32022D0180[1]

A Bizottság (EU) 2022/180 végrehajtási határozata (2022. február 8.) a 2006/771/EK határozatnak a kis hatótávolságú eszközök általi rádióspektrum-használattal kapcsolatos harmonizált műszaki feltételek naprakésszé tétele tekintetében történő módosításáról (az értesítés a C(2022) 644. számú dokumentummal történt) (EGT-vonatkozású szöveg)

A BIZOTTSÁG (EU) 2022/180 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2022. február 8.)

a 2006/771/EK határozatnak a kis hatótávolságú eszközök általi rádióspektrum-használattal kapcsolatos harmonizált műszaki feltételek naprakésszé tétele tekintetében történő módosításáról

(az értesítés a C(2022) 644. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Közösség rádióspektrum-politikájának keretszabályozásáról szóló, 2002. március 7-i 676/2002/EK európai parlamenti és tanácsi határozatra (1) és különösen annak 4. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1) A kis hatótávolságú eszközök általában határokon át könnyen szállítható és használható tömegpiaci és/vagy hordozható rádióberendezések. A belső piacon a spektrumhozzáférési feltételek közötti eltérések azzal a kockázattal járnak, hogy a szóban forgó eszközök káros zavarást okoznak más rádióalkalmazásoknak és szolgálatoknak, akadályozzák az eszközök szabad mozgását és növelik előállítási költségeiket.

(2) A 2006/771/EK bizottsági határozat (2) a kis hatótávolságú eszközök széles köre tekintetében harmonizálja a spektrumhasználatra vonatkozó műszaki feltételeket az olyan alkalmazási területeken, mint például a riasztók, a helyi hírközlés, a távvezérlés, az orvosi implantátumok, az orvosi adatok gyűjtése, az intelligens közlekedési rendszerek és a "dolgok internete", beleértve a rádiófrekvenciás azonosítást (RFID) is. Ennek eredményeként az említett harmonizált műszaki feltételeket tiszteletben tartó kis hatótávolságú eszközök kizárólag a nemzeti jog szerinti általános engedélyezés alá esnek.

(3) Az (EU) 2018/1538 bizottsági végrehajtási határozat (3) emellett a 874-874,4 és a 915-919,4 MHz frekvenciasávban harmonizálja a kis hatótávolságú eszközök általi spektrumhasználat műszaki feltételeit. Mivel ezekben a frekvenciasávokban a megosztási környezet eltérő, külön szabályozási rendszerre van szükség. Az említett határozat lehetővé teszi a műszakilag fejlett RFID-megoldások, valamint az adathálózatokon belül hálózatba kapcsolt kis hatótávolságú eszközökön alapuló "dolgok internete" alkalmazások bevezetését.

(4) A 2006/771/EK határozat és az (EU) 2018/1538 végrehajtási határozat alkotja a kis hatótávolságú eszközökre vonatkozó szabályozási keretet, amely a digitális egységes piacon belül számos alkalmazás tekintetében támogatja az innovációt.

(5) A kis hatótávolságú eszközöknek a gazdaságban betöltött egyre fontosabb szerepe, valamint a technológia és a társadalmi igények gyors változása miatt új alkalmazások jelennek meg a szóban forgó eszközök területén. Az ilyen alkalmazások szükségessé teszik a spektrumhasználat harmonizált műszaki feltételeinek rendszeres aktualizálását.

(6) A 676/2002/EK határozat 4. cikkének (2) bekezdése értelmében 2006 júliusában a Postai és Távközlési Igazgatások Európai Értekezlete (a továbbiakban: CEPT) számára adott, a 2006/771/EK határozat mellékletének a kis hatótávolságú eszközökkel kapcsolatos technológiai és piaci fejleményekre figyelemmel történő naprakésszé tételére irányuló állandó megbízás alapján az említett mellékletet hét alkalommal módosították. Az állandó megbízás alapján elvégzett munka egyúttal az (EU) 2018/1538 végrehajtási határozat alapjául is szolgált, amely további spektrumot biztosít a kis hatótávolságú eszközök számára a 874-874,4 és a 915-919,4 MHz frekvenciatartományban.

(7) 2019. július 16-án a Bizottság kiadta a nyolcadik aktualizálási ciklusra vonatkozó iránymutatását. Az állandó megbízás teljesítése keretében és a szóban forgó iránymutatásnak megfelelően a CEPT 2021. március 5-én benyújtotta 77. jelentését a Bizottságnak. A közlekedési és forgalmi telematikai eszközökre vonatkozó meglévő bejegyzések javítása mellett a CEPT azt javasolta, hogy a 2006/771/EK határozat mellékletét új bejegyzésekkel egészítsék ki. Ezeknek az új bejegyzéseknek lehetővé kell tenniük a spektrum használatát a zárt mágneses magrezonanciás (NMR) alkalmazások számára. Ezért e határozat műszaki alapját a szóban forgó jelentésnek kell képeznie.

(8) Az e határozatban meghatározott feltételek mellett működő kis hatótávolságú eszközöknek meg kell felelniük a 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (4) is.

(9) Ezért a 2006/771/EK határozatot módosítani kell.

(10) Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a Rádióspektrum-bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 2006/771/EK határozat a következőképpen módosul:

1. A határozat a következő 4a. cikkel egészül ki:

"4a. cikk

A tagállamok legkésőbb 2022. október 1-jéig jelentést tesznek a Bizottságnak e határozat végrehajtásáról."

2. A melléklet helyébe az e határozat mellékletében szereplő szöveg lép.

2. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2022. február 8-án.

a Bizottság részéről

Thierry BRETON

a Bizottság tagja

(1) HL L 108., 2002.4.24., 1. o.

(2) A Bizottság 2006/771/EK határozata (2006. november 9.) a kis hatótávolságú eszközök által használt rádióspektrum harmonizációjáról (HL L 312., 2006.11.11., 66. o.).

(3) A Bizottság (EU) 2018/1538 végrehajtási határozata (2018. október 11.) a 874-876 MHz és a 915-921 MHz frekvenciasávon belül a kis hatótávolságú eszközök által használt rádióspektrum harmonizációjáról (HL L 257., 2018.10.15., 57. o.).

(4) Az Európai Parlament és a Tanács 2014/53/EU irányelve (2014. április 16.) a rádióberendezések forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról és az 1999/5/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 153., 2014.5.22., 62. o.).

MELLÉKLET

"MELLÉKLET

A kis hatótávolságú eszközök frekvenciasávjai a vonatkozó harmonizált műszaki feltételekkel és végrehajtási határidőkkel

Az 1. táblázat meghatározza a kis hatótávolságú eszközök azon, a 2. cikk 3. pontjában meghatározott kategóriáinak alkalmazási körét, amelyekre ez a határozat vonatkozik. A 2. táblázat a frekvenciasávok és a kis hatótávolságú eszközök kategóriáinak különböző kombinációit, a spektrumhozzáférés harmonizált műszaki feltételeit és a vonatkozó végrehajtási határidőket tartalmazza.

Az e határozat hatálya alá tartozó valamennyi sávra és kis hatótávolságú eszközre vonatkozó általános műszaki feltételek a következők:

- A tagállamok kötelesek a 2. táblázatban található szomszédos frekvenciasávok egyetlen frekvenciasávként történő használatát engedélyezni, ha minden szomszédos frekvenciasávra vonatkozó konkrét feltétel teljesül.

- A tagállamok kötelesek a 2. táblázatban meghatározott adóteljesítmény, térerősség és teljesítménysűrűség maximális értékén belül engedélyezni a spektrumhasználatot. A 3. cikk (3) bekezdése értelmében a tagállamok kevésbé szigorú feltételeket is szabhatnak, azaz a spektrum használatát magasabb adóteljesítmény, térerősség és teljesítménysűrűség mellett is engedélyezhetik, amennyiben ez nem csorbítja vagy veszélyezteti a kis hatótávolságú eszközök megfelelő egyidejű működését az e határozattal harmonizált sávokban.

- A tagállamoknak csak a 2. táblázatban meghatározott további paraméterek (csatornákra és/vagy csatorna-hozzáférésre és -foglalásra vonatkozó követelmények) kiszabására van lehetőségük, és nem vezethetnek be más paramétereket, illetve spektrumhozzáférési és zavarcsökkentési követelményeket. A 3. cikk (3) bekezdése értelmében a kevésbé szigorú feltételek azt jelentik, hogy a tagállamok az említett, egy adott rubrikában szereplő további paramétereket el is hagyhatják, illetve megengedhetnek magasabb értékeket is, amennyiben ez nem befolyásolja hátrányosan a harmonizált sávra vonatkozó megfelelő megosztási környezetet.

- A tagállamok csak a 2. táblázatban meghatározott, a használatra vonatkozó egyéb korlátozásokat szabhatják meg, és nem vezethetnek be további használati korlátozásokat. Mivel a 3. cikk (3) bekezdése értelmében kevésbé szigorú feltételek is alkalmazhatók, a tagállamok elhagyhatják valamely vagy az összes korlátozást, amennyiben ez nem befolyásolja hátrányosan a harmonizált sávra vonatkozó megfelelő megosztási környezetet.

- A 3. cikk (3) bekezdése szerinti kevésbé szigorú feltételek a 2014/53/EU irányelv sérelme nélkül alkalmazhatók.

E melléklet alkalmazásában a kitöltési tényező meghatározása a következő:

»kitöltési tényező«: a Σ(Ton)/(Tobs) értékének százalékban kifejezett aránya, ahol a Ton egyetlen adóeszköz »on« ideje, a Tobs pedig a megfigyelési időtartam. A Ton-t egy megfigyelési frekvenciasávban (Fobs) kell mérni. E műszaki melléklet eltérő rendelkezése hiányában a Tobs folyamatos, egy órán át tartó időszak, az Fobs pedig az e műszaki mellékletben meghatározott alkalmazandó frekvenciasáv. A 3. cikk (3) bekezdésének értelmében a kevésbé szigorú feltételek azt jelentik, hogy a tagállamok a kitöltési tényező esetében magasabb értéket is engedélyezhetnek.

1. táblázat

A kis hatótávolságú eszközök 2. cikk 3. pontja szerinti kategóriái és azok alkalmazási köre

A kis hatótávolságú eszközök kategóriája Alkalmazási kör

Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök (SRD-k) Az alkalmazástól és rendeltetésétől függetlenül minden olyan rádiós eszköz, amely teljesíti az adott frekvenciasáv tekintetében meghatározott műszaki feltételeket. Jellemző felhasználási területek: távmérés, távvezérlés, riasztók, általános adatátvitel, továbbá egyéb alkalmazások.

Aktív orvosi implantátum eszközök A teljes egészében vagy részben, sebészeti vagy orvosi úton az emberi testbe vagy egy állat testébe helyezésre szánt, aktív beültethető orvostechnikai eszközök rádióhullámokat használó része, valamint adott esetben ezek külső kiegészítő berendezései. Az aktív beültethető orvostechnikai eszközök meghatározását a 90/385/EGK tanácsi irányelv (1) tartalmazza.

Hallássegítő eszközök (ALD-k) Olyan rádiótávközlő rendszerek, amelyek lehetővé teszik a hallássérült személyek számára hallóképességük javítását. Az ilyen rendszerek jellemzően egy vagy több rádióadót, valamint egy vagy több rádióvevőt tartalmaznak.

Nagy kitöltési tényezőjű/folyamatos átvitelt megvalósító eszközök Alacsony késleltetési idejű és nagy kitöltési tényezőjű átvitelt megvalósító rádiós eszközök. Jellemző felhasználási területek: kombinált hang-/képátvitelre és audio-/videoszinkronizációs jelekre használt, magánhasználatú, vezetéknélküli, folyamatos adatátvitelt biztosító (streaming) audio- és multimédiás rendszerek, mobiltelefonok, gépkocsiba szerelt vagy otthoni szórakoztatóelektronikai rendszerek, vezetéknélküli mikrofonok, vezetéknélküli hangfalak, vezetéknélküli fejhallgatók, emberen levő rádiós eszközök, hallássegítő eszközök, monitor-fülhallgatók, koncertek vagy más színpadi előadások céljára készült vezetéknélküli mikrofonok és kis teljesítményű analóg FM-adók.

Induktív eszközök Közeltéri hírközlő és meghatározó alkalmazásokhoz az indukcióshurok-rendszer mágneses terét használó rádiós eszközök. Jellemző felhasználási területek: személygépkocsi-indításgátlás, állatazonosítás, riasztórendszerek, kábelérzékelés, hulladékkezelés, személyazonosítás, vezetéknélküli beszédátviteli összeköttetések, beléptető rendszerek, közelség- és fémérzékelők, lopásgátló rendszerek (beleértve a rádiófrekvenciás indukciós lopásgátló rendszereket is), kézi eszközökre történő adatátvitel, automatikus áruazonosítás, vezetéknélküli vezérlőrendszerek és automatikus útdíjbeszedés.

Kis kitöltési tényezőjű/nagy megbízhatóságú eszközök Olyan rádiós eszközök, amelyek általában csekély spektrumhasználattal és a kis kitöltési tényezőjű spektrumhozzáférésre vonatkozó szabályokra támaszkodva igen megbízható spektrumhozzáférést és átvitelt biztosítanak a megosztott frekvenciasávokban. Jellemző alkalmazások: riasztórendszerek, amelyek rádiótávközlés útján adnak vészjelet a távoli helyszínről, valamint szociális segélykérő rendszerek, amelyek bajba jutott személyek számára biztosítanak megbízható kommunikációt.

Orvosi adatgyűjtést szolgáló eszközök A nem hangalapú adatoknak a nem beültethető orvostechnikai eszközöktől, illetve az ilyen eszközökhöz - a betegek egészségügyi intézményekben vagy otthonukban, megfelelő engedéllyel rendelkező egészségügyi szakemberek által előírt módon végzett megfigyelése, diagnosztizálása és kezelése céljából - történő továbbítása.

PMR446 eszközök Olyan (bázisállomás és átjátszó használata nélküli) hordozható, emberen levő vagy közvetlen kézi működtetésű berendezések, amelyek kizárólag beépített antennákat használnak a megosztás maximalizálása és a zavarás minimalizálása érdekében. A PMR 446 berendezés kis hatótávolságú, berendezések közötti közvetlen összeköttetést megvalósító üzemmódban működik, és sem az infrastruktúra-hálózat részeként, sem átjátszóként nem használható.

Rádiómeghatározó eszközök Egy adott tárgy helyének, sebességének és/vagy egyéb jellemzőjének meghatározására vagy az e paraméterekkel összefüggő információk megszerzésére használt rádiós eszközök. A rádiómeghatározó berendezések általában méréseket végeznek az ilyen jellemzők meghatározása érdekében. A rádiómeghatározó eszközök alkalmazási köre nem terjed ki a pont-pont vagy pont-többpont rádióösszeköttetésre.

Rádiófrekvenciás azonosító (RFID) eszközök Címkén és címkeolvasón alapuló rádiótávközlő rendszerek, amelyek i. élőlényhez vagy tárgyhoz rögzített rádiós eszközből (címke), valamint ii. a címkét aktiváló és abból adatokat kiolvasó adóvevő egységből (címkeolvasó) állnak. Jellemző alkalmazások: árucikkek nyomon követése és azonosítása, például elektronikus árufelügyelet (EAS) céljából, továbbá az - elem nélküli, elemes rásegítésű vagy elemmel működő - címkével ellátott árucikkekkel kapcsolatos adatok gyűjtése és továbbítása. A címkeolvasó ellenőrzi a címkétől kapott információt, majd továbbítja a központi számítógépnek.

Közlekedési és forgalmi telematikai eszközök A (vonatkozó műszaki korlátozások függvényében közúti, vasúti, vízi vagy légi) közlekedésben, a forgalomirányításban, a navigációban, a mobilitáskezelésben és az intelligens közlekedési rendszerekben (ITS) használt rádiós eszközök. Jellemző alkalmazások: különböző szállítási módok közötti kapcsolódási pontok, járművek közötti (pl. személygépkocsi-személygépkocsi) összeköttetés, illetve járművek és rögzített pontok közötti (pl. személygépkocsi-infrastruktúra) összeköttetés, valamint a használókkal való kétirányú összeköttetés.

Szélessávú adatátviteli eszközök A spektrumhoz való hozzáféréshez szélessávú modulációs technikát alkalmazó rádiós eszközök. Jellemző felhasználási területek: vezetéknélküli hozzáférési rendszerek, például rádiós helyi hálózatok (WAS/RLAN-ok) vagy adathálózatokban használt szélessávú SRD-k.

2. táblázat

A kis hatótávolságú eszközök frekvenciasávjai a vonatkozó harmonizált műszaki feltételekkel és végrehajtási határidőkkel

Sáv sorszáma Frekvenciasáv A kis hatótávolságú eszközök kategóriája Maximális adóteljesítmény/maximális térerősség/maximális teljesítménysűrűség További paraméterek (csatornákra és/vagy csatorna-hozzáférésre és -foglalásra vonatkozó követelmények) A használatra vonatkozó egyéb korlátozások Végrehajtási határidő

1. 9-59,750 kHz Induktív eszközök 72 dΒμΑ/m 10 m távolságban 2014. július 1.

90. 9-148 kHz Rádiómeghatározó eszközök 46 dBμA/m 10 m távolságban 100 Hz vonatkoztatási frekvencia mellett, a mágneses magrezonanciás (NMR) eszközön kívül.

A mágneses térerősség 100 Hz felett 10 dB/dekádot csökken. Zárt mágneses magrezonanciás (NMR) alkalmazások esetében [j]. 2022. július 1.

2. 9-315 kHz Aktív orvosi implantátum eszközök 30 dΒμΑ/m 10 m távolságban A kitöltési tényező határértéke: 10 % Ezek a használati feltételek kizárólag az aktív beültethető orvostechnikai eszközökre vonatkoznak. 2014. július 1.

3. 59,750-60,250 kHz Induktív eszközök 42 dΒμΑ/m 10 m távolságban 2014. július 1.

4. 60,250-74,750 kHz Induktív eszközök 72 dBμA/m 10 m távolságban 2014. július 1.

5. 74,750-75,250 kHz Induktív eszközök 42 dBμA/m 10 m távolságban 2014. július 1.

6. 75,250-77,250 kHz Induktív eszközök 72 dBμA/m 10 m távolságban 2014. július 1.

7. 77,250-77,750 kHz Induktív eszközök 42 dBμA/m 10 m távolságban 2014. július 1.

8. 77,750-90 kHz Induktív eszközök 72 dBμA/m 10 m távolságban 2014. július 1.

9. 90-119 kHz Induktív eszközök 42 dBμA/m 10 m távolságban 2014. július 1.

10. 119-128,6 kHz Induktív eszközök 66 dBμA/m 10 m távolságban 2014. július 1.

11. 128,6-129,6 kHz Induktív eszközök 42 dBμA/m 10 m távolságban 2014. július 1.

12. 129,6-135 kHz Induktív eszközök 66 dBμA/m 10 m távolságban 2014. július 1.

13. 135-140 kHz Induktív eszközök 42 dBμA/m 10 m távolságban 2014. július 1.

14. 140-148,5 kHz Induktív eszközök 37,7 dΒμΑ/m 10 m távolságban 2014. július 1.

15. 148,5-5 000 kHz [1] Induktív eszközök -15 dΒμΑ/m 10 m távolságban minden 10 kHz-es sávszélességben.

Továbbá a 10 kHz-et meghaladó sávszélességben működő rendszerekre a teljes térerősség -5 dΒμΑ/m 10 m távolságban. 2014. július 1.

91. 148-5 000 kHz Rádiómeghatározó eszközök -15 dBμA/m 10 m távolságban a mágneses magrezonanciás (NMR) eszközön kívül. Zárt mágneses magrezonanciás (NMR) alkalmazások esetében [j]. 2022. július 1.

17. 400-600 kHz Rádiófrekvenciás azonosító (RFID) eszközök -8 dΒμΑ/m 10 m távolságban 2014. július 1.

85. 442,2-450,0 kHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 7 dBμA/m 10 m távolságban Csatornaosztás ≥ 150 Hz Ezek a használati feltételek kizárólag a személyérzékelő és az ütközéselkerülő eszközökre vonatkoznak. 2020. január 1.

18. 456,9-457,1 kHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 7 dBμA/m 10 m távolságban Ezek a használati feltételek kizárólag a betemetett áldozatok és értéktárgyak felkutatására szolgáló eszközökre vonatkoznak. 2014. július 1.

19. 984-7 484 kHz Közlekedési és forgalmi telematikai eszközök 9 dΒμΑ/m 10 m távolságban A kitöltési tényező határértéke: 1 %. Ezek a használati feltételek kizárólag a vonatok jelenlétében, a 27 090 -27 100 kHz sávnak a 28. sávra megállapított feltételek szerint energia-távtáplálásra való igénybevétele mellett történő Eurobalise-adásokra vonatkoznak. 2014. július 1.

20. 3 155 -3 400 kHz Induktív eszközök 13,5 dΒμΑ/m 10 m távolságban 2014. július 1.

21. 5 000 -30 000 kHz [2] Induktív eszközök -20 dΒμΑ/m 10 m távolságban minden 10 kHz-es sávszélességben. Továbbá a 10 kHz-et meghaladó sávszélességben működő rendszerekre a teljes térerősség -5 dΒμΑ/m 10 m távolságban. 2014. július 1.

92. 5 000 -30 000 kHz Rádiómeghatározó eszközök -5 dBμA/m 10 m távolságban a mágneses magrezonanciás (NMR) eszközön kívül. Zárt mágneses magrezonanciás (NMR) alkalmazások esetében [j]. 2022. július 1.

22. 6 765 -6 795 kHz Induktív eszközök 42 dΒμΑ/m 10 m távolságban 2014. július 1.

23. 7 300 -23 000 kHz Közlekedési és forgalmi telematikai eszközök -7 dΒμΑ/m 10 m távolságban Az antennákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [8]. Ezek a használati feltételek kizárólag a vonatok jelenlétében, a 27 090 -27 100 kHz sávnak a 28. sávra megállapított feltételek szerint energia-távtáplálásra való igénybevétele mellett történő Eurobalise-adásokra vonatkoznak. 2014. július 1.

24. 7 400 -8 800 kHz Induktív eszközök 9 dΒμΑ/m 10 m távolságban 2014. július 1.

25. 10 200 -11 000 kHz Induktív eszközök 9 dΒμΑ/m 10 m távolságban 2014. július 1.

27a. 13 553 -13 567 kHz Induktív eszközök 42 dΒμΑ/m 10 m távolságban Az átviteli maszkra és az antennákra vonatkozó követelmények valamennyi kombinált frekvenciaszegmens esetében alkalmazandók [8], [9]. 2020. január 1.

27b. 13 553 -13 567 kHz Rádiófrekvenciás azonosító (RFID) eszközök 60 dΒμΑ/m 10 m távolságban Az átviteli maszkra és az antennákra vonatkozó követelmények valamennyi kombinált frekvenciaszegmens esetében alkalmazandók [8], [9]. 2014. július 1.

27c. 13 553 -13 567 kHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 10 mW ERP 2014. július 1.

28. 26 957 -27 283 kHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 10 mW ERP 2014. július 1.

29. 26 990 -27 000 kHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 100 mW ERP A kitöltési tényező határértéke: 0,1 %.

A modellirányító eszközökre [d] nem vonatkozik kitöltésitényező-korlátozás. 2014. július 1.

30. 27 040 -27 050 kHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 100 mW ERP A kitöltési tényező határértéke: 0,1 %.

A modellirányító eszközökre [d] nem vonatkozik kitöltésitényező-korlátozás. 2014. július 1.

31. 27 090 -27 100 kHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 100 mW ERP A kitöltési tényező határértéke: 0,1 %.

A modellirányító eszközökre [d] nem vonatkozik kitöltésitényező-korlátozás. 2014. július 1.

32. 27 140 -27 150 kHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 100 mW ERP A kitöltési tényező határértéke: 0,1 %.

A modellirányító eszközökre [d] nem vonatkozik kitöltésitényező-korlátozás. 2014. július 1.

33. 27 190 -27 200 kHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 100 mW ERP A kitöltési tényező határértéke: 0,1 %.

A modellirányító eszközökre [d] nem vonatkozik kitöltésitényező-korlátozás. 2014. július 1.

34. 30-37,5 MHz Aktív beültethető orvostechnikai eszközök 1 mW ERP A kitöltési tényező határértéke: 10 % Ezek a használati feltételek kizárólag a vérnyomásmérésre szolgáló nagyon kis teljesítményű orvosi membrán-implantátumokra vonatkoznak, amelyek megfelelnek az aktív beültethető orvostechnikai eszközök meghatározásának. 2014. július 1.

93. 30-130 MHz Rádiómeghatározó eszközök -36 dBm ERP a mágneses magrezonanciás (NMR) eszközön kívül. Zárt mágneses magrezonanciás (NMR) alkalmazások esetében [j]. 2022. július 1.

35. 40,66-40,7 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 10 mW ERP 2018. január 1.

36. 87,5-108 MHz Nagy kitöltési tényezőjű/folyamatos átvitelt megvalósító eszközök 50 nW ERP Csatornaosztás: legfeljebb 200 kHz. Ezek a használati feltételek kizárólag az analóg frekvenciamodulációs (FM) vezetéknélküli, folyamatos adatátvitelt biztosító (streaming) audio- és multimédiás adóberendezésekre vonatkoznak. 2014. július 1.

37a. 169,4-169,475 MHz Hallássegítő eszközök (ALD) 500 mW ERP Csatornaosztás: legfeljebb 50 kHz. 2014. július 1.

37c. 169,4-169,475 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 500 mW ERP Csatornaosztás: legfeljebb 50 kHz.

A kitöltési tényező határértéke: 1,0 %.

A mérőeszközök [a] esetében a kitöltési tényező határértéke 10,0 %. 2014. július 1.

38. 169,4-169,4875 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 10 mW ERP A kitöltési tényező határértéke: 0,1 %. 2020. január 1.

39a. 169,4875-169,5875 MHz Hallássegítő eszközök (ALD) 500 mW ERP Csatornaosztás: legfeljebb 50 kHz. 2014. július 1.

39b. 169,4875-169,5875 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 10 mW ERP A kitöltési tényező határértéke: 0,001 %.

Helyi idő szerint 00:00 és 06:00 óra között a kitöltési tényező határértékére 0,1 % alkalmazható. 2020. január 1.

40. 169,5875-169,8125 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 10 mW ERP A kitöltési tényező határértéke: 0,1 %. 2020. január 1.

82. 173,965-216 MHz Hallássegítő eszközök (ALD) 10 mW ERP Hangolási tartomány [5]. Csatornaosztás: legfeljebb 50 kHz. Az ALD-eszköztől 1,5 méteres távolságra elhelyezkedő DAB vevőkészülék védelmének biztosításához 35 dΒμV/m-es küszöbérték szükséges, az ALD működési területén végzett DAB-jelerősség-mérések függvényében. Az ALD-eszköznek minden esetben legalább 300 kHz távolságban kell működnie egy foglalt DAB csatorna szélétől.

A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. 2018. január 1.

41. 401-402 MHz Aktív beültethető orvostechnikai eszközök 25 μW ERP Csatornaosztás: 25 kHz.

A sávszélesség legfeljebb 100 kHz-re való növelése érdekében az egyes adókészülékek egyesíthetik a szomszédos csatornákat.

A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7].

Ehelyett 0,1 %-os kitöltésitényező-határérték is alkalmazható. Ezek a használati feltételek csak a kifejezetten az aktív beültethető orvostechnikai eszközök és/vagy testre erősített vagy más, az emberi testen kívül elhelyezkedő, idő szempontjából nem kritikus, az egyes betegekre vonatkozó élettani információ átvitelére szolgáló eszközök közötti, nem beszédátvitelt szolgáló digitális kommunikáció céljára kifejlesztett rendszerekre vonatkoznak. 2014. július 1.

42. 402-405 MHz Aktív beültethető orvostechnikai eszközök 25 μW ERP Csatornaosztás: 25 kHz.

A sávszélesség legfeljebb 300 kHz-re való növelése érdekében az egyes adókészülékek egyesíthetik a szomszédos csatornákat.

Egyéb spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikák, beleértve a 300 kHz-nél nagyobb sávszélességet is, alkalmazhatók, amennyiben biztosítható a többi használóval, különösen a meteorológiai rádiószondákkal való összeférhetőség [7]. Ezek a használati feltételek kizárólag az aktív beültethető orvostechnikai eszközökre vonatkoznak. 2014. július 1.

43. 405-406 MHz Aktív beültethető orvostechnikai eszközök 25 μW ERP Csatornaosztás: 25 kHz

A sávszélesség legfeljebb 100 kHz-re való növelése érdekében az egyes adókészülékek egyesíthetik a szomszédos csatornákat.

A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7].

Ehelyett 0,1 %-os kitöltésitényező-határérték is alkalmazható. Ezek a használati feltételek csak a kifejezetten az aktív beültethető orvostechnikai eszközök és/vagy testre erősített vagy más, az emberi testen kívül elhelyezkedő, idő szempontjából nem kritikus, az egyes betegekre vonatkozó élettani információ átvitelére szolgáló eszközök közötti, nem beszédátvitelt szolgáló digitális kommunikáció céljára kifejlesztett rendszerekre vonatkoznak. 2014. július 1.

86. 430-440 MHz Orvosi adatgyűjtést szolgáló eszközök -50 dBm/100kHz ERP teljesítménysűrűség, de legfeljebb -40 dBm/10MHz összteljesítmény (mindkét határérték a beteg testén kívüli mérésekre vonatkozik) Ezek a használati feltételek kizárólag a nagyon kis teljesítményű vezeték nélküli orvosi kapszulaendoszkópos (ULP WMCE) [h] alkalmazásokra vonatkoznak. 2020. január 1.

44a. 433,05-434,79 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 1 mW ERP és -13 dBm/10 kHz teljesítménysűrűség a 250 kHz-et meghaladó modulációs sávszélesség esetén A beszédátvitel korszerű zavarcsökkentő technikákkal engedélyezett. Más hangfrekvenciás és videoátvitel nem megengedett. 2014. július 1.

44b. 433,05-434,79 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 10 mW ERP A kitöltési tényező határértéke: 10 % 2020. január 1.

45c. 434,04-434,79 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 10 mW ERP A kitöltési tényező határértéke: 100 % 25 kHz-et meg nem haladó csatornaosztás esetén. A beszédátvitel korszerű zavarcsökkentő technikákkal engedélyezett. Más hangfrekvenciás és videoátvitel nem megengedett. 2020. január 1.

83. 446,0-446,2 MHz PMR446 500 mW ERP A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. 2018. január 1.

87 862-863 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 25 mW ERP A kitöltési tényező határértéke: 0,1 %.

Sávszélesség: ≤ 350 kHz. 2020. január 1.

46a. 863-865 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 25 mW ERP A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7].

Ehelyett 0,1 %-os kitöltésitényező-határérték is alkalmazható. 2018. január 1.

46b. 863-865 MHz Nagy kitöltési tényezőjű/folyamatos átvitelt megvalósító eszközök 10 mW ERP Ezek a használati feltételek kizárólag a vezetéknélküli, folyamatos adatátvitelt biztosító (streaming) audio- és multimédiás eszközökre vonatkoznak. 2014. július 1.

84. 863-868 MHz Szélessávú adatátviteli eszközök 25 mW ERP A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7].

Sávszélesség: > 600 kHz és ≤ 1 MHz.

Kitöltési tényező: ≤ 10 % a hálózati hozzáférési pontok [g] esetén

Kitöltési tényező: ≤ 2,8 % más esetben Ezek a használati feltételek kizárólag adathálózatokban használt szélessávú SRD-kre [g] vonatkoznak. 2018. január 1.

47. 865-868 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 25 mW ERP A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7].

Ehelyett 1 %-os kitöltésitényező-határérték is alkalmazható. 2020. január 1.

47a. 865-868 MHz [6] Rádiófrekvenciás azonosító (RFID) eszközök 2 W ERP

2 W ERP-vel történő lekérdezés kizárólag a négy, 865,7 MHz-es, 866,3 MHz-es, 866,9 MHz-es és 867,5 MHz-es középfrekvenciájú csatornán belül engedélyezettek.

A 2006/804/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezésének időpontja előtt forgalomba hozott RFID lekérdező eszközök szerzett jogok tárgyaként kezelendők, azaz folyamatosan tovább használhatók a 2006/804/EK határozatban annak hatályon kívül helyezése előtt rögzített rendelkezésekkel összhangban. A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7].

Sávszélesség ≤ 200 kHz. 2018. január 1.

47b. 865-868 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 500 mW ERP

Adások kizárólag a 865,6-865,8 MHz, 866,2-866,4 MHz, 866,8-867,0 MHz és a 867,4-867,6 MHz frekvenciatartományokban engedélyezettek.

Adaptív teljesítményszabályozó (APC) szükséges. Másik lehetőségként olyan egyéb zavarcsökkentő technikák is alkalmazhatók, amelyek legalább egyenértékű spektrum-összeférhetőségi szintet biztosítanak. A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7].

Sávszélesség: ≤ 200 kHz

Kitöltési tényező: ≤ 10 % a hálózati hozzáférési pontok [g] esetén

Kitöltési tényező: ≤ 2,5 % más esetben. Ezek a használati feltételek kizárólag az adathálózatokra [g] vonatkoznak. 2018. január 1.

48. 868-868,6 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 25 mW ERP A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7].

Ehelyett 1 %-os kitöltésitényező-határérték is alkalmazható. 2020. január 1.

49. 868,6-868,7 MHz Kis kitöltési tényezőjű/nagy megbízhatóságú eszközök 10 mW ERP Csatornaosztás: 25 kHz. A teljes frekvenciasávot egy csatornaként is lehet használni nagysebességű adatátvitelre.

A kitöltési tényező határértéke: 1,0 %. Ezek a használati feltételek kizárólag a riasztórendszerekre [e] vonatkoznak. 2014. július 1.

50. 868,7-869,2 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 25 mW ERP A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7].

Ehelyett 0,1 %-os kitöltésitényező-határérték is alkalmazható. 2020. január 1.

51. 869,2-869,25 MHz Kis kitöltési tényezőjű/nagy megbízhatóságú eszközök 10 mW ERP Csatornaosztás: 25 kHz. A kitöltési tényező határértéke: 0,1 %. Ezek a használati feltételek kizárólag a szociális segélykérő eszközökre [b] vonatkoznak. 2014. július 1.

52. 869,25-869,3 MHz Kis kitöltési tényezőjű/nagy megbízhatóságú eszközök 10 mW ERP Csatornaosztás: 25 kHz. A kitöltési tényező határértéke: 0,1 %. Ezek a használati feltételek kizárólag a riasztórendszerekre [e] vonatkoznak. 2014. július 1.

53. 869,3-869,4 MHz Kis kitöltési tényezőjű/nagy megbízhatóságú eszközök 10 mW ERP Csatornaosztás: 25 kHz. A kitöltési tényező határértéke: 1,0 %. Ezek a használati feltételek kizárólag a riasztórendszerekre [e] vonatkoznak. 2014. július 1.

54. 869,4-869,65 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 500 mW ERP A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7].

Ehelyett 10 %-os kitöltésitényező-határérték is alkalmazható. 2020. január 1.

55. 869,65-869,7 MHz Kis kitöltési tényezőjű/nagy megbízhatóságú eszközök 25 mW ERP Csatornaosztás: 25 kHz. A kitöltési tényező határértéke: 10 % Ezek a használati feltételek kizárólag a riasztórendszerekre [e] vonatkoznak. 2014. július 1.

56a. 869,7-870 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 5 mW ERP A beszédátvitel korszerű zavarcsökkentő technikákkal engedélyezett. Más hangfrekvenciás és videoátvitel nem megengedett. 2014. július 1.

56b. 869,7-870 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 25 mW ERP A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7].

Ehelyett 1 %-os kitöltésitényező-határérték is alkalmazható. 2020. január 1.

57a. 2 400 -2 483,5 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 10 mW kisugárzott egyenértékű izotrop teljesítmény (EIRP) 2014. július 1.

57b. 2 400 -2 483,5 MHz Rádiómeghatározó eszközök 25 mW EIRP 2014. július 1.

57c. 2 400 -2 483,5 MHz Szélessávú adatátviteli eszközök 100 mW EIRP és 100 mW/100 kHz EIRP-sűrűség alkalmazandó frekvenciaugratásos moduláció, 10 mW/MHz EIRP-sűrűség pedig más modulációfajták alkalmazása esetén. A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. 2014. július 1.

58. 2 446 -2 454 MHz Rádiófrekvenciás azonosító (RFID) eszközök 500 mW EIRP A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. 2014. július 1.

59. 2 483,5 -2 500 MHz Aktív beültethető orvostechnikai eszközök 10 mW EIRP A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7].

Csatornaosztás: 1 MHz A teljes frekvenciasávot egy csatornaként, dinamikusan is lehet használni nagysebességű adatátvitelre.

Továbbá 10 %-os kitöltésitényező-határérték alkalmazandó. Ezek a használati feltételek kizárólag az aktív beültethető orvostechnikai eszközökre vonatkoznak.

A külső kiegészítő alapegységek kizárólag beltérben használhatók. 2014. július 1.

59a. 2 483,5 -2 500 MHz Orvosi adatgyűjtést szolgáló eszközök 1 mW EIRP A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7].

Modulációs sávszélesség: ≤ 3 MHz.

Továbbá 10 %-os kitöltésitényező-határérték alkalmazandó. Ezek a használati feltételek kizárólag az egészségügyi intézményekben beltéri használatra szánt gyógyászati célú testfelszíni hálózati rendszerre (medical body area network system, MBANS) [f] vonatkoznak. 2018. január 1.

59b. 2 483,5 -2 500 MHz Orvosi adatgyűjtést szolgáló eszközök 10 mW EIRP A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7].

Modulációs sávszélesség: ≤ 3 MHz.

Továbbá 2 %-os kitöltésitényező-határérték alkalmazandó. Ezek a használati feltételek kizárólag a betegek otthonában beltéri használatra szánt gyógyászati célú testfelszíni hálózati rendszerre (medical body area network system, MBANS) [f] vonatkoznak. 2018. január 1.

60. 4 500 -7 000 MHz Rádiómeghatározó eszközök 24 dBm EIRP [3] A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. Ezek a használati feltételek kizárólag a tartályszintmérő radarokra [c] vonatkoznak. 2014. július 1.

61. 5 725 -5 875 MHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 25 mW EIRP 2014. július 1.

62. 5 795 -5 815 MHz Közlekedési és forgalmi telematikai eszközök 2 W EIRP A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. Ezek a használati feltételek kizárólag az útdíjbeszedő alkalmazásokra, valamint az intelligens menetíró készülékekkel, tömeggel és méretekkel kapcsolatos alkalmazásokra [i] vonatkoznak. 2020. január 1.

88. 5 855 -5 865 MHz Közlekedési és forgalmi telematikai eszközök 33 dBm EIRP, 23 dBm/MHz EIRP-sűrűség és 30 dB-es tartományú adóteljesítmény-szabályozás (TPC) A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. Ezek a használati feltételek csak a jármű-jármű, jármű-infrastruktúra és infrastruktúra-jármű rendszerekre vonatkoznak. 2020. január 1.

89. 5 865 -5 875 MHz Közlekedési és forgalmi telematikai eszközök 33 dBm EIRP, 23 dBm/MHz EIRP-sűrűség és 30 dB-es tartományú adóteljesítmény-szabályozás (TPC) A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. Ezek a használati feltételek csak a jármű-jármű, jármű-infrastruktúra és infrastruktúra-jármű rendszerekre vonatkoznak. 2020. január 1.

63. 6 000 -8 500 MHz Rádiómeghatározó eszközök 7 dBm/50 MHz csúcs EIRP és -33 dBm/MHz átlagos EIRP Az automatikus teljesítményszabályozásra és az antennákra, valamint a spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7], [8], [10]. Ezek a használati feltételek kizárólag a tartályszintmérő radarokra vonatkoznak.

A rádiócsillagászati létesítmények körül kijelölt tilalmi zónákat tiszteletben kell tartani. 2014. július 1.

64. 8 500 -10 600 MHz Rádiómeghatározó eszközök 30 dBm EIRP [3] A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. Ezek a használati feltételek kizárólag a tartályszintmérő radarokra [c] vonatkoznak. 2014. július 1.

65. 17,1-17,3 GHz Rádiómeghatározó eszközök 26 dBm EIRP A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. Ezek a használati feltételek kizárólag a földi telepítésű rendszerekre vonatkoznak. 2014. július 1.

66. 24,05-24,075 GHz Közlekedési és forgalmi telematikai eszközök 100 mW EIRP 2014. július 1.

67. 24,05-26,5 GHz Rádiómeghatározó eszközök 26 dBm/50 MHz csúcs EIRP és -14 dBm/MHz átlagos EIRP Az automatikus teljesítményszabályozásra és az antennákra, valamint a spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. [8], [10] Ezek a használati feltételek kizárólag a tartályszintmérő radarokra vonatkoznak.

A rádiócsillagászati létesítmények körül kijelölt tilalmi zónákat tiszteletben kell tartani. 2014. július 1.

68. 24,05-27 GHz Rádiómeghatározó eszközök 43 dBm EIRP [3] A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. Ezek a használati feltételek kizárólag a tartályszintmérő radarokra [c] vonatkoznak. 2014. július 1.

69a. 24,075-24,15 GHz Közlekedési és forgalmi telematikai eszközök 100 mW EIRP A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. Ezek a használati feltételek kizárólag a földön mozgó járművön elhelyezett radarokra vonatkoznak. 2014. július 1.

69b. 24,075-24,15 GHz Közlekedési és forgalmi telematikai eszközök 0,1 mW EIRP 2014. július 1.

70a. 24,15-24,25 GHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 100 mW EIRP 2014. július 1.

70b. 24,15-24,25 GHz Közlekedési és forgalmi telematikai eszközök 100 mW EIRP 2014. július 1.

74a. 57-64 GHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 100 mW EIRP és 10 dBm maximális adóteljesítmény 2020. január 1.

74b. 57-64 GHz Rádiómeghatározó eszközök 43 dBm EIRP [3] A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. Ezek a használati feltételek kizárólag a tartályszintmérő radarokra [c] vonatkoznak. 2014. július 1.

74c. 57-64 GHz Rádiómeghatározó eszközök 35 dBm/50 MHz csúcs EIRP és -2 dBm/MHz átlagos EIRP Az automatikus teljesítményszabályozásra, az antennákra, valamint a spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7], [8], [10]. Ezek a használati feltételek kizárólag a tartályszintmérő radarokra vonatkoznak. 2014. július 1.

75. 57-71 GHz Szélessávú adatátviteli eszközök 40 dBm EIRP és 23 dBm/MHz EIRP-sűrűség A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. Helyhez kötött kültéri telepítés nem megengedett. 2020. január 1.

75a. 57-71 GHz Szélessávú adatátviteli eszközök 40 dBm/EIRP, 23 dBm/MHz EIRP-sűrűség és 27 dBm maximális adóteljesítmény az antennacsatlakozó(ko)n A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. 2020. január 1.

75b. 57-71 GHz Szélessávú adatátviteli eszközök 55 dBm EIRP, 38 dBm/MHz EIRP-sűrűség és legalább 30 dBi adóantenna-nyereség A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. Ezek a használati feltételek kizárólag a helyhez kötött kültéri telepítésre vonatkoznak. 2020. január 1.

76. 61-61,5 GHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 100 mW EIRP 2014. július 1.

77. 63,72-65,88 GHz Közlekedési és forgalmi telematikai eszközök 40 dBm EIRP A 2020. január 1. előtt forgalomba hozott közlekedési és forgalmi telematikai eszközök szerzett jogok tárgyaként kezelendők, azaz továbbra is használhatják a korábbi 63-64 GHz frekvenciatartományt, egyébként ugyanazok a feltételek érvényesek. Ezek a használati feltételek csak a jármű-jármű, jármű-infrastruktúra és infrastruktúra-jármű rendszerekre vonatkoznak. 2020. január 1.

78a. 75-85 GHz Rádiómeghatározó eszközök 34 dBm/50 MHz csúcs EIRP és -3 dBm/MHz átlagos EIRP Az automatikus teljesítményszabályozásra és az antennákra, valamint a spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7], [8], [10]. Ezek a használati feltételek kizárólag a tartályszintmérő radarokra vonatkoznak.

A rádiócsillagászati létesítmények körül kijelölt tilalmi zónákat tiszteletben kell tartani. 2014. július 1.

78b. 75-85 GHz Rádiómeghatározó eszközök 43 dBm EIRP [3] A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7]. Ezek a használati feltételek kizárólag a tartályszintmérő radarokra [c] vonatkoznak. 2014. július 1.

79a. 76-77 GHz Közlekedési és forgalmi telematikai eszközök 55 dBm csúcs EIRP és 50 dBm átlagos EIRP és 23,5 dBm átlagos EIRP impulzusüzemű radarok esetén A spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákra vonatkozó követelmények alkalmazandók [7].

A közlekedési infrastruktúrában használt helyhez kötött radaroknak letapogató jellegűeknek kell lenniük abból a célból, hogy korlátozzák a megvilágítási időt és biztosítsák a minimálisan szükséges radarcsendet a gépkocsiradar-rendszerekkel való együttes működés érdekében. Ezek a használati feltételek kizárólag a földön mozgó járművön elhelyezett és az infrastrukturális rendszerekre vonatkoznak. 2020. június 1.

79b. 76-77 GHz Közlekedési és forgalmi telematikai eszközök 30 dBm csúcs EIRP és

3 dBm/MHz átlagos spektrális teljesítménysűrűség A kitöltési tényező határértéke: ≤ 56 %/s. Ezek a használati feltételek kizárólag a forgószárnyas légijárműveken való használatra szánt akadályérzékelő rendszerekre vonatkoznak [4]. 2018. január 1.

80a. 122-122,25 GHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 10 dBm/250 MHz EIRP és

-48 dBm/MHz 30°-os emelkedési szög esetén 2018. január 1.

80b. 122,25-123 GHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 100 mW EIRP 2018. január 1.

81. 244-246 GHz Általános alkalmazású kis hatótávolságú eszközök 100 mW EIRP 2014. július 1.

A 2. táblázatban említett alkalmazások és eszközök:

[a] A »mérőeszközök« olyan, kétirányú rádiótávközlő rendszerek részét alkotó rádiós eszközök, amelyek intelligens hálózati infrastruktúrákban (pl. áram-, gáz- és vízszolgáltatás) távfelügyeletet, mérést és adattovábbítást tesznek lehetővé.

[b] A »szociális segélykérő eszközök« olyan rádiótávközlő rendszerek, amelyek zárt térben bajba jutott személyek számára megbízható kommunikációt biztosítanak segélykérő jelzésük leadásához. A szociális segélykérő eszközt jellemzően az idős és a fogyatékkal élő személyeknek való segítségnyújtás területén alkalmazzák.

[c] A »tartályszintmérő radar« (TLPR) egy tartályban lévő anyag szintjének meghatározására használt speciális rádiómeghatározó alkalmazás, amelyet fémből vagy vasbetonból készült tartályokba vagy azokéval összemérhető rádiófrekvenciás csillapító tulajdonsággal rendelkező anyagból készült hasonló létesítményekbe telepítenek. A tartály valamilyen anyag tárolására szolgál.

[d] A »modellirányító eszközök« olyan, speciális távvezérlés és távmérés célú rádióberendezések, amelyeket modellek (elsősorban járművek kicsinyített másai) levegőben, földön, illetve a víz felszínén vagy a víz alatt végzett mozgásának távolról történő irányítására használnak.

[e] A riasztórendszer olyan eszköz, amelynek az a fő funkciója, hogy probléma vagy meghatározott esemény bekövetkezésekor rádiótávközlés útján távoli helyszínről egy rendszernek vagy egy személynek riasztást adjon. A rádiós riasztók a szociális segélykérő eszközöket, valamint a személy- és vagyonbiztonságot szolgáló riasztókat is magukban foglalják.

[f] A gyógyászati célú testfelszíni hálózati rendszerek (MBANS-ok) orvosi adatok gyűjtésére szolgálnak több, a testen viselt érzékelő és/vagy aktuátor, valamint az emberi testen vagy a test körül elhelyezett hálózati elosztóeszköz kis teljesítményű, vezetéknélküli hálózatba rendezése révén.

[g] Az adathálózat hálózati hozzáférési pontja olyan helyhez kötött földfelszíni kis hatótávolságú eszköz, amely csatlakozási pontként szolgál az adathálózat más kis hatótávolságú eszközei számára az adott adathálózaton kívül található szolgáltatási platformok eléréséhez. Az adathálózat kifejezés hálózati elemként szolgáló több kis hatótávolságú eszközre, beleértve a hálózati hozzáférési pontot is, és a köztük lévő vezetéknélküli összeköttetésekre utal.

[h] A vezetéknélküli orvosi kapszulaendoszkópia orvos-beteg találkozáskor orvosi adatok gyűjtésére szolgál, felhasználási célja az emberi emésztőszerveket ábrázoló képek alkotása.

[i] Az intelligens menetíró készülékekkel, tömeggel és méretekkel kapcsolatos alkalmazások az (EU) 2016/799 bizottsági végrehajtási rendelet (2) 14. függelékében meghatározott távoli kommunikációs funkciók ellátására, valamint az (EU) 2015/719 európai parlamenti és tanácsi irányelv (3) 10d. cikkében a tömegre és a méretekre vonatkozóan meghatározott követelmények érvényesítésére szolgálna.

[j] A zárt NMR-érzékelők olyan eszközök, amelyek esetében a vizsgált anyagot/tárgyat az NMR-eszköz házán belül helyezik el. Az NMR-technikák a vizsgált anyag/tárgy mágneses magrezonanciás gerjesztését és mágnesestérerősség-válaszát alkalmazzák ahhoz, hogy anyagtulajdonságokra vonatkozó információkat nyerjenek az atomok izotópjainak rezonanciafrekvenciás válaszai alapján. A mágneses magrezonanciás képalkotó rendszerek és a mágneses rezonanciás tomográfiás rendszerek nem tartoznak ebbe a körbe.

A 2. táblázatban említett egyéb műszaki követelmények és pontosítások:

[1] A 20. sávban az induktív alkalmazásokra magasabb térerősségértékek és a használatra vonatkozó további korlátozások vonatkoznak.

[2] A 22., 24., 25., 27a. és 28. sávban az induktív alkalmazásokra magasabb térerősségértékek és a használatra vonatkozó további korlátozások vonatkoznak.

[3] A maximális teljesítmény a lezárt tartály belsejében értendő, amely egy 500 literes teszttartály környezetében -41,3 dBm/MHz EIRP spektrális teljesítménysűrűségnek felel meg.

[4] A tagállamok meghatározhatnak olyan tilalmi zónákat, vagy olyan, azokkal egyenértékű intézkedéseket hozhatnak, amelyek vonatkozásában a rádiócsillagászati szolgálat vagy más nemzeti használat védelme érdekében a forgószárnyas légijárműveken való használatra szánt akadályérzékelő rendszerek nem használhatók. »Forgószárnyas légi járművek«: az EASA CS-27 és CS-29 (illetve JAR-27 és JAR-29 a korábbi tanúsítványok tekintetében).

[5] Az eszközöknek az egész frekvenciatartományt le kell fedniük hangolási tartományként.

[6] Az RFID-címkék nagyon alacsony teljesítményszinten (-20 dBm ERP) válaszolnak az RFID-lekérdezési csatornák körüli frekvenciatartományban, és meg kell felelniük a 2014/53/EU irányelv alapvető követelményeinek.

[7] Olyan spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákat kell alkalmazni, amelyek megfelelő teljesítményszintet biztosítanak a 2014/53/EU irányelv alapvető követelményeinek teljesítéséhez. Amennyiben a vonatkozó technikákat olyan harmonizált szabványok vagy azok részei írják le, amelyek hivatkozásait a 2014/53/EU irányelv értelmében közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában, biztosítani kell az e technikákkal legalább egyenértékű teljesítményt.

[8] Olyan antennakövetelményeket kell alkalmazni, amelyek megfelelő teljesítményszintet biztosítanak a 2014/53/EU irányelv alapvető követelményeinek teljesítéséhez. Amennyiben a vonatkozó korlátozásokat olyan harmonizált szabványok vagy azok részei írják le, amelyek hivatkozásait a 2014/53/EU irányelv értelmében közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában, biztosítani kell az e korlátozásokkal legalább egyenértékű teljesítményt.

[9] Olyan átviteli maszkot kell alkalmazni, amely megfelelő teljesítményszintet biztosít a 2014/53/EU irányelv alapvető követelményeinek teljesítéséhez. Amennyiben a vonatkozó korlátozásokat olyan harmonizált szabványok vagy azok részei írják le, amelyek hivatkozásait a 2014/53/EU irányelv értelmében közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában, biztosítani kell az e korlátozásokkal legalább egyenértékű teljesítményt.

[10] Olyan automatikus teljesítményszabályozást kell alkalmazni, amely megfelelő teljesítményszintet biztosít a 2014/53/EU irányelv alapvető követelményeinek teljesítéséhez. Amennyiben a vonatkozó korlátozásokat olyan harmonizált szabványok vagy azok részei írják le, amelyek hivatkozásait a 2014/53/EU irányelv értelmében közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában, biztosítani kell az e korlátozásokkal legalább egyenértékű teljesítményt.

(1) A Tanács 90/385/EGK irányelve (1990. június 20.) az aktív beültethető orvostechnikai eszközökre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről (HL L 189., 1990.7.20., 17. o.).

(2) A Bizottság (EU) 2016/799 végrehajtási rendelete (2016. március 18.) a menetíró készülékek és alkatrészeik kialakítására, tesztelésére, beépítésére, működtetésére és javítására vonatkozó követelményeket meghatározó 165/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásáról (HL L 139., 2016.5.26., 1. o.).

(3) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/719 irányelve (2015. április 29.) a Közösségen belül közlekedő egyes közúti járművek nemzeti és a nemzetközi forgalomban megengedett legnagyobb méreteinek, valamint a nemzetközi forgalomban megengedett legnagyobb össztömegének megállapításáról szóló 96/53/EK tanácsi irányelv módosításáról (HL L 115., 2015.5.6., 1. o.).

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32022D0180 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32022D0180&locale=hu

Tartalomjegyzék