Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2012.9.225 A szerződésnek a szolgáltatás és ellenszolgáltatás feltűnően nagy értékkülönbségére alapított megtámadására nem ad okot az, hogy az alperesnek nem váltak be a számításai, a szerződésből nem származott olyan haszna, mint amivel a szerződéskötéskor kalkulált [Ptk. 201. § (2) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Győri Törvényszék G.40034/2004/77., Győri Ítélőtábla Gf.20026/2010/27. (ÍH 2011.113), Győri Ítélőtábla Gf.20340/2008/4., Győri Törvényszék G.40128/2011., Kúria Gfv.30349/2011/6. (*BH 2012.9.225*), 3233/2012. (IX. 28.) AB végzés

***********

Az irányadó tényállás szerint a felperes mint földtulajdonos, az S.-i Sport- és Szabadidő Centrum (a továbbiakban: Szabadidő Centrum) mint bérbeadó, valamint R. B. mint építkező földhasználó és bérlő 1993. október 19-én földhasználati és bérleti szerződés elnevezésű megállapodást kötöttek egymással. A megállapodás szerint a Szabadidő Centrum mint önkormányzati intézmény működtetője, illetve használója bérbe adja R. B.-nek a felperes s.-i 4222/5. hrsz.-ú ingatlanának megfelelő részét, valamint a 4224/1. és 4224/2. hrsz.-ú ingatlanokat a létesítendő épület használatbavételi engedélyének jogerőre emelkedésétől számított első töredék évre és az azt követő 10 teljes naptári évre, R. B. pedig a 4222/5. hrsz.-ú ingatlanon saját beruházásában üzletházat épít, a másik két ingatlanon pedig parkolókat alakít ki. A felperes hozzájárul ahhoz, hogy az üzletház tulajdonjoga - a Ptk. 97. § (2) bekezdésének megfelelően az építkező R. B.-t illesse meg, és hogy részére a földhasználati jog bejegyzésre kerüljön, R. B. pedig a földhasználat ellenértékeként minden teljes naptári évben köteles, vagy az épület forgalmi értéke 1/10-nek megfelelő összeg megfizetésére, vagy az épület 1/10 tulajdonjogának átadására a felperes részére. A parkolók területét a szerződés szerint a kiépítés után is csak bérlőként használhatta. A megállapodás 20.) pontja tartalmazta a bérleti jog felmondásával és annak jogkövetkezményével kapcsolatos rendelkezéseket.

Az üzletház építése 1994 áprilisában megkezdődött, a végleges használatbavételi engedély 1994. augusztus 5-én jogerőre emelkedett.

A szerződő felek 1994. november 15-én a földhasználat ellenértékére és a bérlő felmondásának jogkövetkezményeire vonatkozó rendelkezések tekintetében módosították szerződésüket. A módosítás szerint a földhasználat ellenértékeként a felépítmény legkésőbb 2006. január 1-jéig a felperes tulajdonába kerül. Az alperest továbbra is megilleti a 6 hónapra szóló felmondás joga. Ha az alperes a szerződést 2001. január 1. napjáig mondja fel akkor a jogviszony megszűnésének időpontjáig az adott naptári év töredékének arányában az önkormányzat a felépítmény tulajdonosává válik az őt - teljes naptári év eltelte esetén a földhasználat ellenértékeként - megillető tulajdoni hányadnak. A fennmaradó tulajdoni hányadot a könyv szerinti érték 50%-ának megfelelő vételáron megvásárolja.

Az alperes 2000. december 20-án 2000. december 31-i hatállyal a szerződést 2001. június 30-ára felmondta. Jelen per alperese R. B. egyéni vállalkozásának átalakulás folytán létrejött jogutódja.

A felperes 2001. július 6-án benyújtott keresetében kérte annak megállapítását, hogy az alperes felmondása következtében 77/100 arányú tulajdonjogot szerzett a perbeli üzletházon, - mely időközben az s.-i 4225/A. hrsz. alatt önálló ingatlanként feltüntetésre került az ingatlan-nyilvántartásban - és kérte, hogy a bíróság keresse meg a földhivatalt a tulajdonjog bejegyzése iránt.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Érvénytelenségi kifogást is előterjesztett, melyben egyebek mellett arra hivatkozott, hogy a szerződés feltűnő értékaránytalanságban szenved.

A megyei bíróság a keresetnek helyt adó ítéletét az ítélőtábla végzésével hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára utasította.

A megyei bíróság előtt indult megismételt eljárásban a felperes keresetét módosította és arra alapítottan, hogy 1995. január 1-je és 2001. június 30-a között 6 és fél év telt el, 65/100 tulajdoni hányad tekintetében kérte tulajdonjogának megállapítását.

A megyei bíróság ítéletében a felperes keresetét elutasította. Az ítélet szerint helytállóan hivatkozott az alperes arra, hogy nem áll fenn a szolgáltatás és ellenszolgáltatás közötti értékarányosság az 1994. november 15-én módosított szerződés azon rendelkezése tekintetében, melynek értelmében 2001. június 30-án a felperes megszerzi az épület 65/100 tulajdoni hányadát, a fennmaradó tulajdoni hányadot pedig 50%-os könyv szerinti értéken megvásárolhatja. Hangsúlyozta, hogy 1994. november 15-én az üzletház és az általa elfoglalt részben térburkolattal ellátott terület forgalmi értéke összesen 39 465 000 Ft volt, melyből 34 501 000 Ft volt az alperes által felépített üzletház értéke, 4 964 000 Ft pedig - a térbetonnal együtt - a felperes által biztosított ingatlanrész értéke, míg a földhasználati jog értékét 1 986 000 Ft-ban határozta meg. A szerződés megszűnésének időpontjában - 2001. június 30-án - az egész ingatlan forgalmi értéke 88 968 000 Ft, a telek értéke - térbetonnal együtt - 19 163 000 Ft, az üzletház forgalmi értéke 69 805 000 Ft, a földhasználati jog értéke pedig 7 665 000 Ft volt. A szerződés részbeni érvénytelenségét az elsőfokú bíróság a szerződéskötés körülményeinek, a szerződés egész tartalmának, a forgalmi értékviszonyok adatainak értékelése és az ügylet jellegéből fakadó sajátosságok vizsgálata alapján állapította meg annak hangsúlyozása mellett, miszerint a felperes számára már az is kedvezményt jelentett, hogy nem forgalmi értéken, hanem könyv szerinti értéken kerül tulajdonába az üzletház fennmaradó tulajdoni hányada. Álláspontja szerint mivel az alperest terhelte a havonta fizetendő bérleti díj is, az lett volna a megfelelő, arányos ellentételezés, ha a szerződés 2001. június 30-i megszűnésekor a felperes a földhasználati jog ellenértékeként a könyv szerinti érték 50%-os összegének megfelelő vételáron megvásárolja az ingatlant.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a módosított keresetnek helyt adó határozatot hozott. Az ítélet lényege szerint az alperes megtámadási joga a Ptk. 236. § (4) bekezdése alapján megszűnt, így az elsőfokú bíróság nem is vizsgálhatta volna a szerződés érvénytelenségét a Ptk. 201. § (2) bekezdése alapján.

A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a másodfokú ítéletben kifejtettet állásponttal nem értett egyet és végzésében a másodfokú ítéletet hatályon kívül helyezte azzal, hogy a Ptk. 201. § (2) bekezdésére alapított érvénytelenségi kifogás megalapozottságát az új eljárásban érdemben kell a másodfokú bíróságnak vizsgálnia a felperes fellebbezésében és az alperes fellebbezési ellenkérelmében előadottak alapján. Kifejtette végzésében azt is, hogy az 1993. október 19-i megállapodás valójában két jogügyletet takar, az alperes és a vele szerződő másik két fél között más-más jogviszony jött létre, a bérleti díj nem a földhasználati jog ellenértéke volt és nem a felperes felé fennálló szolgáltatásnak minősült.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!