Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32008R0452[1]

Az Európai Parlament és a Tanács 452/2008/EK rendelete ( 2008. április 23.) az oktatással és az egész életen át tartó tanulással kapcsolatos statisztikák előállításáról és kidolgozásáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 452/2008/EK RENDELETE

(2008. április 23.)

az oktatással és az egész életen át tartó tanulással kapcsolatos statisztikák előállításáról és kidolgozásáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

1. cikk

Tárgy

E rendelet létrehozza az oktatásra és az egész életen át tartó tanulásra vonatkozó közösségi statisztikák szisztematikus előállításának közös keretét.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

a) "közösségi statisztikák": a 322/97/EK rendelet 2. cikke első francia bekezdésében meghatározottak szerint értendő;

b) "statisztikák előállítása": a 322/97/EK rendelet 2. cikke második francia bekezdésében meghatározottak szerint értendő;

c) "nemzeti hatóságok": a 322/97/EK rendelet 2. cikke harmadik francia bekezdésében meghatározottak szerint értendő;

d) "oktatás": tanulásra irányuló szervezett és tartós kommunikáció ( 1 );

e) "egész életen át tartó tanulás": az életen át folytatott összes tanulási tevékenység, amelynek célja a tudás, a készségek és a kompetenciák személyes, állampolgári, társadalmi és/vagy foglalkoztatáshoz kapcsolódó céllal történő bővítése ( 2 );

f) "mikroadatok": egyedi statisztikai adatok;

g) "bizalmas adatok": olyan adatok, amelyek a 322/97/EK rendeletnek és az 1588/90/Euratom, EGK rendeletnek megfelelően az érintett statisztikai egységeknek csak a közvetett azonosítását teszik lehetővé.

3. cikk

Területek

E rendelet két területen alkalmazandó a statisztikák előállítására:

a) az 1. terület az oktatási és a képzési rendszerekkel kapcsolatos statisztikákat foglalja magában;

b) a 2. terület az oktatással és az egész életen át tartó tanulással kapcsolatos egyéb statisztikákat foglalja magában, így a humántőkével, az oktatás társadalmi és gazdasági előnyeivel kapcsolatos statisztikákat, amelyekre az 1. terület, illetve az (EU) 2019/1700 európai parlamenti és tanácsi rendelet* nem terjed ki. *Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1700 rendelete (2019. október 10.) az egyedi szinten, mintavétel útján gyűjtött adatokon alapuló, személyekre és háztartásokra vonatkozó európai statisztikák közös keretének létrehozásáról, a 808/2004/EK, a 452/2008/EK és az 1338/2008 európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint az 1177/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 577/98/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 261 I., 2019.10.14., 1. o.).

E területeken a statisztikákat a melléklettel összhangban kell előállítani.

4. cikk

Statisztikai intézkedések

(1) Az oktatással és az egész életen át tartó tanulással kapcsolatos közösségi statisztikák előállítását önálló statisztikai intézkedések révén kell végrehajtani, az alábbiak szerint:

a) az 1. területen a tagállamok rendszeres, az előírt határidőkön belüli adatszolgáltatása az oktatással és az egész életen át tartó tanulással kapcsolatos statisztikák tekintetében;

b) egyéb statisztikai információs rendszerek és felmérések alkalmazása annak érdekében, hogy az oktatással és az egész életen át tartó tanulással kapcsolatosan további, a 2. területnek megfelelő statisztikai változók és mutatók álljanak rendelkezésre;

c) a statisztikai keretrendszerekre, koncepciókra és módszerekre vonatkozó szabványok és kézikönyvek kidolgozása, fejlesztése és frissítése;

d) az adatminőség javítása a minőségi keretrendszer szerint a következők figyelembevétele érdekében:

- relevancia,

- pontosság,

- időszerűség és időbeli pontosság,

- hozzáférhetőség és érthetőség,

- összehasonlíthatóság, és

- koherencia.

A Bizottság figyelembe veszi a tagállamok szabad kapacitását az adatgyűjtés és -feldolgozás, valamint a koncepciók és a módszerek kidolgozása kapcsán.

Adott esetben különleges figyelmet kell szentelni a gyűjtött adatok regionális vetületének. Adott esetben az adatokat szisztematikusan kell lebontani nemek szerint.

(2) Lehetőség szerint a Bizottság (Eurostat) törekszik az UIS-szel, az OECD-vel és az egyéb nemzetközi szervezetekkel folytatott együttműködésre annak érdekében, hogy biztosítsa az adatok nemzetközi összehasonlíthatóságát, valamint hogy elkerülje a párhuzamos munkavégzést, különösen a statisztikai koncepciók és módszerek kidolgozása és javítása, valamint a tagállamok statisztikai adatszolgáltatása terén.

(3) Jelentős új adatigény vagy nem megfelelő adatminőség felmerülésekor, illetve bármely adatgyűjtést megelőzően, a Bizottság (Eurostat) kísérleti tanulmányokat (pilot study) folytat, amelyekben a tagállamok önkéntes alapon vesznek részt. Az ilyen kísérleti tanulmányok célja a vonatkozó adatgyűjtés megvalósíthatóságának felmérése, figyelembe véve az adatok hozzáférhetősége által biztosított előnyöket az adatgyűjtés költségeinek és a válaszadók terheinek viszonylatában. A kísérleti tanulmányok nem feltétlenül eredményeznek kapcsolódó végrehajtási intézkedéseket.

5. cikk

Az egyénekkel kapcsolatos mikroadatok továbbítása

Ha a közösségi statisztikák előállítása szempontjából szükséges, a tagállamok továbbítják a mintavételes felmérésekből származó bizalmas mikroadatokat a Bizottság (Eurostat) számára a 322/97/EK rendeletben, valamint az 1588/90/EGK, Euratom rendeletben megállapított, a titoktartási kötelezettség hatálya alá tartozó adatokra vonatkozó rendelkezéseknek megfelelően. A tagállamok gondoskodnak arról, hogy a továbbított adatok ne tegyék lehetővé a statisztikai egységek (az egyének) közvetlen azonosítását.

6. cikk

Végrehajtási intézkedések

(1) Az e rendelet nem alapvető fontosságú elemeinek a rendelet kiegészítése által történő módosítását célzó alábbi intézkedéseket, beleértve az adatgyűjtésekkel, -továbbítással és -feldolgozással kapcsolatos gazdasági és műszaki fejlődést figyelembe vevő intézkedéseket, a 7. cikk (3) bekezdése szerinti, ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárással kell elfogadni, a jó minőségű adatok átadása érdekében:

a) az egyes területeket érintő vizsgálat tárgyainak, továbbá politikai vagy technikai igények szerinti ismérveinek kiválasztása és pontosítása;

b) az ismérvek részletezettsége;

c) a megfigyelési időszak és az eredmények továbbításának határideje;

d) a minőségi követelmények, beleértve a kellő pontosságot;

e) a minőséggel kapcsolatos adatszolgáltatási keretrendszert.

Ha ezen intézkedések következtében a meglévő adatgyűjtést jelentős mértékben ki kell bővíteni, vagy új adatgyűjtést vagy felmérést kell végezni, a végrehajtási határozatoknak a hatások és következmények átfogó elemzésének részét képező költség-haszon elemzésen kell alapulniuk, figyelembe véve az intézkedések hasznát, a tagállamokra háruló költségeket és a válaszadók terheit.

(2) Az (1) bekezdésben említett intézkedések meghozatalakor figyelembe kell venni az alábbiakat:

a) mindkét terület vonatkozásában az oktatási intézményekre és az egyénekre háruló potenciális teher;

b) mindkét terület vonatkozásában a 4. cikk (3) bekezdésében említett kísérleti tanulmányok eredményei;

c) az 1. terület vonatkozásában az UIS, az OECD és a Bizottság (Eurostat) között létrejött, a koncepciókat, a fogalommeghatározásokat, a gyűjtendő adatok formátumát, az adatkezelést, az eredmények továbbításának gyakoriságát és határidejét érintő legújabb megállapodások;

d) a 2. terület vonatkozásában valamennyi meglévő adatforrás teljes körű vizsgálatát követően a meglévő közösségi adatforrások elérhetősége, megfelelősége és jogi háttere.

(3) Szükség esetén objektív érvek alapján korlátozott mértékű eltérést és átmeneti időszakot fogadnak el egy vagy több tagállam számára a 7. cikk (2) bekezdésében említett szabályozási eljárással összhangban.

7. cikk

A bizottság

(1) A Bizottságot a statisztikai programbizottság segíti.

(2) Az e bekezdésre történő hivatkozáskor az 1999/468/EK határozat 5. és 7. cikkét kell alkalmazni, 8. cikkének rendelkezéseire is figyelemmel.

Az 1999/468/EK határozat 5. cikkének (6) bekezdésében megállapított időszak három hónap.

(3) Az e bekezdésre történő hivatkozáskor az 1999/468/EK határozat 5a. cikke (1)-(4) bekezdését és 7. cikkét kell alkalmazni, 8. cikkének rendelkezéseire is figyelemmel.

8. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

MELLÉKLET

TERÜLETEK

1. terület: Oktatási és képzési rendszerek

1. Cél

Ezen adatgyűjtés célja, hogy összehasonlítható adatokat nyújtson az oktatási és a képzési rendszerek fő vetületeiről, különösen az oktatási programokban való részvételről és azok befejezéséről, továbbá az oktatásra és a képzésre fordított források költségéről és típusáról.

2. Alkalmazási kör

Az adatgyűjtésnek ki kell terjednie valamennyi hazai oktatási tevékenységre, tekintet nélkül az érintett (állami vagy magánintézmények, nemzeti vagy külföldi) intézmények státusára vagy finanszírozásának módjára, továbbá függetlenül az oktatás megvalósulásának mechanizmusától. Ennek megfelelően az adatgyűjtésnek ki kell terjednie a tanulók valamennyi típusára és az összes korcsoportra.

3. A vizsgálat tárgya

Az adatgyűjtést az alábbiak vonatkozásában kell elvégezni:

a) beiratkozott tanulók, beleértve a tanulók jellemzőit;

b) belépők;

c) végzettek és végzettségek;

d) oktatással kapcsolatos kiadások;

e) oktatási személyzet;

f) tanult idegen nyelvek;

g) osztályok (tanulócsoportok) mérete;

amelyek lehetővé teszik az oktatási és képzési rendszerekre vonatkozó bemeneti, működési és kimeneti mutatók kiszámítását.

A megfelelő információt (metaadatok) a tagállamok továbbítják, jellemezve nemzeti oktatási és képzési rendszereik sajátosságait és nemzetközi besorolásoknak való megfeleléseiket, továbbá feltüntetve az adatigényekkel kapcsolatos előírásoktól való bármely eltérést és minden további információt, amely alapvető jelentőséggel bír az adatok értelmezése és az összehasonlítható mutatók kidolgozása szempontjából.

4. Gyakoriság

Eltérő rendelkezés hiányában az adatokat és a metaadatokat évente kell rendelkezésre bocsátani, a Bizottság (Eurostat) és a nemzeti hatóságok közötti megállapodás alapján megállapított határidőkön belül, figyelembe véve az UIS, az OECD és a Bizottság (Eurostat) között létrejött legújabb megállapodásokat.

2. terület: Az oktatással és az egész életen át tartó tanulással kapcsolatos egyéb statisztikák

1. Cél

Ezen adatgyűjtés célja, hogy további összehasonlítható adatokat biztosítson az oktatásról és az egész életen át tartó tanulásról annak érdekében, hogy támogassa azokat a közösségi szintű konkrét politikákat, amelyekre nem terjed ki az 1. terület.

2. Alkalmazási kör

Az oktatással és az egész életen át tartó tanulással kapcsolatos egyéb statisztikák az alábbi szempontokra vonatkoznak:

a) az oktatással és a gazdasággal kapcsolatos statisztikák, amelyekre közösségi szinten van szükség az oktatásra, kutatásra, versenyképességre és növekedésre vonatkozó politikák monitoringja érdekében;

b) az oktatással és a munkaerőpiaccal kapcsolatos statisztikák, amelyekre közösségi szinten van szükség a foglalkoztatási politikák monitoringja érdekében;

c) az oktatással és a társadalmi integrációval kapcsolatos statisztikák, amelyekre közösségi szinten van szükség a szegénységre, a társadalmi integrációra és a migránsok beilleszkedésére vonatkozó politikák monitoringja érdekében.

A fent felsorolt szempontok vonatkozásában a szükséges adatokat a meglévő közösségi statisztikai adatforrásokból kell beszerezni.

( 1 ) Az Oktatás Nemzetközi Osztályozási Rendszere (ISCED) 1997. évi változata szerint.

( 2 ) Az egész életen át tartó tanulásról szóló 2002. június 27-i tanácsi állásfoglalás (HL C 163., 2002.7.9., 1. o.).

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32008R0452 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32008R0452&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02008R0452-20210101 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02008R0452-20210101&locale=hu

Tartalomjegyzék