Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2014.9.271 Nem ütközik nyilvánvalóan jóerkölcsbe az az öröklési szerződés, amelyet a szülő a kötelesrészre jogosult gyermekei közül azzal köt meg, aki képes és hajlandó részére, gyógyíthatatlan betegségé­ben megfelelő szolgáltatásokat nyújtani [1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: Ptk.) 200. § (1) bek.; Pp. 206. § (1) bek.].

[1] A felperes keresetében az örökhagyó és az alperes között 2010. február 8-án létrejött öröklési szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte annak nyilvánvalóan a jóerkölcsbe ütköző volta miatt az 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 200. § (2) bekezdésére alapítottan, mivel álláspontja szerint az öröklési szerződés megkötésének időpontjában az alperes számíthatott az örökhagyó közeli halálára.

[2] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

[3] A megállapított tényállás szerint a peres felek testvérek. Édesanyjuk, az örökhagyó házasságát a bíróság 2001-ben felbontotta. Ekkor az alperes már nagykorú, a felperes 14 éves volt, aki kérésére az édesapjánál került elhelyezésre, míg az alperes életvitelszerűen, folyamatosan az édesanyjával élt. A felperes kapcsolata az örökhagyóval eseti látogatásokra korlátozódott, 2009 nyarán találkoztak utoljára.

[4] Az örökhagyónál 2004-ben daganatos megbetegedést diagnosztizáltak, ezért műtétekre, kemoterápiás és sugárterápiás kezelésekre került sor. A táppénzes időszakot követően rokkantsági nyugdíjba ment.

[5] Az örökhagyó önmagát és háztartását - a nagyobb bevásárlások lebonyolításának kivételével - 2009. év végéig el tudta látni. 2010. év elejétől azonban teljes mértékben ápolásra és gondozásra szorult.

[6] Az alperes 2004-től az Amerikai Egyesült Államokban dolgozott, ahonnan 2008 márciusában az örökhagyó kérésére tért véglegesen haza. 2008 júniusától kizárólag az örökhagyót ápolta, gondozta, Budapestre és Miskolcra rendszeresen szállította kezelésekre; 2008. július 31-től ápolási díjban részesült.

[7] Az örökhagyó 2008-ban már kezdeményezte az alperesnél, hogy kössenek öröklési szerződést, majd 2010 februárjában adott ügyvédnek megbízást a öröklési szerződés elkészítésére, akinek elmondta, hogy gyermekei közül kizárólag az alperesre számíthat, ez a fia évek óta gondoskodik róla, szeretettel veszi körül, míg a másik gyermekével semmilyen kapcsolata nincs; betegségére tekintettel biztosítani szeretné, hogy a jövőben is ez a gyermeke - az alperes - lássa el.

[8] 2010. február 8-án ügyvéd által ellenjegyzett okiratba foglalt öröklési szerződést kötött az alperessel, amelyben az alperes mint szerződéses örökös vállalta az örökhagyó ápolását, gondozását, tartását, gyógyíttatását és halála esetén illő módon való eltemettetését. A tartás fejében az örökhagyó a szerződésben megjelölt ingatlanai, valamint a halála idején meglévő minden ingó-, ingatlan- és készpénzvagyonának örököséül nevezte meg.

[9] Az örökhagyó 2010. március 26-án került kórházba, ahol március 31-én elhunyt. A közjegyző a hagyatékát ideiglenes hatállyal az öröklési szerződés alapján a szerződéses örökös - alperes - részére adta át.

[10] Az elsőfokú bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás adatai - így különösen a felperes indítványára beszerzett írásbeli és szóban kiegészített orvosszakértői vélemény, az örökhagyó háziorvosának tanúvallomása, valamint az örökhagyó naplójában: "célfüzetében" rögzítettek - alapján úgy foglalt állást, hogy a szerződéskötés időpontjában sem az örökhagyó, sem az alperes nem volt tisztában az örökhagyó tényleges életkilátásaival, ezért az örökhagyó mintegy másfél hónappal később bekövetkező halála miatt a szerződéskötés nem ütközik jóerkölcsbe és ez okból nem tekinthető érvénytelennek. Számos eseti döntést felhívva - BH 2004.53., BH 2007.188., BH 2012.6.157. - rámutatott arra, hogy az örökhagyó gyógyíthatatlan betegségének ismerete önmagában nem elegendő a szerződés jóerkölcsbe ütköző voltának megállapításához, különösen ha a szerződéses örökös már a szerződés megkötése előtti időszakban huzamosan ellátta a szerződésben rögzített feladatokat. Kiemelte, hogy ebben az esetben az alperes már a szerződés megkötését megelőzően is tevékenyen részt vállalt a feladatokból, az örökhagyó állapota által indokolt mértékben.

[11] Rámutatott továbbá arra is, hogy bár a szerződés jellegével szükségszerűen együtt jár, hogy az öröklési szerződéssel lekötött vagyontárgy nem számítandó be a kötelesrész alapjába, ez önmagában nem eredményezi a szerződés nyilvánvalóan jóerkölcsbe ütköző voltát.

[12] Az elsőfokú ítélet indokolásában kiemeltek szerint bár az orvosszakértő valószínűsítette, hogy a szerződéskötéskor számítani lehetett az örökhagyó közeli időpontban bekövetkező halálára, azonban az időpont meghatározást a szakértő is csupán jóslásnak tartotta. Az elsőfokú bíróság jelentőséget tulajdonított annak, hogy a laikus számára csak a beteg kezelésének a ténye volt észlelhető (az nem, hogy ez csak tüneti és nem gyógyító jellegű), maga az örökhagyó is reménykedett a 2010. tavaszi felgyógyulásában, csupán február 23-án rögzítette a betegsége valós stádiumával való szembesülését. Nem talált adatot arra vonatkozóan, hogy az alperest állapotáról, életkilátásairól bárki tájékoztatta volna.

[13] Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[14] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást ítélkezése alapjául elfogadta és az arra alapított döntéssel is mindenben egyetértett.

[15] A fellebbezés kapcsán kiemeltek szerint az örökhagyó a szerződéses szabadság elvéből következően szabadon dönthetett arról, hogy az évek óta fennálló súlyos betegsége miatt szükségessé váló tartását, gondozását milyen módon kívánja megoldani. A másodfokú bíróság megítélése szerint az adott öröklési szerződés nem esik a társadalmi közfelfogás szerint erkölcsileg súlyos megítélés alá, nem sérti a társadalom kialakult erkölcsítéletét, a szerződéssel elérni kívánt célt, a szerződés tárgya megfelel a jóerkölcs polgári jogi követelményének.

[16] Rámutatott végül arra, hogy a felperes által hivatkozott nem megfelelő teljesítés nem érvénytelenségi ok; szerződésszegés miatt az örökhagyó indíthatott volna szerződés megszüntetése iránti pert.

[17] A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben annak hatályon kívül helyezését és - tartalma szerint - az elsőfokú bíróság ítéletének a keresete szerinti megváltoztatását kérte.

[18] A Kúria a felülvizsgálati kérelmet az alábbiak szerint nem találta alaposnak.

[19] A felülvizsgálati eljárás tárgyát kizárólag annak vizsgálata képezte, hogy az első- és másodfokú bíróság jogszabálysértés nélkül jutott-e arra a következtetésre, hogy az öröklési szerződés nem ütközik a jóerkölcsbe.

[20] Az eljáró bíróságok a jogvita megalapozott elbírálásához szükséges körben a bizonyítást lefolytatták; a bizonyítási eljárás adatainak egymással való egybevetése, azok okszerű, logikai ellentmondásmentes és a Pp. 206. § (1) bekezdésében foglalt elveknek megfelelően történt értékelése alapján megalapozottan állapították meg a tényállást, és az abból levont jogi következtetés is helytálló.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!