Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

107/B/2003. AB határozat

a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet 23. § (4) bekezdés első mondata és (5) bekezdése, valamint a 24. § d) pontja alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítvány elutasításáról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet 23. § (4) bekezdés első mondata és (5) bekezdése, valamint a 24. § d) pontja alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.

Indokolás

I.

1. Az indítványozó a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet (a továbbiakban: MT. rend.) 23. § (4) bekezdés első mondata és (5) bekezdése, valamint a 24. § d) pontja alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését kérte utólagos normakontroll keretében. Álláspontja szerint a támadott rendelkezések miatt a tehergépkocsi természetes személy üzembentartója akkor is köteles menetlevelet kiállítani és azt magánál, illetve a gépjárműben tartani, ha azt magáncélra használj ha nem végez díjazás ellenében sem közúti közlekedési szolgáltatást, sem áruszállítást. Véleménye szerint a támadott rendelkezések korlátozzák a szabad mozgáshoz való jogot [Alkotmány 58. § (1) bekezdés]. Utal arra is, hogy alapvető jogra vonatkozó szabályról van szó, az e jogra vonatkozó szabályokat pedig csak törvény állapíthatja meg, alapvető jog lényeges tartalmát azonban még törvény sem korlátozhatja. Álláspontja szerint ezért a szabad mozgáshoz való jog tartalmának rendeleti szintű meghatározása, valamint annak rendeleti szintű korlátozása alkotmányellenes [Alkotmány 8. § (2) bekezdés]. Mindezekre tekintettel a támadott rendelkezések megsemmisítését kérte.

2. Az Alkotmánybíróság a támadott jogszabályokkal kapcsolatban az alábbiakat állapítja meg: Az MT. rend. 23. § (4) és (5) bekezdésének szövegét a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet, a közúti árutovábbítási szerződésekről szóló 2/1981. (I. 31.) MT rendelet, valamint az egyes szabálysértésekről szóló 218/1999. (XII. 28.) Korm. rendelet módosításáról szóló 269/2005. (XII. 15.) Korm. rendelet módosította. Az MT. rend. 24. § d) pontját a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet módosításáról szóló 20/2004. (II. 13.) Korm. rendelet módosította. A módosítások a támadott rendelkezések tartalmát érdemben nem változtatták meg. Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálatánál a határozat meghozatalakor hatályos jogszabályok tekintetében végzi el az ellenőrzést, ha a hatályos jogszabályok azonos tartalmúak a támadott, de már hatályban nem lévő rendelkezésekkel (137/B/1991. AB határozat, ABH 1992, 456, 457.; 138/B/1992. AB határozat, ABH 1992, 579, 581.) . Mivel a hatályos rendelkezések a támadott rendelkezésekkel azonos tartalmúak, ezért az Alkotmánybíróság a vizsgálatát gyakorlatának megfelelően az MT. rend. -nek az indítvány elbírálásakor hatályos szabályai tekintetében végezte el.

Az Alkotmánybíróság beszerezte a gazdasági és közlekedési miniszter véleményét.

II.

1. Az Alkotmánynak az indítvánnyal érintett rendelkezései:

"8. § (2) A Magyar Köztársaságban az alapvető jogokra és kötelességekre vonatkozó szabályokat törvény állapítja meg, alapvető jog lényeges tartalmát azonban nem korlátozhatja. "

"58. § (1) Mindenkit, aki törvényesen tartózkodik Magyarország területén - törvényben meghatározott esetek kivételével - megillet a szabad mozgás és a tartózkodási hely szabad megválasztásának joga, beleértve a lakóhely vagy az ország elhagyásához való jogot is. "

2. Az MT. rend. -nek a támadott, az indítvány elbírálásakor hatályos rendelkezései:

"23. § (4) A közúti forgalomban nem közúti közlekedési szolgáltatást végző tehergépkocsi, vontató, mezőgazdasági vontató és ezekből álló járműszerelvény, valamint autóbusz menetlevéllel vehet részt.

(5) A (4) bekezdésben meghatározott esetekben menetlevélként a 2. számú melléklet A) és C) pontja szerinti vagy egyéb olyan okmány használható, amely legalább

a) a szállítóeszközre (rendszám, teherbírás vagy a szállítható személyek száma),

b) az üzemben tartóra, a gépjárművezetőre (üzemben tartó vagy tulajdonos neve, adószáma, telephelye, gépjárművezető neve), valamint

c) a rakományra (a szállítmány megnevezése, mennyisége, származása) és a megtett kilométer-teljesítményre,

d) autóbusz menetlevél esetében az a)-b) pontokban foglaltak mellett a saját számlás utasszállítás végzésére jogosító igazolvány jogosítottjára (vállalkozás neve, székhelye, telephelye), az indulás, a megállások és az érkezés helyére, idejére, továbbá a szállított személyek számára vonatkozó adatokat tartalmazza. "

"24. § A közúti forgalomban a jármű vezetője köteles a gépjárművön, illetve magánál tartani - a külön jogszabályokban meghatározott egyéb okmányokon kívül - a végzett tevékenységtől függően

d) a Bizottság 2121/98/EK rendeletében meghatározott okmányokat, a 23. § és a 23/A. § szerinti fuvarlevelet, menetlevelet, utaslistát. "

III.

Az indítvány nem megalapozott.

Az indítványozó által támadott jogszabályi rendelkezések a menetlevél kiállítási kötelezettségről, a menetlevél tartalmáról, valamint arról szólnak, hogy azt a közúti forgalomban a gépjármű vezetője köteles a gépjárművön, illetve magánál tartani.

1. Az Alkotmánybíróság először az Alkotmány 58. § (1) bekezdésének és a MT. rend. támadott rendelkezéseinek egymáshoz való viszonyát vizsgálta meg. Az Alkotmánybíróság a szabad mozgáshoz való jogot korábban már számos határozatában értelmezte. A 60/1993. (XI. 29.) AB határozatban kimondta, hogy "a szabad mozgáshoz való jog a helyváltoztatáshoz való jog szabadságát jelenti. A magyar Alkotmány a közlekedés szabadságát külön nem nevesíti, de a szabad mozgáshoz való jog magában foglalja a járművön vagy járművel és anélkül való helyváltoztatás, a közlekedés szabadságát is. " (ABH 1993, 507, 509-510.)

Emellett az Alkotmánybíróság a 3/1998. (II. 11.) AB határozatban megállapította azt is, hogy "a jogalkotó a kellő indokok alapján - alapvetően a közúti közlekedés valamennyi résztvevője életének, biztonságának védelme érdekében - határozza meg azokat a szabályokat, amelyek a közúti közlekedésben részt vevő személyekre vonatkoznak, Így a gépjárművet vezető személytől megkívánja, hogy vezetésre alkalmas állapotban legyen, az előírt vezetői engedéllyel rendelkezzen, a közúti közlekedés rendjére vonatkozó jogszabályi előírásokat betartsa (...) A jogalkotó a közlekedés rendjét szabályozó előírások betartását különböző - igazgatási, szabálysértési, büntető - szankciók kilátásba helyezésével is elősegíteni kívánja. " (ABH 1998, 61, 65-66.)

A fentiekre tekintettel az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a menetlevél vezetési kötelezettség egy, a közúti közlekedés rendjét szabályozó előírás. Az ilyen típusú előírások alkotmányossága esetről esetre lefolytatandó alkotmányossági vizsgálat alapján ítélhető meg.

Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a menetlevél vezetési kötelezettség olyan adminisztratív jellegű kötelezettség, továbbá szakmai szabály, amely az alábbiakban megjelölt okok miatt nem eredményezi az alapjog korlátozását. A menetlevél vezetési kötelezettség oka az, hogy a tehergépkocsival végzett szállítási tevékenység időben és térben nyomon követhető, a jogosulatlanul végzett közúti árufuvarozási tevékenység felderíthető legyen, továbbá összefüggésben áll az adófizetési kötelezettséggel is. Célja továbbá, hogy elősegítse a jármű vezetőjének vezetési és pihenőidejével kapcsolatos ellenőrzés lefolytatását. Önmagában az, hogy a közúti forgalomban nem közúti közlekedési szolgáltatást végző tehergépkocsi menetlevéllel vehet részt, valamint hogy a menetlevél tartalmát jogszabály határozza meg, illetve az, hogy azt a gépjármű vezetője köteles a gépjárművön, illetve magánál tartani, nem tekinthető a szabad mozgás korlátozásának. A menetlevél kiállítása csupán adminisztratív, szakmai kötelezettség, amely a gépjármű vezetőjét nem zárja el attól, még csak nem is korlátozza abban, hogy a tehergépkocsiját magáncélra használja. Erre tekintettel az Alkotmánybíróság az indítványt ebben a vonatkozásban elutasította.

2. Az indítványozó azt is kifogásolta, hogy a menetlevél vezetési kötelezettséget nem törvény, hanem rendelet írja elő, melyet az Alkotmány 8. § (2) bekezdésébe ütközőnek vélt. Utalt továbbá arra, hogy mivel a szabad mozgás joga alapvető jog, az e jogra vonatkozó szabályokat is csak törvény állapítja meg, lényeges tartalmát azonban még törvény sem korlátozhatja, ezért a menetlevél vezetési kötelezettségre vonatkozó rendeleti szintű korlátozás alkotmányellenes.

2. 1. Az indítványnak a rendeleti szintű szabályozást kifogásoló részével összefüggésben az Alkotmánybíróság az alábbiakat állapítja meg.

Az Alkotmánybíróság már több döntésében - így a 64/1991. (XII. 17.) AB határozatban (ABH 1991, 297, 300.) is - felhívta a figyelmet arra, hogy nem minden összefüggés az alapjogokkal követeli meg a törvényi szintű szabályozást. Valamely alapjog tartalmának meghatározása és lényeges garanciáinak megállapítása csakis törvényben történhet. Közvetett és távoli összefüggés esetében azonban elegendő a rendeleti szint is.

A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (a továbbiakban: Kkt.) 1. §-a szerint a törvény célja, hogy a közúti közlekedés alapvető feltételeinek, az abban résztvevő személyek és szervezetek jogainak és kötelezettségeinek a meghatározásával elősegítse a közúti személy- és áruszállítási szükségletek kielégítését, a közlekedésbiztonsági és környezetvédelmi követelményeknek megfelelő korszerű járműállomány és közúthálózat kialakítását, működését, a közutak védelmét. A Kkt. 5. § (1) bekezdés a) pontja a közúti közlekedésben való részvétel jogát a közúti forgalomra vonatkozó jogszabályi rendelkezések megtartásához köti. A támadott rendelkezés szerint ilyen, jogszabályi előírásban foglalt feltételnek tekinthető a menetlevél vezetési kötelezettség is, amelyet a Kkt. felhatalmazása alapján a MT. rend. tartalmaz. Mindezek alapján az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a közúti közlekedésben való részvétel szabályainak rendeleti szintű megállapítása formai okból nem tekinthető alkotmányellenesnek. Mindezekre tekintettel az Alkotmánybíróság az indítványt ebben a vonatkozásban is elutasította.

2. 2. Az Alkotmánybíróság az alapjog rendeleti szintű, az indítványozó által vélt korlátozásával összefüggésben e határozat indokolásának fenti III. 1. pontjában már megállapította, hogy a támadott rendelkezések nem korlátozzák a szabad mozgáshoz való alapvető jogot. Erre tekintettel az Alkotmány 8. § (2) bekezdése második fordulatának (alapvető jog lényeges tartalmát azonban törvény sem korlátozhatja) sérelme fel sem merülhet. Mindezekre tekintettel az Alkotmánybíróság az indítványt ebben a vonatkozásban is elutasította.

Budapest, 2007. október 15.

Dr. Kukorelli István s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Lenkovics Barnabás s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Lévay Miklós s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék