Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

9000/1948. (VIII. 29.) Korm. rendelet

a mezőgazdasági ingatlanok haszonbérletéről

A magyar köztársaság kormánya az 1946: IX. törvénycikk 33. §-ában, valamint az 1946: XVI. tc 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948: XXIV. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

I. FEJEZET

A rendelet hatálybalépése előtt kötött haszonbérleti jogügyletek

1. § (1) A mezőgazdasági ingatlanokra vonatkozóan a jelen rendelet hatálybalépése előtt akár szóban, akár írásban kötött haszonbérleti jogügyletek alapján előhaszonbérleti jog gyakorlásának van helye, ha

a) a mezőgazdasági termeléssel élethivatásszerűen foglalkozó személy által haszonbérelt ingatlan területe a 25 kataszteri holdat meghaladja, továbbá ha 25 kataszteri hold vagy ennél kevesebb is, de a haszonbérlő saját tulajdonában (haszonélvezetében, használatában, feles-, részes művelésében stb.) levő ingatlanával együtt a 40 kataszteri holdat meghaladja;

b) a mezőgazdasági termeléssel nem élethivatásszerűen foglalkozó személy által haszonbérelt ingatlan területe - a saját tulajdonában (haszonélvezetében, használatában feles-, részes művelésében stb.) levő ingatlannal együtt - az 5 kataszteri holdat meghaladja;

c) a haszonbérlő jogi személy.

(2) Amennyiben a haszonbérbeadó 25 kataszteri holdat meghaladó ingatlan tulajdonosa (haszonélvezője), a haszon bérbeadott ingatlan nagyságára tekintet nélkül helye van az előhaszonbérleti jog gyakorlásának, ha a haszonbérleti jog ügylet a kikötött idő előtt szűnik meg.

(3) A jelen § (1) bekezdésének a) vagy b) pontja esetében az előhaszonbérleti jog gyakorlásának csak az ott megjelölt területet meghaladó részre van helye. Ha azonban az eredeti haszonbérlő a visszamaradt területre a jogügyletet fenntartani nem kívánja, az előhaszonbérleti jogot gyakorolni lehet a haszonbérbeadott egész ingatlan területére.

(4) Az előhaszonbérleti jog kiterjed a haszonbérbeadott ingatlan élő és holt felszerelésének arra a részére is, amelyet a haszonbérbeadó az eredeti haszonbérlőnek a szerződés értelmében átengedett. Ha az előhaszonbérleti jog az ingatlannak egy részére gyakoroltatik az előhaszonbérleti jogot a szerződésben megjelölt élő és holt felszerelésnek is csak az arányos részére lehet gyakorolni.

(5) Azokra az ingatlanokra vonatkozóan, amelyekre előhaszonbérleti jog gyakorlásának van helye a rendelet alkalmazása szempontjából az 1947/48 gazdasági évre kötött haszonbérleti jogügyletet még akkor is fennállónak kell tekinteni, ha azt a jelen rendelet hatálybalépésé előtt megszüntették.

(6) Az (1) és (2) bekezdésben megjelölt eseteken kivül vagy ha a haszonbérlő földmíves-, földbérlőszövetkezet, az állam, állami vállalat, törvényhatósági község (város), mezőgazdasági tudományos kisérletet végző közintézmény, vagy a Magyar Országos Szövetkezeti Központ (továbbiakban: MOSZK), az előhaszonbérleti jog gyakorlásának helye nincs.

2. § Azokat a jogügyleteket, amelyekre nézve az 1. § értelmében előhaszonbérleti jog gyakorlásának helye van, a jelen rendelet hatálybalépésétől számított 8 napon belül be kell jelenteni az ingatlan fekvése szerint illetékes községi előljáróságnál (polgármesternél). A jogügylet bejelentésének elmulasztása büntetést von maga után (19. §) és azzal a következménnyel is jár, hogy az előhaszonbérleti jogot időbeli korlátozás nélkül lehet az egész haszonbérbeadott ingatlanra gyakorolni.

3. § Az előhaszonbérleti jog gyakorlása tárgyában a községi földbérlő bizottság (továbbiakban: bizottság) határoz. A bizottság tagjai: községekben a vezető (kör-) jegyző, városokban a polgármester vagy az általa kijelölt tisztviselő, továbbá az Újbirtokosok és Földhözjuttatottak Országos Szövetsége (UFOSZ), a Földmunkások és Kisbirtokosok Országos Szövetsége (FEKOSZ) helyi szervezetének, valamint a haszonbérlet átvételére a jelen rendelet alapján igényjogosultakból alakult, illetőleg alakuló földbérlőszövetkezetnek, végül a földmívesszövetkezetnek egy-egy kiküldöttje.

4. § (1) A haszonbérleti jogügyletekre vonatkozó bejelentéseket az elöljáróság (polgármester) azonnal a bizottság elé terjeszti. Ha a bizottság megállapítja, hogy az elöhaszonbérleti jog gyakorlásának helye van, a haszonbérlet átvételét a jelen rendelet alapján igényjogosultakból már megalakult vagy a haszonbérlet átvételére alakuló földbérlőszövetkezetnek felajánlja. Ha a földbérlöszövetkezet a haszonbérletet át kívánja venni, haszonbérlőként a földbérlőszövetkezetet kell kijelölni. Ha a földbérlőszövetkezet a haszonbérletet átvenni nem kívánja, a haszonbérletet a földmívesszövetkezetnek a jelen rendelet alapján igényjogosult személyekből alakult földbérlő csoportja veheti át. Azokat a személyeket, akik a már megalakult vagy megalakuló földbérlőszövetkezet, valamint a földmívesszövetkezet földbérlő csoportjának keretén belül a haszonbérlet átvételére a jelen rendelet alapján jogosultak, a bizottság a FÉKOSZ helyi szervezetének javaslala alapján arra tekintet nélkül jelöli ki, hogy a kijelölés időpontjában tagjai voltak-e a földbérlő-, illetőleg a földmívesszövetkezetnek, vagy sem.

(2) Ha a haszonbérletet a földbérlőszövetkezet vagy a földmívesszövetkezet földbérlő csoportja átvenni nem kívánja, a FEKOSZ javaslata alapján a bizottság kijelöli azt az egy vagy több haszonbérletre jogosult személyt, aki a haszonbérleti jogügyletben megjelölt haszonbérlő helyébe beléphet.

(3) Amennyiben a bizottság megfelelő igényjogosult személy hiányában vagy egyéb okból az előhaszonbérleti jogot nem gyakorolja, a haszonbérleti jogügyletet legfeljebb 3 évre jóváhagyja.

5. § (1) A bizottság az előhaszonbérleti jog gyakorlása kérdésében a haszonbérleti jogviszony szabályszerű bejelentésétől számított 15 nap alatt, de legkésőbb az 1948. évi október hó 15. napjáig nyilatkozni köteles, amennyiben az említett időpontig nem nyilatkozik, az előhaszonbérleti jogot csak az 1949. évi október hó 1. napjától kezdődő hatállyal lehet gyakorolni.

(2) A szabályszerűen bejelentett azok a haszonbérleti jogügyletek, amelyekre vonatkozólag a bizottság 1948. évi október hó 5. napjáig nyilatkozik, az 1948. évi október hó 15. napjával, azok a jogügyletek pedig, amelyekre vonatkozóan az előhaszonbérleti jog gyakorlása csak az 1949. évi október hó 1-i hatállyal történik, az 1949. évi szeptember hó 30. napjával vesztik hatályukat.

(3) Az előhaszonbérleti jog gyakorlása folytán a haszonbérleti jogügylet arra az ingatlanra, illetve az ingatlannak csak arra a részére veszti hatályát, amelyre az előhaszonbérleti jog gyakoroltatott.

(4) A haszonbérleti jogügyletnek az előhaszonbérleti jog gyakorlása folytán időelőtti megszűnése miatt kártérítést követelni nem lehet.

6. § (1) A bizottság határozata ellen az érdekeltek részéről csak jogszabálysértés miatt van helye fellebbezésnek. Közérdekből fellebbezéssel élhet a bizottság bármely érdemi határozata ellen a MOSZK és a FÉKOSZ. A fellebbezés határideje a határozat kézbesítésétől számított 8 nap. A fellebbezésnek a határozat végrehajtására halasztó hatálya nincs

(2) A fellebbezéseket a Megyei Földhivatal mellé szervezett megyei földbérlő fellebbezési bizottság (továbbiakban: fellebbezési bizottság) bírálja el. A fellebbezési bizottság tagjai: a megyei földhivataloknak az Országos Földhivatal Ügyvezető igazgatója által kijelölt tisztviselője, továbbá az UFOSZ és FÉKOSZ megyei titkárságának, valamint a MOSZK megyei kirendeltségének egy-egy kiküldöttje. A fellebbezési bizottság végérvényesen határoz, határozata ellen jogorvoslatnak helye nincs.

7. § (1) A bizottságok és fellebbezési bizottságok az Országos Földhivatal felügyelete és ellenőrzése alá tartoznak.

(2) A bizottságok és fellebbezési bizottságok tagjai eljárásuk során közhivatalnokoknak tekintendők.

(3) A bizottságok működésével járó hivatali teendőket a községi elöljáróságok (polgármesterek), a fellebbezési bizottságok működésével járó hivatali teendőket pedig a megyei földhivatalok látják el.

8. § (1) Az előhaszonbérleti jog gyakorlása esetében haszonbérletre jogosultak:

a) elsősorban az élethivatásszerűen földmíveléssel foglalkozó családos mezőgazdasági munkások;

b) másodsorban azok a dolgozó családos földmívesek, akiknek a bérelt és saját tulajdonukban (haszonélvezetükben) lévő ingatlanuk területe az 5 kataszteri holdat nem haladja meg:

c) harmadsorban pedig azok a dolgozó családos földmívesek, akiknek a bérelt és a saját tulajdonukban (haszonélvezetükben) lévő ingatlanuk területe a 10 kataszteri holdat nem haladja meg.

(2) Az elöhaszonbérleti jog gyakorlása során kijelölt egy-egy személyre eső terület nagysága a haszonbérlő saját tulajdonában (haszonélvezetében, használatában stb.) lévő ingatlannal együtt 10 kataszteri holdnál nagyobb és 3 kataszteri holdnál kisebb nem lehet; 3 kataszteri holdnál kisebb is lehet, ha a haszonbérlet tárgya szőlő, gyümölcsös, vagy kerti művelés alatt álló ingatlan. A közös háztartásban élő családból csak egy személyt lehet haszonbérlőként kijelölni.

9. § Az előhaszonbérlet gyakorlása során haszonbérlőként nem jelölhető ki az a személy:

a) aki az 1947: XI. törvénycikk és a 8000/1948. Korm. rendelet Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 182. szám) szerint nem lehet szövetkezet alapítója, igazgatósági illetőleg felügyelőbizottsági tagja:

b) akit az 1945: VI. törvénycikkel törvényerőre emelt 600/1945. ME rendelet, valamint az ezt kiegészítő vagy módosító jogszabályok alapján juttatásban nem lehet részesíteni, illetőleg akit a juttatott földjéből kimozdítottak:

c) akit a fennálló jogszabályok vagy a földmíves-, (földbérlő) szövetkezet alapszabálya alapján a szövetkezet tagjai sorából kizártak, vagy akit a jelen rendelet 19. §-a alapján elítéltek, a büntetés kitöltésétől számított 2 évig.

II. FEJEZET

Haszonbérletek létesítése a rendelet hatálybalépése után

10. § (1) Mindazok, akiknek a tulajdonában (haszonélvezetében) álló ingatlan a 25 kataszteri holdat, illetőleg amennyiben mezőgazdasági termeléssel nem élethivatásszerűen foglalkoznak, az 5 kataszteri holdat meghaladja, a jelen rendelet hatálybalépése után haszonbérleti szerződés megkötésére irányuló szándékukat a haszonbérlő kijelölése végett minden esetben tartoznak az illetékes bizottságnak bejelenteni.

(2) Az (1) bekezdésben nem említett tulajdonosok (haszonélvezők) csak abban az esetben kötelesek bejelentést tenni, ha olyan személynek kívánják ingatlanukat haszonbérbeadni, akivel szemben az 1. § értelmében előhaszonbérleti jog gyakorlásának van helye.

(3) A bizottság eljárására, a bérlő személyének kijelölésére, határozathozatalra és jogorvoslatra az I. Fejezetben foglalt rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

III. FEJEZET

Vegyes rendelkezések

11. § A jelen rendelet hatálybalépése után a mezőgazdasági ingatlanok haszonbérbeadására kötött szerződéseket írásba kell foglalni. Az írásbafoglalás a szerződés érvényességének fel tétele.

12. § (1) A rendelet alkalmazása szempontjából haszonbérletnek tekintendő minden olyan jogügylet, amellyel a tulajdonos (haszonélvező) az ingatlan használatát akár ingyenesen, akár visszteher mellett másnak engedi át (haszonvételi, feles-, részes- stb. megállapodás), kivéve a mezőgazdasági munkavállalással kapcsolatban kötött munkabér jelleggel bíró, szokásszerű részesművelési megállapodást.

13. § A jelen rendeletben foglaltakat nem lehet alkalmazni a Földbirtokrendező Alap állagához tartozó és általában a magyar állam tulajdonát képező mezőgazdasági ingatlanokra.

14. § A 12910/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 249. szám) alapján kötött kishaszonbérleti szerződések továbbra is érvényben maradnak, feltéve, hogy a jelen rendelet 1. §-ában foglaltak szerint nincs helye az előhaszonbérleti jog gyakorlásának.

15. § (1) A jelen rendelet alkalmazása szempontjából 1 kataszteri hold szőlő vagy gyümölcsös 5 kataszteri hold, rizstelepből pedig 1 kataszteri hold 3 kataszteri hold ingatlannak felel meg.

(2) A családi közösségen belül közös háztartásban élők tulajdonukat képező, továbbá haszonélvezetükben, használatukban, haszonbérletükben lévő ingatlanait a jelen rendeletben megállapított területi határok szempontjából össze kell számítani.

16. § (1) A jelen rendelet alapján létesült haszonbérletekre - amennyiben a jelen rendelet másként nem rendelkezik - a kishaszonbérletekre vonatkozó jogszabályokat kell megfelelően alkalmazni.

(2) A haszonbérleli jogviszony feltételeit a jelen rendeletben, valamint a kishaszonbérletekre vonatkozó jogszabályokban foglaltak alapján a bizottság állapítja meg.

(3) A haszonbér összege nem haladhatja meg a kishaszonbérletekre nézve a szántó, rét, legelőmívelésre használt ingatlan tekintetében megállapított mindenkori irányhaszonbért.

(4) E rendelet alapján létesített haszonbérleti jogügylet legrövidebb időtartama 5 év.

17. § A jelen rendelet alapján kijelölt haszonbérlő kimozdításának eseteit és módozatait a földmívelésügyi miniszter rendelettel állapítja meg.

18. § E rendelet végrehajtásával kapcsolatos minden beadvány és a kijelölt haszonbérlők által létesített haszonbérleti jogügylet illetékmentes.

19. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb beszámítás alá nem esik, vétséget követ el és egy évig terjedhető fogházzal büntetendő az, aki:

a) a haszonbérleti szerződés bemutatását, haszonbérleti jogviszony bejelentését szándékosan vagy gondatlanságból elmulasztja;

b) a bemutatás (bejelentés), illetve az azzal kapcsolatos eljárás során tudva, vagy gondatlanul hamis adatokat ad elő, illetőleg a szükséges adatok szolgáltatását szándékosan megtagadja, vagy elmulasztja;

c) a jelen rendelet alapján megszűnt haszonbérlet tárgyát a törvényes határidőben az arra jogosultnak át nem adja;

d) az előhaszonbérleti jog gyakorlása során kijelölt haszonbérlőt (haszonbérlőket) az átengedett ingatlan használatában, illetőleg birtokbavételében akadályozza.

(2) A pénzbüntetésre az 1928: X. törvénycikk és a 8960/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 173. sz.) rendelkezései az irányadók. A pénzbüntetés legmagasabb összege 24.000 Ft

20. § (1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba: egyidejűleg az 1920: XXXVI. törvénycikk és az ezt módosító és kiegészítő jogszabályoknak azok a rendelkezései, amelyek a mezőgazdasági ingatlanok haszonbérletére vonatkoznak, hatályukat vesztik.

(2) E rendelet végrehajtásáról - a tárcájukat érintő kérdésekben az érdekelt miniszterekkel egyetértve - a főldmívelésügyi miniszter gondoskodik.

Budapest, 1948. évi augusztus hó 26-án.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék