot nyújtsanak be.

A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében az alperes sérelmezte, hogy a jogerős ítélet megalapozatlan, egyben sérti a Ptk. 339. § (1) bekezdésének és 355. § (4) bekezdésének a rendelkezését. Előadta, hogy a támogatási szerződés megkötésére elsődlegesen a közigazgatási jogszabályokat, adott esetben a 3/2003. (I. 24.) FVM rendeletet kellett alkalmazni. A rendelet 3. § (2) bekezdésére tekintettel a rendelet V. fejezete nem adott lehetőséget a jogalkalmazónak a hiánypótlási felhívásra. Az adott szerződéstípus a támogatási szerződés esetében a polgári jog általános szabályai csak másodlagosan vehetők figyelembe. A fellebbezésében előadott indokok alapján vitatta, hogy a felperesek által hiányolt hiánypótlás teljesítése esetén is a felperesek új pályázatot nyújthattak volna be. Előadta továbbá, hogy a II. r. alperes szakmai végzettséggel rendelkező személy, a felperesek régóta ökológiai gazdálkodást folytattak. Ezért maguk is tudhatták, hogy a kérdéses területek "átállt" státuszúak voltak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!