Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1990.12.477 I. Gazdasági társaságban a tagokat - a társasági szerződés alapján - terhelő "egyéb vagyoni értékű szolgáltatások", az ún. mellékszolgáltatások jogi természete [1988. évi VI. tv 21. §, 22. §, 157. § (1) bek., (2) bek. b) pont].

II. Állami vállalat a kezelésében levő ingatlant mellékszolgáltatásként sem engedheti át ingyenes gazdasági társaságnak [1979. évi II. tv 49. § (1) bek., 51. § (3) bek., 23/1979. (VI. 28.) MT r. 68. § (2) bek., 69. § (3) bek., 58/1980. (XII. 28.) PM r., 72/1988. (XII. 27.) PM r.].

III. Ha az eredeti cégbejegyzés érvénytelenségét a cég a társasági szerződésének módosításával kiküszöböli ugyan, ez azonban az Állami Vagyonügynökség jóváhagyására szorul, a Vagyonügynökség eljárásának jogerős befejezéséig függő jogi helyzet áll elő, a módosítás a cégjegyzékbe nem jegyezhető be. A függő jogi helyzet megszűnéséig - az eredetileg érvénytelen cégbejegyzés ellenére - általában nem indokolt a cég törlése [Ptk. 215. § (1)-(3) bek., 1988. évi VI. tv 17. §, 1990. évi VIII. tv 1. § (1) bek. a) pont, 3. §, 1989. évi 23. tvr 21. § (1) bek., 25. § (2) bek.].

A G-T-I. Beruházást Szervező Korlátolt Felelősségű Társaságot az 1989. december 20-án kelt társasági szerződéssel hozta létre egy nyugatnémet cég, a T-I. külföldi részvétellel működő belföldi korlátolt felelősségű társaság, valamint a G. Szolgáltató Vállalat. A társaság törzstőkéje 5 millió forint volt, mely teljes egészében készpénzből állt. Az egyes tagok törzsbetétjei közül a nyugatnémet cég törzsbetétje 2 millió 500 Ft, a T-I. Kft törzsbetétje 250 000 Ft, míg a G. Vállalat törzsbetétje 2 500 000 Ft-ból állt. A társasági szerződés 16. §-a szerint a nyugatnémet cég nyereségének részesedése 75 %, a G. Vállalaté 20 %, a Kft-é pedig 5 %. A szerződés 24. §-a a szavazatok mértékét akként határozta meg, hogy a nyugatnémet céget 1990, a G. Vállalatot 500, míg a Kft-t 20 szavazat illeti meg. A társasági szerződés 4. §-a leszögezte, hogy a társaság célja a jelenleg a G. Vállalat kezelésében és a- Magyar Állam tulajdonában levő, a Budapesti 672. sz. tulajdoni lapon 24 472 hrsz. alatt felvett kb. 7000 négyzetméter beépített területű felépítményes ingatlannak kiürítése, felújítása, átalakítása és szállodakénti üzemeltetése. A szerződés rögzítette, hogy a tagok tudomásul veszik, miszerint ezen ingatlanban a földszinten helyezkedik el egy cukrászda, melynek üzemeltetését jelenlegi formájában és funkciójában a társaságnak biztosítani kell. A társasági szerződés mellékszolgáltatás című 28. §-a szerint ezt az ingatlant a G. Vállalat a társaság kizárólagos tulajdonába adja, illetőleg a nyugatnémet cég biztosítja, hogy a társaság céljának eléréséhez szükséges anyagi bázist megszervezi akként, hogy legfeljebb 1,6 milliárd forintot a társaság rendelkezésére bocsát. A szerződés által közelebbről meg nem határozott ún. finanszírozási költségeket a társaság viseli. Maga a társasági szerződés nem részletezte, hogy az egyes mellékszolgáltatásoknak mi a pontos ellenértéke, ez milyen ellenszolgáltatás fejében kerül a társaság tulajdonába, illetve rendelkezése alá, melyek a nem teljesítés szankciói, és közelebbről nem határozta meg azt sem, hogy a mellékszolgáltatást nyújtó tagoknak pontosan milyen kötelezettségei vannak egymással, illetve a társasággal szemben. Bár a társasági szerződés 13. §-a akként rendelkezett, hogy a nyugatnémet cég törzsbetétjét csak abban az esetben fizeti be, ha az ingatlan jelenlegi bérlői a kiköltözésre kötelezettséget vállalnak, a cégiratokból megállapítható, hogy a törzsbetét befizetése a cégbejegyzési kérelem benyújtását követően megtörtént.

A cégbejegyzési eljárás során az elsőfokú bíróság 1990. február 21-én személyes meghallgatást tartott. A társaság ügyvezetője ez alkalommal akként nyilatkozott, hogy a mellékszolgáltatás a G. Vállalat részéről ellenszolgáltatás és szankciók kikötése nélkül történt. Előadta azt is, hogy a társaság külföldi tagjának mellékszolgáltatása - melynek tartalma egyébként a társasági szerződés alapján pontosan nem állapítható meg - szintén díjazás kikötése nélkül történt. Az elsőfokú bíróság ugyanezen a napon a korlátolt felelősségű társaság bejegyzését elrendelte azzal, hogy a külkereskedelmi tevékenységek vonatkozásában a bejegyzési eljárást a szükséges engedélyek beszerzéséig felfüggeszti.

A cégbejegyzést elrendelő jogerős végzéssel szemben a Legfelsőbb Bíróság elnöke törvényességi óvást emelt.

Az óvás szerint a G. Vállalat kezelésében volt ingatlannak a gazdasági társaságra való ellenérték fizetése nélküli átruházása jogszabályba ütközik, ezért a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése alapján semmis. Semmis a társasági szerződés azért is, mert a mellékszolgáltatásként bevitt ingatlan értéke sokszorosan meghaladja a társaság törzstőkéjét. Ennek elismerése pedig arra vezetne, hogy a társasági törvény rendelkezéseit kijátszva jelentős vagyonnal alakulhatnának társaságok úgy, hogy nem tartanák be a törvény által előírt kötelező készpénz-apport arányt.

Az elsőfokú bíróságnak e semmisségi okokat a bejegyzési eljárás során észlelnie kellett volna, és hiánypótlási eljárás keretében a társaságot érvényes okirat benyújtására kellett volna köteleznie. Indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság a törvénysértés megállapításával helyezze hatályon kívül a bejegyző végzést, és a fentiek szerint az elsőfokon eljárt bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasítsa.

Az óvással szemben mind a cég, mind annak tagjai észrevételeket terjesztettek elő. Vitatták az óvásban foglalt tényállást és annak jogi indokait.

A nyugatnémet cég észrevételeiben külön is kitért arra, hogy a mellékszolgáltatás jogi természete tekintetében a törvényalkotónak semmilyen megkötése nem volt, így a tőkéhez viszonyított értéke a társasági szerződés érvényességének szempontjából közömbös.

A törvényességi óvás megemelését követően, de annak benyújtását megelőzően, 1990. május 3-án a társaság tagjai a mellékszolgáltatásokra vonatkozóan a szerződésüket módosították.

Az óvás az alábbiak szerint alapos.

Az 1988. évi VI. törvény (Gt.) 157. §-a (2) bekezdésének b) pontja értelmében a társasági szerződés szükség szerint a tagokat terhelő egyéb vagyoni értékű szolgáltatásokról (mellékszolgáltatás), azok feltételeiről és a mellékszolgáltatás nem vagy nem megfelelő teljesítése esetén fizetendő kötbér mértékéről is rendelkezik. A törvénynek ez a megfogalmazása közelebbről nem határozza meg a mellékszolgáltatás mibenlétét, sem ehhez a törvényhelyhez, sem a társasági vagyonról rendelkező Gt. 22. §-ához fűzött indokolás nem tesz említést a mellékszolgáltatásról. Valójában a törvényalkotó elhatározásán múlik az, hogy milyen jogi tulajdonságokkal ruházza fel a mellékszolgáltatást; megkövetel-e folyamatos tevékenységet, esetleg nem tevést, vagy megelégszik-e esetlegesen egyszeri teljesítéssel; a mellékszolgáltatás csak használati jog átengedését jelentheti-e, vagy járhat tulajdonjog átruházással is; van-e valamilyen megkötése az alaptőkéhez, törzstőkéhez viszonyítva, vagy annak mértéke független ettől a kérdéstől. Meghatározható-e a társaság tevékenységi köre, célja oly módon, hogy ennek elengedhetetlen feltétele a mellékszolgáltatás teljesítése. Kötelező-e az ellenszolgáltatás kikötése, vagy nem; azt csak a társaság nyújthatja, vagy adhatja a társaság tagja is, mely ellenérték teljesítése éppen az ő mellékszolgáltatása lesz. A törvénynek e szűkszavú megfogalmazásából arra lehet következtetni, hogy nem kívánt megkötést tenni a mellékszolgáltatás természetét illetően. Ennek teljesítésében megállapodhatnak a tagok az alapításkor, de a későbbiek folyamán is, a mellékszolgáltatás adható ingyenes, de - általában - ellenszolgáltatás fejében is, és nem teljesítés esetére azt szankcionálhatják, de el is tekinthetnek a szankciók alkalmazásától. A társasági törvénynek egy kikötése van: ha mellékszolgáltatás nyújtásában állapodnak meg a tagok, meg kell határozniuk a mellékszolgáltatás pontos mibenlétét; a teljesítés feltételeit; ha van, az ellenszolgáltatást, és ha szankcionálni kívánják, a nem teljesítés esetére kikötött kötbért vagy egyéb hátrányt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!