Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1993.1.53 A helyi önkormányzatok a korábban a helyi tanácsok által alapított költségvetési üzemeket megszüntethetik, de azok felszámolását nem kérhetik. A bíróságoknak az ilyen kérelmek teljesítését - a bírói út hiányára hivatkozva - meg kell tagadniuk [1979. évi II. tv. 35. §, 36. § (1) bek., 41. § (3) bek., 1990. évi LXV. tv. 107. § (1) bek. b) pont, (2) bek., 1990. évi CIV. tv. 40. §, 4/1991. (II. 13.) PM r. 37. § (1) bek. c) pont, 1986. évi 11. tvr.].

M. Város Önkormányzati Képviselő Testülete az 1991. június 27-én hozott határozatával jogutód nélkül megszüntette a költségvetési üzemét, és elrendelte az egyszerűsített felszámolásának a közzétételét, ez irányú kérelmét az elsőfokú bírósághoz benyújtotta. A bíróság 1991. július 18-án kelt végzésével az egyszerűsített felszámolási eljárást megindította, annak közzététele a Magyar Közlönyben megtörtént.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen emelt - módosított - törvényességi óvás indítványozta az elsőfokú bíróság végzése törvénysértő voltának megállapítása mellett annak hatályban történő fenntartását. A törvényességi óvás alapos.

A felszámolási eljárásról szóló többször módosított 1986. évi 11. tvr. (Ftvr.)* 1. és 2. §-hoz fűzött indokolás szerint az Ftvr. a gazdálkodó szervezeteknek a meghatározására a Ptk.-tól eltérő fogalmi meghatározást használ. Erre a Ptk. 685. §-ának c) pontja szerint lehetősége van. Ebbe a fogalomba sorolja be a Ptk. többek között az állami költségvetési szervet is, amennyiben gazdálkodó tevékenységével kapcsolatban polgári jogviszonyt létesít, kivéve, ha a törvény az ilyen szervre kifejezetten rendelkezést tartalmaz. Az Ftrv. azonban a költségvetési szerveket semmilyen vonatkozásban nem vonja szabályozása alá, így egyértelmű, hogy a költségvetési szervekkel szemben felszámolási eljárás lefolytatásának helye nincs.

Az önkormányzati képviselő-testület határozata 1991. június 27-én született. A tanácsi költségvetési üzemről szóló módosított 74/1987. (XII. 24.) PM-ÉVM rendelet a 40/1990. (XII. 30.) PM rendelet 11. §-ának d) pontja alapján e rendelet kihirdetésének napján hatályát vesztette. Ugyanis az önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. (Öt.) 17. §-a (1) bekezdésének b) pontjában - többek között - szereplő költségvetési üzemek vagyona a (2) bekezdés alapján a törvény hatálybalépésének napján e törvény erejénél fogva a helyi önkormányzatok tulajdonába került. Ezzel az aktussal a költségvetési üzemek vagyona a (2) bekezdés alapján a törvény hatálybalépésének napján e törvény erejénél fogva a helyi önkormányzatok tulajdonába került. Ezzel az aktussal a költségvetési üzemek megszűntek. Mint azt az egyes állami tulajdonban levő vagyontárgyaknak az önkormányzatok tulajdonába adásáról szóló 1991. évi XXXIII. tv. 52. §-ához fűzött általános indokolás is egyértelműen lerögzíti, az Öt. 107. §-ának (2) bekezdése tekintetében a költségvetési üzem is költségvetési szerv, amelynek a kezelésében levő ingatlanok az Öt. hatálybalépésével az önkormányzatok tulajdonába kerültek.

A költségvetési szervek által létrehozott egyéb költségvetési szervek tekintetében az 1990. évi CIV. törvény (Kvt.) és az ezzel a törvénnyel is módosított 1979. évi II. tv. (Ápt.), valamint a 4/1991. (II. 13.) PM rendelet (R.) tartalmaz szabályokat.

Az Ápt. 35. §-a értelmében a költségvetési szerv az államháztartás részét képező olyan jogi személy, amely a társadalmi közös szükségletek kielégítését szolgáló, jogszabályban meghatározott állami feladatokat alaptevékenységként, az alapító okiratban meghatározott körben és kötelezettséggel végzi. Az Ápt. 36. §-ának (1) bekezdése szerint költségvetési szervet helyi önkormányzat is alapíthat. Helyi önkormányzat esetében az Ápt. 41. §-ának (3) bekezdése szerint a pénzügyminiszter jóváhagyására vagy egyetértésére nincs szükség. Az Ápt. 41. §-ának (3) bekezdése a költségvetési szerv részére vállalkozási tevékenység folytatását akkor teheti lehetővé, ha azt alaptevékenységének jellege megengedi. Az Ápt. 37. §-a, a Kvt. 40. §-a és az R. 37. §-a (1) bekezdésének c) pontja értelmében ezeket a szerveket nyilvántartásba kell venni, éspedig a Területi Államháztartási és Közigazgatási Informatikai Szolgálat által vezetett törzskönyvi nyilvántartásba. Gazdálkodásukat illetően költségvetésüket a felügyeleti szerv hagyja jóvá, ennek elkészítéséhez előírásokat adhat. Pénzellátásáról a felügyeleti szerv gondoskodik. Pénzeszközeinek felhasználása kötött. A pénzkifizetés ellenőrzés alatt áll [R. 7. §-ának (2) és (3) bekezdése, 8. §-ának (1) bekezdése, 9. §-ának (1) bekezdése, 10. §-ának (1) bekezdése és a 19. §-a]. Az Ápt. 36. §-ának (5) bekezdése lehetővé teszi, hogy az alapító a szervet átszervezze, tevékenységét módosítsa és megszüntesse [Öt. 82. §-a (1) bekezdésének d) pontja szerint az önkormányzat saját bevétele az átvett pénzeszköz is]. Az Ápt. szerint a változásokat, így a megszüntetést is a törzskönyvi nyilvántartásba be kell jegyezni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!