Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2014.5.136 I. Nem jelenti a vádon túlterjeszkedést, ha a bíróság a tényállás hiánytalan tisztázása érdekében egyes részkörülmények tekintetében eltér a vádtól [Be. 2. §, 75. § (1) bek.].

II. Önkéntes elállás befejezetlen kísérlet esetén állapítható meg, akkor, ha a tettes döntően saját belső elhatározásából lép vissza a bűncselekmény továbbfolytatásától. Zsarolás bűncselekményének befejezetlen a kísérlete mindaddig, amíg a sértett a fenyegetés miatt nem kényszerül a tettes akarata szerinti magatartásra [1978. évi IV. tv. 17. § (3) bek., 323. § (1) bek.; 4/2002. számú Büntető jogegységi határozat].

A városi bíróság a 2009. június 26. napján kihirdetett ítéletével a II. r. terheltet bűnösnek mondta ki súlyos fenyegetéssel elkövetett zsarolás bűntettének kísérletében, mint társtettest [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: Btk.) 323. § (1) bek., (2) bek. b) pontja], ezért a II. r. terheltet 1 évi - 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte.

A megyei bíróság a 2009. október 22. napján hozott végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta azzal, hogy a bűncselekmény helyes megnevezése társtettesként elkövetett zsarolás bűntettének kísérlete [Btk. 323. § (1) bek., (2) bek. b) pontja].

A tényállás felülvizsgálati indítvánnyal érintett része a következő.

A II. r. terhelt az elkövetés idején vállalkozóként dolgozott, többször volt büntetve.

2004 nyarán a sértett 500 000 forintot adott kölcsön az I. r. terheltnek azzal, hogy kamattal együtt 600 000 forintot kellett volna megadnia.

Az I. r. terhelt a kölcsönt nem tudta visszafizetni.

A sértett felkereste a II. r. terheltet, hogy segítsen neki az I. r. terhelt által megtévesztéssel megszerzett pénzét visszakapni.

A sértett 2004. június 23-án találkozott a II. r. terhelttel, aki egy 40 cm hosszú tőrrel fenyegetve kiabált vele, hasra fektette és közölte, hogy az I. r. terhelt az ő emberük, és szálljon le róla.

Egy hét múlva a II. r. terhelt telefonon közölte a sértettel, hogy az I. r. terhelt a sértett miatt, mivel "legyalázta", elvesztette munkáját, és ezért a sértettnek fizetnie kell.

Ezt követően a sértett félelmében két hétre elutazott, lakóhelyén nem mutatkozott, a telefonját is kicserélte.

2004. november 3-án a II. r. terhelt találkozóra hívta a sértettet egy étterembe. A sértett a megbeszélés előtt szólt az étterem tulajdonosának, hogy ha nem jönne elő, és őt elvinnék erőszakkal, hívja a rendőröket. A sértett zaklatott, ideges volt. Ezen megbeszélés alkalmával a II. r. terhelt követelte a sértettől, hogy fizessen 4 000 000 forintot az I. r. terhelt munkájának elvesztése miatt és adja át a személygépkocsiját. Azt is mondta, vegyen fel kölcsönt, mert végighúzzák a Keleti-főcsatorna partján egy kötéllel; ha nem fizet, tudnak durván is jönni, ha fizet, biztonságban lesz, mert "bevédik", és barátok is lehetnek.

A sértett ezután félelmében eltűnt, bujkált, felesége a gyermekekkel el is költözött, a sértett kikapcsolta a telefonját is.

A sértettben megerősödött, hogy a II. r. terhelt és társai képesek a fenyegetések beváltására, ezért félelmében a rendőrséghez fordult, nem fizetett a II. r. terheltnek, majd 2004. november 5-én feljelentést tett.

A jogerős ügydöntő határozat ellen a II. r. terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés a) és c) pontját megjelölve.

A felülvizsgálati indítvány indokai szerint az eljáró bíróság nem merítette ki a vádat, azzal ellentétes tényállás alapján állapította meg a II. r. terhelt büntetőjogi felelősségét.

Ez szerint tévedett a megyei bíróság, amikor az önkéntes elállás megállapíthatóságát elvetette. A II. r. terhelt ugyanis a 2004. november 5-én tett sértetti feljelentést követően, 2005. március 1. napján történt őrizetbe vételéig fenyegető magatartását nem folytatta, a sértett tartózkodási helyének felkutatása érdekében sem cselekedett.

A Legfelsőbb Bíróság 4/2002. büntető jogegységi határozatára utalva arra hivatkozott, hogy a terhelt által kifejtett fenyegetés a sértettet nem kényszerítette a II. r. terhelt akarata szerinti tevésre, a követelt pénzösszeg átadására, így a zsarolás kísérlete befejezetlen. A II. r. terhelt külső körülmények kényszerítő befolyása nélkül, túlnyomórészt saját elhatározásából hagyott fel a cselekmény továbbfolytatásával, a visszalépés önkéntességét semmilyen tényező nem teszi kizárttá. A II. r. terhelt leküzdhetetlen, vagy általa annak vélt akadállyal nem szembesült, harmadik személy nem avatkozott közbe. Ezért javára önkéntes elállása folytán a Btk. 17. § (3) bekezdése szerinti büntethetőséget megszüntető ok áll fenn.

A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a felülvizsgálati indítvány nem alapos.

Nem jelenti a vádon túlterjeszkedést az elkövetés egyes mozzanatainak részletesebb leírása, pontosítása. Az eljáró bíróságoknak a Be. 75. §-a értelmében a tényállás alapos, hiánytalan tisztázására kell törekednie. Ennek érdekében az egyes részkörülmények tekintetében a vádtól a vádelv sérelme nélkül eltérhet. Az elsőfokú bíróság a vádban foglalt releváns, alapvető tényeken nem változtatott, a másodfokú bíróság azzal, hogy a követelt összeg át nem adásával, valamint a sértett fenyegetést követő magatartásának további részleteivel kiegészítette a tényállást, ugyancsak a vád keretein belül maradt.

Az irányadó tényálláshoz képest nem sértettek anyagi jogszabályt az eljárt bíróságok, amikor a II. r. terhelt terhére rótt zsarolás bűntettének kísérlete esetében a Btk. 17. § (3) bekezdésében meghatározott önkéntes elállás megállapíthatóságát elvetették.

A Btk. 323. § (1) bekezdésében írt zsarolás bűntettét az követi el, aki jogtalan haszonszerzés végett mást erőszakkal vagy fenyegetéssel arra kényszerít, hogy valamit tegyen, ne tegyen vagy eltűrjön, és ezzel kárt okoz.

E bűncselekmény elkövetési magatartása a kényszerítés, amely a sértett akaratára gyakorolt olyan fizikai vagy pszichikai ráhatást jelent, amelynek eredményeképpen a sértett nem a saját, hanem az elkövető akaratának megfelelően cselekszik. Az elkövetés módja az erőszak vagy fenyegetés. A kényszerítés megkezdésével már tényállási elem valósul meg, ezzel a cselekmény kísérleti szakba lép.

A Btk. 17. § (3) bekezdése értelmében nem büntethető kísérlet miatt, akinek önkéntes elállása folytán marad el a bűncselekmény elkövetése.

Az ítélkezési gyakorlat szerint az önkéntes elállás kizárólag befejezetlen (nem teljes) kísérlet esetén és akkor állapítható meg, ha a tettes külső körülmények kényszerítő befolyása nélkül, döntően saját belső elhatározásából lép vissza a megkezdett bűncselekmény továbbfolytatásától, - megváltoztatva eredeti szándékát - azzal véglegesen felhagy, holott az elkövetési tevékenység zavartalan befejezésének nem lenne akadálya.

A 4/2002. büntető jogegységi határozat meghatározása szerint a zsarolás bűncselekményének befejezetlen a kísérlete mindaddig, amíg az erőszakos, vagy fenyegető elkövetési magatartás miatt a sértett nem kényszerül a tettes akarata szerint valaminek a tevésére, nem tevésére vagy eltűrésére.

A tevékenységet (cselekvést) igénylő elkövetési magatartások, így a zsarolás bűntette esetében is a befejezetlen kísérlettől elállás az elkövetési magatartás - a sértett erőszakkal vagy fenyegetéssel tevésre, nem tevésre vagy eltűrésre kényszerítésének - nem folytatása, abbahagyása. A jogegységi határozat értelmében nem szükséges ugyan, hogy a terhelt a sértett tudomására hozza azt az elhatározását, hogy a bűncselekmény véghezviteléről végleg lemond, de a Btk. 17. § (3) bekezdése szerinti büntethetőséget megszüntető ok megállapításához a véglegességet jelentő visszalépésnek a ráutaló körülményekből egyértelműen megnyilvánulónak, felismerhetőnek kell lennie.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!