Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2020.4.99 I. Az előterjesztett, illetve előadott magánszakértői vélemény akkor minősül szakvéleménynek, ha azt a terhelt, illetve a védő a 190. § (2)-(4) bekezdésében foglalt feltételeknek megfelelően terjesztette elő [Be. 197. § (1)-(2) bek., 198. § (1) bek., 190. § (2)-(4) bek.].

II. A terhelt által a perújítási indítványhoz csatolt magánszakértői vélemény észrevételnek minősül, ebből következően nem a Be.-ben felsoroltaknak megfelelő bizonyítási eszköz, és így nem alkalmas a perújítás alapjául szolgáló bizonyíték megállapítására. A Be. 641. § (2) bekezdése alapján ugyanakkor a bíróságnak lehetősége van perújítási nyomozás elrendelésére, ha azt az ügyészség nem rendelte el és a perújítási indítvány tartalma azt lehetővé teszi [Be. 165. §, 641. § (2) bek.].

[1] A törvényszék 2017. június 27. napján meghozott és az ítélőtábla ítéletével 2018. június 1. napján jogerőre emelkedett ítéletével az V. r. terheltet bűnösnek mondta ki lopás bűntettében [Btk. 370. § (1) bek., (5) bek. a) pont]. Ezért őt 2 év 10 nap börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre, 100 napi tétel pénzbüntetésre és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte. A pénzbüntetés egynapi tétel összegét 2000 forintban állapította meg. Rendelkezett a pénzbüntetés meg nem fizetése esetén annak szabadságvesztésre történő átváltoztatásáról. A polgári jogi igényt érdemben elbírálta. Rendelkezett az eljárási illeték és a bűnügyi költség viseléséről.

[2] A jogerős ítélet ellen a terhelt a meghatalmazott védője útján terjesztett elő perújítási indítványt, melyet az ítélőtábla a 2019. szeptember 19. napján megtartott tanácsülésen meghozott végzésével a Be. 644. § (6) bekezdés 1. fordulata alapján elutasított.

[3] A perújítási indítványt elutasító végzés ellen a terhelt meghatalmazott védője útján jelentett be fellebbezést, amit írásban indokolt.

[4] A fellebbezésében a terhelt részben megismételte a perújítási indítványában foglaltakat. Érvelése szerint az ítéleti tényállás megállapítása és így a terhelt büntetőjogi felelősségének megállapítása vonatkozásában elvitathatatlan szerepe volt a szakértői véleménynek. Így "hiába állapította meg a másodfokú bíróság ítéletének indokolásában azt, hogy a szakértők tárgyaláson tett nyilatkozati bizonyítékként értékelhetőek voltak, ha egyszer a magánszakvéleményben foglaltak aggálytalanul rámutatnak a szakértői kompetenciák hiányára, illetőleg részleges hiányára".

[5] A magánszakértői véleményben foglaltak ténybeli alapon cáfolják a becslés alapján történt értékmeghatározást és lehetőséget biztosítanak az elkövetési idő és az elkövetési érték pontos meghatározására. Ez egyben megalapozza azt, hogy a terhelttel szemben enyhébb büntetést kell kiszabni.

[6] Kifejtette, hogy maradéktalanul egyetért a BH 2015.305. és BH 2015.123. számú eseti döntésre való hivatkozással, amely szerint a bizonyítási eszköz a szakértői vélemény, míg a bizonyíték a szakvélemény tartalma. A magánszakértői vélemény tartalma, az abban foglalt megállapítások "magukban hordozzák a perújítás eredményességét, hiszen egyértelműen valószínűsítik azt, hogy a büntetőjogi főkérdésekben az alapügyben hozott ítéletet lényegesen meg kell változtatni".

[7] Mindezek alapján az ítélőtábla végzésének megváltoztatását és a perújítás elrendelését indítványozta.

[8] A Legfőbb Ügyészség átiratában a fellebbezést nem tartotta alaposnak.

[9] Kifejtette, hogy az eljáró bíróságok a tényállást nem kizárólag a szakvéleményekre, hanem a rendelkezésre álló egyéb bizonyítékokra, így különösen a telefonlehallgatásokra és az I. r. terheltnél foganatosított házkutatás eredményére is alapozták. Az eljáró bíróságok a szakértői bizonyítással szembeni aggályokat nem tartották alaposnak és ennek az alapügyben meghozott jogerős ítéletben indokát adták. A csatolt magánszakértő vélemény olyan tényekre vonatkozik, melyeket a bíróság már az alapügyben vizsgált és az erre vonatkozó bizonyítékokat mérlegelte. Mindezek alapján a perújítási indítvány a bíróság bizonyítékértékelő tevékenységét támadja, azonban a perújítási indítvány nem alapozható a bizonyítékoknak az alapügyben hozott ítéletben foglaltaktól eltérő értékelésére (BH 2006.387.).

[10] A Legfőbb Ügyészség egyben utalt arra, hogy amennyiben a perújítási indítvány alapos lenne, abban az esetben is B. Z. szakvéleményét okirati bizonyítékként figyelembe kellene venni, továbbá a Be. szabályozása értelmében a csatolt magánszakértői vélemény is okirati bizonyítékként lenne értékelendő.

[11] Mindezek alapján indítványozta, hogy a Kúria az ítélőtábla végzését hagyja helyben.

[12] A fellebbezés nem alapos.

[13] A Kúria az ítélőtábla végzésének indokolását annyiban egészíti ki, hogy a terhelt meghatalmazott védője által előterjesztett felülvizsgálati indítványt a Kúria a 2018. október 24. napján meghozott, míg a terhelt által előterjesztett felülvizsgálati indítványt a 2019. január 28. napján meghozott végzésével elutasította.

[14] A perújítás rendkívüli jogorvoslat. Az alapügyben meghozott jogerős ítélet ténybeli hibájának új bizonyítékon alapuló kiküszöbölésére szolgál.

[15] A bíróság jogerős ügydöntő határozatával befejezett büntetőeljárás esetén a Be. 637. § (1) bekezdés a) pont aa) alpontja szerint perújításnak van helye, ha az alapügyben akár felmerült, akár fel nem merült tényre vonatkozó olyan új bizonyítékot hoznak fel, amely valószínűvé teszi, hogy a terheltet fel kell menteni, lényegesen enyhébb büntetést kell kiszabni.

[16] E törvényi rendelkezés alapján három egymásra épülő, konjunktív feltétel együttesen alapozza meg a perújítás elrendelését, amelyek meglétét a törvényben írt sorrendiség alapján kell vizsgálni, így először azt, hogy a hivatkozott bizonyíték újnak tekinthető-e.

[17] Mint ahogy azt az ítélőtábla a fellebbezéssel támadott végzésében vizsgálta, a bizonyíték akkor tekinthető újnak, ha az alapügyben nem merült fel, vagy felmerült, de azt az eljárt bíróság nem értékelte; és az újnak tekintendő bizonyíték alkalmas arra, hogy valamely ténynek - a jogerős határozatban foglaltaktól - eltérő, vagy önmagában új tény megállapítását eredményezze; s végül az újnak tekintendő bizonyíték az eltérő, illetve új tény megállapítására való alkalmassága folytán perdöntő jellegű, azaz egyben azt is valószínűsíti, hogy a jogerős ügydöntő határozatot lényegesen meg kell változtatni, és a terheltet fel kell menteni, lényegesen enyhébb büntetést kell kiszabni [Be. 643. § (7) bek.].

[18] Ha az e sorrendben megvizsgált feltételek közül az egyik nem állapítható meg, akkor a további feltételek meglétének vizsgálatára már nincs törvényes indok.

[19] Az alapügyben felmerült bizonyíték kizárólag akkor szolgálhat a perújítás alapjául, ha azt a bíróság nem vonta mérlegelési körébe (BH 2004.229., 2006.387.). Ennek megfelelően perújítás alapját nem képezheti az alapügyben már értékelt, a bíróságok által mérlegelt bizonyítékok újraértékelése (BH 2004.229., 2006.387.).

[20] A Kúria megállapította, hogy az ítélőtábla végzésében helyesen hivatkozott arra, hogy a bizonyíték és a bizonyítási eszköz nem azonos jogi fogalom. A bizonyíték a bizonyítandó tény bizonyítója; míg a bizonyíték forrása a bizonyítási eszköz (BH 2012.188.). Az igazságügyi szakértői vélemény bizonyítási eszköz, míg a bizonyíték a szakvéleményben megismerhető tény, amiből következtetés vonható a bizonyítandó - adott ügyben büntető anyagi vagy eljárásjogi szabály alkalmazása szempontjából jelentős - tényre (BH 2015.123., 2011.305.).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!