Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2009.1954 A jótállási idő nem igényérvényesítési határidő, ezért a jótállási határidő eltelte nem akadálya a jótálláson alapuló igény bíróság előtti érvényesítésének [Ptk. 248. §].

A peres felek 2004. január 19-én szállítási szerződést kötöttek, ebben a felperes megrendelésére az alperes, mint szállító vállalta, hogy bruttó 11 750 000 forint vételárért leszállít felperesnek egy Iveco 75 E 15 típusú tehergépjárművet. A jármű átadására 2004. március 23-án került sor. Néhány nappal korábban, a tehergépkocsi műszaki vizsgáztatásakor a felperes már közölte kifogásait a járművel kapcsolatban, mert arról hiányzott a kipufogófék és az üzemanyag fogyasztásmérő műszer, továbbá nem megfelelő állású volt a gépkocsi váza. Az alperes a hiányzó alkatrészek helyett egyéb tartozékok átadását ajánlotta. A jármű átvételekor az alperes 6 db gumiabroncsot adott a felperes részére, de a megegyezésben foglalt egyéb tartozékokat nem; ezeket a felperes igényelte; továbbá fenntartotta kifogását a főváz, illetve a plató deformitásával kapcsolatosan is.

A jármű használatbavétele során újabb hibák jelentkeztek, mint pl. a plató beázása, a hátsó teleajtó tömítetlensége. A felperes a hibákat 2004 nyarán előbb szóban, majd írásban is bejelentette, és kérte azok kijavítását. Az alperes a garanciális márkaszervizek igénybevételét javasolta a felperesnek. A felperes 2004. október 10-én egy műszaki szakértői vizsgálatot követően írásban jelentette be jótállási igényét a gépjármű hibáival kapcsolatban. A szervizek több esetben végeztek garanciális javítást, de egyes hibákat nem szűntettek meg. 2005. március 24-én a Hajdú-Bihar Megyei Közlekedés Felügyelet a jármű hatósági engedélyének érvényességi határidejét nem hosszabbította meg többek között az alváz kereszttartó repedtsége miatt. Az alperes vitatta a jármű hibáit, hivatkozott arra, hogy egyes hibák kijavításra kerültek, más hibák pedig nem állnak fenn.

A felperes 2006. január 25-én terjesztett elő kereseti kérelmet; módosított keresetében 1 782 620 forint és járulékai megfizetésére kérte kötelezni az alperest; jogcímként megjelölte a jótállást, a kellékszavatosságot, a kártérítést és a jogalap nélküli gazdagodást is. Az alperes ellenkérelmében vitatta a hibás teljesítést, szerinte a felperes mind a jótállási, mind a szavatossági igénye érvényesítésével elkésett, ezért kérte a kereset teljes elutasítását.

Az elsőfokú bíróság - a másodfokú bíróság által helybenhagyott - ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 1 522 700 forintot, és ennek két részösszege után eltérő időponttól járó késedelmi kamatát, ezt meghaladóan a keresetet elutasította. A felperes keresetét a Ptk. 248. § (1)-(5) bekezdésében foglaltak szerint jótállási igényként bírálta el. A becsatolt okiratokból megállapította, hogy a felperes a jótálláson alapuló igényeit az egyéves jótállási határidőn belül bejelentette, ezt egyrészt az alperes felé tette meg, másrészt az alperes márkaszervizei felé. Nem osztotta az alperes azon álláspontját, hogy a felperes legkésőbb a jótállási határidő elteltétől számított három hónapon belül érvényesíthette volna jótállási igényét; a bíróság álláspontja szerint erre a felperesnek az általános, ötéves elévülési határidőn belül volt lehetősége (BDT 2006/1302.).

Az elsőfokú bíróság részletesen vizsgálta azt is, hogy a felperes által bejelentett hibák oka a teljesítés előtt vagy után keletkezett-e. A lefolytatott bizonyítási eljárás - elsősorban az igazságügyi szakértői vélemény - alapján azt állapította meg, hogy az alperes nem tudta bizonyítani, hogy a hibák oka a teljesítés után keletkezett. A felperes a mennyiségi hibából eredő igényét végig fenntartotta, ezért az alperest felelősség terheli a hiányzó üzemanyag fogyasztásmérő műszer beszereléséért is. A gépkocsi mennyiségi és minőségi hibáinak javítási, pótlási költsége összesen 553 680 forintot tesz ki. A perben rendelkezésre álló bizonyítékok alapján a bíróság a jármű rakterületének, felépítményének hibáival kapcsolatban is arra az álláspontra helyezkedett, hogy a hibák okai a teljesítés előtt keletkeztek, és a jármű használata során egyre inkább fokozódtak. Elfogadta a perben készült szakvéleményt a tekintetben is, hogy a rakterület hibái miatt a felperesnek 969 020 forint értékkülönbözet jár. Az alperes marasztalása során az elsőfokú bíróság hivatkozott a Ptk. 248. § (1) és (5) bekezdésére, 306. § (1) bekezdés a) és b) pontjára, a Ptk. 301. § (1) bekezdésére, valamint 301/A. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakra.

A másodfokú bíróság jogerős ítéletében többek között kifejtette, hogy a felperes 2004 nyarán teljes körű javítási igényt terjesztett elő a főváz görbületével, a plató beázásával, mozgásával, a hátsó ajtó tömítetlenségével, a motor teljesítménnyel, a sebességváltóval és a kilométeróra hitelesítésével kapcsolatban. Ezen jótállási igényeket 2004. október 10-én írásban is előterjesztette, kiegészítve más problémával. A jogerős ítélet értelmében az irányadó bírói gyakorlat szerint jótállás alapján a kötelezett akkor is köteles helytállni, ha a hiba csak a teljesítés után jelentkezett, de a hiba oka már a teljesítés előtt megvolt. A felperes bizonyította, hogy a gépjármű és a rakterület hibákkal terhelten került átadásra, ezért a Ptk. 248. § (1) bekezdése szerint az alperesnek kellett volna bizonyítania, hogy a hibák oka a teljesítés után keletkezett. Ilyen bizonyítékot azonban a perben az alperes nem szolgáltatott. Az elsőfokú bíróság az ítéletben felhívott eseti döntés értelmében helyesen alkalmazta az ötéves elévülési időt. A másodfokú bíróság a fel nem ismerhető, ún. rejtett hibák tekintetében hivatkozott a Ptk. 308/A. § (1) bekezdésében foglaltakra. Figyelembe vette, hogy a felperes a per során milyen igényeket érvényesített, továbbá azt, hogy az általa korábban előterjesztett keresetét nem vonta vissza.

Az alperes a jogerős ítélet elleni felülvizsgálati kérelmében elsődlegesen a felperes keresetének elutasítását, másodlagosan az elsőfokú bíróság új eljárásra való utasítását kérte. Álláspontja szerint a jogerős ítélet sérti a Pp. 3. § (3) bek., 122. § (1) bek., 164. §, 221. §, 252. § (1) bekezdését, valamint a Ptk. 248. § (1) bek., (4) és (5) bekezdését, 308. §-át, 326. § (2) bek., 309. § (1) bek. és a 316. § (1) bekezdésében foglaltakat. Fenntartotta azon korábbi álláspontját, hogy a felperes a kereset benyújtásakor elmulasztotta a jótállási és a szavatossági igény érvényesítésére nyitva álló határidőket, e körben utalt a BH 1990/138. számú és az EBH 2003/853. számú eseti döntésre, valamint a Legfelsőbb Bíróság I. számú Polgári Elvi Döntésében foglaltakra. Szerinte jótállás alapján az alperest csak abban az esetben lehetett volna marasztalni, amennyiben a felperes a jótállási határidőn belül észlelt hiba miatt a pert a jótállási határidőn belül megindította volna. Egyes meghibásodásokat a felperes a perben készült szakvélemény kézhezvétele után jelentett be, ezért ezekkel kapcsolatos igényérvényesítést szerinte nem lehetett volna jótállási igényként elbírálni. Megítélése szerint a szakértői vélemény egyértelműen nem igazolta, hogy a rakterület egyes hibái technológiai hibából erednek, ezért a bizonyítás sikertelenségének következményeit a Pp. 164. §-a alapján a felperesnek kellene viselnie. E hibákkal kapcsolatos bejelentés ugyanis a felperestől a jótállási időn belül nem érkezett.

Az alperes álláspontja szerint az elsőfokú bíróság megsértette tájékoztatási kötelezettségét a bizonyítási teherrel kapcsolatban, ez pedig hatályon kívül helyezésre okot adó lényeges eljárási szabálysértésnek tekintendő. Az alperes a követelések egyes tételeivel kapcsolatban számszaki kifogásokat terjesztett elő, vitatta mind a javítási költség, mind az árleszállítás összegszerűségét. Sérelmezte, hogy a bíróságok nem alkalmazták a Ptk. 316. § (1) bekezdésében foglaltakat; rámutatott arra, hogy a felperes a jármű átvételekor észlelte az alváz meghajlását, a teljesítést ennek ellenére elfogadta. Az alperes érthetetlennek nevezte, hogy a bíróság mire alapította a felperes jogfenntartó nyilatkozatának megtételét; e körben az ítéletet iratellenesnek tartotta, és kifogásolta az ítélet indokolását is. Véleménye szerint a rakterület 969 020 forintos értékcsökkenése a szakvélemény értelmében az idő múlásával és nem az alperes esetleges hibás teljesítésével függ össze, szerinte a felperes az idő múlásából keletkező hibák miatti igényét nem érvényesítheti. Hivatkozott a felperes saját felróható magatartására és kárenyhítési kötelezettségére is. BH-ban megjelent eseti döntésre utalással vitatta a továbbüzemelés folytán szükségessé vált javítások költségének indokoltságát. Végül azt adta elő, hogy a bíróságok súlyosan megszegték a Pp. 221. § (1) bekezdésében előírt indokolási kötelezettségüket.

A felperes írásbeli ellenkérelme tartalmilag a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos, a jogerős ítélet a kérelemben megjelölt okokból nem jogszabálysértő.

A felülvizsgálati eljárás eredményeként azt kellett megállapítani, hogy mindkét perben eljárt bíróság helyesen foglalt állást az igényérvényesítési határidő kérdésében. A felperes a perben több jogcímen is érvényesítette igényeit, de elsőként jótállás címén kérte keresetének elbírálását. A bírói gyakorlatnak megfelelően hangsúlyozta ítéletében a másodfokú bíróság, hogy a jótállási határidő nem igényérvényesítési határidő, vagyis a jótállási határidő eltelte nem akadálya az igény bíróság előtt történő érvényesítésének. Miután a bíróság előtti igényérvényesítésre a Ptk. 248. § (1)-(5) bekezdése, valamint egyéb rendelkezése külön tételes jogi szabályt nem jelöl meg, ezért a joggyakorlat - a korábban közzétett BH 1990/138. szám alatti esettől eltérően - azt követi, hogy a jótállási időn belül bejelentett igény érvényesítésére az általános, vagyis ötéves elévülési idő áll rendelkezésre.

Abban nem tévedett az alperes, hogy jótállási alapon csak a jótállási határidőn belül jelentkező és ezen időn belül kifogásolt hibákért kell a szavatosságnál szigorúbb jótállási alapon helytállnia, de abban már tévedett, hogy erre tekintettel az egy éves jótállási időn túl jelentkező hibákért szavatossági felelősség sem terheli. A felperes szakértői bizonyítás útján a Pp. 164. § (1) bekezdése szerint eleget tett bizonyítási kötelezettségeinek a rakterület padozatának, és egyéb a szakvéleményben feltárt hibáknak a fennállására, és az alperes hibás teljesítésének tényére vonatkozóan. Erre pedig utalt ítélete indokolásában a másodfokú bíróság a Ptk. 308/A. § (1) bekezdésének felhívásával, amely jogszabályhely a szavatossági jogok érvényesítésének határidejére vonatkozik.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében felelősségét vitatva a szakértő 2007. október 4. napján megtartott tárgyaláson elhangzott kijelentéseire hivatkozott a padozat hibáival kapcsolatban, ugyanakkor nem vette figyelembe a szakértő 2008. februárban készített 37. számú kiegészítő szakvéleményében foglaltakat. Ez utóbbi véleményben a szakértő mind a helytelen tömítettséget, mind a padozat hibás rögzítési technológiáját, a segédváz és alváz szakszerűtlen kapcsolatát megállapította; vagyis eloszlatta a korábbi bizonytalanságot a meglévő hibák okait illetően.

Alaptalanul hivatkozott az alperes a Pp. 3. § (3) bekezdésének megsértésére is; a per során ugyanis végig vitatta a felperesi kereset jogalapját, összegszerűségét, az igény érvényesíthetőségét, és a 2006. szeptemberi beadványában maga nyilatkozott a bizonyítási teherről. Az elsőfokú bíróság a felperes indítványára rendelte ki az igazságügyi szakértőt, de az alperesnek mindvégig lehetősége volt arra, hogy állításait bizonyítsa, a szakértőhöz kérdéseket intézhessen, és a szakvéleményre észrevételeket tehessen. Az ítéletek indokolása megfelel a Pp. 221. § (1) bekezdésében foglaltaknak, mivel a bíróságok megállapították a releváns tényállást, értékelték a bizonyítékokat és feltüntették az irányadó jogszabályokat is. A perbeli esetben a felperes követelései lejárt igények voltak, a Pp. 122. § (1) bekezdésének megsértésére nem került sor. A bírói gyakorlat egységes abban, hogy a kijavítási költség a tényleges javítás előtt is érvényesíthető, elegendő bizonyítani annak várható összegét.

Az elsőfokú bíróság egyes hibák, hiányosságok észlelésének, bejelentésének, az igények érvényesítésének - a jogfenntartásnak - a kérdésében részletes okirati és tanúbizonyítást folytatott le, emellett a Pp. 206. § (1) bekezdése alapján értékelte a felek nyilatkozatait is. Ez az értékelés a rendelkezésre álló adatok és bizonyítékok alapján nem tekinthető okszerűtlennek, ezért a Legfelsőbb Bíróság az ítéletet a jogfenntartó nyilatkozat megtétele körében sem tartotta jogszabálysértőnek. A megállapított marasztalási összeg összhangban áll a perben kirendelt igazságügyi szakértő aggálytalan szakvéleményével, erre tekintettel mind a kijavítási költség, mind az árleszállítás összege kellően bizonyításra került. Az alperes a továbbüzemelés folytán keletkezett költségeket, a felperes kárenyhítési kötelezettségének megsértését is alaptalanul vitatta, hiszen már a per megindítása előtt, de a per 2006. januári megindításától kezdve a saját hibás teljesítését vitatta; jótállási és szavatossági felelőssége ellenére nem törekedett a gépjármű hibáinak kijavítására, a hiányzó alkatrész pótlására, vagyis a hibák fokozódásának, a költségek növekedésének az elkerülésére.

Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Pfv. VII. 22.054/2008.)