Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

15/1970. (VI. 7.) ÉVM rendelet

a személygépkocsi-tárolók építésének egyes kérdéseiről

Az állampolgárok személygépkocsi-tároló szükséglete kielégítésének előmozdítása céljából - az igazságügyminiszterrel, a közlekedés, hírközlési és vízügyi miniszterrel, továbbá az Általános Fogyasztási Szövetkezetek Országos Szövetségével egyetértésben - a következőket rendelem:

Általános rendelkezések

1. §[1] (1) E rendelet alkalmazása szempontjából személygépkocsi-tároló (a továbbiakban: garázs) az állampolgárok tulajdonában álló személygépkocsik elhelyezésére szolgáló és az Országos Építésügyi Szabályzat előírásainak megfelelő épület, illetőleg épületrész.

(2) Garázs csak építési telken és az Országos Építésügyi Szabályzat város- és községrendezési előírásai szerint helyezhető el; építéséhez - az építési engedélyezési eljárásról szóló rendeletben meghatározott esetekben - az építésügyi hatóság engedélye szükséges.

2. § (1) Az állampolgárok garázst magánkezdeményezésből

a) egyénileg vagy

b) társas és csoportos formában (építőközösség, illetőleg szövetkezet keretében)

építhetnek.

(2) Az állampolgárok társas és csoportos formában történő

a)[2] garázsépítéséhez az állami tulajdonban álló, e célra kijelölt építési telkek - az állami lakó- és üdülőtelkek tartós használatbaadásáról szóló jogszabályok megfelelő alkalmazásával - tartós használatba adhatók.

b) garázs építése esetében a magánkezdeményezésből történő társas és csoportos lakóházépítésre vonatkozó rendelkezéseket is lehet megfelelően alkalmazni, azzal a kiegészítéssel, hogy a garázsépítéshez a Magyar Autóklub a tagjai részére társadalmi segítséget nyújthat; ennek keretében az építőközösség a szervezési és lebonyolítási feladatokkal a Magyar Autóklubot is megbízhatja.

(3)[3] Az állampolgárok garázsépítés céljából szövetkezetet a szövetkezetekre vonatkozó általános rendelkezésekszerint alapíthatnak.

Garázs építése állami tulajdonban álló ingatlanon

3. § Garázs építésére állami tulajdonban álló

a) beépítetlen és beépített építési telken (a továbbiakban: állami telek), valamint

b) épületben (a továbbiakban: állami épület)

egyaránt sor kerülhet.

4. § (1) Az állami tulajdonban álló ingatlan kezelője (a továbbiakban: kezelő) az állampolgárok részére értékesítésre nem kerülő állami telken, illetőleg az állami épületben - az arra alkalmas és más célra nem szükséges helyiség átalakítása útján - garázst építhet, ha

a) az építéssel és a fenntartással kapcsolatban felmerülő költségei a garázs bérbeadása útján tizenöt éven belül megtérülnek, vagy

b) az előzetesen kijelölt bérlők az építési költségekhez hozzájárulnak (a továbbiakban: építési hozzájárulás).

(2) Az állami telken, illetőleg az állami épületben az állampolgárok is építhetnek garázst, ha ehhez a kezelő az állami tulajdonban álló ingatlanok kezeléséről szóló rendeletekben szabályozott módon és feltételek szerint tulajdonosi hozzájárulást adott.

(3) Lakó- és vegyes rendeltetésű épület építési telkén történő garázsépítésre a kezelő csak akkor jogosult, illetőleg tulajdonosi hozzájárulást csak akkor adhat, ha a lakók közös használatára a garázsépítés után is megfelelő nagyságú szabad terület marad, továbbá a garázs a lakások rendeltetésszerű használatát nem akadályozza és közegészségügyi ártalmat nem okoz. Ha a lakásbérleti szerződések a garázsépítéssel érintett telekterületre (udvar, kert), illetőleg épületrészre is kiterjednek, a tulajdonosi hozzájárulás harmadik személy részére csak a lakásbérleti szerződések megfelelő módosítása után adható meg.

5. § (1) A kezelő a bérlők előzetes kijelölése végett köteles

a) az építési hozzájárulással általa, illetőleg

b) a tulajdonosi hozzájárulással az állampolgárok által végezni kívánt garázsépítést az illetékes elhelyező hatóságnak bejelenteni.

(2) A kezelő csak attól fogadhat el építési hozzájárulást, illetőleg annak adhat tulajdonosi hozzájárulást, akit az elhelyező hatóság a garázs bérlőjéül előzetesen kijelölt. Ennek során elsősorban a garázsépítéssel érintett ingatlanon álló épület bérlőinek a garázsigényét kell kielégíteni. A garázs bérlőjéül kívülálló csak akkor jelölhető ki, ha az épület bérlőinek garázsigénye nincs vagy már kielégítésre került.

6. § (1)[4] A kezelő a garázsra csak azzal köthet bérleti szerződést, akit az elhelyező hatóság a garázs bérlőjéül előzetesen kijelölt.

(2) A garázs kiutalása ellenében a közületi elhelyezésről szóló rendeletekben előírt igénybevételi díjat kell fizetni. E fizetési kötelezettség teljesítésével egy tekintet alá esik a garázs bérlőjéül előzetesen kijelölt személy esetében az általa viselt építési hozzájárulás, illetőleg költség.

(3) A bérlő az általa viselt építési hozzájárulás, illetőleg költség megtérítését 75 százalék erejéig és a havonta esedékes bér 75 százalékának visszatartása útján igényelheti a kezelőtől.

7-9. §[5]

Garázs építése az állampolgárok tulajdonában álló ingatlanon

10. § (1) Az állampolgárok tulajdonában álló ingatlanon (telken vagy épületben) történő garázsépítés esetére a tulajdonos és az építtető között a polgári jog szabályai szerint létrejött megállapodás az irányadó.

(2)[6] A társasgarázs tulajdoni viszonyaira, fenntartására és működésére a társasház-tulajdonról szóló rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

Vegyes rendelkezések

11. § (1) E rendelet hatálya a fegyveres erők és a rendészeti szervek (a továbbiakban együtt: fegyveres testület) kezelésében levő állami ingatlanokra nem terjed ki.

(2)[7] Fegyveres testület rendelkezése alatt álló, de tanácsi házkezelési szerv kezelésében levő állami ingatlan esetében a garázs bérlőjét - az elhelyező hatóság közbejötte nélkül, de a közületi elhelyezésről szóló rendeletekben előírt igénybevételi díjfizetési kötelezettség mellett - a fegyveres testület jelöli ki, ha a bérlő a fegyveres testület állományában vagy vele munkaviszonyban áll. Ilyen esetben a kijelölt bérlő mentes az építési hozzájárulás fizetésének kötelezettsége alól.

12. §[8] A garázs tulajdonosát - a házadóra vonatkozó jogszabályok szerint - adókedvezmény illeti meg.

13. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a tanácsi rendeleteknek e rendelettel ellentétes rendelkezései hatályukat vesztik.

(2) A rendelet rendelkezéseit

a) a motorkerékpár-tárolókra, továbbá

b) a rendelet hatálybalépéséig még használatba nem vett garázsokra is alkalmazni kell.

Lábjegyzetek:

[1] Lásd a 2/1986. (II. 27.) ÉVM rendeletet és a fővárosban a Budapesti Városrendezési Szabályzatot, továbbá a 12/1986. (XII. 30.) ÉVM rendeletet.

[2] A 2. § (2) bekezdésének a) pontja a 27/1980. (XII. 10.) ÉVM-PM-IM együttes rendelet 4. §-ával megállapított szöveg.

[3] Lásd az 1977. évi 12. törvényerejű rendeletet és a 20/1977. (V. 12.) ÉVM-PM együttes rendeletet.

[4] A 6. § (1) bekezdése a 8/1984. (IV. 15.) ÉVM rendelet 24. § (3) bekezdés b) pontjával megállapított szöveg.

[5] A 7-9. §-t a 44/1992. (III. 11.) Korm. rendelet 5. § 10. pontja hatályon kívül helyezte.

[6] Lásd az 1977. évi 11. törvényerejű rendeletet.

[7] Lásd a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvényt.

[8] Lásd az 1990. évi C. törvényt.

Tartalomjegyzék