BH 1993.1.53 A helyi önkormányzatok a korábban a helyi tanácsok által alapított költségvetési üzemeket megszüntethetik, de azok felszámolását nem kérhetik. A bíróságoknak az ilyen kérelmek teljesítését - a bírói út hiányára hivatkozva - meg kell tagadniuk [1979. évi II. tv. 35. §, 36. § (1) bek., 41. § (3) bek., 1990. évi LXV. tv. 107. § (1) bek. b) pont, (2) bek., 1990. évi CIV. tv. 40. §, 4/1991. (II. 13.) PM r. 37. § (1) bek. c) pont, 1986. évi 11. tvr.].
M. Város Önkormányzati Képviselő Testülete az 1991. június 27-én hozott határozatával jogutód nélkül megszüntette a költségvetési üzemét, és elrendelte az egyszerűsített felszámolásának a közzétételét, ez irányú kérelmét az elsőfokú bírósághoz benyújtotta. A bíróság 1991. július 18-án kelt végzésével az egyszerűsített felszámolási eljárást megindította, annak közzététele a Magyar Közlönyben megtörtént.
Az elsőfokú bíróság végzése ellen emelt - módosított - törvényességi óvás indítványozta az elsőfokú bíróság végzése törvénysértő voltának megállapítása mellett annak hatályban történő fenntartását. A törvényességi óvás alapos.
A felszámolási eljárásról szóló többször módosított 1986. évi 11. tvr. (Ftvr.)* 1. és 2. §-hoz fűzött indokolás szerint az Ftvr. a gazdálkodó szervezeteknek a meghatározására a Ptk.-tól eltérő fogalmi meghatározást használ. Erre a Ptk. 685. §-ának c) pontja szerint lehetősége van. Ebbe a fogalomba sorolja be a Ptk. többek között az állami költségvetési szervet is, amennyiben gazdálkodó tevékenységével kapcsolatban polgári jogviszonyt létesít, kivéve, ha a törvény az ilyen szervre kifejezetten rendelkezést tartalmaz. Az Ftrv. azonban a költségvetési szerveket semmilyen vonatkozásban nem vonja szabályozása alá, így egyértelmű, hogy a költségvetési szervekkel szemben felszámolási eljárás lefolytatásának helye nincs.
Az önkormányzati képviselő-testület határozata 1991. június 27-én született. A tanácsi költségvetési üzemről szóló módosított 74/1987. (XII. 24.) PM-ÉVM rendelet a 40/1990. (XII. 30.) PM rendelet 11. §-ának d) pontja alapján e rendelet kihirdetésének napján hatályát vesztette. Ugyanis az önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. (Öt.) 17. §-a (1) bekezdésének b) pontjában - többek között - szereplő költségvetési üzemek vagyona a (2) bekezdés alapján a törvény hatálybalépésének napján e törvény erejénél fogva a helyi önkormányzatok tulajdonába került. Ezzel az aktussal a költségvetési üzemek vagyona a (2) bekezdés alapján a törvény hatálybalépésének napján e törvény erejénél fogva a helyi önkormányzatok tulajdonába került. Ezzel az aktussal a költségvetési üzemek megszűntek. Mint azt az egyes állami tulajdonban levő vagyontárgyaknak az önkormányzatok tulajdonába adásáról szóló 1991. évi XXXIII. tv. 52. §-ához fűzött általános indokolás is egyértelműen lerögzíti, az Öt. 107. §-ának (2) bekezdése tekintetében a költségvetési üzem is költségvetési szerv, amelynek a kezelésében levő ingatlanok az Öt. hatálybalépésével az önkormányzatok tulajdonába kerültek.
A költségvetési szervek által létrehozott egyéb költségvetési szervek tekintetében az 1990. évi CIV. törvény (Kvt.) és az ezzel a törvénnyel is módosított 1979. évi II. tv. (Ápt.), valamint a 4/1991. (II. 13.) PM rendelet (R.) tartalmaz szabályokat.
Az Ápt. 35. §-a értelmében a költségvetési szerv az államháztartás részét képező olyan jogi személy, amely a társadalmi közös szükségletek kielégítését szolgáló, jogszabályban meghatározott állami feladatokat alaptevékenységként, az alapító okiratban meghatározott körben és kötelezettséggel végzi. Az Ápt. 36. §-ának (1) bekezdése szerint költségvetési szervet helyi önkormányzat is alapíthat. Helyi önkormányzat esetében az Ápt. 41. §-ának (3) bekezdése szerint a pénzügyminiszter jóváhagyására vagy egyetértésére nincs szükség. Az Ápt. 41. §-ának (3) bekezdése a költségvetési szerv részére vállalkozási tevékenység folytatását akkor teheti lehetővé, ha azt alaptevékenységének jellege megengedi. Az Ápt. 37. §-a, a Kvt. 40. §-a és az R. 37. §-a (1) bekezdésének c) pontja értelmében ezeket a szerveket nyilvántartásba kell venni, éspedig a Területi Államháztartási és Közigazgatási Informatikai Szolgálat által vezetett törzskönyvi nyilvántartásba. Gazdálkodásukat illetően költségvetésüket a felügyeleti szerv hagyja jóvá, ennek elkészítéséhez előírásokat adhat. Pénzellátásáról a felügyeleti szerv gondoskodik. Pénzeszközeinek felhasználása kötött. A pénzkifizetés ellenőrzés alatt áll [R. 7. §-ának (2) és (3) bekezdése, 8. §-ának (1) bekezdése, 9. §-ának (1) bekezdése, 10. §-ának (1) bekezdése és a 19. §-a]. Az Ápt. 36. §-ának (5) bekezdése lehetővé teszi, hogy az alapító a szervet átszervezze, tevékenységét módosítsa és megszüntesse [Öt. 82. §-a (1) bekezdésének d) pontja szerint az önkormányzat saját bevétele az átvett pénzeszköz is]. Az Ápt. szerint a változásokat, így a megszüntetést is a törzskönyvi nyilvántartásba be kell jegyezni.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!