Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32010L0052[1]

A Bizottság 2010/52/EU irányelve ( 2010. augusztus 11. ) a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok utasülésére vonatkozó 76/763/EGK tanácsi irányelv és a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok egyes alkatrészeiről és jellemzőiről szóló 2009/144/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv műszaki rendelkezéseinek kiigazítása céljából történő módosításáról

A BIZOTTSÁG 2010/52/EU IRÁNYELVE

(2010. augusztus 11.)

a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok utasülésére vonatkozó 76/763/EGK tanácsi irányelv és a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok egyes alkatrészeiről és jellemzőiről szóló 2009/144/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv műszaki rendelkezéseinek kiigazítása céljából történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok, azok pótkocsijainak és cserélhető vontatott munkagépeinek, beleértve ezek rendszereit is, továbbá alkatrészeinek és önálló műszaki egységeinek típusjóváhagyásáról, valamint a 74/150/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2003. május 26-i 2003/37/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 19. cikke (1) bekezdésének b) pontjára,

mivel:

(1) A kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok utasülésére vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1976. július 27-i 76/763/EGK tanácsi irányelv (2) és a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok egyes alkatrészeiről és jellemzőiről szóló, 2009. november 30-i 2009/144/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (3) a 2003/37/EK irányelv szerinti, a mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok EK-típus-jóváhagyási eljárását szabályozó külön irányelvek közé tartozó két irányelv.

(2) A biztonság a 2003/37/EK irányelv egyik fő pillére. A kezelők védelmének növelése érdekében indokolt kiegészíteni az említett irányelv alapján alkalmazandó követelményeket, hogy valamennyi, a gépekről szóló 2006/42/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (4) I. mellékletében felsorolt, a 2003/37/EK irányelv szerinti külön irányelvekkel még le nem fedett kockázat fedezve legyen.

(3) A 2006/42/EK irányelv e módosítás eredményeként már nem vonatkozik a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorokra vonatkozó típus-jóváhagyási jogszabályok szerint típusjóváhagyást kapott traktorokra, mivel ezen módosító irányelv végrehajtásával a 2003/37/EK irányelv hatálya alá tartozó kockázatok magukban foglalják valamennyi, a 2006/42/EK irányelv hatálya alá tartozó kockázatot is.

(4) Az Európai Szabványügyi Bizottság (CEN) harmonizált szabványokat dolgozott ki az utasok felborulás elleni védelmére és a veszélyes anyagok elleni védelemre vonatkozóan. Az említett szabványokat elfogadták és közzétették, ezért azokat bele kell foglalni ebbe az irányelvbe.

(5) A 76/763/EGK irányelv követelményeket határoz meg a mezőgazdasági traktorok utasüléseinek tervezésére és felszerelésére vonatkozóan; e védelem növelése érdekében indokolt az említett irányelvet olyan műszaki előírásokkal kiegészíteni, amelyek a 2006/42/EK irányelvben említett utassérülések kockázata ellen védelmet biztosítanak, különösen borulás és az utasülések biztonsági övének rögzítése tekintetében.

(6) A 2009/144/EK irányelv műszaki előírásokat állapít meg a kerekes mezőgazdasági traktorok egyes alkatrészeire és jellemzőire vonatkozóan: e védelem növelése érdekében indokolt az említett irányelvet olyan műszaki előírásokkal kiegészíteni, amelyek védelmet biztosítanak leeső tárgyak, tárgyaknak a kezelőfülkébe való behatolása, valamint veszélyes anyagok ellen; továbbá meg kell határozni a kezelési útmutató minimális követelményeit.

(7) A típus-jóváhagyási eljárás gördülékenysége és különösen a munkahelyi biztonság növelése érdekében meg kell határozni a kezelési útmutató minimális tartalmát. Ez biztosítani fogja, hogy a kezelők megkapjanak minden ahhoz szükséges információt, hogy felmérhessék, a traktorok megfelelnek-e rendeltetésüknek, és a karbantartást a megfelelő módon elvégezzék.

(8) A leeső tárgyak ellen védő szerkezetekre (adott esetben), a kezelőt védő szerkezetekre (adott esetben) és a veszélyes anyagokkal történő érintkezés megelőzésére vonatkozó rendelkezéseknek a legkorszerűbb követelményeknek kell megfelelniük.

(9) Az ebben az irányelvben előírt intézkedések összhangban vannak a mezőgazdasági traktorok műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításával foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

A 76/763/EGK irányelv ezen irányelv I. mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

A 2009/144/EK irányelv ezen irányelv II. mellékletének megfelelően módosul.

3. cikk

(1) A hatálybalépés napjától kezdődő hatállyal azokkal a járművekkel kapcsolatban, amelyek megfelelnek az ezen irányelvvel módosított 76/763/EGK és 2009/144/EK irányelvben lefektetett követelményeknek, az érintett irányelvek tárgyával kapcsolatos okok alapján a tagállamok:

a) nem utasíthatják el az EK-típusjóváhagyás vagy a nemzeti típusjóváhagyás megadását; vagy

b) nem tilthatják meg ilyen járművek nyilvántartásba vételét, értékesítését vagy forgalomba helyezését.

(2) A hatálybalépés napjától számított egy évvel kezdődő hatállyal azokkal az új járműtípusokkal kapcsolatban, amelyek nem felelnek meg az ezen irányelvvel módosított 76/763/EGK és 2009/144/EK irányelvben lefektetett követelményeknek, az érintett irányelvek tárgyával kapcsolatos okok alapján a tagállamok:

a) megtagadják az EK-típusjóváhagyás megadását; és

b) megtagadhatják a nemzeti típusjóváhagyás megadását.

(3) A hatálybalépés napjától számított két évvel kezdődő hatállyal azokkal az új járművekkel kapcsolatban, amelyek nem felelnek meg az ezen irányelvvel módosított 76/763/EGK és 2009/144/EK irányelvben lefektetett követelményeknek, az említett irányelvek tárgyával kapcsolatos okok alapján a tagállamok:

a) a 2003/37/EK irányelv 7. cikke (1) bekezdésének alkalmazásában az ilyen új járművekhez a 2003/37/EK irányelv szerint kiadott megfelelőségi igazolásokat érvényüket vesztettnek tekintik; és

b) jogukban áll megtagadni az ilyen járművek nyilvántartásba vételét, értékesítését vagy forgalomba helyezését.

4. cikk

(1) A tagállamok legkésőbb 2011. március 1-jéig elfogadják és kihirdetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek megfeleljenek. A rendelkezések szövegét haladéktalanul megküldik a Bizottságnak.

Ezeket a rendelkezéseket 2011. március 2-tól alkalmazzák.

A tagállamok által elfogadott rendelkezéseknek hivatkozniuk kell erre az irányelvre vagy hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozással együtt kell megjelenniük. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

(2) A tagállamok megküldik a Bizottságnak nemzeti joguk azon főbb rendelkezéseinek szövegét, amelyeket az irányelv tárgykörében fogadnak el.

5. cikk

Ez az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

6. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2010. augusztus 11-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO

(1) HL L 171., 2003.7.9., 1. o.

(2) HL L 262., 1976.9.27., 1. o.

(3) HL L 27., 2010.1.30., 33. o.

(4) HL L 157., 2006.6.9., 24. o.

I. MELLÉKLET

A 76/763/EGK irányelv melléklete helyébe a következő melléklet lép:

"MELLÉKLET

Az utasüléseknek (ha vannak) meg kell felelniük az EN 15694:2009 szabványnak."

II. MELLÉKLET

A 2009/144/EK irányelv a következőképpen módosul:

1. A mellékletek jegyzékében a II. melléklet címe a következőképpen módosul:

"Sebességszabályozó, valamint a hajtóelemek, a kiálló részek és a kerekek védelme, különleges alkalmazásokra vonatkozó kiegészítő biztonsági követelmények, kezelési útmutató."

2. A II. melléklet címe a következőképpen módosul:

"Sebességszabályozó, valamint a hajtóelemek, a kiálló részek és a kerekek védelme, különleges alkalmazásokra vonatkozó kiegészítő biztonsági követelmények, kezelési útmutató."

3. A II. melléklet az alábbi pontokkal egészül ki: "3. KIEGÉSZÍTŐ BIZTONSÁGI KÖVETELMÉNYEK KÜLÖNLEGES ALKALMAZÁSOKHOZ 3.1. Leeső tárgyak ellen védő szerkezetek A leeső tárgyak ellen védő szerkezeteknek (ha vannak) meg kell felelniük az OECD 10. kódexének (1). 3.2. A kezelőt védő szerkezetek 3.2.1. A kezelőt védő szerkezeteknek (ha vannak) meg kell felelniük az ISO 8084:2003 szabványnak (2). 3.2.2. A 3.2.1. pont rendelkezéseinek sérelme nélkül a III. A. melléklet 1.1.3. pontja szerinti, üvegezéssel ellátott traktorok - az erdészeti célú alkalmazások kivételével - kezelőt védő szerkezetekkel felszerelt traktoroknak tekintendők. 3.3. Veszélyes anyagokkal történő érintkezés megelőzése Az EN 15695-1:2009 szabvány követelményei alkalmazandók a 2003/37/EK irányelv 2. cikkének j) pontjában meghatározott valamennyi traktorra, ha azokat olyan körülmények között használják, amelyek veszélyes anyagokkal történő érintkezés kockázatával járhatnak; ilyen esetben a kezelőfülkének a szabvány 2., 3. vagy 4. szintjének követelményeit kell teljesítenie. Le kell írni a megfelelő szint kiválasztásának kritériumait, amelyeknek összhangban kell állniuk a kezelési útmutatóban feltüntetett kritériumokkal. Peszticidek permetezéséhez a kezelőfülkének 4. szintűnek kell lennie. 4. KEZELÉSI ÚTMUTATÓ A kezelési útmutatónak meg kell felelnie az ISO 3600:1996 szabványnak (3), a 4.3. szakasz (Gépek jelölése) kivételével. 4.1. A kezelési útmutatónak különösen, illetve az ISO 3600:1996 szabvány követelményein kívül a következőket kell tartalmaznia: 4.2. Traktorra szerelt gépek, pótkocsik és cserélhető vontatott gépek összekapcsolása, szétkapcsolása és használata A kezelési útmutatónak tartalmaznia kell a következőket: 4.3. Zajszintre vonatkozó nyilatkozat A kezelési útmutatónak meg kell adnia a kezelő fülét érő, a 2009/76/EK (4) európai parlamenti és tanácsi irányelv szerint mért zajszint értékét és a mozgásban lévő traktor 2009/63/EK (5) európai parlamenti és tanácsi irányelv VI. melléklete szerint mért zajszintjét. 4.4. Rezgésekre vonatkozó nyilatkozat A kezelési útmutatónak meg kell adnia a rezgés 78/764/EGK (6) tanácsi irányelv szerint mért szintjét. 4.5. A traktor következő főbb üzemmódjai esetében indokoltan várható és megállapítható, hogy különös veszélyekkel járhatnak a következők: Különös figyelmet kell fordítani a kezelési útmutatóban a traktor és a fenti berendezések együttes használatára. 4.5.1. Homlokrakodó 4.5.2. Erdészeti alkalmazás 4.5.3. Permetezőgéppel végzett munka (veszélyes anyagok kockázata) A veszélyes anyagok elleni védelem EN 15695-1:2009 szabványnak megfelelő szintjét le kell írni a kezelési útmutatóban."

a) a kezelő számára a kezelőszervekhez viszonyítva ergonomikus testhelyzetet biztosító, valamint a teljes test rázkódása okozta kockázatot minimálisra csökkentő ülésbeállítás és felfüggesztés;

b) a fűtő-, szellőző és légkondicionáló rendszer (ha van) használata és beállítása;

c) a motor beindítása és leállítása;

d) a vészkijáratok helye és nyitásának módja;

e) felszállás a traktorra és leszállás a traktorról;

f) az ízelt kormányzású traktorok csuklós tengelye körüli veszélyes terület;

g) egyedi eszközök használata (ha vannak);

h) a szervizelés és a karbantartás biztonságos módszerei;

i) tájékoztatás a hidraulikus tömlők ellenőrzésének gyakoriságáról;

j) a traktor vontatására vonatkozó utasítások;

k) az emelők biztonságos használatára és az ajánlott támasztópontokra vonatkozó utasítások;

l) az akkumulátorokkal és üzemanyagtartályokkal kapcsolatos veszélyek;

m) a traktor használatának tiltása, ha borulásveszély áll fenn, azzal a megjegyzéssel, hogy a felsorolás nem teljes;

n) forró felületekkel kapcsolatos, egyéb kockázatok, úgy mint olaj vagy hűtőfolyadék töltése forró motorba vagy hajtóműbe;

o) a leeső tárgyak ellen védő szerkezet (ha van ilyen) védelmi szintje;

p) a veszélyes anyagok elleni védelem (ha van ilyen) szintje;

q) a kezelőt védő szerkezet (ha van ilyen) védelmi szintje.

a) figyelmeztetés a traktorra szerelt vagy vontatott gép vagy pótkocsi kezelési útmutatójában szereplő utasítások szigorú betartására, valamint arra, hogy csak valamennyi utasítást betartva működtessék a traktor - gép vagy traktor - pótkocsi összeállítást;

b) figyelmeztetés a távolságtartásra a hárompontos kapcsolórendszer ellenőrzésekor;

c) arra vonatkozó figyelmeztetés, hogy a felszerelt gépet le kell engedni a talajra a traktorról való leszállás előtt;

d) teljesítményleadó tengely fordulatszáma a felszerelt gép vagy vontatott jármű függvényében;

e) kizárólag megfelelő védőburkolattal ellátott teljesítményleadó tengelyek használatának követelménye;

f) tájékoztatás a hidraulikus kapcsolókról és azok funkciójáról;

g) tájékoztatás a hárompontos kapcsolórendszer maximális emelési kapacitásáról;

h) tájékoztatás az össztömeg, a tengelyterhelés, a gumiabroncs terhelhetőségének és a szükséges minimális ellensúly meghatározásáról;

i) tájékoztatás a rendelkezésre álló fékberendezésekről és azok vontatott járművekkel való kompatibilitásáról;

j) a vonóhorog megengedett függőleges terhelése a hátsó gumiabroncs méretétől és a horog típusától függően;

k) tájékoztatás a teljesítményleadó tengelyek és munkagépek együttes használatáról, valamint arról, hogy a tengelyek műszakilag lehetséges dőlésszöge a pajzs formájától és méretéről és/vagy védett terétől függ, beleértve a csökkentett méretű 3. típusú teljesítményleadó tengely esetében szükséges külön tájékoztatást;

l) a megengedett legnagyobb vontatható tömeget feltüntető, előírt táblára vonatkozó adatok ismétlése;

m) arra vonatkozó figyelmeztetés, hogy ne tartózkodjanak a traktor és a vontatott jármű között.

a) homlokrakodóval végzett munka (leeső tárgyak kockázata);

b) erdészeti alkalmazás (leeső és/vagy a kezelőfülkébe behatoló tárgyak kockázata);

c) traktorra szerelt vagy vontatott permetezőgéppel végzett munka (veszélyes anyagok kockázata).

4.5.1.1. A kezelési útmutatónak tartalmaznia kell a homlokrakodóval végzett munkával járó veszélyek leírását, valamint az ilyen veszélyek elkerülésének magyarázatát.

4.5.1.2. A kezelési útmutatóban fel kell tüntetni a traktor felépítményén azokat a rögzítési pontokat, amelyekre a homlokrakodót fel kell szerelni, valamint a felhasználandó szerelvények méretét és minőségét is. Ha nincsenek ilyen rögzítési pontok, a kezelési útmutatóban meg kell tiltani homlokrakodók felszerelését.

4.5.1.3. A programozható hidraulikus lefutástervezéssel rendelkező traktorok esetében kötelező tájékoztatást adni arról, hogyan kell a rakodó hidraulikát úgy csatlakoztatni, hogy ne működjön ez a funkció.

4.5.2.1. Amennyiben mezőgazdasági traktort erdészeti célra használnak, a megállapított veszélyek a következők:

a) ledőlő fa, elsősorban abban az esetben, ha a traktor hátuljára szerelik a famarkolót;

b) kezelőfülkébe behatoló tárgyak, elsősorban abban az esetben, ha csörlőt szerelnek a traktor hátuljára.

4.5.2.2. A kezelési útmutatónak tájékoztatást kell adnia a következőkről:

a) a 4.5.2.1. pontban leírt veszélyek fennállása;

b) bármilyen esetleg rendelkezésre álló, opcionális berendezés, amellyel elháríthatók ezek a veszélyek;

c) a traktoron lévő rögzítési pontok, ahova a védőszerkezetek felszerelhetők, valamint a felhasználandó szerelvények mérete és minősége; ha nincs lehetőség megfelelő védőszerkezetek felszerelésére, azt meg kell említeni;

d) a védőszerkezetek körébe tartozó, a kezelőállást a ledőlő fáktól védő keret vagy a fülke ajtaját, tetejét és ablakait védő (hálós) rács;

e) a leeső tárgyak ellen védő szerkezet (ha van) hatásossága.

4. A II. melléklet függelékének címe a következőképpen módosul:

5. A II. melléklet függelékének 1. pontja a következő sorokkal egészül ki az 1.2. pont után:

"1.3. Különleges alkalmazásokra vonatkozó kiegészítő biztonsági követelmények (ha van ilyen):

1.3.1. Leeső tárgyak ellen védő szerkezetek

1.3.2. A kezelőt védő szerkezetek

1.3.3. Veszélyes anyagokkal történő érintkezés megelőzése."

6. A II. melléklet függelékének 15. pontja (dokumentumok jegyzéke) az alábbival egészül ki:

"... kezelési útmutató."

(1) Az OECD mezőgazdasági és erdészeti traktorokra szerelt, leeső tárgyak ellen védő szerkezetekre vonatkozó szabványosított kódexe, 10. kódex - 2008. októberi C(2008) 128 OECD tanácsi határozat.

(2) Ez az űrlap megtalálható a következő weboldalon: http://www.iso.org/iso/en/CatalogueDetailPage.CatalogueDetail?CSNUMBER=9021&ICS1=65&ICS2=60&ICS3=1

(3) Ez az űrlap megtalálható a következő weboldalon: http://www.iso.org/iso/en/CatalogueDetailPage.CatalogueDetail?CSNUMBER=9021&ICS1=65&ICS2=60&ICS3=1

(4) HL L 201., 2009.8.1., 18. o.

(5) HL L 214., 2009.8.19., 23. o.

(6) HL L 255., 1978.9.18., 1. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32010L0052 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32010L0052&locale=hu

Tartalomjegyzék