Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1958. évi 17. törvényerejű rendelet

a termelési és a terményértékesítési szerződésről

A termelési és terményértékesítési szerződések rendszerének átfogó szabályozására a Népköztársaság Elnöki Tanácsa az alábbi törvényerejű rendeletet alkotja.

Általános rendelkezések

1. § (1) Termelési szerződést növények termelésére, továbbá állatok nevelésére és hizlalására lehet kötni.

a) Növénytermelési szerződés alapján a termelő meghatározott területen, meghatározott növények termelésére és az általa termelt növények, növényrészek vagy növényi termékek (magvak, szaporítóanyagok, oltványok stb.; továbbiakban: termés) vagy a termés meghatározott része átadására, a termeltető pedig a termelést előmozdító egyes szolgáltatásokra, a termés (termésrész) átvételére és ellenértékének megfizetésére vállal kötelezettséget. Növénytermelési szerződést álló és évelő kultúrák termésére is lehet kötni.

b) Állatnevelési és hizlalási szerződés alapján a tenyésztő, állattartó (továbbiakban: termelő) fajta, minőség és esetleg nem szerint meghatározott állatok nevelésére, vagy hizlalására, valamint az általa nevelt vagy hizlalt állatok átadására, a termeltető pedig a nevelést, illetőleg hizlalást előmozdító egyes szolgáltatásokra, az állatok átvételére és ellenértékük megfizetésére vállal kötelezettséget.

(2) Terményértékesítési szerződés alapján a szállító meghatározott mennyiségű, saját termelésű termény vagy termék (továbbiakban: termény) átadására, a megrendelő pedig pénzbeli előleg folyósítására, a termény átvételére és ellenértékének megfizetésére akként vállal kötelezettséget, hogy az átadás, illetőleg átvétel a szerződésben meghatározott későbbi időpontban történik.

2. § (1) Termelési és terményértékesítési szerződést termelőként, illetőleg szállítóként mezőgazdasági termelőszövetkezet, termelőszövetkezeti csoport, termelői szakcsoport, szakszövetkezet, mezőgazdasági társulás vagy egyénileg gazdálkodó termelő; termeltetőként, illetőleg megrendelőként pedig az erre jogosult szocialista szervezet köthet.

(2) A szerződéskötésre jogosult termeltetőket és megrendelőket - a 4. § (2) bekezdése alapján meghatározott kereteken belül - a felügyeletüket ellátó miniszter vagy országos hatáskörű szerv vezetője, illetőleg a SZÖVOSZ elnöke (továbbiakban: illetékes miniszter), a földművelésügyi, illetőleg az élelmezésügyi miniszterrel egyetértésben jelöli ki. Az illetékes miniszter a szerződéskötésben résztvevő termelők, illetőleg szállítók körét az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően is kiterjesztheti.

3. § Termelési, illetőleg terményértékesítési szerződést érvényesen csak írásban, a 4. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően a földművelésügyi, illetőleg élelmezésügyi miniszter által az illetékes miniszterrel egyetértésben jóváhagyott, részletes feltételeket tartalmazó szerződésminta alapján lehet kötni,

Irányító szervek

4. § (1) A termeltetőknek, és a megrendelőknek a szerződéses termeléssel és terményértékesítéssel összefüggő tevékenységét

a) a növénytermelésre, valamint a tenyészállatok nevelésére kötött termelési szerződések tekintetében a földművelésügyi miniszter,

b) az állatoknak nem tenyésztési célt szolgáló nevelésére és a hizlalásra kötött termelési szerződések, valamint a terményértékesítési szerződések tekintetében az élelmezésügyi miniszter az illetékes miniszterekkel egyetértésben irányítja és szervezi.

(2) A földművelésügyi és az élelmezésügyi miniszternek, valamint az illetékes minisztereknek a szerződéses termelés és terményértékesítés irányításával és szervezésével kapcsolatos feladatait - országosan egységes elvek érvényesítése érdekében - a Minisztertanács határozza meg.

A felek jogai és kötelezettségei a termelési szerződés alapján

5. § (1) Termelési szerződés alapján - a szerződésben foglaltaknak megfelelően - a termelés, illetőleg az állatnevelés és hizlalás előmozdítása érdekében a termelő jogosult:

a) természetbeni és pénzbeli előleg felvételére;

b) ingyenes szakmai tanácsadás igénybevételére;

c) az átadott termés vagy állat után megállapított ellenértékre;

d) kedvezményes természetbeni juttatásra.

(2)[1] Az olyan mezőgazdasági termelőszövetkezet és termelőszövetkezeti csoport részére, amely a szerződésben meghatározott egyöntetű, jóminőségű termést, illetőleg azonos típusú és érettségű, jó minőségű állatot nagy tételben ad át, egyéb kedvezményt is lehet a szerződésben megállapítani.

(3)[2] A 4. § (1) bekezdésében foglalt hatásköri megosztás szerint a földművelésügyi, illetőleg az élelmezésügyi miniszter - az illetékes miniszterekkel és az Országos Árhivatal elnökével egyetértésben - a mezőgazdaság szocialista átszervezése érdekében a (2) bekezdésben említett kedvezmény feltételeit módosíthatja és alkalmazási körét kiterjesztheti a termelői szakcsoportokra, szakszövetkezetekre és mezőgazdasági társulásokra, továbbá megszabhatja, hogy a kedvezmény folytán elért többletbevétel egy részét a közös szövetkezeti vagyon gyarapítására vagy meghatározott célra kell fordítani.

6. § A termelő köteles mindazt megtenni, ami a termelési szerződésben vállalt kötelezettségek teljesítését elősegíti, illetőleg biztosítja, így különösen:

a) a kötelező felhasználásra előírt, illetőleg általa a szerződés szerint igényelt természetbeni szolgáltatásokat átvenni és a szerződésben megjelölt rendeltetésüknek megfelelően felhasználni;

b) a vetést (palántázást stb.), növényápolást, betakarítást és a szükséges egyéb munkálatokat (talajelőkészítés, trágyázás, elővetemény stb.), illetőleg az állat nevelését vagy hizlalását a szerződésben meghatározott feltételek szerint, valamint a termeltetőtől kapott szakmai útmutatásoknak megfelelően elvégezni;

c) a szerződésben meghatározott terület termését, vagy a termésnek a szerződésben meghatározott részét, illetőleg a szerződéssel lekötött állatot a szerződésben megállapított feltételek szerint átadni.

7. § A termeltető jogosult a termeléssel kapcsolatos jogszabályok, továbbá a szerződésben foglalt, vagy egyébként adott szakmai útmutatások megtartását és a termelő által a szerződés alapján igénybevett természetbeni szolgáltatások rendeltetésszerű felhasználását a szerződésben megállapított módon rendszeresen ellenőrizni.

8. § A termeltető köteles:

a) a termelés, illetőleg az állatnevelés vagy hizlalás előmozdítása érdekében a szerződés szerint járó természetbeni és pénzbeli szolgáltatásokat a szerződési feltételeknek megfelelően a termelő részére teljesíteni;

b) a termeléssel kapcsolatos szakmai útmutatásokat és tanácsokat a termelő részére megadni;

c) a szerződésben meghatározott terület termését, vagy a termésnek a szerződésben meghatározott részét, illetőleg a szerződéssel lekötött állatot a szerződésben megállapított feltételek szerint átvenni;

d) a szerződésben kikötött határidőben a termelővel elszámolni és ennek eredményeként a termelőnek járó összeget megfizetni, valamint - egyes szerződések esetében - a szerződésben meghatározott természetbeni juttatást a termelőnek kiszolgáltatni.

A felek jogai és kötelezettségei a terményértékesítési szerződés alapján

9. § (1) Terményértékesítési szerződés alapján - a szerződés rendelkezéseinek megfelelően - a szállító jogosult:

a) pénzbeli előleg felvételére;

b) az átadott termény után megállapított ellenértékre;

c) kedvezményes természetbeni juttatásra.

(2)[3] Az olyan mezőgazdasági termelőszövetkezet és termelőszövetkezeti csoport részére, amely a szerződésben meghatározott egyöntetű, jóminőségű terményt nagy tételben ad át, egyéb kedvezményt is lehet a szerződésben megállapítani.

(3)[4] Az élelmezésügyi miniszter - az illetékes miniszterekkel és az Országos Árhivatal elnökével egyetértésben - a mezőgazdaság szocialista átszervezése érdekében a (2) bekezdésben említett kedvezmény feltételeit módosíthatja és alkalmazási körét kiterjesztheti a termelői szakcsoportokra, szakszövetkezetekre és mezőgazdasági társulásokra, továbbá megszabhatja, hogy a kedvezmény folytán elért többletbevétel egy részét a közös szövetkezeti vagyon gyarapítására vagy meghatározott célra kell fordítani.

10. § A szállító köteles a szerződésben meghatározott terménymennyiséget a szerződésben megállapított feltételek szerint átadni.

11. § A megrendelő köteles:

a) a szerződés szerint járó pénzbeli előleget a szerződési feltételeknek megfelelően a szállítónak folyósítani;

b) a szerződésben meghatározott terménymennyiséget a szerződésben megállapított feltételek szerint átvenni;

c) a szerződésben kikötött határidőben a szállítóval elszámolni és ennek eredményeként a szállítónak járó összeget megfizetni, valamint - egyes szerződések esetében - a szerződésben meghatározott természetbeni juttatást a szállítónak kiszolgáltatni.

Akadályközlési kötelezettség

12. § (1) Ha a termelési vagy terményértékesítési szerződés megkötése után olyan körülmény merül fel, amelynek következtében a szerződésben vállalt valamely kötelezettség teljesítése előreláthatóan akadályba ütközik, erről a felek kötelesek egymást - a szerződésnek megfelelően - kellő időben közvetlenül, vagy megbízottjuk, illetőleg a szerződésben megjelölt más személy útján írásban értesíteni, kivéve, ha az akadályt a másik fél közlés nélkül is ismerte vagy ismernie kellett.

(2) Azt a felet, aki a másik felet kötelezettsége teljesítésének felmerült akadályáról az előírt módon nem értesíti, a kötbér megfizetése alól azon a címen, hogy kötelezettségének elmulasztása, vagy nem teljesítése miatt szándékosság vagy gondatlanság nem terheli, mentesíteni nem lehet.

Kötbér

13. § (1) A termelési és a terményértékesítési szerződésben vállalt kötelezettségeket a 14. és 15. §-ban meghatározott esetekben a feleknek kölcsönösen kötbér kikötésével kell megerősíteniük, kivéve, ha a szerződés kizárólag tenyészállatok nevelésére és átadására irányul.

(2) A 14., 15. és 16. §-ban foglalt eseteken kívül kötbért kikötni nem lehet.

14. § (1) A termelő vagy a szállító kötbért köteles fizetni, ha a termést, illetőleg annak a szerződésben meghatározott részét vagy az ott meghatározott terménymennyiséget, illetőleg a szerződéssel lekötött állatot

a) nem, illetőleg a termést vagy a terménymennyiséget nem teljes mértékben adja át;

b) késedelmesen adja át.

(2) Növénytermelési szerződés alapján a termelő az (1) bekezdésben foglaltakon felül kötbér fizetésére köteles akkor is, ha:

a) a szerződött területet nem, vagy csak részben veti be (ülteti be stb.);

b) a vetést (ültetvényt stb.) engedély nélkül kiszántja, vagy egyéb módon megsemmisíti, illetőleg a vetés megsemmisülését okozó magatartást tanúsít.

(3) Állatnevelési vagy hizlalási szerződés alapján a termelő az (1) bekezdés aj pontja szerinti kötbért köteles fizetni akkor is, ha a nevelésre, illetőleg hizlalásra lekötött állatot a termeltető hozzájárulása nélkül elidegeníti, leöli vagy más módon elvonja a teljesítés elől.

15. § A termeltető, illetőleg a megrendelő kötbért köteles fizetni, ha:

a) a természetbeni, illetőleg pénzbeli előleget a szerződésben megjelölt ideig nem bocsátja a termelő vagy szállító rendelkezésére;

b) a szerződés feltételeinek megfelelő termést (termésrészt) vagy terménymennyiséget nem, vagy nem teljes egészében veszi át, illetőleg a szerződés feltételeinek megfelelő állatot nem veszi át, vagy átvételi kötelezettségét késedelmesen teljesíti;

c) a termelővel vagy a szállítóval késedelmesen számol el, vagy késedelmesen fizeti ki azt az összeget, amely a termelőt, illetőleg a szállítót az elszámolás alapján megilleti;

d) a termelőt vagy szállítót a szerződés alapján - átadási kötelezettségének teljesítése után - megillető természetbeni juttatási teljes egészében nem adja ki, vagy késedelmesen szolgáltatja.

16. § (1) A termelési és a terményértékesítési szerződésben a felek kiköthetik, hogy a termelő vagy a szállító kötbért köteles fizetni, ha a termést, illetőleg annak a szerződésben meghatározott részét vagy az ott meghatározott terménymennyiséget, illetőleg a szerződéssel lekötött állatot olyan minőségi hibával adja át, amely miatt az nem éri el a minőség tekintetében a szerződésben kikötött követelmények legkisebb mértékét sem.

(2) A növénytermelési szerződésben a felek kiköthetik azt is, hogy a termelő kötbért köteles fizetni, ha nem, nem kellő időben, vagy nem megfelelő módon végzi el a szerződésben előírt azt a különleges munkát, amely a szerződés szerinti teljesítés (a megjelölt fajta szolgáltatása stb.) feltétele.

(3) Az előbbi bekezdésekben megjelölt esetekben a termeltető, illetőleg a megrendelő az átvételt megtagadhatja és az itt meghatározott kötbér helyett a 14. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti kötbér megfizetését követelheti.

17. § A kötbér mértékét az illetékes miniszterekkel egyetértésben a földművelésügyi miniszter és az élelmezésügyi miniszter rendelettel állapítja meg.

18. § (1) Mentesül a kötbérfizetési kötelezettség alól az a fél, aki akadályközlési kötelezettségének a 12. §-ban megjelölt módon eleget tett és bizonyítja, hogy a szerződésben vállalt kötelezettség elmulasztása vagy nem teljesítése miatt szándékosság vagy gondatlanság nem terheli.

(2) A kötbér összegét a bíróság mérsékelheti, ha a felet gondatlanság csak kis mértékben terheli és a kötbér teljes összegének megfizetése a fél aránytalanul súlyos anyagi megterhelésére vezetne.

19. § (1) Az a fél, aki kötbérigényt kíván érvényesíteni, köteles azt legkésőbb az igény megnyíltától számított 30 napon belül - az igény alapjául szolgáló körülmények megjelölésével - a másik féllel írásban közölni. A közlés elmulasztása a kötbérigény elvesztésével jár.

(2) A termelő vagy a szállító a közlést a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságánál (továbbiakban: községi végrehajtó bizottság) jegyzőkönyvbe is mondhatja. A községi végrehajtó bizottság a közlést tartalmazó jegyzőkönyvet 3 napon belül köteles a termeltetőhöz, illetőleg a megrendelőhöz továbbítani.

20. § (1) A kötbérigényről értesített fél a közlés vételétől számított 15 napon belül írásban, illetőleg a 19. § (2) bekezdésében megjelölt módon köteles nyilatkozni a kötbérigény elismerése felől.

(2) Ha az értesített fél a kötbérigényt nem ismeri el, vagy a közlésre nem nyilatkozik, a jogosult fél kötbérigényét a nyilatkozattételre engedett határidő elteltétől, illetőleg a kötbérfizetés megtagadásától számított 60 napon belül az illetékes járásbíróság előtt keresettel érvényesítheti. E határidő letelte után a kötbérigényt érvényesíteni nem lehet.

21. § A 14. § (1) bekezdésének b) pontja, valamint a 16. § (1) és (2) bekezdése szerinti kötbér megfizetése nem mentesít a kötelezettségek teljesítése alól. A kötbér érvényesítése azonban egyik esetben sem zárja ki a kötbért meghaladó kár megtérítésére irányuló követelés érvényesítését.

Vitás ügyek eldöntése

22. § (1) A termelési szerződésben foglalt termelési (nevelési, hizlalási) előírásoknak és a termeltető szakmai útmutatásainak alkalmazásával kapcsolatban a termelés ideje alatt felmerült vitákat a községi végrehajtó bizottság mezőgazdasági szakigazgatási szerve dönti el.

(2) A termelési vagy terményértékesítési szerződés alapján átadásra kerülő vetőmag (szaporítóanyag), termés (termésrész), állat, illetőleg termény minősége kérdésében felmerült viták tekintetében eljáró szerveket a földművelésügyi miniszter és az élelmezésügyi miniszter az illetékes miniszterrel egyetértésben rendelettel jelöli ki.

23. § (1) A termelési és terményértékesítési szerződésből eredő jogvitás ügyekben - ideértve az elszámolással kapcsolatos vitákat is - a termelés helye, vagy a termelő, illetőleg szállító lakhelye (székhelye) szerint illetékes járásbíróság határoz.

(2) Ha a bíróság előtt érvényesített követelés a 22. §-ban említett valamely vitás kérdéssel van összefüggésben és a 22. § szerinti eljárás lefolytatására még lehetőség van, a bíróság ennek az eljárásnak lefolytatása után határoz. Az eljárás során hozott döntést a bíróság a polgári perrendtartás szabályai szerint szakértői véleményként mérlegeli.

(3) A keresetet a termelő, illetőleg a szállító a községi végrehajtó bizottságnál is jegyzőkönyvbe mondhatja. A végrehajtó bizottság a jegyzőkönyvet 3 napon belül köteles a járásbíróságnak megküldeni.

Megbízottak közreműködése

24. § (1) Termelési szerződések esetében a termeltető, terményértékesítési szerződések esetében pedig a megrendelő megbízást adhat a földművesszövetkezeteknek, illetve az alkalmazásában nem álló személyeknek arra, hogy a termeltető vagy megrendelő nevében a termelőkkel, valamint a szállítókkal termelési, illetőleg terményértékesítési szerződést kössenek és a szerződéssel összefüggő más feladatot lássanak el.

(2) Földművesszövetkezetek a szerződéses termelés helyi feladatait a termeltető vállalatokkal kötött szerződés alapján saját nevükben (önállóan) is végezhetik.

(3) Az (1) bekezdés szerinti megbízás terjedelmét és feltételeit a földművelésügyi miniszter, illetőleg az élelmezésügyi miniszter, a (2) bekezdés szerinti szerződés feltételeit pedig a földművelésügyi miniszter és a SZÖVOSZ elnöke - a Minisztertanács által a 4. § (2) bekezdése értelmében meghatározott irányelvek keretei között - az illetékes miniszterekkel egyetértésben szabályozza.

Vegyes rendelkezések

25. § (1) A termelő és a termeltető, illetőleg a szállító és a megrendelő közötti elszámolás a termelési vagy a terményértékesítési szerződésben megjelölt ár alapulvételével, a folyósított előleg és a szerződésből eredő esetleges egyéb tartozások beszámítása mellett történik.

(2) A termeltető vagy megrendelő az általa adott előleget még az elszámolás előtt visszakövetelheti, ha a termelő, illetőleg a szállító azt nem rendeltetésszerűen használja fel.

(3) Az előleg visszatérítését a termelő, illetőleg a szállító nem tagadhatja meg azon az alapon, hogy az a szerződés alapján átadott termés, termény vagy állat ellenértékéből nem fedezhető.

26. § (1) A termelési és a terményértékesítési szerződések, valamint az azokkal kapcsolatban kiállított okiratok illetékmentesek.

(2) A termelési és a terményértékesítési szerződéssel kapcsolatos államigazgatási eljárásban -amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik - a feleket kereseti, jövedelmi és vagyoni viszonyaikra tekintet nélkül költségmentesség illeti meg.

(3) A bírósági eljárás illetékmentes.

27. § (1) A termelőnek a termelési szerződésből eredő követeléseit a bírósági végrehajtási eljárás során csak olyan tartozás behajtása végett szabad lefoglalni, amely akár ugyanabból, akár más termelési szerződésből ered.

(2) A termelési vagy terményértékesítési szerződéssel lekötött terményt, illetőleg állatot csak a szerződésben szereplő termeltetőnek, illetőleg megrendelőnek követelése fejében lehet a termelőnél vagy a szállítónál lefoglalni.

28. § A termelési és a terményértékesítési szerződéssel kapcsolatos olyan kérdésekben, amelyekre vonatkozóan a jelen törvényerejű rendelet nem rendelkezik, a szerződő felek eltérő megállapodása hiányában a polgári jog általános szabályait kell alkalmazni.

Hatálybalépés

Hatályukat vesztő jogszabályok

29. § (1) A jelen törvényerejű rendelet rendelkezéseit az 1958. évi június hó 15. napja után kötött termelési és terményértékesítési szerződésekre kell alkalmazni.

(2) Az 1955. évi 21. számú törvényerejű rendelet 58. §-ának c) pontja a jelen törvényerejű rendelet 27. §-a (2) bekezdésében foglalt rendelkezésnek megfelelően módosul, illetőleg kiegészül; a 219/1950. (VIII. 22.) MT számú rendelet, a 65/1951. (III. 10.) MT számú rendelet 2. §-ának (4) bekezdése, a 167/1951. (IX. 9.) MT számú rendelet még érvényben levő rendelkezései, a 13/1954. (II. 20.) MT számú rendelet, valamint a jelen törvényerejű rendelettel ellentétes egyéb rendelkezések hatályukat vesztik.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Kristóf István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] Módosította az 1958. évi 33. törvényerejű rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 1958.10.17.

[2] Beiktatta az 1958. évi 33. törvényerejű rendelet 1. §-a. Hatályos 1958.10.17.

[3] Módosította az 1958. évi 33. törvényerejű rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 1958.10.17.

[4] Beiktatta az 1958. évi 33. törvényerejű rendelet 2. §-a. Hatályos 1958.10.17.

Tartalomjegyzék