Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4/1969. (VI. 25.) KPM rendelet

a közületi szervek gépjárműveiről szóló 17/1969. (IV. 24.) Korm. rendelet végrehajtásáról

A közületi szervek gépjárműveiről szóló 17/1969. (IV. 24.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 17. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem.

[A vastagbetűs szedés megismétli a R. szövegét, a vékony betűs szedés a végrehajtási rendelet (a továbbiakban: Vhr.) szövege]

R. 1. § (1) A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - kiterjed az állami költségvetési szervekre, intézményekre, intézetekre, vállalatokra, ezek trösztjeire, egyesüléseire és közös vállalataira (a továbbiakban: állami szerv), továbbá - a 16. §-ban foglalt eltérésekkel - a szövetkezetekre, szövetkezeti vállalatokra (irodákra, intézetekre), ezek egyesüléseire, közös vállalataira, központjaira és szövetségeire, valamint a társadalmi szervezetekre és az egyesületekre (a továbbiakban együttesen: közületi szerv).

(2) A fegyveres erők és a fegyveres testületek gépjárműveinek üzembentartását a fegyveres erő, illetőleg a fegyveres testület felett felügyeletet gyakorló miniszter - a közlekedés- és postaügyi miniszterrel egyetértésben - külön szabályozza.

Vhr. 1. § A rendelet alkalmazása szempontjából gépjárművek a közúti közlekedés szabályairól szóló 2/1962. (IX. 29.) BM-KPM számú együttes rendelet (KRESZ) Függeléke 15. cikkének 1. pontjában felsorolt járművek.

R. 2. § A közületi szerv gépjárműve rendeltetése szerint

a) járandósági személygépkocsi,

b) személyi használatú személygépkocsi,

c) üzemi gépjármű (személygépkocsi, autóbusz, tehergépkocsi stb).

R. 3. § A járandósági, valamint a személyi használatú személygépkocsi használatára jogosultak körét, a használat célját és terjedelmét a Minisztertanács állapítja meg.

R. 4. § (1) A járandósági személygépkocsikat az előírt futásnormák teljesítése után ki kell cserélni. Beszerzésükre az éves népgazdasági terv és az állami költségvetés keretében központi beruházási deviza- és forintfedezetet kell biztosítani.

(2) A személyi használatú személygépkocsik pótlását a leadott járandósági és a saját forrásból beszerezhető - a használatot kielégítő - személygépkocsikból kell megoldani.

Vhr. 2. § (1) A járandósági személygépkocsi használatára jogosultságot a Minisztertanács Titkárságának vezetője igazolja (1. számú melléklet 1. a) pont).

(2) A járandósági személygépkocsit három évet, illetőleg 100 000 kilométert meghaladó használat után ki kell cserélni.

(3) A járandósági személygépkocsin nagyjavítást végezni nem szabad. Amennyiben a járandósági személygépkocsi nagyjavítása válik szükségessé, a gépkocsi járandósági rendeltetését - függetlenül az eltelt időtől, illetőleg a megtett kilométerek számától - meg kell szüntetni.

Vhr. 3. § A személyi használatú személygépkocsi használatára jogosultságot

a) általában az illetékes miniszter [R. 6. § (2) bek.],

b) olyan országos hatáskörű szerv tekintetében, amely felett a felügyeletet a Kormány egyik tagja útján gyakorolja, a Kormánynak ez a tagja,

c) egyéb országos hatáskörű szerv tekintetében a szerv vezetője,

d) a megyei és a megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottságának elnöke részére a Minisztertanács Tanácsszervek Osztályának vezetője

igazolja (1. számú melléklet 1. b) pont).

R. 5. § (1) Üzemi gépjármű a közületi szervnek a 3. és a 4. § alá nem eső gépjárműve.

(2) Az üzemi gépjármű - a turistaútra használt autóbusz kivételével - az országhatáron kívül kizárólag hivatalos célra és abban az esetben használható, ha ez közforgalmú közlekedési eszköz igénybevételénél gazdaságosabb.

Vhr. 4. § Üzemi gépjármű a közlekedési vállalat fuvarozásra használt gépjárműve is.

Vhr. 5. § (1) Az országhatáron kívül - a (2) és a (3) bekezdésben foglalt kivételtől eltekintve - az üzemi személygépkocsi az illetékes miniszter, az üzemi autóbusz és tehergépjármű a közlekedés- és postaügyi miniszter engedélyével használható.

(2) A határsávforgalomban a gépjármű esetenkénti használatát - mezőgazdasági kooperációs munkák elvégzése céljából - a közületi szerv vezetője engedélyezi.

(3) Nincs szükség az (1) bekezdésben említett engedélyre a nemzetközi fuvarozásra jogosult autóközlekedési vállalat nemzetközi fuvarozást végző gépjárműveinek országhatáron kívüli használatához.

R. 6. § (1) Az üzemi személygépkocsi rendeltetése - a közforgalmú személygépkocsi kivételével - a közületi szerv tevékenységével összefüggő utazások és egyéb feladatok ellátása.

(2) A miniszter, az országos hatáskörű állami szerv vezetője, a Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke, illetőleg a megyei és a megyei jogú városi tanácsok végrehajtó bizottságai tekintetében a Minisztertanács Tanácsszervek Osztályának vezetője (a továbbiakban: illetékes miniszter) a részére biztosított kereten belül engedélyezheti, hogy az üzemi személygépkocsit meghatározott kilométerteljesítményig magáncélra, továbbá a lakásról a munkahelyre, illetőleg a munkahelyről a lakásra történő utazásra használják.

(3) Felhatalmazást kap a közlekedés- és postaügyi miniszter és a pénzügyminiszter, hogy a (2) bekezdésben említett szervek részére a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány által meghatározott teljesítményen belül a kereteket megállapítsa.

(4) Az állami szerv vezetője kivételesen indokolt esetben (betegség, haláleset stb.) engedélyt adhat arra, hogy a szerv dolgozója az üzemi személygépkocsit - díj ellenében vagy anélkül - saját céljára használja.

(5) Állami költségvetési szerv személygépkocsi-állományának növeléséhez az illetékes miniszter engedélye szükséges. A költségvetési szervnek a mindenkor rendelkezésre álló éves előirányzat keretén belül kell az esetleges állománynövekedéssel járó költségkihatást fedezni. E címen a kiadási előirányzat nem emelhető.

Vhr. 6. § A közületi szerv tevékenységével összefüggő útnak kell tekinteni a kiküldetésbe induló dolgozónak lakásáról és a kiküldetésből visszatérő dolgozónak lakására történő szállítását is.

Vhr. 7. § Az üzemi személygépkocsinak magáncélú használatára jogosító engedélyt [R. 6. § (2) bek.] az illetékes miniszter a Gépjármű 33. számú nyomtatványon adja. (1. számú melléklet 1. c) pont). Az engedélyben meg kell határozni az évi kilométer-teljesítmény felső határát.

Vhr. 8. § (1) Az üzemi személygépkocsinak a lakásról a munkahelyre, illetőleg a munkahelyről a lakásra történő használatára jogosító engedélyt [R. 6. 8. (2) bek.] az illetékes miniszter a Gépjármű 34. számú nyomtatványon (1. számú melléklet 1. d) pont) adja.

(2) Az üzemi személygépkocsit az (1) bekezdésben említett célra naponta csak egy oda- és egy visszaútra szabad használni. Az engedéllyel rendelkező személlyel együtt az üzemi személygépkocsin lakásáról, illetőleg lakására az állami szerv más dolgozója is szállítható, feltéve, hogy ez többletteljesítményt nem jelent.

Vhr. 9. § Az állami szerv vezetője az üzemi személygépkocsinak a R. 6. §-ának (4) bekezdése alapján történő használatára az engedélyt írásban köteles adni. Az engedélyben fel kell tüntetni azt is, hogy a használat a megfelelő fuvarozási díjszabás szerinti teljes díjjal, mérsékelt díjjal vagy díjmentesen történik. Az engedély általában egy alkalomra adható.

Vhr. 10. § (1) Az üzemi személygépkocsi magáncélú hasznalatára jogosító engedélyt [7. §, 8. § (1) és 9. § (1) bek.], a gépkocsi használata közben a gépkocsiban kell tartani és ellenőrzés alkalmával az ellenőrző személynek fel kell mutatni.

(2) A 9. § (1) bekezdésében említett engedélyt a menetlevél mellékleteként kell megőrizni.

R. 7. § (1) Az üzemi autóbusz rendeltetése - a közforgalmú autóbusz kivételével - a közületi szerv saját dolgozóinak munkábajárással és az egyéb üzemi feladatok ellátásával kapcsolatos szállítása, valamint a szervezet szociális, sport és kulturális célú személyszállításainak lebonyolítása.

(2) Az üzemi autóbusz a közlekedés- és postaügyi miniszter által kiadott forgalombantartási engedélyben foglaltak szerint üzemeltethető.

(3) A közületi szerv vezetője - díj ellenében vagy anélkül - az üzemi autóbusznak a forgalombantartási engedélytől eltérő használatát - esetenként - más közületi szerv részére is engedélyezheti. Ilyen esetben - attól függetlenül, hogy a használat díj ellenében vagy anélkül történik - az üzembentartó térítést köteles fizetni. A térítés mértéke - kilométerenként - 20 személy befogadóképességig 2 Ft, 40 személy befogadóképességig 4 Ft, ennél nagyobb befogadóképesség esetén 6 Ft,

Vhr. 11. § (1) Az üzemi autóbusz forgalombantartási engedélyét a KPM Autófelügyelet adja.

(2) Az üzemi autóbusz forgalombantartási engedélyének hitelesített másolatát az autóbusz vezetője magánál tartani és ellenőrzés alkalmával az ellenőrzést végző személynek felmutatni köteles.

(3) A R. 7. §-ának (3) bekezdésében említett térítést az út megtétele után három napon belül a Pénzügyminisztérium "Ng. E: Vegyes bevételek, bevételi számla Budapest" elnevezésű, 103 600-70 számú csekkszámlájára kell befizetni. A térítés befizetését igazoló postai befizetési lap "Elismervény" szelvényét utólag a menetlevélhez kell csatolni.

R. 8. § (1) Az üzemi tehergépjármű rendeltetése - a közforgalmú tehergépjármű kivételével - a közületi szerv saját szállítási szükségletének kielégítése.

(2) A közületi szerv tehergépjárművével - amennyiben ennek kapacitását a saját szállítások nem töltik ki - külön engedély nélkül árufuvarozást is végezhet.

(3) Főtevékenységként végzett gépjárműfuvarozáshoz a közlekedés- és postaügyi miniszter engedélye szükséges.

Vhr. 12. § Az üzemi tehergépkocsival - a gépjárműközlekedési vállalat tehergépkocsijának kivételével - más közületi szerv részére csoportos személyszállítás nem végezhető.

R. 9. § (1) A közületi szerv gépjárművét általában csak gépjárművezetői munkakört betöltő dolgozója vezetheti. Más dolgozója részére - amenynyiben a gépjármű vezetésére jogosító érvényes vezetői engedéllyel rendelkezik - a gépjármű vezetését a közületi szerv vezetője engedélyezi.

(2) A közületi szerv gépjárművét a gépjárművezető vagy más dolgozó lakásánál tárolni általában nem szabad. A közületi szerv vezetője - takarékossági okból - az ilyen tárolásra engedélyt adhat.

Vhr. 13. § (1) A közületi szerv gépjárművének vezetésére jogosító engedélyt [R. 9. § (1) bek.] kiadásánál előnyben kell részesíteni azokat a dolgozókat, akik a gépjárműközlekedés fejlesztésével, a közúti forgalomszervezéssel foglalkoznak, valamint akiknél a munkakör ellátásához gépjármű rendszeres igénybevétele szükséges.

(2) A nem gépjárművezetői munkakört betöltő dolgozó a közületi szerv gépjárművének vezetésére kapott engedélyt vezetés közben magánál tartani és ellenőrzéskor felmutatni köteles.

R. 10. § (1) Az üzemi gépjárműnek a 6. § (4), a 7. § (3) és a 8. § (2) bekezdése alapján történő használatáért legfeljebb a megfelelő fuvarozási díjszabás szerinti díj számítható fel.

(2) Az állami szerv az üzemi tehergépjárműnek saját dolgozó részére lakásépítés és költözködés céljára történő rendelkezésre bocsátása esetén legfeljebb a következő kedvezményes díjtételeket számíthatja fel:

a) három tonna vagy annál kisebb raksúlyú gépjármű használata esetében kilométerenként 1,50 forint;

b) három tonnánál nagyobb raksúlyú gépjármű használata esetében kilométerenként 2 forint;

c) darus gépkocsi esetében óránként 30 forint.

(3) Az állami szerv vezetője részére az üzemi gépjármű magáncélú használatát [6. § (4), 7. § (3), 8. § (2) és 10. § (2) bek.], valamint a gépjármű vezetését [9. § (1) bek.] a közvetlen felettes szerv vezetője engedélyezi.

Vhr. 14. § (1) A gépjármű magáncélú használatáért járó díjat az állami költségvetési szerv bevételi számlájára, az egyéb állami szerv elszámolási betétszámlájára köteles az igénybevétel után három napon belül befizettetni.

(2) A R. 10. §-ának (2) bekezdésében említett raksúlyok szempontjából a gépjármű és a pótkocsi raksúlyát egybe kell számítani.

R. 11. § (1) A közületi szerv gépjárműve a közúti forgalomban csak a rendszeresített menetokmánnyal vehet részt.

(2) A közületi szerv gépjárműveiről és teljesítményeikről nyilvántartást vezetni, valamint adatszolgáltatást teljesíteni köteles.

Vhr. 15. § A közületi szerv közúti forgalomban résztvevő gépjárműveinek menetokmányait és használatuk főbb rendelkezéseit az 1. számú melléklet, a gépjárművekről és teljesítményeikről vezetendő nyilvántartásokat, valamint teljesítendő adatszolgáltatásokat a 2. számú melléklet tartalmazza.

Vhr. 16. § (1) A 2. § (1) bekezdésében és a 3. §-ban említett igazolás, valamint a 7. §-ban és a 8. § (1) bekezdésében említett engedély nyomtatványait az igazolást, illetőleg az engedélyt adó szerv részére a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium bocsátja rendelkezésre.

(2) Az (1) bekezdésben nem említett menetokmányok és az üzemi nyilvántartások készletbentartásáról a Nyomtatványellátó Vállalat (Budapest, V., Szent István tér 4.) gondoskodik.

R. 12. § A gépjármű jellegének megváltoztatásához és alkatrészekből gépjármű építéséhez előzetes engedély kell.

Vhr. 17. §. (1) A R. 12. §-ában említett engedélyeket a K P M Autófelügyelet adja.

(2) A R. alkalmazása szempontjából a gépjármű jellegének megváltoztatása a gépjármű szerkezetében vagy felépítményében végrehajtott olyan módosítás, amely más üzemeltetési követelményeket eredményez, illetőleg amely a gépjárművet az eredeti felhasználástól eltérő feladatok ellátására teszi alkalmassá.

R. 13. § (1) Közületi szerv - a gépjármű értékesítésére jogosult vállalatot kivéve - gépjárművet magánszemélytől nem vásárolhat.

(2) Közületi szerv gépjárművének eladására a társadalmi tulajdonban levő felesleges vagyontárgyak hasznosításáról és selejtezéséről szóló jogszabályok rendelkezései az irányadók azzal az eltéréssel, hogy - személygépkocsi és motorkerékpár kivételével - gépjármű csak vásárlási engedéllyel rendelkező magánszemélynek adható el.

Vhr. 18. § A R. 13. §-ának (2) bekezdésében említett vásárlási engedélyről külön jogszabály rendelkezik.

R. 14. § A gépjárművek gazdaságos üzembentartásának, jogszerű és gazdaságos használatának, az üzem- és forgalombiztonsági követelményeknek megfelelő műszaki állapotának biztosításáért, valamint a bizonylati fegyelem megtartásáért és ezek ellenőrzéséért a közületi szerv vezetője és gazdasági vezetője, illetőleg a gépjárműügyek intézésével megbízott dolgozója felelős.

Vhr. 19. § (1) Több gépjárművet üzembentartó közületi szervnél gépjármű ügyintéző, felügyeleti szervnél külön központi gépjármű ügyintéző bízható meg.

(2) A gépjármű ügyintézők szakmai képzéséről a közlekedés- és postaügyi miniszter gondoskodik.

R. 15. § (1) Az e rendeletben, valamint végrehajtási rendeletében foglalt rendelkezések megtartását a közlekedés- és postaügyi miniszter az ágazati felügyelet keretében ellenőrzi, illetőleg a KPM Autófelügyelet útján ellenőrizteti.

(2) Az ellenőrző szerv szabálytalanság észlelése esetén - a cselekmény vagy a mulasztás súlyához képest - büntető, illetőleg szabálysértési feljelentést tesz, vagy az üzembentartónál, esetleg felügyeleti szervénél fegyelmi, illetőleg kártérítési eljárás lefolytatását kezdeményezi.

(3) A (2) bekezdés alapján megkeresett közületi szerv tett intézkedéseiről az ellenőrző szervet tájékoztatni köteles.

(4) Az (1)-(3) bekezdés rendelkezései az egyes közületi szervek felügyeleti szervének, valamint az ellenőrzésre jogosult hatóságoknak és egyéb szerveknek ellenőrzési jogát nem érintik.

R. 16. § A rendelet rendelkezéseit a nem állami közületi szervre (szövetkezetek, egyesületek, társadalmi szervezetek stb.) az alábbi eltérésekkel kell alkalmazni:

a) a járandósági és a személyi használatú személygépkocsi használatára jogosultak körét az országos szerv vezető szerve, az egyéb magáncélú gépjárműhasználat eseteit és díjkedvezményeinek mértékét - az országos szervezet irányelvei szerint - a szerv vezető szerve határozza meg;

b) a mezőgazdasági szövetkezeti társulások (1967. évi III. törvény 53. §) főtevékenységként végzett árufuvarozásának engedélyezési eljárására a 35/1967. (X. 11.) Korm. rendelet 59. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezések az irányadók;

c) menetokmány használata - az autóbusz és a tehergépjármű kivételével - nem kötelező;

d) a mezőgazdasági és kisipari termelőszövetkezetek személygépkocsit magánszemélytől is vásárolhatnak.

Vhr. 20. § Ha a mezőgazdasági termelőszövetkezet és szövetkezeti társulás gépjárműfuvarozásához a 35/1967. (X. 11.) Korm. rendelet 59. §-ának (1) bekezdése szerint a járási tanács végrehajtó bizottságának engedélye szükséges, a 6/1967. (X. 24.) MÉM rendelet 78. §-ában említett állásfoglalást, illetőleg hozzájárulást a járási tanács végrehajtó bizottságának közlekedési szakigazgatási szerve adja.

R. 17. § A rendelet végrehajtásáról a közlekedés- és postaügyi miniszter gondoskodik; ennek keretében szabályozza különösen

a) a gépjárművek menetokmányait és ezek használatát;

b) a gépjárművekről és teljesítményeikről vezetendő nyilvántartásokat és teljesítendő adatszolgáltatásokat;

c) a műszaki karbantartási követelményeket és a selejtezés irányelveit;

d) a járandósági személygépkocsik típusait és futásnormáit;

e) az üzemi gépjárművek országhatáron kívüli használatát;

f) a fuvarozási feltételeket.

R. 13. § (1) Ez a rendelet az 1969. évi július hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a tehergépjárművek közúti forgalmának szabályozása tárgyában kiadott 4215/1949. (IX. 3.) Korm. és a kiegészítéséről szóló 10/1960. (II. 20.) Korm., valamint az állami gépjárművek üzembentartásának szabályozásáról szóló 8/1957. (I. 29.) Korm., a kiegészítéséről szóló 55/1957. (VIII. 29.) Korm. és 56/1958. (X. 19.) Korm. rendelet hatályát veszti.

(2) A személygépkocsinak a lakásról a szolgálati helyre, illetőleg innen a lakásra történő szállításra és egyéb magáncélú használatára, valamint gépjármű vezetésére a hatályát vesztő jogszabályok alapján a rendelet hatálybalépése előtt kiadott engedélyek érvényüket vesztik.

(3) A rendelet hatálybalépéséig első fokon elbírált viteldíjtérítési ügyekre a hatályát vesztő jogszabályok rendelkezéseit kell továbbra is alkalmazni.

Vhr. 21. § (1) Az üzemi autóbuszok részére a 2/1957. (IV. 28.) KPM rendelet alapján kiadott forgalombantartási engedélyek 1969. évi december hó 31. napjával érvényüket vesztik.

(2) Az e rendelettel rendszeresített új típusú menetlevelek és üzemi nyilvántartások elkészültéig a 2/1957. (IV. 28.) KPM rendelettel rendszeresített nyomtatványokat kell használni.

Vhr. 22. § Ez a rendelet az 1969. évi július hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg hatályát veszti

- a tehergépkocsik közúti forgalmának újabb szabályozása tárgyában kiadott 95.500/1948. (1949. I. 1.) Közl. M és a módosításáról szóló 7700/20/ 1950. (II. 7.) KPM rendelet;

- a közületek által használt gépjárművek beszerzéséről, üzembentartásáról és értékesítéséről szóló 13 550/1947. (XI. 20.) Korm. rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 13.100/1948. (IV. 10.) KözlM számú, valamint a 95.500/1948. (1949. I. 1.) Közl M rendelet módosítása tárgyában kiadott 6600/1949. (II. 1.) Közl M rendelet;

- a gépkocsiszín iparosok által vezetendő egyes nyomtatványok rendszeresítése tárgyában kiadott 142.300/1949. (X. 15.) KPM rendelet;

- az állami gépjárművek üzembentartásáról szóló 8/1957. (I. 29.) Korm. rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 2/1957. (IV. 23.) KPM rendelet.

Dr. Csanádi György s. k.,

közlekedés- és postaügyi miniszter

1. számú melléklet a 4/1969. (VI. 25.) KPM rendelet 15. §-ához

1. A gépjárművek az alábbi menetokmányokkal vehetnek részt a közúti forgalomban:

a) járandósági személygépkocsi menetlevél nélkül, Gépjármű 31. szánni igazolvánnyal;

b) személyi használatú személygépkocsi menetlevél nélkül, Gépjármű 32. számú igazolvánnyal;

c) üzemi személygépkocsi a R. 6. §-ának (2) bekezdése alapján történő magáncélú használat alkalmával Gépjármű 33. számú engedéllyel és Gépjármű 37. számú menetlevéllel;

d) üzemi személygépkocsi lakásról a munkahelyre, illetőleg a munkahelyről a lakásra történő használat alkalmával Gépjármű 34. számú engedéllyel és Gépjármű 36. számú menetlevéllel;

e) üzemi személygépkocsi hivatalos úton Gépjármű 36, számú menetlevéllel;

f) üzemi személygépkocsi a R. 6. §-ának (4) bekezdése alapján történő használat alkalmával az állami szerv vezetője által adott eseti engedéllyel és Gépjármű 36. számú menetlevéllel;

g) üzemi motorkerékpár Gépjármű 38. számú menetlevéllel;

h) üzemi autóbusz Gépjármű 41. számú menetlevéllel,

i) üzemi tehergépkocsi Gépjármű 21. számú menetlevéllel;

j) gépjárműfuvarozó vállalat (főtevékenységként fuvarozást végző szerv) fuvarozásra használt személygépkocsija Gépjármű 39. számú menetlevéllel, autóbusza Gépjármű 42. számú menetlevéllel, tehergépjárműve Gépjármű 11-14. számú egyesített menet- és fuvarlevéllel, illetőleg Gépjármű 15. számú menetlevélkiegészítővel, tehertaxija Gépjármű 61. számú menetlevéllel, darabárus szállításra használt tehergépjárműve Gépjármű 62. számú menetlevéllel, szállítmányozási feladat ellátására használt tehergépjárműve Gépjármű 63. számú menetlevéllel, rakodási feladat ellátására használt gépjárműve Gépjármű 64. számú menetlevéllel, vezető nélkül bérelhető személygépkocsija menetlevél nélkül;

k) üzemi autóbusz a R. 7. §-ának (3) bekezdése alapján történő használat alkalmával Gépjármű 43. számú menetlevéllel;

l) üzemi tehergépjármű a R. 8. §-ának (2) bekezdése alapján történő használat alkalmával Gépjármű 16-19. számú egyesített menet- és fuvarlevéllel.

2. A menetlevelet a gépjárműügyek intézésével megbízott dolgozó (a továbbiakban: gépjármű ügyintéző) adja ki és érvényesíti.

3. A menetlevelet helyi forgalomban egy napra, helyközi forgalomban egy útra, de legfeljebb három napra szabad érvényesíteni. Három napon túl történő helyközi használat esetében több menetlevelet kell kiadni.

4. A gépjárművezető köteles a menetlevelet az út folyamán magánál tartani, rovatait folyamatosan vezetni, a gépjármű használójával az igénybevételt igazoltatni és az út befejezésekor aláírva a gépjármű ügyintézőnek átadni.

5. A hasznos terheléssel közlekedő tehergépjármű vezetőjét el kell látni olyan igazolással (szállítójegyzék, kísérőjegyzék, anyagkivételezési jegy, számlamásolat, MÁV fuvarlevél stb.) is, amelyből a rakomány származása és rendeltetési helye megállapítható.

6. A gépjárművet használó (a rendelkezésre jogosult) személy az út befejeztével a gépjármű igénybevételét, illetőleg a rakomány elszállításának megtörténtét az időpont (óra, perc) megjelölése mellett a menetlevélen aláírásával igazolni köteles.

7. A menetlevelek részletes kitöltési előírásait a Gépjármű 71-73. számú nyomtatványok tartalmazzák.

8. A menetlevél űrlapokat a gépjármű ügyintéző köteles zárt helyen tartani úgy, hogy azokhoz illetéktelen személy hozzá ne férhessen.

9. Menetlevéltömböt a gépjármű vezetőjének kiadni általában nem szabad. A menetlevéltömb - a helyes kezelésre történt kioktatás után -kiadható:

a) a R. 6. §-ának (2) bekezdése alapján magáncélra használt gépjármű vezetőjének,

b) a kihelyezett gépjármű vezetőjének,

c) az üzemi motorkerékpárt használó külszolgálatos dolgozónak.

10. A menetleveleket sorszám szerint kell felhasználni. A sorszám szerint mutatkozó hiány esetén a menetlevél felkutatására nyolc napon belül vizsgálatot kell indítani.

11. A felhasznált menetleveleket a gépjármű rendszáma vagy a menetlevelek sorszáma szerint csoportosítva kell irattározni és három évig meg kell őrizni. A menetlevelekkel együtt kell irattározni és megőrizni azokat az okiratokat is, amelyek a menetlevélen feltüntetett útra vonatkoznak és egyéb előírás szerint nem kell más helyen megőrizni.

12. A Gépjármű 37. számú menetlevéltömbből a menetlevelet kitépni nem szabad. A rendelkezésre jogosult az út befejeztével a 6. pontban foglaltak szerint igazolást adni köteles.

13. Az üzemi gépjármű helyközi - az állandó vagy az ideiglenes telephely közigazgatási határán túl történő - használatát a közületi szerv vezetője vagy az általa ezzel megbízott dolgozó a menetlevélnek erre a célra rendszeresített rovatában engedélyezi. Üzemi gépjármű ilyen engedély nélkül helyközi viszonylatban nem használható.

14. Az üzemi személygépkocsi helyközi használatának engedélyezése az útvonal és a kiküldetésben részt vevő személy, illetőleg személyek nevének megjelölésével történik és azt az engedélyezésre jogosult személy aláírja és a szerv pecsétjével ellátja. Ha az utazás végcélja több útvonalon is elérhető, a menetlevélen az útvonal egyértelmű meghatározásához szükséges közbenső helységneveket is fel kell tüntetni. Ha az utazás megkezdése után a kiküldetésben levő személy munkájának elvégzése céljából az útvonal megváltoztatása válik szükségessé, a gépjárművezető a módosítást a menetlevélen keresztülvezetni, a kiküldetésben levő személy pedig a bejegyzés helyességét aláírásával elismerni köteles.

15. Az üzemi motorkerékpárt használó külszolgálatos dolgozó részére - a menetlevél helyközi használatának engedélyezése helyett (13. pont) -olyan igazolást kell adni, amelyből működési körzete megállapítható.

2. számú melléklet a 4/1969. (VI. 25.) KPM rendelet 15. §-ához

1. A gépjárművekről és teljesítményeikről az alábbi nyilvántartásokat kell vezetni:

a) törzskönyv (Gépjármű 51. számú nyomtatvány),

b) beszámolójelentés (Gépjármű 52. számú nyomtatvány).

2. A törzskönyvet az abban foglalt előírásnak megfelelően kell vezetni.

3. A beszámolójelentést negyedévenként kell elkészíteni, egy-egy példányát a tárgynegyedévet követő hó 15. napjáig a KPM Autófelügyeletnek és a felügyeleti szervnek kell megküldeni. A beszámolójelentés összeállításához - amennyiben az adatfeldolgozás nem gépi úton történik - munkatáblául és az ellenőrzés bizonylatául a havi teljesítmény-összesítő és az adatgyűjtőlap szolgál. A KPM Autófelügyelet a beszámolójelentés adataiból a Központi Statisztikai Hivatal részére összesítőket készít és az érdekelt szerveknek - kérésükre - tájékoztatást ad.

4. A gépjárművezető, illetőleg a gépjármű teljesítményadatainak összesítésére, valamint a gépjármű üzemeltetésével összefüggő egyéb nyilvántartások céljaira a következő további nyomtatványok használhatók:

a) havi teljesítmény összesítő (Gépjármű 53. számú nyomtatvány),

b) adatgyűjtőlap (Gépjármű 54. számú nyomtatvány),

c) gépjárművezetők óra- és kilométerteljesítményi gyűjtőlapja (Gépjármű 55. számú nyomtatvány),

d) szerszámkönyv (Gépjármű 56. számú nyomtatvány) és

e) garázsforgalmi napló (Gépjármű 57. számú nyomtatvány).

5. A havi teljesítményösszesítő a menetlevél adatainak folyamatos gyűjtésére és havi összesítésére szolgál. Az összesítő alapján értékelhető és hó közben ellenőrizhető a havi teljesítmény és az üzemanyagfogyasztás.

6. A havi teljesítményösszesítő adatainak gépjárműtípusonkénti csoportosítását az adatgyűjtőlap tartalmazza.

7. A gépjárművezetők óra- és kilométerteljesítményi gyűjtőlapja a balesetmentes közlekedés elbírálásához szolgál alapul.

8. A szerszámkönyv a gépjárműhöz tartozó szerszámok és felszerelési tárgyak nyilvántartására, valamint átadásuk és átvételük igazolására szolgál. A gépjárművenként kiállított két szerszámkönyv közül az egyiket a gépjármű ügyintéző, a másikat a gépjármű vezetője őrzi. A gépjárművezető részére pótlólag kiadott szerszámokat és felszerelési tárgyakat a szerszámkönyv mindkét példányán át kell vezetni.

9. A garázsforgalmi napló állandó jellegű gépjárműtelepeken a gépjármüvek ki- és belépési adatainak rögzítésére szolgál.

10. A gépjárműfuvarozó vállalat fuvarozásra használt gépjárműveivel kapcsolatos üzemi nyilvántartásainak és teljesítménykimutatásainak vezetésére külön rendelkezések irányadók.

11. A nem főtevékenységű gépjárműjavító üzemeknél az alábbi nyomtatványok használhatók:

a) műszaki ellenőrző lap (Gépjármű 81. számú nyomtatvány),

b) munkautalvány (Gépjármű 82. számú nyomtatvány),

c) műhelynapló (Gépjármű 83. számú nyomtatvány).

Tartalomjegyzék