Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2010.2169 A hivatásos állomány tagjaira vonatkozó jogszabályi rendelkezések kógensek. Ebből következően erre vonatkozó bizonyíték hiányában megalapozottan nem mondható ki, hogy a fegyveres szerv hallgatólagosan hozzájárult az állomány tagjának magasabb besorolásához, illetve a képesítés megszerzése alól mentesítette. Ennek - valamint bármely más munkáltatói intézkedésnek - megtörténtét a fegyveres szerv erre vonatkozó kifejezett nyilatkozata támaszthatja alá [Hszt. 102. § (1) bekezdés].

A felperes hivatásos szolgálati viszonyban állt az alperessel, járőr, 1999. március 1-jétől segédelőadó, 2003. október 7-től kísérőőr beosztásban. Szolgálati panaszában, majd annak elutasítását követően a keresetében 2004. január 1-jétől 2007. december 16-ig illetménykülönbözet megfizetésére kérte kötelezni az alperest arra hivatkozva, hogy az alperes a fizetési fokozatokba történő előresorolását elmulasztotta. Az illetménye a besorolása szerint 1996. január 1-jétől mindvégig II. besorolási osztály, III. besorolási kategória, 10. fizetési fokozat alapján került meghatározásra.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a felperes az iskolai végzettsége és betöltött beosztása alapján ténylegesen II. besorolási osztály II. beosztási kategóriába tartozott. A 3/1996. (II. 14.) BM (továbbiakban: R.1.) rendelet 2. § (7) bekezdés a) pontja szerinti átmeneti besorolás eredményeként vált lehetővé II. besorolási osztály III. beosztási kategóriába történő rendkívüli besorolása, mellyel a felperes magasabb beosztási kategóriába került, mint amire jogosult lett volna, így a fizetési fokozatokba történő előresorolására további lehetőség nem volt.

A munkaügyi bíróság ítéletével hatályon kívül helyezte az O. vezetőjének másodfokú határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedően, és kötelezte az alperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg a felperesnek 712 000 forintot és ennek 2005. július 1-jétől a kifizetésig járó törvényes kamatát, valamint 144 000 forint perköltséget.

A munkaügyi bíróság jogi álláspontja szerint a felperes átmeneti besorolását biztosító R.1. nem tartalmazott olyan korlátozó rendelkezést, miszerint a fizetési fokozatban háromévenként történő előrelépést az átmeneti besorolás kizárta. A fizetési fokozatban történő előresorolás egyetlen feltétele a Hszt. 102. § (1) bekezdése szerint az idő múlása, ahhoz az alperes által hivatkozott megfelelő beosztás betöltése nem szükséges.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A másodfokú bíróság egyetértett a munkaügyi bíróság érdemi döntésével azzal az indokolásbeli kiegészítéssel, miszerint a Hszt. végrehajtásáról szóló 140/1996. (VIII. 31.) Korm. rendelet (továbbiakban Korm.rend.) 27. § (4) bekezdése az alperesnek lehetőséget adott arra, hogy a felperes tekintetében eltérjen a beosztási kategória egyébként irányadó szabályától, illetve a 9/1997. (II. 12.) BM rendelet 63. § (1) bekezdés a) pontja lehetővé tette a magasabb beosztási kategória szerinti képesítés megszerzése alóli mentesítést, és ez esetben az állomány tagját más, magasabb beosztási kategóriába tartozó munkakörbe helyezéséig képesítettnek kellett tekinteni.

A másodfokú bíróság kiemelte, hogy a munkáltató fegyveres szerv ugyan az átmeneti besorolást lehetővé tett BM rendelet (R.1.) hatályon kívül helyezését követően a vonatkozó jogszabályok szerint megtehette volna, hogy a felperest - az illetménye változtatása nélkül - visszasorolja a II/III. beosztási kategóriából a II/II. beosztási kategóriába. Az alperes azon magatartását, hogy mindezek ellenére a felperes hatályosuló besorolását nem változtatta meg, a jogerős ítélet akként értékelte, hogy a felperesi besorolással összefüggésben az alperes vagy a felperes kiváló munkavégzését ismerte el, vagy pedig olyan képesítettnek tekintette, aki megfelelő végzettség nélkül jogosult a magasabb beosztási kategóriára.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését és a felperes keresetének elutasítását kérte.

Az alperes arra hivatkozott, hogy a felperes besorolása tekintetében a belügyminiszter irányítása alatt álló fegyveres szervek hivatásos állományú tagjai illetményének és egyéb juttatásainak megállapításáról, valamint folyósítás szabályai­ról szóló 20/1997. (III. 19.) BM rendelet (továbbiakban: R.2.) Hszt. 338. §-ának végrehajtásáról szóló 51. § (2) bekezdése alkalmazandó. Eszerint, amikor az új besorolás szerinti beosztási kategória eltért a R.1. alapján történő, átmeneti besorolással megállapított beosztási kategóriától, a R.1. 2. § (7) bekezdés a) pontja szerinti kedvezményt a jogszabály hatályon kívül helyezése miatt már nem lehetett részére megállapítani. A felperest az új besorolásakor a Hszt. 6. számú melléklete, a Korm. rend. 26. § (2) bekezdése, és a belügyminiszter irányítása alá tartozó szervek és az önkormányzati tűzoltóság hivatásos szolgálati viszonyban álló tagjaival kapcsolatos munkáltatói jogkörök szabályozásáról, valamint e szerveknél rendszeresített hivatásos beosztások meghatározásáról szóló 11/1997. (II. 18.) BM rendelet (továbbiakban: R.3.) 2. számú melléklete alapján II. besorolási osztály II. beosztási kategória 9. fizetési fokozatába kellett volna besorolni. A felperes új besorolásáról készült 1997. április 22-én kelt parancs bár jóllehet ezen jogszabályokra hivatkozott, nem változtatta meg az átmeneti besoroláskor megállapított felperesi beosztási kategóriát. Az alperes azért támadta a másodfokú bíróság jogi álláspontját, mert az új besorolásról készült parancs megállapíthatóan nem a másodfokú bíróság által figyelembe vett jogszabályi rendelkezéseken, így nem a Korm. rend. 27. § (4) bekezdésén, hanem 26. § (2) bekezdésén alapult, mely a R.2. 50. § (1) bekezdéssel összhangban akként rendelkezik, hogy a beosztási kategóriát a 2. számú melléklet szerint kell megállapítani, melynek helyes alkalmazása a II. beosztási kategóriába történő besorolást eredményezte volna. A felperes új besorolásáról készült parancsban hivatkozott jogszabá­lyok alapján tehát a felperest vissza kellett volna sorolni. Az a körülmény, hogy a helyes jogszabályi hivatkozások ellenére ez nem történt meg, az alperesi érvelés szerint nem teremt jogalapot a felperes részére a fizetési fokozatban az R.2. 51. § (2) bekezdése ellenére történő előresorolására.

A felülvizsgálati kérelem a következők szerint alapos.

A perben az nem volt vitatott kérdés, hogy a felperest az alperes 1996. február 28-án kelt parancsával még az 1971. évi 10. tvr. alapján kiadott R.1. 2. § (7) bekezdés a) pontja alapján az átmeneti besorolásakor 1996. január 1-jével helyesen II. besorolási osztály III. beosztási kategóriába sorolta. Az sem volt vitatott, hogy a Hszt. hatálybalépését, illetve R.1.-nek az R.2. által történő hatályon kívül helyezését követően a Korm. rendelet 26. § (2) bekezdése és a 2. számú melléklete értelmében a felperes a végzettsége és beosztása alapján II. besorolási osztály II. beosztási kategóriába tartozott volna, ha az átmeneti besorolás a jogszabályi felhatalmazásra figyelemmel az előresorolását nem tette volna lehetővé.

A felperes felülvizsgálati kérelemmel, illetve csatlakozó felülvizsgálati kérelemmel maga sem támadta a jogerős ítéletnek a fenti, valamint azt a szintén helytálló megállapítását sem, mely szerint miután a R.2. 1997. március 27-től hatályon kívül helyezte az átmeneti szabályokat rögzítő R.1-et, a felperest az illetménye változatlanul hagyásával vissza kellett volna sorolni II/II. beosztási kategóriába.

A vonatkozó jogszabályok szerint ugyanis a Hszt. 338. § (1) bekezdése alapján az 1996. szeptember 1-jétől hatályos törvény szerinti illetményrendszerre 1999. január 1-jéig át kellett térni. E körben kiadott végrehajtási rendelkezést a R.2. 50-52. §-ai tartalmazzák. A R.2. 51. § (2) bekezdése pedig előírta, hogy amennyiben a hivatásos állomány tagjának az új besorolás szerinti beosztási kategóriája eltér az átmeneti szabályokat tartalmazó BM-rendeletben (R.1.) foglaltaktól, az 50. § (1) bekezdése szerint (tehát a Korm. rendelet 2. számú melléklete, továbbá a R.3. mellékletei alapján) be kell sorolni, a besorolással az illetménye változatlan marad. Az R.2. 50. § (1) és 51. § (1) és (2) bekezdésére figyelemmel ezért az alperes megalapozottan hivatkozott arra, hogy a felperes 1997. évi új besorolásakor a II/II/9. besorolásra lett volna jogosult.

Mindezekhez képest kellett a perben dönteni abban a kérdésben, hogy a felperesnek a kereseti kérelme alapján 2004. január 1-jétől 2007. december 16-ig terjedő időszakra jár-e illetménykülönbözet; keresetét egymagában megalapozza-e az a körülmény, hogy az alperes az átmeneti II/III/10. besorolását nem változtatta meg; ilyen esetben is jogosult-e a meghagyott beosztási kategóriában elérhető legmagasabb fizetési fokozat szerinti illetményre, annak ellenére, hogy az illetménye egyébként meghaladta a jogszabály szerint őt megillető beosztási kategória (II.) legmagasabb fizetési fokozata (13.) szerinti illetményt. Hiszen a Hszt. 6. számú és 6/A. számú melléklete szerint is II/III/10. besorolásban alkalmazandó szorzószám 2003. július 3-át megelőzően és azt követően is meghaladta a felperes beosztásának és képesítésének megfelelő II/II/9. besorolás szerinti szorzószámot. A keresettel érvényesített illetménykülönbözet iránti igény időszakában az előbbi besorolás szerinti szorzó 3,00, míg az utóbbi besorolás szerinti szorzószám 2,60 volt. A felperes igénye pedig II/III/13. besorolásnak megfelelő 3,60 szorzószám alkalmazásával meghatározott illetmény megfizetésére irányult.

A jogerős ítélet lényegében az alperes magatartását minősítve abból a feltételezésből indult ki, hogy az alperes azért hagyta meg a felperes magasabb beosztási kategóriáját, mert "a felperes kiváló munkavégzését ismerte el, vagy pedig olyan képesítettnek tekintette a felperest, hogy a felperes megfelelő végzettség nélkül jogosult a magasabb beosztási kategóriára". A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a másodfokú bíróság feltételezését perbeli adat nem támasztja alá.

A hivatásos állomány tagjaira vonatkozó jogszabályi rendelkezések kógensek. Ebből következően erre vonatkozó bizonyíték hiányában megalapozottan nem mondható ki, hogy a fegyveres szerv ugyan hallgatólagosan, de hozzájárult az állomány tagjának magasabb besorolásához, illetve a képesítés megszerzése alól mentesítette. Az egy beosztási kategóriával történő előbbre sorolás [Korm. rend. 27. § (4) bekezdése szerint], illetve a képesítés megszerzése alóli mentesítés kivételes, méltányossági lehetőség és feltételhez kötött. Ennek megtörténtét csak a fegyveres szerv erre vonatkozó kifejezett nyilatkozata támaszthatja alá, ezért egymagában az alapján nem lehet vélelmezni, hogy a felperes 1997. évi új besorolása - az egyébként alkalmazandó jogszabályi hivatkozások feltüntetése mellett - meghagyta a felperest a II/III/10. besorolásban.

A pernek jóllehet nem a felperes besorolása, hanem illetménykülönbözet iránti igény volt a tárgya, ugyanakkor a felperes magasabb fizetési kategória szerinti illetményigényét a besorolása helyességének vizsgálata nélkül nem lehetett eldönteni. Nem követelhet ugyanis az állomány tagja magasabb fizetési fokozat szerinti illetményt [Hszt. 102. § (1) bekezdése alkalmazásával a fizetési fokozatban történő előresorolását], ha a beosztási kategóriája a beosztása és képesítése szerinti jogszabály alapján őt megillető beosztási kategóriánál magasabb. Ez esetben ugyanis a hivatásos állomány tagjának illetménye már meghaladta a jogszabály szerinti besorolás alapján részére járó illetmény összegét. A jogerős ítélet ettől eltérő álláspontja jogszabálysértő.

Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, a munkaügyi bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperes keresetét elutasította.

(Legf. Bír. Mfv. II. 10.224/2009.).