Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

12000/1948. (XI. 7.) Korm. rendelet

a földbérlőszövetkezetekről, továbbá a földmívesszövetkezetekről szóló 8000/1948. Korm. rendelet egyes rendelkezéseinek módosításáról, illetőleg kiegészítéséről

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában, foglalt és legutóbb az 1948. XXIV. törvénycikkel meghosszabbított, úgyszintén az 1948. XXXI. tc. 11. §-ában nyert felhatalmazás alapján az alábbiakat rendeli:

I. FEJEZET

1. § A földbérlőszövetkezetekre az 1947. XI. törvénycikk (a továbbiakban: Szt.) rendelkezéseit a jelen rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

2. § A földbérlőszövetkezet célja, - a Szt. 2. §-ában foglalt általános célon felül hogy

a) a mezőgazdasági ingatlanok haszonbérletéről szóló 9000/ 1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 194. szám, a továbbiakban: Hbr.) szerint gyakorolt elő-haszonbérleti jog alapján a szövetkezet által haszonbérelt,

b) a Hbr. alapján vagy más jogcímen a tagok által haszonbérelt, végül

c) a tagok tulajdonában lévő ingatlanokon tagjai számára a tervszerű mezőgazdasági termelést megszervezze, előmozdítsa és irányítsa, ennek érdekében gondoskodjék a mezőgazdasági termeléshez szükséges beszerzésekről, valamint tagjai mezőgazdasági terményeinek és termékeinek értékesítéséről (24. §).

3. § A földbérlőszövetkezetet cégében mint ilyent kell megjelölni; cégében a "földbérlőszövetkezet" szót csak a jelen rendelet szerint működő szövetkezet használhatja.

4. § (1) Földbérlőszövetkezet csak a Magyar Országos Szövetkezeti Központ (a továbbiakban: M. O. Sz. K.) tagjaként működhetik.

(2) A földbérlőszövetkezet alakuló közgyűlésére a M. O. Sz. K.-ot meg kell hívni.

(3) A földbérlőszövetkezet alapszabálya, annak minden módosítása, valamint a termelőcsoportok (17. §) működési szabályzata csak a M. O. Sz. K. jóváhagyásával érvényes.

5. § (1) Egy község (város) területén általában csak egy földbérlőszövetkezet alakulhat. Ez alól az érdekelteknek a M. O. Sz. K. útján előterjesztett kérelmére a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter felmentést adhat. A felmentés megadása tekintetében a miniszter a földmívelésügyi miniszter véleményének meghallgatása után határoz.

(2) Földbérlőszövetkezet fióktelepet nem létesíthet; nyíltárusítási üzletet nem nyithat.

6. § A földbérlőszövetkezet megalakulásához megkívánt legkisebb taglétszám tíz dolgozó földmíves (8000/1948. Korm. rendelet, Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 182. szám, a továbbiakban: Szr. 8. §-a). A megalakulásnak ezenfelül feltétele az is, hogy a szövetkezet és tagjainak haszonbérletében, illetőleg tulajdonában lévő ingatlanok területe együttesen a harminc kat. holdat elérje.

7. § (1) Földbérlőszövetkezet tagja lehet:

a) az a földmíveléssel élethivatásszerűen foglalkozó mezőgazdasági munkás vagy dolgozó földmíves, akit a Hbr. alapján igényjogosultként kijelöltek;

b) az a saját ingatlanán gazdálkodó dolgozó földmíves vagy kishaszonbérlő, akinek a művelése alatt álló ingatlana vagy annak egy része a szövetkezet gazdálkodása körébe vonható.

(2) Az igazgatóság a belépés elfogadását nem tagadhatja meg attól, akit a földbérlőbizottság a földbérlőszövetkezet által haszonbérelt ingatlanra a Hbr. 4. §-a alapján mint igényjogosultat kijelölt (a továbbiakban: kijelölt tag).

(3) Nem lehet a szövetkezet tagja:

a) akinek a tulajdonában lévő ingatlan kataszteri tiszta jövedelme meghaladja a háromszázötven aranykoronát, vagy a tulajdonában és bérletében lévő ingatlanok kataszteri tiszta jövedelme együttesen meghaladja a négyszáz aranykoronát. A közös háztartásban élő családtagok bérmelyikének felvételénél minden családtag tulajdonát képező, vagy művelése alatt álló ingatlanát figyelembe kell venni;

b) aki - bár ingatlana az a) pontban meghatározott jövedelmet nem éri el - gazdálkodási módja következtében állandóan egynél több állandó alkalmazottat (éves, hónapos, summás) tart, vagy - bár állandó alkalmazottal nem tart - rendszeresen kettőnél több bérmunkást (napszámos, részes-munkás) foglalkoztat. Nem vonatkozik ez arra, - tehát a szövetkezet tagja lehet - aki az előbb említett kereten túl kisegítésképpen (munkatorlódás, betegség, stb. miatt) ideiglenesen foglalkoztat egy-két bérmunkást, továbbá, ha a jelen pontban említett kereten túl egy pásztorgyereket is alkalmaz;

c) aki ingatlanát vagy annak egy részéi bérbeadja. Nem esik ez alá a rendelkezés alá az, aki ingatlanát betegség, öregség, rokkantság, kiskorúság, a demokratikus pártokban vagy szervezetekben végzett munka, a hadseregnél teljesített szolgálat miatt adja bérbe. Nem esik továbbá a jelen pont hatálya alá az sem, aki - bár ingatlanát egészben vagy részben bérbeadja - rendszeresen bérmunkát végez, vagy a saját kezelésben tartott vagy bérelt ingatlanon gazdálkodik, feltéve, hogy nem esik az a) vagy b) pont hatálya alá:

d) aki a tulajdonát képező nagygépekkel (cséplőgép, traktor, olajütő, stb.) üzletszerűen bérmunkát végez;

e) aki alkalomszerűen ugyan, de nyerészkedés szándékával pénz- vagy terménykölcsönzéssel (uzsora) avagy mások által termelt áruk, termények vagy termékek, továbbá mások által tenyésztett állatok adás-vételével foglalkozik:

f) aki élethivatásszerűen pénz- vagy terménykölcsönzéssel, mások által termelt áruk, termények vagy termékek, továbbá mások által tenyésztett állatok adás-vételével foglalkozik;

g) aki iparában egy tanoncon kívül állandó jelleggel egynél több idegen munkaerőt foglalkoztat;

h) akit az igazolási eljárás során feddésnél szigorúbb büntetéssel sújtottak vagy közhivatali állásából politikai okok miatt elbocsátottak.

8. § (1) A Szt. 24. §-ában, továbbá 39. §-ában foglalt rendelkezéseket a földbérlő szövetkezetekre azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy ha az igazgatóság bármely tagja a tag felvétele vagy az örökös belépése ellen kifogást emel, az igazgatóság a kérés érdekében határozatot nem hoz, hanem - a kifogás előadása mellett - az ügyet döntés végeit a legközelebbi tagértekezlet elé terjeszti és erről a belépni szándékozót haladéktalanul értesíti.

(2) A tagértekezletet a tag felvétele, illetőleg az örökös be lépése kérdésében hozott határozatát indokolni köteles és az ellen, - hozatalának napjától számított tizenöt nap alatt - a belépő, továbbá az igazgatóság bármely tagja a szövetkezetre illetékes körzeti választmány teljesüléséhez [Szr. 27. § (4) bekezdés] folyamodhatik. A tag felvétele, illetőleg az örökös belépése kérdésében a körzeti választmány teljesülési további jogorvoslat kizárásával dönt.

(3) A 7. § (3) bekezdésének hatálya alá eső személy felvehető a szövetkezet tagjai sorába, ha a tagértekezlet szótöbbséggel hozott határozata alapján a szövetkezetre illetékes körzeti választmány teljes-ülése felvétele mellett dönt; a teljes ülés határozata ellen jogorvoslatnak helye nincs.

(4) Az igazgatóság a tag belépése (Szt. 24. §) és a felmondás elfogadása [Szt. 34. § (1) bekezdés] tekintetében tizenöt nap alatt köteles nyilatkozni.

9. § (1) Ki kell zárni a Szövetkezet tagjai sorából azt a kijelölt tagot, akit a földbérlőbizottság a haszonbérletből kimozdít vagy akinek haszonbérlőként kijelölését visszavonja.

(2) A tag kizárása (Szt. 35. §) kérdésében a tagértekezlet határoz: döntése ellen, a határozat hozatalának napjától számított tizenöt nap alatt, kizárás esetében a kizárt tag, ha pedig a tagértekezlet a kizárás mellőzése mellett döntött, az igazgatóság bármely tagja a szövetkezetre illetékes körzeti választmány teljes üléséhez [Szr. 27. § (4) bekezdés) folyamodhatik. A kizárás kérdésében a körzeti választmány teljes-ülése további jogorvoslat kizárásával dönt.

(3) A Szt. 36. §-át azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy kijelölt tag [7. § (2) bekezdés) kizárása esetében a tagértékezlet határozata ellen jogorvoslatnak nincs helye, azonban a kizárt tag tagsága csak akkor szűnik meg, amikor a földbérlőbizottság helyette új igényjogosultat jelöl ki.

10. § (1) A földbérlőszövetkezet igazgatósági tagjai kártérítésre kötelesek [Szt. 73. § (2) bekezdés) különösen akkor is, ha

a) a szövetkezeti vagyonállagának fenntartásáról, megóvásáról, valamint rendeltetésszerű használatáról nem gondoskodnak;

b) a 16. § (4) (bekezdésének az előzetes költségvetés készítésére és végrehajtására, továbbá

c) a szövetkezet termelőcsoportjának (csoportjainak) elkülönített vagyonkezelésére és könyvelésére vonatkozó rendelkezéseket [17. § (3) bekezdés ] nem tartják be;

d) a szövetkezet, illetőleg a termelőcsoport részére biztosított előnyöket vagy kedvezményeket a szövetkezettől, illetőleg a csoporttól részben vagy egészben elvonják vagy nem a rendeltetésének megfelelő célra használják fel.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakat a felügyelőbizottsági tagok kártérítési felelőssége [Szt. 84. § (2) bekezdés] tekintetében megfelelően kell alkalmazni.

(3) A földbérlőszövetkezet ügyvezetője az (1) bekezdésben említett esetekben a szövetkezet igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjaival egyetemlegesen felel, s e felelősség alól csak az esetben mentesül, ha a kártokozó határozat vagy intézkedés ellen, mihelyt árról tudomást szerez, tiltakozik és tiltakozását a M. O. Sz. K-nak írásban nyomban bejelenti.

11. § A földbérlőszövetkezet tagértekezletet a szükséghez képest de havonkint legalább egyszer köteles tartani. A tagértekezlet határozó és ügyintézőszerve a szövetkezetnek. A tagértekezlet - a Szt. 78. §-ának (1) bekezdésében foglaltakon felül minden olyan kérdésben határoz, amely jogszabály vagy az alapszabály szerint nem tartozik a közgyűlés vagy a termelőcsoport (17. §) kizárólagos hatáskörébe. A tagértekezlet határozatképes, ha azon a tagoknak legalább fele jelen van.

12. § Földbérlőszövetkezet ügyvezetőt (Szt. 86. §) nem köteles alkalmazni. Cégvezető kirendeléséhez, valamint minden alkalmaztatási jogviszony létesítéséhez a M. O. Sz. K. hozzájárulása szükséges.

13. § Ha a földbérlőszövetkezet haszonbérleményén üzem vagy műhely van, abban a kérdésben, hogy azt a földbérlő - vagy a helyi földmívesszövetkezet tartsa-e üzemben, minden jogorvoslat kizárásával a M. O. Sz. K. határoz.

14. § A Szr. 23. §-át a földbérlőszövetkezetre azzal a -kiegészítéssel kell alkalmazni, hogy a háromezer forintot meghaladó összegű (értékű) beruházáshoz is a M. O. Sz. K. előzetes jóváhagyása szükséges.

15. § (1) A földbérlőszövetkezet tagjai az ingatlanok után fizetendő használati díjért a szövetkezet irányában együttesen felelnek. Ugyanígy felelnek azokért a kötelezettségekért is amelyeket a szövetkezet a tagok közös gazdálkodásának előmozdítása érdekében vállal. A szövetkezetnek egy termelőcsoportban gazdálkodó tagjai azonban csak azokért a kötelezettségekért felelnek, amelyeket a szövetkezet a csoport érdekében vállal.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott kötelezettség a tagokat egymás között a szövetkezet, illetőleg a csoport gazdálkodása körébe vitt ingatlanaik arányában terheli.

(3) Az ingatlanok után fizetendő használati díj erejéig a földbérlőszövetkezetet törvényes zálogjog illeti meg az ingatlanok bármelyikén található vagy azokhoz tartozó terményekre, gazdasági felszerelésekre és jószágokra.

16. § (1) Amennyiben a földbérlőszövetkezet ügyvitelével kapcsolatos kiadásokat bevételei nem fedezik, a tagok a kiadások fedezésére hozzájárulást tartoznak fizetni. A hozzájárulás összegét az igazgatóság javaslata alapján a közgyűlés állapítja meg.

(2) A közgyűlés által megállapított hozzájárulást az igazgatóság veti ki akként, hogy a termelőcsoportokba tömörült tagoknál a csoport, az egyéni gazdálkodást folytató tagok pedig egyénileg tartoznak a rájuk eső összeget befizetni. A kivetés alapja a szövetkezeti gazdálkodásba vont ingatlan terjedelme.

(3) Az igazgatóság javaslatára a tagértekezlet az (1) bekezdésben megállapított költségek szükséges mértékéig előlegbefizetést rendelhet el.

(4) A szövetkezet igazgatósága az üzleti év kezdete előtt előzetes költségvetést köteles készíteni, amely a szövetkezet előrelátható bevételeit, továbbá kiadásait, beruházásait és hitelszükségletét részletesen tartalmazza. Az előirányzatot a tagértekezlet hagyja jóvá.

17. § (1) A földbérlőszövetkezet tagjai termelőcsoportokat alakíthatnak. Csoportot legalább tíz tag alakíthat, ha a művelésük alatt álló ingatlanok területe együttvéve a harminc kat. holdat eléri.

(2) A csoport működését, a tagoknak egymáshoz és a szövetkezethez való viszonyát a földmívelésügyi miniszter által kiadandó működési szabályzatban kell megállapítani.

(3) A földbérlőszövetkezet a csoport minden ügyletéről, más csoport és a szövetkezet ügyleteitől elkülönített könyvelést köteles vezetni; a csoport tiszta feleslege és - minden eredménye kizárólag a csoport céljaira használható fel.

(4) A csoport vezetőinek megválasztására, gazdálkodásának módjára és tárgyára vonatkozóan, a szövetkezet egyéb szerveitől függetlenül, kizárólag a csoport jogosult dönteni. A szövetkezet tagértekezletének vagy közgyűlésének a jelen bekezdésben foglaltak ellenére hozott határozata ellen a csoport jogorvoslattal élhet a M. O. Sz. K.-hoz.

(5) A csoportnak önálló jogi személyisége nincs; jogokat és kötelezettségeket harmadik személyekkel szemben csak a szövetkezet szerezhet, illetve vállalhat.

(6) A csoport intézőbizottságának egy tagja a szövetkezet igazgatósági ülésein tanácskozási joggal részt vehet; ugyanez a jog illeti meg az igazgatóság egy tagját az intézőbizottság ülései tekintetében.

18. § A Szt. 113. §-ában foglalt rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy földbérlőszövetkezet csak földbérlőszövetkezettel egyesülhet és csak földmívesszövetkezetbe olvadhat be.

19. § A földmívesszövetkezetek körzeti vagy országos választmányába a földbérlőszövetkezetek is küldenek kiküldötteket. Ezek választására és jogaira a Szr. 26-31. §-aiban foglalt rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

20. § (1) A földbérlőszövetkezetek, a földmívesszövetkezetek földbérlőcsoportjai, úgyszintén a földbérlőszövetkezeti termelőcsoportok részére nyújtható adó- és illetékmentességek és kedvezmények iránt a pénzügyminiszter a kereskedelem-és szövetkezetügyi miniszterrel egyetértve rendelettel intézkedik.

(2) A földbérlőszövetkezet mentes a céghirdetési díjak fizetése alól.

(3) Földbérlőszövetkezet vagy földmívesszövetkezet földbérlőcsoportja által haszonbérelt, úgyszintén a tagok tulajdonában levő, csoportművelés alatt álló ingatlan után sem a szövetkezet, sem a tagok mezőgazdaságfejlesztési járulékot nem tartoznak fizetni.

21. § (1) Az egyes külön jogszabályokban biztosított jogok és kedvezmények alkalmazása szempontjából a földhérlőszövetkezetet és a földmívesszövetkezet termelőcsoportját őstermelőnek kell tekinteni.

(2) Felhatalmazást kap a földmívelésügyi miniszter, hogy a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszterrel egyetértve a földbérlőszövetkezeteket és a földmívesszövetkezetek termelőcsoportjait a termelés megszervezése, az állami gépállomás szolgáltatásainak igénybevétele, termelési szerződések létesítése és általában termelésük előmozdítása érdekében, külön kedvezményekben részesítse.

22. § A Szr. 5. §-ának (1) bekezdésében, valamint 9., 16., 22., 24. és 33. §-aiban foglalt rendelkezéseket a földbérlőszövetkezetekre megfelelően kell alkalmazni.

23. § Az a szövetkezet, amely a jelen rendelet mellékletét képező alapszabályminta szerint, a M. O. Sz. K. jóváhagyásával alakul, az anyagi jog tekintetében eleget tett mindazoknak a követelményeknek, amelyeket a fennálló jogszabályok a földbérlöszövetkezet alapszabályaira nézve előírnak. Ezt a rendelkezési abban az esetben is alkalmazni kell, ha a földbérlőszövetkezet alapszabálya a jelen rendelet hatálybalépése előtt kibocsátott alapítási tervezettől eltér.

24. § A földbérlőszövetkezet beszerző és értékesítő tevékenységét a helyi földmívesszövetkezet útján bonyolítja le.

II. FEJEZET

25. § A földmívesszövetkezet tagjának, továbbá a tag örökösének belépésére és kizárására alkalmazni kell a 7. §-nak (3) bekezdésében, a 8. §-nak (1),(2) és (3) bekezdéseiben, továbbá a 9. §-ban foglalt rendelkezéseket.

26. § Amennyiben a földmívesszövetkezetnek a Hbr. 4. §-a alapján alakult földbérlőcsoport-tagjai a használatukba adott ingatlant nem egyénileg művelik, hanem termelőcsoportot alakítanak, ennek működésére nézve az alábbi rendelkezéseket kell alkalmazni:

a) a csoport működését, a tagoknak egymáshoz és a szövetkezethez való viszonyát a földmívelésügyi miniszter által kiadandó működési szabályzatban kell megállapítani;

b) a csoport minden tevékenységéről elkülönített könyvelést kell vezetni, tiszta feleslege és minden eredménye kizárólag a csoport céljaira használható fel;

c) a szövetkezet használatában lévő mezőgazdasági gépeket és eszközöket elsősorban a közösen termelő, másodsorban a részben közösen termelő (táblás), harmadsorban az egyéni gazdálkodást folytató bérlőcsoportok tagjainak kell rendelkezésre bocsátani;

d) a csoport ingatlanai után fizetendő használati díj erejéig a földmívesszövetkezetet törvényes zálogjog illeti meg a csoport ingatlanainak bármelyikén található vagy azokhoz tartozó terményekre, gazdasági felszerelésekre és jószágokra;

e) a földmívesszövetkezet esetleges tartozásai fejében a földbérlőcsoport ingatlan vagy ingóvagyona (készletei, terményei, termékei, felszerelési tárgyai, termelőeszközei, elkülönítve könyvelt vagyonrészesedései, tartalékalapjai, stb.) le nem foglalhatók. A földbérlőcsoport a földmívesszövetkezet tartozásaiért ennek csődje esetében sem felelős, s a csoport minden vagyonát a csődtömegtől is el kell különíteni; ugyanígy a csoport tartozásaira a földmívesszövetkezet egyéb vagyontárgyaiból nem lehet kielégítést keresni.

27. § A Szr. 32. §-ának (1) bekezdésében, továbbá 38. §-ának (1) bekezdésében foglalt határidő az 1949. évi március hó 31. napjáig meghosszabbíttatik.

28. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1948. évi november hó 5-én.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 12000/1948. (XI. 7.) Korm. rendelethez

Tartalomjegyzék