Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2003.997 I. A mezőgazdasági szövetkezetek a használatukban lévő földterületek elidegenítésére jogosultak voltak.

II. A magyar állam kisajátítás helyett adásvétellel is megszerezhette a védett természeti területek tulajdonjogát [Ptk. 117. § (1) bek., 1976. évi 24. tvr. 3. §, 1995. évi XCIII. tv. 1. §].

Az elsőfokú közigazgatási szerv megismételt eljárásban a felperes, illetőleg a beavatkozó K. Mezőgazdasági Szakszövetkezet, a K. Völgye Mezőgazdasági Termelőszövetkezet és a "V." Mezőgazdasági Szakszövetkezet között létrejött adásvételi szerződések alapján az azokban megjelölt ingatlanokra a magyar állam tulajdonjogának és a felperes vagyonkezelői jogának egyidejű törlése mellett a tsz. földhasználati jogot a szövetkezetek javára az eredeti szerzési jogcím meghagyásával - hivatkozással az 1972. évi 31. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Itvr.) 15. § (6) bekezdésére és a Ptk. 117. § (1) bekezdésére - bejegyezte.

A megismételt eljárásra az alperes felügyeleti intézkedésként hozott határozatai alapján került sor, melyekben az alperes az elsőfokú földhivatal határozatait megsemmisítette, és a közigazgatási szervet új eljárásra utasította. Az első fokon eljárt K. Körzeti Földhivatal az alperes által megsemmisített határozataiban az adásvételi szerződésekben megjelölt ingatlanok tekintetében a magyar államot tulajdonosként, a felperest pedig vagyonkezelőként bejegyezte.

A megismételt eljárásban hozott első fokú határozatok elleni fellebbezések folytán az alperes határozataival az Itvr. 17. §-ának (1) bekezdése alapján helybenhagyta az első fokú közigazgatási határozatokat. Megállapította, hogy a szerződésekkel érintett ingatlanok vonatkozásában az eladó szövetkezetek földhasználati joga volt az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezve, így nem rendelkezhettek az ingatlanok átruházásáról.

A felperes kereseteiben kérte az alperes határozatainak hatályon kívül helyezését. Álláspontja szerint a szövetkezeteknek az 1995. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Vszt.) alapján is rendelkezési joguk áll fenn a perbeli ingatlanokra.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes kereseteit elutasította. Megállapította, hogy az adásvételi szerződésekkel érintett ingatlanoknak a szövetkezetek nem voltak tulajdonosai, így a Ptk. 117. § (1) bekezdésére figyelemmel tulajdonjogot nem adhattak el a magyar államnak; a földhasználati jog nem minősül tulajdonjognak. A Vszt. 1. és 4. §-ira és az 1993. évi II. törvényre hivatkozással kifejtette a bíróság, hogy az állam a védett természeti területeket állami tulajdonba kívánja venni és tartani, és ezt a célt kisajátítással kívánja elérni, amelyet meghatározott esetben a szövetkezettel szemben kell lefolytatni.

A felperes felülvizsgálati kérelmében kérte a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és kereseti kérelmének megfelelő döntés hozatalát. Kifejtette, hogy a jogerős ítélet azért jogszabálysértő, mert a szövetkezeteknek volt rendelkezési jogosultságuk az ingatlanok eladására; a szövetkezetek az 1992. évi II. törvény 15. §-ában foglaltaknak eleget tettek, az érintett területeket egyik földalapba sem jelölték ki, tehát közös használatban maradtak. Álláspontja szerint a Vszt. értelmében a földek adásvétellel is értékesíthetők.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A Legfelsőbb Bíróságnak a felülvizsgálati kérelem kapcsán is abban a jogkérdésben kellett állást foglalnia, hogy a termőföldről szóló 1994. évi LV. törvénynek (a továbbiakban: Ttv.) az 1987. évi I. törvényt hatályon kívül helyező rendelkezése (80. §) megszüntette-e a szövetkezetek földhasználati jogát.

Az Alkotmány 8. §-ának (2) bekezdése szerint a Magyar Köztársaságban az alapvető jogokra és kötelezettségekre vonatkozó szabályokat törvény állapítja meg, alapvető jog lényeges tartalmát azonban nem korlátozhatja.

A jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény 12. §-ának (2) bekezdése értelmében a jogszabály a kihirdetését megelőző időre nem állapíthat meg kötelezettséget, és nem nyilváníthat valamely magatartást jogellenessé.

A fentebb megjelölt földről szóló anyagi jogszabályokat egybevetve a jogalkotásról szóló törvény és az Alkotmány idézett rendelkezéseivel, megállapítható, hogy a jogalkotó a jövőre vonatkozóan meg kívánta szüntetni a földhasználati jog létesítését, ugyanakkor a törvény nem tartalmaz rendelkezést a korábbi jogszabályok alapján megszerzett, a tulajdonjoggal egyenértékű földhasználati jog megszüntetéséről. A Legfelsőbb Bíróság következetesen képviselt álláspontja szerint a megszerzett jogok és jogosítványok az azok alapját képező törvény hatályon kívül helyezésével nem enyésznek el. A jogszabályok alapján megszerzett jogosultságok, így pl. a földhasználati jog, az ahhoz kapcsolódó jogosultságok és kötelezettségek a jogosultat változatlanul megilletik, kivéve, ha törvény rendelkezik a jogosultság vagy annak egy része megszüntetéséről. A perbeli földhasználatra vonatkozóan azonban a Ttv. 80. §-a nem tartalmaz rendelkezést.

A kifejtettek alapján a perbeli mezőgazdasági szövetkezetek a használatukban álló földrészletek vonatkozásában tulajdonosi jogosítványokat gyakorolnak, ezért rendelkezési jogosultságuk a perbeli ingatlanok elidegenítésére is fennállt.

Nem ütköztek tehát a perbeli adásvételi szerződések a Ptk. 117. §-ának (1) bekezdésébe, ezért az alperes az Itvr. 17. §-ának (1) bekezdésére alapítottan jogszabálysértő határozatokat hozott a magyar állam tulajdonjogának, illetőleg a felperes vagyonkezelői jogának ingatlan-nyilvántartásból való törléséről.

A Legfelsőbb Bíróság - szemben az elsőfokú bíróság álláspontjával - annak sem találta jogszabályi akadályát, hogy a mezőgazdasági szövetkezetek a perbeli védett természeti területek tulajdonjogát a Vszt. 1. § (1) bekezdése, illetve a 4. § (1) bekezdése szerint alkalmazandó 1976. évi 24. törvényerejű rendelet 3. §-ának (1) bekezdése alkalmazásával adásvételi szerződéssel is átruházhassák.

Mindezek alapján a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275/A. §-ának (2) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és a Pp. 339. §-ának (1) bekezdése alkalmazásával a közigazgatási határozatokat ugyancsak hatályon kívül helyezte. Az elsőfokú földhivatal - felügyeleti intézkedésként megsemmisített - határozataival jogszabálysértés nélkül jegyezte be az érintett ingatlanokra a magyar állam tulajdonjogát és a felperes vagyonkezelői jogát. (Legf. Bír. Kfv. III. 37.817/2001. sz.)