Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

29/1957. (VIII. 15.) PM rendelet

a házhelyértékesítés szabályozásáról szóló 35/1957. (VI. 21.) Korm. rendelet végrehajtásáról

A házhelyértékesítés szabályozásáról szóló 35/ 1957. (VI. 21.) Korm. rendelet 8. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

[A kormányrendeletet (R) és a végrehajtási rendeletet (Vhr) egységes szerkezetben közöljük. A vastagabb betűkkel szedett és §-ra osztott szöveg a kormányrendelet (R), a vékonyabb betűkkel szedett szöveg pedig a végrehajtási rendelet (Vhr) rendelkezéseit tartalmazza.]

R 1. §

A házhelyjuttatás rendszere megszűnik; a jelen rendelet hatálybalépésétől kezdődően állami tulajdonban álló házhelyet helyi forgalmi áron kell értékesíteni.

R. 2. §

(1) A forgalomba bocsátható házhelyek kialakítása a fővárosi, megyei jogú városi, járási jogú városi, illetőleg a járási tanács végrehajtó bizottsága (a továbbiakban: végrehajtó bizottság) hatás körébe tartozik. A házhelyek kijelölésénél a község (város) rendezési (fejlesztési) tervét figyelembe kell venni.

(2) A házhelyértékesítés lebonyolítása az Országos Takarékpénztár (a továbbiakban: OTP) feladata.

(3) A kijelölt (kialakított) házhelyeket értékesítésre az OTP rendelkezésére kell bocsátani. A házhelyek helyi legalacsonyabb értékesítési árát irányárként (pénzügyi osztálya javaslata alapján) a végrehajtó bizottság állapítja meg.

(4) Az értékesített házhelyek befizetett vételára a fővárosi, városi, községi tanács végrehajtó bizottsága költségvetési bevételét képezi.

Vhr. 1. § (1) Az értékesítésre kerülő házhelyek (egyes házhelyek, valamint összefüggő területegységek) kijelölése a területileg illetékes tanács végrehajtó bizottsága a kialakítása pedig a területileg illetékes fővárosi, megyei jogú városi, járási jogú városi, illetőleg járási tanács végrehajtó bizottsága építésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének (a továbbiakban: építésügyi hatóság) feladata.

(2) A házhelyek kijelölésére, valamint kialakításukkal kapcsolatos műszaki munkálatok elvégzésére az 1/1955. (III. 26.) VKGM-PM rendelet 1. §-a és a 3/1955. (IX. 2.) VKGM rendelet rendelkezései az irányadók.

Vhr. 2. § (1) Házhelyeket értékesítés céljából az Országos Takarékpénztár (OTP) rendelkezésére kell bocsátani.

(2) Értékesítésre olyan házhelyet (házhelyeket) lehet az OTP rendelkezésére bocsátani, amelyre vonatkozóan a szabályszerű műszaki munkálatokat (jóváhagyott telekfelosztási vázrajz, házhelyrendezési terv, kiosztási munkarészek, valamint kitűzés, illetőleg telekkönyvezésre alkalmas és jóváhagyott vázrajz és kitűzés) elvégezték, a házhely telekkönyvi viszonyai rendezettek s a vevő tulajdonjogának bekebelezésére alkalmas.

(3) Amennyiben a házhelyrendezési terv (telekfelosztási vázrajz) előirányzatának megvalósítása, a lakóházépítkezések előmozdítása azt indokolja, a szükséges területet az építésügyi hatóság kisajátítás útján megszerezheti. [1955. évi 23. törvényerejű rendelet 1. § (2) bekezdés i) pont, valamint az 56/1955. (VIII. 31.) MT rendelet 1. §-a.]

Vhr. 3. § Amennyiben az építésügyi hatóságnak a házhelyek kialakításához és a kisajátítások lebonyolításához megfelelő költségvetési fedezet nem áll rendelkezésére, az OTP - a fővárosi, megyei, illetve megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottságának javaslatára - az igazolt és feltétlen szükséges költségekre, megfelelő fedezet lekötése mellett - a tanács végrehajtó bizottságának kölcsönt adhat.

Vhr. 4. § A házhelyek kezelése a birtokbaadásig az érdekelt fővárosi (városi) kerületi, járási jogú városi, illetőleg községi tanács végrehajtó bizottságának feladata.

Vhr. 5. § (1) Az értékesítésre kerülő házhelyeket az építésügyi hatóság helyszínrajz és megfelelő műszaki (kataszteri), valamint telekkönyvi adatokat tartalmazó leírás kíséretében a tárgyévet megelőző szeptember hó 30ig köteles jegyzékbe foglalva az OTP részére átadni.

(2) Az építésügyi hatóság a házhelyekre vonatkozó jegyzék átadásával egyidejűleg közölje:

a) a terület közművesített-e vagy a közművesítésre csak később kerül sor és mikor,

b) a házhelyre vonatkozó építésügyi elő írásokat (beépítési kötelezettséget), a beépítés módját,

c) az egyes házhelyekre (házhely-csoportokra) vonatkozóan a tanács végrehajtó bizottsága által megállapított helyi legalacsonyabb értékesítési irányárat. [A legalacsonyabb értékesítési irányár megállapításánál figyelemmel kell lenni a kisajátítással kapcsolatos kártalanítási árra is. 25/1957. (VI. 26.) PM rendelet 8. §]

Vhr. 6. § (1) A házhelyértékesítés lebonyolítása kapcsán a házhelyek értékesítési árát - az építésügyi hatóság által közölt legalacsonyabb értékesítési ár figyelembevételével - az OTP állapítja meg.

(2) A házhelyek vételárát az adás-vételi szerződés megkötésekor általában készpénz ben kell az OTP-nál megfizetni.

(3) Az OTP - indokolt esetben - a vétel ár megfizetésére hitelt bocsáthat a vevő rendelkezésére. Ilyen esetben a vételár mintegy 20%-át az adás-vételi szerződés megkötése kor készpénzben kell megfizetni, a vételár hátralékot pedig évi 6%-os kamat mellett, legfeljebb 2 év alatt lehet törleszteni. A törlesztés részletes feltételeit az OTP állapítja meg.

(4) Az OTP a házhelyértékesítés lebonyolításával járó feladatok ellátásáért a megállapított vételár összege után 5% kezelési költséget számít fel a vevőnek, melyet készpénz ben kell a szerződés megkötésekor megfizetni,

Vhr. 7. § (1) Az értékesítésre kerülő házhelyek vételárát a házhelyek kezelését ellátó tanács költségvetésében, az 53 116 31 Lakásgazdálkodási cím 50 Működési és egyéb bevételek rovaton bevételként kell előirányozni, és elszámolni. Az előirányzaton felül esetleg befolyó többletbevétel - az 1.010/1955. (I. 20.) számú minisztertanácsi határozat 4. d) pontja alapján a Községfejlesztési Alapot illeti.

Az 1957. év folyamán előirányzat nélkül befolyt vételárból 20%-ot a Községfejlesztési Alap keretében lehet felhasználni.

(2) Az OTP a házhelyek értékesítéséből ténylegesen befolyt - kamat és kezelési költség nélküli - vételár összegeket a negyedév utolsó napján utalja át a házhely kezelését ellátó végrehajtó bizottság költségvetési számlájára.

(3) Az OTP által átutalt vételárat a következő negyedévi gazdálkodási tervben bevételként kell előirányozni. Az OTP községi tanácsok esetében az átutalásokról az illetékes járási tanács pénzügyi osztályát is köteles értesíteni. A járási tanács pénzügyi osztálya köteles gondoskodni arról, hogy az ilyen címen átutalt összegek a községi tanácsok gazdálkodási tervében előirányzásra kerüljenek.

R. 3. §

(1) A megvásárolt házhelyet a vevő személyi tulajdonába kell adni.

(2) A házhelyet a vételár teljes kiegyenlítése előtt az OTP hozzájárulása nélkül sem elidegeníteni, sem megterhelni nem lehet.

Vhr. 8. § Az OTP által értékesített házhelyek tulajdonjogát a telekkönyvi hatóság a vevő javára, az OTP megkeresésére - a megkötött adás-vételi szerződés alapján - kebelezi be. A tulajdonjog bekebelezésével egyidejűleg kell a vételárhátralék biztosítására az OTP javára jelzálogjogot és az elidegenítési és terhelési tilalmat feljegyezni.

R. 4. §

A megvásárolt házhelyekre az 1.045 1955. (VI. 23.) számú minisztertanácsi határozatban előírt építési kötelezettség nem vonatkozik. Város- és községrendezési érdekből azonban a jelen rendelet alapján eladott házhelyekre vonatkozóan a végrehajtó bizottság javaslatára ki lehet kötni, hogy a megvásárolt házhelyen záros határidőn belül lakóházat kell építeni. [56/1955. (VIII. 31.) MT rendelet 1. § (2) bekezdés.]

Vhr. 9. § (1) A város- és községrendezési tervek megvalósításához fűződő érdekekre tekintettel - amennyiben a végrehajtó bizottság azt indokoltnak tartja - a megvásárolt házhelyekre vonatkozóan az OTP az adásvételi szerződésben feltételként kikötheti, hogy a megvásárolt házhelyen záros határidőn belül lakóházat kell építeni.

(2) Amennyiben a vételi feltétel nem teljesítése miatt az ügylet hatálytalanítása válik szükségessé, a már befizetett vételárat - az időközi használat ellenértékének levonásával - az OTP a vevő részére - a tanács terhére - visszautalja. Az időközi használat ellenértékét az építésügyi hatóság javaslata alapján az OTP állapítja meg.

R. 5. §

(1) A jelen rendelet hatálybalépésének napjáig juttatott házhelyek tulajdonosainak terhére előírt építési kötelezettség változatlanul fennáll.

(2) Azok, akik családi lakóház (társasház) építése céljára házhelyjuttatásban részesültek és a házhelyet nem saját tulajdonul, hanem ingyenes örök használatra kapták, a házhelyet a jelen rendelet feltételei szerint megvásárolhatják.

Vhr. 10. § (1) Amennyiben az, aki a R. hatálybalépése előtt bármely jogcímen házhelyjuttatásban részesült és a juttatáskor érvényben levő - vagy a juttatásra vonatkozóan később megállapított - feltételeknek megfelelően nem tett eleget építési kötelezettségének, a kapott kedvezményt elveszti és az építésügyi hatóság kezdeményezésére a jut tatást hatálytalanítani kell. Ilyen esetben a juttatott személy kártalanítása, illetve a befizetett juttatási ár visszafizetése tekintetében az 1.045/1954. (VI. 23.) számú minisztertanácsi határozat 3. pontjában és a határozat végrehajtása tárgyában kiadott 3/1954. (X. 30.) VKGM rendelet 5. §-ának (1) bekezdésében foglaltak szerint kell eljárni. Az ily módon felszabadult és a tanács által értékesítésre átadott házhelyeket az OTP a jelen rendelet feltételei szerint értékesíti. Ezt a rendelkezést kell alkalmazni a társasház építésére juttatott házhelyek esetében is.

(2) A juttatott házhelyen eszközölt, meglévő és igazolt beruházások értékét - ameny-nyiben azok a házhely rendeltetésszerű használatához szükségesek és annak értékét emelik - az időközi elhasználódás ellenértékének levonásával az érdekelt részére vissza kell fizetni.

(3) Amennyiben ilyen házhely értékesítésre kerül, a beruházások ellenértékeként kifizetett összeget az értékesítési árhoz hozzá kell számítani.

(4) A jelen rendelet intézkedéseit kell alkalmazni az olyan esetekben is, amikor a juttatott az építésre megállapított határidő lejárta előtt építési szándékáról lemond. Ezt a lemondást az építésügyi hatóságnál írásban kell bejelenteni. Az építési hatóság az ilyen módon felszabadult házhelyet értékesítésre az OTP-nak adja át.

R. 6. §

A jelen rendelet hatálya nem terjed ki a szénbányászok sajátházépítési akciójáról szóló 1.015/ 1957. (I. 27.) Korm. határozatban szabályozott házhelyjuttatásra.

Vhr. 11. § A házhelyjuttatásra vonatkozó rendelkezéseket továbbra is alkalmazni kell minden olyan esetben, amikor a juttatás az 1.015/1957. (I. 27.) Korm. határozatban foglaltak alapján történt és az építkezést a bányász saját maga, vagy megbízása alapján a bányavállalat bonyolítja le, az OTP által részére engedélyezett családi házépítési kölcsön igénybevételével.

R. 7. §

A 11/1956 (IV. 24.) MT rendelettel bevezetett lakóházszövetkezeti és szövetkezeti társasházépítési rendszer megszűnik.

R. 8. §

Jelen rendelet végrehajtásáról a pénzügyminiszter gondoskodik.

R. 9. §

(2) Ezzel egyidejűleg a magánerőből történő családi lakóházépítésről szóló 2.010/5/1954. számú minisztertanácsi határozat 1., 2., 3/a. pontja, a családi lakóházépítési akció egységesítéséről szóló 2.016/1955. (I. 7.) számú minisztertanácsi határozat 2., 3., 6. pontja, valamint a lakóházszövetkezetek szervezéséről és szövetkezeti társasházak építéséről szóló 11/1956. (IV. 24.) MT rendelet, továbbá a családi lakóházépítési akciók egységesítéséről szóló 1/1955. (III. 26.) VKGM- PM rendelet 3-8. §-ai hatályukat vesztik.

Vhr. 12. § A jelen rendeletet a jogerős juttatási határozattal 1957. évi június hó 21-ig be nem fejezett ügyekben is alkalmazni kell.

Polónyi Szücs Lajos s. k.,

a pénzügyminiszter első helyettese