Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1/1970. (I. 25.) EüM-MÉM együttes rendelet

az állati termékek növényvédő-, valamint rovar- és rágcsálóirtószerek okozta szennyeződésének elhárításáról

Az élelmiszerek és italok előállításáról és forgalmáról szóló 1958. évi 27. számú törvényerejű rendelet végrehajtásáról szóló 50/1958. (IX. 6.) Korm. számú rendelet 2. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendeljük.

1. §

E rendelet alkalmazása szempontjából:

a) állati termék az élelmezési célra forgalomba, illetőleg felhasználásra kerülő friss hús, tartósított hús, húskészítmény, baromfi, vad, hal, belsőségek, zsír és zsírszövet, tojás, tojáspor, tej, tejpor, vaj és egyéb tejtermék (sajt, túró, stb);

b) a növényvédőszer a 43/1968. (XII. 6.) MÉM számú rendelet 36. §-ában, rovar- és rágcsálóirtószer a 3/1969. (V. 16.) EüM számú rendelet 1. §-ában meghatározott anyag és készítmény (a továbbiakban együtt: peszticid);

c) peszticid-maradék (szennyeződés) az állati termék forgalomba hozatalakor, illetőleg felhasználásakor a b) pontban említett peszticidek, továbbá az azonos hatóanyagú állatgyógyászati szerek, valamint biológiailag aktív bomlási és átalakulási termékeik hatóanyagának (hatóanyagainak) az állati termék felületén és belsejében található együttes mennyisége.

2. §

(1) Élelmezési célra forgalomba hozni és felhasználni, csecsemők és kisgyermekek táplálására szolgáló élelmiszerek előállítására felhasználni csak olyan állati terméket szabad, amely nem tartalmaz e rendelet 1. számú mellékletében meghatározottnál nagyobb mennyiségű peszticid maradékot.

(2) Élelmezési célra állati termék 1971. december 31-ig forgalomba hozható, illetőleg felhasználható abban az esetben, ha DDT, Dieldrin, Lindan vagy HCH izomer okozta szennyeződése nem haladja meg e rendelet 2. számú mellékletében meghatározott mértéket. Ez a rendelkezés nem vonatkozik a csecsemők és kisgyermekek táplálására szolgáló élelmiszerek előállítására felhasználható állati termékekre.

3. §

A megengedettnél nagyobb peszticid szennyeződés lehető megelőzése érdekében a 4-6. §-okban foglalt rendelkezéseket kell megtartani.

4. §

Rovar- és rágcsálóirtásra

a) az állatok elhelyezésére szolgáló helyiségekben és területeken,

b) az állati termékek előállítására és feldolgozására szolgáló üzemi helyiségekben,

c) az állati termékek szállítására szolgáló járművekben,

d) az állati termékek raktározására szolgáló helyiségekben csak olyan irtószereket szabad felhasználni, amelyeknek engedélyokirata azt megengedi. Az irtószereket csak a használati utasításban meghatározott módon szabad felhasználni, úgy hogy az állatok, illetőleg az állati termékek peszticiddel ne szennyeződhessenek.

5. §

(1) Az állattenyésztésben takarmányozási célra szolgáló, növényvédőszerrel kezelt növényekre, növényi részekre és növényi termékekre az 1/1968. (I. 9.) MÉM-EüM számú együttes rendeletben, az állati termékekre pedig az e rendelet 1-2. §-ában foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

(2) Legeltetésre vagy takarmánynövény termesztésre szolgáló területen történt növényvédőszeres kezelésről az 1/1958. (I. 9.) MÉM-EüM számú együttes rendelet 6. §-ában meghatározott nyilvántartást kell vezetni.

(3) A nagyüzemi állattenyésztésben csak az állatok itatására és a takarmányok készítésére, valamint halastó létesítésére szolgáló vizeket úgy kell megválasztani, hogy ezek ne okozhassák a peszticid maradékok felhalmazódását az állatok szervezetében. Ennek biztosítása érdekében a vizet az első használatbavétel előtt a területileg illetékes állategészségügyi intézettel meg kell vizsgáltatni. Használatbavétel után - szennyezettségre utaló gyanú esetén - a vizsgálatot szükség szerint ismételten el kell végezni. (Az emberi fogyasztásra is szolgáló vizeket az érvényes jogszabályok rendelkezései értelmében a területileg illetékes közegészségügyi-járványügyi állomás Vizsgálja.)

6. §

A peszticid-mérgezés gyanúja miatt kényszervágott állatok húsát elkülönítetten kell kezelni és csak az illetékes állategészségügyi hatóság által meghatározott feltételek mellett szabad forgalomba hozni, illetőleg felhasználni.

7. §

(1) Annak ellenőrzésére, hogy az állati termék nem tartalmaz e rendelet 1. és 2. számú mellékletében meghatározottnál nagyobb mennyiségű peszticid maradékot,

a) a peszticid-mérgezésben, vagy annak gyanújával megbetegedett állatok vizsgálatát a területileg illetékes állategészségügyi intézet;

b) a friss és tartósított hús, húskészítmények, belsőségek, zsír és zsírszövet, baromfi, vad, hal, tojás, tojáspor, tej, tejpor, vaj és egyéb tejtermékek peszticid-maradékainak vizsgálatát a Húsipari Állatorvosi Ellenőrző Szolgálat laboratóriumai, illetőleg a Fővárosi Állategészségügyi Állomás Hús- és Tej vizsgáló Felügyelősége, valamint a területileg illetékes megyei (városi) minőségvizsgáló intézet szúrópróbaszerűen;

c) a b) pontban felsorolt állati termékek peszticid-maradékainak vizsgálatát a b) pontban felsorolt szerveken kívül egészségártalomra utaló gyanú esetén és szúrópróbaszerűen a területileg illetékes közegészségügyi-járványügyi állomás, vitás esetben az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet végzi.

(2) A Magyar Államvasutak területén forgalomba, illetve felhasználásra kerülő állati termékek az (1) bekezdés b) pontja szerinti vizsgálatát a MÁV Közegészségügyi Intézete végzi.

(3) Az ellenőrzés során a vizsgálatra Jogosult szervek szükség szerint mintát vesznek.

(4) A külföldről származó állati termékek élelmezési célra történő behozatala, illetve forgalomba hozatala esetén a peszticid-maradékok szúrópróbaszerű ellenőrzéséről és az ehhez szükséges mintavételről a Húsipari Állatorvosi Ellenőrző Szolgálat gondoskodik. A külföldről behozott növényi és állati eredetű takarmányok peszticid-maradékainak szúrópróbaszerű ellenőrzéséről és vizsgálatáról az Országos Tarkarmányvizsgáló és Ellenőrző Felügyelőség gondoskodik.

(5) Az (1)-(4) bekezdés alapján végzett vizsgálatok díjtalanok. Mindezek céljára szolgáló mintát az ellenőrzött ellenszolgáltatás nélkül köteles rendelkezésre bocsátani.

8. §

A 7. § (1)-(2) bekezdésében felsorolt szervek által - e rendelet 1. és 2. sz. mellékletében meghatározott értékeket meghaladó peszticid-maradék miatt - a forgalomba hozataltól, illetve a felhasználástól eltiltott állati termék megsemmisítésére, átdolgozására, illetőleg a forgalomba hozatal feltételeire az 50/1958. (IX. 6.) Korm. számú rendeletnek a 35/1968. (IX. 21.) Korm. számú rendelettel módosított 28. §-ában foglalt rendelkezések az irányadók.

9. §

E rendelet rendelkezéseinek végrehajtását a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium az irányítása alá tartozó állategészségügyi intézmények, az Egészségügyi Minisztérium, az Állami Közegészségügyi-járványügyi Felügyelet illetékes szerve bevonásával, valamint az ellenőrzésre kijelölt egyéb szervek és felettes hatóságaik ellenőrzik.

10. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Szabó Zoltán s. k.,

egészségügyi miniszter

Dr. Sághy Vilmos s. k.,

a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter első helyettese

1. számú melléklet az 1/1970. (I. 25.) EüM-MÉM számú együttes rendelethez

A peszticid-maradékok határértékei állati termékekben (mg/kg)

2. számú melléklet az 1/1970. (I. 25.) EüM-MÉM számú együttes rendelethez

Egyes peszticid-maradékok 1971. december 31-ig eltűrhető mennyiségeinek határértékei állati termékekben (mg/kg)

Tartalomjegyzék