Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32006R1028[1]

A Tanács 1028/2006/EK rendelete ( 2006. június 19. ) a tojásra vonatkozó forgalmazási előírásokról

A TANÁCS 1028/2006/EK RENDELETE

(2006. június 19.)

a tojásra vonatkozó forgalmazási előírásokról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a tojás piacának közös szervezéséről szóló, 1975. október 29-i 2771/75/EGK tanácsi rendeletre (1), és különösen annak 2. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

mivel:

(1) A tojásra vonatkozó forgalmazási előírások hozzájárulhatnak a tojás minőségének javulásához, és - ebből kifolyólag - elősegíthetik értékesítését. Ezért a termelőknek, a kereskedőknek és a fogyasztóknak egyaránt érdeke, hogy a tojásra forgalmazási előírásokat alkalmazzanak.

(2) A tojásra vonatkozó egyes forgalmazási előírásokról szóló, 1990. június 26-i 1907/90/EGK tanácsi rendelet (2) alkalmazása során nyert tapasztalatok nyilvánvalóvá tették, hogy további módosításokra és egyszerűsítésre van szükség. Az 1907/90/EGK rendeletet következésképpen hatályon kívül kell helyezni, és helyébe új rendeletet kell léptetni.

(3) Az előírásokat elvben valamennyi, a Gallus gallus fajhoz tartozó tyúktól származó, a Közösség területén forgalmazott tojásra alkalmazni kell. Célszerűnek látszik azonban megadni a lehetőséget a tagállamok számára, hogy mentességet biztosíthassanak a szóban forgó előírások alkalmazására vonatkozó kötelezettség alól a termelő és a végső fogyasztó közötti közvetlen, kis mennyiségeket érintő egyes értékesítési formák révén értékesített tojások esetében.

(4) Egyértelműen különbséget kell tenni a közvetlen emberi fogyasztásra alkalmas tojás és az élelmiszeriparban vagy a nem élelmiszeripari iparágakban történő felhasználásra szánt, közvetlen emberi fogyasztásra nem alkalmas tojás között. Ezért meg kell különböztetni a tojás két, A. és B. minőségi osztályát.

(5) A fogyasztók számára lehetővé kell tenni a különböző minőségi és súly szerinti osztályokba tartozó tojás megkülönböztetését, valamint az 1999/74/EK tanácsi irányelv hatálya alá tartozó tojótyúkokat tartó létesítmények nyilvántartásáról szóló, 2002. január 30-i 2002/4/EK bizottsági irányelvvel (3) összhangban alkalmazott tenyésztési módszerek azonosítását. E követelménynek a tojás és a csomagolás megjelölésével kell eleget tenni.

(6) Az A. osztályú tojáson a 2002/4/EK irányelv előírásainak megfelelően fel kell tüntetni a termelő megkülönböztető számát annak érdekében, hogy az emberi fogyasztás céljából forgalomba hozott tojás eredetét ellenőrizni lehessen. A B. osztályú tojást szintén meg kell jelölni, megelőzendő a csalárd gyakorlatokat. A B. osztályú tojáson azonban a termelői kódtól eltérő jelölést is fel lehet tüntetni, amennyiben az lehetővé teszi a minőségi osztályok megkülönböztetését. Az arányosság elvével összhangban lehetővé kell tenni, hogy a tagállamok eltérést engedélyezhessenek, amennyiben a B. osztályú tojás kizárólag saját területükön kerül forgalomba.

(7) A csalárd gyakorlatok megelőzése érdekében a tojást a tojásrakást követően a lehető legrövidebb időn belül meg kell jelölni.

(8) Az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályainak megállapításáról szóló, 2004. április 29-i 853/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (4) összhangban engedélyezett csomagolóközpontoknak a tojást minőség és súly szerint osztályozniuk kell. A kizárólag az élelmiszeripar és nem élelmiszeripari ágazatok számára dolgozó csomagolóközpontok azonban nem kötelesek a tojást súly szerint osztályozni.

(9) Annak biztosítására, hogy a csomagolóközpontok megfelelő felszereléssel rendelkezzenek a tojás osztályozásához és az A. osztályú tojás csomagolásához, az illetékes hatóságoknak szintén engedélyezniük kell azokat, továbbá minden csomagolóközponthoz egy kódot kell rendelni, amely megkönnyíti a forgalomba hozott tojás értékesítési útjának nyomon követését.

(10) Mind a termelők, mind a fogyasztók érdekében alapvető fontosságú, hogy a harmadik országból behozott tojás megfeleljen a közösségi előírásoknak. Egyes harmadik országokban hatályban lévő különös rendelkezések azonban indokolhatják a szóban forgó előírásoktól való eltérés engedélyezését, amennyiben a jogszabályok egyenértékűsége biztosított.

(11) A tagállamoknak ki kell jelölniük az e rendelet alkalmazásának felügyeletéért felelős vizsgálati szerveket. A felügyelettel összefüggő eljárásoknak egységesnek kell lenniük.

(12) A tagállamoknak szabályokat kell megállapítaniuk az e rendeletben foglalt rendelkezések megsértése esetén alkalmazandó szankciókra vonatkozóan.

(13) Az e rendelet végrehajtásához szükséges intézkedéseket a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozattal (5) összhangban kell elfogadni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy és hatály

(1) E rendelet megállapítja a közösségi eredetű vagy harmadik országból behozott tojás Közösségen belüli forgalomba hozatalára vonatkozó feltételeket.

E forgalmazási feltételek a Közösségből való kivitelre szánt tojásra is vonatkoznak.

(2) A tagállamok e rendelet követelményei alól - a 4. cikk (3) bekezdésének kivételével - mentességet adhatnak az olyan tojás tekintetében, amelyet a termelő közvetlenül a végső fogyasztónak ad el:

a) a termelési helyen, vagy

b) az érintett tagállam termelési régióján belül működő helyi piacon vagy házhoz szállítás útján.

A mentesség megadása esetén valamennyi termelő eldöntheti, hogy él-e a mentességgel vagy nem. Amennyiben él a mentességgel, minőségi és mennyiségi osztályozás nem alkalmazható.

A tagállamok nemzeti joguknak megfelelően meghatározhatják a helyi piac, a házhoz szállítás és a termelési régió fogalmát.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

1. "tojás": héjas - nem törött, nem keltetett és nem főtt - tojás, amely a Gallus gallus fajhoz tartozó tyúktól származik, és amely közvetlen emberi fogyasztásra vagy tojástermékek előállítására alkalmas;

2. "törött tojás": olyan tojás, amelynek mind a héja, mind pedig a héjhártyája törés jeleit mutatja, és ezért tartalma a külső környezettel való érintkezésnek van kitéve;

3. "keltetett tojás": keltetőgépben tartott tojás a behelyezés időpontjától kezdve;

4. "forgalomba hozatal": a tojás értékesítés céljából történő birtoklása, beleértve az eladásra való felkínálást, a tárolást, a csomagolást, a címkézést, a szállítást, vagy az átszállítás bármely, akár díjmentes, akár díj ellenében biztosított egyéb formáját is;

5. "értékesítő": a termelő vagy bármely, a tojás forgalomba hozatalában részt vevő természetes vagy jogi személy;

6. "termelési hely": 2002/4/EK irányelvvel összhangban nyilvántartásba vett, tojótyúkokat tartó létesítmény;

7. "csomagolóközpont": a 853/2004/EK rendelet értelmében vett és az e rendelet 5. cikkének (2) bekezdése szerint engedélyezett csomagolóközpont, ahol a tojást minőség és súly szerint osztályozzák;

8. "végső fogyasztó": egy élelmiszer végső fogyasztója, aki nem valamely élelmiszeripari művelet vagy tevékenység során használja fel az élelmiszert;

9. "termelői kód": a termelési helynek a 2002/4/EK irányelv melléklete 2. pontja szerinti megkülönböztető száma.

3. cikk

Minőség és súly szerinti osztályok

(1) A tojást minőség szerint a következőképpen kell osztályozni:

- A. osztályú vagy "friss",

- B. osztályú.

(2) Az A. osztályba sorolt tojást súly szerint is osztályozni kell. A súly szerinti osztályozás azonban nem kötelező az élelmiszeripar és a nem élelmiszeripari ágazatok részére szállított tojás esetében.

(3) A B. osztályba sorolt tojás csak az élelmiszeripar és a nem élelmiszeripari ágazatok részére szállítható.

4. cikk

A tojás megjelölése

(1) Az A. osztályú tojást a termelői kóddal kell megjelölni.

A B. osztályú tojást a termelői kóddal kell megjelölni, és/vagy más jelöléssel kell ellátni.

A tagállamok mentességet adhatnak ezen követelmény alól az olyan B. osztályú tojás esetében, amely kizárólag a hazai piacon kerül forgalomba.

(2) A tojásnak az (1) bekezdéssel összhangban történő megjelölésére vagy a termelés helyén kerül sor, vagy az első csomagolóközpontban, ahová a tojást a termelés helyéről elszállítják.

(3) A termelő által az érintett tagállam termelési régiójában működő helyi piacon, közvetlenül a végső fogyasztónak eladott tojást e cikk (1) bekezdésével összhangban kell megjelölni.

A tagállamok azonban mentesíthetik e követelmény alól a legfeljebb 50 tojótyúkkal rendelkező termelőket, feltéve, hogy a termelő neve és címe az értékesítés helyén fel van tüntetve.

5. cikk

Csomagolóközpontok

(1) A csomagolóközpontok osztályozzák és csomagolják a tojást, a csomagolást pedig címkézik.

(2) Az illetékes hatóság engedélyezi a csomagolóközpontok számára a tojás osztályozását, és csomagolóközpont-azonosító kódot rendel valamennyi olyan értékesítőhöz, akinek telephelyei és technikai felszerelései alkalmasak a tojás minőség és súly szerinti osztályozására. A kizárólag az élelmiszeripar és a nem élelmiszeripari ágazatok számára dolgozó csomagolóközpontok nem kötelesek a tojás súly szerinti osztályozására alkalmas felszereléssel rendelkezni.

(3) Ez az engedély visszavonható, amennyiben a 11. cikk alapján elfogadott végrehajtási szabályokban meghatározott szükséges feltételek már nem teljesülnek.

6. cikk

Tojásbehozatal

(1) A Bizottság az érintett országok kérésére értékeli az exportáló harmadik országokban a tojás vonatkozásában alkalmazott forgalmazási előírásokat. Ez az értékelés kiterjed a jelölésre, a címkézésre, a termelői módszerekre és az ellenőrzésekre, valamint a végrehajtásra vonatkozó szabályokra. Amennyiben az értékelés eredményeként megállapítást nyer, hogy az alkalmazott szabályok megfelelő biztosítékot nyújtanak a közösségi jogszabályokkal való egyenértékűség tekintetében, az érintett országokból behozott tojást a termelői kóddal egyenértékű megkülönböztető számmal kell megjelölni.

(2) A Bizottság szükség esetén tárgyalásokat folytat harmadik országokkal abból a célból, hogy megtalálják a szabályok egyenértékűségére vonatkozó, az (1) bekezdésben említett biztosítékok nyújtásának megfelelő módját, és megállapodást kössenek ezekről a biztosítékokról.

(3) Amennyiben nem áll rendelkezésre megfelelő biztosíték a szabályok egyenértékűsége tekintetében, az érintett harmadik országból behozott tojást a származási ország azonosítását lehetővé tevő kóddal kell megjelölni, és fel kell tüntetni rajta, hogy a termelői módszer "meghatározatlan".

7. cikk

Ellenőrzések

(1) A tagállamok kijelölik az e rendeletnek való megfelelés ellenőrzéséért felelős vizsgálati szerveket.

(2) Az (1) bekezdésben említett vizsgálati szervek az e rendelet hatálya alá tartozó termékeket az értékesítés valamennyi szakaszában ellenőrzik. A véletlenszerű mintavételektől eltekintve az ellenőrzéseket kockázatelemzés alapján kell elvégezni, figyelembe véve az érintett létesítmény típusát és átbocsátó képességét, továbbá a tojásra alkalmazandó forgalmazási előírásoknak való megfelelés tekintetében az értékesítőre vonatkozó korábbi adatokat.

(3) A harmadik országokból behozott A. osztályú tojás esetében a (2) bekezdésben említett ellenőrzéseket a vámkezeléskor és a szabad forgalomba bocsátást megelőzően kell végrehajtani.

A harmadik országokból behozott B. osztályú tojás csak akkor bocsátható szabad forgalomba, ha a vámkezeléskor megállapítást nyer, hogy végső rendeltetési helye a feldolgozóipar.

8. cikk

Szankciók

A tagállamok megállapítják az e rendelet rendelkezéseinek megsértése esetén alkalmazandó szankciókra vonatkozó szabályokat, és minden szükséges intézkedést megtesznek azok végrehajtása érdekében. A szankcióknak hatékonynak, arányosnak és visszatartó erejűnek kell lenniük.

9. cikk

Közlemények

A tagállamok és a Bizottság közlik egymással az e rendelet alkalmazásához szükséges információkat.

10. cikk

Bizottság

(1) A Bizottság munkáját a Baromfihús- és Tojáspiaci Irányítóbizottság segíti.

(2) Az e cikkre történő hivatkozás esetén az 1999/468/EK határozat 4. és 7. cikkét kell alkalmazni.

Az 1999/468/EK határozat 4. cikkének (3) bekezdésében előírt határidő egy hónap.

(3) A bizottság elfogadja eljárási szabályzatát.

11. cikk

Végrehajtási szabályok

E rendelet végrehajtásának részletes szabályait a 10. cikk (2) bekezdésében említett eljárással összhangban kell megállapítani, különösen a következők tekintetében:

1. a tojásbegyűjtés gyakorisága, a tojás szállítása, tartósítása és kezelése;

2. a minőségi kritériumok, különösen a héj külseje, a tojásfehérje és a tojássárgája állaga, valamint a légkamra nagysága;

3. a súly szerinti osztályozás, ideértve a kivételeket is;

4. a tojáson szereplő jelölés és a csomagoláson feltüntetett címkézés, ideértve a kivételeket is;

5. ellenőrzések;

6. harmadik országokkal folytatott kereskedelem;

7. a 9. cikkben említett közlemények;

8. termelői módszerek;

9. a kimutatások és a nyilvántartások vezetése.

12. cikk

Hatályon kívül helyezés

(1) Az 1907/90/EGK rendelet 2007. július 1-jével hatályát veszti.

(2) A hatályon kívül helyezett rendeletre vonatkozó hivatkozásokat e rendeletre történő hivatkozásként kell értelmezni, a mellékletben szereplő megfelelési táblázattal összhangban.

13. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2007. július 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Luxembourgban, 2006. június 19-én.

a Tanács részéről

az elnök

J. PRÖLL

(1) HL L 282., 1975.11.1., 49. o. A legutóbb a 679/2006/EK rendelettel (HL L 119., 2006.5.4., 1. o.) módosított rendelet.

(2) HL L 173., 1990.7.6., 5. o. A legutóbb az 1039/2005/EK rendelettel (HL L 172., 2005.7.5., 1. o.) módosított rendelet.

(3) HL L 30., 2002.1.31., 44. o. A 2003-as csatlakozási okmánnyal módosított irányelv.

(4) HL L 139., 2004.4.30., 55. o. Helyesbített változat: HL L 226., 2004.6.25., 22. o. A legutóbb a 2076/2005/EK bizottsági rendelettel (HL L 338., 2005.12.22., 83. o.) módosított rendelet.

(5) HL L 184., 1999.7.17., 23. o.

MELLÉKLET

Megfelelési táblázat

1907/90/EGK rendeletE rendelet
1. cikk2. cikk
2. cikk (1) bekezdés1. cikk (1) bekezdés
2. cikk (2) bekezdés
2. cikk (3) bekezdés1. cikk (2) bekezdés
2. cikk (4) bekezdés
3. cikk
4. cikk
5. cikk (1) és (3) bekezdés5. cikk
5. cikk (2) bekezdés
6. cikk (1) és (2) bekezdés3. cikk
6. cikk (3) bekezdés11. cikk
6. cikk (4) és (5) bekezdés
7. cikk (1) bekezdés a) pont4. cikk (1) bekezdés
7. cikk (1) bekezdés b) és c) pont6. cikk
7. cikk (1) bekezdés d) pont11. cikk
7. cikk (2) bekezdés
8. cikk (1) bekezdés4. cikk (1) bekezdés
8. cikk (2) bekezdés
9. cikk
10. cikk
11. cikk
12. cikk
13. cikk
14. cikk
15. cikk
16. cikk (1) bekezdés első mondat1. cikk (1) bekezdés második albekezdés
16. cikk (2) és (3) bekezdés
17. cikk
18. cikk7. cikk (1) és (2) bekezdés
19. cikk
20. cikk11. cikk
21. cikk8. cikk
22. cikk (1) bekezdés9. cikk
22. cikk (2) bekezdés11. cikk
22a. cikk
23. cikk12. cikk
24. cikk13. cikk
MellékletMelléklet
II. melléklet

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32006R1028 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32006R1028&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.

Tartalomjegyzék