Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2014.1.1 A valótlan lakcímbejelentéssel az intellektuális közokirat-hamisítás (vagy annak kísérlete) megvalósul, minthogy a bejelentés alapján létesült hatósági nyilvántartási adat és a kiállított közokirat (lakcímkártya) a lakóhely bizonyítására alkalmas.

Kapcsolódó határozatok:

Székesfehérvári Járásbíróság B.950/2009/73., Székesfehérvári Törvényszék Bf.18/2012/10., Kúria Bfv.393/2013/16. (*BH 2014.1.1*)

***********

E bűncselekmény miatt azonban tévedés címén a terhelt felmentésének van helye, ha az önkormányzat jegyzője - aki a feladatkörében eljárva a bejelentett lakcím valódiságának ellenőrzésére is köteles - annak ismeretében ad olyan felvilágosítást, miszerint a beköltözés előtti bejelentésnek nincs jogi akadálya, hogy tudja, a lakcím bejelentésére tényleges beköltözés nélkül kerül sor, egyben a bejelentkezés megtörténtét előmozdítja [1978. évi IV. tv. 274. § (1) bek. c) pont, 16. §, 27. §; 1992. évi LXVI. tv. 5. § (2) bek., 26. § (1) bek.; 146/1993. (X. 26.) Korm. rend. 34. § (1) bek.].

A városi bíróság a 2011. szeptember 14. napján kelt ítéletével a terheltet az 1978. évi IV. törvény 274. § (1) bekezdés c) pontja szerinti közokirat-hamisítás bűntettének vádja alól felmentette.

A bejelentett fellebbezések alapján másodfokon eljáró törvényszék a 2012. szeptember 11. napján kelt végzésével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

Az ítéleti tényállás lényege szerint a terhelt elhatározta, hogy S. területén lakóházat építtet, és annak elkészültéig házat bérel magának. Elhatározásának megfelelően a kiszemelt lakóházat a 2008. július 1. napján kelt szerződéssel határozatlan időre bérbe is vette, azt tervezve, hogy a bérelt házat is felújíttatja.

A szerződés megkötését követő napon, július 2-án ügyvédje kíséretében bement az s.-i polgármesteri hivatalba, hogy az általa bérelt ingatlant lakóhelyéül bejelentse. Az angolul folyó beszélgetésnél jelen volt a polgármester és a jegyző, és miután a terhelt nem beszéli jól a magyar nyelvet, a terhelt ügyvédje tolmácsolt. Szándékának közlése után a jegyző átkísérte az ügy intézése érdekében az igazgatási előadóhoz. A lakcím bejelentésére szolgáló nyomtatványt a terhelt adataival a jogi végzettségű igazgatási előadó töltötte ki, és azt a terhelt aláírta; a nyomtatvány szövegét a terhelt számára nem fordították le.

A terheltet arra, hogy bejelentkezése akkor jogszerű, ha az adott lakcímen életvitelszerűen él, senki nem oktatta ki. A terhelt abban a hiszemben írta alá a lakcím bejelentésére szolgáló nyomtatványt, hogy a bejelentkezésnek a tényleges beköltözés nem feltétele.

Ezen okirat alapján a közhitelű nyilvántartásba a terhelt lakcímeként az s.-i ingatlant 2006. július 2. napján bejegyezték, és július 12. napján ezzel a címmel lakcímet igazoló hatósági bizonyítványt állítottak ki a számára.

A kettős állampolgárságú terhelt a tervezett építkezés, illetve felújítás megkezdése előtt - 2008 szeptemberében - édesapja betegsége miatt külföldre utazott, és onnan csak 2009 tavaszán tért vissza. Ezután úgy döntött, hogy az építkezés helyett csak a bérelt ingatlanon végeztet jelentősebb felújítást, ezért az ingatlant annak tulajdonosától megvásárolta 2009. április 23. napján.

A terhelt ebben az ingatlanban soha nem lakott, oda nem költözött be, ott egyetlen éjszakát nem töltött.

A jogi indokolásban emellett azt is rögzítette a városi bíróság, hogy a terhelt - aki meg nem cáfolt előadása szerint a bérelt ingatlanba be akart költözni - abban a téves feltevésben követte el a cselekményt, hogy a lakcímbejelentésről szóló törvény szerint nincs akadálya a bejelentkezésnek a tényleges beköltözés előtt.

Az irányadó bírói gyakorlat szerint a tényállás részét képezik az ítélet más részében rögzített tények is; így a tényálláshoz tartozóak ezek az ítélet jogi indokolásában rögzített tények is.

A jogerős bírósági határozatok ellen a megyei főügyészség a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjára alapozva felülvizsgálati indítványt nyújtott be.

A főügyészég indítványát azzal indokolta, hogy önmagában a lakcímbejelentéssel kapcsolatos jogszabályok ismeretének hiánya - miután megismerésük a terheltnek is módjában állt volna - nem zárta ki a büntetőjogi felelősséget, és a következetes ítélkezési gyakorlat szerint a téves jogi tájékoztatás is csak akkor alapozta volna meg a büntethetőséget kizáró okot, ha az az adott kérdésben illetékes szervtől vagy személytől származott volna. Az irányadó tényállás szerint ugyan a polgármester, a jegyző és az ügyintéző nem oktatta ki a terheltet a lakcím bejegyeztetésének feltételeiről, azonban álláspontja szerint ilyen kötelezettségük nem is volt; így a téves kioktatás vagy a kioktatás elmaradása nem szolgálhatott alapul a tévedés megállapításához, ahogy az sem, hogy a terheltnek az általa megbízott ügyvéd téves felvilágosítást adott, mivel a kioktatás tekintetében ő sem tekinthető illetékesnek.

Arra is utalt, hogy ugyan a keretdiszpozíciók esetében az azokat kitöltő jogszabályi rendelkezések ismeretének hiánya vagy a tartalmukban való tévedés megalapozhatja a társadalmi veszélyességben való tévedést, azonban a vád tárgyává tett bűncselekmény - a közokirat-hamisítás bűntette - nem keretdiszpozíció.

Emellett az indítvány szerint a terhelt tisztában volt azzal, hogy az ingatlan, amibe bejelentkezett, a felújításig lakás céljára nem alkalmas, így azzal is, hogy valótlan tényt állít; a valótlan tényállítás pedig erkölcsileg egyértelműen és általánosan elítélendő magatartás, és ennek a terhelt is tudatában volt. Ezért megítélése szerint az eljárt bíróságok anyagi jogszabály téves értelmezésével jutottak arra a következtetésre, hogy a terhelt tévedett a cselekménye társadalmi veszélyességében, és erre a tévedésre alapos oka volt; ezért törvénysértően került sor felmentésére.

Erre tekintettel azt indítványozta, hogy a Kúria a másodfokú határozatot helyezze hatályon kívül és utasítsa a másodfokon eljárt törvényszéket új eljárásra.

A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt fenntartotta, s azzal egyezően a másodfokú határozat hatályon kívül helyezésére és a törvényszék új eljárásra utasítására tett indítványt.

A Legfőbb Ügyészség képviselője a nyilvános ülésen arra is kitért, hogy álláspontja szerint a felvilágosítás az adott ügyben az igazgatási ügyintéző feladata lett volna, aki azonban semmilyen felvilágosítást nem adott a terheltnek. A polgármester pedig - aki a tanúként tett vallomása szerint adott ilyen tájékoztatást - nem volt ügyintéző; így nem volt olyan személy, aki a téves felvilágosítással jogilag releváns módon ejtette tévedésbe a terheltet.

A nyilvános ülésen a terhelt védője a felülvizsgálati indítvány elutasítását kérte.

Arra is hivatkozott, hogy - ahogy azt a Legfelsőbb Bíróság BH 1988.337. szám alatt közzétett döntése is tartalmazta - az ún. intellektuális közokirat-hamisítással kapcsolatban kialakult ítélkezési gyakorlat szerint ez a bűncselekmény csak abban az esetben állapítható meg, ha a közokirat bizonyító ereje kiterjed a benne foglalt tények valóságának a bizonyítására is, márpedig a bejelentkezés nem bizonyítja a bentlakás tényét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!