Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

638/H/1992. AB határozat

Szentlőrinc Nagyközség Önkormányzatának a hirdetmények elhelyezésének rendjéről szóló 11/1991. (XII. 31.) rendelete törvényellenességének vizsgálatáról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendelet felülvizsgálatára és megsemmisítésére irányuló kezdeményezés alapján meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság Szentlőrinc Nagyközség Önkormányzatának a hirdetmények elhelyezésének rendjéről szóló 11/1991. (XII. 31.) rendelete törvényellenességének megállapítása és megsemmisítése iránti kezdeményezést elutasítja.

INDOKOLÁS

I.

1. A köztársasági megbízott - mivel a törvényességi ellenőrzés keretében kiadott felhívásával a szentlőrinci képviselő-testület nem értett egyet - az Alkotmánybírósághoz benyújtott felülvizsgálati és megsemmisítés iránti kezdeményezésében Szentlőrinc Nagyközség Önkormányzatának a hirdetmények elhelyezésének rendjéről szóló 11/1991. (XII. 31.) rendelete (a továbbiakban: Ör.) törvényellenességének megállapítását és megsemmisítését kérte.

Álláspontja szerint a szentlőrinci önkormányzat az Ör. megalkotásával túllépte a törvényi felhatalmazás kereteit, és olyan tárgykört szabályozott, amely nem vonható a helyi társadalmi viszonyok körébe, illetve amelyről magasabb szintű jogszabály már rendelkezett.

A köztársasági megbízott azt is kifogásolta, hogy az Ör. sérti a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 1990. évi LXIV. törvény (a továbbiakban: Övtv.) bizonyos rendelkezéseit, mivel nem csupán a Övtv.-ben említett plakát, hanem "a kereskedelemhez mint gazdasági tevékenységhez, szolgáltatáshoz kapcsolódó reklám" elhelyezését is szabályozza. Sérelmezte, hogy az Ör. az Övtv. előírásaival ellentétesen korlátozza a plakát elhelyezését.

A kezdeményezés utal arra is, hogy az Ör. 2. § (3) bekezdése és 3. §-a egymásnak ellentmondó rendelkezést tartalmaz.

A kezdeményezés előterjesztője arra is hivatkozott, hogy az Ör. 5. §-a - törvénysértő módon - nem állapított meg szabálysértési tényállást, hanem -általánosságban - az Ör. előírásainak megsértését minősítette szabálysértésnek. Az Ör.-nek a szabálysértésre vonatkozó rendelkezéseit pedig azért támadta, mivel a falragaszok és hirdetőberendezések tiltott elhelyezését, valamint a közterület engedély nélküli használatát kormányrendelet már szabálysértésnek nyilvánította, a kiszabható pénzbírság felső határát azonban az Ör.-ben meghatározottnál alacsonyabb összegben állapította meg.

2. A szentlőrinci önkormányzat a felülvizsgálati és megsemmisítés iránti kezdeményezéssel nem értett egyet, mivel véleménye szerint az Ör. központi jogszabály által nem szabályozott "helyi életviszony" rendezésére irányul, s nem a választási kampány időszakában használatos plakátok, hanem a reklámok és hirdetések elhelyezésének rendjét szabályozza. Az önkormányzat az Ör.-ben megállapított szabálysértési tényállások megfogalmazását sem tekintette törvénysértőnek.

II.

Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a felülvizsgálati és megsemmisítés iránti kezdeményezés nem megalapozott.

1. Az Alkotmánybíróság eljárása során megállapította, hogy az Ör. nem a Övtv. által szabályozott, e törvény 24. §-ában megjelölt, a választási kampányban alkalmazható, az összefoglaló törvényi meghatározással plakátnak nevezett sajtótermékek elhelyezéséről rendelkezik. Az Ör. - preambuluma szerint - "a település-képi, környezetvédelmi, idegenforgalmi és műemléki érdekek védelmében, a hirdetmények elhelyezésének rendjét" írja elő. Az Ör. 1. §-a pedig a következőket határozza meg: "E rendelet alkalmazása szempontjából hirdetmény: a falragasz, a hirdetés, a reklámkampány- és propagandaanyag, az ilyen célokat szolgáló festés, átmázolás (a továbbiakban: plakát)".

A Övtv. is tartalmaz a választási plakátok elhelyezésére vonatkozó előírásokat, korlátozásokat. A 24. § (3) bekezdése szerint "épület falára, kerítésre plakátot elhelyezni kizárólag a tulajdonos, illetőleg a kezelő hozzájárulásával lehet". E § (4) bekezdése pedig lehetővé teszi, hogy "egyes középületeken vagy a közterület meghatározott részén plakát elhelyezését a helyi önkormányzat műemlék-védelmi, környezetvédelmi város(község)képi vagy idegenforgalmi okból rendeletben megtilthatja".

Az Ör. azonban a Övtv. említett rendelkezésében megjelölt plakáttól eltérő tartalmú és rendeltetésű, kifejezetten kereskedelmi jellegű hirdetmények elhelyezésének rendjét szabályozta, s az Övtv. által plakátként megjelölt sajtótermékre vonatkozó rendelkezést nem tartalmaz. Mindezek alapján az Alkotmánybíróság az Ör.-nek a Övtv.-vel való vélt ütközését a továbbiakban nem vizsgálta.

2. A kezdeményezés előterjesztője szerint az Ör. kibocsátására magasabb szintű jogszabályban már szabályozott tárgykörben került sor. Az általa hivatkozott jogszabályok összefüggései alapján az Alkotmánybíróság a következőket állapította meg. A belkereskedelemről szóló 1978. évi I. törvény 34. § (1) bekezdése meghatározza a reklámozás és a hirdetés feladatát, a 40. § szerint pedig a törvény végrehajtásáról a Kormány az ipari és kereskedelmi miniszter útján gondoskodik, "ennek keretében az ipari és kereskedelmi miniszter egyes belkereskedelmi tevékenységek folytatásának feltételeit meghatározhatja".

A belföldi reklám- és hirdetési tevékenységről szóló 12/1972. (VI. 5.) BkM rendelet 3. § (2) bekezdése előírja, hogy "a közterület reklám- és hirdetés céljára történő igénybevételéhez engedély szükséges".

A közterülethasználat engedélyezésével kapcsolatos eljárásról szóló 22/1970. (XI. 18.) ÉVM-KPM együttes rendelet 2. § (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a közterület rendeltetésétől eltérő használatához engedély szükséges. E § (2) bekezdésének a) pontja szerint közterület-használati engedélyt kell beszerezni a hirdetőberendezés elhelyezésére, az n) pont alapján pedig az önkormányzat rendeletében meghatározott egyéb célra.

Az Ör. 2. § (1) bekezdése megállapítja, hogy "plakátokat elhelyezni csak hirdetőberendezéseken lehet", e § (2) bekezdése pedig a következő előírást tartalmazza. "Hirdetőberendezés közterületen önállóan, vagy közterületbe nyílóan a jogszabályok előírásai szerint, építésügyi hatósági engedéllyel helyezhető el".

A szentlőrinci önkormányzat az Ör. megalkotásával a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 16. § (1) bekezdés első fordulatának megfelelően, törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyt rendezett. Az Ötv. 16. § (1) bekezdése szerint "a képviselő-testület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján, annak végrehajtására önkormányzati rendeletet alkot". Az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdése pedig általános érvénnyel állapítja meg, hogy a helyi képviselő-testület rendelete "nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal". Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint az Ör. vizsgált rendelkezései a kezdeményezésben hivatkozott, az előbbiekben említett jogszabályi előírásokkal nem ellentétesek. Mindezek alapján az Alkotmánybíróság az Ör. előbbiekben említett rendelkezései törvényellenességét nem állapította meg.

3. A köztársasági megbízott szerint az Ör. 2. § (3) bekezdése és a 3. § előírásai között ellentmondás tapasztalható. A 2. § (3) bekezdése szerint "hirdetőberendezés épületeken, építményeken csak a tulajdonos (kezelő, használó) hozzájárulásával helyezhető el. A 3. § pedig azokat a helyszíneket jelöli meg, amelyeken kifejezetten tiltja a hirdetőberendezések, plakátok elhelyezését. Mivel valamely jogszabály rendelkezései közötti vélt vagy valós ellentmondások vizsgálata az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény előírásai szerint nem tartozik az Alkotmánybíróság hatáskörébe, ezért az Alkotmánybíróság a kezdeményezésben foglalt, az előbbiekben említett hivatkozás érdemi vizsgálatát mellőzte.

4. A kezdeményezés előterjesztője szerint az Ör. többszörösen is sérti a szabálysértésre vonatkozó jogi szabályozást. A köztársasági megbízott úgy ítélte meg, hogy az Ör. ellentétes a szabálysértésekről szóló 1968. évi I. törvény (a továbbiakban: Sztv.) 1. §-ával. Ez a törvényi előírás lehetővé teszi, hogy valamely tevékenységet vagy mulasztást önkormányzati rendelet szabálysértéssé nyilváníthasson.

Az Sztv. 15. § (1) bekezdése pedig arra utal, hogy "a szabálysértési rendelkezések alkalmazásában - kifejezett eltérő szabály hiányában - kötelességen (kötelezettségen) vagy rendelkezésen jogszabályban foglalt kötelességet, illetőleg jogszabályi rendelkezést kell érteni". Az Ör. 5. § (1) bekezdése oly módon állapít meg szabálysértési tényállást, hogy kinyilvánítja: "aki e rendeletben foglalt előírásokat, tilalmakat megszegi, szabálysértést követ el és 5000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható".

Az Ör. - az általa szabályozott tárgykör sajátosságainál fogva - kötelezettségeket és rendelkezéseket tartalmaz. Az Alkotmánybíróság eljárása során megállapította, hogy az 5. § idézett (1) bekezdése - azáltal, hogy az Ör.-ben kifejezetten meghatározott előírásoknak és tilalmaknak a megsértését - általános megfogalmazással - szabálysértési tényállásokká minősítette, nem ellentétes az Sztv. 1. §-ával. Mivel a szabálysértési tényállások az Ör. rendelkezései alapján pontosan megállapíthatók, s a szabályozásra önkormányzati rendeleti formában került sor, a jogalkotó által alkalmazott módszer célszerűségét vagy egyéb sajátosságait az Alkotmánybíróság nem vizsgálta.

A köztársasági megbízott az Ör.-nek az egyes szabálysértésekről szóló 17/1968. (IV. 14.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. r.) bizonyos előírásaival való ütközésére is hivatkozott. A 137. § a közterület engedély nélküli használata szabálysértési tényállást állapítja meg. E § (1) bekezdése szerint "aki közterületet hatósági engedély nélkül a rendeltetéstől eltérő célra vesz igénybe, vagy az engedélytől eltérően használ, ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható". A 142. § (1) bekezdése megállapítja, hogy "aki hirdetőberendezést, hirdetőtáblát, ilyen célokra szolgáló festést vagy ábrázolást, világítószerkezetet vagy falragaszt e célra ki nem jelölt helyen létesít, illetőleg elhelyez, háromezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható".

A kezdeményezés előterjesztője azt kifogásolta, hogy az Ör. a Korm. r.-ben már meghatározott szabálysértési tényállásokat tartalmaz, valamint sérelmezte, hogy az Ör.-ben előírt szankció (a kiszabható pénzbírság legnagyobb összege) magasabb a Korm. r.-ben megállapítottnál.

Az Alkotmánybíróság a Korm. r. idézett előírásaiban meghatározott tényállások és az Ör. összevetése alapján úgy ítélte meg, hogy az Ör. törvényellenessége ebben a vonatkozásban sem állapítható meg. Az Ör.-ben foglalt rendelkezések és kötelezések ugyanis a Korm. r. 137. és 142. §-ában foglalt tényállásokat meghaladóan más, önálló tényállási elemeket, elkövetési magatartásokat is tartalmaznak. Ezek a rendelkezések azonban az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a Korm. r. előírásaival nem ellentétesek.

A 4. § (2) bekezdése pl. elrendeli, hogy "az időszerűségét elvesztett plakátok eltávolításáról az elhelyező köteles gondoskodni". A (3) bekezdés szerint pedig "a tiltott helyen elhelyezett plakát, hirdetőberendezés eltávolításáról az elhelyező, vagy az érdekelt köteles gondoskodni".

Az Sztv. 17. § (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy "az önkormányzat rendelete tízezer forintban állapíthatja meg a pénzbírság legmagasabb összegét". Az Ör. az általa konstruált szabálysértési tényállások büntetési tételét e törvényi maximumon belül állapította meg.

A szentlőrinci önkormányzat az Ör.-be olyan tényállási elemeket is átvett, amelyeket a Korm. r. idézett rendelkezései tartalmaznak. Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint nem sérti a jogforrások hierarchikus viszonyából származó követelményt, ha az önkormányzat a nem törvényi szintű, nem önkormányzati feladatkörbe tartozó tárgyat szabályozó magasabb szintű jogszabály rendelkezését illetékességi területére kiterjedő hatállyal, a helyi közügyet szabályozó rendeletébe átveszi.

Az Ör. valamennyi, általa meghatározott szabálysértés büntetési tételének legmagasabb összegét egységesen ötezer forintban állapította meg. A kezdeményezőnek az Ör.-ben és a Korm. r.-ben megállapított büntetési tételek közötti eltérésre vonatkozó törvényességi kifogásai sem megalapozottak. A helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. tv. 31. §-a ugyanis a szabálysértés miatt kiszabható pénzbírság összegét módosította. E módosítást követően az Sztv. 17/A. § a) és b) pontja a következőket tartalmazza. "Ha a szabálysértés miatt kiszabható pénzbírság legmagasabb összegét törvény vagy kormányrendelet a) ezer forintban határozta meg, a pénzbírság legmagasabb összege ötezer forint; b) háromezer forintban határozta meg, a pénzbírság legmagasabb összege tízezer forint." Az Ör. előírása tehát az Sztv. hatályos szövegének megfelel.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság a felülvizsgálati és megsemmisítés iránti kezdeményezést a rendelkező részben foglaltaknak megfelelően elutasította.

Budapest, 1994. január 26.

Dr. Ádám Antal s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Schmidt Péter s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék