1/1963. (I. 26.) PM rendelet

a vagyonátruházási és az okirati illetékekre vonatkozó szabályok módosításáról, továbbá egyes bírói és államigazgatási eljárási illetékekről

Az illetékekre vonatkozó szabályok módosításáról és a díjakról szóló 295/1950. (XII. 23.) MT rendelet 11. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - az igazságügyminiszterrel és földművelésügyi miniszterrel egyetértve - a következőket rendelem:

1. § A 6.470-52/1950. (XII. 31.) PM rendelet 5. §-ának (6) bekezdése a következő rendelkezésekkel egészül ki:

"Budapesti ingatlan [8/1962. (X. 22.) ÉM rendelet 1. §] adásvétele vagy cseréje esetében a bejelentési határidő az illetékkötelezettség keletkezésének napját követő 45. nap. Ha e határidőt a bejelentésre kötelezett az Ingatlanközvetítő Vállalat eljárása miatt mulasztja el és ezt igazolja, a késedelmes bejelentéssel járó következmények alól mentesül. Illetéket csak értékmegállapítási záradékkal ellátott szerződés után lehet kiszabni. Illetékkiszabás végett bejelentettnek is csak az ilyen szerződés tekinthető."

2. § A haszonélvezet öröklése mentes az öröklési illeték alól.

3. § A hagyaték közjegyzői átadásakor mezőgazdasági termelőszövetkezet (termelőszövetkezeti csoport) használatában levő mezőgazdasági ingatlan öröklése után öröklési illetéket kiszabni mindaddig nem kell, amíg az örökölt ingatlan termelőszövetkezet használatában van. Ha az ingatlan egyéni használatba kerül, vagy helyébe az örökös csereingatlant kap, ezt a körülményt a bekövetkezésétől számított 15 napon belül az illetékkiszabási és vállalati adóhivatalnak be kell jelenteni és az illetéket az általános szabályoknak megfelelően ki kell szabni,

4. § Lakásszövetkezeti ingatlan átruházása (adásvétele, cseréje) után visszterhes ingatlanvagyonátruházási illetéket nem kell fizetni, ha az átruházás a szövetkezet elővásárlási jogának gyakorlása útján [20/1959. (IV. 16.) Korm. rendelet 14. § és 2/1959. (V. 28.) ÉM-PM rendelet 24. §] a szövetkezet által kijelölt tag részére történik.

5. § Visszterhes ingatlanvagyonátruházással kapcsolatban csupán szóban történt megállapodás után csak akkor kell illetéket fizetni, ha az ingatlant a szerző fél továbbadja. E körülményt az illetékkiszabási és vállalati adóhivatalnak 15 napon belül be kell jelenteni.

6. § (1) Az egyoldalúan kötelező jogügyletről kiállított okirat, valamint általában a bizonyítvány illetékének lerovására az köteles, akinek javára az okiratot kiállították.

(2) Az egyéb okirat, valamint a nyugta illetékének lerovására az okirat kiállítója és elfogadója, továbbá a jogviszonyban résztvevő minden más fél egyetemlegesen köteles. Az e bekezdés alapján le nem rótt illeték és a lerovás elmulasztása miatt kiszabott bírság azonban a behajthatatlanság igazolásáig, de legfeljebb két évig csak az okirat kiállítójától követelhető.

7. § A határozat jogerőre emelkedése után a részletekben való teljesítés, illetőleg a részletekben való teljesítés módosítása iránt a Polgári Perrendtartás 217. §-a alapján előterjesztett kérelem a nemperes eljárásokra a 6.470-52/1950. (XII. 31.) PM rendelet 53. §-a (1) bekezdésének b) pontjában megállapított illeték alá esik.

8. § A teljesített biztosítási szolgáltatás erejéig a 71/1955. (XII. 31.) MT rendelet 74. §-a alapján a biztosítási szervet megillető kártérítési követelés iránt indított per 5% illeték alá esik,

9. § A kisiparosnak osztálybasorolása iránt az iparhatósághoz kötelezően előterjesztett kérelme mentes a beadványi illeték alól.

10. § A tartásdíj külföldön való behajtása tárgyában, New Yorkban, 1956. évi június hó 20. napján kelt nemzetközi egyezmény kihirdetéséről szóló 1957. évi 53. törvényerejű rendelet alapján folyó eljárás céljára kiállított anyakönyvi kivonat illetékmentes.

11. § Bírósági tárgyalásról a pártfogó ügyvéd és a személyes költségmentességben részesült fél részére az eredeti jegyzőkönyvvel egyidejűleg (átütéssel) készült jegyzőkönyvmásolat illetékmentes.

12. § (1) Hagyatéki vagyon nemlétében csupán az örökösi minőség megállapítása végett folyó hagyatéki eljárás illetéke 100 Ft.

(2) Az (1) bekezdés szerint járó illeték az eljárás megindítását kérő felet (feleket) terheli.

13. § Ez a rendelet 1963. február 1. napján lép hatályba; 1. §-ának rendelkezését az 1962. május 5. napját követően bejelentett szerződésekre, egyéb rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell. A rendelet hatálybaléptével a 6.470-52/1950. (XII. 31.) PM rendelet 14. §-ának (8) bekezdése és 17. §-ának (3) és (4) bekezdése, továbbá 30. §-a (1) bekezdésének a) pontja, valamint a 6.470-91/1951. (XII. 29.) P M rendelet 1. §-ának (9) bekezdése hatályát veszti.

Garamvölgyi Károly s. k.,

pénzügyminiszterhelyettes