Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

6250/1948. (VI. 24.) Korm. rendelet

az üzlethelyiségek és lakásnak nem minősülő egyéb helyiségek helyreállítása tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. XXIV. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

A rendelet hatályosulásának köre

1. § A jelen rendelet hatálya kiterjed - a szálloda és a penzió kivételével - a háború által előidézett helyzet következtében megsérült, az ország területén bárhol fekvő üzlethelyiségnek, továbbá lakásnak nem minősülő minden más helyiségnek (az alábbiakban: helyiség) a jelen rendelet hatálybalépése után megkezdett helyreállítására.

Helyreállításra jogosultak

2. § (1) Helyreállításra jogosult az ingatlan tulajdonosán, illetőleg a magánjog szabályai szerint az ingatlannal rendelkezni jogosult személyen felül a tulajdonostárs, a bérlő és a bérleti jogviszonyon kívül álló harmadik személy a tulajdonossal, a tulajdonostárssal vagy a bérlővel létesített megállapodás alapján.

(2) A hatóság által igénybevett üzlethelyiséggel a bérlő csak akkor állíthatja helyre, ha a hatóság annak bérlőjéül öt jelölte ki.

Gondnok kirendelése és jogköre

3. § A 11800/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 234. szám) 3. §-ának a gondnok kirendelésére és jogkörére vonatkozó rendelkezéseit a jelen rendelet hatálya alá tartozó helyiségek helyreállítása tekintetében is megfelelően alkalmazni kell.

Tulajdonostárs helyreállítása

4. § (1) Ha az ingatlan több személynek osztatlan közös tulajdona, a helyreállítás joga bármelyik olyan tulajdonostársat megilleti, aki az ingatlannak legalább egytized részben tulajdonosa.

(2) Ha ugyanazt a helyreállítást több tulajdonostárs kívánja elvégeztetni, a tulajdonostársak között e tekintetben felmerült vita felől - megegyezés hiányában - az építésügyi hatóság határoz a gazdaságos kivitelezés szempontjának figyelembevételével.

(3) A tulajdonostársat a helyreállítás joga csak akkor illeti meg, ha a tervezett helyreállításról többi tulajdonostársat az alábbi (4) bekezdésnek megfelelően értesítene.

(4) A helyreállító tulajdonostárs köteles a tervezett helyreállítási munkálatok műszaki leírását és költségvetését legalább nyolc nappal a helyreállítási munkálatok megkezdésére kitűzött nap előtt a többi tulajdonostárssal írásban közölni. A többi tulajdonostárs bármelyike a tervezett helyreállítás ellen a közlés hozzáérkezésétől számított nyolc nap alatt írásban kifogást tehet. Ha a helyreállító tulajdonostárs a kifogást nem veszi figyelembe, köteles azt döntés végett az elsőfokú építésügyi hatóság elé terjeszteni. A határozat ellen jogorvoslatnak nincs helye.

5. § (1) Osztatlan tulajdonközösség esetében a tulajdonostársak képviseletére a 11800/1946. ME rendelet 6. §-ában foglalt szabályokat kell alkalmazni.

(2) Az 1924. XII. törvénycikk hatálya alá tartozó társasház tulajdonostársainak képviseletére csak a telekkönyvi hatósághoz bejelentett közös képviselő jogosult. Több közös képviselő esetében a képviseleti jog bármelyiket megilleti.

Bérlő helyreállítása

6. § (1) A bérlőt a helyreállítás joga csak akkor illeti meg, ha a tervezett helyreállításról a tulajdonost az alábbi (2) bekezdésnek megfelelően értesítette.

(2) A bérlő köteles a tervezett helyreállítási munkálatok műszaki leírását és költségvetését legalább tizenöt nappal a helyreállítási munkálatok megkezdésére kitűzött nap előtt a tulajdonosnak írásban bejelenteni. Ha a tulajdonos a bejelentés hozzáérkezésétől számított tizenöt nap alatt írásban nem válaszol, vagy válaszában kijelenti, hogy a helyreállítási elvégezni nem hajlandó, avagy a helyreállítást vállalja ugyan, de azt válaszának a bérlőhöz érkezésétől számított tizenöt nap alatt nem kezdi meg. vagy a megkezdéstől számított harminc nap alatt nem fejezi be, a bérlő az általa tervezett helyreállítási elvégezheti. Az elsőfokú építésügyi hatóság a munkálatok megkezdésére harminc napol meg nem baladó. a munkálatok befejezésére pedig hatvan napol meg nem haladó, halasztást adhat; az ebben a tárgyban hozott határozat ellen jogorvoslatnak nincs helye.

7. § A tulajdonos a 6. §-ban említett válaszában a tervezett helyreállítás módja ellen az olt megszabott tizenötnapos határidő alatt kifogást tehet, illetőleg közölheti az esetleges módosító javaslatát. Ha a bérlő a kifogást, illetőleg a módosító javaslatot nem fogadja el, köteles azt a munkálatok megkezdése előtt döntés végett az elsőfokú építésügyi hatóság elé terjeszteni. Az ebben a tárgyban hozott határozat ellen jogorvoslatnak nincs helye.

8. § A bérlő köteles a helyiség helyreállításával együtt a helyiséggel szorosan összefüggő mindazokat a szerkezeti részeket is helyreállítani, amelyek építésrendészeti szempontból vagy a gazdaságosság szempontjából indokolttá teszik, hogy a helyiség helyreállításával együtt állíttassanak helyre. E kötelezettség elmulasztása cselében a helyreállítási költséget megállapítani nem lehel.

Írásbeli közlések módja és hatálya

9. § Ha a jelen rendelet írásbeli közlési (értesítést, bejelentési, választ, hozzájárulási) szab meg, az írásbeli közlés módja és hatálya tekintetében a lakásügy ideiglenes rendezéséről szóló 6000/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 111. szám) 2. §-ának rendelkezései irányadók.

A helyreállítási költség megállapítása

10. § (1) A helyreállító felet a jelen rendeletben biztosított jogok csak abban az esetben illetik meg. ha a helyreállítás költséget - kérelmére - a 11800/1946. ME rendelet 9. §-ának (1) bekezdése alapján az építés- és közmunkaügyi miniszter által kijelölt hatóság (a továbbiakban: Hatóság) megállapította.

(2) A kérelmei - minden igény elvesztésének terhe alatt - a helyreállítási munkálatok befejezésétől számított hatvan nap alatt kell előterjeszteni.

(3) A helyreállítási költség megállapítása tárgyában követendő eljárásra - ideértve a jogorvoslati eljárást is - a 26000/1947. ÉKM rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 178. szám) 9. §-ának rendelkezéseit a jelen rendeletből folyó eltérésekkel kell megfelelően alkalmazni.

(4) Eljárási költség fejében a megállapítani kért költség 1%-át, a Hatóság véghatározata ellen benyújtott előterjesztés esetében a Hatóság által megállapított összeg 2%-át s ha az előterjesztés a megállapított összegnél nagyobb összeg megállapítására irányul, annak 2%-át, de legalább 50 forintot kell a "167.000. számú ÉKM letéti számla. Budapest" csekkszámla javára befizetni,

11. § Felhatalmaztatik az építés- és közmunkaügyi miniszter, hogy rendelettel állapítsa meg azokat a helyreállítási munkálatokat, amelyeknek költségeit a jelén rendelet alapján figyelembe kell venni.

A helyreállító bérlő jogai

12. § (1) Ha a helyreállítás költsége a fizetendő évi bérösszeget eléri, vagy meghaladja, de annak háromszorosát nem éri el, a helyreállítás költségét 15%-kal növelt összegben, ha pedig a fizetendő évi bérösszeg háromszorosát eléri, vagy meghaladja, 20%-kal növelt összegben kell megállapítani.

(2) A helyreállító bérlő a jogerősen megállapított helyreállítási költséget a megállapító véghatározat jogerőre emelkedésének napját magában foglaló hónapot követő hónap első napjától kezdődően a bérleti jogviszony fennállása alatt folyamatosan az esedékes bérösszeg 50%-a erejéig a bérbe beszámíthatja mindaddig, amíg a megállapított helyreállítási költség meg nem térül.

(3) A helyreállító bérlő a (2) bekezdésben szabályozott bérbeszámítási jogának gyakorlása helyett az eljárás során azt kérheti, hogy a tulajdonos a helyreállítás költségét térítse meg. Ilyen kérelem esetében a tulajdonos a költséget az ezt megállapító véghatározat jogerőre emelkedésének napját magábanfoglaló hónapot követő második bérévnegyed első napjától kezdődően évenkint egyenlő részletekben köteles a helyreállító bérlőnek megtéríteni. mégpedig:

a) ha a költség az évi bérösszeget nem éri el, két év alatt,

b) ha a költség az évi bérösszeget eléri vagy meghaladja, de annak háromszorosát nem éri el, három év alatt,

c) ha a költség az évi bérösszeg háromszorosát eléri vagy meghaladja, de ötszöröséi nem éri el, négy év alatt,

d) ha a költség az évi bérösszeg ötszöröséi eléri vagy meghaladja, de tízszeresét nem éri el, hét év alatt.

e) ha a költség az évi bérösszeg tízszeresét eléri vagy meghaladja, tíz év alatt.

(4) A tulajdonos a (3) bekezdésben megállapított határidő alatt köteles évenkint a helyreállítási költségnek legalább egy évre eső részét megtéríteni, helyreállítási házadókedvezményben való részesítése esetében legalább annyit, amennyivel a házadókedvezmény folytán az egy évre eső házadója csökken.

(5) Ha a bérleti jogviszony megszűnésekor a helyreállítás költsége a bérlő beszámítási jogának gyakorlása által még nem térült meg, a bérlő a tulajdonostól a hátralékos költség megtérítését a (3) és a (4) bekezdésben meghatározott módozatok szerint követelheti.

(6) A bérlő a megállapított költség erejéig az erre vonatkozó jogerős véghatározat alapján követelésének biztosítására az ingatlanra jelzálogjogot kebeleztethet be.

A helyreállító tulajdonos jogai

13. § (1) Ha a helyreállítást a tulajdonos végzi és a helyreállítási költségből a helyiség belső légterének egy köbméterére eső rész a 10 forintot eléri, a helyreállított helyiség mindennemű hatósági igénybevétel és visszajuttatás alól mentes s a tulajdonost a helyiségre nézve a jelen § (2), (3) és (4) bekezdésének és a 14. § (1) bekezdésének korlátai között a szabad bérbeadási jog illeti meg.

(2) Ha a helyreállított helyiség nem üzlethelyiség (6000/1948. Korm. rendelet 1. §), a tulajdonos a helyiséget a lakásbérleti szabályrendelet kényszerítő rendelkezéseinek korlátai között szabadon adhatja bérbe,

(3) Ha a helyreállított helyiség üzlethelyiség (6000/1948. Korm. rendelet 1. §), a szabad bérbeadási jog csak az 5000/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 80. szám) 3., 5. 10. és 13. §-ában, továbbá a jelen § (4) bekezdésében és a jelen rendelet 14. §-ának (1) bekezdésében megállapított korlátok közt gyakorolható. Az 5000/1948. Korm. rendelet 20. §-a (1) bekezdésének a) pontjában foglalt büntetőrendelkezést a jelen § (1) bekezdésén alapuló bérbeadás tekintetében is alkalmazni kell.

(4) Ha a helyiségre nézve bérleti jogviszony vagy - nem a tulajdonost illető - használati jog áll fenn, a tulajdonos a helyreállítási csak a bérlő (használó) írásbeli hozzájárulásával végezheti el és a tulajdonost az előző bekezdések értelmében gyakorolható szabad bérbeadási jog csak a bérleti jogviszony, illetőleg a használati jog megszűnése után illeti meg.

14. § (1) A tulajdonost a 13. §-ban részére biztosított szabad bérbeadási jog üzlethelyiségre vonatkozóan csak akkor illeti meg, ha helyreállítási szándékát legalább nyolc nappal a munkálatok megkezdése előtt az üzlethelyiség fekvése szerint illetékes polgármesternek, illetőleg járási főjegyzőnek írásban bejelenti.

(2) A polgármester, illetőleg a járási főjegyző a bejelentést nyilvántartásba veszi és a bejelentésről igazolványt ad.

(3) A bejelentés után az üzlethelyiségei igénybevenni nem szabad és az esetleg folyamatban levő igénybevételi eljárást fel kell függeszteni.

(4) A tulajdonos köteles a helyreállítási munkálatokat az igazolvány kézbesítésének napjától számított nyolc nap alatt megkezdeni és hatvan nap alatt befejezni. Az elsőfokú építésügyi hatóság a munkálatok megkezdésére harminc napol meg nem haladó, a munkálatok befejezésére pedig hatvan napot meg nem haladó halasztást adhat; az ebben a tárgyban hozott határozat ellen jogorvoslatnak nincs helye.

A helyreállító tulajdonostárs jogai

15. § (1) A tulajdonostársat az általa végzett helyreállítás költsége fejében, feltéve, hogy a költség a 13. § (1) bekezdésében megszabott mértéket eléri, a 13. §-ban meghatározott jogok illetik meg és ezenfelül őt illeti az a tiszta jövedelemtöbblet, amely a helyreállítást közvetlenül megelőző tiszta jövedelemhez képest az általa végzett helyreállítás folytán - akár a szabad bérmegállapításból, akár a helyreállítási adókedvezményből - előállt.

(2) A 13. § (2), (3) és (4) bekezdésének, valamint a 14. §-nak rendelkezéseit a tulajdonostárs álla. végzett helyreállítás esetében megfelelően alkalmazni kell.

A helyreállító harmadik személy joga

16. § A helyreállító harmadik személy a tulajdonossal vagy a bérlővel létesített megállapodás alapján az általa végzett helyreállítás címén a költség megtérítését a 12. §-ban megállapított mértékben és módozatok szerint követelheti és a megállapított költség erejéig az erre vonatkozó jogerős véghatározat alapján követelésének biztosítására az ingatlanra jelzálogjogot, kebeleztethet be.

A rendelettől eltérő megállapodás

17. § A felek a helyreállításra és a költségekre vonatkozóan - a kényszerítő jogszabályok korlátai között - a jelen rendelet rendelkezéseitől eltérően állapodhatnak meg.

A rendelet hatálybalépése és végrehajtása

18. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásúról az építés- és közmunkaügyi miniszter gondoskodik.

Budapest, 1948. évi május hó 26-án.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék