Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Bhar.846/2011/4. számú határozata alárendelt megsértésének vétsége tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 358. §] Bírók: Belegi József, Horváth Ibolya, Mészár Róza

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.125/2009/44., *Kúria Bhar.846/2011/4.* (EH 2011.2382), Fővárosi Ítélőtábla Bf.44/2011/14., Fővárosi Törvényszék B.717/2014/13., Fővárosi Ítélőtábla Bf.394/2014/16.

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA

Bhar.I.846/2011/4.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, a 2011. év november hó 29. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

Az alárendelt megsértésének vétsége és más bűncselekmények miatt a vádlott ellen indult büntetőügyben a Katonai Fellebbviteli Ügyészség valamint a vádlott és védője másodfellebbezését elbírálva a Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsának 6.Kbf.44/2011/4. számú ítéletét helybenhagyja.

I n d o k o l á s

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a terhelt terhére benyújtott ügyészi felülvizsgálati indítványt elbírálva a Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa által hozott, és 2010. május 14-én jogerőre emelkedett 6.Kbf.8/2010/4. számú végzésnek azt a rendelkezését, amellyel az elsőfokú bíróságnak a terhelttel szemben 2 rendbeli alárendelt megsértésének vétsége miatt indult büntető eljárást megszüntető rendelkezését helybenhagyta, hatályon kívül helyezte, és ebben a körben az ítélőtáblát új eljárás lefolytatására utasította.

(Bfv.I.810/2010/6. számú, 2011. február 22-én kelt legfelsőbb bírósági végzés.)

A megismételt fellebbezési eljárásban a Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa a 2011. június 8. napján meghozott 6.Kbf.44/2011/4. számú ítéletével a Somogy Megyei Bíróság Katonai Tanácsának a Kb.II.32/2008/39. számú elsőfokú ítéletét megváltoztatta.

A vádlottat az elsőfokú ítélet 2/a. és 2/d jelű tényállási pontokban írt cselekmények tekintetében bűnösnek mondta ki alárendelt megsértésének bűntettében /Btk. 358. § (1) és (2) bekezdés c) pontja/ és ezért őt megrovásban részesítette.

Kötelezte 50.000 forint bűnügyi költségnek az állam javára történő megfizetésére, míg a fennmaradó 148.624 forint bűnügyi költségről úgy rendelkezett, hogy azt az állam viseli.

A másodfokú ítélet ellen, a vádlott terhére, pénzbüntetés kiszabása végett a katonai fellebbviteli ügyész jelentett be másodfellebbezést.

Indokai szerint a vádlottal szemben alkalmazott intézkedés anyagi jogszabályt sértően enyhe. Nem tükrözi az elbírált katonai bűntett valós tárgyi súlyát, nincs figyelemmel a vádlott alanyi bűnösségi fokára, és arra sem, hogy a hasonló jellegű elöljárói katonai bűncselekmények az utóbbi időben emelkedő számban fordulnak elő. Ekként a megrovás alkalmatlan a Btk. 37. §-ában írt büntetési cél különösen a generális prevenció elérésére.

A vádlott és védője a tényállás 2/d. pontjában írt cselekmény vádja alóli felmentés, a fennmaradó 2/a. pontot tekintve az eljárás megszüntetése érdekében jelentettek be másodfellebbezést, melyet a vádlott részletesen írásban indokolt.

Érveinek lényege szerint tévedett a másodfokú bíróság, amikor a bűnösségét a 2/d. tényállási pontban foglaltak alapján is megállapította.

A Be. 358. §-ának (1) bekezdésében meghatározott elöljárói bűncselekmény ugyanis csak akkor valósul meg, ha a magatartást annak tanúsításakor más is észleli. Az irányadó tényállás viszont nem tartalmaz olyan megállapítást, miszerint a jelenlévő alárendeltek a helyszínen, az elkövetéskor értesültek volna a kijelentéseiről. Erre figyelemmel pedig a "más előtt" elkövetés törvényi tényállási elem hiányzik.

Emellett nem állapítható meg a "feltűnően durva" elkövetés sem, mivel az ítélkezési gyakorlat szerint a pillanatnyi indulatban előforduló káromkodás vagy trágár kifejezés használata ilyennek nem tekinthető.

A jelen esetben pedig éppen erről volt szó.

Álláspontja szerint a 2/d. jelű tényállás kiegészítése szükséges az iratok tartalma alapján azzal: nem állapítható meg, hogy a jelenlévők ott értesültek a kijelentéseiről, továbbá a feltűnően durva elkövetés megállapításának a mellőzését is szükségesnek tartotta.

Az így helyesbített tényállás alapján a 2/d. jelű cselekmény vádja alóli felmentését indítványozta.

A terhére a 2/a. jelű tényállási pontban még fennmaradó katonai vétség tekintetében pedig a Btk. 124. §-ában foglalt büntethetőséget megszüntető okból az eljárás megszüntetését kérte.

Másodlagosan a vádlotti fellebbezés - figyelemmel a másodfokú eljárásban előterjesztett bizonyítási indítványra is - az első és másodfokú ítéletek hatályon kívül helyezésére és új elsőfokú eljárás elrendelésére irányult.

A Katonai Főügyészség írásbeli nyilatkozatában - és képviselője a harmadfokú nyilvános ülésen - a katonai ügyész fellebbezését annak indokaival egyetértve fenntartotta.

A védelmi fellebbezés érveit nem osztotta. A tényállást megalapozottnak, a bűnösség megállapítását törvényesnek tartotta; e tekintetben a másodfokú ítélet helybenhagyását, a joghátrányt illetően pedig pénzbüntetés kiszabását indítványozta. (Bf.VI.449/2010.)

A védő és a vádlott a nyilvános ülésen a fellebbezésüket szintén fenntartották, és annak megfelelő határozat meghozatalára tettek indítványt.

* * *

A Legfelsőbb Bíróság a bejelentett fellebbezéseket a Be. 386. § (1) bekezdés c) pontja alapján joghatályosnak tekintette, mivel a másodfokú eljárásban az ítélőtábla a vádlott bűnösségét olyan bűncselekményekben állapította meg, amelyekkel kapcsolatban az elsőfokú bíróság a büntető eljárást megszüntette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!