Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32009D0883[1]

2009/883/EK: A Bizottság határozata ( 2009. november 26. ) a tagállamok által 2010-re és az azt követő évekre benyújtott, egyes állatbetegségek és zoonózisok felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló éves és többéves programok, valamint az azokhoz nyújtott közösségi pénzügyi hozzájárulás jóváhagyásáról (az értesítés a C(2009) 9131. számú dokumentummal történt)

A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2009. november 26.)

a tagállamok által 2010-re és az azt követő évekre benyújtott, egyes állatbetegségek és zoonózisok felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló éves és többéves programok, valamint az azokhoz nyújtott közösségi pénzügyi hozzájárulás jóváhagyásáról

(az értesítés a C(2009) 9131. számú dokumentummal történt)

(2009/883/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az állat-egészségügyi kiadásokról szóló, 2009. május 25-i 2009/470/EK tanácsi határozatra ( 1 ) és különösen annak 27. cikke (5) bekezdésére,

(1)

A 2009/470/EK határozat megállapítja az egyes állatbetegségek és zoonózisok felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló programokhoz történő közösségi pénzügyi hozzájárulásra irányadó eljárásokat.

(2)

Emellett a 2009/470/EK határozat 27. cikkének (1) bekezdése előírja, hogy közösségi pénzügyi intézkedést kell bevezetni az említett határozat mellékletében felsorolt állatbetegségek és zoonózisok felszámolását, az ellenük való védekezést és figyelemmel kísérésüket célzó nemzeti programok finanszírozásával összefüggésben a tagállamoknál felmerülő kiadások visszatérítésére.

(3)

Az állat-egészségügyi kiadásokról szóló 90/424/EGK határozat módosításáról szóló, 2006. december 19-i 2006/965/EK tanácsi határozat ( 2 ) a 90/424/EGK határozat 24. cikkét új rendelkezéssel váltotta fel. A 2006/965/EK határozat értelmében a szarvasmarhák enzootikus leukózisára és az Aujeszky-féle betegségre vonatkozó programok finanszírozását ideiglenes intézkedések által 2010. december 31-ig folytatni lehet.

(4)

Az egyes állatbetegségek és zoonózisok felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló nemzeti programokra vonatkozó közösségi szempontok megállapításáról szóló, 2008. április 25-i 2008/341/EK bizottsági határozat ( 3 ) előírja, hogy ahhoz, hogy a 2009/470/EK határozat 27. cikkének (1) bekezdésében előírt intézkedések alapján a tagállamok által benyújtott programokat jóvá lehessen hagyni, meg kell felelniük a 2008/341/EK határozat mellékletében megállapított szempontoknak.

(5)

Az egyes fertőző szivacsos agyvelőbántalmak megelőzésére, az ellenük való védekezésre és a felszámolásukra vonatkozó szabályok megállapításáról szóló, 2001. május 22-i 999/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 4 ) a tagállamok által benyújtandó éves programokat ír elő a szarvasmarha-, juh- és kecskefélékben előforduló fertőző szivacsos agyvelőbántalmak (TSE) figyelemmel kísérésére.

(6)

A madárinfluenza elleni védekezésre irányuló közösségi intézkedésekről szóló, 2005. december 20-i 2005/94/EK tanácsi irányelv ( 5 ) előírja azt is, hogy a tagállamoknak megfigyelési programokat kell végrehajtaniuk a baromfik és a vadon élő madarak körében annak érdekében, hogy többek között rendszeresen aktualizált kockázatértékelés alapján hozzájáruljanak a vadon élő madarak jelentette, a madarak bármely madárinfluenza eredetű vírusával kapcsolatos veszélyekre vonatkozó ismeretekhez. Ezeket az éves figyelemmel kísérési programokat, valamint finanszírozásukat szintén jóvá kell hagyni.

(7)

Bizonyos tagállamok olyan, az állatbetegségek felszámolását, az ellenük való védekezést és figyelemmel kísérésüket célzó éves programokat, a zoonózisok megelőzésére irányuló ellenőrzési programokat és egyes fertőző szivacsos agyvelőbántalmak (TSE) felszámolását és figyelemmel kísérését célzó éves programokat nyújtottak be a Bizottsághoz, amelyekhez közösségi pénzügyi hozzájárulást kérelmeznek.

(8)

2008-ban és 2009-ben a tagállamok által benyújtott, az állatbetegségek felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló, bizonyos többéves programokat a 2007/782/EK ( 6 ) és a 2008/897/EK határozat ( 7 ) jóváhagyott. A többéves programok esetében a kiadásra vonatkozó kötelezettségvállalást az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló, 2002. június 25-i 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet ( 8 ) 76. cikkének (3) bekezdésével összhangban fogadták el. A programok első költségvetési kötelezettségvállalására jóváhagyásuk után került sor. A további éves kötelezettségvállalásokat a Bizottság a 2009/470/EK határozat 27. cikkének (5) bekezdése értelmében a hozzájárulás odaítéléséről hozott határozat alapján a program előző évben való végrehajtásától függően teszi meg.

(9)

A 103/2009/EK bizottsági rendelettel ( 9 ) módosított 999/2001/EK rendelet szigorúbb követelményeket ír elő a klasszikus surlókórral fertőzött tejtermelő állományok számára.

(10)

2009-ben Ciprus a 999/2001/EK rendeletnek a fent említett legutóbbi módosításához igazodva új többéves programot nyújtott be a surlókór figyelemmel kísérésére és felszámolására. A 2009/560/EK bizottsági határozat ( 10 ) jóváhagyta a surlókórra vonatkozó többéves programot, melynek esetében a külön a programon belüli feladatok végrehajtására alkalmazott személyzet költségeit, valamint a tetemek megsemmisítésének költségeit felvették a program közösségi pénzügyi hozzájárulásra jogosult költségei közé. A Ciprus által benyújtott, a surlókórra vonatkozó többéves program második és utolsó évét ennélfogva jóvá kell hagyni, és az első évvel megegyező szintű közösségi finanszírozást kell számára nyújtani, illetve ugyanolyan mértékben kell intézkedéseit támogatni, mint az első év során.

(11)

A Bizottság állat-egészségügyi és pénzügyi szempontból egyaránt értékelte a tagállamok által benyújtott éves programokat, valamint a 2008-ban és 2009-ben jóváhagyott többéves programok következő (második vagy harmadik) évét is. Megállapítást nyert, hogy a programok megfelelnek a vonatkozó közösségi állat-egészségügyi jogszabályoknak, különösen a 2008/341/EK határozatban megállapított szempontoknak.

(12)

Tekintettel az éves és többéves programoknak az állat- és közegészségügy terén megállapított közösségi célkitűzések megvalósításában játszott szerepének fontosságára, valamint a TSE-programok és a madárinfluenzára vonatkozó programok esetében valamennyi tagállamban való kötelező alkalmazásukra, az egyes programok esetében indokolt megállapítani az érintett tagállamoknál az e határozatban előírt intézkedések folytán felmerülő költségek visszatérítéséhez folyósított közösségi pénzügyi hozzájárulás megfelelő mértékét és maximális összegét.

(13)

A közösségi támogatások hatékonyabb kezelése és felhasználása, valamint a jobb átláthatóság érdekében minden egyes programra vonatkozóan rögzíteni kell azon átlagos összegeket is, amelyek adott esetben a tagállam számára olyan tételek egyes költségei miatt térítendők vissza, mint például a tagállamban elvégzett vizsgálatok, valamint a levágott vagy leselejtezett állatok tulajdonosainak az elszenvedett veszteségükért nyújtott kártérítések.

(14)

A közös agrárpolitika finanszírozásáról szóló, 2005. június 21-i 1290/2005/EK tanácsi rendelet ( 11 ) szerint az állatbetegségek felszámolását és ellenőrzését célzó programokat az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból kell finanszírozni. Pénzügyi ellenőrzés céljából az említett rendelet 9., 36. és 37. cikkét kell alkalmazni.

(15)

A közösségi pénzügyi hozzájárulás odaítélésének feltétele a cselekvési terv hatékony végrehajtása, valamint az, hogy az illetékes hatóságok az e határozatban előírt határidőkön belül az összes szükséges információt benyújtsák.

(16)

A hatékony ügyvitel érdekében a közösségi pénzügyi hozzájárulás kérelmezése céljából benyújtott kiadásokat euróban kell megadni. Az 1290/2005/EK rendelettel összhangban a nem euróban felmerülő kiadásokra alkalmazott átváltási árfolyamnak az Európai Központi Bank által annak a hónapnak az első napja előtti utolsó kereskedelmi napon jegyzett árfolyamnak kell lennie, amely hónapban a tagállam a kérelmet benyújtotta.

(17)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

I. FEJEZET

ÉVES PROGRAMOK

1. cikk

Szarvasmarha-brucellózis

(1) A Bizottság a 2010. január 1-jétől2010. december 31-ig tartó időszakra jóváhagyja a Spanyolország, Olaszország, Málta, Ciprus, Portugália és az Egyesült Királyság által a szarvasmarha-brucellózis felszámolására benyújtott programokat.

(2) Az (1) bekezdésben említett egyes tagállamoknak a laboratóriumi vizsgálatok elvégzésének költségeihez, valamint a programok keretében levágott állatok értékéért a tulajdonosoknak fizetendő kártérítés fedezéséhez és az oltóanyagadagok beszerzéséhez nyújtott közösségi pénzügyi hozzájárulás a tagállamoknál felmerülő költségek 50 %-át teszi ki, és nem haladhatja meg az alábbi összegeket:

a) Spanyolország esetében 2 000 000 EUR;

b) Olaszország esetében 3 600 000 EUR;

c) Ciprus esetében 75 000 EUR;

d) Málta esetében 15 000 EUR;

e) Portugália esetében 1 200 000 EUR;

f) az Egyesült Királyság esetében 1 700 000 EUR.

(3) Az (1) bekezdésben említett programok tekintetében a tagállamok számára visszatérítendő költségek maximális összege átlagosan nem haladhatja meg az alábbiakat:

bengálvörös próbára

vizsgálatonként 0,2EUR;

SAT tesztre

vizsgálatonként 0,2 EUR;

komplementkötési próbára

vizsgálatonként 0,4 EUR;

ELISA próbára

vizsgálatonként 1 EUR;

levágott állatokra

állatonként 375 EUR.

2. cikk

Szarvasmarha-tuberkulózis

(1) A Bizottság a 2010. január 1-jétől2010. december 31-ig tartó időszakra jóváhagyja az Írország, Spanyolország, Olaszország, Portugália és az Egyesült Királyság által a szarvasmarha-brucellózis felszámolására benyújtott programokat.

(2) Az (1) bekezdésben említett egyes tagállamoknak a tuberkulin-próbák és a laboratóriumi vizsgálatok elvégzésének költségeihez, valamint a programok keretében levágott állatok értékéért a tulajdonosoknak fizetendő kártérítés fedezéséhez nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás a tagállamok felmerülő költségeinek 50 %-át teszi ki, és nem haladhatja meg az alábbi összegeket:

a) Írország esetében 12 500 000 EUR;

b) Spanyolország esetében 10 100 000 EUR;

c) Olaszország esetében 2 800 000 EUR;

d) Portugália esetében 1 000 000 EUR;

e) az Egyesült Királyság esetében 27 000 000 EUR.

(3) Az (1) bekezdésben említett programok tekintetében a tagállamok számára visszatérítendő költségek maximális összege átlagosan nem haladhatja meg az alábbiakat:

tuberkulinpróbára

vizsgálatonként 1,75 EUR;

gamma-interferon próbára

vizsgálatonként 5 EUR;

levágott állatokra

állatonként 375 EUR.

3. cikk

Juh- és kecskebrucellózis

(1) A Bizottság a 2010. január 1-jétől2010. december 31-ig tartó időszakra jóváhagyja a Spanyolország, Olaszország, Ciprus és Portugália által a juh- és kecskebrucellózis felszámolására benyújtott programokat.

(2) Az (1) bekezdésben említett egyes tagállamoknak a vakcina beszerzéséhez, a laboratóriumi vizsgálatok elvégzésének költségeihez, valamint a programok keretében levágott állatok értékéért a tulajdonosoknak fizetendő kártérítés fedezéséhez nyújtott közösségi pénzügyi hozzájárulás a tagállamoknál felmerülő költségek 50 %-át teszi ki, és nem haladhatja meg az alábbi összegeket:

a) Spanyolország esetében 3 000 000 EUR;

b) Olaszország esetében 3 500 000 EUR;

c) Ciprus esetében 75 000 EUR;

d) Portugália esetében 1 100 000 EUR.

(3) Az (1) bekezdésben említett programok tekintetében a tagállamok számára visszatérítendő költségek maximális összege átlagosan nem haladhatja meg az alábbiakat:

bengálvörös próbára

vizsgálatonként 0,2 EUR;

komplementkötési próbára

vizsgálatonként 0,4 EUR;

levágott állatokra

állatonként 50 EUR.

4. cikk

Kéknyelvbetegség az endemikus vagy nagy fertőzési kockázatot jelentő területeken

(1) A Bizottság a 2010. január 1-jétől2010. december 31-ig terjedő időszakra jóváhagyja a Belgium, Bulgária, a Cseh Köztársaság, Dánia, Németország, Észtország, Írország, Görögország, Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Hollandia, Ausztria, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovénia, Szlovákia, Finnország és Svédország által a kéknyelvbetegség felszámolására és figyelemmel kísérésére benyújtott programokat.

(2) Az (1) bekezdésben említett egyes tagállamoknak a vakcinálás költségeihez, a virológiai, szerológiai és entomológiai megfigyeléshez szükséges laboratóriumi vizsgálatok elvégzésének költségeihez, valamint a csapdák és a vakcinák beszerzéséhez nyújtott közösségi pénzügyi hozzájárulás a tagállamoknál felmerülő költségek 50 %-át teszi ki, és nem haladhatja meg az alábbi összegeket:

a) Belgium esetében 4 500 000 EUR;

b) Bulgária esetében 6 000 EUR;

c) a Cseh Köztársaság esetében 1 650 000 EUR;

d) Dánia esetében 50 000 EUR;

e) Németország esetében 1 700 000 EUR;

f) Észtország esetében 130 000 EUR;

g) Írország esetében 80 000 EUR;

h) Görögország esetében 70 000 EUR;

i) Spanyolország esetében 19 000 000 EUR;

j) Franciaország esetében 33 500 000 EUR;

k) Olaszország esetében 2 700 000 EUR;

l) Lettország esetében 20 000 EUR;

m) Litvánia esetében 10 000 EUR;

n) Luxemburg esetében 300 000 EUR;

o) Magyarország esetében 70 000 EUR;

p) Málta esetében 4 000 EUR;

q) Hollandia esetében 130 000 EUR;

r) Ausztria esetében 1 000 000 EUR;

s) Lengyelország esetében 70 000 EUR;

t) Portugália esetében 2 100 000 EUR;

u) Románia esetében 110 000 EUR;

v) Szlovénia esetében 40 000 EUR;

w) Szlovákia esetében 50 000 EUR;

x) Finnország esetében 20 000 EUR;

y) Svédország esetében 850 000 EUR.

(3) Az (1) bekezdésben említett programok tekintetében a tagállamok számára visszatérítendő költségek maximális összege átlagosan nem haladhatja meg az alábbiakat:

a)

ELISA próbára

vizsgálatonként 2,5 EUR;

b)

PCR tesztre

vizsgálatonként 10 EUR;

c)

monovalens vakcina beszerzésére

0,3 EUR adagonként;

d)

bivalens vakcina beszerzésére

0,45 EUR adagonként;

e) a szarvasmarhák vakcinájának beadására beoltott állatonként 1,50 EUR, függetlenül a felhasznált oltóanyagadagok számától és típusától;

f) a juh- és kecskefélék vakcinájának beadására beoltott állatonként 0,75 EUR, függetlenül a felhasznált oltóanyagadagok számától és típusától.

5. cikk

A Gallus gallus tenyész-, tojó- és brojlercsirke-állományokban, valamint a pulykaállományokban (Meleagris gallopavo) előforduló szalmonellózis (zoonózist okozó szalmonella)

(1) A Bizottság a 2010. január 1-jétőldecember 31-ig terjedő időszakra jóváhagyja a Belgium, Bulgária, a Cseh Köztársaság, Dánia, Észtország, Németország, Írország, Görögország, Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Hollandia, Ausztria, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovákia, Szlovénia és az Egyesült Királyság által a Gallus gallus tenyész-, tojó- és brojlercsirke-állományokban, valamint a pulykaállományokban (Meleagris gallopavo) előforduló, zoonózist okozó szalmonella ellen való védekezésre benyújtott programokat.

(2) Az (1) bekezdésben említett egyes tagállamoknak a hatósági mintavételezés keretében végrehajtott bakteriológiai és szerológiai vizsgálatok költségeihez, a fertőtlenítés hatékonyságát ellenőrző bakteriológiai vizsgálatok költségeihez, a szalmonellával vizsgált állományokból származó madarakból származó szövetekben az antimikrobiális vagy a baktériumok elterjedését gátló hatások kimutatására végzett vizsgálatok költségeihez, az oltóanyagok beszerzéséhez, valamint a leselejtezett Gallus gallus tenyész- és tojócsirkék, illetve leselejtezett Meleagris gallopavo tenyészpulykák, továbbá elpusztított tojások értékéért a tulajdonosnak fizetett kártérítés fedezéséhez nyújtott közösségi pénzügyi hozzájárulás a (3) bekezdésben meghatározottaknak megfelelően a tagállamoknál felmerülő költségek 50 %-át teszi ki, és nem haladhatja meg a következő összegeket:

a) Belgium esetében 900 000 EUR;

b) Bulgária esetében 20 000 EUR;

c) a Cseh Köztársaság esetében 2 500 000 EUR;

d) Dánia esetében 400 000 EUR;

e) Észtország esetében 25 000 EUR;

f) Németország esetében 800 000 EUR;

g) Írország esetében 100 000 EUR;

h) Görögország esetében 550 000 EUR;

i) Spanyolország esetében 1 400 000 EUR;

j) Franciaország esetében 3 500 000 EUR;

k) Olaszország esetében 900 000 EUR;

l) Ciprus esetében 100 000 EUR;

m) Lettország esetében 50 000 EUR;

n) Litvánia esetében 10 000 EUR;

o) Luxemburg esetében 10 000 EUR;

p) Magyarország esetében 2 500 000 EUR;

q) Málta esetében 150 000 EUR;

r) Hollandia esetében 3 500 000 EUR;

s) Ausztria esetében 960 000 EUR;

t) Lengyelország esetében 4 600 000 EUR;

u) Portugália esetében 55 000 EUR;

v) Románia esetében 600 000 EUR;

w) Szlovénia esetében 117 000 EUR;

x) Szlovákia esetében 600 000 EUR;

y) az Egyesült Királyság esetében 80 000 EUR.

(3) Az (1) bekezdésben említett programok tekintetében a tagállamok számára visszatérítendő költségek maximális összege átlagosan nem haladhatja meg az alábbiakat:

a) a bakteriológiai vizsgálatra (tenyésztés/izolálás) vizsgálatonként 5,0 EUR;

b) egy adag szalmonellavakcina beszerzésére 0,05 EUR adagonként;

c) a Salmonella spp. megfelelő izolátumainak szerotipizálására vizsgálatonként 20 EUR;

d) a szalmonellával fertőzött állomány eltávolítását követően a tyúkólak fertőtlenítési hatékonyságának ellenőrzésére végzett bakteriológiai vizsgálatra vizsgálatonként 5,0 EUR;

e) a szalmonellával vizsgált állományokból származó madarakból származó szövetekben az antimikrobiális vagy a baktériumok elterjedését gátló hatások kimutatására végzett vizsgálatra vizsgálatonként 5 EUR;

f) a leselejtezett, utódokkal rendelkező Gallus gallus tenyészmadarak értékéért nyújtott kártérítésre madaranként 4 EUR;

g) a leselejtezett, forgalmazásra szánt Gallus gallus tojómadarak értékéért nyújtott kártérítésre madaranként 2,20 EUR;

h) a leselejtezett, utódokkal rendelkező Meleagris gallopavo tenyészpulykák értékéért nyújtott kártérítésre madaranként 12 EUR;

i) az utódokkal rendelkező Gallus gallus tenyészmadarak keltetőtojásaiért nyújtott kártérítésre elpusztított keltetőtojásonként 0,20 EUR;

j) a Gallus gallus tenyészmadarak étkezési tojásaiért nyújtott kártérítésre elpusztított étkezési tojásonként 0,04 EUR;

k) az utódokkal rendelkező Meleagris gallopavo tenyészpulykák keltetőtojásaiért nyújtott kártérítésre elpusztított keltetőtojásonként 0,40 EUR.

6. cikk

Klasszikus sertéspestis és afrikai sertéspestis

(1) A Bizottság jóváhagyja az alábbiakat:

a) a Bulgária, Németország, Franciaország, Luxemburg, Magyarország, Románia, Szlovénia és Szlovákia által a klasszikus sertéspestis ellen való védekezésre és figyelemmel kísérésére benyújtott programokat a 2010. január 1-jétől2010. december 31-ig terjedő időszakra;

b) az Olaszország által az afrikai sertéspestis ellen való védekezésre és figyelemmel kísérésére benyújtott programot a 2010. január 1-jétől2010. december 31-jéig terjedő időszakra.

(2) Az (1) bekezdésben említett egyes tagállamoknak a házisertéseken és vaddisznókon elvégzendő virológiai és szerológiai vizsgálatok elvégzésének költségeihez, valamint a Bulgária, Németország, Franciaország, Románia és Szlovákia által benyújtott programok esetében a vaddisznók vakcinálásához szükséges vakcinák és csalétkek beszerzése és kiosztása költségeihez nyújtott közösségi pénzügyi hozzájárulás a tagállamoknál felmerülő költségek 50 %-át teszi ki, és nem haladhatja meg az alábbi összegeket:

a) Bulgária esetében 120 000 EUR;

b) Németország esetében 1 400 000 EUR;

c) Franciaország esetében 720 000 EUR;

d) Olaszország esetében 110 000 EUR;

e) Luxemburg esetében 25 000 EUR;

f) Magyarország esetében 550 000 EUR;

g) Románia esetében 1 200 000 EUR;

h) Szlovénia esetében 30 000 EUR;

i) Szlovákia esetében 250 000 EUR.

(3) Az (1) bekezdésben említett programok tekintetében a tagállamok számára visszatérítendő költségek maximális összege az ELISA próbára vizsgálatonként átlagosan nem haladhatja meg a 2,5 EUR-t.

7. cikk

Sertések hólyagos betegsége

(1) A Bizottság a 2010. január 1-jétől2010. december 31-ig tartó időszakra jóváhagyja az Olaszország által a sertések hólyagos betegségének felszámolására benyújtott programot.

(2) A közösségi pénzügyi hozzájárulás mértéke a laboratóriumi vizsgálatok költségeinek 50 %-ában van megállapítva, és nem haladhatja meg a 250 000 EUR-t.

8. cikk

A baromfiban és a vadon élő madarakban előforduló madárinfluenza

(1) A Bizottság a 2010. január 1-jétől2010. december 31-ig terjedő időszakra jóváhagyja a Belgium, Bulgária, a Cseh Köztársaság, Dánia, Németország, Észtország, Írország, Görögország, Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Ciprus, Lettország, Luxemburg, Magyarország, Málta, Hollandia, Ausztria, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovénia, Szlovákia, Finnország, Svédország és az Egyesült Királyság által benyújtott, a baromfiban és a vadon élő madarakban előforduló madárinfluenzára vonatkozó felmérési programokat.

(2) A laboratóriumi vizsgálatok elvégzésének költségeihez nyújtott közösségi pénzügyi hozzájárulás a tagállamoknál felmerülő költségek 50 %-át teszi ki, és a vadon élő madarakból történő mintavétel esetében átalányösszegből áll, továbbá nem haladhatja meg az alábbi összegeket:

a) Belgium esetében 135 000 EUR;

b) Bulgária esetében 50 000 EUR;

c) a Cseh Köztársaság esetében 85 000 EUR;

d) Dánia esetében 200 000 EUR;

e) Németország esetében 450 000 EUR;

f) Észtország esetében 10 000 EUR;

g) Írország esetében 110 000 EUR;

h) Görögország esetében 70 000 EUR;

i) Spanyolország esetében 300 000 EUR;

j) Franciaország esetében 250 000 EUR;

k) Olaszország esetében 1 300 000 EUR;

l) Ciprus esetében 20 000 EUR;

m) Lettország esetében 60 000 EUR;

n) Luxemburg esetében 10 000 EUR;

o) Magyarország esetében 300 000 EUR;

p) Málta esetében 10 000 EUR;

q) Hollandia esetében 350 000 EUR;

r) Ausztria esetében 55 000 EUR;

s) Lengyelország esetében 100 000 EUR;

t) Portugália esetében 40 000 EUR;

u) Románia esetében 400 000 EUR;

v) Szlovénia esetében 40 000 EUR;

w) Szlovákia esetében 35 000 EUR;

x) Finnország esetében 35 000 EUR;

y) Svédország esetében 200 000 EUR;

z) az Egyesült Királyság esetében 300 000 EUR.

(3) A programok keretében elvégzett vizsgálatok/mintavétel tekintetében a tagállamok számára visszatérítendő költségek maximális összege átlagosan nem haladhatja meg az alábbiakat:

ELISA vizsgálatra

vizsgálatonként 2 EUR;

agargél-immundiffúziós próbára

vizsgálatonként 1,2 EUR;

H5/H7 altípusokra HI-próbára

vizsgálatonként 12 EUR;

vírusizolációs próbára

vizsgálatonként 40 EUR;

PCR vizsgálatra

vizsgálatonként 20 EUR;

vadon élő madarak mintavételezésére

mintánként 20 EUR.

9. cikk

Fertőző szivacsos agyvelőbántalmak (TSE), szarvasmarhák szivacsos agyvelőbántalma (BSE) és surlókór

(1) A Bizottság a 2010. január 1-jétől2010. december 31-ig terjedő időszakra jóváhagyja a Belgium, Bulgária, a Cseh Köztársaság, Dánia, Németország, Észtország, Írország, Görögország, Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Hollandia, Ausztria, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovénia, Szlovákia, Finnország, Svédország és az Egyesült Királyság által a fertőző szivacsos agyvelőbántalmak (TSE) figyelemmel kísérésére, valamint a szarvasmarhák szivacsos agyvelőbántalma (BSE) és a surlókór felszámolására benyújtott programokat.

(2) Az (1) bekezdésben említett egyes tagállamoknak a 999/2001/EK rendelet 12. cikke (2) bekezdésében, III. melléklete A. fejezete I. és II. része 1-5. pontjában és VII. mellékletében említett állatokban elvégzett gyorstesztek, valamint a 999/2001/EK rendelet X. melléklete C. fejezete 3. cikke (2) bekezdése c) pontjának i. alpontjában említett megerősítő és elsődleges molekuláris differenciáldiagnosztikai vizsgálatok költségéhez nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás a tagállamok felmerült költségeinek 100 %-át teszi ki, míg a BSE és a surlókór felszámolási programjával összhangban leselejtezett és elpusztított állatok tulajdonosainak az állatok értékéért fizetett kárpótlás fedezéséhez, továbbá a minták genotípus-vizsgálatának költségeihez nyújtott uniós hozzájárulás a tagállamok felmerült költségeinek 50 %-át teszi ki, és nem haladhatja meg az alábbi összegeket:

a) Belgium esetében 2 340 000 EUR;

b) Bulgária esetében 440 000 EUR;

c) a Cseh Köztársaság esetében 1 380 000 EUR;

d) Dánia esetében 1 420 000 EUR;

e) Németország esetében 11 260 000 EUR;

f) Észtország esetében 300 000 EUR;

g) Írország esetében 4 700 000 EUR;

h) Görögország esetében 2 000 000 EUR;

i) Spanyolország esetében 6 480 000 EUR;

j) Franciaország esetében 16 980 000 EUR;

k) Olaszország esetében 7 210 000 EUR;

l) Ciprus esetében 70 000 EUR;

m) Lettország esetében 360 000 EUR;

n) Litvánia esetében 700 000 EUR;

o) Luxemburg esetében 100 000 EUR;

p) Magyarország esetében 1 230 000 EUR;

q) Málta esetében 30 000 EUR;

r) Hollandia esetében 3 370 000 EUR;

s) Ausztria esetében 1 510 000 EUR;

t) Lengyelország esetében 4 930 000 EUR;

u) Portugália esetében 1 640 000 EUR;

v) Románia esetében 1 000 000 EUR;

w) Szlovénia esetében 240 000 EUR;

x) Szlovákia esetében 650 000 EUR;

y) Finnország esetében 610 000 EUR;

z) Svédország esetében 970 000 EUR;

za) az Egyesült Királyság esetében 5 920 000 EUR.

(3) Az (1) bekezdésben említett programok esetében nyújtott közösségi pénzügyi hozzájárulás az elvégzett vizsgálatokat, valamint a leselejtezett és megsemmisített állatokat fedezi, és maximális összege átlagosan nem haladhatja meg az alábbiakat:

a szarvasmarhafélék esetében elvégzett vizsgálatokra

vizsgálatonként 8 EUR;

a juh- és kecskefélék esetében elvégzett vizsgálatokra

30 EUR;

megerősítő és elsődleges molekuláris differenciáldiagnosztikai vizsgálatokra

175 EUR;

genotípus-vizsgálatonként

10 EUR;

minden egyes leselejtezett szarvasmarhafélére

500 EUR;

minden egyes leselejtezett juh vagy kecske esetében

70 EUR.

10. cikk

Veszettség

(1) A Bizottság a 2010. január 1-jétől2010. december 31-ig terjedő időszakra jóváhagyja a Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia által a veszettség felszámolására benyújtott programokat.

(2) Az (1) bekezdésben említett egyes tagállamoknak a programok keretében a veszettség antigénje vagy antitestjei kimutatására elvégzett laboratóriumi vizsgálatok költségéhez, a veszettség vírusának izolálásához, karakterizálásához, a biomarkerek kimutatásához és a vakcinát tartalmazó csalétkek titrálásához, valamint a vakcina és csalétek beszerzéséhez és kiosztásához nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás a tagállamok felmerülő költségeinek 75 %-át teszi ki, és nem haladhatja meg az alábbi összegeket:

a) Bulgária esetében 1 870 000 EUR;

b) Magyarország esetében 680 000 EUR;

c) Lengyelország esetében 7 380 000 EUR;

d) Románia esetében 820 000 EUR;

e) Szlovákia esetében 490 000 EUR.

(3) Az (1) bekezdésben említett programok tekintetében a tagállamok számára visszatérítendő költségek maximális összege átlagosan nem haladhatja meg az alábbiakat:

a) szerológiai vizsgálat esetében: vizsgálatonként 12 EUR;

b) a tetraciklin csontban való kimutatására szolgáló tesztre: vizsgálatonként 12 EUR;

c) fluoreszkáló ellenanyagpróbára (FAT): vizsgálatonként 18 EUR.

11. cikk

Szarvasmarhák enzootikus leukózisa

(1) A Bizottság a 2010. január 1-jétől2010. december 31-ig terjedő időszakra jóváhagyja az Észtország, Litvánia, Málta és Lengyelország által a szarvasmarhák enzootikus leukózisának felszámolására benyújtott programokat.

(2) Az (1) bekezdésben említett egyes tagállamoknak a laboratóriumi vizsgálatok elvégzésének költségeihez, valamint a programok keretében levágott állatok értékéért a tulajdonosoknak fizetendő kártérítés fedezéséhez nyújtott közösségi pénzügyi hozzájárulás a tagállamoknál felmerülő költségek 50 %-át teszi ki, és nem haladhatja meg az alábbi összegeket:

a) Észtország esetében 20 000 EUR;

b) Litvánia esetében 40 000 EUR;

c) Málta esetében 500 000 EUR;

d) Lengyelország esetében 650 000 EUR.

(3) Az (1) bekezdésben említett programok tekintetében a tagállamok számára megtérítendő költségek maximális összege átlagosan nem haladhatja meg az alábbiakat:

ELISA próbára

vizsgálatonként 0,5 EUR;

agargél-immundiffúziós próbára

vizsgálatonként 0,5 EUR;

levágott állatokra

állatonként 375 EUR.

12. cikk

Aujeszky-féle betegség

(1) A Bizottság a 2010. január 1-jétől2010. december 31-ig terjedő időszakra jóváhagyja a Bulgária, Spanyolország, Magyarország és Lengyelország által az Aujeszky-féle betegség felszámolására benyújtott programokat.

(2) Az (1) bekezdésben említett programok esetében a laboratóriumi vizsgálatok költségeihez nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás az érintett tagállamok felmerülő költségeinek 50 %-át teszi ki, és nem haladhatja meg az alábbi összegeket:

a) Bulgária esetében 25 000 EUR;

b) Magyarország esetében 300 000 EUR;

c) Lengyelország esetében 1 000 000 EUR;

d) Spanyolország esetében 700 000 EUR.

(3) Az (1) bekezdésben említett programok tekintetében a tagállamok számára megtérítendő költségek maximális összege az ELISA próbára vizsgálatonként átlagosan nem haladhatja meg az 1 EUR-t.

II. FEJEZET

TÖBBÉVES PROGRAMOK

13. cikk

Veszettség

(1) A Bizottság a 2010. január 1-jétől2012. december 31-ig terjedő időszakra jóváhagyja a Litvánia és Ausztria által a veszettség felszámolására benyújtott többéves programokat.

(2) A Bizottság a 2010. január 1-je és 2010. december 31-e közötti időszakra jóváhagyja az Észtország, Lettország, Szlovénia és Finnország által a veszettség felszámolására benyújtott többéves programok második évét.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben említett egyes tagállamoknak a programok keretében a veszettség antigénje vagy antitestjei kimutatására elvégzett laboratóriumi vizsgálatok, a veszettség vírusának karakterizálása, a biomarkerek kimutatása, a kormeghatározás, a vakcinát tartalmazó csalétkek titrálása, valamint a vakcina és csalétek beszerzése és kiosztása költségeihez nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás a tagállamok felmerülő költségeinek 75 %-át teszi ki, és nem haladhatja meg az alábbi összegeket:

a) Észtország esetében 1 360 000 EUR;

b) Lettország esetében 1 400 000 EUR;

c) Litvánia esetében 540 000 EUR;

d) Ausztria esetében 200 000 EUR;

e) Szlovénia esetében 830 000 EUR;

f) Finnország esetében 150 000 EUR.

(4) Az (1) és (2) bekezdésben említett programok tekintetében a tagállamok számára visszatérítendő költségek maximális összege átlagosan nem haladhatja meg az alábbiakat:

a) szerológiai vizsgálat esetében: vizsgálatonként 12 EUR;

b) a tetraciklin csontban való kimutatására szolgáló tesztre: vizsgálatonként 12 EUR;

c) fluoreszkáló ellenanyagpróbára (FAT): vizsgálatonként 18 EUR.

(5) A következő években lekötendő összegekről a program 2010-ben történő végrehajtása függvényében döntenek.

14. cikk

Aujeszky-féle betegség

(1) A Bizottság a 2010. január 1-je és 2010. december 31-e közötti időszakra jóváhagyja a Belgium által az Aujeszky-féle betegség felszámolására benyújtott többéves program harmadik évét.

(2) A közösségi pénzügyi hozzájárulás a laboratóriumi vizsgálatok elvégzésére a Belgiumban felmerülő költségek 50 %-át teszi ki, és nem haladhatja meg a 310 000 EUR-t.

(3) Az (1) bekezdésben említett programok tekintetében a Belgium számára visszatérítendő költségek maximális összege az ELISA próbára vizsgálatonként átlagosan nem haladhatja meg az 1 EUR-t.

15. cikk

Szarvasmarhák enzootikus leukózisa

(1) A Bizottság a 2010. január 1-je és 2010. december 31-e közötti időszakra jóváhagyja az Olaszország, Lettország és Portugália által a veszettség felszámolására benyújtott többéves programok második évét.

(2) Az (1) bekezdésben említett egyes tagállamoknak a laboratóriumi vizsgálatok elvégzésének költségeihez, valamint a programok keretében levágott állatok értékéért a tulajdonosoknak fizetendő kártérítés fedezéséhez nyújtott közösségi pénzügyi hozzájárulás a tagállamoknál felmerülő költségek 50 %-át teszi ki, és nem haladhatja meg az alábbi összegeket:

a) Olaszország esetében 600 000 EUR;

b) Lettország esetében 55 000 EUR;

c) Portugália esetében 500 000 EUR.

(3) Az (1) bekezdésben említett programok tekintetében a tagállamok számára visszatérítendő költségek maximális összege átlagosan nem haladhatja meg az alábbiakat:

ELISA próbára

vizsgálatonként 0,5 EUR;

agargél-immundiffúziós próbára

vizsgálatonként 0,5 EUR;

levágott állatokra

állatonként 375 EUR.

16. cikk

Surlókór

(1) A Bizottság a 2010. január 1-jétől2010. december 31-ig terjedő időszakra jóváhagyja a Ciprus által 2009. március 18-án benyújtott, a surlókór figyelemmel kísérésére és felszámolására irányuló többéves program második évét.

(2) A közösségi pénzügyi hozzájárulás nem haladhatja meg a 4 000 000 EUR-t, és mértéke a következő:

a) a 999/2001/EK rendelet III. melléklete A. fejezete II. része 1-5. pontjában és VII. mellékletében említett gyorstesztek, valamint a 999/2001/EK rendelet X. melléklete C. fejezete 3. cikke (2) bekezdése c) pontjának i. alpontjában említett megerősítő és elsődleges molekuláris differenciáldiagnosztikai vizsgálatok elvégzése során a Ciprusra háruló költségek 100 %-a;

b) a surlókór figyelemmel kísérésére és felszámolására irányuló programmal összhangban a leselejtezett és megsemmisített állatok értékéért a tulajdonosoknak fizetendő kárpótlás fedezéséből Ciprusra háruló költségek 75 %-a;

c) a következő költségek 50 %-a:

i. genotípus-vizsgálatok;

ii. az állatok eutanáziájához használt készítmények beszerzése;

iii. a program végrehajtására külön alkalmazott személyzet;

iv. a tetemek megsemmisítése.

(3) Az (1) bekezdésben említett program tekintetében a Ciprus számára megtérítendő költségek maximális összege átlagosan nem haladhatja meg az alábbiakat:

a juh- és kecskefélék esetében elvégzett vizsgálatokra

vizsgálatonként 30 EUR;

elsődleges molekuláris differenciáldiagnosztikai vizsgálatokra

vizsgálatonként 175 EUR;

genotípus-vizsgálatokra

vizsgálatonként 10 EUR;

minden egyes leselejtezett juh vagy kecske esetében

állatonként 100 EUR.

III. FEJEZET

ÁLTALÁNOS ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

17. cikk

A leselejtezett és levágott állatok értékéért a tulajdonosoknak fizetendő kártérítés az állat leselejtezését vagy levágását, a termékek megsemmisítését vagy a tulajdonos által a kitöltött igénylőlap benyújtását követő 90 napon belül kerül kifizetésre.

A 90 napon kívüli kártérítések kifizetésére a 883/2006/EK bizottsági rendelet ( 12 ) 9. cikkének (1), (2) és (3) bekezdése alkalmazandó.

18. cikk

(1) A közösségi pénzügyi hozzájárulás kérelmezésekor a tagállamok által benyújtott kiadásokat euróban adják meg, és ezek nem tartalmazhatnak hozzáadottérték-adót vagy más adókat.

(2) Ha a tagállamnál a kiadás nem euróban merül fel, akkor az érintett tagállam átváltja euróra az Európai Központi Bank által annak a hónapnak az első napja előtti utolsó kereskedelmi napon jegyzett árfolyamon, amelyben a tagállam benyújtja a kérelmet.

19. cikk

(1) Az 1-16. cikkben említett programokhoz akkor nyújtható közösségi pénzügyi hozzájárulás, ha az érintett tagállamok:

a) a programokat a közösségi jogszabályok vonatkozó rendelkezéseivel - beleértve a versenyjogi és közbeszerzési szabályokat is - összhangban hajtják végre;

b) legkésőbb 2010. január 1-jéig hatályba léptetik az 1-16. cikkben említett programok végrehajtásához szükséges törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket;

c) a 2009/470/EK határozat 27. cikke (7) bekezdésének a) pontjával összhangban legkésőbb 2010. július 31-éig eljuttatják a Bizottsághoz az 1-16. cikkben említett programok legfrissebb időközi technikai és pénzügyi jelentéseit;

d) a 8. cikkben említett programok tekintetében a Bizottság online rendszerén keresztül háromhavonta, a tárgyidőszak végétől számított négy héten belül tájékoztatják a Bizottságot a baromfik és vadon élő madarak megfigyelése során végzett vizsgálatok pozitív és negatív eredményeiről;

e) az 1-16. cikkben említett programok tekintetében a 2009/470/EK határozat 27. cikke (7) bekezdésének b) pontjával összhangban legkésőbb 2011. április 30-ig zárójelentést nyújtanak be a Bizottsághoz a program technikai végrehajtásáról, a tagállam által fizetett költségek igazolásával együtt, valamint a 2010. január 1-jétől2010. december 31-ig terjedő időszakban elért eredményekről;

f) az 1-16. cikkben említett programokat hatékonyan végrehajtják;

g) az 1-16. cikkben említett programok tekintetében nem nyújtanak be további kérelmeket az ezen intézkedésekhez való közösségi pénzügyi hozzájárulásra, és a korábbiakban sem nyújtottak be ilyen kérelmeket.

(2) Amennyiben egy tagállam nem felel meg az (1) bekezdésnek, a Bizottság a jogsértés jellegét és súlyosságát, valamint a Közösség által elszenvedett pénzügyi veszteséget figyelembe véve csökkenti a közösségi pénzügyi hozzájárulást.

20. cikk

Ezt a határozatot 2010. január 1-jétől kell alkalmazni.

21. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

( 1 ) HL L 155., 2009.6.18., 30. o.

( 2 ) HL L 397., 2006.12.30., 22. o.

( 3 ) HL L 115., 2008.4.29., 44. o.

( 4 ) HL L 147., 2001.5.31., 1. o.

( 5 ) HL L 10., 2006.1.14., 16. o.

( 6 ) HL L 314., 2007.12.1., 29. o.

( 7 ) HL L 322., 2008.12.2., 39. o.

( 8 ) HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

( 9 ) HL L 34., 2009.2.4., 11. o.

( 10 ) HL L 194., 2009.7.25., 56. o.

( 11 ) HL L 209., 2005.8.11., 1. o.

( 12 ) HL L 171., 2006.6.23., 1. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32009D0883 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32009D0883&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02009D0883-20101201 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02009D0883-20101201&locale=hu