Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

30/2004. (VII. 8.) AB határozat

a Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. kerületi Önkormányzatának a tulajdonában álló lakások bérbeadásának feltételeiről szóló 1/1994. (II. 1.) B-L.Ö.sz. rendelete 19. § (2) bekezdésének c) pontja, a 20. § (2), (4) bekezdése alkotmányellenességének utólagos megállapítására irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendelet alkotmányellenessége megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítvány tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. kerületi Önkormányzatának a tulajdonában álló lakások bérbeadásának feltételeiről szóló 1/1994. (II. 1.) B-L.Ö.sz. rendelete 19. § (2) bekezdésének c) pontja, a 20. § (2) bekezdése első mondatának "illetve terheli" szövegrésze és a 20. § (4) bekezdése alkotmányellenes, ezért azokat megsemmisíti.

A 20. § (2) bekezdés első mondata az alábbi szöveggel marad hatályban:

"20. § (2) A 19. § (1) bekezdése alapján a bérlőt pénzbeli térítésként a két lakás beköltözhető forgalmi értéke közötti különbözet 50%-a illeti."

Az Alkotmánybíróság ezt a határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

1. Budapest Főváros Közigazgatási Hivatalának vezetője a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 99. § (2) bekezdés a) pontja alapján a Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. kerületi Önkormányzatának a tulajdonában álló lakások bérbeadásának feltételeiről szóló 1/1994. (II. 1.) B-L.Ö.sz. rendelete (a továbbiakban: Ör.) 19. § (2) bekezdés c) pontja és a 20. § (2) bekezdése felülvizsgálatát és megsemmisítését kezdeményezte az Alkotmánybíróságnál, mivel a képviselő-testület a törvényességi felhívásában foglaltakkal nem értett egyet.

Az indítványozó álláspontja szerint az Ör. kifogásolt rendelkezései, amelyek a lakásbérleti jogviszony megszüntetésével egyidejűleg, másik önkormányzati lakás bérbeadása esetén külön fizetési kötelezettséget állapítanak meg a bérlők terhére, törvény- és egyben alkot-mánysértőek az alábbiak miatt:

Az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdése kimondja, hogy a képviselő-testület rendelete nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal. Az Ötv. 16. § (1) bekezdése értelmében a képviselő-testület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján, annak végrehajtására alkothat önkormányzati rendeletet. A lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Lt.) 3. § (1) bekezdése pedig úgy rendelkezik, hogy a helyi önkormányzat tulajdonában lévő lakásra a tulajdonos önkormányzat - az Lt. keretei között alkotott -rendeletében meghatározott feltételekkel lehet szerződést kötni. Mivel az Lt.-nek az önkormányzati lakásra kötött bérleti szerződés másik lakás bérbeadásával történő megszüntetését szabályozó 23. § (3) bekezdése nem ad felhatalmazást a bérlőt terhelő pénzbeli térítési fizetési kötelezettség előírására, ezért az Ör. támadott "rendelkezései sértik mind az [Lt.] ... rendelkezéseit, mind az Alkotmány jogalkotásra vonatkozó szabályait".

Az indítványozó indítványa alátámasztásaként hivatkozott az Alkotmánybíróság hasonló tárgyban hozott 32/1999. (X. 30.) AB határozatára (ABH 1999, 421-425.; a továbbiakban: Abh.), továbbá ismertette a képviselő-testület érveit is, miszerint "az általuk szabályozott bérleti jogviszony megszüntetése nem azonos az [Lt.-ben]... szabályozott speciális megszüntetéssel, hanem az a lakásgazdálkodási feladatok teljesítése érdekében megalkotott rendelkezés, amelynek célja a piaci viszonyok előtérbe helyezése. Az Ör. 19. § (2) bekezdés c) pontja a képviselő-testület véleménye szerint 'egy törvényből nem következő bérlői igény kielégítését jelenti' ".

2. Az Alkotmánybíróság következetes gyakorlata, hogy utólagos normakontroll keretében a hatályos jogszabályokat vizsgálja (36/J/1990. AB végzés, ABH 1991, 669, 670-671.) Jelen esetben az Alkotmánybíróság megállapította: az Ör.-t a képviselő-testület az indítvány benyújtását követően több alkalommal módosította. A 2001. november 30-án hatályba lépett, a Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. kerületi Önkormányzatának a tulajdonában álló lakások bérbeadásának feltételeiről szóló többszörösen módosított 1/1994. (II. 1.) B-L.Ö.sz. rendelete módosításáról szóló 37/2001. (XI. 30.) sz. rendelet 1. §-a - egyebek mellett - az Ör. 20. §-át egy új (4) bekezdéssel egészítette ki, amely ugyancsak a bérlőt terhelő térítési kötelezettséget ír elő. Az Alkotmánybíróság ezért eddigi gyakorlatát követve [29/1993. (V. 4.) AB határozat, ABH 1993,227,229.; 4/1998. (III. 1.) AB határozat, ABH 1998, 71, 72.; 58/1998. (XI. 27.) AB határozat, ABH 1998, 509, 511.; 59/1998. (XII. 11.) AB határozat, ABH 1998, 512.; 3/1999. (III. 24.) AB határozat, ABH 1999, 375.; 33/1999. (X. 30.) AB határozat, ABH 1999, 426, 428.] vizsgálatát - a támadott rendelkezéssel való összefüggése miatt - az Ör. 20. § (4) bekezdésére is kiterjesztette.

II.

1. Az Alkotmány rendelkezése:

"44/A. § (2) A helyi képviselőtestület a feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal."

2. Az Lt. felhívott rendelkezései:

"3. § (1) A helyi önkormányzat tulajdonában lévő lakásra (a továbbiakban: önkormányzati lakás) a tulajdonos önkormányzat - e törvény keretei között alkotott - rendeletében (a továbbiakban: önkormányzati rendelet) meghatározott feltételekkel lehet szerződést kötni. Az önkormányzati rendeletben meg kell határozni az önkormányzati lakás szociális helyzet alapján történő bérbeadásának feltételeit."

"23. § (3) A felek az önkormányzati lakásra kötött szerződést közös megegyezéssel úgy is megszüntethetik, hogy a bérbeadó a bérlőnek másik lakást ad bérbe, vagy pénzbeli térítést fizet. A másik lakás bérbeadása mellett pénzbeli térítés is fizethető. A másik lakás bérbeadására, illetőleg a pénzbeli térítésre vonatkozó szabályokat önkormányzati rendelet határozza meg."

3. Az Ör.-nek az indítvány elbírálásakor hatályos rendelkezései:

"19. § (2) A bérbeadható másik lakás a korábbi lakáshoz képest:

...

c) nagyobb szobaszámú, magasabb komfortfokozatú lehet alapterületi kötöttség nélkül, ha a kérelmező vállalja és megfizeti a felajánlott lakás és a kapott lakás (ok) beköltözhető forgalmi értéke közötti különbözet 50%-át."

"20. § (2) A 19. § (1) bekezdése alapján a bérlőt pénzbeli térítésként a két lakás beköltözhető forgalmi értéke közötti különbözet 50%-a illeti, illetve terheli. Amennyiben a bérbeadásra kerülő lakás kisebb alapterületű és kevesebb szobaszámú, de a bérlő lakásigénye mértékének alsó határát eléri úgy a bérlőt pénzbeli térítésként a két lakás beköltözhető forgalmi értéke közötti különbözet 70%-a illeti meg."

"20. § (4) Azt a kijelölt bérlőt, aki önhibáján kívül kényszerül lakáscserére és a csereként bérbeadott lakás lakásigénye mértékét nem haladja meg, de szociális bérlakásra nem jogosult, pénzbeli térítésként a két lakás beköltözhető forgalmi értéke közötti különbözet 25%-a terheli."

III.

Az indítvány megalapozott.

1. Az önkormányzat jogalkotási hatáskörét az Alkotmány, a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény (a továbbiakban: Jat.) és az Ötv. szabályozza. Az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdése rögzíti, hogy a helyi képviselő-testület a feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal. A Jat. meghatározza a jogforrási hierarchiát [1. § (1)-(2) bekezdése] és megállapítja az önkormányzati rendeletalkotás kereteit is, miszerint az önkormányzat törvény, törvényerejű rendelet felhatalmazása alapján, illetve a magasabb szintű jogszabályban nem szabályozott társadalmi viszonyok rendezésére alkothat rendeletet (10. §) . Az Ötv. 16. § (1) bekezdése lényegében ez utóbbi szabályozást ismétli meg.

A Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 434. § (2) bekezdése értelmében a lakásbérleti jogviszony létrejöttére, a felek jogaira és kötelezettségeire, továbbá a lakásbérlet megszűnésére vonatkozó szabályokat külön törvény -jelenleg az Lt. - tartalmazza. A Ptk. 434. § (4) bekezdése külön kiemeli, hogy a lakásbérlet létrejöttének, megszűnésének, a lakásbérleti jog folytatásának, a lakások elidegenítésének további feltételei jogszabályban való megállapítása is csak a külön törvény keretei között történhet. Az Lt. 3. § (1) bekezdése ugyancsak akként rendelkezik, hogy a helyi önkormányzat tulajdonában lévő lakásra a tulajdonos önkormányzat - az Lt. keretei között alkotott - rendeletében meghatározott feltételekkel lehet szerződést kötni. Az önkormányzat tehát kizárólag az Lt.-ben foglaltak szerint, az abban kapott felhatalmazás alapján szabályozhatja - egyebek mellett - a lakásbérleti jogviszony megszüntetésével egyidejűleg másik lakás, vagyis az ún. cserelakás bérbeadásának feltételeit is.

Az Alkotmánybíróság egy hasonló tartalmú önkormányzati rendelet felülvizsgálata során rámutatott, hogy az "Lt. 23. § (3) bekezdése ... a lakásbérleti jogviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésének speciális esetét szabályozza. Az Lt. e rendelkezésének első mondata értelmében a felek a bérleti jogviszonyt közös megegyezéssel úgy is megszüntethetik, hogy a bérbeadó a bérlőnek másik lakást ad bérbe, vagy a bérbeadás helyett pénzbeli térítést fizet. E rendelkezés második mondata pedig a bérbeadónak arra is lehetőséget biztosít, hogy a másik lakás bérbeadása mellett pénzbeli térítést fizessen a bérlő javára. Amennyiben a felek a lakásbérleti jogviszonyt az Lt. e speciális rendelkezése alapján szüntetik meg, akkor kizárólag a bérbeadó, vagyis az önkormányzat által történő pénzbeli térítés fizetésének lehet helye, a bérlő terhére térítési kötelezettség nem állapítható meg. Ezt az értelmezést támasztja alá az Lt. 19. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés is, amely szerint önkormányzati lakás esetén, ahol a törvény a bérbeadó és bérlő jogai és kötelezettségei vonatkozásában a felek megállapodására utal, annak tartalmát a bérbeadó tekintetében önkormányzati rendelet határozza meg. Ez következik az Lt. szabályozási rendszeréből is, miszerint ebben a speciális bérbeadási esetben is az Lt.-ben meghatározott és már ismertetett általános bérbeadási feltételek az irányadók. ... [A]z Lt. 23. § (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az önkormányzat rendeletében csak a másik lakás bérbeadására és a bérbeadó pénzbeli térítési fizetési kötelezettségére vonatkozó szabályokat állapíthatja meg" [32/1999. (X. 30.) AB határozat, ABH 1999, 421, 424, 425.].

2. Az Alkotmánybíróság az Lt. 23. § (3) bekezdése alkotmányossága vizsgálata eredményeként korábban már megállapította, hogy az Ötv. "8. § (1) bekezdése értelmében a települési önkormányzat egyik feladata a helyi közszolgáltatások körében a lakásgazdálkodás. Az önkormányzati lakásállomány a helyi közösség vagyonát képezi, hasznosítása az önkormányzatok kötelessége. Az önkormányzatok nem a lakástulajdonosok egyikeként gyakorolják a bérbeadási feladatokat. Pozíciójuk jellemzője, hogy a helyi közügyek gazdáiként, a lakásgazdálkodási feladatok ellátására - törvényben meghatározott - jogosultságként és kötelezettként végzik a bérbeadást. Ebből az is következik, hogy az önkormányzatok a lakásvagyonnal történő gazdálkodás során számos szempontot figyelembe vesznek. Ezeknek a szempontoknak a megfontolásával ajánlhatnak fel a bérlőnek a másik lakás bérbeadásakor pénzbeli térítést is. Ez a lehetőség általában kedvező a bérlő számára, de az önkormányzatot is hozzásegíti a lakásgazdálkodás keretei között megvalósítandó feladatok teljesítéséhez, amelyek településpolitikai, jövedelmezőségi, szociálpolitikai stb. kihatásúak lehetnek. Mindezek olyan lakásgazdálkodást eredményeznek, amely miatt az önkormányzatok lakásgazdálkodása kikerül a piacgazdaság köréből. Az önkormányzatoknak a lakásvagyon hasznosítása során - a lakással rendelkező magántulajdonosokhoz képest - helyi közszolgáltatásként többletfeladatokat is teljesíteniük kell, helyzetük tehát nem azonosítható a magánszemély tulajdonosokéval" (457/E/2000. AB határozat, ABH 2003, 1197, 1199-1200.).

A fentiekre tekintettel az Alkotmánybíróság megállapította: az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésébe ütközik, hogy a képviselő-testület az Ör.-ben törvényi felhatalmazás hiányában és - tartalmát tekintve - törvénysértően írt elő az önkormányzat javára, illetőleg a bérlő terhére térítési kötelezettséget az önkormányzati tulajdonban álló lakásra kötött bérleti szerződés megszüntetésével egyidejűleg bérbeadott másik lakás esetén. Az alkotmányellenes rendelkezéseket ezért az Alkotmánybíróság megsemmisítette.

Az Alkotmánybíróság a Magyar Közlönyben történő közzétételt az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény 41. §-a alapján rendelte el.

Dr. Erdei Árpád s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Strausz János s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Tersztyánszkyné dr. Vasadi Éva s. k.,

alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 415/H/2000.

Tartalomjegyzék